„Centrum te Londen Dankbaarheid voor wat voor geloof in Engeland deden Ierse immigranten opgericht Ieren J SIR PERCY MEER LEDEN IN EERSTE EN TWEEDE KAMER Nederland kijkt te pessimistisch Liftverbod: kwestie van gezag Sla nu Uw slag Society-huwelijk in Amsterdam 1 Nog maar 6 nachtjes slapen Dam tegen geloofsafval Atoom-conferentie in Augustus Djilas en Dedijer voor de rechter INTERNATIONALE BIDWEEK Minister Staf Treinbotsing te Deventer Tito naar Frankrijk Treinramp bij Birmingham m w Goudgele Virginia Superieure Melange Overleg tussen Regering en Senaat 60 en 120 of 75 en 150? Graaf van Bij landt over toestand in Indonesië Stassen opolger van Cabot Lodge? Algerijns offensief opnieuw ingezet Spoedig herstelvan premier van Irak „Nederlandse soldaat ontbreekt dikwijls innerlijke tucht" 5006 PRIJZEN Auto van Griekse legatie verongelukt Massale kolendamp vergiftiging te Neede Weer inbrekers in liet Gooi MAANDAG 24 JANUARI 1955 PAGINA 3 Oproep van kardinaal Griffin Pure Virginia Cigarettes Taak voor particulier initiatief Amerika's vertegenwoordiging bij V.N. Intentie van Dinsdag 25 Jan. Die harde minister een kwart millioen gulden Bij de Katholieken wel BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Bagijnhof kapel ivas getuige van bijzondere trouwplechtigheid Charmant bruidje sneed vier-verdie- pingen taart aan „Oui, je veux" Ontsporing hij Boxtel Twee wagons uit de rails Twee personen om het leven gekomen Na bioscoopbezoek Villa leeggeplunderd STRUIF VAN NEGEN DUIZEND EIEREN (Van onze speciale correspondent) LONDEN, 21 Januari. Het probleem van de geloofsafval onder de duizenden Ierse katholieke immigranten, die Engeland, en in het bijzonder de grote industriële centra, binnenstromen, is de laatste jaren één van de meest acute problemen geworden van de zielzorg in de grote steden van dit land. Ook Nederland ziet zich geconfronteerd met het vraagstuk van de geestelijke verzorging van katholieken, die plotseling overgeplaatst worden van een kleine dorpsgemeenschap van gelijkgezinden in één van de sterk ont kerstende steden b.v. in het Westen van ons land. In Engeland zijn echter de afmetingen van dit probleem nog veel groter, aange zien het daar nog veel aanzienlijkere ge tallen betreft. Londen alleen al heeft een kwart millioen Ieren onder zijn inwoners en het aantal jongens en meisjes dat re gelmatig naar Londen komt, schijnt nog steeds toe te nemen. Reeds zijn in de laatste jaren beschei den pogingen gedaan om deze talrijke im migranten op te vangen en te voorkomen, dat zij in handen vallen van communis tische mantelorganisaties en exploitanten van de immoraliteit, die in iedere grote stad hun prooi bij voorkeur zoeken onder deze nieuwaangekomen onbevangen 1°®" gens en meisjes, dikwijls maar al te slecht voorbereid op wat hun te wachten staat. Verschillende kleinere tehuizen zijn voor dit doel geopend tn Londen, waar deze jonge Ieren althans de eerste weken kun nen verblijven en wegwijs gemaakt wor den in het bonte leven van een metropool als Londen. Overtuigd echter, dat deze kleine tehui zen, dkwjjls nog ongunstig gelegen, slechts een zeer gebrekkig middel waren voor het opvangen van de immigranten, hebben priesters en leken gezamenlijk een groot se campagne ingeluid voor de oprichting van een „Iers Centrum" in het hartje van Londen, dicht bij één van de voornaam ste stations, waar deze jongens en meisjes uit Ierland in de regel aankomen. Dit gebouw zal, behalve een goed ge outilleerd bureau voor advies inzake werkkring en onderdak, ook zalen voor ontspanning, een cantine en leeszalen om vatten, terwijl er ook gelegenheid zal zijn voor tijdelijk logies. Gisteren heeft de aartsbisschop van Westminster, kardinaal Griffin de geld inzameling, die voor dit doel gehouden wordt, zelf geopend met een toespraak tot het betrokken comité waarin hij de drin gende noodzaak van dit „Centrum" heeft uiteengezet. De kardinaal wees in zjjn toespraak op de grote belangrijkheid van de eerste paar weken na aankomst van de immigrant. Wij moeten trachten te verzekeren, dat hij in die tijd niet in contact komt met de tal rijke gevaarlijke elementen, die uiteraard in een wereldstad aanwezig zijn aldus de kardinaal. Noodzakelijk zal hiervoor zijn, dat er een nauw contact wordt onderhou den tussen dit „Centrum" tn Londen en de organisaties, die zich op maatschap pelijk terrein bewegen in de plaats van af komst. TTpt nieuwe „Centrum" heeft de steun zowel van de kardinaal, als van de bis schoppen van Southwark en Brentwood Ook in Ierland is uiteraard grote belang stelling voor dit initiatief. Zowel de kar- dinaal-aartsbisschop van Armagh en p maat van heel Ierland, D'Alton, als de aartsbisschop van Dublin, mgr Mc Quaid hebben, zoals de kardinaal ter vergade ring meedeelde, al hun steun toegezegd en ook een chèque van resp. 2.000 en 5.060 gulden overgemaakt voor dit doel. De kardinaal hoopte voor dit plan op de financiële steun van de Ieren in Engeland zelf, maar ook van alle Engelse katholie ken, die dit „Centrum" mee moeten bou wen al 'n monument van dankbaarheid voor alles wat de Ierse katholieken in het verleden gedaan hebben voor de groei van het katholicisme in Engeland De kardinaal herinnerde aan het feit dat op het einde van de 18e eeuw het aantal katholieken in Engeland en Wales gedaald wat tot 100.000. Deze kleine kudde is uitgegroeid door de vluchtelingen voor de Franse revolutie en door de bekeringen van de Oxford Movement. „Het grootste getal echter" zo vervolgde de kardinaal, „werd ge vormd door hen, die door hongersnood in eigen land gedreven werden over de Ierse zee. Zij vestigden zich in vele van de havensteden van dit land en tegen 1850 was de kleine groep van honderd duizend katholieken uitgegroeid tot een millioen. Ierlands tragedie heeft door Gods .Voorzienigheid geleid tot een machtige versterking van het katholi cisme in dit land'. Het nieuwe Terse „Centrum" in Londen moet daarom gezien worden als een be wijs van dankbaarheid voor alles was Ierland gedaan heeft voor het geloof tn deze streken. De kardinaal deponeerde zelf een chèque van 10.000 gulden ter sti mulering van deze geldinzameling. Naar het Joegoslavische officiële pers bureau Tanjoeg mededeelt, heeft presi dent Tito de uitnodiging, om dit jaar een bezoek aan Frankrjjk te brengen, aan vaard. De datum zal bepaald worden na zjjn terugkeer van zijn Aziatische reis. Tito bracht dit weekeinde in Mysore, In India door. Hij zal eerst tegen bet midden van de volgende maand in Belgrado te rugkeren. Er zijn plannen gemaakt, om in Rotter dam een nieuwe industrie te vestigen en wel een Nederlandse zusteronderneming van de Amerikaanse Dow Chemische Industrie. In Midland, Michigan, zijn de plannen voor deze nieuwe industrie be sproken door een aantal vooraanstaande persoonlijkhedenwe zien hier staande de heer Koomansdirecteur van de Rot terdamse haven (links) en C. S. Shoe maker, president van de Dow Chemische Industrie, terwijl we zittend v.l.n.r. zien: wethouder J. van Tilburg, pl.v. burge meester van Rotterdam; dr H. L. Wol- tersom en Joseph P. Bourez, algemeen directeur van het Nederlands Industrieel Instituut te New York. De onder auspiciën van de V. N. te houden internationale conferentie over het vreedzaam gebruik der kernenergie zal 8 Augustus a.s. te Genève beginnen. Dit is besloten door de thans in het Hoofdkwartier der V.N. te New York ver gaderende raadgevende commissie, waar in de zeven landen, die Eisenhower's plan voor de oprichting van een „atoombank" steunden, zijn vertegenwoordigd. Men verwacht, dat de conferentie onge veer twee weken zal duren. Er moet nog een agenda voor de besprekingen worden aanvaard. Veertien personen zijn om het leven ge komen, toen Zondagavond een sneltrein te Sutton Coldfield bfl Birmingham uitde rails liep. De trein was op weg van xor» naar Bristol. Behalve de locomotief ontspoorden ne gen rijtuigen. Zes wagens kantelden. De trein was bijna vol. Een aantal rijtuigen werd in elkaar gedrukt. Een uit de tegenovergestelde richting komende expresse-trein kon door een vrouw op 200 meter voor de plek van het ongeluk tot stilstand worden gebracht. '-r Milovan Djilas en Vladimir Dedijer, de bij bet huidige Joegoslavische regime in ongenade gevallen communistische leiders, verschijnen vandaag in Belgrado voor bun rechters. De Joegoslavische pers heeft dit proces niet aangekondigd, maar officieus werd dit weekeinde in Belgrado beves tigd, dat het vandaag zou beginnen. De gebeurtenissen, die tot het proces leidden, begonnen vorige maand, toen Dedijer, Tito's officiële biograaf zich te genover een correspondente van „The Times" beklaagde over de behandeling, die hij ondervond van zijn eigen commu nistische partij. Hij was voor een partij commissie moeten verschijnen om zich te verantwoorde!) inzake zijn houding jegens zijn oude, uit .de partij gestoten vriend Djilas. Dedijer vond dit verhoor en de gebeurtenissen er om heen op een klassieke zuivering lijken. Dedijer heeft niet opgehouden Djilas, een gewezen vriend van Tito en vroegere vice-president van Joego-SIavië, tegen het partijbestuur in bescherming te nemen, hoewel hij Djilas' opvattingen niet geheel deelde. Ongeveer gelijktijdig met de uitlatingen van Dedijer over zijn behandeling, zette Djilas een correspondent van de „New York Times" uiteen, dat hij er van over tuigd was geraakt, dat voor Joego-SIavië een tweepartijen-systeem, dus de vorming van een nieuwe socialistische partij, toe gelaten diende te worden. In Januari van het vorige jaar was Djilas al uit de partij gestoten, omdat hij de mogelijkheid van critiek binnen de partij geopend wenste te zien. Djilas en Dedjjer verkeren op hel ogenblik op vrjje voeten, hoewel ze ver scheidene malen door de politie ver hoord zfjn. Uit Belgrado wordt verno men, dat Dedjjer in het proces bijge staan zou worden door ir Ivor Politeo. die in 1928 Tito verdedigde, toen deze wegens communistische agitatie tot vjjf jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Enige jaren terug was Politeo de offi ciële pleiter voor mgr Stepinac, die toen wegens „collaboratie" tot zestien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Een product van DEAN SIMONS Ltd. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals uit het Voorlopig Verslag omtrent de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting van de Eerste Kamer is gebleken, wordt de kwestie van de uit breiding der beide Kamers nog steeds onder het oog gezien. Door vele Eerste- Kamerleden werd in dit verslag voorop gesteld, dat bij uitbreiding der Kamers de verhouding 1 2 zou moeten worden gehandhaafd, eensdeels met het oog op de afvaardiging in internationale delega ties, anderdeels omdat bij uitbreiding al leen van de Tweede Kamer tot bijvoor beeld 150 leden een voorstel tot Grond wetsherziening door slechts 17 Eerste Ka merleden zou kunnen worden verworpen. In het Voorlopig Verslag staat dan ver der te lezen, dat deze leden geen bezwaar hebben tegen uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer tot 75 en tegen ve-meerdering van het aantal Tweede- Kamerleden tot 150. Ook met een uitbrei ding tot resp. 60 en 120 zouden zij zich echter kunnen verenigen. Deze passage is aanleiding geworden tot de geruchten, dat de uitbreiding, welke in het kader der Grondwetsherziening zou worden voorgesteld, die van 60 en 120 zou worden. Naar wij vernemen, staat dit echter nog allerminst vast. Zoals men zich za) her inneren, werd de uitbreiding der Tweede Kamer bij de laatste Grondwetsherziening door de Eerste Kamer verworpen. Het was echter reeds lang bekend, dat door de grote uitbreiding van het werk der Tweede-Kamerleden deze zaak niettemin urgent was gebleven en hiermee niet van de baan zou zijn. In de Troonrede werd reeds gesproken over een uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerleden, het blijkt nu echter, dat vele senatoren geen be zwaar hebben tegen uitbreiding ook van de Eerste Kamer. Nu het Voorlopig Verslag hiervan ge wag maakt, zal de regering, zoals uit de Memorie van Antwoord straks wel zal blijken, hiertegen wel geen bezwaar heb ben. De vraag is nu echter of deze uitbrei ding zal gaan tot 150 en 75 of tot 120 en 60. Hierover is overleg tussen de regering en de Eerste Kamer gaande geweest en wij menen te mogen veronderstellen, dat de regering zich aan het vroegere stand punt van 150 75 voorlopig zal houden, het eenvoudig aan de Kamer overlatend een keuze te maken uit de beide aanwe zige mogelijkheden. Intussen moet deze zaak nog in het kabinet worden besproken, maar het schijnt, dat daar de gedachten voorlopig nog uitgaan naar 150 en 75 als uitgangs punt voor de besprekingen. „Het is mij opgevallen, dat in Neder land de toestand in Indonesië pessimisti scher wordt beoordeeld, dan door de Nederlanders te plaatse. Dit komt waar schijnlijk door het feit. dat „goed nieuws, geen nieuws" is, waardoor men in Ne derland een bloemlezing van slecht nieuws krijgt. Ik betreur dit". Dit verklaarde Zaterdagmiddag de Nederlandse Hoge Commissaris in Dja karta, nir W. F. L. Graaf van Bylandt op Schiphol voor zijn terugkeer naar In donesië. En hij voegde hieraan toe, dat dit zijn weerslag heeft op de Nederlan ders in Indonesië, met alle gevolgen daarvan. Mr van Bylandt heeft hier te lande tal van besprekingen gevoerd, waarbij hij ook overleg heeft gepleegd met de mi nisters van Thiel, Van de Kieft en Suur- hoff. In antwoord op vragen van de op het vliegveld aanwezige journalisten zeide hij nog. dat, gezien het feit, dat in 1954 één Nederlander in Indonesië het leven heeft verloren, er geen bijzondere aanleiding is zich zorgen te maken over de veiligheidstoestand aldaar. De Hoge Commissaris beaamde de verklarigen van het bestuur der onlangs opgerichte „Stichting hulp aan onze mensen in Indonesië", dat inderdaad het particuliere initiatief een taak heeft wat betreft het verlenen van steun aan be- In Washington doet het gerucht de ronde dat Harold n tassen, de directeur van het bureau voor buitenlandse hulp verlening. komende zomer zal worder be noemd tot opvolger van John Cabot Lodge als permanent Amerikaans vertegenwoor diger bij de V. N. Volgens deze geruch ten zon John Cabot Lodge dan worden benoemd tot „hoofd van een belangrijke ambassade in het buitenland" In officiële kringen weigerde men op deze geruchten commentaar te leveren. Men merkte slechts op, dat men op dit ogenblik niet kon weten wat er over zes maanden zou gebeuren. Bekering van alle heidenen. Na meer dan 19 eeuwen van Christendom zijn er op de wereld nog millioenen heidenen, mensep tot wie de blijde boodschap, die Christus ons bracht, nog niet is doorgedron gen, die nog neerzitten in de scha duw van de dood. Ieder jaar groeit het heidendom met meer dan 15 mil lioen, dat is in tien jaar minstens 150 millioen, bij de tegenwoordige aanwas van het mensdom en ander half milliard in een eeuw. Toch heb ben wij van Christus de dure plicht on de schouders gedrukt gekregen het Evangelie te verkondigen aan alle volkeren en hen te dopen tot fedematen van de éne Kerk. Heeft Christus ons dan een onmogelijke taak voorgeschreven?.en, zo met. waarom is het resultaat nog zo po ver, zo miniem? Dit komt op de eerste plaats omdat lang niet alle katholieken hun missieplicht begrij pen en meewerken aan de uitbrei ding van het R«k Gods op aarde; zelfs in de landen, die zich het meest beijveren voor de missie, doet slech.s een derde volop mee, een derde slap jes en een derde helemaal niet. Ten tweede doordat het eenheidsfront van de christenheid is verbroken. Ruim 350 millioen christenen zijn afgescheiden van de Katholieke Kerk: dat is een geweldig verlies aan krachten en een ergernis voor de heidenen en Mohammedanen, die van al die tweedracht en verschei denheid in de leer niets begrijpen. Terwijl we vandaag bidden voor de bekering van de heidenen, laten we dan ook bidden voor de eenheid van alle christenen, van wie hun het licht moet komen, opdat „de wereld ge- love, dat Christus door Zijn Vader is gezonden". hoeftige mensen van Nederlandse afkomst in Indonesië, hoewel de overheid reeds veel daarvoor doet. Hij heeft in Neder- stichting gesproken met de voorzitter land over deze aanvullende taak van de dr Kortenhorst en enkele andere be stuursleden. Op verdere vragen antwoordde hij, dat het moeilijk is voorspellingen te doen ovei de toekomstige ontwikkelingen in Indonesië. „Het ig nog een jong land, dat zichzelf nog niet heeft gevonden". Het thans begonnen jaar wordt echter be langrijk voor Indonesië wegens de alge- mene verkiezingen, die dit jaar zullen worden gehouden. Met ongeveer 3.000 soldaten parachu tisten, tirailleurs en leden van het Vreem delingenlegioen zjjn de Fransen Zon dagochtend met de tweede phase van het offensief tegen de vogelvrij-verklaarden in het Aurès-gebcrgte In Algerije begon nen. De operatie werd ontketend in het gebied van de Djebel Tiza en dat van Foets. In Cairo zjjn Zaterdagmiddag de be sprekingen begonnen tussen de premiers van Egypte, Saoedi-Arabië, de Libanon. Jordanië en Syrië. Na een lang onder houd tussen premier Nasser van Egypte en dc gezant van Libye in Cairo, Khalil el Kallal. werd Zaterdag nog de premier van Libye uitgenodigd voor de besprekingen, die op initiatief van Nasser worden ge houden naar aanleiding van het door Irak aangekondigde verdrag tussen Irak en Turkjje. De besprekingen, (jje 00k Zondag en he denmorgen werden voortgezet, zullen naar men in Cairo vermoedt geen be slissend stadium ingaan alvoren: premier Noeri al Said van Irak, die wegens ziekte verhinderd was de conferentie ij te wo nen en vergeefs om uitstel had gevraagd, zover hersteld zaj zjjn dat hij zich naar de Egyptische hoofdstad zal kunnen be geven. Aan Nasser heeft Noeri al Said, name lijk telegrafisch medcgedeeld dat hfl de conferentie alsnog zou bijwonen, „zodra mijn artsen my zulks toestaan". Te Bagdad werd vernomen dat die toestem ming misschien „zeer binnenkort" zou afkomen. De Caïrose conferentie heeft Noeri al Said in afwachting daarvan in- middel een „spoedig herstel" toegewenst Nasser heeft de Zaterdag en Zondag ge bruikt om uitvoerig zijn bezwaren uiteen te zetten tegen het Iraks—Turkse ver drag. dat zijns inziens de Arabische landen onvoorwaardelijk aan de zijde van het Westen zou doen scharen. (Doordat Tur kije in de NATO en Pakistan, dat weer met Turkije is verbonden, in de SEATO deelneemt, wordt Irak inderdaad opgeno men in de verdedigingsgordel rond d.' com munistische wereld) Nasser brak ook de staf over het feit, dat Irak de diplomatieke betrekkingen met Moskou heeft verbro ken. Naar uit Cairo wordt vernomen, zou Saoedi Arabië het Egyptische standpunt delen terwijl de Libanon, Jordanië en Syrië in het voorgestelde verdrag verschil lende voordelen menen te zien. In een druk bezochte openbare vergade ring van de Christelijk Historische kies vereniging te Holten heeft minister Stat Vrijdagavond enkele vragen beantwoord betreffende het door hem uitgevaardigde liftverbod. Deze luidden: „vindt de minis ter niet, dat het liften een zuiver militaire aangelegenheid is" en „is de minister niet van oordeel, dat het thans een prestige kwestie voor hem is geworden Ir Staf zeide de eerste vraag met een hartgrondi? „ja" te willen beantwoorden. Maar, zo zei hjjdaarmede beginnen dan ook de moei lijkheden, zoals die zich thans voordoen De tweede vraag beantwoordde de be windsman ontkennend- Het gaat niet om het prestige van de minister: men beschou we maar eens, wat daarvan in de Kamer soms overblijft, maar om de tucht en de discipline. Het is een kwestie van gezag Wij zijn stukken vooruit gegaan met on ze soldaten, aldus verklaarde de minister. Hij roemde daarbij de moed en goede kwa liteiten van de Nederlandse militair, zoals deze zo duidelijk zijn gebleken in Indone sië en in Korea, maar hem ontbreken dik wijls de innerlijke tucht en discipline, in Amerika, bij uitstek het land van de vrij heid en in Engeland zien we een uitsteken de tucht onder de militairen. Zelfs in Frankrijk en België liggen de verhoudin gen in dit opzicht nog geheel anders dan bij ons. Als daar b.v een Nederlandse of ficier wat vraagt aan een soldaat, ant woordt deze keurig en correct. De Neder landse soldaat doet het dikwijls moeilijk en stuntelig. Wij zijn geen militaristisch volk, al dus minister Staf, maar toch is het no dig, dat ook de Nederlandse soldaat iets van een innerlijke discipline verstaa' Het gaat daarbij helemaal niet om ca- daverdiscipline, maar om de juiste hou ding, die hij nodig heeft. Met het liften waren we bepaald op de verkeerde weg, aldus de minister Het ging ongedisciplineerd en ordeloos. Militaire orde is echter beslist noodzakelijk. In Amerika is het liften verboden. In Zwit serland, dat nota bene een volksleger heeft, is enkele dagen geleden eveneens een dergelijk verbod afgekondigd en ook in (Advertentie) le Trekking 30 Januari (K.R.O.) w.o. 6 WOONHUIZEN; waarde Iedei iot trekt 5 x mee. Prijs per lot f 1. Nü kunt U nog bestellen: Giro 4028 of Postbus 601, EHBO, Rotterdam SUS-actie ggk. d. Min. v. Just. dd. 30-10-'54, 2e Afd. A L.O. 540/108. andere landen bestaat er een. Men heeft het niet juist gevonden, dat hier ook zo'i verbod van kracht werd. Men zegt aldus de minister, dat de jongens naar huis moe ten. En dat wil ook de kamermeerderheid Om geen argumenten aan de bestaande toe te voegen, is er, aldus de heer Staf, ge legenheid gegeven voor meer vrij vervoer n.l., zoals bekend, om de veertien dagen. Men moet echter wel bedenken, zo merkte spreker nog op, dat het veel ge makkelijker is te pleiten voor die arme soldaat dan voor die harde minister. Maar wie, zo vroeg hij zich af, neemt het op voor het gezag? Ir Staf sprak de hoop uit dat deze kwestie nu spoedig aan de kant zal zijn. De minister, die naar Holten was geko men om te spreken over het internationale defensie-beieid, heeft hierna o.m. nog ge antwoord op enkele vragen over het adres van het Moderamen der Ned. Herv Kerk en het memorandum van de christelijke cnderofficiersvereniging, waarbij bezwa ren naar voren werden gebracht omtren' de Zondagsdienst en -oefeningen en het ontbreken van de mogelijkheid om bij de maaltijden te bidden. De minister ver klaarde zelf poolshoogte te hebben geno men omtrent dit laatste. Inderdaad zijn in de eetzalen en de cafetaria's de omstan digheden niet gunstig, maar hij heeft moe ten constateren, dat het bij de Rooms Ka tholieken wel kon. Onze jongens durven het niet. Ais men de moed heeft zal er ze ker een mogelijkheid zijn om de nodige, stilte te verkrijgen. Wat het eerste be zwaar betreft: dit jaar is er geen enkele oefening op Zondag vastgesteld, zo zeide minister Staf. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heefi op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeereerw heer A. C. van den Berg, pastoor te Spier dijk. Z.H. Exc. heeft benoemd tot pastoor te Spierdijk de zeereerw.heer J. P. van Zon tot pastoor te Badhoevedorp, de zeereerw beer B. J. M. Dorbeck; tot pastoor te Bleis- wijk, de weleerw.heer H. F. Jansen; die kapelaan was te Beverwijk (O.L- Vr. v Goed. Raad); tot pastoor te Noordwijker- hout (H. Joseph), de zeereerw.heer C. C. Standenmeijer; tot pastoor te Schermer- I horn, de weleerw.heer A. A. A. M. Coelen. die kapelaan was te Amsterdam (H. H. Nic. en Barb.): tot pastoor te Rijpwetering, de zeereerw.heer C. A. Ouwendijk: tot pas. toor te Vlissingen, de weleerw.heer J. N. Kossen, die kapelaan was te Dordrecht (H Antonius). Op 12 Februari zal het huwelijk geslo ten worden tussen prins Alexander van Joego-SIavië en prinses Maria Pia, de oud ste dochter van ex-koning Umberto van Italië. (Van onze Amsterdamse redactie) IN de fraai met serin- gentoeven versierde Bagijnhofkapel in Amsterdam hebben Za terdagochtend mej. Ma rianne van der Spek, dochter van de bekende Amsterdamse internist en oud-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gast huis en drs A. C. R. Dreesmann, directeur van Vroom Dreesmann in Den Haag, elkaar het H. Sacrament van 't Hu welijk toegediend. De hu welijksinzegening, vol gend, op het enkele da gen geleden gesloten bur gerlijk huwelijk, geschied de door Z. 11. Exc. mgr Paolo Giobbe Pauselijk Nuntius-Internuntius in Den Haag. Er bestond grote be langstelling voor dit so- ciety-huicelijk. Het intie me Amsterdamse kerkje was overvol met familie leden, relaties en belang stellende, toen tegen half elf de bruidsstoet in zes glanzende limousines (voorreed. Het bruids paar het slanke, char mante bruidje droeg een schitterende bruidsjapon van witte kant en een lange sleep, en op het hoofd een kapje met daarover een lange slui- er werd bij het bin nengaan van de kerk, toen de Minnestréien van Hubert Cuypers het „Pe nt Creator" zongen, voor afgegaan door een serin gentakjes strooiend en in matrozenpakje gesto ken bruidsjonkertje en een in het wit gekleed en „gekroond'' meisje. Als bruidsmeisjes fun geerden mej. Lonie Dreesmann, dochter van de heer H. Dreesmann, directeur van 't Utrecht se V. D.-filiaal, en mej. Q. van Lotringen uit Eindhoven, verloofde van de broer van de bruid. Het tweetal was in zee groene japonnen gekleed. Z. II. Exc. mgr Giobbe verrichtte de huwelijks inzegening, voor zover dit niet in het Latijn ge beurde, in het Frans. De aanwezigen konden zeer duidelijk het krachtige „Oui, je veux" van bruid en bruidegom horen. Als getuigen traden op dr A. J. Simons Jr uit Amster dam, schoonzoon van dr Van der Spek en de heer B. Dreesmann, broer van de bruidegom en thans werkzaam, in Lon den. De plechtige Huwe lijksmis, die werd opge luisterd door stemmige koorzang van Cuypers' Minne strelen, droeg mgr Giobbe op met assisten tie van pater Lambrichts O.S.B. Nadat het bruidje na afloop een wijle bij het Maria-altaar had ver toefd, hield pater J. C. W. Albers S.J., een tref fende en fijnzinnige toe spraak tot het jonge paar, uitgaande van de woorden van de profeet Isaias „De Heer heeft mij bij mijn naam ge noemd". Pater Albers las een telegram voor van het Uauselyk Staatsse cretariaat in Rom,e, waarin de H. Vader het bruidspaar ,,als onder pand van veelvuldige ge nade voor een niéuw Christelijk huisgezin" Zijn Apostolische zegen gaf. Onder de tonen van de Bruidsmars van Lo hengrin verliet de stoet de kerk. In het Amstelhotél, waar des middags een druk bezochte 'receptie plaats vond, sneed het jonge bruidje een reus achtige door de lunch room van het Haagse V. D.-filiaal vervaar digde vier verdiepingen tellende taart aan. Mej. Marianne van der Spek en drs Anton Dreesmann sullen zich na hun hu welijksreis „ergens in hei buitenland", vestigen in W assenaar. Onze foto geeft een overzicht tijdens de plechtigheid in de kerk. Een kolentrein, getrokken door een electrische locomotief, is gisterenavond omstreeks kwart voor zeven te Deventer op een electriscb treinstel gereden, dat langs het perron op spoor 3, het vertrek- spoor in de richting Almelo, gereed stond. Er kwamen bfj deze botsing geen persoon lijke ongelukken voor. Het electrische treinstel, dat langs hef perron stond, zou om 19 01 uur naar Hen gelo vertrekken Behalve de conducteur, hadden er nog geen reizigers in plaats ge nomen, toen de kolentrein op het bezette spoor binnenreed. Door de botsing werd het treinstel zodanig beschadigd dat het uit de dienst moest worden genomen. Ouk de locomotief van de kolentrein, die lichte re beschadigingen had opgelopen werd op dood spoor gereden voor een onderzoek. Aangezien het treinstel geen dienst meer kon doen moesten de reizigers hiervoor wachten op de eerstvolgende sneltrein in de richting Hengelo. Overigens ondervond het spoorwegverkeer geen vertraging, aan gezien geen enkele as ontspoorde De spoorweginstanties in Utrecht nemen aan, dat de machinist van de kolentrein niet door een onveilig signaal is gereden, doch dat de oorzaak van het ongeluk voorshands moet worden gezocht in een fout van het bedieningspersoneel op het station Deventer. Gisterennacht zijn even ten Noorden van het station te Botxel twee wagons "an een goederentrein ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch om dat de lijn versperd was moet Zondagmor gen het reizigersverkeer op de lijn Boxtel 's Hertogenbosch worden omgelegd over Tilburg Omstreeks kwart voor drie Zon dagmiddag was de stremming geheel opge heven en konden de treinen weer normaal rijden. Een auto van de Griekse legatie is Zon dagavond tussen half negen en kwart voor negen op de rjjksweg AmsterdamDen Haag tussen de Lisserweg en de Venneper- weg door de gladheid van het wegdek ge slipt, van de berm geraakt en op zijn kop in een sloot terecht gekomen. Bij dit ongeval zijn de secretaris van de Griekse legatie, tevens vice-consul uit Rot terdam, de heer G. Vardas. alsmede de Haagse journaliste mej. I. Adema om het leven gekomen. In de auto zaten in totaal vier personen, twee hunner zijn door verdrinking om het leven gekomen. Door passerende automo bilisten zijn zij op het droge gebracht. Bij mej. Adema is nog getracht kunstmatige ademhaling toe te passen, doch zonder succes. De beide stoffelijke overschotten werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De twee andere inzittenden wisten zich uit de auto te redden en zijn ongedeerd. v>-• Een aantal bioscoopbezoeksters is Zon dagavond te Neede (Gld) door gas be dwelmd. Bij het uitgaan van de bioscoop zaal vielen enkele dames bewusteloos en ook uit de zaal moesten enkele bezoek sters naar buiten gedragen worden. De Geneeskundige Dienst, die hulp ver leende met zuurstofapparaten, liet zeven dames naar een ziekenhuis te Enschede overbrengen. Aanvankelijk leken deze ge vallen niet ernstig, doch het verdere ver loop dient nog afgewacht te worden. Wei verwachten de artsen, dat zich nog meer gevallen zullen voordoen. De oorzaak is nog.niet bekend, doch moet waarschijn lijk gezocht worden bij de centrale ver warmingsinstallatie, die met kolen word! gestookt. De politie stelt een onderzoek in Het operatieterrein van de heren inbre kers schijnt weer te zijn verlegd naar het Gooi, in het bijzonder Bussum en Naar- den. Werd onlangs een grote slag gesla gen in een juwelierswinkel in de Nassau- laan te Bussum en verleden week twee maal in eenzelfde villa aan de Bilderdijk- laan aldaar en vervolgens Zaterdag in het kantoor der Bussumse waterleiding, waarbij 1000.— aan lonen werd meege nomen, Zaterdagavond werd nu weer ont dekt, dat was ingebroken in een villa aan de Rijksweg te Naarden. De familie was Vrijdagmorgen op reis gegaan en Zaterdagavond om 6 uur thuisgekomen. In haar afwezigheid heeft de inbreker rustig vele goederen bij elkaar kunnen zoeken. Tenslotteis hij heengegaan met een grote hoeveelheid tafelzilver, textiel, dames- en herenkleding, een naaimachine en wat snuisterijen ter gezamenlijke waar de van enige duizenden guldens. Negenduizend eieren die voor de export naar Duitsland waren bestemd, gingen verloren, toen Zaterdag een auto van de Overijsselse Pluimvee Centrale te Ensche de dror een te hoge lading in botsing kwam met een tunnel o-er de Tuindorp straat De struif droop van oe tunnel en de auto De gemeentereinigingsdienst had geruime tijd werk om alles weer toonbaar te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3