Nieuws uit STAD en OMTREK Het Testament van de klopzuster Anna Jans, begraven 18 Januari 1645 te Schiedam Een interessante ontdekkin Vlagdiscriminatie maakt scheeps vervoer duurder ROTTERDAM Horlogediefstal opgehelderd Omvallende kaars ver oorzaakte zolderbrand Geen sterke drank op Rozenburg Tilm van „tferg en Bosch" VI,AARDINGEN OVERSCHIE WALPO-R1JSCHOOL |g WOENSDAG 19 JANUARI1955 Als smokkelwaar verkocht In het Zwaanshals AANBESTEDING GOEDEREN- STATION ROTTERDAM Vergunningstelsel voor Hoek van Holland wordt herzien VERKOOP GROND hoek v. d. Sonderdanckstraat en de Dr Noletstraat NAMEN ARBEIDERS ONRECHTMATIG ONTSLAG? HAVENDIEFSTAL Rijksbemiddeling leidde niet tot accoord Belastingstelsels moeten reders modernisering vloten mogelijk maken ned. vrachtenmabkt De politie stond na de diefstal van Don- derdagavond in de Oleanderstraat een koffer met een groot aantal dames- en he renhorloges uit de personenauto van de vertegenwoordiger J. H. N. aanvanke lijk voor een raadsel. De hele partij had een waarde van 5000 gulden. Na het onderzoek dat de recher che van 't Sandelingplein heeft ingesteld, kwam men tot de ontdekking, dat de horloges hier en daar in de stad te koop werden aangeboden. Men gaf dan voor dat de klokjes van de smokkel afkomstig wa ren. Spoedig kwam toen aan het licht dat de 23-jarige koopman J. de G. de verte genwoordiger die bewuste avond met een smoesje naar zijn woning had gelokt. Ter wijl het tweetal daar „zaken" zat te doen heeft de 23-jarige W. J. M. de auto open gebroken en de koffer met horloges weggenomen. Samen met zijn broer, de 27-jarige olie man A. M. en zijn stiefvader, de 40-jarige expeditieknecht M. G„ hebben zij het af gelopen weekend gepoogd de klokjes aan de man te brengen. Dit lukte met 30 stuks. De rest is met het „complot" in beslag genom en. Door het omvallen van een brandende kaars is gistermidag om kwart over drie een uitslaande brand ontstaan in het pand Zwaanshals 202. H etvuur woedde op een zolderverdieping en ontwikkelde veel rook De brandweer bluste het vuur mét vier nevelstralen. Aanwezig waren de wa gens G6, 21, 22, A12, L2 23 en 20. De leiding van het blussingswerk berustte bij hoofdman J. J. Oster. Om tien minuten over half vier was men het vuur meester. De kap van het huis en het meubilair op de zolderverdieping leden schade. Door de N.V. Spoorwegopbouw is giste ren openbaar aanbesteed het maken van een goederenstation het bijbehorende wer ken op het emplacement Rechter Maas oever aan de Veerhavenstraat te Rotter dam. Er waren 34 inschrijvingen, waarvan de firma Van Stralen en Van de Have uit Rotterdam de laagste was met een bedrag van 232.400. Het aannemingsbedrijf v.h. firma G. van Dijk en Zonen te Neder-Hardinxveld was de hoogste inschrijfster met 283.000. De gunning is aangehouden. Het deel van het eiland Rozenburg, dat tot Rotterdam behoort, zal worden „drooggelegd". Het Rotterdamse college van B. en W. dat een desbetreffend voorstel ter goed keuring heeft voorgelegd aan de ge meenteraad, geeft daarmee gevolg aan een verzoek van de Wijkraad voor Hoek van Holland om te bepalen, dat daar geen vergunningen ingevolge de Drank wet zullen worden verleend. Hoek van Holland telt momenteel 7 vergunningen, waarvan er 6 worden ge ëxploiteerd in de zgn. „Nieuwe Hoek", een betrekkelijk klein gebied ten Oosten van de Rietdijkstraat, terwijl slechts 1 vergunning in de „Oude Hoek", het eigenlijke recreatiegebied aanwezig is, een situatie, die verre van ideaal is, want juist in het recreatiegebied zijn enige voo, het vreemdelingenverkeer van be tekenis zijnde inrichtingen gelegen, die behoefte hebben aar, een sterkedrank vergunning. Het ligt dan ook in het voornemen van B. en W. om na te gaan, in hoeverre aan deze bezwaren kan worden tegemoet gekomen en de ge- meentraad in de loop van het jaar zo nodig nadere voorstellen te doen. Intussen bestaat de neiging, zoals de Wijkraad voor Hoek van Holland in de toelichting op zijn verzoek tot droogleg ging van het eiland Rozenburg opmerkte, om één der vergunningen te verplaatsen naar een nog te stichten lokaliteit op ge noemd eiland. Dit zou volgens de wijk raad de eigenlijke plaats Hoek van Hol land schaden, terwijl het gedeelte der gemeente, gelegen op Rozenburg, er geen enkel voordeel van zou hebben. De hoofdcommissaris van politie, wiens advies door B. en W. is gevraagd, is eveneens van mening, dat aan een ver gunning op Rozenburg geen behoefte be staat en bovendien is het bestuur van de Vereniging van vrienden van het natuur monument „De Beer" in principe tegen stander van het gebruik of het verstrek ken van alcoholhoudende dranken op zijn terrein en zou liet ongaarne zien dat in de naaste omgeving ervan een vergunningsinrichting zou worden ge- vestigd. Al deze motieven hebben B. en W. tot de conclusie gebracht dat het verzoek van de Wijkraad voor Hoek van Hol land dient te worden ingewilligd. Vrijdagavond 21 Januari zal, speciaal voor de bewoners van <je Gorzen, die on geveer een half jaar geleden wegens de uitverkochte zaal van Arcade ernstig te leurgesteld zijn geworden, de gelegenheid bestaan de alom in den lande hooggeroem de „Berg en Bosch"-film te gaan zien in de zaal van het Parochiehuis onder de H. Hartkerk aan de Lekstraat. Regisseur van deze film is Kees Stroband. Deze culturele film van hoog gehalte is alleszins een bezoek waard. Het plaat selijk comité van „Herwonnen Levens kracht" staat U borg voor een pracht avond. Deze filmavond is natuurlijk ook toegankelijk voor andere stadgenoten, dis niet in de gelegenheid waren haar de vorige keer te gaan zien. Voor kaartverkoop en verdere bijzon derheden verwijzen wij naar de adverten tie in deze krant. Op 1 Februari a.s. zal in Fijnaart N.Br. een beeld worden onthuld ter gedachtenis aan de 75 inwoners en een soldaat, die het leven lieten bij de watersnoodramp van Februari 1953. Het beeld is 2.70 hoog en in natuur steen (Euville) uit gevoerd. Het ont werp en uitvoering is van de Jjclftse beeldhouwer H. J. H. J. Etienne. Etienne aan 't werk. De heren P. J. Jacobs en ir W. Wissing b. i„ beiden te Rotterdam, hebben zich tot de Gemeente gewend met het verzoek om een perceel bouwgrond, gelegen op de hoek van de Sonderdanckstraat en de Dr Noletstraat, te kunnen kopen met het doel daarop een dubbel woonhuis te bou wen. Tegen de verkoop van deze grond onder de gewone voorwaarden bestaat geen bezwaar; de prijs zouden B. en W me^ het oog op de intensieve bebouwing van het terrein willen verhogen van 21 op 30 per vierkante meter. Gisterenmiddag is het kort geding tus sen het Scheepsinstallatiebedrijf „Neder land" N.V. te IJsselmonde als eiseres en de 44 arbeiders, die bij dit bedrijf onrecht matig ontslag zouden hebben genomen voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr J. van Vollenhoven, voort gezet. Mr H. J. Sjollema, procureur van eise res, deelde bij de aanvang van de zitting mede, dat het voorstel van de „Nederland" nadat mr J. Verlooy, namens de arbeiders, het met hem er over eens geworden was, door alle arbeiders op vijf na is aangeno men. Zaterdagmorgen zijn zij reeds weer aan het werk gegaan. Mr Verlooy heeft daarmede zijn taak als beëindigd be schouwd. De zaak van de vijf anderen zal Dinsdag a.s. verder worden behandeld. Tegen één van hen, die een brief van de directie had gekregen, waarin was vastgelegd, dat hij met een maand proeftijd was aangenomen, waarop hij niet had gereageerd, zal Don derdagmiddag vonnis worden gewezen. Op het Hoofdbureau van Politie zijn op gesloten de 26-jarige classificeerder W. V. uit Rotterdam en de 22-jarige classificeer der F. v. d. H. eveneens uit Rotterdam, omdat zij op een schip bij de scheeps werf De Nieuwe Waterweg koperen on derdelen en thermometers wegnamen. Bjj de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam is op bevel van de Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond vanmorgen om kwart voor acht het 500 man sterke personeel in staking gegaan, nadat een bemiddelings poging van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars in een bijeenkomst tussen directie en vakbondsbestuurders gisteren te Den Haag mislukt is. Het betreft hier, als gemeld, geen loon- conflict, maar een verschil van mening omtrent het instellen van een onderne mingsraad. De kwestie is n l„ dat de N.V. Hensen lid is van de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid, welke contactgroep op erkenning als representa tief orgaan wacht. Hangende deze' erken ning hebben de 120 daarbij aangesloten bedrijven ontheffing gevraagd van het in stellen van een ondernemingsraad op grond van de Wet op de Ondernemings raden. Met deze aanvraag om ontheffing, die is toegekend en die het bedrijf voor lopig van de verplichting ontheft een ondernemingsraad in te stellen, was do A.N.M.B. het oneens, weshalve aan het einde van het vorige jaar een wilde sta king uitbrak. De A.N.M.B. had tegen Maandagmorgen j.l. een stakingsultimatum gesteld. Op verzoek van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars is dit ultimatum opgeschort, waarna gisteren, Dinsdag, te Den Haag partijen onder praesidium van mr Berger bijeen zijn geweest. De vak bond heeft zich niet kunnen verenigen met het standpunt van de fabrieksdirectie en heeft tegen hedenmorgen kwart voor acht de staking afgekondigd, welke staking is geëffecteerd. In bet jaarlijkse rapport van de com missie voor zeetransport van de O.E.E.8 wordt verklaard, dat iedere inbreuk op een onbeperkte deelneming van de «eheep- vaart aan het internationale vrachtvervoer op basis van vrije en eerlijke concurrentie de neiging heeft een doeltreffend gebruik van de totale beschikbare scheepsruimte te verhinderen en dientengevolge de kos ten van het scheepsvcrvoer doet stijgen In het kader van deze verklaring worden de pogingen van de commissie om allerlei vormen van vlagdiscriminatie te bestrijden geschetst. Het rapport bevat voorts een aanbeve ling voor ronde-tafelconferenties met het doel te komen tot een duidelijke en objec tieve vaststelling van de feiten en maat regelen aan te bevelen, die de regeringen gezamenlijk kunnen nemen om deze ge bruiken te verhinderen- De commissie, die samengesteld is uit deskundigen op het gebied van zeetrans port uit alle deelnemende landen, wijst er in haar rapport op, dat de omstandigheden in de scheepvaart allen op de lange duur verbeterd kunnen worden door een uitge sproken en voortdurende stijging van het niveau van de wereldhandel waardoor de vraag naar tonnage stijgt en waarvan een redelijk en relatief stabiel niveau van de marktprijzen het gevolg zal zijn. De belastingstelsels moeten de reders In staat stellen hun vloten te modernise ren en uit te breiden. Dit zijn noodzake Ijjke factoren om scheepvaartondernemers in de gelegenheid te stellen bfl het inter nationale zeetransport te concurreren. Het rapport legt er de nadruk op dat de opheffing van regeringsbelemmeringen bij het vervoer of een verzachting van de al gemene deviezenmaatregelen volgens de richtlijnen van de liberallsatiecode, die reeds door de OEES zijn aanvaard, de uit breiding van de wereldhandel zal stimu leren, hetgeen uiteindelijk de scheepvaart ten goede zal komen. ROTTERDAM, 18 Januari 1955 17 Januari n.m.: 420 ton stammen Aayen; 179 ton soda Zwolle; 500 en 428 ton tarwe Leiden; 300 ton tarwe Sas van Gent; 250 en 225 ton stukgoed Amsterdam; 340 ton veevoer Den Bosch; 190 ton veevoer Almelo; 300 ton gerst Utrecht; 100 ton gerst Zwolle; 200 ton mais Maashees- 227 ton mals Utrecht; 148 ton mais Leeuwarden- 100 ton gerst Maurik; 100 ton mais Aarie-Rixtel'; HO ton mais Veghel; 145 ton super Stampersgat; 113 ton diversen Weesper- karspel. Totaal 63 reizen, 17 vletreizen. 18 Januari v.m.: 400 ton lijnzaad liggen/ varen; 300 ton stukgoed Amsterdam; 140 ton veevoer Doetinchem; 100 ton granen Ameron- gen; 150 ton katoenzaadmeel Veghel; IB0 ton schilfers Delft; 34 stand, hout Zwolle; 100 ton tarwe Utrecht. De Kath. Arb. Beweging en Herwon nen Levenskracht zullen op Zaterdag 22 Januari a.s. een cabaretvoorstelling ver zorgen. Optreden van bekende radio- artisten onder wie de Kilima Hawaiians o.l.v. de heer Groeneveld. De voorstelling vindt plaats in de grote zaal van het Verenigingsgebouw. In de geschiedenis van de scheepvaart en van het vervoer in het algemeen is Maandag 11 Januari een nieuw hoofd- stuit geopend door dc Amerikaanse atoomonderzeeboot „Nautilus", welke op die dag haar proefvaart maakte en met succes, als het allereerste vervoermiddel, voortbewogen door atoomkracht. De Nautilusvaart, een nieuw wonder werd werkelijkheid Advertentie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2