GROTE OPRUIMING i I f 11 Postzegels I BICKRPAN A H Het feest der kooplustigen Klaar voor de start Omzet dit jaar bijzonder groot „Hebben is hebben" im mm Te trage gang in industriële sector President van Panama afgezet imam! Zeurende maag? ZWOLLE WACHTTE LANG OP ZIJN IJSSELBRUG I D1 PHILIPS m sxmmui LAMPEN EVEN AANDACHT VOOR PAGINA 9 SATERDAG 15 JANUARI 1955 Veel „grote stukken" Waarom iverd er zoveel gekocht? Je kunt niet weten, zegt de huisvrouw. Raadsel V erkenningstochten Slag verliep rustig Ook de beste families MGR Dr A. BRENNINKMEYER Ure-kanunnik van Lyon Nieuwjaarsrede puofPde Vries voor S.E.R. Loonpolitiek zal volle aandacht van de Raad vragen Na beivind van twaalf dagen Alleen maar verlof? ïwtfm NDER DE HONDERDEN NIEUWE POSTZEGELS. O welke het afgelopen jaar in omloop kwamen, werd een belangrijke plaats ingenomen door de zegels met religieuze motieven. Stuk voor stuk vormen deze emissies een openbare getuigenis voor het godsdienstig leven, waarbij landsgrenzen geen rol spelen, omdat een groot deel van de postzegels door hun gebruik in het internationale postverkeer over de gehele wereld verspreid geraken. fe'VivTO' At» - X I i ■k. Caraïbische serie van Suriname Zegels Luchtvaartfonds Nieuwe uitgiften Mrnmmmmm Werk organisatiecommissie IN-en UITVALLEN Wien Neerlands bloed 7 Neus Bestemmingsheffing huurverhoging Bezwaren in Eerste Kamer Yan rente van ingezameld geld werd carillon gekocht vrouwen ET GONSDE in heel Nederland van beclrijige, opgewonden huis toen de eerste Maandag van het nieuwe jaar de poorten van de koopjes-paradijzen werden geopend en de beddenlakens van 4,98, de blouses van 8,75 en de kousen van 3,95 in een tot kopen dwingende verlokkelijkheid achter de étalages prijkten. Moeder de vrouw trok, met portemonnaie en boodschappentas weer op oorlogspad en het moet, in zo'n geval, wel raar lopen als er geen buit veroverd wordt. Welnu, de buit werd veroverd, in sterkere mate nog dan het vorig jaa want thans, na twee weken Opruiming, is de stemming van de sakenmensen in het algemeen: Het is best dit jaar, beter nog dan de vcrige keer dat aan de lange rij kooplustigen, die zich al vroeg in de morgen voor het gebouw had opgesteld warme cho- cholade met koekjes deed uitdelen, maar over het algemeen verliep de slag om de koopjes nogal rustig. Opmerkelijk, is dat, in tegenstel ling tot andere Opruimingen, spe ciaal deel grote stukken, zoals meu bels en tapijten werden gekocht. Uiteraard had men ook belangstel ling voor de kleinere koopjes, maar niet in die mate als in vorige jaren het geval is geweest. Het is een al gemene tendenz, die men makkelij ker kan constrteren dan verklaren. Er zijn tijdens zo'n opruiming trou wens meer dingen waarvoor moeilijk een verklaring te vinden is. Zo komt het voor dat de omzet in vele win kels en warenhuizen op een bepaalde dag bijzonder groot is. Gaat men in formeren, dan blijkt deze plotselinge kooplust niet in een of twee steden, maar in het gehele land te hebben bestaan. De oorzaak valt in vele ge vallen niet te achterhalen. Het wear was hetzelfde als tijdens voorafgaan de dagen. Er waren geen vacanties. Maar toch sloegen overal in Neder land de huisvrouwen plotseling haar slag. „Wonderlijk", zeggen zij, die ermee te maken hebben. Het feit dat de eerste dag van de opruiming op een Maandag viel, na een Nieuwjaarsdag op Zaterdag, heeft vele winkeliers tot stille ver kenningstochten bij de concurrentie gebracht. Immers, men was vanwe ge de feestdagen gedwongen reeds LS DE OPRUIMING begint staat het leger reeds vroeg in de rij voor de „slag". Meestal gaat het nogul rustig en slechts zelden is politie-assistentie nodig Eenmaal binnen wil er hier en daar wel eens een venijnig duwtje worden gegeven en een parapluie worden gekraaktof een voet worden betrapt, maar dat zijn slechts uitzonderingen en in het vuur van de kooplust kijkt men niet op een blauwe plek. En dl met dl mogen we ons nog gelukkig prijzen dat het hier niet zo verloopt als in bepaalde Amerikaanse warenhuizen, waar afdelingen zijn die voor alle leden van het mannelijk geslacht verboden zijn en waar de strijd volgens alle regelen der kunst gestreden wordt. Een lange rij japonnen aan de ene kant van het lokaal, de dames, voor de startstreep, aan de andere kant. Is het sein eenmaal gegeven, dan werpe men zich op de verlangde japon met als advies, „trek hem direct aan, anders kan je hem nog kwijtraken". Bij ons gaat het allemaal gelukkig nog ietsje rustiger, anders hadden de tengere dames helemaal geen kans Uitzoeken maar. opruiming voor. Wat wel de oorzaken zijn dat dit maal in zo'n grote mate werd ge kocht? Wel, men mag aannemen dat de jongste loonronde hier voor een gedeelte debet aan is. Er vloei de wat meer geld in de beurzen en daar deze bewaarplaatsen slechts voor een tijdelijk verblijf dienen, vloeide het er weer even snel uit. Een andere factor is de vrees dat, ondanks de verklaringen van de re- eering de prijzen toch omhoog zul len gaan. „Hebben is hebben," rede neert de huisvrouw. „Je kunt im mers niet weten.." En dus werd er gekocht en, in ve- le gevallen, geprofiteerd van het teit dat de inkopers, die reeds maanden geleden beslag wisten te leggen op grote en goedkope partijen, daar des- ri'ds een betrekkelijk lage prijs voor betaalden. Grote stunts hebben de zakenmen sen ditmaal niet op touw gezet. Is het in het verleden wel eens voorge komen dat winkeliers bijvoorbeeld een costuum aanboden voor (letter lijk) een appel en een ei - we herin neren ons nog goed dat enkele lare'!1 geleden in het zuiden van ons land een huisvader zo de strop van zijn leven beleefde omdat hij, na vele uren wachten, weliswaar mèt een héle appel maar met een gekneusd en druipend eitje over de toonbank kwam dit jaar heeft men zich be perkt tot minder sensationele aan biedingen. Waarschijnlijk omdat de grote kooplust die het publiek op het ogenblik aan de dag legt, een publiek geheim is. Ja, er was een manufactu- rier, die 'n stel kippen in zijn etalage zette onder het motto: „Ben er als de kippen bij", en er was een warenhuis Handen graaien in het. goed. Alles ligt door elkaar, maar daar wordt tijdens de Opruiming niet op gelet. Vrijdagavond de etalages met de „koopjes" gereed te hebben, zodat de concurrentie met de nieuwjaars wensen ook een blik op de prijskaart jes kon werpen, met alle gevolgen van dien, zoals bijvoorbeeld het druk ken van eigen prijzen. Enfin, de huis vrouw kon daar alleen maar voor deel bij hebben EN ZO is de strijd dan alweer bijna gestreden. Mamma heeft een schort van zegge en schrijve drie gulden acht en veer tig, Pappa loopt met een interlockje van nog geen drie gulden - „ik heb er voor moeten vechten, maar hier is het dan toch...." en het kroost loopt er dankzij het doorgestreepte prijskaartje en Moeders activiteit en doorzettingsvermogen ook weer best bij. Geneer U niet dat ook U zich aan koopjes hebt bezondigd, want het is gebleken dat de Oprui ming de beste families tot agressi viteit brengt. Het is nu eenmaal de tijd waarin men voor minder geld meer kan kopen. De prijskaartjes in de etalages kunnen zich in deze dagen verheugen in een grote belangstelling. Vanachter het glas neust het publiek naar „koopjes". Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, heeft mgr prof. dr A. Brennink- meyer te Den Haag benoemd tot ere-ka- nunnik van het metropolitaan kapittel te Lyon. Deze benoeming, die kardinaal Ger lier schriftelijk aan mgr Brenninkmeyer heeft medegedeeld, geschiedde uit erken telijkheid wegens de verdiensten van de nieuwe ere-kanunnik als hoogleraar aan de universiteit van Lyon. Mgr Brennink meyer, die geboren is in Mattingen (West- falen). doceerde van 1940 tot 1949 moraal theologie en psychiatrie. Om gezondheids redenen keerde hij in '954 naar Nederland terug. r»« omzetten ziin toe- I mentenorganisaties en ook vertegenwoor- .ePnmen df telvatrt r gestegem De digers van zelfstandige beroepen zich tot socUde vrede wemelden en*^ernstig 1 ons gewenclom de aandacht;_op hun be- verstoord. De belangrijke loonsverhogin gen, die werden doorgevoerd, hebben een vergroting van het reële inkomen bete kend zij het niet in evenredige mate en hebben dus in zoverre hun bron gevon den in een gestegen productiviteit, aldus prof dr mr F. dr Vries, Voorzitter van dc S.E.R. in zijn gisteren voor de Raad uitgesproken Nieuwjaarsrede. Wanneer dit niet het geval zou zijn en een hoger nominaal loon geen groter reëel inkomen zou meebrengen, zou het weinig bevorderlijk zijn aan 's lands wel varen. Evenmin valt het toe te juichen, indien een stijging van het geldloon slechts moet dienen om een achteruit gang in het reële inkomen weer goed te maken, De ontwikkeling van prijzen en lonen is daarom een materie, die in de naaste toekomst voortdurend aandacht van het bedrijfsleven en de regering zal moeten hebben. De adviezen, die de Raad zal hebben uit te brengen over de toekom stige loonpolitiek en over de prijsbeheer- sing door de overheid, raken derhalve on derwerpen, die de volle aandacht van de raad zuilen vragen. Prof. De Vries sprak vervolgens de wens uit, dat de ontstane breuk in de raad van vakcentralen spoedig zal wor den geheeld. Het laatste jaar hebben enige consu- Volgens radioberichten, die gisteravond te New York werden opgevangen, is de residentie van president Jose Ramon Gui- zado van Panama door de nationale garae si omsingeld en is aan de president huis- arest opgelegd. Vannacht is dr Ricardo Arias, vice-president en minister van bui tenlandse zaken, door de nationale garde tot president benoemd. Guizado, voormalig vice-president en minister van buitenlandse zaken, nam twaalf dagen geleden het presidentschap over van president Jose Remon, die ver moord werd, toen hij toeschouwer was bij paardenrennen. Te Bo-ïota wordt vernomen dat presi dent Guizoda in een telefoongesprek met een Panamese journalist had bevestigd, dat het paleis door de politie omsingeld was. Hij had de toestand „zeer ernstig genoemd# Kort iuarna werden de tele foonverbindingen met het paleis verbro ken. De president zou volgens de nationale garde betrokken zijn bij de moord op zijn voorganger, president Remon. Oolt Jose Ramon Guizado junior is ge arresteerd, evenals een voormalige am bassadeur in Cuba, Jose Jimenez en de vooraanstaande politicus Rodoglo SSaint ^'jjp Commandant van de nationale garde, kolonel Bolivar Vallarino, is afgetreden Voiirrns Reuter is de toestand in de Pa namese hoofdstad gespannen. Volgens berichten van New Yorkse radiostations heeft president Gmzado de nationale vergadering verzocht hem ver- verlenen voor dc tijd van het on derzoek naar beschuldigingen volgens welke hij betrokken is geweest bu het vermoorden van president Remon op Januari. Rotterdam, zaterdag:. De Heer M. trapte gisteravond in zijn schuur ongelukkigerwijze op een hark. De steel sloeg met kracht tegen zijn voorhoofd en veroorzaakte een ge scheurde wenkbrauw, die doorde huisartsmoest wor den gekramd.Oorzaak was de slechte verlichting, een zgn. „gloeiende spijker", waartegen niet genoeg ge waarschuwd kan worden. Dit is de ijszak, waarmede de Heer M. zijn kloppende hoofdpijn tracht te ver lichten. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en zolders, in gangen, trappen huizen, schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig februikt. Bovendien zijn de hilips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. Méér LICHT voor WEINIQ GELDI ti'ftfrêVlUt êéttM Buitengewoon mooi zyjn de beide MARIA-ZEGELS, welke nog in ITALlë verschenen .O-. i wij zullen hier niet een opsomming geven van deze zegels; het waren er onge veer negentig, afkomstig uit achttien ver schillende landen (sinds jaren was ditmaal ook Nederland er weer bij met zijn Bonifatius-zegel). Een uitzondering maken wii echter voor de in 1954 uitgegeven Maria-zegels, welke een belangrijk aan deel leverden in de propaganda voor de goede zaak en.... voor verzamelaars een obiect vormen, dat als afgerond geheel gemakkelijk bijeen is te brengen. Zoals bekend, was het Mariajaar voor de Posterijen van diverse landein een aan leiding tot het uitgeven van één of meer bijzondere postzegels, waarop deibet<ske- nis van dit jaar naar voren werd ge bracht. Dat Maria-afbeeldtngen yeehd Ms onderwerp werden gekozen is ^grijpehJ^ Hieronder geven we een overzicht van alle Maria-zegels. In een tiental 'an<3 werd door speciale emissies de aandacht op het Mariajaar gevestigd, waarbij he Vaticaan zowel bij de opening als bij do sluiting een reeks het licht deed zien. Te zamen kwamen 37 waarden in omloop, verdeeld als volgt: Vaticaan: Afkondiging van het Maria jaar, 6 zegels. Ierland: H. Maagd met Jesuskind, 2 zegels. Saargebied: Maria met het Kind, 3 zegels. Brazilië: O. L. Vrouw van Brazilië, 2 zegels. Spanje: Beroemde Madonna-afbeeldin gen, 9 zegels. Malta: De Onbevlekt Ontvangene, 3 zegels. Dominicaanse Republiek: Monogram AM met sterren, 3 zegels. Liechtenstein: Maria met Kindje, 3 zegels. Philippijnen: Maria Onb. Ontvangen. 1 zegel Vaticaan: Sluiting Maria-jaar. 3 zegels. Italië: „Maria met de Heiligen" en „Piëta", 2 zegels. Het laatst is hier Italië genoemd, om dat daar pas op 31 December 1.1. twee zegel® verschenen, nl. een 25 Lire welke een reproductie van de schilderij ,.H. Maagd met de heiligen" van Perugino te zien geeft en een 60 Lire, die een détail van de beeltenis der „Piëta" van Michel angelo toont. Aan deze reeks kan men tenslotte nog toevoegen de Franse uitgifte met de af beelding van Lourdes erop. Het is welis waar geen speciaal Marla-zegel, maar AfSA !f .1 Ra ILISCHE 4RIE VAN SURINAME door het feit. dat het Maria-jaar werd ingesteld naar aanleiding van het eeuw feest van de dogma-verklaring der Onbe vlekte Ontvangenis en juist in Lourdes de H. Maagd onder deze titel een bij zondere verering geniet, kan deze Franse uitgifte gevoegelijk onder de emtss'es van het Maria-jaar worden gerangschikt. Wij maakten reeds eerder melding van het vrij onverwacht verschijnen van een nieuwe serie postzegels van Suriname. Van de Nederlandse P.TT. ontvingen wij dezer dagen hieromtrent een communiqué van de volgende inhoud: In Suriname zijn thans in omloop frankeerzegels in de z.g. Caraïbische serie in de waarden 2 2%. 5, 6. 7%. 10, 12%, 15, 17%, 20 en 25 cent. Zi.1 zijn ontworpen door de kunstenaars N. C. Loning en E. N- D. Lieveld en uitge voerd door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Een deel dezer serie is thans reeds bij de philatelistenloket- ten der postkantoren hier te lande ver krijgbaar; de nog ontbrekende waarden zullen binnenkort t.e koop zijn. Boven dien zal met Ingang van een nader te bepalen datum verkrijgbaar worden gesteld een bloc van vier dezer zegels In de waarden 12%, 15. 17% en 25 cent. Met betrekking tot deze emissie, meer ln het bijzonder naar aanleiding van onze opmerkingen in het nummer van 18 December 1.1., ontvingen wij een brief van het Departement van Financiën uit Para maribo. Daarin wordt betreurd, dat het verschijnen van deze serie kennelijk niet behoorlijk is aangekondigd, terwijl de toezegging wordt gedaan, dat een onder zoek zal worden ingesteld naar de oor zaak hiervan. Van de bijzondere postzegels met toe slag ten behoeve van het Nationaal Lucht vaartfonds zijn verkocht: 926_177 e*eiy" plaren van het zege] 2 2 cent 1.131.452 exemplaren van het zegel yan 10+4 cent. De opbrengst boven de fran- keerwaarde bedroeg ruim f 63.000 Columbia. De 300ste sterfdag van de H. Petrus Claver, de apostel deT negerslaven bracht o m. twee nieuwe zegels. Op de blauw groene 5 c. komt het in terieur van de klooster kapel in Cartagena voor op de 15 ct (een lucht postzegel) de kerk. wel- ke aldaar is toegewijd aan genoemde heilige I, Zoals bekend heeft deze pater Jezuiet aan meer dan 300 000 negers het H. Doopsel toegediend, terwijl hij ten slotte slachtoffer werd van besmettelijke ziekten. Behalve deze uitgifte, welke ongetwij feld de belangstelling van verzamelaars van zegels met religieuze motieven zal trekken zij voor dezen hier ook nog ver meid een speciale 2 ct (groen); daar treft men nl. op aan de aartsbisschop Manuel José Mosquera. wiens afsterven honderd jaar geleden, onlangs werd herdacht. Finland. In Helsinki zal eind Maart een postzegel: en toons tel ling worden ge houden, welke de aanleiding vormt tot de emissie van een bijzonder zegel van 25 Mk, dat slechts tezamen met een entreebiljet van 100 Mk verkrijgbaar zal worden ge steld. De oplage zou 200.000 stuks bedra gen. Groot Brittannië. Een borstbeeld van koning Elizabeth van de beeldhouwer Cecil Thomas treft men te midden van een gestyleerde Tudor-roos aan op de nieuwe N +-■" 'X>v„ J t ,?i >J TO brieven met ingedrukte frankeerzegels, wefke onUngs in omk«p kwamen Ben£ ondererondvvertf "gebruikt voor normale brieevregnr0endeeWne8%gd. op grijze ondergrond voor expresse-zendingen. Italië. Het vijf de eeuwfeest van de geboorte van Ameri go Vespucci, de Ita liaanse ontdekkings reiziger. was aanlei ding tot de uitgifte van twee zegels. Men vindt op beide Ves- bucci, die verschei dene reizen naar Zuid Amerika maak- TSBTüH te- afgebeeld met een landkaart tn de hand en op de achtergrond -de Amerikaanse kuststrook. De 25 Lire is PBars en de 60 Lire donkerblauw Noorwegen. Op 3 Januari kwamen drie bijzondere zegels in koers bij gelegenheid van het eeuwfee- van de Noors- oostzegel. Op d rechterhelft tref men de taartaller 1855-1955 aan imringd door een auwerkrans; op de linkerhelft van de 20 Ore (groen) een afbeelding van de eerste postzegel, op de 30 Ore (rood) een eerste posthoornuitgifte en op de 55 Ore (blauw) de eerste emissie van het leeuwentype. De oplage bedraagt resp. 5, 10 en 3 millioen exemplaren. IJ s 1 a n d. In de thans in koers •ijnde serie kwa- nen onlangs twee ïieuwe waarden van de pers met reeds eerder ge- - fS2jp» örutkte voorstel- yjVSGlEy j iingen, nl. 5 Aur It,:':"!;..3 (bruin) de haven van Vestmannae- jer op 25 Aur (rood) een zeeschip. staan te vestigen, zo vervolgde prof. De Vries. Door de eerste is gevraagd hun een plaats tn sommige commissies te ge ven. De raad heeft gemeend aan dit ver zoek niet te moeten voldoen. Het is onjuist ervan uit te gaan, dat thans het consumentensezichtspunt bij de behandeling in de Raad niet voldoen de in aanmerking zou worden genomen De belangen der consumenten laten geen onzer onverschillig- Ook overigens ligt hier allereerst een taak voor de overheid, die geroepen is om ervoor te zorgen, dat afzonderlijke belangen niet eenzijdig behartigd worden ten koste van het algemeen belang Sprekende over de voornaamste taak van de Raad: dc voorbereiding van de instelling van product- en bedrijfschappen merkte prof De Vries o.a. op, dat de aanvulling van de projecten, die in onder zoek zijn, op het ogenblik echter traag gaat Voorstellen voor een paar bedrijf schappen op het gebied van de industrie zijn aanhangig, maar vooral het aantal van deze blijft nog te klein, terwijl juist hier een toepassing van de beginse len van de publiekrechtelijke bcdrqfsor- ganisatie op haar plaats zou zqn. Spreker stond vervolgens stil bij een paar moeilijkheden die op de voortgang van het werk in de organisatiecommissie belemmerd werken. Een van deze moeilijkheden raakt de kwestie van de representativiteit van de organisaties van een bepaalde Kroep werknemers, de beambten of het zo „e- naamde hogere of leidinggevende perso neel. Deze groep jsnumenek wel i-da tief klein, maar bu de huidige ontwikke ling der productie van een omgekeerd evenredige betekenis. De richtlijnen voor de beoordeling van de representativiteit voor organisaties, hebben ook aan deze groepen aandacht geschonken, maar bh de uitwerking en concrete toepassing van deze richthjnen doet zich telkens menings- VeDithi'i iiiet"verwonderlijk, daar we hier noa aan het begin van een ontwikkeling staan, terwijl ook het verschillend ka rakter van de ondernemingen en de „laats die deze groep enerzijds tegenover de ondernemers, anderzijds tegenover de overige werknemers inneemt, belangrijk kan uiteenlopen. Deze groepen komen ook eerst langzamerhand tot voldoende organisatie en noch bij henzelf, noch tus sen de verschillende vakcentrales bestaat er eenstemmigheid omtrent de organisa torische oplossing van dit vraagstuk. Bjj een dergelijke ontwikkeling kon een toestand van consolidatie moeilijk op kor te termijn worden verwacht. Een belem mering voor ons werk mag dit echter niet blijven en daarom zal een beroep op een ieders medewerking moeten worden gedaan om in concrete gevallen een modus vivendi te vinden of soms de gor diaanse knoop maar door te hakken. Prof. De Vries pleitte tenslotte in ver band met de aard van verschillende werk zaamheden ln de Raad, voor decentrali satie ervan. Soms blijkt reeds, dat zij, die in belangrijke mate aan het werk in de commissies deelnemen, dit moeilijk met hun' overige werkzaamheden kunnen combineren. Een ongewenst absenteisme zou volgens prof De Vries daarvan het gevolg kunnen zijn. DE DICHTER speelden tijdens het wrochten van dit lied, een hommage aan de onderscheidene in Nederland voorkomende bloedgroepen, de nog vrij recente heldendaden van zijn voorvaderen door het musische hoofd. Maar nu, tijdens de schaarse festiviteiten, waardoor onze nationale trots de kop opsteekt (buurt- feestjes en 5 Mei-vieringen), wij luide met een ioflied ons bloed bezingen en onder wijl onze borsten rammeien, moet het schaamrood onze kaken wel kleuren Is het met dat bloed van ons nou wel 100 procent. Heeft ons bloed nog wel de voortreffelijke eigenschap, die het toe staat aan het koken te geraken; kru-pt ons bloed nog wel eens waar het met gaan kan? Gebeurtenissen in binnen- en buiten land, die in Frankrijk tot verhitte beto gingen zouden leiden en in een willekeu rige Zuidamerikaanse staat een bloed'ge revolutie zouden ontketenen, ondergaan wij met de lijdzaamheid en de gelatenheid van een moegeleefde grijsaard. Waar is de tijd gebleven, dat de Hollander werd gerespecteerd als lid van een natie, die haar belang niet alleen ontleende aan een serie bezienswaardigheden. De buitenlan ders noemen ons, bij voorkeur in Ameri kaans slang: Such a nice country, and such a nice people. Het ontbreekt er nog maar aan dat ze ons over de krullebol strijken en even lekker knuffelen. Wij Nederlanders zijn zo ongevaarlijk en zo volgzaam. Waar is <je tijd, dat de poorters te hoop liepen, wanneer zij meenden dat het vroedschap hun rechten aantastte. Wij vergenoegen er ons mee ons misnoegen kenbaar te maken met ellenlange redevoe ringen en publicaties, maar de explosie in de daad ontbreekt. Melk hebben wij in onze aderen, dure. afgeroomde melk Zo niet de president van N' aragua, zoals u gisteren hebt kunnen lezen. Onvervaard heeff hij het opperhoofd van de hem vijandige staat de handschoen toegeworpen. De ridder van Nicaragua wenst een duel op de revolver tussen hem en de man. die hem naar het leven staat. Een prachtige. Middeleeuws aandoende geste. Kunt U zich voorstellen, dat de heer Drees zijn schutterscapaciteiten voor 's lands belang zou durven aanwenden? Er zullen straks geen schoten weerklin ken op de grens van Nicaragua en Costa Rica, er zal geen president ter aarde neer zijgen. maar het gebaar is zo mannelijk. Voorwaar, die Haagse regimentscomman dant zal zeker niet beticht kunnen worden van onvoorwaardelijke medewerking aan de M 3-actie. Twee militairen kregen van hem zeven dagen <je tijd om na te denken over de onherroepelijkheid van een mi nisterieel besluit en de hardheid van de krijgstuchtelijke hand. Pioniers hebben heden ten dage helemaal geen leven meer in ons land. Word geen maaglijder. Net Verscheidene leden der Eerste Kamer hadden zeer ernstig bezwaar tegen het kabinetsbeleid, voor zover in overweging is de mogelijkheid van een bestemmings heffing ten einde een deel van de voor genomen huurverhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe wonin gen. Bedoeld beleid achtten zij zonder lijn Hoewel de bjj dit vraagstuk het naaste betrokken bewindsman dit plan tot dusver van de hand had gewezen, schijnt het kabinet thans te overwegen, zijn be leid te wijzigen aan de hand van denk beelden. als in de Partij van de Arbeid worden verkondigd. Aldus staat te lezen ln het voorlopig verslag omtrent de al gemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting. (Van onze correspondent) TV] EDERLANDS grote bruggen hebben in de laat- J_\| sfe oorlog geschiedenis gemaakt en de verkeers- brug over de IJssel bij Zwolle, die vandaag vijf en twintig jaar geleden werd geopend, vormt daarop geen uitzondering. In de Meidagen van 1940 vonden cle Duitsers deze belangrijke schakel tussen Noord en West verbroken en nadat zij in Januari 191/S de boog hadden hersteld, lieten 'zij op 14 April 1945 op hun beurt het trotse stalen gevaarte in de lucht vliegen. Zij deden het grondiger dan onze militairen, want ook een groot gedeelte van de aanbouw aan de Overijsselse kant werd volkomen vernield. Had op 15 Januari 19S0 waterstaatsminister P. J. Rey- mer de reis naar de grens van Overijssel en Gel derland gemaakt om het feestlint voor de brug door te knippen, op 4 October 1947 deed zijn toenma lige collega ir Vos het. nogmaals. Tweemaal ver nield, tweemaal opgebouwd in vijf en twintig jaren. E IJSSEL had bij Zwolle reeds in 973 een pontveer, dat in de oorlogsjaren in ere werd hersteld. In 1851 be gon men te denken over een brug en de gemeente zegde toen geldelijke steun toe. Dertig jaar la ter begon men er weer eens over te praten, ook al omdat de spoorbrug (enige honderden meters verder) er al was. Het denkbeeld werd geop perd de spoorbrug een voudigweg wat breder te maken ten behoeve van het wegverkeer. Hoe Zwolle ook zijn best deed, het bleef bij plannen, tot in 1915 mi nister Lely de brug be loofde. Zij zou 1.200.000 kosten, van welk bedrag Overijssel en Gelderland 100.000 voor hun reke ning moesten nemen en Zwolle nog eens 150.000. Het duurde toen nog tien jaren. Alle Zwollenaren gingen op gezette tijd eens kijken, hoe de werk zaamheden vorderden, zij klommen 's Zondags de ladders op naar de top van de 138 meter lange overspanning, kortom: zij leefden mee met hun brug. N de letterlijke zin van het woord werd de IJsselbrug op 15 Januari 1930 feestelijk ingeluid. De „Commissie tot Overbrugging van de IJssel bij het Katerveer" kocht in 1927 namelijk een carillon voor Zwol le. Het werd ingeluid op de dag van de opening van de brug. Van welk geld deed zij dat, zal men vragen. Wel, in 1919 za melde de commissie 50.000 in voor de brug, maar aangezien deze ja renlang toekomstdroom bleef, werd het geld uitgeleend, tegen zeven procent rente. Dat ging zo door tot 1930. En van de rente konden.... vijf en dertig klokken met klokkenstoel en electri- sche luidinstallatie wor den gekocht. Sedert 1669 had Zwolle geen klokken spel gehad en de Blauw vingerlegende wil dan nog. dat Zwolle dit spel, uit armoede aan Kampen verkocht. Hoe ook, dage lijks zingt nu hét carillon in de Peperbus, de belo ning voor lang wachten op de IJsselbrug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9