Boris Shilkov: eens een zwak een ziekelijk jongetje Kees Kerdel chef de mission van Olympische ploeg 1956 HVC-record in gevaar Het Wespennest Nu de beste schaatser van alle tijden Nu Ajax naar Amersfoort komt Aanhoudende hoest Andersen, Ericsson, Aas of.... Broekman de sterkste niet-Rus in Oslo? mh FUROL Prins nam de leiding van Milik over RATTENVANGER VAN MAASTRICHT G. v. Rossem overleden Dames! Vooral nu Van Oosterhout nog steeds aan de kop Draverijen Hilversum Nieuw circuit voor T.T.-races te Assen Conflict tussen Heracles en Twentse Profs Moeilijke taak voor Rapid en For tuna bij Enscliedese Boys resp. Heerenveen ^ATERDAG 15 JANUARI 1955 PAGINA 3 MOELIJKE KEUS SLEUTEL-AFSTAND SHILKOV BRAK DOOR NEDERLANDSE PLOEG BORIS SHILKOV, eens een ziekelijk jongetje Ruwe Handen? Het verdelgingsmiddel 8RUM0LINE van de thans verkrijgbaar bij iedere drogist. BRUMOLINE doodt rat en muis! SCHAATSER OVERLEDEN Oud-bestuurder van N.O.C. Hamca-Gelei voor Uw handen VERKAMMEN VAN KEULEN NIET IN DE RALLYE Entrainement Geersen tegen Stal Arctic „SPORT EN SPEL IN DE OUDHEID" N.A.C. test Excelsior Het falen van Fortuna Rapid naar Twente Primeur voor Ajax? 'V- zal zijn ongeslagen record en leidersplaats ook bij De Volewijckers wel andhaven cn daarom is de strijd tussen - «Ajm interessanter Zal Ajax in staat blijken om de Amersfoorters, op eigen bodem, de eerste nederlaag toe te brengen? De verdediging van de benja mins heeft zich zulke goede papieren ver worven, dat men op die vraag geen be vestigend antwoord mag geven. David Duncan (The bramble bush) (Wordt vervolgd). KNVB wil Zondag op sneeuw laten spelen ROOTHOOFT BEHIELD TITEL Jeugd-finale voor Bert Onnes GALEA-TENNISTOURNOOI IN NEDERLAND? ENGELS CUP-VOETBAL WEER VIER IJSVOGELS IN HHIJC TEGEN CPL (LUIK) In de drie-landenwedstrijd NoorwegenNederlandZweden, die in dit weekend te Oslo zal worden verreden, zal voor een belangrijk deel antwoord worden gegeven op de vraag, wie van de Westeuropese schaatsers straks de grootste concurrent wordt voor het Russische zestal bij de Europese kampioenschappen in Falun (Noord-Zweden) op 5 en 6 en hij de Wereldkampioenschappen in Moskou op 19 en 20 Februari. En misschien moet zelfs de vraag zó worden gesteld: welke Noor, Zweed of Nederlander zal er bij die titelwedstrijden in slagen, zich tussen de zes Russen te wringen? Want zó sterk schijnt de suprematie van de rijders uit de Sovjet-Unie zich af te tekenen, dat men inderdaad rekening moet houden met de mogelijkheid, dat zij alle zes eerste plaatsen voor zicli zullen opeisen (op grond van hun in de klassementen van de titelwedstrij den van verleden jaar vastgelegde prestaties mogen zij met het maximum aantal van zes deelnemen) en dat de eerste niet-Rus naar de zevende plaats zal worden verwezen. BROEKMAN—MAARSF f Twee Noren, een Zweed en een Neder lander betwisten elkaar het West-Europese aanvoerderschap. Die ene Nederlander is dan Kees Broekman, die deze week in Ha- mar weer de officieuze kampioenstitel van Nederlandse rijders in 't buitenlanc won; overigens heeft het er wel de schijn van, dat Broekman ernstige concurrentie gaat krijgen van Gerard Maarse, die bij de Hamar-races gehandicapt werd doo' een val op de 5.000 meter. Maar voorlopig is de Hamarse Westlander toch wel onze favoriet, vooral door zijn enorme kracht op de lange afstanden Noorwegen heeft op het ogenblik twee troeven in de hand: „koning" Hjalmar An dersen, die zjjh training, na een flinke griep, slechts langzaam opvoert en van wiens mogelijkheden men op het ogenblik nog geen goed beeld heeft; en de jongere Roaid Aas, twee jaar geleden sterk op de voorgrond getreden en nu Andersen's evenknie (merkwaardig is, dat bü de in- ler-Scandinavische wedstrijden te Oslo, waar Andersen door de Zweedse favoriet Ericsson werd geklopt, Aas niét van de partij was). Zoals gezegd: de Zweden brengen hun jonge talent Sigge Ericsson op het ijs en hij is wellicht de man, die de Russen het meest kan bedreigen. Erics son schoot verleden jaar als een meteoor naar voren en in één slag wist hij zich toe- reeds tussen de Russische cracks te dringen. Ericsson, Andersen, Aas en Broekman: en aan de andere kant Shilkov, Gontsja- renko, Sakunenko en Grishin als de Rus sische favorieten. De keus tussen Shilkov en Sakunenko is sedert het jongste week end wel zeer moeilijk geworden. Terwijl een in topvorm rijdende Boris Shilkov de befaamde 8 minuten barrière op de 5.000 metbr versplinterde, toen hij het op 25 Januari 1953 te Davos docr onze landge noot Kees Broekman zo scherp gestelde Wereldrecord van 8 min. 6,6 sec. met niet minder de 21 seconden verbeterde en op de fantastische tijd van 7 min. 45,6 sec. bracht, terwijl hij zich bovendien glorieus aan de kop plaatste van het Wereldklasse ment van de beste schaatsers aller tijden en daarvan Hjalmar Andersen verdrong (Andersen werd trouwens door nóg vier Russen gepasseerd en naar de zesde plaats verwezen, Broekman naar de elfde) bracht Sakunenko het op naam van de Noor Farstad staande Wereldrecord voor de voer klassementen in één wedstrijd op zijn naam. Een moeilijke keus. Als het waar is, dat de 1500 meter de sleutel-afstand is, die toegang geeft tot de eerste plaats in het klassement over de vier klassieke afstanden, dan maakt in derdaad Boris Shilkov de beste kans. Zijn specialiteit is die 1500 meter; hij is er niet de Wereldrecordhouder van, maar wel de s'°rkste van de all-round-cracks die op alle vier afstanden meetellen. Later speelde hij ook op de lange afstanden zijn rol. '^"hoon hij daarop veel heeft moe ten bijleren. Hoe-éél hij bijgeleerd heeft, blijkt wel uit zijn spiksplinternieuwe 5.000 meter record! Merkwaardigerwijs was deze Shil kov, die thans 26 jaar oud is, als kind een zwak jongetje, dat vaak ziek was en zich voor zijn gezondheid veel moest ontzeggen. Met een sterke wils kracht zocht ij zijn toevlucht in de sport, begon voorzichtig aan athletiek en gymnastiek te doen, voelde zich langzaam maar zeker sterker worden en kweekte een groeiend weerstands- ter maakten de Russen bij de Wereldkam pioenschappen in Helsinki hun internatio nale entree; Broekman was over zijn top vorm heen, Andersen reed dat jaar niet enGontsjarenko won de titel. Shil kov bleek toen niet tegen de lange-af- stand-specialisten opgewassen; hij reed toen ook nog de 5.000 en zelfs de 10.000 meter zonder vast schema, startte zo snel mogelijk, bleek zijn krachten niet goed te kunnen verdelen, zeulde en sleepte zich dan in de laatste ronden als een wrak over het ijs. Toen de Russen eenmaal (zjj leerden van Noren en Nederlanders evengoed als wjj van hen) het schema-rjjden onder de knie hadden, kon niets meer hun opmars in de weg staan. Boris Shilkov werd hun grote man; in 1954 gingen zowel de Euro pese titel te Davos als de Wereldtitel te Sapporo (Japan) naar Shilkov, die nü dan bovendien een Wereldrecord aan zijn „pal mares" heeft toegevoegd en tenslotte als de beste schaatser van alle tijden te boek staat. Shilkov is goed bevriend met een mooie Noorse mannequin, die hij in Oslo bij de wedstrijd NoorwegenRusland heeft leren kennen. Zij ontmoeten elkaar bij de grote internationale wedstrijden en zo gaat de Noorse mannequin straks weer naar het Zweedse bergstadje Falun, waar de Europese kampioenschappen worden gehouden. Zij vindt Shilkov een prettige jongeman, maar geruchten over een ver loving spreekt zij ten stelligste tegen. In de drukke correspondentie die zij voeren, schrijft Shilkov overigens, zo gaf zij wel toe, nooit over schaatsen.... Wat de Nederlandse ploeg voor de landen-wedstrjjd tegen Noorwegen in Oslo betreft: het zijn inderdaad na Kees Broekman en Gerard Maarse de twee beste „opvolgers" Egbert van 't Oever en Wim de Graaff geworden. Dat zat er verleden week reeds in, toen zjj na Kees Broekman de beste 1500 meter reden, dat werd bevestigd in de Hamar-Holland- wedstrijden, toen zij in het algemeen KEES BROEKMAN, .misschien de sterkste niet-Rus'.' klassement na Broekman en Maarse als derde en vierde Nederlander eindigden. Kok van der Eist bleek inderdaad op alle afstanden voorbij zijn furieuze 500 meter zo ver af te zakken, dat zijn totaal prestatie geen verkiezing in de Neder landse nationale ploeg rechtvaardigde. Als vijfde man is nu, toch wel verrassend, de jonge Reinier Paping aangewezen, die verleden jaar ook reeds de Hamar-trai- ning meemaakte. En als reserve heeft men de Elfstedentocht-winnaar Jeen van den Berg aan de ploeg toegevoegd. De overige rijders keren nu spoedig naar Nederland terug, na de Oslose landen- wedstrijden. De zes uitverkorenen blijven op de boerderij Fjetre bij Hamar, zullen vandaar naar diverse wedstrijden gaan, o.a. naar Falun en naar Moskou en vooral de laatste reis spreekt uiteraard tot hun verbeelding. Intussen rekenen zij zélf niet op veel succes In 1953 werd hij voor het eerst kampioen van Rusland, waarbij hij Gontsjarenko passeerde. Aan de Europese kampioen schappen namen de Russen toen in Hamar (door Nederland georganiseerd) nog niet deel; Broekman werd kampioen, maar de vreugde over deze Nederlandse triomf werd overstemd door de Watersnood van diezelfde 1 FebruariEnkele weken la- Onze landgenoot Lod. Prins heeft in de 7e ronde van het Hoogovcn-schaaktour- nooi de leiding van de Zuid-Slaviër Mi>k overgenomen. Hjj dankt dat aan zjjn eigen zege op dr Bergsma èn aan de remise die Milik tegen Donner moest toestaan. Prins leidt nu met punt voorsprong, maar zowel Milik als Czerniak hebben nog een afgebroken partij voor de boeg Ook Bouwmeester blijft met slechts punt achterstand in de running, terwijl Kra mer en Donner dank zij hun afgebroken partijen ook nog een kans kunnen maken. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 7e ronde van de hoofdgroep luiden: Donner (Ned.)—Milik (Z.-Sl.) Bsrg- sma (Ned.)Prins (Ned.) 01, Kovacs (Oostenr.)Pilnik (Arg.) Bouw meester (Ned.)Czerniak (Israël) Vz, Kramer (Ned.)Perez (Spanje) afgebr., De stand luidt thans: 1. Prins 4% punt; 2/3 Milik en Czerniak 4 pnt. 1 afgebr. partij; 4. Bouwmeester 4 pnt.; 5. Kramer 3% punt 1 afgebr. partij; 6. Donner 3 pnt. 1 afgebr. partij; 7. Pilnik 2% punt 1-afgebr. partij; 8. Kovacs 2% punt; 9. Perez 2 pnt. 2 afgebr. partijen; 10. Berg sma 1 punt 1 afgebr. partij. Vrijdag zijn ook enkele afgebroken par tijen uitgespeeld. De resultaten waren: 6e ronde: Pilnikdr Bergsma 10, Perez Donner 01; 7e ronde: KramerPerez 1—0. (Advertentie) Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft besloten de heer C. L. Kerdel (Wassenaar) te benoemen tot chef de mission van de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen, welke van 22 November tot 8 December 1»56 te Melbourne zullen worden gehou den. De benoeming is geschied in overleg met de heer K. J. J. Lotsy, die in 1036 te Berlijn ,in 1948 te Londen en in 1952 te Helsinki als chef de mission optrad. Kees Kerdel, die 38 jaar oud is, heeft verscheidene takken van sport beoefend. Als actief allround sportbeoefenaar heeft hij met vele Nederlandse athleten contact gehad en in latere jaren heeft hij enkele functies op organisatorisch gebied be kleed. Hij is president van de H.H.Y.C. sedert 1951 en sedert 1953 voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging; uit zijn actieve sportloopbaan is nog te memore ren. dat hij in 1937 Nederlands skikam- pioên is geworden te Arosa. Aan een verslaggever van het A.N.P. heeft Kees Kerdel medegedeeld, dat hij zeer verheugd is over de bereidheid van de heer Lotsy om hem te helpen bij zijn taak. „Ik heb het grootste respect voor atgene. wat de heer Lotsy als chef de mis sion in 1936 te Berlijn heeft gepresteerd, omdat ik daar zelf bij ben geweest. Ik begrijp heel goed, dat ik als chef de mis sion op de eerste plaats de algemene zorg voor de leden van de ploeg heb te dragen. Het is een dienende functie; ik zal mij in de problemen moeten inwerken en inle ven en ik zal contact zoeken met de offi cials, de sportmensen zowel in persoon lijke gesprekken als bij wedstrijden. Het is prettig, dat ik Zoveel tijd krijg om mij voor te bereiden, want het contact zal moeten groeien. Hoewel er nog niets be sloten is in welke takken van sport Ne derland zal zijn vertegenwoordigd en welke athleten daarvoor in aanmerking komen, hoop ik toch, dat het organisato risch zó kan worden geregeld, dat de ploeg gezamenlijk naar Melbourne zal reizen en gezamenlijk zal thuis komen. SIGGE ERICSSON, troef voor West-Europa vermogen. Hij kreeg een betrekking als ontwerper op een machine-fabriek in Leningrad en ging zich op 21-jarige leeftijd ook aan de schaatssport wij den. Een toen 1 leek al snel, dat hij een uitzonderlijke aanleg voor het hardrijden bezat. Zó groot was die aanleg, dat hij zich nu, in nauwelijks vijf jaren, heeft opgewerkt tot de beste schaatser van alle tijden.... VIA GONTSJARENKO Shilkov blonk niet uit op een speciaal nummer, was noch 'n uitgesproken korte- noch een lange-afstand-rijder, maar maakte goede tijden op alle afstanden en was daardoor al gauw een troef voor klas- sementswedstrijden over de vier klassieke nummers 500, 1500, 5.000 en 10.000 meter. De 31jarige Noorse schaatser Kristen Marcussen is tijdens een te Oslo gehou den hardwedstrijd overleden. Marcussen, die ongetraind aan de start verscheen en bovendien last van de hoge bloeddruk had, storte 50 meter voor de finish van een race over 500 meter ineen. Hij was onmiddellijk dood. Te Wassenaar is op 72-jarige leeftijd de heer G. van Rossem overleden, een bekende figuur in de Nederlandse sport wereld, die van 1930 tot 1946 secretaris penningmeester van het Nederlands Olym pisch Comité is geweest en in het begin van deze eeuw als schermer ons land her haaldelijk met succes in internationale tournooien heeft vertegenwoordigd. Onze landgenoot Van Oosterhout be hoort nog steeds bij de leidende figuren in Idar Oberstein, waar hij gisteren ook zijn tweede partij tot een goed einde wist te brengen. Intussen is een andere speler uit de kopgroep verdrongen Het is de sterke Duitser Tiedtke, die in zijn partij tegen de Portugees Alhinho een volkomen onverwachte nederlaag leed, Tiedtke heeft wel het hoogste gemiddelde ge maakt. De Belg Waf flard is de derde man in de leidersgroep. terwijl ook de Oostenrijker Scherz vier punten behaalde, maar uit drie partijen. Hij moest het onderspit del ven tegen de titelhouder Lütghetmann, die zich op de tweede dag op een won derbaarlijke wijze herstelde. Scherz (Oost 150 37 14 4,05 Chassereau (Fr.) 78 37 10 2.10 Wafflard (B.) 150 33 25 4.54 Luetgehetmann (Did) 131 33 15 4.15 Van Oosterhout (Nd.) 150 45 13 3.33 Alhinho (Portugal) 140 45 19 3.11 Tiedtke (Did.) 146 36 23 4.05 Alhindo (Port.) 150 36 24 4.16 Tiedtke (Did) 150 33 40 4.54 Chasserau (Fr.) 100 33 20 3.03 Wafflard (Belg.) 150 49 15 3.06 Alhindo (Port.) 145 49 19 2,95 Luetgehetmann (Did) 150 27 25 5.55 Scherz (Oostenr.) 90 27 26 3.33 Bij de K.N.A.C. is bericht ontvangen, dat de heer H. P Verkammen van Keu len uit Arnhem wegens familie-omstan digheden heeft moeten afzien van deel neming aan de Rallye Monte Carlo; hij was ingeschreven voor de start te Mün- chen. (Van onze paardensportmedewerker) Het programma voor Zondag te Hilver sum biedt „elck wat wils" en wel een course „onder de man", een serie-draverij, alsmede een lange-afstandnummcr over 2800 m., terwijl eveneens de amateurs el- kaars krachten kunnen meten. Totaal kunnen 86 paarden voor de start- linten worden verwacht. In de Grieg- prijs over 2340 m. staan ingeschreven hetgeen trouwens in diverse courses het geval is van het entrainement Geersen drie paarden: Peterhof Peiikaan S en Brinn d' Amour IV. die het zullen moeten opnemen tegen de nieuwe Engelse import Forges van stal Arctic. Deze heeft een fraaie tijd van 1.21,4 op zijn naam staan. De course, waarin eveneens Nellie Gregor een rol kan spelen en van de zijde van Peter Spencer een verrassing niet tot de onmogelijkheden behoort, zal dus ongetwijfeld een spannend verloop heb ben. We tippen in het programma de vol gende paarden met de beste win-kansen: Ravcl-prös, 1980 m.. 17 inschrijvingen: Sherlj Hollandia. Sonja Norton, Ramses. Haydn-prijs (onder de man). 1940 m., 7 m- scvhrijvingen: Qui Saint, Lex V. Olga Ax worthy. Chopin-prijs (series), 1900 m.. 15 inschrijvin gen: Patrijs S, Rosa Hollandia, Rina V. Sibelius-prijs, 2340 m., 12 inschrijvingen: Rita du Maire. Proximity, Rosamunde. Liszt-prijs, 2800 m„ 10 inschrijvingen: Fadua, Quick P, Rethy Hollandia. Grieg-prijs, 2340 m., 7 inschrijvingen: Peter hof, Nellie Gregor, Forges. Tsaikowsky-prijs (amateurs), 2340 m., 8 in schrijvingen: Pirette, Quality Hollandia, Qui est ce qui. (Van onze correspondent). De stichting Het Circuit van Drente heeft tot het gemeentebestuur van Assen het verzoek gericht, een geheel nieuw T.T.- circuit aan te leggen, dat ongeveer de helft korter zal worden dan het huidige en dus een lengte van ongeveer acht kilometer zal krijgen. Deze nieuwe baan zal dan ge heel op het grondgebied van de gemeente Assen komen te liggen. Van het oude. be staande circuit zal slechts drie kilometer worden gebruikt en wel het gedeelte, ge legen tussen de gemeentegrens van Assen, even voorbij de startplaats en een punt, halverwege het Jodenkerkhof en de Bar telsbocht. Het nieuw aan te leggen stuk zal over een afstand van ongeveer vijf kilo meter dwars door de landerijen, gelegen tussen Graswijk en De Haar, voeren en zal bijzonder rijk zijn aan bochten. De totale kosten van de aanleg worden ge raamd op acht ton. Maar hiertegenover staat een belangrijke toeneming van baten voor de gemeente Assen. Dit verrassende verzoek van de stichting is een gevolg van het feit, dat de F.I.M. ondanks de verbeteringen van verleden jaar bezwaren tegen het Drentse circuit bleef houden. Het was volgens haar te lang en had te veel bochten, terwijl het wegdek van het gedeelte in de gemeente Beilen slecht was. Reeds Donderdag a.s. zal dit verzoek in de gemeenteraad van Assen worden behandeld. Er is echter in het college van B. en W. een minderheid, die van gevoelen Is, dat we reeds thans voor de beslissende vraag staan of de T.T. be houden zal blijven of niet en dat er in verband daarmede een bijzondere aanlei ding is om die T.T. als zodanig aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Toegestemd, dat aan het behoud van de races grote economische voordelen voor de gemeente zijn verbonden, meent deze minderheid toch, dat de aard en het ka rakter van de T.T en van de andere races, die men verder denkt aan te trekken, ge zien in het licht van de religieus-ethische levensnormen, de toetst der critiek in ge nen dele kunnen doorstaan en dat de ge meentelijke overheid aan de instandhou ding van T.T. haar medewerking niet dient te verlenen. Wij kunnen aan dit bericht nog toevoe gen, dat het nieuwe circuit straks ook geschikt zal zijn voor zijspanraces. Het ligt in de bedoeling deze races reeds dit jaar te houden. Het nieuwe circuit moet dus voor 30 Juli (a.s. T.T.-races) gereed zijn. Ondanks het feit, dat de N.V. Twentse Profs heeft gedreigd Heracles met een proces in kort geding in verband met het opstellen van de speler Schoonewille, heeft Heracles deze speler Zondag a.s. voor de wedstrijd tegen Sittardia wederom opge steld. Heracles meent dit rustig te kunnen doen, omdat Schoonewille geen lid van de KNVB is. De N.V. Twentse Profs is immers niet als officiële voetbalvereniging erkend. Op Vrijdag 21 Januari a.s. zal in het Haagse gemeentemuseum een tentoonstel ling onder de titel „Sport en spel in de oudheid" worden geopend. De tentoon stelling omvat een uitgebreide collectie antiek speelgoed, sculpturen, vazen en afbeeldingen, die' een indruk geven van de wijze waarop in de oudheid de sport werd beoefend of spelen, zowel van vol wassenen als van kinderen, werden ge daan. De collectie is afkomstig uit het Louvre museum te Parijs en is reeds eerder ver toond te Parijs en Brussel. Vorst en sneeuw ten spijt zal de Eerste-klascompetitie ook morgen weer door draaien en het aantal blessures zal wel weer niet een paar worden vermeerderd. Verleden week deed zich reeds een half dozijn lichte hersenschuddingen voor, ge volg van een val met het hoofd op de keiharde grond. Trachtte men elkaar in de ene wedstrijd te ontzien, in andere duels trokken de spelers onverminderd hard van leer en hij het gebrek aaii lichaamsbeheersching moet dat tot ongelukken leiden. Waaruit weer blijkt, dat de spelers gedwongen zijn om hun training op het punt van baltechniek en lichaamscontróle intensief voort te zetten, zoals men ook bjj hun semi-professionalistische status mag verlangen. Veel wedstrijden van bijzonder belang staan er voor morgen niet op het pro gramma en waarschijnlijk is het duel tussen H V.C. en Ajax wel het gewichtigste. Maar daarnaast trekken ook HeerenveenFortuna '54 en Enschedese BoysRapid J.C. sterke interesse, terwijl men natuurlijk ook de vraag stelt of D.O.S. ziin her stel tegen Leeuwarden zal voortzetten. HEYSTER (JOOP), Flamingo's in Deventer De eerste plaats van de Flamingo's loopt bij Go Ahead geen groot gevaar, al zouden wij van een gelijk spel niet ineens achterover vallen want de Deventernaren zijn op eigen veld tot enorme uitschieters in staat. Excelsior moet thuis tegen N.A.C. be wijzen, of het inderdaad zün hoge positie waard is, maar wij geloven dat dat een teleurstelling wordt; de Bredanaars, in de voor-competitie thuis met 30 winnaars, ach ten wjj ook nu wel ster ker, waarbij het voor Ex celsior een ernstige han dicap is, dat de geduch te stopper Lagerwaard wegens een knie-operatie voorlopig niet beschik baar is. Wordt het op Woudenstein eventueel een draw, dan neemt Em ma de tweede plaats van beide ploegen over. mits de Dordtenaren tot een herhaling van de in de voor-competitie op Longa behaalde 81 thuis-zege komen (met wellicht iets minder volumineuze score). M.V.V. moet thuis van de Stormvogels kunnen win nen, Roda Sport dito van de Zwolse Boys, terwijl ook voor Amsterdam thuis tegen hekkensluiter Veendam eindelijk weer eens een overwinning is weggelegd. En dan het herstel van D.O.S.dat tegen het wisselvallige Leeuwarden bevestigd moet worden, hetgeen mogelijk moet zijn, al zullen de Friezen na hun slechte beurt van verleden week (de 01 thuis-neder- laag tegen Roda Sport) nu wel weer in een goede beurt vallen. De interessantste match voor het Noor. den wordt het duel tussen Lenstra en Brandsma van Heerenveen en Cor van der Hart van Fortuna '54; en wij geven de Friezen op eigen veld een heel goede kans. De oorzaak van het falen van Fortuna '54 moet voor een groot deel worden gezocht in het gebrek aan se rieuze instelling, zo zelfs dat voorzitter Joosten verleden week strenge bepalingen heeft uitgevaardigd en zjjn spelers het be zoek aan café's en an dere vermaakstenten, die nogal vaak wer den gefrequenteerd, op straffe van hardein een duel met maatregelen heeft Van der Hart verboden. Het is in Limburg algemeen bekend, waaraan ook de huidige slechte vorm van Van der Hart is te wijten; in déze vorm is het moeilijk om hem can- didaat voor hét Nederlands Elftal te stel len, maar zijn klasse blijft en daarom wordt bet dan morgen toch wel een in teressant duel met serieuze sportjongens als Lenstra en Brandsma. Terwijl lijstaanvoerder Willem II des noods nog wel een verliespuntje bij Spar ta zou kunnen lijden (al zijn de Tilbur- gers favoriet), betwisten D.W.S. en Elink- wijk/U. elkaar de derde en wellicht wordt dat zelfs de tweede plaats. Waar E.D.O met zijn eindelijk door de knieën gezakte verdediging <4—1 tegen Brabantia) ern stig gevaar loopt tegen Rigtersbleek, dat in de voor-competitie al eens met 1—2 won, staan D.W.S. en Elinkwijk met gelijke papieren tegen over elkaar. De 30 zege van de voor-competitie heeft voor D.W.S. geen enkel houvast, want met de „U" er achter is Elinkwjjk wel totaal „an ders" en aanzienlijk ster ker geworden...! S.V.V. moet thuis van Wagenin- gen kunnen winnen, dito Sittardia van Heracles, maar voor A.D.O. is het perspectief minder opge wekt. want Brabantia komt naar Den Haag met heftige gevoelens van wraak voor de verpletterende 18 nederlaag, die het in de voor-competitie van de toen boven hun normale stand spelende rood groenen leed en met hun versterkte aanval zijn de Eindhovenaren tot een revanche in staat. LENSTRA, KOEVOETS, geen houvast aan 30 zege In Twente ziet men opnieuw de komst van een Zuidelijke ploeg, een ex-KNVB- club bovendien, met spanning tegemoet. Het is Rapid, dat een visitie bij de En schedese Boys komt afsteken. Een Rapid, dat zich zal moeten herstellen van de tegen P.S.V. geleden eerste nederlaag. Tóch gelooft men in Enschede, dat de Boys er misschien nog wel een geljjk spel uit weten te halen. P.S.V. intussen zal zijn leidende positie ten koste van Hermes Dvs wel verster ken, misschien met groter verschil dan de 43 van de voor-competitie (al heb ben de Schiedammers dan de ex-Feüe- noorder en overtollige Flamingo prof reserve Mansbergen in de gelederen) Dan volgen vijf clubs met alle 8 punten Daarvan staat G.V.A.V. op bezoek bij E.B.O.H. voor de moeilijkste taak, al valt het risico van Haarlem bij het versterkte N.E.C. en van Limburgia tegen het onbe rekenbaar geworden Fejjenoord ook niet te kleineren. Alkmaar '54 heeft het wel- ri„ f.L minst moeilijk thuis tegen Blauw Wit, dat intussen met de complete rechter vleugel Van Biljouw en Enge lander van de 4e klasser Wilhelmina V ooruit wel een injectie in zijn voorhoede heeft gekrgen. En het laatste duel tussen bovenste en onderste helft gaat tenslotte lussen NOAD en Vitesse en dat is dan voor de Tilburgers. mitszij hun hui dige goede positie waard blijken, wat nog eventjes een vraag is. Eindhoven mag Xerxes niet onderschat ten en kan dan zijn uitzicht op de kop groep behouden evenals Enschede dat met klein verschil van B.V.V kan win nen Daartussen zitten dan D.F.C. en R.B.C en zowel voor de Dordtenaren bij V.S.V. als voor de Roosendalers bij Be Quick zal het pad naar de eventuele zege niet over rozen gaan. De Graafschap heeft 5 van ziin 6 punten op eigen veld behaald, waarbij de grootste score die tegen een Oostelijke streekgenoot (En schede) was zodat ook voor A.G.O.V.V. waarschijnlijk in Doetinchem weinig eer valt te behalen. Ul l-iebt kou gevat, Cl hoest en eer» scheurende pijn var» he-t vele. hoesten fe>e- kle*r»t Uw barst. lieJnig Llw luchtwegen van het gevaarlijke, sly»*» met; iAKKER -SIROOP) 49. Opnieuw lachte ik haar uit. Ze speelde prachtig toneel; heel haar lichaam schok te en ze zocht haar hoofd in de kussens van de rugleuning te verbergen. Ik mar telde haar, maar niet met mijn handen, dus teerhartig behoefde ik niet te werk te gaan. Ik had gehoopt dat ze mij een ver klaring kon geven voor die slag op mijn hoofd. Ze kón niet, want ze had mij zelf die slag toegediend. Ik haatte haar. En toen scheidden zich jullie wegen. Jij ging naar huis en je broer, waar ging die naar toe? Ik heb je toch gezegd dat ik hem nog nooit gezien heb! En ik beweer het tegendeel! Jullie namen afscheid en jij ging naar huis, waar je John Wickersham losmaakte. Heb je toen ook gehuild? Heb je hem soms ge smeekt niet te verklappen dat je met mij was meegegaan? Ik heb hem alleen verteld, wat jij mij verzocht had te vertellen. Had ik je geen uitstekende instruc ties gegeven? Alles was rozengeur en ma neschijn. Jullie leefden in 't vooruitzicht een vermogen te kunnen incasseren en toen verscheen daar ineens Tuttle, die vertelde dat hij van alles op de hoogte was. Hij schijnt vergeten te hebben erbij te zeggen dat ik nog in leven was, an ders was je niet zo vlug geweest met dat pistool. Wat voor zin heeft het, daarover nog te jammeren? Van mij heb je niets te duchten. Ik durf toch niet aan de grote klok te hangen hetgeen ik weet. Of dienen die tranen alleen als afleidingsmanoeuvre voor een nieuwe poging? Ga je gang, ik wacht. Ze schoof van mij af, peuterde aan haar beursje en kreeg het na wat moeite open. Ze bleek alleen maar naar haar zakdoek te zoeken. Ze trok die eruit en het tasje gleed naast mij op de bank. Het wasopen en er vielen enkele dingen uit een pot lood, een lippenstift, een pakje sigaretten en nog iets, waarnaar ik eerst zwijgend staarde, om het dan op te rapen. Het was de ring met autosleutels. Ze zaten in een lederen beursje met een koperen knip. Zo opgelucht voelde ik mij ineens, dat ik er duizelig van werd. Ik keek door het raampje van de taxi en zag dat we al weer in de zakenbuurt waren Het ver keer was zo intens, dat de chauffeur ge dwongen was, langzamer te rijden. Ik keek in het spiegeltje en ving een nieuwsgie rige blik uit zijn ogen op. Hij scheen in hoge mate benieuwd te zijn naar het tafe reel, dat zich daar achter hem ontrolde. Hier had ik haar willen laten uitstappen. Nu kon het niet. Nog niet. Ik schoof het glazen scherm opzij. Naar het zuiden, zei ik. Hij knikte. Ik schoof het ruitje weer dicht. Catherine leunde in een hoek van de bank en veeg de haar ogen af. Ik pakte haar bij de armen en trok haar handen van haar ge zicht weg; dan draaide ik haar om, zo dat ik haar kon aankijken. Ze meed mijn blik. Ze hield haar ogen stijf dicht en haar gezicht droeg de uitdrukking van ie mand, die al zoveel slaag gehad heeft, dat hij ongevoelig is voor meer. Een paar seconden lang hield ik haar in mijn armen. Het is geen aangename gewaar wording als men bemerkt dat men het bij het verkeerde eind heeft gehad. Woorden, die eenmaal uitgesproken zijn, kan men niet meer inslikken. En mijn oordeel was falikant verkeerd geweest. Ze had mij ge red van de vergiftigingsdood; ze was be reid geweest me te redden door de schuld voor de moord op Tuttle op zich te nemen en ze had niets uitstaande gehad met de poging, die was ondernomen om mij in de afgrond te storten. Alles wat ze gezegd had, was waar. Al mijn beschuldigingen waren ongegrond. Hoor je me? vroeg ik. Heb je nog niet genoeg gezegd? fluis terde zij. Bijna, ja. Zeg me nog één ding. En, in 's Hemels naam, vertel me de waar heid. Waar heb je die vandaan? Ik hield haar de autosleutels voor. Bij de veran derde klank van mijn stem opende ze haar ogen. Ze staarde wezenloos naar de voorwerpen in mijn hand. Maar die heb je immers in het hotel achtergelaten. Je zei dat je de auto niet nodig had. Dat weet ik, zei ik. Zijn er nog meer sleutels? Wat dacht je dan? Moeder had al tijd een stel bij zich. Dus ze wist nergens van af niets Mijn woorden waren voor haar volkomen raadselachtig geweest. Het was Philip Tremaine geweest, die onderaan de trap op mij gewacht had en Reba Tremaine had voor de sleutels gezorgd. Daarom was Reba Tremaine op dat vroege mor genuur al gekleed en wel geweest. Ze was toen juist teruggekeerd. Daarom had ze geprobeerd mij te vermoorden in tegen woordigheid van Wickersham. Omdat ze dacht dat ik alles wist. Het draaide mij voor de ogen. Ik hield Catherine vast in mijn armen. Vergeef het mij, fluisterde ik. Het was jouw auto, die de afgrond in ging. Ik dacht dat je hem geholpen had. Ik ben degene die vergiffenis moet vragen, zei ze. Ze lag roerloos tegen mij aan. Ik moet je opnieuw vaarwel zeggen, zei ik. Herinner je je wat ik de laatste keer tegen je gezegd heb? Dat ik terug wilde komen? O, doe dat niet, zei ze. En dat ik bijna van je hield? Ik kan dat alles niet meerverdragen. fluisterde zij. Zeg geen dingen, die je niet meent. Zeg alleen maar dat je me niet haat. En laat me dan gaan, zodat ik je nooit meer pijn kan doen. Ik haat je niet. Ik houd van je.Ver- geet dat nooit. Ik beroerde haar wang. Het was geen kus, maar het moest vol doende zijn. Ze drukte een ogenblik mijn hand, om me dan los te laten. Voor de laatste maal duwde ik het glazen scherm opzij. Stop hier, zei ik. De chauffeur zwenk te naar het trottoir toe en stopte. Ik duw de hem een bankbiljet in zijn hand. Ik wierp het portier open en sprong op straat „Vaarwel!" riep ik. Vaarwel zei ze, maar haar lippen wilden het woord nauwelijks uitspreken. Toen liet ze zich weer terugzinken op de bank en wendde haar gelaat af, terwijl de taxi wegreed. Het was de hoogste tijd. In de kranten stond nog mijn foto en op de oude papieren stond nog mijn naam. Mike Finney. Indien Ferrari en Niles en Wickersham de waarheid nog niet wisten, dan zouden ze er toch binnen luttele mi nuten achter komen. Maar een verschil was er tussen nu en de vorige keer, dat ik vluchtte. Ik had twintigduizend dollar op zak. Met zo n be drag is veel te bereiken. Ik hield een taxi aan. Naar vliegveld Henisphere. En snel. Met twintigduizend dollar kun je zelfs een vliegtuig charteren. HOOFDSTUK XXV. Liggend in een hangmat onder de pal men van Calisto luisterde ik naar de ho ge branding, die in een telkens zwellend, telkens verstommend geraas op de kust te pletter liep. Boven het terras van Jim Taylor's hotel brandden de lichten. Ik was sinds vier dagen terug. Het was nodig geweest; ik had de papieren moe ten halen, die ik bij de bank te Acapulco had achtergelaten. Die papieren droegen de naam Mike Finney en moesten ver nietigd worden. Maar ik had ze nog niet vernietigd. Ik wachtte op de dagbladen uit San Francisco, om te lezen hoe de za ken ervoor stonden. Misschien was Tre maine gevangen genomen of waren er an dere dingen gebeurd, waardoor mijn plan nen wijzigingen zouden ondergaan. Niet dat mijn plannen zo gewichtig waren. Teneinde de Eerste-klas competitie een vlot verloop te doen hebben, zo verzocht de Grondtechnische dienst van de KNVB ons te melden, dienen alle betrokken ver enigingen er zorg voor te dragen, dat met alle hun ten dienste staande middelen do terreinen in bespeelbare toestand worden gebracht voor de voor aanstaande Zondag daarop vastgestelde wedstrijden. De Grondtechnische dienst vai de KNVB Is van oordeel dat het onder de huidige omstandigheden gewenst is de sneeuwlaag niet van het terrein te verwijderen, doch deze onveranderd of na licht rollen te be spelen. De vereiste lijnen op het speelveld kunnen worden aangebracht door middel van zaagmeel, al dan niet gemengd met een kleurstof, b.v. droge menie. De titel in het heren enkelspel van de internationale Franse tafeltenniskam pioenschappen. te Parijs gehouden, werd gewonnen door de titelhouder René Root- hooft (Fr.) hij won met 2116 21—18 1621 21—19 van de Roemeense kampioen Matei Gantner. Angelica Hozeanu (Roemenië) legde be slag op de titel in het dames enkelspel, door in de finale de Frangaise Christiane Watel uit te schakelen met 21—13 21—9 21—8. De finale van het heren enkelspel In het internationaal jeugdtournooi werd ge wonnen door onze landgenoot Bert On nes hij versloeg zijn tegenstander G: Cher- gue (Frankrijk) met 2117 2116 1821 21—12. De finale -gemengd dubbelspel van de internationale tafeltennis-kampioenschap- pen te Parijs is gewonnen door het Eng. paar Diana Rowe-Leach, die van Ange lica Rozeanu en Harastazi (Roem.) won nen met 18—21, 21—14, 21—16, 12—21 22—20. Het heren-dubbelspel werd gewonnen door de Fransen Cafieri en Sala; in de eindstrijd wonnen zij van hun landgeno ten Roothooft en Lanskoy met 2119, 14—21, 21—16, 16—21, 21—17. (Van onze tennis-medewerker) De K.N.L.T.B. heeft ook dit jaar weer ingeschreven voor de wedstrijden om de Galea-beker, de wisselprijs, welke voor Europese jeugdploegen (spelers tot 21 jaar) volgens het systeem van de Davis i .'If™ jEn worden. De deelnemende HHe Pn iTer u" hierbÜ irl groepen van Plaats spelen JeengeV°egd W6lke °P één vernemen wij dat de Belgi- ne bond, die reeds drie jaren achtereen ue wedstrijden van de Westeuropese groep georganiseerd heeft, ditmaal gaarne een andere bond met de organisatie belast zou Zien, o.a Nederland. Italië, dat vorig jaar de Galea-beker won en daarmee ook het recht de eind groep in Italië te doen spelen, heeft hier van afgezien. De eindstrijden zullen we derom te Vichy gehouden worden. De overgespeelde wedstrijd voor de derde ronde om de F.A.-beker tussen Hudders- field Town en Coventry City is, na ver lenging, in een 21 overwinning voor Huddersfield geëindigd. In de ploeg van C.P.L. uit Luik, die Woensdag 19 Januari op de H.O.K.Y. te Den Haag zal uitkomen tegen H.H.Y.C., in het tournooi om de West-Europa Cup zijn vier spelers van „Ijsvogels" uit Amster dam opgesteld, te weten Van Os (doel), Overakker, Feenstra en Smit (voorhoe de).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8