Aan de voet van de Akropolis: gas op de plank en hoenderen maar De Brulboeiop puzzle-reis door de Balkan Tournee van Studenten-orkest begint in gastvrij Bergen Noors zeeschip werd niet juist gesleept HET NIEUWE WATERSCHAP .EEK EN EEN GE" I Gloeilampjes DE XXV RALLYE NAAR MONTE CARLO Als het waar is: soldaten en bulldozers repareren Joegoslavische route MAG EEN ONDERWIJZER EEN LEERLING SLAAN? „Nuttige" conferentie met Rusland pas na ratificatie Omroepprogram „Adres onbekend" voor Amsterdamse Rechtbank Wereldconferentie wordt gehouden in Genève Concerten in tien steden ten bate van sanatorium De Nautilus liep van stapel „Jazegt de Engelse rechter Raad voor de Scheepvaart Gieren veroorzaakte verwarring *>r Geschil over auteursrechten 3019 km ïjjV:MÊ^.J26 ie ge- )L PAGINA 3 DINSDAG 18 JANUARI 1955 Tóch wel! Begrijpelijke nieuwsgierigheid PREMIE VRIJWILLIGERS RESERVEPOLITIE Vragen van Tweede-Kamerlid Atoms for peace" CHARMANTE DIENDERS Belgrado Zwolle Wellington Eerste vaartuig bewogen door atoomkracht Montgomery: roede niet" Spaar de Niemand had de leiding INBRAAK IN ARNHEM OPGELOST Dader stal f 7000 uit brandkast Eden dient Moskou van repliek MULDERS FABRIEK ROLLEND MATERIEEL Emissie f 350.000 aandelen A a 100 pet ioo pet. f111 Tl' AGBIB TRIEST CHAMBERV ROEMEN! BELGRADO turijn 258 '101 rriancon JOEGO ITALli SLAVIE 1,L.GAQ'*E fcMÖNACO: FINISH^j TOTAAL BEKENDE AFSTAND Dl cijftn tullen tie plootten geven de of stond in km o Route en o/stond worden ter plootte bekend gemaakt .SKORLJf. Cort/co: GRIEKENLAND Sardinië lS/-/|/?rk^ATHE N E hebben de eerste vrouwe Sicilië V.PELT] Evzoni de mod Larissa nemen 2rt. i is van. tot :61e den ok- het was ;ens uit de als een i is een ven ink. ver- is De de oeft een •van i en N.t leze Ne- De- van spen i de aber i bij een ndse iven iiere met ijks- met eens min. :om- eer- ezet, sche mts- imu- van neur .1 dit u hij irge- in. type Oos- een imen een takte over ispe- estel l het dat ■tere die frote even rond uim- e op iseu- t be- 600 deed or. rwtfl weg :pen. rge- is te bus t de Het Boyer-kruis is Uw beste waarborg! OP Door MARTIN W. DUYZINGS WEG NAAR LARISSA, Maandagavond. „Dobro!", zei Belgrado. In liet gebouw van de Griekse Automobielclub, waar men de vijftien teams, die ten gerieve van de XXVe Rallye naar Monte Carlo, dwars door de Bal kan willen, nog eenmaal verzameld bad, viel even een peinloze stilte. „Dobro!...." In orde! We kenden dat woord! Drie dagen achtereen, terwijl we ginds in Macedonië door de modder zwierven, had men ons met dat woord gerust gesteld. En nu kwam dat magische woord op nieuw over een mateloos-zwakke telefoonlijn, hele maal uit Belgrado naar Athene. Men heeft, aldus de Joegoslavische Automobielclub, ginds in Macedonië voor ons een nieuwe route uitgezet en deze route heet berijdbaar. En toen dat woord er eenmaal uit was, legde de secretaris van de Automobielclub Athene met een zucht van verlichting de hoorn op de haak en ver zocht hij de gentlemen zich voor te bereiden op de start van 'n Rallye, waarover wij straks, als we eenmaal de pensioengerechtigde leeftijd bereikt zullen hebben, ongetwijfeld nog wel gepeperde geschiedenissen zul len verhalen. We hoorden dat telefoongesprek vanmiddag om twaalf uur en de „Brulboei" en het „Strijkijzer" van Van Voorden stonden nog altijd in een Athecnse garage, alwaar men onder aanvoering van een automo biel-technicus, Signor Campassa genaamd, de laatste hand legde aan het herstel van onze, op de heenreis opgelopen averij. n_ip „ur later reden wij omhoog tot aan de voet van de Akropolis, waar enige dui zenden Atheners ons vaarwel stonden te wuiven met een vorstelijkheid en een medeleven alsof we naar de Noordpool in plaats van naar Monte Carlo moesten. Om 15-36 uur plaatselijke tijd zwaaide men ook voor onze „Brulboei" de startvlag en be gonnen wij aan de eindeloze weg, die Athene van het verre Monte Carlo scheidt. De „Brulboei" neemt, terwijl ik dit schrijf, de eerste van de duizenden serpen tines waarmede men de Griekse berg ketens, welke wij te doorkruisen hebben, heeft volgestrooid. En op het grote plein voor het marmeren Olympische stadion te Athene, waarbij men ons niet zonder enige plechtigheid startte, stond men on gegeneerd bruin te bakken in een koes terende zon. Doch nu reeds, honderd kilo meters verder naar het Noorden, ha"8t de avondhemel vol met naargeestige re genwolken en vermoedelijk valt ter ho g van Larissa, waar wij onze eerste controie zullen aandoen, ook de eerste sneeuw. Doch voorlopig zijn we voornamelijk be nieuwd naar datgene, wat de inboorlingen die ter hoogte van de Grieks-Joegoslavi- sche grens hun leven slijten, ons over de toestand van de wegen van de nieuwe route door Macedonië te melden hebben. De nieuwe route immers, zo ervoeren wij aan den lijve, liep Vrijdag j •1. nog vol maakt dood in een pas ontstane aardgeul en in een niet te doorworstelen moeras. En als het waar is, wa' men voor de start in Athene beweerde, dat de Joegoslavische autoriteiten niet minder dan duizend sol daten met bulldozers en soortgelijk speel goed op deze route hebben losgelaten ten einde haar althans enigszins bevaarbaar te maken, zullen we Skoplje, de eerste controle op Joegoslavisch grondgebied, Dinsdagmorgen op tijd, dat wil zeggen, om 8.51 uur, kunnen halen. Presentje van anderhalf uur Men was ons intussen wel ter wille De H.H. Organisatoren in Monte Carlo, die de laatste dagen uit deze streken het ene wilde telegram na het andert ontvan gen hebben, gaven ons voor het traject van de Griekse grens naar Skoplje 1.25 uur méér dan in de bedoeling gelegen had. Het betekende, dat we vanmiddag in Athene anderhalf uur vroeger aan de start moesten zjjn dan we gehoopt hadden. En voor het overige hielp men ons hier aan alle kanten teneinde ons in staat te stellen in het anderhalve etmaal, dat we slechts over hadden na onze aankomst alhier, ons toch nog behoorlijk te kunnen prepareren op de start. Zo stonden we dan vanmiddag bij de Akropolis kennis te maken met onze con currenten, waarvan de heren Constantin Manussis en Raddy Robson en nog een ander team het met het oog op de onheil spellende berichten reeds bij voorbaat hadden laten afweten. Om precies half drie ging de eerste equipe, de Grieken Chronides en Terzalis, van start en ze gingen meteen maar boven op hun gas pedaal staan. Zes minuten later brachten wij de „Brulboei" in de vaart, onmiddellijk gevolgd door de Austin van de Engelsen Goodall Morris en Moore, die net als het Franse team van Marcel Noix, de start plaats Athene met hun wagen per schip bereikt hebben en <ïle, er, eerlijk is eerlijk, inderdaad wat beter uitgeslapen uitzagen dan de twee Nederlandse equipes, die met een dwars door de Balkan naar Athene afgezakt kwamen. Wéér tien minuten later stuurde dan Van Voorden zijn Porsche ach ter ons aan en daarmee zaten we dan midden in het avontuur, dat we zo gaarne hebben wilden. der...., de rivierbeddingen...., de aardverschuivingen. En alleen de hemel weet wie van ons Skoplje inderdaad bereiken zal Is het juist, dat de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie besloten hebben niet over te gaan tot bet toeken nen van een premie van 100 voor elke periode van twee jaar trouwe dienst aan de vrijwilligers van de reserve-politie en van de reserve-gemeentepolitie? Aldus luidt een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid, de heer Peters (K.V.P.) en hij vraagt zich at, of door een dergelijke maatregel de werfkracht en de consolidatie-mogelijkheden voor de reserve-politie niet ernstig worden ge schaad. Onder voorzitterschap van de secretaris generaal der V.N., de heer Dag Hammars- kjoeld, is gisteren te New Vork dc eerste vergadering gehouden van een commissie van geleerden, die tot taak heeft om de wereldconferentie over het vreedzaam ge bruik van atoomenergie voor te bereiden. De Assemblee der V.N. heeft onlangs met algemene stemmen besloten tot het houden van deze wereldconferentie, zulks als on derdeel van Eisenhower's „atoms for peace"-plan. De voorbereidende commissie, waarin Frankrijk, Canada, Brazilië, India, Rus land, de V.S. en Groot Brittannië zijn ver tegenwoordigd, heeft gisteren eenstem mig besloten, dat de wereldconferentie in het gebouw van de V.N. te Genève zal worden gehouden, zulks in weerwil van de door de Nederlandse regering gedane uitnodiging om de conferentie hier te lan de te doen plaats vinden. De commissie besloot echter nog nader te beraadslagen over' de datum waarop de conferentie zal worden gehouden. De Al gemene Vergadering heeft Augustus voor gesteld. A 4 "x iü Met erkentelijkheid heeft men in de Joe goslavische hoofdstad vernomen dat maarschalk Tito op ziin reis door Birma een cadeautje heeft omvangen-Een om vangrijk cadeau zouden we het ze ts kunnen noemen, want het z[jn twee oli fanten, een vriendelijkheidje van het Birmaanse leger. In een hotel schreef een jongeman zinh in onder de in muzikale en vooral in orgelkringen met onbekende naam van Feike Asma. De politie, die het nacht- register kwam controleren, rook lont en de bekende organist werd eens nader aan de tand gevoeld. „Jazeker, hij was Feike Asma hoogst persoonlijk en h'j kwam het orgel in de Grote Kerk na kijken". De politie vond Feike Asma er echter wel wat erg jeugdig uitzien en z3 had bovendien nog een andere naam op haar lijstje staan. Niet lang daarna bekende „Feike Asma" de zeventien jarige T. H. uit Voorburg te zijn- Zijn 'opsporing was verzocht, omdat hij de ouderlijke woning zonder de vereiste toestemming had verlaten. Het was de poes, die een bejaard echt paar van de vuurdood redde. Midden in de nacht maakte de poes het echtpaar wakker door met zijn scherpe klauwtjes hen In het gezicht te aaien. Enkele ma len schoof de oude mevrouw Osbea de poes van bed, maar het dier hield niet op. Toen bemerkte ze rook en ze ont dekte tevens, dat haar echtgenoot reeds bijna bewusteloos was. Door een raam konden het echtpaar én de poes Ser™ worden: korte tijd later was het huis tot de grond toe afgebrand. Ziegelbriicke Zwitserland De trein zal er vermoedelijkj#n keer per dag langs komen en «at zai a misschien de reden geweest zijn, om een dorpsbewoner zijn wil liet juist op de overweg Pa^e"tcompleet de wagen staan en vergat de totdat een geweldige klap M tiid od de oterweg stond, gegrepen en vernield had. Hi.i raakte in het plaatse- lijke politie-schuurtje wegens grove on achtzaamheid. (Van onze Amsterdamse redactie) Vandaag is het Nederlands Studenten- Orkest begonnen met zijn jaarliiwwél haast traditionele tournee door 'ons Tand ten bate van het Nederlands Studenten Sanatorium in Laren. De première wordt hedenavond gegeven in Bergen (N.H.) waar men ook van 6 Januari af druk ge repeteerd heeft negen uur per dag in de romantische kerkruïne aldaar. De „geleerde" musici vonden een gastvrij onthaal in het Vormingscentrum van de N.H. kerk „De Haaf Bergen is het N.S.O. wel heel goed gezind. Uit dank hebben dc studenten, gelgk mcn weet, 0p 8 Januari j.l. dc burgerij van het dorp een standbeeld aangeboden, dat echter sinds de onthulling al enige malen op myste rieuze wijze verplaatst is naar de ge meentelijke muziektent op het Markt plein. Vorig jaar vonden dc concerten in de diverse steden grote bijval. Zonder hulp van het bedrijfsleven wist men voor het sanatorium een bedrsg van negen mille bijeen te brengen. Dit keer geeft het N-S.O. uitvoeringen in Bergen, Rotter- oa». Haarlem, Groningen, Emmen, Arn- bern Eindhoven Leiden. Utrecht en Ara- gf darn De leiding van de tournee berust van? Brusse, violist en assistent-dirigent Verrt»hel Radi° Philharmonisch Orkest van hL hrfcft men Jaap Stotljn, hoboïst den Residentie-Orkest, bereid gevon- zal het ^e, concerten mee te werken. Hij hore br„ concert van Haydn ten ge- gramma ngen' Voorts vermeldt het pro- cêk de Fe°1 eon strijkerssuite van Jana- de sv7TvrSe helaas niet veel gespeel- hem on vS?nie van Mendelssohn, door neerd en v -n^arige leeftijd gecompo- Hugo Godr,^aI'iations Traditionelles van het N SO en -die dit werk speciaal aan heeft opgedragen? dWgent Jan BrUSSC Buitenlandse musici 0 a ^veeïüen'elrlte", 7\leden bestaat tien alten, elf cenf ®n tweede violisten, blaasinstrumentenbezettinff" jaar een mternationaa/u^je~ De Amerikaanse atoomduikhnnt *r„ tilus" heeft gisteren in de hav?n v "r ton, in de staat Connecticut haar technT sche proefvaart gemaakt. Reeds tijden* deze proefvaart werd de „Nautilus" door atoomenergie voortbewogen. „Dit is de eerste maal, dat een vervoer middel door atoomkracht wordt voort bewogen", zo werd triomphantelilk door de duikboot geseind, toen z|j haar tocht begon. De proeven zullen worden genomen in de Long Island Sound. De marine deelde mede. dat er ruim honderd mensen van de marine en ruim zestig burgerdeskundigen aan boord van de „Nautilus" zijn. Aan burgers werd niet toegestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de marine met journalisten aan boord bleef op vrij grote afstand van de atoomduikboot. namelijk mee oen Amerikaanse violiste, leerlinge van het conservatorium in Am sterdam, een Duitse theoloog, gaststudent aan een der universiteiten en een Suri naamse neger-bassist, die eveneens hier in Nederland zijn wetenschappelijke op leiding voltooit. De musici zijn o.a in Emmen, Rotterdam*en Haarlem de gast van de industrie. In de eerste plaats biedt het bedrijfsleven hun zelfs een heel week end aan op Zondag a.s. om te bekomen van de vermoeienissen. De tournee wordt besloten in het hoofdstedelijk Concertge bouw op 28 Januari a.s. De ervaringen van de plaatselijke comite's wijzen er op, dat de negen mille van 1954 overtroffen' zullen worden. Buiten de muzikale bron van inkomsten kan de stichting „Het Nederlands Studen tensanatorium" voortaan rekenen op een jaarlijkse vaste bijdrage van meer dan 4000 studenten. In September j.l. name lijk heeft ongeveer l/7de deel van de aspirant-academici zich opgegeven als contribuant. 1 T lijke agenten zeven in totaal van het hoofdstedelijk politiekorps officieel haar intrede gedaan in het stads beeld. Parmantig stapten de dames over het Stationsplein en door de Kalverstraat. Galant hielpen zij hulpbehoevende men sen de straat oversteken of zorgden dat kleine kinderen op het rechte pad ble ven. Polygoon, de televisie en tal van fotoreporters hadden net bijtijds lucht ge kregen van de prejmière en wachtten de meisjes op met filmcamera's en blitzlam- pen. Ook het publiek liet zich niet onbe tuigd. Omringd door al die belangstellen den dreigden de dames somtijds verkeers opstoppingen te veroorzaken in plaats van te voorkomen. De meisjes bezitten geen ander wapen dan haar charmes: pistool en gummi knuppel zijn voor haar uit den boze Voorlopig worden zij echter geschaduwd door manneliijke collega's in burger ook geen beroerd werk die haar met raad en daad zullen bijstaan en er voor zorgdragen dat zij het werk ongestoord kdnnen verrichten. De dienaressen der wet opereren twee aan twee. Een stel heeft dienst van 's mor gens acht tot 's middags vier, de volgende twee surveilleren van tien tot zes uur en het laatste duo start om twee uur voor een ronde van eveneens acht uur. Een der meisjes is dus vrij. Haar hoofdkwar tier is gevestigd in het hoofdbureau aan de Marnixstraat en staat ondei leiding van inspecteur K. Heijink. Voorlopig is er nog geen sprake van vrouwelijk kader. Men wacht eerst eens af. hoe dit experi ment verloopt. Van haar ervaringen zal het afhangen of er ooit uit het zwakke ge slacht een zelfstandig politie-orgaan zal voortkomen. Momenteel zijn er nog een tiental meisjes in opleiding, van wie er over enige maanden vijf actieve dienst gaan verrichten. De uitrusting bestaat uit een mantelpak, een schoudertasje, waarin naast de make-up-„gereedschappen" het beruchte opschrijfboekje schuil gaat en een baret. Na Heerlen, waar de vrouwe lijke agenten voornamelijk bestemd zijn om instructie te geven, is Amsterdam de eerste stad in Nederland, die zich aan het experiment heeft gewaagd. Het is te ho pen, dat de onderneming een succes is, want gemaand door zachte hand zullen de mannen het wel laten geen heer in het verkeer te zijn Van onze Loiidense correspondent) ,..f Liigclse onderwijswereld is in rep en roer geraakt over een gerech telijke uitspraak in hoger beroep, dat een onderwijzer volkomen in zijn recht staat als hij bij wijze van disciplinaire maatregel een ongehoorzame leerling een stevig pak slaag toedient. In November 1954 werd een zekere Miss Audrey Jeffs, onderwijzeres aan een meisjesschool te Northampton, veroordeeld tot 1 boete, omdat zij alle 38 leeilingen van haar klas, 9-jarige meisjes, stuk voor stuk over de knie had gelegd en haar een gevoelige tik gegeven met een aanwijsstok Een paar moeders, tot in het diepst der ziel gekwetst dat een 23-jarige onderwijzeres het gewaagd had haar dierbaar kroost een lijfstraf toe te dienen, sleepten Miss Jeffs voor het gerecht en smaakten het genoegen haar veroordeeld te zien. Miss Jeffs ging echter in hoger beroep en werd van alle blaam gezuiverd. De rechter kwam tot zijn uitspraak door te overwegen „d at de onderwijzers de wil der ouders volbrengen, door niet alleen kennis, maar ook goede manieren en gevoel voor discipline aan de kin deren bij te brengen. Verstandige ouders dienen zich bewust te zijn, dat tuchte loosheid op school vaak de oorzaak is van vele moeilijkheden in het latere le ven. Het is een grote vergissing als ouders menen, dat een onderwijzer een kind hardhandig aanpakt omdat hij het niet mag, of omdat hij een harde natuur bezit - het is heel goed mogelijk dat het kind de lijfstraffelijke correctie nodig heeft. In dit opzicht moet er tussen ouders en onderwijzers oprecht weder zijds begrip bestaan. Alleen door op deze wijze samen te werken, kunnen wij een geslacht kweken, dat zich ordelijk zal gedragen en het land tot eer zal strek ken". Miss Jeffs voerde tot haar verdediging aan, dat zij op de bewuste dag haar on gedurige klas herhaaldelijk gewaar schuwd had niet te fluisteren. Zij had de kinderen bedreigd met een pak slaag, en toen de meisjes zich aan haar waar schuwing niet stoorden, bracht zij haar dreigement tot uitvoering. De hoofdonderwijzer van haar school, bestuurslid van de Nationale Bond van Onderwijzers, was verrukt over de uit spraak in hoger beroep, en verklaarde: „De onderwijzers zouden hun prestige verloren hebben als hun het recht ont zegd was de kinderen te slaan. Want dat betekent, dat wij telkens als wij een kind in een hoek lieten staan, de kans liepen gerechtelijk vervolgd te worden". En Miss Jeffs' Northamptonse collega's die door haar veroordeling hun prestige be dreigd zagen, brachten uit eigen midde len een fonds bijeen om haar juridische bijstand te bekostigen. De plak is in vele Engelse scholen trou wens steeds een dagelijks gebruikt tucht middel gebleven. Dat een leerling een regelrecht pak op z'n broek wordt toege diend is uitzondering geworden, hoewel verscheidene „public schools" (men den- ke aan de film „Goodbye, Mr. Chips!") deze practijk nog handhaven. Ja, op som mige „public schools" (kostscholen) is het nog regel dat dit door de onderwijzer bevolen pak slaag wordt toegediend door de „prefects" of schooloudsten, mede leerlingen van de overtreder dus. Op de meeste scholen echter is de „poenale sanctie" verzacht tot een disciplinaire tik op de hand, die behalve pijnlijk, ook nog gevaarlijk kan zijn, want het gebeurt wei eens dat handbeentjes gebroken worden. Nieuwe paedagogische inzichten hebben bij vele onderwijzers verzet doen rijzen tegen het toedienen van lichamelijke straffen. Maar vooral in de dichtbevolkte industriesteden met hun vaak ongezeg- lijke en soms vrijgevochen schooljeugd blijkt des Spreukendichters advies de roe- de aan het opgroeiend geslacht niet te sparen, het in de practijk vaak te winnen van de schone theorie der moderne pae- dagogie. Zolang de ouders hiermee stil zwijgend accoord gingen, was er geen vuiltje aan de lucht, doch de moeilijkheid kwam pas toen de ouders zich tegen het tuchtigingsrecht der onderwijzers gingen verzetten. En daarom is deze gerechte lijke uitspraak van zo groot principieel belang. Dc - soms vrq verhitte - discussie over het al of niet wenselijk en rechtens ge oorloofd zijn van lichamelijke bestraffing kreeg onlangs onverwachts reliëf toen veldmaarschalk Montgomery zich tijdens een tournee door Amerika liet verleiden tot de verklaring, dat het opgroeiend ge slacht van een met mate toegepaste li chamelijke tuchtiging slechts baat zou on dervinden. De anti-militairisten onder het Engelse volk - en die zijn lang niet dun gezaaid waren er ais de kippen bij om de praatgrage veldmaarschalk toe te bij ten dat hij zich niet met onderwijszaken moest bemoeien, „het is ai erg genoeg dat hij nergens anders over kan praten dan over de atoombom". Maar Monty kan zich vleien met de gedachte dat hij onder de onderwijzers voldoende aanhang bezit om er zeker van te zijn, dat de plak in Britse scholen in ere gehouden wordt. Nog menig jongens broekje zal zich spannen onder 's mees ters tuchtigende hand.... „Een cumulatie van grensgevallen" noemde de inspecteur generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz. gisteren de omstandigheden, waaronder in de namid dag van 8 October j.l. de grote Noorse stoomboot „Aslaug Rogenaes". die als ge volg van machineschade stuurloos door een viertal sleepboten de Nieuwe Water weg werd opgesleept, in aanvaring kwam met het uit de tegenovergestelde richting gesleepte binnentankschip „Batavia" En met die grensgevallen doelde de inspec teur op de schuldvraag. Men mag nauwelijks zeggen, dat er met voldoende sleepboten aanwezig waren, want er voeren er 6 omheen. Evenmin was er gebrek, ja eerder een teveel aan deskundigen, want op korte afstand hield de onderhavenmeester van de rijkshaven dienst in een eigen havenboot een oogje in het zeil, terwijl op het Noorse schip zelf nota bene een rijksloods eerste klasse en een havenloods aanwezig waren. Ter zitting van de Raad voor de Scheepvaart, waar deze aanvaring gisteren werd on derzocht, bleek echter, dat beide loodsen onafhankelijk van elkaar opdrachten ga ven Zeer veel verschil van mening bestond er tussen de getuigen over de lengte van de tros, waaraan het stuurloze 10.000 ton metende Noorse schip van voren gesleept werd. Sommigen zeiden 75 tot 100 meter, anderen schatten de totale afstand op 270 meter, hetgeen volgens deskundigen te! w niet zakelijk ismet volkomen volgens lang is onder deze omstandigheden. Vast de regels geschied Geen enkele blaam stond dat de boot door twee zeesleepboten trof volgens de inspecteur de kapitein van „in span" getrokken werd, ö.w.z.. dat de de „Zijpe". Hij had niet anders kunnen voorste sleepboot, de „Ebro", vastgemaakt j doen. Wel meende hij enig woord van was aan de tweede sleepboot, de „Goe- j afkeuring te moeten laten horen over het het schip te gieren. Het liep met de vaart die het nog ha., dreigend op de steigers aan de Noordzijde van de Nieuwe Maas (van de Nieuwe Matex) en de sleepboot „Dregt" dreigde verpletterd te worden. De rijksloods floot naar^ de grote zeesle pers voor zich uit en die begonnen met zijn tweeën meteen weer aan de boes te trekken Het hielp, de Noor zwaaide om maar juist op dat moment kwam uit de richting Rotterdam de tegenliggende sleep aan: de sleepboot ..Zijpe" met daarachter twee lichters, waarvan er een de ..Batavia" was. De kapitein van de „Zijpe" kreeg het sein „wijk uit naar bakboord" waaraan hij prompt gevolg gaf. Hij moest toen ech ter over de tros heen varen, die de zee slepers in allerijl lieten zakken, „Ik had geen andere keus. zei hij gisteren, anders had ik hier nu niet meer gezeten" Mijn boot zou verpletterd ziin tussen de steiger en de Noor". Voor zijn eigen sleepboot liep de maneouvre goed af. maar de ach terste lichter, de „Batavia", werd door de Noor geramd en bleef meteen tegen de boeg vastzitten. De Noorse boot kwam aan de andere zijde van de rivier zo ver, dat de „Batavia" daar op de bodem kon worden neergezet zonder te zinken Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. „Niemand had blijkbaar op het kritieke moment de leiding", zei de inspecteur- generaal in zijn overzicht na het getui genverhoor. „Het overgeven van het toe zicht door de zeeloods aan de havenloods ree", en dat die laatste met een tros de Noor voorttrok. Er was dus aan de neus van het schip slechts 1 tros, vastgemaakt aan stuurboord. Aan de achterzijde was het anders. Aan bakboord hield de sleep boot „Blankenberg", aan stuurboord de „Waterweg" het schip in de koers. Voor het meren te Rotterdam waren echter kleinere sleepboten uit de haven vereist. Eerst werd echter de „Blanken berg" vervangen door de sleepboot „Mi nerva". maar toen bij de Westgeul de sleepboten „Pernis" en „Dregt" de taak van de twee voorste zeeslepers zouden gaan overnemen, liep de zaak verkeerd. Vooraan minderden de „Ebro" en de „Goeree" vaart, zodat vermoedelijk de tros slap kwam te hangen en achter aan stuurboord ontstond een misverstand tus sen de „Waterweg en de „Pernis". De Waterweg" gooide blijkbaar de eigen tros los, zodat op een gegeven moment het stuurloze schip alleen nog werd vast gehouden aan bakboord door een sleep boot, de „Minerva". Aan de voorzijde hingen de trossen slap en prompt begon De oprichting van het nieuwe water schap „Lek en Linge" in verband met de reorganisatie van het Oosteijj.k Lingcbied en de beoogde normalisering van de Linge moet in nauw verband worden gezien als een gedeelte van de waterbeheersing in de Betuwe- Er zijn om dit te bereiken niet minder dan twee polderdistricten en 87 dorpspolders in de Betuwe opgeheven en aldus aan de reorganisatie ten offer ge vallen. Indien echter alles is voltooid krtfm men. tezamen met de 9000 ha in de Bom- meierwaard, een gebied van 70.000 ha dat verbeterd zal worden. Dit is ongeveer an derhalf maal de oppervlakte van de N.O.- poider. Dit. alles sprak de wrnd dijkgraaf de heer A. Schouten, tijdens de eerste verga dering van het nieuwe waterschap „Lek en Linge" tot de nieuw benoemde heemra den en hoofdgeërfden tijdens de vergade ring in de raadszaal van het historische stadhuis te Culemborg, tijdens welke ver gadering de nieuwbenoemden de eed afleg den in handen van de dijkgraaf. Al het personeel in dienst van de voor malige waterschappen wordt nog een half jaar in dienst gehouden, doch er zal voor 1 Juli van dit jaar een beslissing worden genomen, wie in dienst van het nieuwe grote waterschap kunnen blijven. Tijdens de bespreking van verschillende aangele genheden kwam reeds nu duidelijk tot uiting dat, nu de bestaande waterschappen zijn opgenomen in één groot geheel, deze op eenvoudiger wijze kunnen worden op gelost. Tot dijkgraaf is bij K.B. en bij be sluit van de G.S. van Gelderland benoemd de heer G. deKruyff te Buren die momen teel wegens ziekte wordt vervangen door de heer A. Schouten te Culemborg. slepen van het grote schip met 1 tros aan de boeg door twee zeeslepers „in span". Bij vaart minderen vergroot dit de kans op gieren, zoals thans is gebleken. Overi gens vroeg hij tegen niemand een beris ping of andere straf. De Raad zal later uitspraak doen. (Van onze correspondent) De Arnhemse Recherche heeft in sa menwerking met de douane-recherche te Nijmegen licht kunnen bi-engen in de op zienbarende inbraak, welke in de nacht van 4 op 5 October van het vorig jaar in een winkelpand aan het Willemsplein te Arnhem is gepleegd en waarbij een be drag van 7000,werd vermist Een surveillerende agent van politie ontdekte in die nacht, dat de deur van een winkel op dit plein openstond. Toen hij binnentrad constateerde hij. dat de in het kantoor geplaatste brandkast was gefor ceerd. De inmiddels gewaarschuwde eige naar kwam tot de ontdekking, dat een bedrag van 7000,— was verdwenen Het ingesteld onderzoek leverde aanvankelijk geen resultaat op. totdat verleden week door de Nijmeegse politie een 24-jarige koopman G. R. uit Bennekom werd aan gehouden. Een door deze politie ingesteld onderzoek bracht aan het Licht, dat R. zich ook aan de inbraak in Arnhem had schuldig gemaakt. De koopman R. heeft dit feit bekend. Van het gestolen geld was niets meer over. De Britse minister van buitenlandse za ken, Anthony Eden, heeft gister in een radio-uitzending verklaard, dat Groot- Brittannië zal streven naar een „nuttige bijeenkomst" met Rusland, indien en zo dra de Parijse verdragen in werking tre den. Hij zei te geloven, dat alleen dan de mogelijkheden aanwezig zouden zijn om te onderhandelen met de Sovjet-Unie. Sprekend over het Duitse vraagstuk, zei Eden: „We zijn altijd van mening ge weest, dat Duitsland herenigd moet wor den. Maar Duitsland kan alleen worden herenigd als de Jt'estelijke wereld één is, omdat alleen in dat geval nuttige bespre kingen met Rusland kunnen worden ge voerd". Diplomaten in Londen beschouwen deze verklaring van minister Eden als een krachtige afwijzing van de recente Rus sische voorstellen om Duitsland te her enigen, op voorwaarde, dat de verdragen van Parijs niet worden geratificeerd. Minister Eden sprak voorts zijn vol doening uit over het dezer dagen voor gestelde defensieverdrag tussen Turkije en Irak „Deze beide landen hopen, zoals ik heb begrepen, dat ook andere landen zich later bij hun pact zullen aansluiten. Dit zou zeker toenemende stabiliteit cn veiligheid in het gehele M'dden-Oosten ten gevolge hebben en dat zouden wij allen bepaald graag zien", zo zei de minis ter. Met betrekking tot de toestand in het Verre Oosten zei hij: „In de eerste plaats hopen wij in het Verre Oosten te berei ken, dat het gevaar voor verdere strijd beperkt wordt. Dat kan bereiki worden indien iedereen, ook China, bereid is daarnaar te streven en voorzichtigheid te betrachten". De vertegenwoordigers van de acht ZOAVO-landen, die volgende maand in Bangkok bijeenkomen, zullen spreken over verschillende manieren, om elkaar te helpen zo zei Eden, en wees erop, dat „helpen" zich niet alleen beperkt tot militair gebied. „In dat deel van de wereld zijn economische, politieke en sociale problemen even belangrijk als militaire vraagstukken", zo zei de mi nister. Mulder's Fabriek van Rollend Materieel en Landbouwmachines N.V., te Boskoop, gaat over tot de uitgifte van 350.000 aandelen A, in stukken groot 1.000 no minaal aan toonder, ten volle delende in dc resultaten over 1955 en volgende boek jaren. De koers van uitgifte bedraagt De inschrijving staat open op Dinsdag 25 Januari a.s. uitsluitend voor houders van claims van uitstaande aandelen A en/of B. bij Slavenburg's Bank en Mah- lers Bank N.V. In kort geding zijn gisteren voor de president van de rechtbank te Amsterdam twee tegengestelde gezichtspunten bepleit in een geschil over de auteursrechten van een uitgewerkt radio-idee. tussen een Nederlandse radio-omroep en de tekst schrijver A. K. uit. Blaricum als eiser. De heer K. stuurde het vorige jaar de bewuste omroep een programma-voorstel toe onder de titel: „Adres onbekend" en strekkende tot het leggen van contact tus sen mensen, die elkaar wel uit het oog maar niet uit het hart hadden verloren. Toen de omroep hem een aanbod deed van 5 per uitzending en een minimum van dertig uitzendingen, die de auteur niet zelf zou mogen uitspreken, verlangde de heer K. per aangetekende brief terug zending van zijn kopij en het achterwege blijven van desbetreffende uitzonderingen in welke vorm.ook. Een mondeling contact daarna leidde evenmin tot overeenstem ming en namens de heer K. eiste mr Wil- lems toen, dat het programma niet zou worden uitgezonden. Bij wijze van minne lijke schikking werd de mogelijkheid ojoengelaten van een honorarium groot f 250 en bovendien per uitzending f 25. Daarop ging de omroep niet in en nu heeft de auteur opnieuw stopzetting van het programma geëist, dat intussen al vier- of vijfmaal is uitgezonden. Namens de gedaagde stelde mr P. J. Witteman, dat de heer K. niet een pro gramma had voorgesteld maar slechts een titel en een niet uitgewerkt idee („tip"),, beide niet beschermd door de auteurswet. De president: Dat heb ik al eens ietwat anders beslist. Een zelfstandige titel nauw met een idee verbonden vali wei onder de auteurswet. Mr Witteman vervolgde, dat slechts kon worden gesproken van herinneren aan een idee, dat een Duitse omroep onder de titel „Kamerad, ich rufe dich" in de tussen- oorlogse jaren had verwezenlijkt. De titel was volgens pleiter slechts willekeurig. „Leef je nog" was zeker even goed bruik baar. De omroep, aldus pi., werd door het geding in een dwangpositie gebracht nu het programma al is geïntroduceerd. Hij had de heer K. een vergoeding aangeboden om diens teleurstelling te verzachten we gens de onmogelijkheid zijn programma zelf voor de microfoon te lanceren. De omroep had de heer K. niet als tekstschrijver gezien maar als belangstel lend luisteraar, een geheel onbekende. Hoe zouden zij dan ooit met hem over ver bintenissen hebben kunnen onderhande len? De heer K., zo voerde mr Wiliems daar tegen aan, was bij de omroep wel dege lijk bekend. Hü legde een aantal be talingsbewijzen over van de omroep in kwestie wegens medewerking van de heer K„ o.a. aan het programma „Negen heit de Klok". Uit het juristenblad van 1934 haalde mr Wiliems voorts een artikel van mr Witteman aan, waarin deze het stand punt verdedigt, dat hij nu bestrijdt. Het bewuste programma-voorstel achtte pi zeker een geschrift in de zin van het auteursrecht, die hii één van de rechten van de mens noemde. Op 22 Januari zal de president uit spraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5