Van Glabbeke moest aftreden Onfrisse particuliere en collectieve practijken MEDDENS N.V. IS DE LIFTREGELING EEN WASSEN NEUS? SaèjZpS&fi BIS commentaar rnrr^^ wschri£t voor de beambten: Vier eeuwen Napels op de film Chesterton's Father Brown kreeg filmgestalte laatste dag extra verlaagde prijzen Familieleden van afgezette presidenten leiden Costaricaanse rebellen Drie zieke broers met vele vrienden De mens boven alles ^eid Een weldadig geluid Zaligverklaring Titus Brandsma FILMS deze week Zal de Belgische C.V.P. kracht genoeg kunnen opbrengen Commissie van onderzoek in San Jose aangekomen Sparen van autoplaten hun hobby Waarom zoveel „opneemplaatsen" buiten verkeersroutes Henk van der Maze- LOTERIJ BRIEFJES President v. Nicaragua ivil liever duelleren! „Carosello Napoletano" van Ettore Giannini Kostelijke creatie van Alec Guinness Duitse spoorwegen werken met enorme verliezen YRIJDAG 14 JANUARI 1955 PAGINA 3 ASPIRIN Opneemplaatsen voor Marine-personeel „Tlie president zond eigen foto BISSCHOPPELIJKE RECHT BANK GE-INSTALLEERD Napels zingt en danst. Slotscène uit de film van Giannini's „Carosello Napoletano", die het Napoletaanse lied door Vier eeuwen heen tot onderwerp heeft. Hij is Father Brown ten voeten uit, precies zoals de lezers van Chesterton zich hem zullen hebben voorgesteld. Wat ver strooid, er uitziend alsof father Brown (Alec Guinness) en zijn paro- hij nog niet tot tien kan chiaan Lady Warren Joan Greenwood) die hem tellen, volkomen hulpe- helpt de dief-kunstliefhebber een ingenieuze loos als hij zijn bril kwijt valstrik te bereiden. Ondanks rationalisaties Op Noordzee Zweeds schip in nood Op sleeptouw genomen dooi de „Holland" WIJ KUNNEN ons toch wel een beet je voorstellen, dat de heer Van Glabbeke, thans Belgisch oud-mi nister van openbare werken, zich slechts met moeite en pas na twee spoedzit tingen van het kabinet door zijn mede ministers liet overtuigen van de nood zaak om af treden. Niet, omdat wij het schandaal, waarin hij verwikkeld is, bagatelliseren. Verre vandaar! De heer Van Glabbeke, die tevens nog burgemees ter van Oostende is, heeft het gezag van zijn verantwoordelijke functie gebruikt om zijn zwager, die zonder bekende■ti tel van bekwaamheid overhaast een tec - nisch studiebureautje heeft opgericht („Art et Technique" geheten, dat men dan wel het beste zal vertalen door „Kunst en Vliegwerk"), aan een grote regeringsopdracht te helpen. Wie dat doet maakt zich aan ergerlijke corrup tie schuldig en verdient verwijderd te worden uit het ministerscollege. En aan gezien de regeringsopdracht sloeg op ge bouwen, bestemd voor de gemeente Oost ende, zou het zelfs voor de hand liggen, dat aan Van Glabbeke ook zijn burge meestersfunctie ontnomen werd. MAAR dat neemt niet weg, dat wij Van Glabbeke's aanvankelijke wei gering om de consequenties uit zijn daden te trekken, toch enigszins kunnen verklaren. Laat dit een extreem geval van corruptie en van misbruik der over heidsmiddelen zijn, de heer Van Glabbe ke kan nochtans wijzen op andere on frisse praktijken, welke min of meer openlijk door zijn medeleden in het kabr net werden uitgeoefend. Wij hebben gezien, hoe de regenng met millioenen francs, afkomstig uit de zakken van alle Belgische belastingbeta lers de kassen van de socialistische so ciale verzekeringsinstituten heeft bev°or" deeld. Wij hebben meegemaakt en ma ken nog mee - hoe men probeert de ka tholieke leerkrachten en de katholieke on derwijsinstellingen financieel te benade len Wij zien voorts, hoe men deze me thoden, mutatis mutandis, °ok tracht door te voeren ten aanzien van het mis- sie-onderwijs in de Congo. Is het bij al deze feiten zo verwonder lijk, dat de heer Van Glabbeke moeite had om de grens van het mogelijke in de gaten te houden? Familiebevoordeling is tenslotte in wezen niet verderfelijker dan partij-bevoordeling en evenmin an ders van karakter. Het is begrijpelijk, dat de heer Van Glabbeke, als oude liberaal, de voorkeur eaf aan een vorm van particulier ini tiatief ih dit soort onverkwikkelijke za k n boven de meer collectivistische vriendjespolitiek van zijn socialistische mMaarm-hoe onredelijk ook - juist dit maar „kt€r der corruptie wordt particuliere ka door degenen, die zelfs niet v" niseerde misbruiken in collectief georgan dit soort geen been zien. Pol"1®* ep dat is dan schandalen zeer gevaarb) Ac- ook de reden, waarom Prem Hj. ker zijn collega moest laten val 1 doet dat „met spijt", z°a!s "11 in zijn afscheidsbrief, en ih <fe overtui ging, dat Van Glabbeke „niets te ver' wijten" is. Nu, met Van Ackers maat staven gemeten, is dat misschien nog eerlijk geformuleerd. HET GEVAL-VAN GLABBEKE staat formeel teveel op zichzelf om zich te lenen voor een algemene oppositie-aanval op de socialistisch-libe- rale coalitie. Maar het behoeft geen be toog, dat de C.V.P. door deze gebeurte nis extra-gesterkt is in haar wantrouwen jegens het kabinet. Zij heeft overigens nog onderwerpen te over om zich met kracht tegen de huidige regeringskoers te keren. Het belangrijkste onderwerp, de school strijd, is ondanks het jongste verzoenings- gebaar van Van Acker, waarbij de sala risvermindering van 20 pet voor de ka tholieke leerkrachten op de technische en middelbare scholen werd ingetrokken, nog geenszins bijgelegd. Op het stuk van de gelijkwaardigheid der diploma s, de gelijkheid der schoolgelden en der staats subsidies aan de scholen, is nog a' te doen en er zijn geen tekenen, die erop wijzen, dat Van Acker c.s. ook op deze punten van toegeven willen weten. De C.V.P.-Kamerfractie is dezer dagen voor de hervatting der parlementaire werkzaamheden, in verga.^"besDreken geweest om deze zaken te bespreken. Wat daarbij bijzonder opviel, vooral in de woorden van partijvoorzitter Lefevre en fractievoorzitter Eyskens, was bet streven van de C.V.P.-leiders om tot een verzoeningsoplossing over dit delicate probleem te geraken. Lefèvre ried aan de nieuwe regeringsvoorstellen af te wachten en waarschuwde voor een weer oprakelen van de hartstochten, die tij- (Advertentie) Morgen, Zaterdag 15 Januari, onzer balansopruiming met Maandag IV Januari de gehele dag gesloten wegens inventarisatie. HOFWEG 11 LIJNBAAN 54 Den Haag Botterdam dens de koningskwestie de Belgische na tie verscheurd hielden. Eyskens zag in het aft sten van „de mars op Brussel" een verstandige daad van het katholieke vakverbond en zeide „een verzoening" en „een nationale oplossing" te wensen Dit ziin verrassend gematigde bewoor dingen, die een ieder overigens zal toe juichen, mits men er maar van op aan kan, dat de C.V.P. daarnaast met kracht opkomt voor de bestrijding van het thans bestaande onrecht. De C.V.P. heeft in het verleden niet steeds getoond, dat zij opgewassen was tegen de „dreiging van de straat", waarmee de socialisten in hun oppositie periode ook toen reeds de grondwettelijke vrijheden met succes wisten te schenden. Laat zij thans niet te snel bukken voor de dreigementen en slimmigheden van ac' fpr de regeringstafel. ^SS"SS** ASPIRIN is geen verzamelnaam voor allerlei soorten hoofdpijntabletten. ASPIRIN is een merkartikel en dit merk, evenals het BAYER- kruis dat op elk tablet staat, garandeert U kwaliteit en zuiverheid. In San Jose is gistermiddag de commissie van onderzoek van de organisatie van Amerikaanse Staten aangekomen. De commissie is ingesteld om de organisatie op de hoogte te stellen van de situatie in Costa Rica, waar rebellen van Nicaragua uit een inval hebben gedaan. Gisteren nog hebben door de V.S. ter beschikking gestelde vliegtuigen met waarnemers boven de grens tussen Nicaragua en Costa Rica patrouille-vluchten gemaakt. Volgens berichten uit San Jose, beheer sen de Costaricaanse regeringsstrijdkraeh- ten het gehele land op enkele punten van de provincie Guanacaste na De invallers bevinden zich voornamelijk ten Westen bij Santa Cruz niet ver van de kust van de Stille Oceaan, ten Westen van San Jose. Gisteren zijn er weer beschietingen ge weest van enkele steden. In San Jose heeft de legerleiding een ziekenhuis laten ont ruimen, nadat het gebouw gisterochtend Drie zonen van de familie van Bentum te Jutphaas, de 21-jarige Jan, de 16-jarige Wim en hun broer Arie, die door een zenuwaandoening in de spieren gedoemd zijn het grootste deel van hun leven bin nenshuis door te brengen, hebben in de loop van de jaren een net van relaties over de gehele wereld opgebouwd, dat hen nu van tijd tot tijd voorziet van foto's, modellen en nummerplaten met betrekking tot de automobielindus trie. De jongens, 3 van de 8 kinderen uit het gezin, waarvan de overigen leden kerngezond zijn, zijn nu vijf jaar aan het sparen en hebben in die tijd een verba zingwekkende hoeveelheid materiaal bij een gespaard. Hun hobby is geresulteerd in een zeer waardevolle collectie Wim (links) en Jan Bezig met hun unieke verzameling. Toen er, na de eerste felle reacties op het liftverbod, bekend werd, dat aan de garnizoenscommandanten opdracht was gegeven plaatsen vast te stellen, waar militairen zich langs de weg zouden mogen opstellen om (eventueel) door automobilisten te worden opgenomen, is er by velen een zucht van voldoening op gestegen» Wie echter ietwat critisch de lijst van opneemplaatsen beziet, welke wjj giste ren hebben vermeld en voor de marine hieronder staat afgedrukt, zal zich moei lijk aan de indruk kunnen onttrekken, dat men bij het vaststellen van die plaatsen niet erg welwillend is te werk gegaan. In heel veel gevallen immers liggen die plaatsen volkomen buiten de route van het autoverkeer. Met het gevolg, dat de automobilisten speciaal van hun weg moeten afwijken, wanneer hun goede hart voor de jongens luide spreekt. Nu mag dat in den beginne misschien nog wel eens gebeuren, we vrezen echter, dat zulks niet lang zal duren en dat over enkele weken of maanden alleen een autobestuurder, die op de aangewezen tij den toevallig langs zo'n opneemplaats passeert, een of meer van de militairen zal meenemen, als die tenminste juist zijn richting uit moeten. Zelfs al zou b.v., wat wij niet dur ven verwachten, de A.N.W.B. en/of de K.N.A.C. langs de hoofdroutes richting borden zou plaatsen, welke naar de verzamelplaatsen wijzen, dan zou dit, vrezen wij, weinig succes opleveren. Zoals wij de getroffen maatregel zien, kunnen wij niet anders spreken dan VaSafdne jongens in het gelidl onder toezicht blijven, kan men desnoods ^un een oogpunt van discipline nog vaarden, ofschoon de soldaten ook niet prettig zullen vinden. Wij betreuren het, meer dan wij Kun nen zeggen, dat als gevolg van deze lift-affaire heel wat hatelijkheden tegen het gezag zijn gelanceerd en dat het prestige van de overheden daardoor een deuk heeft gekregen, maar kunnen geen bewondering hebben voor de wijze, waarop deze overheden de zaak nu af wikkelen. De militaire dienstplicht is nu eenmaal geen pleiziertje, al moet het ons van het hart, dat de soldaat van heden een heel wat betere indruk maakt, dan die van laten we zeggen twintig jaar geleden. Het moreel van de enkeling en van de troep heeft bij de moderne opleiding enorm gewonnen. Laat men dat nu niet bederven door onnodige, prikkelende maatregelen. Thans zijn de volgende opneemplaatsen' voor personeel van de Koninklijke Marine door de verschillende commandanten aangewezen. Voor het personeel van het marine-ODlei- dingskamp te Hollandsche Rading is in overleg met de gemeente-politie een tweetal punten aangegeven, waar automobilisten marineperso neel kunnen opnemen, nl. voor de richting Utrecht: vóór hotel De Rading en voor de rich ting Hilversum: vóór hotel De Karseboom, bei de aan de Utrechtseweg. De tijden zijn: Vrijdag 16.30—17.30, Zaterdag 12—13 en Zondag 1030 —11.30 uur. De commandant van het marine-opkomstcon- trum tc Voorschoten heeft in overlag met de politie als opneemplaats de Kon. Marinelaan, gelegen tuss ende Veurseweg Voorburg- Leiden) en de hoofdpoort van het kamp, aan gewezen. Hier kan men marinepersoneel aan treffen op werkdagen van 1718.30, Zaterdags 13—14 en Zondags van 9—10 uur. In Den Helder zijn twee punten aangewezen, nl. bij de mijnendienst aan de Bassingracht: werkdagen 16 45—18, Zaterdagen 11.45—13 en Zondagen 9—13 uur: en het vliegkamp De Kooi: werkdagen 1718, Zaterdagen 11.45—13 en des Zondags van 9—13 uur. Automobilisten dienen zich te melden bij de wacht op deze beide punten, waar zij van deze direct horen hoeveel gegadigden er zijn. Voor het marinepersoneel in Rotterdam is aangewezen de Dorpsweg hoek Roerdompplein, welk punt ook reeds voor de Landmacht was aangewezen. De afdeling Mariniers te Doorn dient even eens gebruik te maken van de reeds voor do Landmacht aangewezen opneemplaats. nl. vóór het militair herstellingsoord Driebergsestraat 1 te Doorn. De commandant van het marinevliegkamp Valkenburg (Z.H.) heeft een tweetal punten aangewezen, nl. de z.g. Rusthoek in Katwijk aan de weg Noordwijk—Den Haag en bij Den Deil aan de rijksweg LeidenDen Haag. Auto mobilisten kunnen hier Vrijdags na 16 uur. de overige werkdagen na 17 uur, Zaterdags na 12 uur en Zondags na 9 uur personeel van bet marinevliegkamp verwachten. Voor de afdeling Mariniers te Rotterdam zijn als opneemplaatsen aangewezen het voorplein van de Van Gent-kazerne aan het Toepad, en het voorplein van het hoofdkwartier Korps Ma riniers, Westplein 12 te Rotterdam. Op wf®*- dagen van 1820 uur, Zaterdagen 12.30—14.30 uur en Zondagen van 9.3010.30 en 1618 uur- Het zakendoen na de tweede wereldoorlog is in zeer■velej|^"en&CZowel met „feeSSig. .Uur.: H.t b^ev.n^ v». bui..»! het oog op factoren binnen het 0nk4GS» aan elkaar doen hangen". Binnen het Men kan een onderneming meivan „g i u aandacht, terwijl voortdurend bedrijf eisen permanent personeel en outiUage a „nannineen en regeringsmaat- de lagere kringen als m dgbb0^eJggs in het bedrijf echter altijd de volle atten- Bij alle moeilijkheden h d> er kan daverende bewondering zijn tie. Er kan zucht zijn naar levensplicht en onsterfelijke ziel dient toch voor een machine; de man of vrou van sentimentaliteit maar opge- boven alles te gaan. de katholieke werkgevers maar ook de legd krachtens goddelijk 6eb°d' exempels dienen te zijn van echte gods- katholieke werknemers in hun P™^ke en_ dat Tertulliaan kon zeg- dienaars. Zou ooit de Kerk zon vlucbt„ die katholieken kneusjes wa gen: „We zijn eerst van gistereni en^er gelopen, als W1J ren geweest. En zou ooit de ontkerkeiijK" de Christus-gestalte beter hadden benadercL Hieronder een gelukkig voorbeeld van begrip j D„ gr.,, banken - een al aan velen bekend feit. De jaarverslagen n aanto de afhankeijjk van uitwijzen. Maar wat gebeurt er nu? De resultaten toch j Amsterdamsche We„Hetnzal al de medewerkers vardeAi"gerdamsche Bank Zuidelijken daU954 voor de bank een goed jaai is geweest. Degen afdeling van de hoofd- opmaken van resultaten van een bijkantoor o. overigen zullen allicht zei: bank. zullen hiervan wel een vermoeden hebben eni deovengen conclusie kunnen trekken uit groteie drukte en om evenzeer, dat zij goede gang van zaken dankbaar begroette, ligt voor de han verster- hiervan gebruik zal maken om de interne kracht van de bank llicht ook ken. In de eerste plaats om te trachten in de minder goede jaren, w okken te nog wel eens zullen komen, het bedrijf en de medewerkers al te grote schokKen besparen". Ongetwijfeld zullen de medewerkers van genoemde bankinstelling deze passage met genoegen hebben gelezen. Bankemployé's behoren en vooral behoorden nu niet tot de meest gewaardeerde krachten in het bedrijfsleven. Koude zakelijkheid, over vloed in aanbod en gebrek aan organisatiebesef waren belangrijke oorzaken van de onderwaardering. Allons, een slecht mens, die zijn leven niet betert. (Ook wat orSa" opren betreft!)- In ieder geval verdient bovengenoemde directie hulde om het f it dat bij de vreugde om de resultaten, die de aandeelhouders bijzonder interes- 11 leiding ook heeft gedacht aan de mannen en vrouwen die dagelijks tot rnde resultaten hebben bijgdragen. Mogen we nog vele directies met zo'n genoen ^jer kunnen noteren. Dat is ons ook liever dan weer het menskundige ïnsiag klachtenboek te moeten vooi leggen. (Advertentie) verkrijgbaar Heemraadssingel 303, R'dam SUS-actie goedgek. door min. v. Just, d.d 30-10-'54, 2e aid. A L.O. 540/108. Van heinde en ver ko men wekelijks poststuk ken de kamer binnen van een woning aan de Ne derlandse Weg in Jut phaas nabij Utrecht, waar de 21-jarige Jan van Ben tum woont. Deze jonge man bezit tientallen re laties en vele vrienden in binnen- en buitenland, ofschoon hij sinds vele jaren aan zijn stoel ge kluisterd zit door een zenuwaandoening in de spieren, waardoor hij zijn benen niet kan gebruiken. Dit lot deelt hij met zijn twee jaar oudere broer Arie en zijn 16-jarige broer Wim, die beiden de zelfde ziekte hebben. Maar hij deelt ook de vreugde met zijn broers over zijn bezit: honder den platen en foto's van auto's, uit alle delen der wereld bun toegezonden door vriendelijke direc ties, die aan „John" schre ven, dat zijn Engels zo correct is en zij graag wilden voldoen aan zijn verzoek, om foto's van de producten hunner autobedrijven toe te zen den. Zo stuurde „the presi dent" van General Motors te Detroit een foto van zichzelf, staande naast de hypermoderne Firebird, persoonlijk door hem gesigneerd. De Kamer van Koophandel uit Hol land-Michigan zond Jan en ziin broers een paar klompjes met het op schrift „Made in Hol land" en het ministerie van Handel in Montreal plaatste in zijn bulletin een oproep aan de lezers tot het zenden van auto foto's en postzegels. Het gevolg van dit laatste was dat Jan en Wim (Arie doet meer in radio techniek) vele platen aan hun ruim 1500 foto's tel lende verzameling kon- den toevoegen en ook de correspondentie met de relaties werd uitgebreid. Ook Engelse vrien dinnen Jan, die Engelse les krijgt van een leraar, schrijft ook aan vriendin nen in Engeland. „Maar och, je hebt er eigenlijk niets aan en ze kosten je een hoop geld", zo zei hij. Hij en zijn broer Wim besteden hun geld en hun tijd liever aan uitbreiding van hun verzameling foto's en modellen, af komstig onder meer uit Amerika, Duitsland, Ita lië, Frankrijk, Spanje, België en Engeland. Ma quettes van de „Ameri can Automobile Associa tion", de KNAC enz. sie ren de wanden van de kamer, die de broers al leen des zomers nu en dan verlaten, als het weer een tochtje per rol stoel door Jutphaas toe laat. Vijf jaar zijn de jon gens aan het sparen „en ze hebben er een gezonde en leerzame tijdspasse ring mee", zo vertelde hun moeder, mevr. van Bentum. Dit drietal van haar acht kinderen, waar van er één naar Austra lië is geëmigreerd, heeft haar bijzondere zorg. Doch de jongens ontvan gen ook veel hartelijk heid van de omwonenden en Jan's vriend, die mon teur is, vertelt alles over de autotechniek. Boek schrijven. Het doel van het spa ren is niet alleen het verrijken van de kennis, maar ook en vooral het verzamelen van gege vens voor het schrijven van een boek over de automobielindustrie; ten minste, „als ik er een uit gever voor kan vinden", zo vertrouwde Jan ons toe. „Als ik goede benen had, ging ik naar de Ver enigde Staten, daar kun je heel wat leren", zo verzuchtte hij. Maar hier in de woonkamer te Jut phaas steken ze ook heel wat op, onder de zorgen van hun moeder en hun zuster Riet, die hen over al in bijstaan. Donderdagmiddag te 4 uur is de bis schoppelijke rechtbank voor de zalig- en heiligverklaring van pater Titus Brandsma O.Carm geïnstalleerd in het bisschoppelijk paleis te 's-Hertogenbosch- Voorzitter was mgr W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch. Als gedelegeerd rechter, ad junct-rechters en plaatsvervangend adj.- rechter treden resp- op mgr prof. dr F. van Welie te Nijmegen, prof. dr W. Lampen OFM te Utrecht en dr M. Smits van Waes- berghe lector aan de universiteit te Nij megen en drs J. I. M. Hettema, professor aan het groot-seminarie te Haaren- Voor stander en plaatsvervangend voorstander des geloofs z(jn dr Anacletus van Breda OFM Cap. te Enschede en dr Canisius Lambermond O.P. te Nijmegen. De func ties van griffier, adjunct-griffier en deur waarder worden achtereenvolgens waar genomen door dr Raphael Kuiters OESA te Nijmegen, pater Jacques Hamers CssR te Nijmegen en pater Monuiphus Gemniek» O.Carm te Nijmegen. Bij de plechtige zittingen presideert de bisschop de rechtbank, bij gewone zittin gen vervult de gedelegeerd rechter de taak van voorzitter- De taak van de voorstander des geloofs (promotor fidei) is te verhinderen, dat iemand, die het niet verdient, zalig of hei- lig wordt verklaard. In de volksmond wordt hij daarom wel eens oneerbiedig „advocaat van de duivel" genoemd. Hij stelt o.a. de vragen op, die aan anderen ter beantwoording worden voorgelegd. Da taak van de rechters is te verhoren en de getuigenissen te beoordelen. De vice-postulatoren, pater Petrus Star mans O-Carm en dr Adrianus Staring O Carm, zijn eigenlijk geen lid van de recht bank en dus ook niet bij de verhoren aan wezig. Hun taak de voorbereiding van het proces is echter nog niet afgelopen Zoals wij vernamen, worden van verschei dene personen nog inlichtingen ingewacht; de spoed waarmee he» proces gevoerd zal kunnen worden, hangt hier van af. De zalig- en heiligverklaring is bovendien niet slechts afhankelijk van het getuigenver hoor, doch ook van de roep als heilige of martelaar, die iemand onder het gelovige volk geniet. Eenieder, die gebedsverhorin gen te melden heeft, welke hij aan de voorspraak van Titus Brandsma toeschrijft wordt verzocht deze bekend te maken aan de vice-postulator pater Petrus Starmans O.Carm. Doddendaal 20 te Nijmegen. Ook zij, die als hun verlangen te kennen wil len geven, dat Titus Brandsma spoedig j wordt zalig verklaard, kunnen dit kenbaar maken aan pater Starmans. het doelwit van een vijandelijke lucht aanval was geweest. Ook de belangrijke havenplaats Punta Arenas is gistermor gen beschoten. Een correspondent van de „New York Times" meldde Donderdag uit het hoofd kwartier van het Costaricaanse leger nabij Villa Quesada, dat de regering daar slechts ongeveer 300 man troepen in het veld heeft gebracht tegen de rebellen, wier aantal op niet meer dan honderd wordt geschat. Hij seinde voorts, dat het hoofdkwartier tweemaal was aangevallen door snelle, tweemotorige vliegtuigen. De Costaricaanse afgevaardigde bij de V N. verklaarde Donderdag telefonisch van president Figueres vernomen te hebben, dat bij de geslaagde tegenaanval van de regeringstroepen op Villa Quesada 25 op standelingen gevangen genomen zijn. In Manaqua, de hoofdstad van Nicaragua is bekendgemaakt, dat de grens van Nica ragua met Costa Rica is gesloten „m®t het oog op het binnenlandse conflict" in Costa Rica. De 27-jarige zakefiman Lawrence Lee. die zich „onofficieel" vertegenwoordiger van de Costaricaanse rebellen noemt, heeft Donderdag te Miami in de V.S. ver klaard, dat de Costaricaanse hoofdstad San Jose, waarschijnlijk binnen drie da gen in handen van de opstandelingen zou vallen. Lee zeide tot verslaggevers, dat het opstandelingenleger uit 1.000 man be staat, die gewapend zijn met bazooka's, machinegeweren en mortieren- De aanvoerder van de opstandelingen is de 27-jarige Teodoro Picado, zoon van de Costaricaanse president uit de jaren 1941 tot 1948, die door de Figueres verdreven werd. De opstandelingenleider is volgens Lee enige tijd geleden afgestudeerd aan de Amerikaanse militaire academie te West Point. Picado's belangrijkste medewerker is Francisco Caiderone Guardia. broer van Rafael Caiderone Guardia, die van 1910 tot 1944 president was. De revolutie wordt zo zeide Lee, moreel gesteund door Venezuela, Nicaragua, Haiti de Dominicaanse Republiek. Guate mala en Honduras, omdat president Figue res personen, die de regeringen tn genoem de landen omver willen werpen een wijk plaats in Costa Rica heeft gegeven. Picado's soldaten werden als studenten en toeristen naar een niet genoemde oefen plaats gesmokkeld. De hoofdmacht van ziin strijdkrachten werd Woensdag in 3e vroege ochtenduren bij Puerto Soley ont scheept. President Anastasio Somoza van Nica ragua heeft Donderdag zijn uitdaging aan president Figueres van Costa Rica her haald om aan de grens van de twee lan den een duel meFrevolvers uit te vechten. „Het is niet nodig het bloed van onschul dige mensen te vergieten", zo verklaarde Somoza, een vijand van Figueres sedert in April van het vorige jaar een aanslag op zijn leven werd gepleegd. President Figueres heeft „boekaniers van Somoza" de schuld gegeven van de opstand in Costa Rica. Donderdag verklaarde Somoza voorts, dat hij bewijzen bezit, dat na April een nienwe samenzwering tegen zijn leven was georganiseerd. Overigens ontkende hjj na al deze mededelingen merkwaar digerwijze nog met klem. dat Nicaragua bij de revolutie in Costa Rica betrokken zou zijn. Met een barokke rijk dom aan klank en kleur beeft de Italiaanse regis seur Ettore Giannini een film gemaakt over het Napolitaanse lied door de eeuwen heen. Uit een overdaad aan melodieën heeft hij een doorlopend verhaal op de filmband vastgelegd, waarbij men onder de indruk komt van het verbluffende camerawerk van Pierro Portalupi. Even rijk als de zang en muziek is het palet, waarmede de beel den zijn gekleurd. De effecten zijn een visueel genot en de knappe ma nier, waarop de regisseur nieuwe wegen bewandelt om de vaak bar-sentimen- tele liedjes te verbeelden, doet weldadig aan. met één oogopslag kan zien wat er gaande is. Vandaar dat nieuwe groeperingen vaak uit het midden van het beeldvlak °Pk°" men. Een beperking, die door de techniek is gemaakt tot een wijs beleid. Slechts zel den ziet men een „close up". Een Napels, dat zingt en danst Hei vuurwerk knalt de zorgen wa®.en, in deze sfeer inderdaad mogelijk, dat een met „twee stuivers hoop". Want „achter de wolken schijnt de zon". En men ziet nauwelijks een wolk. Met genoegen kan men dit pandaemo- nium over vier eeuwen Napels zien en ervan genieten. De filmkunst beeft de grote winst van een goede show in een nieuwe stijl geboekt. De Italianen hebben bewezen dat niet alleen het neo-realisme Als men „Carosello Napoletano" een showfilm noemt, dan doet men dit Ita liaanse product onrecht aan, want „Caro sello Napoletano" is méér. Giannini heeft een nieuwe stijl gecreëerd, die men de melo-romantiek zou kunnen noemen. Los van een sociaal getint realisme, los ook van een suikerzoet romantisme heeft hij realiteit, verbeelding, historische interpre tatie en de eigen opvatting omtrent de Na politaanse liedjes in een grote synthese gebracht, die spot met het vals getinte, zonder echter te vervallen in een sarcasme van een anti-romantisme. De regie heeft op geestige wijze het gevoelvolle getrok ken in de richting van de ironie, een werkwijze die René Clair vaak heeft toe gepast. Maar Giannini doet het met meer optimisme. Wij hebben op deze plaats wel eens vaker gewezen op de omschrijving van de film als de filosofie „des immer Mehr". Ook deze nieuwe uitbundige Italiaanse film is er een bewijs voor. De regisseur heeft de beschikking gekregen over een uitgelezen schaar van medewerkers. Het Grand Ballet van Markies de Cuevas, het Ballet van het Romeinse Opera-Theater en het zwart gekleurde ballet van Keita Fodeba werkten mee. De choreografie was in handen van niemand minder dan de befaamde kunstenaar Leonide Massine. De veertig Napolitaanse liedjes die in deze film op een of andere manier maar steeds origineel en onverwachts zijn ver werkt, worden o.a. gezongen door Benia- mino Gigli, Carlo Tagliabue, Mario Gioffl en Vera Nandi. De slotscène, een taran tella, wordt door niet minder dan 80 dan sers en danseressen uitgevoerd. Aan vuur- werk geen gebrek. Alles schittert en heel Napels schijnt voor deze film met wingerd ranken getooid en met bloemen versierd te zijn. Rondom de liedjes is een verhaal gewe ven. Zeer summier en eigenlijk alleen om de mogelijkheid te scheppen om zonder onderbreking de film te laten doorlopen Een armoedig Napolitaans gezin trekt rond, met al zijn bezittingen op een wa gen geladen. Vol optimisme gaat 't steeds maar verder in de hoop, dat morgen het geluk gunstig zal zijn. Zij zijn de trait- d'union tussen de scènes, maar ook tevens degenen, die het „Leitmotiv" vormen in deze composities waar beeld, zang, dans en kleur als een verkwikkend allegretto samenvloeien. De film is opgenomen op grootbeeldfor maat, zodat de camera niet op een paar meter hoefde te letten. Maar toch weten regisseur en cameraman de beelden bin nen de gezichtsgrens ie houden, zodat men zwerversgezin van muzikanten rondtrekt een film tot kunst kan verheffen. Chestertons vermaarde T geestelijke schepping, de priester-detective Fatlier Brown, beeft thans ook gestalte gekregen op het witte doek. Het is de vermaarde Engelse acteur Alex Guinness, die in de film „Detective Father Brown" van deze merk waardige figuur uit de Engelse literatuur een kostelijke creatie maakt. is en toch gladder dan Scotland ard, die hij beconcurreert omdat hij de misdadiger niet in het gevang maar in de kerk wil hebben. jtscuf Jr. Father Brown maakt in concurrentie met de politie jacht op een nog nooit ge ïdentificeerd misdadiger, die het steeds gemunt heeft op waardevolle kunstvoor werpen. Verwacht wordt, dat hij het Kruis van Sint Augustinus zal stelen, dat Father Brown naar het Eucharistisch congres te Rome moet brengen. Brown doorziet de meesterlijke vermomming van de dief. die zich als confrater aan hem heeft opge drongen. Een broodje ham. op Vrijdag be steld, verraadde hem. Father Brown traern de dief uit handen van de politie te hou den. maar dat kost hem het Kruis. Dan zet de vindingrijke pater een val op voor de dief, waarbij hij geholpen wordt door de rijke, jonge en beeldschone we duwe Lady Warren (Joan Greenwood). Weer laat hij de dief ontsnappen. Hij komt 'n conflict met de politie en zijn supertoren. Hij stelt ziin eigen onderzoek in leidt en passant de politie om de tuin. spoort de gestolen kunstschatten op en wordt dan prompt de gevierde man. Zelf vindt hij pas, dat hij geslaagd is, wanneer hij de dief-kunstliefbebber ontdekt onder zijn gehoor in de kerk. Dit merkwaardige verhaal is op zeer verdienstelijke wijze door Robert Hamer verfilmd. Deze heeft niet getracht, het gegeven uit te werken tot een spannende „thriller" in de gebruikelijke zin van het woord. Neen, het charmante is juist dat er naar is gestreefd, Chesterton's fijne hu mor tot uitdrukking te brengen. En daarin is Robert Hamer door een buitengewoon goede combinaties van woord en beeld ten volle geslaagd. Wie uit is op een spannend detectiveverhaal-zonder-meer zal daarom wellicht enigszins worden teleurgesteld. Wie echter de humor van Chesterton en de diepere betekenis, waaruit hij voort komt kan vatten en waarderen zal enige zeer verkwikkende ogenblikken kunnen beleven aan dit filmproduct, dat wij daar om van harte in de aandacht aanbevelen. De H. Vier ernstige spoorwegongelukken, die zich in de laatste weken hebben voorge daan, hebben in de Bondsrepubliek de vraag doen rijzen of de Duitse spoorwegen nog wel veilig zijn. In December volgden twee ongelukken, waarbij doden te betreu ren vielen, op de grote botsing bij Dort mund. die zestien doden en 65 gewonden eiste. Het nieuwe jaar heeft met twee on gelukken ingezet. De spoorwegdirectie heeft zich dan ook gehaast statistieken te voorschijn te ha len, waaruit moet blijken, dat voor bijzon dere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Sedert 1952 vertoont het aantal ongeluk ken per jaar namelijk een lichte daling. Dat het aantal slachtoffers daarbij in de afgelopen maanden zo bijzonder hoog is geweest, schrijft de directie meer aan on gelukkige samenloop van omstandigheden toe, dan aan een vergroting van het ge vaar. Het aantal ongelukken peT iaar schommelt bij de Bundesbahn rond de tweehonderd. De Duitse spoorwegen blijven verder de aandacht tot zich trekken door hun enorme verlies. Het jaarbericht over 1954 schat het tekort der exploitatierekening over dat jaar op ruim een half milliard. Het verlies is ten opzichte van het voor gaande jaar nog gestegen, ondanks ratio nalisaties, die het mogelijk hebben ge maakt het personeel met 16.000 man te verminderen. Het 2083 b.r.t. metende Zweedse s.s. „Bohus" raakte, zoals reeds gisteren in een deel van onze editie vermeld, op on geveer 110 mijl ten Noord-Westen van Texel in nood, daar het schip midscheeps een lek had opgelopen. Het vroeg om onmiddellijk assistentie. Later werd ge meld dat de „Bohus" midscheeps was gebroken en in zinkende toestand ver keerde Een aantal schepen was toen al op weg naar de plaats, waar de Zweed zich moest bevinden. Het waren het Brit se tankschip „British Advocate", de Ne derlandse tanker „Mijdrecnt'' de Britse sleepboot „Materman" en het s.s. „As- tria", terwijl van Terschelling ook de sleepboot „Holland" ter assistentie was uitgevaren. Om kwart over twee gistermiddag kreeg het Zweedse schip „Norania" als eerste de „Bohus" op vijf mijl afstand in zicht. Later liet de „Norania" weten, dat zij binnen het half uur de „Bohus" zou hebben bereikt en dat de hulp van an dere schepen niet nodig was. Een Neptune van de vliegbasis Valken burg is ook nog naar de in nood ver kerende Zweed gevlogen, maar ook vol gens de Marvo had deze geen assistentie meer nodig. Daar de ..Bohus" zich buiten Nederlands en in Engels gebied bevond, waarschuwde de Neptune de RAF., waarna het toestel naar zijn basis terug keerde Gisteravond beeft de sleepboot „Hol land" de „Bohus" echter op sleeptouw genomen. De „Norania" heeft de reis daarna voortgezet; het noodverkeer werd opgeheven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3