Nieuws uit STAD en OMTREK „Alberdingk voor leden Thym" speelde van „St. Barbara" Geheugen-hulp Treffers beet fel van zich af OUDE TIJD BOB-SLEDEN Ishof Religieuze betekenis en stijlvorm van het zondevalverhaal mieim vein m eer De groenten- en fruitmarkten Reclame ^<se Uit die goede Agenda gemeenteraadsvergadering Maakt voor Uw zaak Terugblik bij een jubileum Voor het zusterhuis Dr Noletstichting Een interessant karwei De harde wind Matige Rotterdamse resultaten ITet buurtcentrum in Nieuwland etc. Volop originele f 10.90 - f 12.90 f Sportieve Herenkleding Dini Kentie kampioene van Rotterdam Ontslagkwestie in kort geding VLAARD1NGEN OVF.RSCHJE MS MAANDAG 17 JANUARI 1955 PAGINA 2 OLIE OP 'T VUUR KOPERDIEFSTAL OFFICIËLE PUBLICATIE Sneeuwruimen /N ROTTERDAM ZANGERS-JUBILEUM Dak van huis gewaaid Ms YARACUY Wibo faalde BURGERLIJKE STAND De definitieve plannen VERBOUWING met glij-ijzers (geen buis) 1- en 2-persoons Dam 40-44 Schiedam VAN DER VEER HOOGSTRAAT 174 SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De z.g. oer geschiedenis Wilno had geen kans U itslagen Namen 44 arbeiders onrecht matig onslag? PRIJSDALING VAN VEEL GROENTENSOORTEN Zaalhandbal KAMPIOENSCHAP VAN DE AFDELING ROTTERDAM Verleden week Zondag vierde de „St. Barbara" Vereniging, een onderafdeling van de K.A.B., haar veertigste verjaar dag met een receptie in Arcade en gis teravond waren de leden van de vere niging bjjeen in hetzelfde Arcade om het feest nog verder te vieren met een toneelavond. Deze werd verzorgd door de R.K. Toneelvereniging „Alberdingk Thym". die het blijspel „In een andere wereld" van vader en zoon Blaazer op voerde. Alvorens het doek opging, sprak de heer C. den Hollander, voorzitter van de „St. Barbara" Vereniging een woord van welkom tot de aanwezigen, daarbij tevens een korte terugblik werpend op de werk zaamheden van de vereniging in de afge lopen veertig jaren. Hierbij roemde spre ker vooral het werk van de heer S. H. Brouwer, die 35 jaren lang een trouw be stuurslid is geweest en thans ere-voor- zitter is. De heer den Hollander besloot zijn speech met de opwekking om leden te werven, zodat de „St. Barbara" Vereni ging tot nog groter bloei gerake. Het blijspel, dat ..Alberdingk Thym" voor het voetlicht bracht, verhaalde de geschiedenis van een zakenman, wiens zaak langzaam achteruit gaat door des eigenaars verouderde wijze van zaken doen en de buitensporige uitgaven van vrouwlief en dochter. Mijnheer van Run ten, zo heet deze zakenman, besluit ten einde raad een vennoot op te scharrelen en vindt deze ook in de persoon van Koopman, een rijkgeworden bankwerker. De dames van Runten zien met ver. achting neer op de doodgewone Koop man en diens familie vanwege hun plat taaltje en gewone manieren en dit wordt nog erger, wanneer pa Koopman, in de veronderstelling een reuze zakensucces geboekt te hebben, wordt opgelicht voor 12'2 mille. Het lijkt er veel op, dat de ton, welke Koopman in de zaak gestoken heeft, ver loren zijn, ondanks de vermakelijke to neeltjes, welke hun oorzaak vinden in het standsverschil en de daaruit voortvloei ende wrijving tussen beide families. Doch dan komt Bob Koopman terug van een „studieréis" naar Amerika en neemt zijn Gisteravond om kwart voor zes ont stond er een explosie in de kachel bij de familie S. aan de Verbrande Erven. De vrouw des huizes gooide wat petroleum in de kachel omdat deze zo slecht brandde. De gevolgen waren niet bepaald prettig, want er werd schade aangericht aan de schoorsteen, het behang en voorwerpen, die op schoorsteenmantel stonden. Het Bestuur van de Dr Noletstichting heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek een perceel grond aan de Juliana van Stolbergstraat, ter grootte van pl.m. 1080 m2, te kunnen kopen ten be hoeve van de bouw van een zusterhuis. Hoewel de Bebouwingsvoorschriften voor de Bebouwde Kom het bouwblok, waarin dit perceel is gelegen, in het algemeen bestemmen voor villabouw, toch laten deze voorschriften de mogelijkheid open om een bijzonder gebouw, zoals een zusterhuis, ter plaatse te bouwen. In dat geval ligt het voor de hand, aan het te bouwen huis hoge eisen van welstand te stellen. Daar het ingediende voorlopige bouwplan in derdaad aan zulke eisen voldoet, behoeft er geen overwegend bezwaar te bestaan om het verzoek in te willigen; de grond zal dan tegen een prijs van 30 per m2 en onder de gewone voorwaarden kunnen worden overgedragen. Ónder mededeling dat de Commissie voor het Grondbedrijf zich hiermede kan verenigen, stellen B. en W. de raad voor aan de Dr Noletstichting de aangevraagde grond te verkopen. vaders plaats als directeur in. Meteen slaat hij aan het reorganiseren en weldra komt de zaak tot nieuwe bloei. Dan duurt het niet lang meer of Gonnie van Runten en Bob Koopman ontdekken hoeveel zij eigenlijk van elkaar houden en schoor voetend geven pa en ma van Runten huD toestemming tot het huwelijk. „Alberdingk Thym" bracht dit genoeg lijke blijspelletje vlot en amusant, echter zonder opmerkelijke prestaties te leve ren. Jo v. Slobbe, die de regie voerde, speelde als de heer van Runten vlot en wist zich het hele stuk door te handha ven als de oude heer, die thuis niet al te veel in te brengen heeft en dus „waar genomen" wordt door een verkwistende vrouw en dochter. Mevr. van Runten werd goed gespeeld door Bep Jonas, ter wijl Wil v. Slobbe de verwende dochter was, die tenslotte tooh uit het goede hout gesneden bleek te zijn. De rijkgeworden bankwerker was een rol van Mari van Haasteren, die gerust wat meer rolvastheid had mogen hebben. Hij had nogal eens last met zijn „Wacht", hetgeen echter de overige spelers niet van de wijs vermocht te brengen. Do Lips speelde een uitstekende Marie Koopman, de volksvrouw met de grote mond, doch het hart op de rechte plaats. Zoon Rob werd gespeeld door Piet Mid dendorp, die zorgde voor een vertolking zonder opvallende kwaliteiten, doch ook zonder fouten en van een geruotineerde vlotheid. Lies. v. d. Horst-Meyer speelde op werkelijk geestige wijze haar travesti- rol als de jongste Koopman, de onverbe terlijke deugniet met een intens verlan gen, wielrenner te worden. In de bijrollen speelden Ad van Om men, Miep Eykenbroek, Cees de Gooyer en Gé Collignon. die hun kleine rollen goed verzorgd hadden. De aanwezigen hebben veel plezier ge had van deze opvoering, die zoals ge zegd geen opmerkelijke kwaliteiten bezat, doch getuigde van de grote erva ring, die „Alberdingk Thym" in de loop van de jaren heeft opgedaan. Een erva ring, welke het mogelijk maakt, tussen de repetities van andere stukken door „even" een vlot blijspelletje op de plan ken te zetten, waaraan de toeschouwers een kostelijke avond beleven. Als verdacht van diefstal van koper ten nadele van zijn patroon werd Zater dag aangehouden de Schiedammer H. J. O. Hij werd ingesloten op het Hoofd bureau van Politie. Burgemeester en Wethouders van Schie dam herinneren hierbij aan de verplich ting, neergelegd in de Algemene Politie verordening, dat de hoofdbewoner of hoofdgebruiker van een binnen de be bouwde kom gelegen gebouw of terrein gehouden is bij gladheid het voor of langs zijn gebouw of terrein bevindende voetpad schoon te houden van sneeuw en ijs. Passage Theater: „De levensroman van Richard Tauber" (a.l.). Behalve Donder dagavond. Monopole Theater: „Saskatchewan" (14 jaar). Sportfondsenbad: Van 69 uur club avond „Start". H K Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend iedere middag van 25 uur. behalve Maandag, en iedere avond van 7830 behalve Donderdag en Zaterdag Stedelijk Museum Dagelijks van 2 tol 5 uur. Tot en met 28 Januari tentoonstel ling Precieuse tafereeltjes. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van 7—8 uuj uitlenen van boeken. Filiaal Kethei (R.K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. Hal Koopmansbeurs tot en met Zondag 23 Januari: Vogeltentoonstelling van 10 uur voormiddag tot 10 uur namiddag. Dinsdag De Kroon: Sociëteitsavond R.K. Midden standsbond, 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Gouka, Groenelaan 127. TONEEL EN MUZIFK Dinsdag: 18 Januari Schouwburg, 8 uur: „U spreekt met uw moordenaar" (Corinthians) Groote Schouw burg: Besloten Aula Boymons, 8 unr: Lezing over waaiers. BIOSCOPEN Programma's van 14 t/m 20 Januari: Arena: White Christmas* a.l.). Capitol: Ontvoerd uit Singapore (18 j.). Centraair Obsessie (18 j.). Cineac: Een meisje voor dag en nacht (18 j.). Colosseum: Thérèse Raquin ivolw.). Harmonie: Meisjes in nood (volw.j Lutusca: The high and the mighty 114 jj. Luxor: Demetrius en de gladiatoren (18 J.). - Passage (Schiedam): De levensroman van Ri chard Tauber (a.l.). Prinses: Demetrius en de gladiatoren (18 j.). Rex: Bandieten van Minnesota <14 j.). 't Venster: The Maggie (a.l.). Victoria: Een meisje voor dag en nacht (18 Jj. In het complex van de N.V. Van 't Hoff en Jongepier aan de Lange Haven is door de aannemersfirma Kuypers uit de Prof. Kamerlingh Omneslaan een in teressant en tevens lang niet gemakkelijk karwei uitgevoerd. Er moest daar, terwijl het bedrijf in vojle werking moest blij ven en de machines dienden te draaien, over drie verdiepingen een ongeveer twintig centimeter verzakte vloer met een andere, in een aangrenzend pand ge lijk gemaakt worden. De verzakte vloe ren hebben vroeger grote massa's graan getorst. Tussen de twee panden, waarvan de vloeren op hetzelfde niveau moesten komen te liggen, was het tevens nood zakelijk, een muur weg te breken, ten behoeve van een vrije doorgang. Met een tiental hydraulische vijzels van 10 ton is men er in efen week tijd in ge slaagd, het karwei, dat onder toezicht stond van architect M. A. H. v. d. Laar schot, tot een goed einde te brengen. Het was een inwendige verbouwing, waarvan van buitenaf niets te bemerken is ge weest, maar „binnenshuis" grote voldoe ning bij alle betrokkenen heeft gewekt. De firma Kuypers komt de eer toe. een bijzondere opdracht met grote bekwaam heid tot 'n goed einde te hebben gebracht Het werk vereiste een zorgvuldige voor bereiding, daar niet alléén het bedrijf niet mocht worden onderbroken, maar boven dien alle technische installaties, zoals de electrische licht- en krachtinstallatie, de telefooninstallatie, de centrale verwar ming en de gas- en waterleiding volledig zonder onderbreking moesten blijven functionneren. Een bijzondere vermelding verdient de bekwame uitvoerder, de heer Herlaar, die met zijn geschoold personeel op voorbeel dige wijze gewerkt heeft. Zondag vierde de heer Toon Warmoes- kerken zijn 25-jarig zangersjubileum als lid van het koorgezelschap „Lof en Stich ting. Om half tien droeg pastoor Oorsprong de Hoogmis tot intentie van de jubilaris op. Het koor zong de Mis van Nieland en na de Mis „Jubilate" van Aiblinger. Na de Hoogmis werd de jubilaris in de pastorie gehuldigd door pastoor en Kerk- bestur, waarbij de pastoor de vele goede hoedanigheden van de heer Warmoesker- ken memoreerde, waarna hem een fraai fototoestel werd overhandigd. Namens he* koor sprak de vice-voorzitter, de heer Van Alphen, die hem roemde om zijn gulle kameraadschap, welke woorden onder streept werden door het overhandigen van het cadeau van het Gezelschap, een vul pen. Mevrouw Warmoeskerken ontving bloemen. De heer Warmoeskerken dankte pastoor en gezelschap voor de vele goede woorden van lof, hem toegezwaaid. De receptie voor genodigden werd ge houden in het patronaatsgebouw en velen kwamen de jubilaris met zijn feest ge lukwensen. Van alle koren in Schiedam kwamen de besturen, die na de felicitatie tevens een stoffelijk blijk van belangstelling overhan digden. Ook vele vrienden en kennissen van de jubilaris kwamen hem onder het aanbieden van cadeaux complimenteren. De harde wind, die gisteravond over onze stad loeide, heeft hier en daar brok ken gemaakt. De familie F. Th. v. d. M. in de Korte Kerkstraat werd wel bijzonder de dupe van deze stormwind, doordat een gedeel te van het dak van het huis woei. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 jonge kinderen moest ondergebracht worden op het Hoofdbureau van Politie. De politie heeft de straat afgezet. De fa milie O, die in hetzelfde pand woont I durfde ook niet te blijven en ging naar familie. Bij de fa Smoorenburg aan de Hoog straat werden de reclameborden flink heen ene weer geschud, zodat men moest ingrijpen. De politie moest assisteren bij het Zonnehuis aan de Boerhavelaan, waar een zeil, dat buiten het gebouw hing de ramen dreigde stuk te slaan. Bij de sla gerij van Gerritsen aan het Rubensplein sloeg een markies stuk. Op de werf Gusto wordt op Zaterdag 22 dezer te water gelaten het m.s. „Yaracuy". De doopplechtigheid zal worden verricht door Senora Consuelo de Dagnino, echt genote van de ambassadeur van Venezuela hier te lande. Van onze tafeltennismedcwerkcr. Het hoofdklasse programma was i.v.m. de internationale Belgische kam pioenschappen, waaraan verscheidene Ne derlanders deelnamen, klein. Toch viel er een verrassende uitslag: Treffers klop te runner up Povac. Het wordt Sparta op deze manier wel zeer gemakkelijk ge maakt bij het prolongeren van de lands titel. In de overgangsklasse verloor een gedesillusioneerd Eendracht van het toch niet sterke Wifra 3. Wibo met invallers voor Hogendoorn en V. d. Spek kon het in Hilversum niet bolwerken tegen Quick. Veteraan Guus Brone herhaalde hier zijn presta- (Advertentie) GEBOREN: Georg K., z. v. G. K. Schrumpf en M. R. v. d. Boor; René, z. v. G. J. Scheffer en F. J. W. Spiessens; Jo hannes M. L., z. v. C. R. Oorschot en J. M. Godschalk; Alberdina P., d. v. M. P. Tempelaar en A. P. Seip; Charles, z. v F. Kik en M. A. Govers; Wouter F., z. v. F. J. Krüter en G. P. v. d. Pol. OVERLEDEN; J. W. H. van Dolder, 84 j., wed. v. T. Pilon. De definitieve plannen voor het nieuwe buurtcentrum in Nieuwland zijn thans door B. en W. aan de gemeenteraad toe gezonden. Het zal 325.330 korien, over eenkomstig het indertijd gedane voorstel en een medisch consultatiebureau omvat ten, een uitleenbibliotheek en enige ver gaderruimten. Wat de twee torenflats betreft, ook hiervoor zijn de definitieve plannen nu aan de raad toegezonden. Ze zullen 3.518.600 kosten. De huren zullen gemid deld 13.10 per week bedragen, exclusief verwarming en water. De voorlopige huur van de 22 garages is op 6.25 per week vastgesteld. De vrije woningen, welke in Nieuwland zullen worden gebouwd en waarvoor nu toestemming van de minis ter is verkregen, zullen blijkens de defini tieve plannen 254.100 gaan kosten. De gemiddelde huurprijs voor 6 woningen met garages is op 23.50 vastgesteld per week, die van de twee ruimere woningen met garage op 30.55 per week, exclusief het water. Naar wij vernemen heeft de eigenaar van „Musis Sacrum", de heer A. Meijer, zijne zaak in een naamlooze vennootschap hervormd, die weldra eene belangrijke verbouwing zal ondernemen. De concertzaal zal door bijtrekking van een deel van het naburige pand, thans bewoond door den heer Beekman, be langrijk vergroot worden. Het podium zal dan aan de linkerzijde der vergroote zaal worden geplaatst en de zaal door open slaande deuren aan de achterzijde ge meenschap krijgen met den tuin, die een vierkant geheel zal vormen door de ke gelbaan dwars te plaatsen. Voorzeker zal door een en ander eene gewenschte verbetering worden aange bracht en eene grootere concertzaal wor den verkregen, die reeds sinds lang door velen noodig werd geacht. (Nwe Schiedamsche Courant yan 5 April 1902). De agenda van de gemeenteraadsver gadering van a.s. Vrijdag omvat behalve de voorstellen van B en W, waarvan er reeds een aantal gepubliceerd werd: be noeming van een lid-voorzitter van de Commissie voor het Algemeen Handels- Entrepot in verband met de periodieke aftreding als zodanig van de heer Mr. M. J. M. van Kinderen (lid uit het Da gelijks Bestuur der Gemeente); Aanbeve ling van de Commissie van beheer der Fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden ter benoeming van een lid hare commissie ter vervulling van de vacatu re, ontstaan door de periodieke aftreding als zodanig van de heer H.M. Willemse. Aanbevolen worden: 1. de heer H. M. Willemse, aftredend; 2. de heer Mr H. B. Engelsman. Aanbeveling van B en W ter benoeming van een lid van de Commissie voor het Stedelijk Museum, ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke af treding als zodanig van de heer Mr. P. Sanders. Aanbevolen worden: X. de heer Mr. P. Sanders, aftredend; 2. de heer Drs. A. van der Poest Clement. Aanbe veling van de Commissie van admini stratie voor het Gemeenteziekenhuis ter benoeming van een lid van genoemde commissie ter voorziening in de vacature van lid uit de burgerij, ontstaan door de periodieke aftreding als zodanig van de heer W. T. P. Nijenhuis. Aanbevolen worden: 1. de heer W. T. P. Nijenhuis, arts (aftredend); 2 de heer J. A. H. van den Berg, arts Voorstel van B en W om de heren Dr. C. Ph. Schokking, J. H. Nieuwen- huysen, resp. huidarts en oor-, neus- en keelarts aan het Gemeente-Ziekenhuis, wier aanstelling als zodanig op 1 Mei 1954 was geëindigd, voor een periode van één jaar opnieuw in genoemde functies te benoemen. Voordracht van B en W ter benoeming van een leraar in lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. Voor gedragen worden: 1. de heer W. J. Kijl- stra, gymnastiekleraar te Haarlem; 2. H. A. Post, gymnastiekleraar te Amster dam. Aanbeveling van B en W ter benoe ming van een havenloods. Aanbevolen worden: 1. de heer J. Koning, alhier; 2. de heer F.G.D. ter Meulen te Maassluis. Voorstel van B en W tot onderhandse verhuring aan B. Rowel, alhier, of ande ren, van de voor de oprichting van een dependance van het Benzinestation „De BRadndaris" nodige grond aan de Rot- terdamsedijk Z.Z., ten Oosten van de Van Deventerstraat, ter oppervlakte van 255 m2, tegen een huurprijs van f. 850,per jaar. Voorstel van B en W om, overeenkom stig artikel 72 der L.O.-wet 1920, mede werking te verlenen aan het Bestuur van de St. Willibrordusstichting tot het her stellen van schade tengevolge van verzak king veroorzazkt aan het schoolgebouw aan de Warande 195, waarvan de kosten worden geraamd op f. 900' tie van vorige week en bleef teeng het Haagse drietal ongeslagen. Beb van Ham voegde hier twee overwinningen op Ja cobs en v. Soest aan toe. Voor invaller Stuhlemeijer moest hij echter het hoofd buigen. De Hilversumse invaller Hartjes wist echter geen succesje te boeken. Slechts een gewonnen dubbelspel kon Quick twee punten bezorgen. Brone en van Ham zorgden daar prompt voor. Tegen Sparta had Cor Pelser op het appel ontbroken, in de strijd tegen de Sparta-reserves was hij echer weer van de partij. Dat leverde Nedlloyd promp drie winstpartijen op. Frans Klinkenbergh kwam nu ook eens goed voor de dag en klopte zowel John Cogh als Loek Stoop Tegen Joop Vrees was hij echter niet op gewassen. Bas den Breejen stelde echter de zege voor Nedlloyd veilig door van Vrees te winnen. Een goedgeefs Ned lloyd stond Sparta 2 het winnen van het dubbelspel toe, waardoor de score tot 6-4 werd teruggebracht. Povac trof in Roetoforendsveen een verbeten Treffers. Vooral Wout Heems- ker bleek in prima conditie. Hij had met drie overwinningen het leeuwendeel der overwinning. Broer Nico deed zich even eens van zijn beste zijde kennen. Hij klop te Grijzijnhout en Gompelman. Voor Piet Weel moest hij echter de vlag strijken. En Jan v. d. Zwet maakte het succes voor de 'Veners compleet door Gompel man aan zijn zegekar te nagelen. In feest stemming nam Treffers toen ook het dub belspel maar voor haar rekening. (Van onze tafeltennismedewerker) Rotterdam heeft een nieuwe kampioe ne: Dini Kentie. Met ruim verschil ein digde de Xerxes-speelster voor haar grootste rivalen op de eerste plaats. Zjj werd daardoor opvolgster van Tine de Zeeuw, die haar titel niet verdedigde en mocht tevens de fraaie wisselbeker - in zet van deze damestienkamp - voor een jaar mee naar huis nemen. OJGBItn VOOft SCHItOAM ff» 77ste Jaargang No 22664 De kantoren der Redactie en Admint- nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, tel, 66152 Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 6 25 per kwartaal, 2,15 per maand 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contiact gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Aüe advertentie orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Spr. begon met een uitvoerige inlei ding over de aard der bijbelse verhalen. Als de Schrift tot ons spreekt in verha len, dan is dat niet enkel om ons harde „feiten" mede te delen; de verhalen be doelen altijd iets te leren over God en Zijn verhouding tot de mensen. De oude Semiet denkt nu eenmaal in beelden en Christus zelf heeft met Zijn parabels niet anders gedaan. De vraag, of het verhaal „echt gebeurd" is, wordt soms secundair; het gaat om de leer en ter illustratie daarvan worden echte èn verzonnen feiten rustig dooren gebruikt Ten einde zijn stelling aanschouwelijk voor te stellen besprak prof Grollenberg enkele verhalen over de aartsvaders (Gen. 12-50), o.a. de geschiedenis van so- doma en Gomorra. Na hun intocht in Kanaan troffen de Joden nl. aan de mond van de Jordaan een groot meer aan met merkwaardige eigenschappen: zeer. hoog zoutgehalte, zwavelbronnen en asfaltput- ten, ondiep aan de Zuidzijde en meer dan 400 m. diep aan de Noordkant. Een dergelijk vreemd natuurverschijnsel kon uiteraard alleen maar ontstaan zijn door een enorme catastrofe - en waar zo'n ramp optrad dachten de Joden direct aan een straf van God. Dus, zo redeneerden zij voor, moesten de mensen die daar gewoond hadden wel zeer bedorven ge weest zijn, wijl zij zo door God verdelgd waren. Ook de vijftien meter hoge zout zuilen die we daar vinden kregen een rol toebedeeld in het verhaal: zij werden populair verklaard als de verstening-tot- straf van enkele personen. Dit alles dien de de gewjjde schrijver alleen maar tot waarheid te illustreren, dat God recht vaardig is en de bozen uitroeit. Maar ook Gods barmhartigheid blijkt uit het verhaal: werd niet Lot met zijn kroost gered omdat hij rechtschapen was? De vraag die ons zo interesseert; „Maar wat is er nu allemaal precies geneurd? had voor die schrijver geen belang; hem Dezer dagen hield de katholieke Onderwijzersvereniging St. Augustinus een vergadering in ,,De Kroon". Als spreker trad op prof. L. Grollenberg uit Nijmegen, de Jjekende auteur van de door Elsevier uitgegeven „Atlas van de Bijbel". Had hij een vorige maal de visie van de moderne bijbei- wetenschap op bet scheppingsverbaal ontvouwd, thans ging zijn betoog over de religieuze betekenis en de letterkundige stijlvorm van bet zondeval verbaal. Hetzelfde procédé vinden we weer te rug, wanneer we ons zetten aan een na dere bestudering van Genesis 1-11, de zogenaamde Oergeschiedenis. De rode draad die hier door alle verhalen loopt is deze: God heeft alles gemaakt, en wel „zeer goed": ook de mens was oor spronkelijk goed - maar hij is in opstand gekomen tegen zijn Schepper. Nu grijpt de zonde om zich heen (verhalen over Kain en Abel; de zondvloed); eindpunt van deze verhalencyclus is de Toren van Babel: het hele mensdom is tot zonde vervallen en uiteengescheurd in elkaar bestrijdende volken. Maar dan, op het dieptepunt grijpt God in: Hij kiest zich één man uit al die afgodendienaars: Abraham. Met hem begint Gods heils plan, in hem zullen alle volken der aarde gezegend worden. In deze verhalen-cyclus vormt het zon devalverhaal het logisch begin. Hoe ont stond dit verhaal? Uit eigen persoonlijke ervaring wist de Jood, dat de mens (Adam is geen eigennaam, maar bete kent eenvoudig weg „mens") slecht is, vol boze begeerten en daden - en deze slechtheid moet van de mens zelf komen, want de algoede God kan er niet de oor zaak van zijn. Bovendien deden de Is raëlieten nog meer algemeen-menselijke ervaringen op: de mens is ongelukkig, moet sterven, hard werken; de mens is maii én vrouw, de man domineert daar bij en toch verlangt de vrouw naar de man; de mens kent (tegenover de die ren) sexueel schaamte-gevoel en draagt kleren. In het licht der Openbaring re sulteerde de reflectie van Israël over deze dingen, die iedere mens (de „Adam" als zodanig) aangaan, in het onnavolg baar diepzinnige verhaal van paradijs en zondeval. Oorspronkelijk moet de mens goed zijn geweest, volkomen gelukkig - want uit Gods hand komen alleen goede dingen. Deze oorspronkelijke goedheid wordt ge- door de gewijde schrijver(s) gebruikt voor de inkleding - maar het verhaal zelf en nog meer zijn religieuze inhoud is een schepping van Israël zelf, dat daar bij steunde op deopenbarmgsinzichten, die het in de loop van vele eeuwen ver worven had. Deze religieuze inhoud kun nen we als volgt samenvatten: en z'n lezers ging 't slechts om de diepe j symboliseerd door de wondertuin waarin zin van Gods handelen in de geschiede-1 God de mens plaatste. Eniee beshmdde- nis der mensheid. 'len uit de Babylonische mythologie zijn a) God heeft het lichaam van de mens op speciale wijze gemaakt. b) hetzelfde geld voor de ziel, die rechtstreeks van God komt en onsterfe lijk is. c) De vrouw Is van dezelfde natuur als de man - maar uit hem genomen en dus afhankelijk van hem. Man en vrouw samen vormen eigenlijk pas een comple te mens. Het huwelijk is monogaam. d) De mens leefde oorspronkelijk in een volkomen geluksstaat. e) De mens hoefde eerst niet te ster ven (gesymboliseerd door het leven in de nabijheid van. de levensboom). f) De mens domineert dpor zijn ver stand de dierenwereld (vlg. hun naam geving). g) De mens verkeert zeer intiem met God (God „wandelt" in de wondertuin). h) Het oorspronkelijk geluk des mensen staat of valt met zijn gehoorzaamheid aan God (de „boom van kennis van goed en kwaad"). j) Een kwade macht (betekend door de slang) heeft de mens tot zonde ver- leid. k- De verdrijving uit de tuin symboli seert de verstoting uit Gods nabijheid als straf voor de zonde. 1) De cherub met het vlammende zwaard duidt aan, dat het oorspronkelijk geluk voor de mens onherstelbaar verlo ren is. m) Het verhaal eindigt met een hoop vol uitzicht: het kroost van de vrouw zal het tenslotte winnen van het kroost van de slang. Samenvattend kunnen we dus van het zondeval-verhaal zeggen; het is ontstaan door bezinning van Israëls wijzen op de ongelukkige toestand waarin de mens ver keert; uit deze toestand besluiten zij tot een oerval, die de verklaring vormt van alle latere ellende. Deze oerval wordt met behulp van her en der geleende symbolen gekleed in de vorm van een verhaal, dat tevens gelegenheid biedt om enkele andere in het oog springende fei ten (als de verhouding man-vrouw) onder de aandacht van de lezers te brengen en op deze wijze als een door God ge wilde ordening voor te houden. Koploper in de overgangsklasse afd. A Batswingers had met hekkesluiter Wilmo niet de fninste moeite. De Vlfssingers verwachten zelfs niet de eer te redden. Doch ook DOS 2 maakte geen fout. Toch was het krachtsverschil in de strijd tegen USV 2 aanmerkelijk minder dan de uit slag (8-2) doet vermoeden. Op beslissen de momenten hadden de Hagenaars iets meer veine. Zo verloor Piet v. d. Gies- sen met 21-19 in de derde game van Henk Turenhout, Hofland kwam tegen deze DOS-man zelfs tot 22-20 en Ballijns her haalde zulks. Een mooie zege van V. d. Giessen op Cees Langerveld en een zege in het dubbelspel vormden een wel wat schrale beloning voor de ferme USV. tegenstand. Ook Carbon verstevigde haar positie door Effect met een 9-1 nederlaag naar Dordt terug te zenden. Tegenstand van betekenis kwam er slechts van Potters, doch tot winst kwam deze Dortenaar niet. Eerst in de laatste partij het dubbel wist Effect de eer te redden. Eendracht zag haar theoretische kans op de Aiel vrijwel tot nul gereduceerd door een ne derlaag tegen Wifra 3. Slechts Jan Booms- ma wist zich staand te houden. Hij ze gevierde in al zijn inkelspelen. Het duo Boomsma-Fok beperkte door een zege in het dubbelspel de nederlaag tot de kleinst mogelijke. Een dapper Rotterdam leed in Leid- schendam een eervolle nederlaag tegen V.V.V. Het trio Cor v. d. Ree - Bernard Bouwman. Henk Boogaard nam zelfs een 3-1 voorsprong. Maar Zalme en van Rijn maakten daarna geen enkele fout en via een uiterst spannend double 21-16, 19-21, 22-20 trok V.V.V. nog juist aan het langste eind. In de overgangsklasse B behaalde Tref fers 2 een ruime zege op D.S.S. Will v. d. Zwek, die zijn plaats in de hoofdklasse af heeft moeten staan aan zijn broer Jan, capituleerde éénmaal en ook het dub belspel ging voor Roelofarendsveen ver loren. De beide DOS-teams in deze afde ling boekten grote overwinningen. DOS 3 was nog het meest veeleisend, want het stond het bezoekende Feyenoord zelfs geen tegenpuntje toe. Batswingers redde tegen DOS 1 ten minste nog de eer. Het verrichten van dit wapenfeit kon op naam geschreven worden van Frans Schoonderbeek, wiens eigenaardig spelletje Bernard ten Brink te machtig was. Hoofdklasse: Quick-Wibo 6-4, Treffers- Povac 7-3, Nedlloyd-Sparta 2 6-4. Overgangsklasse A: Batswingers-Wilno 10-0, DOS 2-USV 2 8-2, Carbon-Effect 9-1, Wifra 3-Eendracht 6-4, VVV-Rotterdam 6-4. Overgangsklasse B: DSS-Treffers 2 2-8, Batwingers 2-DOS 1-9, DOS 3-Feyenoord De nieuwe kampioene leed haar eer ste en enige nederlaag reeds in het be gin van dit tournooi. Mevr. Riet Dij- Kers, clubgenote van mevr. Kentie, ze gevierde verrassend over de laatste: 14- 21, 21-15, 21-14. Dat gebeurde in de twee de ronde, die trouwens nog een verras sing bood: Coby van Reede, een der ernstige gegadigden verloor vrij kans loos tegen mevr. Lansbergen. Daardoor veroverde Miep Munters de leiding. In de vierde ronde werd haar echter een halt toegeroepen door Will de Bruin. De vijfde ronde bood geen verrassingen. Toen daarna de balans eens opgemaakt werd, bleek, dat niet minder dan vier dames met een gelijk aantal punten aanspraak maakten op de eerste plaats: Dini Ken tie, Coby van Reede, Will de Bruin en Miep Munters. Mevr. de Bruin's opmars werd echter in de zesde ronde op afdoen de wijze tot staan gebracht en zij moest zich later vergenoegen met een plaats op het tweede plan. Haar plaats werd ingenomen door Riet Baks-Elbers. De ze had weliswaar drie nederlagen moe ten noteren tegen mej. Munters, mej. V. Reede - 20-22 in de beslissende gamel- en mevr. Kentie, maar vanaf de zesde ronde ging het met haar crescendo. Zij boekte vier overwinningen en bracht het tenslotte tot de tweede plaats. Miep Mun ters handhaafde in de zesde ronde haar kans door Coby van Reede te kloppen, doch sneefde daarna tegen mevr. Ken tie. Deze had daardoor een kleine voor sprong genomen. De kans op een barrage, na de vijfde ronde tastbaar aanwezig, werd daardoor wel verminderd, doch niet geheel wegge nomen. De spanning bleef gehandhaafd In de achtste ronde. Wel viel mevr de Bruin definitief af door een nederlaag tegen Coby van Reede, die daardoor haar puntental op zes bracht, maar Miep Mun ters noteerde een onbedreigde zege op Riet Dijkers. Bovendien stootte mevr. Ken tie tegen Co Schriel op onverwacht sterke tegenstand. De kampioene won dit duel met de cijfers 21-19, 16-21, 21-23. In de laatste ronde nog een verrassing. Mevr. Lansbergen, hoewel met vijf nederlagen, kansloos, bewees een gevaarlijk tegen stander te zijn. Miep Munters ondervond het aan den lijve Door haar neder laag (14-21, 19-21,) verspeelde zij alle kansen. Zo kon nog slechts Coby van Reede met mevr. Kentie gelijk eindigen. Deze demonstreerde echter op overtuigende wijze daar niet voor te voelen. Zij be heerste deze partij en won dan ook ver diend met 21-18, 21-18. De dames Baks, van Reede en Munters eindigden allen met zes punten. Betere game-verhouding besliste hier als volgt: 1. Dini Kentie 9-8, 2. Riet Baks 9-6. 3. Coby van Reede 9-6, 4. Miep Munters 9-6, 5. Will de Bruin 9-5, 6. Co Schriel 9-4, 7. Mevr. Landbergen 9~4, 8. Riet Dijkers 9-3, 9. Netty Schaap 9-2, 10. Jo Broeren 9-0. Er is een kort geding gaande voor de President van de Rotterdamse Recht bank, mr J. van Vollenhoven, tussen het scheepsinstallatiebedrijf „Nederland" te IJsselmonde. als eiseres, en 44 arbeiders, die op 8 Januari j.l. bij deze scheepswerf hun ontslag hebben genomen. Volgens de dagvaarding zouden ze dit gedaan hebben zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Reeds bij de eerste behandeling van deze zaak had de verdediger van de gedaagden mr A. Verlooy. opgemerkt, dat zij deze toestem ming niet nodig zouden hebben, omdat de arbeiders met twee maanden proeftijd bij de „Nederland" waren gaan werken en gedurende die tijd zonder toestem ming weg konden gaan. Dit was monde ling toegezegd. Volgens mr H. J Sjollema. die optrad voor de „Nederland", zouden de proef tijden van de arbeiders, die Januari plot seling waren weggebleven, echter'uiteen lopen van twee weken tot. een maand- Zijn eis was onmiddellijke hervatting van het werk met 25 dwangsom voor iedere dag. dat het werk niet hervat wordt. Bij het verhoor van de gedaagden kwam tot uiting, dat vele van hen van mening waren, dat zij in dienst waren van de uitleenfirma „Botlek". Volgens hun ver klaringen zou deze firma hun aangera den hebben het werk bij de „Nederland" neer te leggen Naar mr Sjollema toen betoogde zou den duizenden metaalarbeiders in Rot terdam en omstreken in dienst zijn bjj z.g. ronselaarsbedrijven. waarmee de in dustrieën, aldus spr. verder, we! in ver binding moeten blijven staan wegens het gebrek aan geschooide arbeidskrachten. Sinds Januari echter zouden de indus trieën zjjn overeengekomen geen con tracten meer af te sluiten met de „ronse laars" om het uitbetalen van zwarte Ionen te kunnen voorkomen. Vanmorgen werd de behandeling van het kort geding voortgezet. De president stelde vast, dat de arbei ders in dienst waren bij de „Nederland". Wanneer „Botlek" zou beweren, dat ge daagden bij haar in dienst zijn aldus de president, dan k'an zij, omdat zij han delt in strijd met de wet, door de econo mische rechter worden vervolgd. Nadat de procureurs overleg gepleegd hadden deelde mr Sjollema als bemidde lingsvoorstel van „Nederland" mede, dat de arbeiders Maandag a.s. terug kunnen komen en hun dan het volledige loon zal worden uitbetaald. Mr Verlooy zei, in wezen het voorstel van „Nederland" als oplossing mogelijk te achten. De arbeiders echter gingen niet accoord. „W\j willen meteen een uitspraak", zo klonk het uit de volle zaal, toen de presi dent besloot de zaak aan te houden tot Dinsdag a.s. en: „Niemand van ons wil terug naar „Nederland". De president bracht hun het risico onder ogen dat zij zijns inziens lopen om samen met de „Botlek" door de officier van Justitie te worden vervolgd. OPENSTELLING IJKKANTOOR B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het IJkkantoor te Rotterdam na 1 Januari $55 voor de herkeuring van ma ten, gewichten en meetwerktuigen zal zijn opengesteld op elke Dinsdag en Vrij dag (feestdagen uitgezonderd) van 9-0° —12.00 en 14.00—17.00 uur. VERLATEN DAMESRIJWIEL. Bij de politie is een oud damesrijwiel als gevonden voorwerp aangegeven, het welk reeds 3 maanden voor een winkel pand aan de Rodenburgstraat had ge- staan.po^T yAN DE WIJKRAAD Het wijkraadslid, de heer Vlag heeft in een uitvoerig voorstel aan de wijkraad de wenselijkheid omschreven tot de op richting van een openbare leeszaal te Overschie. Het bezoek aan de bibliotheek te Overschie neemt hand over hand toe: adressant heeft berekend dat 105 perso nen gemiddeld per dag de bibliotheek be zoeken. KOSTELOZE INENTING. Dinsdag 18 Januari zal ter secretarie te Overschie gelegenheid worden gebo den tot kosteloze inenting tegen pokken van 3 uur tot 3.30 uur n.m. In het paviljoen van het Ahoy'complex zullen op 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Januari de kampioenschappen zaalhandbal van de afd. Rotterdam gehouden worden. Op de werkdagen wordt er van 7 tot 11 uur gespeeld, op Zondag de 23e van 9 tot 5 uur. De eerste elftallen van de Rotter damse clubs nemen eraan deel. De kampioensteams gaan naar de landskam pioenschappen, die op 27 Februari gehou den zullen worden. Elk district mag een dames- en een herenploeg afvaardigen, maar het organiserende district, in dit geval West B. kan met vier teams in schrijven. Het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het verloop van de groenten- en fruitmarkten in de periode van 6 tot en met 12 Januari het volgende mede: Kenmerkend was, dat de prijzen van veel groentesoorten zich niet konden handhaven op het hoge peil, dat aan het einde van de voorgaan de week was bereikt. Geleidelijk daal de het prijsniveau bii de sluitkoolsoorten uien, andijviie, peen, prei en witlof. An dijvie hersfcldc zich tenslotte weer. De oorzaak van dit prijsverloop werd voor het merendeel toegeschreven aan het aanvankelijk stijgende temperatuurs- niveau en aan de toenemende aanvoeren van een enkel product. Deze beide fac toren zo ..den geiden voor uien en witlof, terwijl voornamelijk de eerste factor van t epassing zou zijn op het prijsbeeld van sluitkool, peen en prei. Ongetwijfeld zul len deze factoren een rol gespeeld heb ben, maar het laat zich niet nauwkeurig omschrijven in hoeverre dat het geval is. Ook de aangevoerde hoeveelheden en...£ tijdstippen van aanvoer waren plaatseiljK verschillend en de kwaliteit van het pro duct was ook zeker niet homogeen. Dit laatste trad bijvoorbeeld op de voo - grond bij sla, De aanvoer was weer ge concentreerd aan slechts enkele veilingen waarvan Rotterdam de belangrijkste was. Het prijspeil bleef stabiel en gun stig bij I 0.19—0.24 per krop voor soort a, terwijl soort B voor slechts weinig lagere prijs werd verhandeld. Stoofsla werd nog aangevoeld, maar in beperkte hoeveelheid. Het prijspeil bleef eveneens vrij vast. Het prijspeil van andijvie vertoonde in het begin van de week een inzinking maar wist zich tenslotte daarvan te her stellen en kwam bij een vrij algemeen geringe aanvoer op 0.59—0.75 per kg. De export van dit product is niet van betekenis. Ook van de prijs van boerenkool ging aanvankelijk iets af maar de prijs keer de terug op het uitgangspunt bij f 0.31— 0.43 per kg. De aanvoer, die niet zo ruim was, verliep regelmatig en werd af gezet naar de binnenlandse consumptie- markt en voor een geringer gedeelte naar de verwerkende industrie. Waspeen, waarvan de aanvoer iets rui mer is geworden dan voor de jaarwis seling, ontmoette een vrij rustige vraag waardoor het prijspeil iets terugliep. Groene savoye kool werd in beperkte hoeveelheden aangeboden. De kwaliteit heeft plaatselijk de invloed van de vorst niet kunnen ontgaan, waardoor een ge ringer gedeelte van de aanvoer kon wor den goedgekeurd voor export. Op het prijspeil in het algemeen bleek dit even wel van beperkte betekenis, zodat dit alleszins gunstig bleef. Het prijspeil van rode kool is zeer ge leidelijk iets gedaald, hoewel de vraag noor export sterk bleef,Mede door moei lijkheden bij de aanvoer over water liep het aanbod terug. Ook de prijs van witte kool kon zich niet langer algemeen handhaven op het peil van het begin van de week. De grove kool, die gekocht wordt door de zuurkoolindustrie, en de kleine kool, waar van de export zeer belangrijk was, ver schillen thans niet meer zoveel in prijs. Gele savoye kooi neemt de minst be langrijkste plaats in onder de sluitkool soorten en was ook het minst onderhe vig aan prijsveranderingen, zodat het prijspeil gunstig bleef. Aanvoer van kroten was niet ruim. Door de goede vraag van de binnenland se markt kon het prijspeil zeker gunstig blijven. Het prijspeil van prei daalde. Mogelijk me- v.* nam ook de aanvoer ten opzichte van de voorgaande week plaat selijk belangrijk af. Er bleef enige vraag voor export op West-Duitsland. De handel in uien omvatte toenemende hoeveelheden. Wellicht is dit een van de redenen waardoor de handel moeizamer werd en het prijspeil iets beneden de verwachtingen bleef. Vooral in Zeeland werden ruime hoeveelheden aangeboden. De aanvoer van spruiten nam af, niet alleen door moeilijkheden bij de oogst tengevolge van de weersomstandigheden, maar ook doordat reeds een zeer belang rijk deel is geoogst. Dt handel op West- Duitsland bleei levendig, waardoor het prijsniveau gehandhaafd kon worden, be houdens tussentijdse plaatselijke dalingen De vraag van de binnenlandse markt was minder vast, wat met name tot uit drukking kwam in de prijsdaling van ge schoonde spruiten, hoewel de aanvoer hiervan aanmerkelijk verminderd werd. Witlof gaf een regelmatig voortgaan de prijsdaling te zien, welke voor een dee] moet worden toegeschreven aan het toenemende aanbod. De export was niet van betekenis. De handel in hardfruit bleef moeizaam met uitzondering van de handel in con ference. De kwaliteit ven conference was goed en de noteringen temden zeker tot tevredenheid. Door bet ontbreken van le vendige vraag naar het overige hard fruit beperkte de aanvoer zich tot gerin ge hoeveelheden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2