SPAAK OVER DE WAPEN- INDUSTRIE-POOL Vierde textielgrossiersbeurs in Amsterdam Karei v.d. Meer over neutrale grensrechters en dames-voetbal OVERTREFT ALLES Jongens pleegden een van f 20.000 kraak rrs e HammarskjoeM terug in New-York MET KOOPJES „Niet duidelijk, hoe tot dergelijke organisatie te komen" Denemarken heeft particuliere eisen! Toelichting op verdrag V.S.-Formosa Spectaculaire demonstraties en tal van snufjes Primeur: filmpjes over obstructie-regel Amateur-voetbal voor Zondag afgelast Hockey afgelast I Inbraak bij de Zaanl. zilversmid Drogist begint geen drugstore Stichting Televisie E 55 opgericht Mr v. d. Mandele voorzitter OVERSCHIE MAASSI UIS VLAARDINGEN TRIJDAG 14 JANUARI 1955 PAGINA 6 „Besprekingen in Peking waren beslist nuttig DE MOELIJKHEDEN IN HET AMBONEZENKAMP Vragen van Tweede-Kamerlid Ratificatie Parijse verdragen uitgesteld? ROBERT MTTC.HUM GESTRAFT Duwde employé van Warner Brothers in het water STERK GESTEGEN EXPORT FRIES STAMBOEKVEE PELLA IN ONS LAND AANGEKOMEN VORMINGSCENTRUM KATHOLIEK THUISFRONT BURGEMEESTERBENOEMING EX-NAZI-BURGEMEESTER VAN STRAATSBURG KREEG ACHT JAAR ATTLEE OVER CO-EXISTENTIE AANSLAG OP AUTO- BESTUURDER TE GRONINGEN Noviteiten COMITÉ VAN CHRISTEN-DEMO- CRATISCHE STUDENTEN IN NEDERLAND OPGERICHT OLIEPRODUCTIE IN EGYPTE IN WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN LAATSTE BERICHTEN Personeel gevraagd T> V) Bende Zolang de Nederlandse vrouw haar aard getrouw blijft Vertrouwensman Helden TENTOONSTELLING VOGELLUST burgerlijke stand. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond De voortzetting van het debat in de Bel gische Kamer over de Parijse accoorden ondervond vandaag meer belangstelling der Kamerleden dan tijdens de vorige dagen. Dit was vooral het gevolg van het teit, dat men wist, dat de minister van buitenlandse zaken, Spaak, vandaag aan het woord zou komen. Spaak gaf een uitvoerige uitleg van de aard en de strekking der Parijse accoor den. Wij moeten, aldus spreker, ons in beelden dat de E.D.G. nooit heeft bestaan en dat de Parijse accoorden eigenlijk het eerste antwoord van de Westerse veilig heid uitmaken. Het is overbodig en nutte loos lang stil te blijven staan bij iets dat verworpen werd. Er zijn, zo vervolgde Spaak, vier essen tiële redenen om de Parijse accoorden goed te keuren. Ten eerste verzekeren zij een in de verdediging van het Westen, dus ook van België, absoluut noodzakelijk ge worden herbewapening van West-Duits land. In de tweede ulaats geven zij ook waarborgen tegen wat die herbewapening voor gevaarlijks zou kunnen inhouden. Ten derde bevorderen de Parijse verdra gen, tenminste in zekere mate, de Europese integratie en tenslotte stellen zij de Westerse landen in een betere positie om t.z.t. met de Sovjet-Unie te onderhan delen. Aan de hand van de geschiedenis van „de rampzalige internationale politiek van Rusland" na de wapenstilstand in 1945, toonde Spaak aan. dat het Westen, dat zich o.a. onmogelijk op de Maas kan ver dedigen, zich moet wapenen tegen het totalitair gevaar van Rusland Degenen, die Duitsland buiten de Westerse alliantie zouden willen houden, zouden dat land in de armen van Rusland weTpen, wat gelijk zou staan met het einde van Europa, van het Westen en van de democratieën Spre kend over de kwestie van net Rijn—Moe- selkanaal. een agendapunt van de confe rentie tussen Mendès-France en Adenauer te Baden-Baden, zeide Spaak, dat het niet aan ging dat twee lander oplossingen zoe ken voor aangelegenheden, die al de an dere geallieerde landen interesseren. Spaak had vandaag nog een nota van Mèndes-France ontvangen, waarin deze toegeeft dat een dergelijke politiek in de huidige omstandigheden uit den boze is. Spaak meende, dat het nog te vroeg was om over de wapenindustriepool te spreken. Hierover moet nog een inter nationale conferentie gehouden worden. Het doel van deze pool is de bewapening te standaardiseren. ,Ik zie op het ogen blik nog niet duidelijk, hoe wij tot een dergeliike organisatie kunnen geraken, doch ik geloof, dat deze een supra-na- tionaal karakter moet dragen" (Deze opmerking van minister Spaak weerlegt duidelijk eerdere berichten als zou België zonder meer sympathiek staan tegenover de ideeën van de heer Mendès-France in dit opzicht. Van be trouwbare bron vernemen wij dan ook, dat er in deze kwestie absoluut geen sprake is van een verschil tussen bet Nederlandse en Belgische standpunt. Red.) Volgens Spaak heeft de Europese ge dachte een klap gekregen, doch zij is niet dood. De accoorden van Parijs moeten eerst goedgekeurd worden, daarna kan Met vertraging, omdat zijn toestel door het slechte weer werd opgehouden, is de secretaris-generaal der V.N., Dag Ham- marskjoeld, gisteravond uit Peking in New York teruggekeerd. Televisie, radio en de pers wachtten Hammarskjoeld op het vliegveld op. Maar deze verklaarde slechts: „Mijn bezoek aan Peking was het eerste stadium in mijn pogingen om de vrijlating der elf Amerikaanse vliegers, die wegens spionnage in China gevangen zijn gezet, en van de andere gevangenen der strijdkrachten der V.N- die nog in China worden vastgehouden te verkrij gen. Ik ben van mening, dat mijn bespre kingen met premier Tsjou en Lai beslist nuttig waren. De deur kan geopend blij ven, indien men aan beide zijden zelfbe heersing betracht". Hammarskjoeld deelde mede, dat hij hedenmiddag te 17.00 uur (Ned. tijd) een persconferentie zou houden- Na deze korte verklaring reed Ham marskjoeld rechtstreeks naar het V.N.- hooidkwartier. Gisteravond ontmoette hij daar nog Cabot Lodge, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N. en later de Britse en Franse gedelegeerden. Sir Pier- son Dixon en Henri Hoppenot. Door de heer Welter, lid van de Twee de Kamer, zijn, naar aanleiding van on langs plaats gehad hebbende moeilijkhe den in een Ambonezenkamp, vragen ge steld aan de minister van Justitie. Is het juist, zo luidt het in deze vragen, dat men die gedachten met nieuwe energie uitwerken. Grote aandacht verdienen ook in dit verband de plannen van de heren Pella en Beijen. Om echter met de Russen met een ze kere vrucht te kunnen spreken moet het Westen in de eerste plaats sterk zijn. Als, zo besloot Spaak, Rusland één enkel blijk van goede wil zou willen geven dan kan het dat doen met aan Oostenrijk de vol ledige vrijheid terug te schenken De volgende week zal over het wets voorstel betreffende de accoorden van Parijs worden gestemd. Het zal ongetwij feld goedgekeurd worden. De Belgische senaat zal zich niet eerder met de verdra gen bezig houden dan nadat de behande ling zowel in West-Duitsland als Frank rijk geheel is beëindigd. In gewoonljjk betrouwbare Kopenhaag- se kringen is Donderdag vernomen dat de Deense regering heeft besloten de be krachtiging van de Parijse verdragen betreffende de Duitse herbewapening uit te stellen in (je hoop, dat West-Duitsland daardoor de Deense eisen met betrekking tot vertegenwoordiging van de Deense minderheid in het parlement van Slees- wijk-HoIstein zal inwilligen. Het uitstel zou duren tot op zjjn vroegst eind Fe bruari. In de jongste statenverkiezingen in Sleeswjjk-Holstein kwam de Deense min derheid niet aan de vijf procent van de stemmen, nodig voor een zetel. In het Deense parlement, is een zetel toegewezen aan een vertegenwoordiger van de Duitse Aan de filmacteur Robert Mitchum is de hoofdrol in de film, .Blood alley" ontnomen, nadat hij de' chef voor het transport van de filmmaatschappij van een loopplank in de Baai van San Fran cisco had geduwd. Voor Blood alley", waarin ook Lauren Bacall een hoofdrol speelt, werden aan de baai buitenopna men gemaakt. Regisseur William Well- man verklaarde dat Warner Brothers een bedrag van 2.500.000 dollars 9.000.000.-) hadden uitgetrokken voor de film en dat hij niet het risico wilde lopen, dat ru zietjes zijn werkschema in de war zou den sturen. Mitchum verklaarde: „We hebben geen hekel aan elkaar, alleen waren we het niet helemaal eens". Tot nog toe is voor hem in de film geen plaatsvervanger aangewezen. (Van onze correspondent) De export van stamboekvee uit Fries land heeft zich in het afgelopen jaar gunstig ontwikkeld, aldus blijkt uit me dedelingen van het Friese Rundveestam boek. In de laatste drie maanden van het afgelopen jaar werd er meer stamboek vee geëxporteerd dan anders in een ge heel jaar. Er werd weliswaar voorname lijk naar Italië geëxporteerd, maar ook werd er stamboekvee verzonden naar vijftien andere landen In totaal werd er voor 9524 stuks een exportcertificaat af gegeven tegen 3754 in 1953. De heer G. Pella. voorzitter van de as semblee der Kolen- en Staalgemeenschap, die een rondreis maakt door de by de K.S.G. aangesloten landen, is gisteren uit Brussel in ons land aangekomen. Hij is vergezeld van de secretaris-gene raal der assemblee, de Nederlander mr M. F. A. A. de Nerée tot Babberich en de heer Favretti ambtenaar bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Rome. De heer Pella gebruikte 's middags de lunch bij de Italiaanse ambassadeur. Het bestuur van Nat. Katholiek Thuis front heeft tot directeur van het Vor mingscentrum Waalheuvel nabij Nijmegen benoemd de onlangs gepenslonneerde ge- neraal-majoor J. F. M. Steenmetser. Het bestuur vertrouwt omstreeks 1 Maart Waalheuvel te kunnen openen: het zal dan een capaciteit van 95 bedden hebben Aal moezenier Groenedijk, geestelijk leider van Waalheuvel heeft zich reeds In Ubber- gen gevestigd. Volgens een in hei Amerikaanse Con gres bekendgemaakte notawisseling tus sen de V.S. en Nationalistisch China, heeft eerstgenoemd land zich schriftelijk ver bonden om niet zonder de toestemming van de V.S. over te gaan tot een aanval op het Chinese vasteland. Volgens de desbetreffende nota's geda teerd 10 December, betreft een gewapend optreden zowel Nationalistisch China als de V.S. Een mogelijk gebruik van geweld dient dan ook slechts met wederzijds goedvinden te geschieden „tenzij het een duidelijk geval van zelfverdediging be treft". De nota's vormen een toelichting op het Amerikaans-Formosaanse verdrag, waar bij Amerika de veiligheid van Formosa en de Pescadoren garandeert. Bij koninklijk besluit is met ingang van 16 Januari 1955 benoemd tot burge meester der gemeente Nuenen, Gerwen en Nederwetten de heer O. M. Haffmans, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Aarle-Rixtel. Dr Robert Ernst, de vroegere nazi burgemeester van Straatsburg gedurende de Duitse bezetting van de Elzas in de Tweede Wereldoorlog, is Donderdag door 'n militair gerechtshof in Metz veroor deeld tot acht jaar dwangarbeid. Hij zal nog dezer dagen in vrijheid worden ge steld, omdat hij al acht jaar in Franse gevangenissen heeft doorgebracht. Hij heeft zeven jaar gevangen gezeten op beschuldiging van hoogverraad totdat een hof van appèl verleden jaar Januari besloot dat Ernst geen Fransman was en daarom geen hoogverraad jegens Frankrijk kon hebben gepleegd. De dag na zijn invrijheidstelling werd hij. on der beschuldiging oorlogsmisdaden te hebben begaan, gearresteerd, toen hij op het punt stond de Duitse grens over te gaan. Ernst zal na zijn ontslag uit de gevan genis naar Duitsland terugkeren. Zoals wij reeds meldden, heeft het proces tegen Ernst in de Duitse pers veel commentaar uitgelokt. (Van onze Amsterdamse redactie) De vierde Federatieve Textiel Grossiers Beurs, die van 17—22 Januari a.s in het RAI-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden, wil in het bijzonder de nadruk leggen op de importf'i notie van de textiel- grossier heeft er toe geleid, dat hij tot onmisbaar die groothandelaar is, die zich weet aan te passen aan de hedendaagse eisen. De internationale activiteit van de grossiers heeft er toe geleid dat hü tot samenwerking is gekomen met zfln bui tenlandse collega's. Zo is er kortgeleden een zeer sterke groepering tot stand geko men van woningtextielgrossiers uit alle belangrijke Europese landen en Amerika: uit ieder land één grote zaak. die door nauwe samenwerking in een „pool' betere resultaten hopen te bereiken. De beurs heeft van deze internationale coöperatie geprofiteerd: in de RAI zal namelijk een aantal zeer spectaculaire en interessante demonstraties van textielteehnieken wor den gegeven. Op de expositie zelf 115 vooraanstaande grossiers stelden met zorg 1224 collecties samen op een ruimte van 18.500 vierkante meter zal de detaillist, voor wie de beurs alleen toegankelijk is. kunnen zien. wat de nieuwe mode hem dit seizoen te bieden heeft. Wat de demonstraties betreft, men heeft zich bepaald tot een aantal willekeurige uitingen van primitieve en meer moderne textielkunst en -techniek, gegeven door dames In nationaal costuum. Met steun van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen zal de bezoeker o.a. een Indonesische en een Indiase jonge vrouw uitsparings technieken kunnen zien beoefenen name lijk batikken en plar.gi Een tweetal Deen se kunstenaressen demonstreert de blok druk, een voortzetting van het primitieve stempelen. België stuurt twee kantwerk sters. van wie de een naaldkant en de an dere kloskant maakt, terwijl een Zwitserse broderiekunst zal tonen. Een Oostenrijkse juffrouw laat staaltjes zien van de zo hoogstaande borduurkunst uit Wenen, een Italiaanse uit het zonnige Positanc zal In Amsterdam „textiel ontwerpen". Ook aan het weven is aandacht besteed. Zo werkt er op de RAI een negerwever van de Goudkust, een Indonesische vrouw zal aan een fraai getouw zitten en een oude Brabantse wever zal een achttiende- eeuwse linnepgetouw bedienen Ierland vaardigde miss Scall.v af met haar voet- getouw Joego-Slavië twee weefsters van Kelimtapijtjes. Leerlingen van de hogere textielschool uit Enschede zorgen voor de demonstraties van moderne technieken. De H T.S. brengt o.a. een volautomatisch weefgetouw van zeer recente datum, een handgetouw voor vestenstof, twee brei machines en een verfapparaat. De TNO uit Delft construeerde een apparaat waar mede bij ieder licht kan worden geconsta teerd hoe een stof er bij daglicht uitziet. De Britse socialistische oppositieleider Clement Attlee heeft zich Woensdag in een toespraak te Berlijn uitgesproken voor „co-existentie" van Oost en West en verklaard, dat Europa alleen kan blij ven bestaan wanneer „de oude opvatting van absolute souvereiniteit wordt opge geven". Alleen in grotere integratie ligt het heil van Europa. Dit zou uiteindelijk leiden tot samenwerking in de gehele wereld. Attlee zei dit in een eerste lezing ter herdenking van de sociaal-democratische burgemeester van Berlijn, prof. Ernsl Reuter, die in 1953 is overleden. „Het is duidelijk, geloof ik, dat tyran- nie en vrijheid als stelsels niet met elkaar over, waarbij er overeenstemming bestaat, verzoend kunnen worden. Ook kunnen de tegenstellingen niet door veroveringen worden opgelost. Er blijft co-existentie dat men kan verschillen. De geschiedenis toont aan, dat dit niet onmogelijk is". Hnc moet dat nu met de wedstrijden i leiding en herscholing van scheidsrechtera ingegrepenis met behulp van met kara- van je vrouwelijke voetballers? Mogen i Natuurlijk ^wa™ °°^a^ ^vóóTalles" bijnen gewapende en door honden bege- wjj daarin fluiten?" Een vraag Besteld door wedstnjdtaders^ter sprake^ „Voor alles leide agenten, welke honden enige Am- een ,jer scheidsrechters van de R. S. V. aan zo betoogde deheerVanderMeer moe bonezen hebben aangevallen? Acht de sche,dsrechter Karei van der Meer toen ^^U fn ^m eriüek on dearbfters om- minister, zo gaat het verder, dit een Takelf. daThun taak voorin SÜ tijd niet mak- Voorzichtig antwoordde onze internatio- kelijk te noemen is. nat, dat het naar zijn mening wel geoor- Ovre de instelling van de neutrale grens- loofd is, omdat de dames onder het ama- rechters oordeelde Karei van der teurvoetbal vallen. Dit was één van de vrolijke noten op deze avond, die overigensj juiste wijze van optreden tegenover lie den, die geen krijgsgevangenen en ook geen geïnterneerden zijn, maar loyale onderdanen, die hier asyl genieten? In dien deze vragen ontkennend beantwoord worden, wil de minister dan van zijn af keuring over de wijze van optreden door de politie doen blijken? Naar eerst thans Is bekend geworden heeft een tot nu toe onbekende jongeman Dinsdagavond een aanslag gepleegd op een bewoner van het Zuiderpark te Gro ningen Deze bewoner stapte om ongeveer half acht in zijn auto en werd, toen hij wilde wegrijden, met een hard vorwerp op het hoofd geslagen. Onmiddellijk ver dedigde de aangevallene zich dooi de aan rander bij de keel te grijpen Er ontstond een worsteling, waarbij de aangevallene het bewustzijn verloor. De dader ls er Meer: „Niet slecht, maar zij lijden veelal aan twee gebreken. „De grensrechter moet as sistent zijn van de arbiter. Dat wil zeggen, dat hij snel is in zijn beslissing, als de wel een meer ernstig scheidsrechter deze vraagt en hij moet karakter droeg, dan die, waarop Leo Horn enkele maanden gele den sprak. Hoofdscho tel vormde een in col- legevorm gegeven uit- De werking van dit wonderlijke apparaat wordt In een „kleurenkabinetje" getoond De beurs komt natuurlijk ook met tal van noviteiten. Daaronder vallen op: schuim-plasticmatrassen, vitrage gemaakt van orlon, dacron en fiberglas een nieuwe stoffering: zware rubberstrips met Inge- vuleanlseerde canvasuiteinden, verder teddystof met een geschoren motief. Voor de heren zijn er vilten vesten en kleurige dacron-overhernden en voor de dames pyama's met korte bloomerbroekjes, fel rode en groene onderkleding. oettlcoats met een heuselijke kunstroos. Ook op het gebied van de modestoffen zijn er verras sende vondsten, zoals fotogravuredessins of gefinishte katoen, Italiaanse granité In ravon en effen shantung-imitatie. Hoewel men In 1927 al heeft getracht de doodsklok over de textielgrossler te lui den. zal de komende beurs opnieuw de belangrijkheid aantonen van deze groot handelaar, die de meer dan 20.000 textiei- middenstandszaken in ons tand heel wat werk uit de handen neemt. Deze midden standszaken bereikten in 1950 een omzet van f 1800 miliioen gulden, een resultaat, dat zeker ook te danken moet zijn aan het werk van de grossier. Dezer dagen is, zo wordt ons gemeld, te Münster (Westfalen) een „Comité van Christen-Democratische studenten in Ne derland" in het leven geroepen. Dat deze gebeurtenis plaats vond in het buiten land, is gevolg van het feit, dat de „Ring Christlich Demokratischer Studenten", een organisatie, die nauw verbonden is met de Christlich-Demokratische Union, de partij van dr Adehatier, een confe rentie had georganiseerd, waarvoor zij ook een twintigtal katholieke en pro testants-christelijke studenten van ver schillende Nederlandse universiteiten en hogescholen had uitgenodigd. Van Nederlandse zijde werd het woord gevoerd door de heer E. J. Mathies, stu dent aan de Gemeentel. Universiteit te Amsterdam, die accentueerde, dat de si tuatie in Nederland voor de studenten moeilijker is dan in Duitsland op dit punt, omdat er in Nederland drie grote christelijke partijen zijn, de KVP, de ARP en de CHU. De studenten die zich verbonden gevoelen met één van deze partijen, hebben de taak, zich gemeen schappelijk te bezinnen op hun politieke opdracht en op de roeping van de chris ten in het politieke leven. Juist de stu denten kunnen dit in één organisatie doen. Het comité, waarin katholieke en pro- testans-christelijke studenten zitting heb ben, zal contact opnemen met de KVP en de CHU en later waarschijnlijk ook met de te Parijs gevestigde „Nouvelles Equipes Internationales", de internatio nale unie van Christen-Democraten. De Egyptische nationale petroleum maatschappij heeft olie aangeboord te Balaaim in de oostelijke woestijn, aldus heeft de Egyptische minister van han del medegedeeld. Verwacht wordt, dat de nieuw aangeboorde bron gemiddeld 2170 vaten oile per dag zal opleveren Egypte produceert ongeveer 2 mil iioen ton olie per jaar op de terrei nen, welke worden geëxploiteerd door de Anglo-Egyptian Oilfields en de So- cony Vacuum Oil Company. Het jaar lijkse verbruik van Egypte bedraagt 4 miliioen ton. De 61-jarige J. B. uit de Zwijndrechtse- straat te Rotterdam was gisterenmiddag op de werf Waalhaven bezig enig ma teriaal uit een zolderschuit aan wal te brengen via een schuifladder. Hij is daarbij vermoedelijk misgestapt en in het water gevallen. In ieder geval, toen zijn kameraden hem niet meer zagen, zijn zij aan het dreggen gegaan en heb ben ruim een half uur later het stof felijk overschot van de man opgehaald. Te Vught overleed gistermiddag in de leeftijd van 63 jaar de oud-burgemeester der gemeente Ésch, de heer M. J C. A. Arnoldts Hij werd op 27 Juni 1891 te Dordrecht geboren en einde 1918 benoemd tot burgemeester van Esch, waar hij ge durende 28 jaren zijn ambt bekleedde. De laatste jaren was de overledene te Vught woonachtig. twintig film-strips. Rotterdam had de pri- vandoor "gegaan én'totot meur van deze filmpjes, die pas kort gele loos verdwenen. Het slachtoffer maakt het den in het bezit van de C.O.V.S (Cen thans redelijk wel. Het motief van de aan- trale Organisatie van Voetbalscheidsrech- - - - 1 1Zij vormen door dui- voortdurend een positie kiezen, van waar uit hij het spel kan beoordelen, En daarin schieten onze „neutralen" nogal eens te kort. Na de pauze vertelde de heer Van dei- Meer over zijn tocht naar West-Indië. Hij leg van de zeer voor- bracht daarbij naar voren, dat onze jon- name spelregel betr.: gens in zeer moeilijke omstandigheden i afdingen hebben ook reed» unaniem af- geoorloofde en verbo- j moesten spelen. De velden zijn keihard, den obstructie in een bet is er smoorheet en er staat voortdu- voetbalwedstrijd. Ka- rend een sterke wind. Voeg daaraan toe, rel van der Meer licht- dat het publiek op Curagao bij een voet- te de verschillende si- balevenement in extase raakt, en de spe- tuaties, waarin geval- Iers met donderbussen tracht aan te moe- Karei v. d. Meer jen van obstructie digen, dan kunnen we begrijpen, waarom voorkomen, toe met de resultaten van het Nederlands elftal niet onverdeld schitterend zijn geweest. Na afloop werd Karei van der Meer namens alle leden van de R. S. V. een boek aangeboden over de Nederlandse An tillen, als bewijs van waardering en dank Naar de K.N.V.B. meedeelt, zijn alle voor Zondag 16 Januari vastgestelde wed strijden voor het Amateur-voetbal van de K.N.V.B. wegens de gesteldheid van de terreinen afgelast; dit betreft dus de 2e, 3e en 4e klassen van alle districten (de gelast) Voor de wedstrijden in de le klasse wordt de keuring overgelaten aan de consuls en de scheidsrechters. De Koninklijke Nederlandse Hockey Send heeft alle wedstrijden voor Zaterdag 5 en Zondag 16 Januari in verband met 4e gesteldheid -der terreinen afgelakt. De Meubelmakers, timmerlieden, scheepsbeschieters en half wassen en leerlingen gevr. Aanm. Coors, Voorhaven 101, Tel. 34971. Na 6 uur 39812. Gevraagd net meisje, 16 tot 18 jaar voor halve dagen in klein gezin. Hoog loon. Tel. 32443, v. Eyk, Textiel, Franselaan 273 b. Nette meisjes gevraagd voor alle afdelingen. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voorhaven 37-41, R'dam-W. Dienstaanbiedingen Biedt zich aan per 1 of 15 Mrt, R.K. hulp in de huishouding voor dag en nacht. Brieven no. S 2353, Nieuwe Schiedamsche Courant. Dam 18, Schiedam. Goederen aangeboden Handwasmachine met wringer voor groot gezin, aangeboden. Klein defect. Haast voor niets Na 7 uur Anth. Muysstr. 35. Baby-commode f 29.50, kin- derleöikantje f 17.50, Ton en andere modellen, alles gelakt. Tussenbroek, Edisonstraat 31a Schiedam. Voor billijke prijs te koop een werkbank, in prima staat. Te bevragen: Warande 211. Zangkanaries te koop f 7-, allemaal prima vogels, goed geschikt voor de kweek. Met kooi f 8.50._. Hogenbanweg 41c Schiedam. v. d. Arend, Hoogstraat 9l", ruimt op! Koopjés zijn in onze etalage geprijsd. Vanaf verre kijkers tot scheerkwasten. Handel en bedt ijl Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106, tel. 66720. In spoedgeval desge wenst In 1 uur klaar. 2 Kapstokken f 15.50 in Go tisch, blank iets hoger mooie keus bij Plate, Gr. Markt 19- 21, Schiedam. Het Radiohuis, Hoogstraat 92, Philips radio toestellen 98.., 162.-, 210.-, 298-, 348-, 398.-, enz. Platenwlsselaars 165-, 185.-, Gramofoons 89-, 99-, 124.-, Philips hoogtezon, Utraphil tij delijk 61.50. Ook op gemakke lijke betalingsvoorwaarden. Het Radiohuis, Hoogstraat 92. Amroh radio en versterker, onderdelen. Voedings trafo 10.50, Smoorspoelen 3.-. Alle soorten radiobuizen en gera. nium diodes. Spanningzoekers 2.65. Soldeerbouten 5.15, 6.25, 11.40, enz. Boeken van de Mui- derkrlng. MtUWt Gisteren heeft een aantal jongens, (lat in de de nacht van 19 op 20 September ter waarde van ongeveer 20.000,aan juwelen, horloges e.d. uit de Zaanlandse Zilversmederjj te Rotterdam gestolen heeft een karwei waar ze anderhalf uur mee bezig zijn geweest voor de Rotterdamse rechtbank terecht gestaan. Het waren de 19-jarige ijzervlechter H„ de 18-,jarige metaaldraaier v. B. en de 20-jarige metaaldraaier L., alle uit Rot- „En dat is juist het erge", zo merkte de Officier van Justitie op, „dat hier zul ke jonge jongens een inbraak met zo'n all-round vakmanschap gepleegd heb ben". Of, zoals de president aan het einde van de zitting, toen de verdachten het laatste woord kregen, opmerkte „jullie hebben een soort van „bende" gevormd, die precies volgens de boekjes te werk is gegaan". „Het is de laatste tijd hier nogal erg met de inbrekerjj, de Officier is bang, dat als hij geen hoge straffen eist. dit nog wordt aangemoedigd". De 19-jarige H. noemde de officier de hoofddader en de 20-jarige L. was al eens eerder veroordeeld, maar niettemin wil de de Officier allen over een kam sche- Nu de Westenwind althans figuurlijk de heersende blijft en men zelfbedie ningszaken naar Amerikaans model ziet verrijzen, lag het voor de hand, dat een der vragen aan het drogisten-forum (gisteren in „Central" te Rotterdam ge organiseerd door de plaatselijke afdeling van de Alg. Ned. Drogistenbond) zou luiden: verdient het voor de drogisten alhier aanbeveling over te gaan tot het type „drugstore" De drugstore is geworden tot het typisch Amerikaanse gezelligheidscentrum, waar mensen elkaar ontmoeten, een broodje of een ijsje eten. Het forum, bestaande uit de heren N. D. de Oude (secr. bedrijfschap détailhandel en stuwkracht van de Femina). A. L. M. de Gruyter (secr. lande lijke slagers-organisatie), J. Damat, be drijfsadviseur), M. Bruins en W. Bothof (verkoopleiders), waren tamelijk een stemmig in hun oordeel: het drugstore- type is voorlopig in Nederland niet te verwachten. De heer De Gruyter drukte het aldus uit: zolang de Nederlandse vrouw, die 90 pet van de detailhandel van de financiële middelen voorziet, haar karakter blijft houden en niet gelijk wordt aan haar Amerikaanse sexe-genoot, zolang zal zij de haar bekende drogist de voorkeur blij ven geven boven de drugstore. In deze karakteristiek culmineerde eigenlijk al hetgeen reeds bij andere pro blemen ter sprake was gekomen. De drogist is een zeer speciale figuur in de Nederlandse kleinhandel. In de dorpen is hij ietwat een „geleerde" jpt wien men zich om van alles en nog wat wendt, in de woonbuurten is hij de man waar men „van alles" kan halen en wie men daarbij vele adviezen vraagt en in het stads centrum is hij de man waar men bij het winkelen altijd even binnenwipt omdat er zoveel keus is. Waren er verscheidene punten, waarin de forumleden het eens waren, tal van andere boden verschil van mening, o.a. ten aanzien van winkel-inrichting, etalage en beperking in soorten. Wat de optiek betreft, vatte voorzitter Damat de menin gen in deze conclusie samen: bevat een drogisterij optische artikelen, dan dienen deze liefst in een afgescheiden ruimte ondergebracht cn verkocht te worden. Ten aanzien van het assortiment meende het forum, dat men het beste deed zich te beperken tot een selectie van enkele, constant-geadverteerde fabrikaten, waar bij men echter wel de bakens met het getij diende te verzetten. Vrijwillig filiaalbedrijfcollectieve reclame, klantenbinding met bonnen e.d. achtte het forum in het algemeen nict- gewensit of niet te verwezenlijken in het drogistenbedrijf. De afdelingsvoorzitter, de heer B. C. Blok, dankte allen die aan de forum avond die zéér druk bezocht was, hadden ,r»rrnnedeliik -oof hoewel hierom- I ters) gekomen zijn. Zij vormen door dui- tillen, als bewijs van waardering en dank programma s worden verscnovc trent nog geen zekerheid bestaat. 1 delijkheid een waardevol middel bij de op- voor deze gezellige en leerzame avond. 1 pcctievelijk 12 en 13 Februari. programma's worden verschoven naar res- medegewerkt, speciaal de Initiatiefnemer, 1 de heer D. Schmahl, ren. Twee .iaar jeugdgevangenis voor ieder was zijn eis. Tegen de 19-jarige slachter V., die aan vankelijk ook meeging, de ruit met zeep insmeerde, maar later naar huis vertrok en de buit op zolder verborg toen zijn kameraden die bij hem brachten, eiste de Officier zeven maanden met aftrek, waar van drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. „Een beroepsinbreker zou er toch om glimlachen", merkte een van de verdedi gers, mr A. Schuit op. „Het is allemaal te mooi geweest". Hij schetste de jongens als weinig ontwikkelde persoonlijkheden, die compensatie gezocht zouden hebben in een behoefte om de held te spelen. De raadsman was bang, dat zij door een langdurige straf te lang in een omgeving van criminaliteit zouden verkeren en dan beroepsmisdadigers worden. Ook mr S Ivens meende, dat het de jongens te doen was geweest om avon tuur. en dat zij niet beseft hebben welk een omvang het zou krijgen. Vervolgens stond nog terecht de 34- jarige vloerenlegger van K„ die als heler, volgens de Officier „een onbehaaglijke rol heeft mee gespeeld". Tegen hem was de eis zes maanden met aftrek. In alle zaken uitspraak over veertien dagen. voor grote vogels, M. v. d. Lee, 91,5 pnt, klarinetvogel. De tentoonstelling is nog geopend tot Zaterdagavond 10 uur. Door de kinderen zal in schoolverband een bezoek aan de ze fleurige expositie van vogels van di verse pluimage gebracht worden. Wij twijfelen er niet aan, dat zeer velen deze tentoonstelling zullen bezoeken. Te Rotterdam is opgericht de Stichting Televisie E 55, waarvan als voorzitter zal optreden de heer mr K. P. van der Man- dele, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam. Deze stichting stelt zich ten doel, gedu rende de tentoonstelling E 55 experimen tele televisie-uitzendingen op het tentoon stellingsterrein te verzorgen en te bevor deren. Zoals wij reeds schreven, zal, ver spreid over het gehele terrein van de E 55. een groot aantal televisie-ontvangappara ten worden opgesteld, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen de program ma's en bepaalde gebeurtenissen te volgen terdam. FEESTAVOND VRIJWILLIGE BRANDWEER De Overschiese Vrijwillige Brandweer vereniging zal op Donderdag 20 Januari a.s. haar gebruikelijke jaarlijkse feest avond geven in de achterzaal van de Ver gulden Koetswagen. Het gezelschap Rinua van Evelingen verzorgt het programma. HET BLEEF BIJ EEN POGING Een poging tot inbraak is gedaan in heft Tabakshuis van de heer Van der H. aan de Abtsweg. Aan de buitenzijde van het pand is het een en ander beschadigd. In tegenwoordigheid van de eerste bur ger van Maassluis Mr. P. A. Schwartz,, weth. P. v. d. Snoek, de heer H. J. v. d. Endt als afgevaardigde van de Maassluis- se Gemeenschap, genodigden en leden van de vereniging, heeft de nieuwe voor zitter van Vogellust, de heer H. G. van Ettinger, Woensdagavond de tentoonsel- ling, welke in de bovenzaal van de „Mo riaan" gehouden wordt, geopend. Na bovengenoemden welkom te heb ben geheten, gaf de heer van Ettinger een kort overzicht van de groei van de vereniging, die in 1953 oogericht met 16 leden thans is uitgegroeid tot 60 leden. Moest de eerste tentoonstelling verleden iaar gehouden worden met materiaal van de zustervereniging uit Vlaardingen, thans beschikt de vereniging over twee prachtige voliëres en honderd kooien voor kanaries. Het overige materiaal, zo als de vele vitrines, zijn door de zuster vereniging uit Vlaardingen ook nu weer welwillend ter beschikking gesteld. Spre ker wijdde enkele woorden van dank aan de oud-voorzitter, de heer M. Kloppen burg, voor zijn grote ijver aan de dag gelegd om de vereniging een zo'n grote vlucht te doen nemen. Ook betreurde spreker het, dat de zaal waar deze ten toonstelling gehouden wordt te klein is. De ruim 300 inzendingen hebben ech ter een keurige plaats verkregen en zijn op overzichtelijke wijze opgesteld. De grote voliëre, welke op het toneel is ge plaatst en waarvan de arrangementen door de heer Burger ziin aangebracht, verdient een extra vermelding. De heer Broekhuizen, uit Alphen en de heer van Oosten uit Rotterdam, hebben resp. voor kanaries en tropische vogels geen gemakkelijke taak gehad om de keuring te verrichten. De uitslag van de ze keuring is als volgt: Eigen kweek kanaries: 1. N. Bloem 88 pnt; 2. L. v. d. Hoeven 87,5 pnt; Vrije klasse kanaries: 1. H. Bloem 89 pnt; 2. L. v. d. Hoeven 88,75 pnt; Tropische vogels: Oranje kaakjes, L. v. d. Hoeven 92 pnt; Zebra vink wit I. Keyzer 91 pnt. Ere prijs HET ALGEMEEN ZIEKENHUIS IN 1954 Op 1 Januari 1954 werden 119 patiënten in het Algemeen Ziekenhuis te Vlaardin gen verpleegd, opgenomen werden in 1954 3153 pat. (in 1953 3008 pat.), ont slagen 3013 (3002 pat.). Het aantal overle denen bedroeg Hl (104). In verpleging bleven per 1 Januari 1955 148 pat. Het to taal aantal verpleegdagen bedroeg in 1954 58581 (in 1953 56827). EERSTE STEEN NED. HERV. KERK. Zaterdagmiddag 3 uur zal de eerste steen worden gelegd voor de Ncd. Herv. Kerk, welke op de hoek Rotterdamseweg Sneeuwbalstraat in de Babberspolder wordt gebouwd. De plechtigheid zal ge schieden door ds. J. van Noort. VLAARD. DAMVERENIGING. In de lunchroom van het Handelsge bouw zijn de onderlinge wedstrijden voortgezet, waarbij de volgende resulta ten werden bereikt- P. Budding—J. Vos 2—0; L. Smits—R. C. van Woerden 11; N. OliemanJ. Weisscher 11; J. W. BoudeijnsM. Dijkshoorn 20; F. DessensJ. Leewis 20; J. ScholtenJ. C. v. d. Berg 20; J. LucassenJ. Althuizen 2—0; J. Lans bergenA. Boudewijns 2—0; A. Soete- manW. H. Niestadt 20; C. van Vee- len—J. Vermeulen 20; J. KischJ. van Deventer 02; C. BielJ, A. Bakker 20; W. AchterbergP. Van Veelen 1—1. Geboren: Pleuntje Catharina, d. v. B. van der Houwen en H. C, Kraan, Maas sluis, Fenacoliuslaan 27rd; Marius z v H. Kwakkelstein en E. A. Hofman, Ti- morstraat 14; Clara Maria, d. v. P. A. van Waas en A. J. M. van der Burg, Valerius- straat 79; Marina Maria, d. v. E. C. M. Halkes en M. Pronk, Boterbloemstr. 9D; Gijsbert Jan. z. v. J. IJ. Sonneveld en B. den Hartog, Schiedam, F. Haverschmidt- laan 9; Antje, d. v. J. W. Vink en N. Brandse, van der Duynstr. 16; Hendrika, d. v. K. N. Smith en E. van der Lee, Twee Vriendenstraat 17; Hendrik Gijs- bertus, z. v. H, de Jong en C. Schaap, Billitonlaan 47A; Emilie, d. v. IJ. van dei- Velden en G. Behrendt, Krugerstraat 16; Corstiaan Bastiaan, z. v. C. Jaquet en M. H. van Doorn, Insulindesingel 22; Taeke Frederik, z. v. J. B. M. Hoogland en IJ. Woudstra, Ant. Knottenbeltsingel 25; Grietje Johanna Maria, d. v. G. Boog en J. M. I. van Miltenburg, Joh. de Wittstr. 95C; Godefridus, z. v. H. de Ligt en J. A. van Haren. Gouds-bloemstr. 47; Adrianus Johannes, z. v. A. Korpershoek en K. van Haften, Schiedamseweg 97; Huibert An- tonius. z. v. H. de Klerk en B. M. W. Mul ler, Hortensiastraat 7B; Ineke Mariette, d. v. G. Vader en C. H. van Empelen, Joh. de Wittstraat 111C; Marianne There- sia, d. v. R. Kop en E. Peters, P. K. Dros- saartstraat 254; Nicolaas Leonardus Cor nells, z. v. G. H. J. Vollering en J. W. Appelman, Surinamesingel 71; Maria, d. v. M. L. de Bruijne en K. de Goede, P. K. Drossaartstraat 134;Hendrika Johanna, d. v. S. van Buuren en D, Verhoeven, 2e v. Aerssenstraat 26. Gehuwd: Hendrik Krabben, oud 29 jr en Engelina de Klerk, oud 26 jr; Adria nus Markus, oud 26 jr en Adriana Johan na Martina van Leeuwaarden, oud 23 jr; Theodorus Hermanus van Haaren, oud 29 jr en Adriana Johanna de Jong, oud 23 jr; Johannes Wilhelmus Rutten. oud 24 jr en Wilhelmina Kwakkelstein, 34 jr. Overleden: Geertruida Maria van der Burg, oud 55 jr, wed. van J. van der Lin den, Da Costastraat 31; Johannes Vuik, oud 75 jr, wedr van N. Stalenberg, Ca- pelle a/d iJssel, Mauritsstraat 10; Wouter Dijkstra, oud 63 jr. echts, van M. J. Wia» terink, Rich Holstraat 100.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6