Duitse vakbonden bereiden zich voor op krachtproef „Geheime" Siberische stad Operatie-sneeuwvlok'' brengt aan Schotland hulp Verjaardag Prinses Margriet was echt kinderfeest gelocaliseerd Helaas: einde va n de „Brulboei" SNEL STIJGENDE SEINE BLIJFT PARIJS BEDREIGEN Snelle stijging van rivieren en hitte in sociaal vlak Het kwaad van gemengd gehuwd Donderdag 20 Januari 1955 webbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Fonn gealarmeerd door stakingsdreiging en agitatie tegen verdragen Hoog water in de M aal „Theta Star": toestand kritiek Spoorlijn Sittard- Maastricht weer vrij Ten dienste van de uranium-productie wS*.?°.n l«aS''S/è°«.' Er" Slippartij deed Duyzings Equipe Hulsker- uitvallen Poppenkast en polonaise Merfovaardige samenhang UITSTEL BENELUX- ministerconferentie Niet verontrustend Bekend voor Koningin De weerverwart'nE van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer a °P vele plaatsen nevel of mist. Lichte, vJnacht plaatselijk matige vorst. Zwakke, laterhatige wind tussen Zuid en Oost. Vrijdag 21 jnuari: Zon op 8.39, onder 17.08 uur. Maan o 6*57» onder 14.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe stormen voor de boeg (Van onze correspondent) BONN, Woensdagavond. Het gist aal1 vele kanten in de Bondsrepubliek. De socialistische cam pagne tegen de herbewapening en voor een onmiddellijk aansnijden van het probleem der uitse eenheid loopt op volle toeren. De vakbonden liebben de laatste resten van hun politieke neutraliteit ter zijde gesteld en zich bij de socialistic ie opmars tegen de Parijse verdragen aangesloten. Ze hebben nu ook op het sociale vlak dn aanval ingezet. Het oude thema van de medezeggensc lap der arbeiders in de kolenmijnen en staalfabrieken zal weer opnieuw tot een demonstratieve staking leiden. Voor Zaterdag zijn de mijnwerkers opgeroepen voor 24 uur het werk neer te leggen en er is weinig twijfel aan of eenzelfde parool zal Donderdag voor de arbeiders in de staalfabrieken gegeven worden. Tn Gelsenkirchen, midden in het van zwarte rook walmende industriegebied hesloten de afgevaardigden der mijnwer kers vandaag een proteststaking af te kondigen. Ze deden dat eenstemmig en zonder discussie na een vlammende rede tesen de „naar herste van hun macht strevende Roer-baronnen Aanleiding tot dezre poging om het machtige industrie- apparaat van het Roergebied stil te leg gen is een opmerking van een dier „ba ronnen". Herman Reusch, leider van het grote concern der uute Hoffnungshütte jn Oberbausen, die de bestaande mede zeggenschap een brutale afpersing van de vakbonden heeft genoemd. In Bonn heeft een woordvoerder van de christelijke partij eenter terstond gewe- zen op de merkwaardige samenhang van deze Roerstaking met de campagne tegen de bewapening, ierwijl ln Gelsenkirchen namelijk het stakingsbesluit met het so cialistisch strijdlied werd bezegeld, kon digde in het verre Kiel de heer Kummer- nuss, een der felste anti-militainsten uit het kamp der vakbonden aan, dat de centrale leiding van de Deutsche Gewerk- schaftsbund (D.G.B.) een volksbeweging vóór de Duitse eenheid en tegen de ver dragen van Parijs zou gaan 'ontketenen Vanuit Beieren was daartoe de stoot ge geven. Reeds is het duidelijk, dat deze volksbeweging deel uitmaakt van die, welke de socialisten hopen los te laan. De Pauluskerk in Frankfort, die ais histo risch monument der Duitse democratie wordt beschouwd zal de coulisse vormen voor de grootste betoging die de socialis tische partij en de vakbonden gezamen lijk tegen de verdragen op de been hopen te brengen In Bonn heerst tegenover deze ontwik keling een soon alarmstemming. De zwakke liberale heer Bliicher, die tijdens Adenauer's afwezigheid het federale ka- ui l ieidt, heeft de ministers voor Don- nnnderdag' in spoedvergadering bijeen .roepen. De leiders van alle partijen heb- hen reeds vandaag groot beraad gehou- d<De stakingsdreiging in de Roer is vol slagen onverwacht opgekomen en men is geneigd aan te nemen, dat de vakbon den het bij de kleine staking, die de vorige week reeds tegen de heer Reusch in Oberhausen werd georganiseerd,, zou den hebben gelaten, indien ze niet door de anti-bewapeningscampagne in een uiterst strijdbare stemming waren ge raakt. Ze hebben er overigens nooit twij fel aan gelaten, dat naar hun inzicht de bewapening en de sociale structuur in het nauwste verband met elkaar staan. Van alle daken hebben ze sedert maan den verkondigd, dat de militarisatie de positie van de industriële leiders zodanig zou versterken, dat alle na-oorlogse so ciale winsten voor de vakbonden drei gen verloren te gaan. Er lijkt dus alle aanleiding voor te bestaan om de beide thans door het vakverbond ingeleide acties onder één noemer te brengen. In Bonn wordt dit dan ook door de meeste politici gedaan. De leiding der regeringspartijen acht de onrust, die door de campagne onder het volk ge wekt wordt, des te gevaarlijker nu deze samenvalt met de aanzienlijke mate van verwarring, die door de jongste Rus sische aanbiedingen wordt gewekt. Men behoeft slechts de Duitse pers door te bladeren om te zien hoe zeer deze aan biedingen de twijfel aan de laatste wijsheid van de Parijse verdragen heb ben versterkt. De Russen hebben er van daag nog een schepje op gedaan door hun Oostduitse marionetten in het spel 1e brengen en hen opnieuw het refrein van de laatste kans voor de Duitse een heid te laten zingen. Sedert de dag waarop de voormalige E.D.G. naar de rechters te Karlsruhe werd gedragen, heeft de politieke baro meter in de Bondsrepubliek niet meer zo op storm gestaan als thans. De stuiptrekkingen der tegenstanders der verdragen die in de eerste ronde werden verslagen, zijn heftiger dan ooit in Bonn werd verwacht: ze 3tuwen de golven van de onrust over de bondsrepu bliek. De aangekondigde Roerstaking zal, wanneer het parool der vakbondleiders wordt opgevolgd, meer dan een millioen arbeiders omvatten. Zij is meer dan een protest tegen een ook in regeringskrin- uuii een uur ver- traa,/d tengevolge van de weersomstan- Tj?ZT,e,n' '"'■amen op het station te Utiecht ruirti honderd Oostenrijkse kin deren aan, die enkele maanden bij Neder landse pleegouders zullen logeren Dit honderdtal was slechts een klein aedeel- te van de ruim 500, die door het Ned R.K. Huisvestingscomité waren uitgeno digd. De andere kinderen waren reeds bij Eindhoven in verschillende richtin gen uiteen gegaan. Een kijkje op het 'Utrechtse station, waar een paar kinde ren broederlijk naast elkaar zitten te wachten op het moment, waarop zij hun pleegouders voor liet eerst zullen ont moeten De ministeriële Beneluxconferentie, die heden te Brussel moest plaats hebben, is uitgesteld- De reden hiervan is, dat, op het program der besprekingen een voorname plaats ingenomen wordt door de kwestie der aanbestedingen, doch dat de nieuwe minister van Openbare Werken van Bel gië, die pas in functie is getreden, nog geen gelegenheid heeft gehad dit probleem te bestuderen. Vandaar het uitstel der conferentie. gen betreurde uitlating. De vakbonden willen namelijk de demonstratie op touw zetten tegen de toenemende invloed van de oude rotten der Roerindustrieën. In hun terminologie: tegen de restauratieve neigingen. Inzet van de strijd is in werkelijkheid het gehele complex der medezeggenschap der arbeiders, de erfenis, die de vakbon den uit de sombere eerste na-oorlogse jaren hebben gekregen. Sedert rechters hebben uitgemaakt, dat de door de Bonds dag in 1951 aangenomen wet niet geldt voor de holdingmaatschappijen dreigt het recht in feite te worden uitgehold. Naar mate de door Britten en Amerikanen in oude dagen zo naarstig uiteengerafelde concerns zich weer op de weg naar her stel bevinden, neemt namelijk de beteke nis van de 50 pet medezeggenschap der arbeiders af. In de Bondsdag heeft men daaruit al de conclusies getrokken. Daar worstelt men reeds sedert lang om de twee ontwerpen der medezeggenschap ook over de hol dingmaatschappijen uit te strekken. In beginsel bestaat daarvoor in het parle ment een meerderheid in hoofdzaak be staande uit socialisten en christen-demo craten, die aan de toezeggingen aan de vakbonden loyaal willen blijven. Over de details is deze meerderheid het echter nog niet eens, aangezien de christelijken de directe invloed der vakbonden in de be drijven willen inperken. Naar mate de zaak zich versleept menen de vakbonden, dat de kansen groter wor den dat de industrie haar verzet tegen deze uitbreiding effectief zou kunnen ma ken. De staking van Zaterdag is dan ook onder het motto gesteld: „De vakbonden zuilen niet gedogen dat van de beslaande medezeggenschap ook maar een grein zal worden teruggeno men". Dat zulk een demonstratie nodig was wordt evenwel ontkend, ook door die christelijke politici, die tenvolle achter de medezeggenschap staan. Karl Arnold, de minister-president van Noordrijn-Westfalen heeft verklaard, dat de arbeiders er op kunnen rekenen, dat de staat hun eenmaal verkregen rechten zal weten te verdedigen. De C.D.U. heeft vandaag ten overvloe-'' de nog eens haar loyaliteit aan de beslis sing van 1951 betuigd. In de opgewonden politieke steming, waarin de vakbonden weer eens opnieuw verkeren, hebben der gelijke verzekeringen evenwel niet mogen baten. De vraag is nu of de arbeiders zelf verzet zullen aantekenen tegen het ken nelijk in politieke onrust geboren sta- kingsbesluit. ï- De vakbonden staan daarmee voor een krachtproef niet alleen naar buiten, doch ook naar oinnen. Winnen zij deze, dan is er voor de regering in Bonn geen einde van het stormtij in zicht. Reeds ver luidt. uit de Deutsche Gewerkschaftsbund, dat deze de zo nodig geachte medewer king aan de democratische opbouw van het Duitse leger niet zou geven. Dat zou de Duitse bewapening vanaf het begin niet te onderschatten hindernissen in de weg leggen. f In verscheidene delen van Europa dreig den gisteren nieuwe overstromingen, door dat smeltende sneeuw de meeste rivie ren nog steeds doet wassen. Voor vele ge bieden is nog meer sneeuw en regen voor speld. Het gevaarlijkst is de toestand rond Pa rijs, waar het water in de Seine blijft stij gen. In de Parijse buitenwijk Passy staat het water al tot aan de drempels. Men verwacht de hoogste waterstanden met het komende weekeinde. De Franse spoorwegen maakten gister avond bekend, dat U ze stations in Parijs zullen worden gesloten wegens het gevaar voor overstromingen. „Gare des Invalides" is gisteravond na de laatste trein gesloten, en „Gare d'Or- say", tegenover de Tuilerieën, zal van avond na de laatste trein zijn hekken slui ten. De Rhöne bereikte gistereren in de Rhóne-vallei, een breedte van bijr.a tien kilometer. Het scheepvaartverkeer op de Seine tussen Parijs en Le Havre is geheel stilgelegd en ook op de andere belangrijke waterwegen is het scheepvaartverkeer bij na of geheel tot stilstand gekomen. Zeer kritiek is ook de toestand in de vallei van de Garonne, waar de vloed een hoogte be reikte van meer dan tien meter. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht in Duitsland zijn gisteren de Duitse politie bijgesprongen in de hulpverlening in het Rijndal dat wordt geteisterd door de ern stigste overstroming van de laatste 50 jaar In dit gebied zijn verscheidene dorpen door het water van de buitenwereld afge sloten en duizenden personen zijn reeds geëvacueerd. Eén van de slachtoffers van de overstromingen was de Japanse am bassadeur, Shoenitsji Kase, die uit zijn woning in Obenvinter is verhuisd naar een club. Het water in de Donau en andere rivie ren in Zuid-Duitsland daalde gisteren snel, en de Rijn begint te zakken. In verscheidene delen van Oostenrijk vroor het gisteren 20 graden Celsius en in de bergen viel opnieuw sneeuw Ook uit Stockholm wordt zware vorst gemeld. In Zweden werden temperaturen genoteerd van 35 graden Celsius onder nul. Denemarken meldde temperaturen van 9 graden onder nul. waardoor het daar kou der was dan in het Zuiden van Groen land. In Schotland duurde gisteren de grote hulpactie aan van de buitenwereld afSe" sneden dorpen en gehuchten voort. Bijna iedere minuut werd op de verschillende hoofdkwartieren een noodsignaal ontvan gen van een van de buitenwereld efge" sneden familie op een eenzame boerderij of zelfs van hele geïsoleerde dorpen. Vliegtuigen van de marine en luchtmacht vlogen de gehele dag door om voedsel te brengen naar plaatsen waar dit het hardst nodig was. In sommige dorpen werden door helicop ters landingen uitgevoerd om ernstige zie ken op te halen De officiële naam van de gecombineerde hulpactie van marine en luchtmacht is „Operatie Sneeuwvlok". Het 13.190 ton metende vliegdekschip Glory" Van een goederentrein ontspoorden Dins dagavond op de lijn MaastrichtSittard bij Rothem negentien wagons, ten gevol ge waarvan de dubbele spoorlijn over een aanzienlijke lengte vernield werd. H.K.H. Prinses Margriet, die gisteren twaalf jaar is geworden, heeft haar ver jaardag gevierd in het gebouw „Witte Hull" in Zeist. Nadat de kaarsjes waren uitgeblazen, lieten, zowel Prinses Mar griet als haar moeder, zich de verjaar dagstaart goed smaken. is inmiddels aangekomen op haar voorlo pige plaats van bestemming, Loch Erri- boll, bij de Noordwestpunt van Schotland. Intussen wordt in Schotland zachter weer verwacht, maar op het ogenblik staat het kwik nog onder nul en weerdeskundi- gen durven niet te voorspellen hoe lang het nog zal duren voordat de dooi zal in treden. Het lagere gedeelte van de Waalkade te Nijmegen staat sedert enkele dagen onder water. De rivier bereikte Woensdag in de loop van de dag een stand van 12.60 plus N.A.P. en dit betekende bij Dinsdag een was van ongeveer 52 centimeter. De verwachting is. dat cr nog 40 tot 50 centi meter bij zal komen. Verontrustend is de toestand echter niet. In de keermuur waren tijdig dammen ge plaatst om overstroming van de beneden stad te voorkomen. Het water staat echter zeer hoog tegen deze muur en als de ver wachte was inderdaad zal komen, be tekent dat, dat het water over de muur heen zal lopen. Dan heeft men echter nog een tweede, zij het wat lagere muur op verschillende plaatsen. Men houdt zich voor het plaatsen van reserve-dammen gereed. Verschillende loodsen van boot ondernemingen en expeditie-bedrijven zijn ondergelopen en onbruikbaar. Men had deze echter tijdig ontruimd. Anders ging het met een groot aantal vaten met olie, welke op het lagere ge deelte lagen. Men had het niet zo ernstig genomen met het stijgende water, maar Woensdagmorgen lagen de tientallen vaten in het water en verschillende vaten waren reeds weggedreven. In allerijl heeft men de vaten met een hijskraan in veilig heid gebracht. Gisteren zijn de rleepboten „Holland' en „Stortemetk" van dc rederij Doeksen uit Terschelling de gehele dag bij het ge strande en thans op 5 mijl ten Noorden van Terschelling vastzittende Britse stoom schip „Theta Star" geweest. De gehele dag heeft men getracht be manningsleden van de sleepboten aan boord van het gestrande schin te krijgen, dich dit lukte niet, mede doordat de sleep boten niet dicht bij het schip konden ko men. Vanochtend zijn deze pogingen her vat. Inmiddels is volgens dc opvarenden van de sleepboten de toestand van de „Theta Star" kritiek geworden. Indien het schip niet spoedig wordt vlotgetrokken of indien een storm zou opsteken, moet het als ver loren worden beschouwd. Gisteravond waren vijftig man N.S. personeel bezig, de spoorlijn Sittard- Maastricht, die gistermorgen door het ontsporen van een goederentrein werd versperd, vrij te maken. Om 8 uur gis teravond stonden nog drie wagons in de De cijfers over het aantal huwelijken en echtscheidingen in 1954 onder de ka tholieke bevolking van Amsterdam welke cijfers wij jfisteren in ons blad weergaven demonstreren opnieuw duidelijk het kwaad der gemengde hu welijken. Men mag verheugd zijn over de daling die is opgetreden in het totaal der uit gemengde huwelijken geboren en niet als katholiek aangegeven aantal kin deren, namelijk van 1556 in 1953 tegen 1467 in het daaropvolgende jaar een daling van 5,72% deze daling doet niets af aan het feit dat er toch altijd nog ongeveer 1500 kinderen geboren zijn uit echtparen waarifan de ene partij katholiek was, terwijl deze partij zich niet aan haar plicht schijnt te willen houden dit kind katholiek op te voeden, zelfs niet het als katholiek aan te geven. 415 Echtparen een stijging van bijna 6% t.o.v. 1953 wisten wel wat God en de Kerk van hen verwachtten. Het blijkt dus, dat slechts ruim 29% van het totaal aantal echtparen, dat gemengd gehuwd is, het hun in 1954 geboren kind als katholiek aangaf. Een bedroefd klein percentage De stijging van het aantal echtschei dingen van kath. echtparen in Amster dam mag zeker onrustbarend genoemd worden. In het afgelopen jaar kwam dit cijfer op 133, een toeneming van maar liefst 35,71% t.o.v. 1953, toen 98 echt scheidingen uitgesproken werden Het aantal echtscheidingen van echtparen van wie één partij katholiek is steeg van 308 met 6,82% tot 329 Hier past uiterste waakzaamheid, vooral in een materia listische stad als Amsterdam, waar de gevaren aan alle kanten dreigen Met meer innigheid zou katholiek Amster dam des Zondags de drie Weesgegroetjes voor het tegengaan van gemengde ver kéring en het verkrijgen van goede hu welijken kunnen bidden, want noodzake lijk is het. Wat nu het aantal huwelijken betreft; van het totaal van 2773 in 1954 was 1339 gemengd en van 1434 waren beide par tijen katholiek. Het jaar daarvoor be droegen deze cijfers resp. 2589, 1334 en 1255. Percentagegewijs betekent dit, dat het aantal gemengde huwelijken daalde van 51,52 tot 48,32. Er werd dus een relatieve stijging van 3,2% in het aantal huwelijken tussen twee kath. partijen genoteerd, een toeneming welke men mag toejuichen. Men kan echter zijn ogen niet sluiten voor het beschamend feit, dat het aantal gemengde huwelijken waarbij inbegrepen die met dispensatie, nog altijd bijna de helft uitmaakt van het totaal aantal huwelijken onder ka tholieken. Sprekend voor het rode Am sterdam is ook het aantal niet als ka tholiek aangegeven kinderen 111, bij na 10% meer dan in 1953 terwijl ze toch uit kath. huwelijken werden ge boren. Met inspanning van aller krach ten en met meer begrip voor het goede kath. gezinsmilieu waarnaast we na tuurlijk de hulp van G„ds genade voo ■- op stellen is alleen in deze tot na denken dwingende cijfers verbetering te brengen. De „New York Times" bevat een inte ressant relaas van de hand van Theodnr Shabad omtrent de wording van een grote geheime" Siberische stad, welke door de Russen geheel in dienst is gesteld van de uranium-productie, die op haar beurt weer een rol speelt bij de voortbrenging van atoom-energie en wat daar verder mee samenhangt. De stad, welke bedoeld wordt, is Norilsk 7.ij is gelegen in het zogenaamde Nationa.e District Taimyr, een district in Noord- Siberië, dat voor vreemdelingen is ver boden. Bij de laatste verkiezingen in de Rus- i'sche volksrepubliek in 1951 werd Norilsk niet als afzonderlijk kiesdistrict vermeld Thans is dit wel het geval. Dit feit is van h Vltenis wijl een woongebied in Rusland pas k'esdistrict wordt, wanneer het 100.0CO a 150.000 .Gelneersteheeft in de laatste jaren baar teken van n de Russische pers Intussen echter he;n]jchting ver_ haar lezers geen he basjs van deze strekt over de economist opwaartse «"^^"„ijnwerkers-neder- Tocn ZIJ in 193!3 alsgg de nabij kust^varde Noordelijke IJszee in een boomloze toendra gelegen stad Norilsk nog een vrijwel onbeduidend plaatsje. J m i v 3 rre tweede wereldoorlog werd Norilsk officieel aangeduid als dl stad van de nikkelproductie met als bij producten koper en platina. In 1947 echter verkreeg men de eerste aanwijzing, dat er met de stad iets ge- heimzinnigs aan de hand was, doordat zij in de officiële economische rapporten niet meer als nikkelstad vermeld werd. In het voorjaar van 1949 verscheen in de Sovjet-pers het bericht, dat .,de in dustriële nederzetting aan de Jenisei"' voltooid was. Er werd geen nadere aan duiding van de geografische ligging dezer nederzetting gegeven, behalve de vermtl- ding van het feit. dat ze aan de rivier de Jenisei gelegen was een grote Siberische stroom, die in de buurt van Norilsk loopt. Van dat ogenblik af hebben Amerikaanse waarnemers de industriële nederzetting als Norilsk zelf geïdentificeerd. Het verbod van passage op en langs de Jenisei voor vreemdelingen en de beper kende bepalingen op het reizen naar Krasnoyarsk. gelegen aan de Transsiberi- sche spoorweg, zouden er mede op wijzen dat het materiaal, dat te Norilsk geprodu ceerd wordt,^ langs de genoemde rivie" naar Krasnoyarsk getransporteerd wordt om vandaar via de Transsiberische spoor weg verder vervoerd te worden. weg. Men verwachtte deze vannacht op te zullen ruimen en tevens alle materialen aan te voeren, die voor herstel nodig wa ren. Tegen de ochtend zou dan een spoor geheel hersteld zijn, zodat daarover het verkeer kon worden hervat. Het herstel van het andere spoor waarop de ont sporing geschiedde kost meer tijd. doch in de loop van vandaag zal ook dat gereed komen. De Italiaanse regering heeft een over winning behaald bij de besprekingen in de Kamer van Afgevaardigden van haar be leid t.a.v. het vraagstuk der pensioenen. Een door de linkerzijde ingediende motie, waarin het regeringsbeleid terzake als onjuist werd beschreven, werd met 281 tegen 256 stemmen verworpen. De coalitie partijen stemden tegen, de oppositie van rechts en links stemde voor de motie. Om half vier vannacht verwachtten we een telefoontje: uit Chambéry van onze reporter Martin Duyzings, toen zo meenden we dapper door de moeilijk heden van de laatste nacht heen. Maar dat telefoontje kwam niet. Niet getreurd: Gap was er ook nog, de laatste grote controle vóór Monte-Carlo. Half zeven zouden ze die gepraaid heb ben: wéér een ongewoon zwijgen. Tot vanochtend te ongeveer half negen de jammerlijke tijding kwam, dat de „Brulboei", die het zo kranig gedaan had tot dan toe, in het dorpje Corps bij Chambéry vanochtend te ongeveer zes uur van de weg af en in een grep pel gedoken was. Stevige schade aan de „Brulboei", gelukkig practisch geen averij aan de bemanning. Jan Hulsker was, zij bet wat teleurge steld, compleet en onbeschadigd aan de telefoon. En Duyzings? Een klein schram metje, maar naar men ons meldd, al op weg naar 'n behoorlijke vierkante' meter ruimte om het verhaal van de laatste nacht te componeren, en 'n geriefelijke telefoon om het verhaal door te bellen zult dat nog gaan krijgen! Prinses Margriet, hel petekind van de Nederlandse Koopvaardij, heeft gistermid dag met een 25 kinderen van het naar haar genoemde fonds, haar verjaardag gevierd in de „Witte Huil", het vacantie- en recreatie-oord van dit fonds. Het was een echt kinderfeest, met limonade, koekjes, opblazertjes, mutsen en een poppenkastvertoning, en niet te vergeten de enorme verjaardagstaart met twaalf kaarsjes, binnengebracht via een kort toneelstukje door een twaalftal koks maatjes met in hun midden de maker van het verjaarsbaksel, een oud-kok van de H.A.L. „Blazen, Margriet", ze; de Koningin, toen de taart midden in het zaaltje prijk te, temidden van de bewonderende kin derschare. En de jarige blies, met bolle wangen, tot onder luid gejuich het laatste kaarsje was gedoofd en Margriet met een groot mes de taart begon aan te snijden. Na een daverend „Lang zal ze leven", begon vervolgens de smulpartij. De kinderen van het Margrietfonds waren voor een groot deel afkomstig uit Den Haag en Rotterdam. Zij waren aan de deur ontvangen door de voorzitter van het algemeen bestuur van het prinses Margrietfonds, de heer C. J. baron van Asbeck. In de gang stonden de kinderen in een rij opgesteld om de jarige geluk te wensen. Ieder kreeg een hand en toen dromden ze de zaal in, waar de poppen kast van mevr. Cia van Boort reeds stond opgesteld. Het sprookje van „Sneeuw witje" was het eerste stukje van de poppenkast. Na een glas limonade ging het licht uit voor het tweede deel van de poppenkast- vertoning. „Het is een Brabants stukje", zo kon digde Cia van Boort aan, en het heet „De tien poar klumkes" Zeggen jullie het eens na". „Tien poar klumkes", galmde het door het zaaltje. En achter in de zaal zei de Koningin zachtjes tegen baron van Asbeck: „Wat leuk, daar heb ik vroeger zelf nog eens in meegespeeld". Tot slot volgde een grote polonaise door het ge bouw, de jarige voorop en achter de kinderen H.M. de Koningin en de ouderen, die dit zeer geslaagde kinderfeest mee maakten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1