Noorse zege in Rallye van Monte Carlo Malling-Fadum de beste Equipe Gatsonides-Becquart wonnen in de tweede categorie RODA SPORT beter op schot Voetbalinterland-kaartj es via liet Rode Kruis Verrassing op Groningse banen Australiër Hickey versloeg cle Nederlandse schaatsers Popeijus weerstondBaay s carotte en behield zijn titel in een enerverende finale Einduitslagen MONTE CARLO RALLYE Om de Nederlandse driebanden-titel Coupe des Dames voor Engelse ploeg .Stormvogels-offensief vruchteloos Oostelijke successen tegen het Westen Taxi naar Barcelona Andersen verloor Noorse titel hardrijden Te Sclieemda werden reputaties gekraakt Anton Huiskes Fortunato II verdiende de 12 millioen francs Robijns' legendarische moyenne-record van 0,783 tot 0.825 verbeterd MAANDAG 24 JANUARI 1955 PAGINA 6 GatsonidesBecquart 7e in algemeen eindklassement DikMoggre struikelen Tak en de concurrent Flinterman zonder remolie Gatsonides foutloos N.K.S. AFD. ZWEMMEN HIELD JAARVERGADERING Laatste snelheidsrace Blansjaar bedroefd Rallye jong opnieuw Johannessen kampioen OEFENWEDSTRIJD TUSSEN TWEE BONDSELFTALLEN Bakkers zevende Prix d'Amerique Spanning te snijden Broekhuizen sneuvelde Rotterdams duel De uitslagen 4 MONTE CARLO, Zondagavond. Een Rallye naar Noors recept. En prompt dan ook met een Noorse zege. Voor het eerst in de Rallye naar Monte Carlo, dit jaar voor de 25ste maal gehouden, het Noorse volkslied. Voor de politie-man Per Malliug en voor de bankethakker Gunner Fadum, die voor de vierde resp. tweede maal aan deze Rallye deelnamen. Was de wagen, een Sunbeam, van I'adum-de-bakker, „aanvoerder" van de equipe was de kapitein dialling, hoofd van de technische afdeling van de Oslose politie. Temidden van de ontelbare felicitaties onthulde Malling het „Noorse recept" van deze jubileum-Rallye„Ik vond de opzet uitstekend. De geheime controles waren als geknipt voor ons, want zo doen wij het in Noorwegen altijd. Dat is misschien wel de reden, waarom wij in de geheime route tussen Gap en Monte Carlo zo weinig strafpunten hebben opgelopen. Daar hadden wij de overwinning in feite al behaald". Eerste Nederlander was Maus Gatson'.- des, Samen met de Fransman Becquart tn hun Aston Martin op de zevende plaats Maar winnaars van hun categorie! Zij no teerden in de laatste snelheidsrace als snelste tijd 2 min. 24,8 sec. (Gatsonides reed), een uitstekende prestatie. Want winnaar Fadum deed er 2 min. 52 sec over. de Franse favoriet Gillard 2 min. 52,5 sec., de Braziliaan Ramos in zijn Aston Martin als beste 2 min. 18,8 sec. (2 seconden sneller dan het record dat Chi ron verleden jaar met Lancia op 2 min. 20,8 sec had gebracht). Zoals Fadum snel genoeg reed om zijn grote Franse con current Gillard (die 39 strafpunten meei had) op de tweede plaats te houden, zo stelde ook onze landgenoot Gatsonides de zege in zijn categorie veilig. Snelste dame was de Franse Madeleine Pochon in 2 min. 33,7 sec., maar het verschil met Sheila Van Damm (2 min. 42,2 sec.) was toch niet groot genoeg om de Engelse in het klasse ment van de Coupe des Dames te ver dringen. Het regende voortdurend tijdens de race en onder deze omstandigheden mag men groot respect hebben voor da gemaakte tijden. Maar overigens was deze snelheidsrace door de ingewikkelde start en handicap-formule een saai slot, dat deze zo opwindende Rallye bijna ontsierde Zaterdagmorgen in alle vroegte de eerste wagen vertrok om 6 minuten over half zeven werd een begin gemaakt met afnemen van de derde klassements proef. Deze droeg de officiële benammg van Circuit de Montagne en stond slechts open voor de 100 equipes die in het voor lopig algemeen klassement, opgemaakt na de aankomst der deelnemers in het Vor stendom, de eerste 100 plaatsen bekleed den. Dit voorlopige klassement had in tussen een kleine wijziging ondergaan daar de equipe Potter-Palmer (G.B.) oor spronkelijk 77e geklasseerd, tegen deze plaats met succes protest had aangete kend. Een herstelling van de fout in de strafpuntenberekening bracht deze Engel se ploeg een aanfnerkelijk eind hoger. Met 309 strafpunten kwam dit duo plotseling op de 22e plaats terecht. Hierdoor scho ven de equipes die oorspronkelijk de plaatsen 22 tot en met 76 bezetten, alle één plaats naar omlaag. Gatsonides, als 19e geklasseerd, ontsprong de dans, maar Flinterman, Langestraat, Dik en Tak dansten, zij het niet vrolijk, mee. De resul taten van de rem- en acceleratieproef brachten onder de geselecteerde 100 ge klasseerde Nederlandse ploegen tenslotte op de 17e plaats de equipe Gatsonides- Becquart, op de 25e Flinterman. 31e Lan gestraatBarendregt, 66e DikMoggre 76e TakZorab en 79e Blansjaar. Het circuit de Montagne moest uitmaken of zij deze plaatsen konden handhaven. Van de 97 gestarte equipes een drietal liet om duistere redenen verstek gaan bereikten er tenslotte 89 de finish 8 wa gens bleven onderweg op het in zes sec toren verdeelde 325 kilometer lange tra ject steken. Geen wonder, want over on geveer 100 km. van het parcours las sneeuw en ijs, terwfll het onderweg bij t(jd en wjjlen nog mistte en sneeuwde bovendien. Het gemiddelde, dat op de ver schillende sectoren moest worden gehaald was evenals zulks het geval geweest op het geheime route-gedeelte van Gap naar Monte Carlo, zeer variërend. Bovendien waren er enkele geheime routecontroles opgesteld, maar na alles wat daarover te doen is geweest, was men thans op zijn qui vive. Het grootste struikelblok in dt- route door de Alpes Maritimes, en waarin tal van grote en kleine passen waren op genomen, was de 1700 meter hoge Col de Valberg. De maximum tijd welke over het gehele parcours was toegestaan was voor categorie 1 vastgesteld op 5 uur 59 min. 30 seconden en voor categorie 2 op 5 uur 27 min. 15 seconden, zodat het algemeen gemiddelde 55 resp, 59 km. per uur be droeg. Wat de avonturen van de Nederlandse equipes betreft het volgende: De ploeg DikMbggre vertrok vanmor gen vol goede moed. Daar het rempedaal dat gisteren tijdens de rem- en acceleratie- proef was afgebroken, door de opsluiting van de wagen in het pare fermé, waar het verboden is aan de wagen te repareren, nog steeds los in <je auto lag, moest dade lijk na de start eerst naar een garage wor den gereden om de zaak te laten herstellen De avond te voren was alles reeds afge sproken, zodat de monteurs klaar stonden toen Dik bij een dicht in de buurt zijnde werkplaats verscheen. Het duurde niet lang, deze reparatie, maar het kwam de equipe toch op 15 kostbare punten te staan, zodat in de eerste sector nogal wat strafpunten werden opgelopen. Daarna ging het echter prachtig. Alles ging van het bekende leien dak totdat op de laatste sector een onoplettendheid van Dik hem noodlottig werd. Hij raakte van de weg af, trachtte zijn wagen weer in hel rechte spoor te brengen, maar door deze manoeuvre maakte de auto een dubbele buiteling waarna hij weer op zijn wielen terecht kwam. Niettegenstaande de zware beschadigingen die hiervan het gevolg waren, kon het laatste gedeelte van het traject nog worden afgelegd. De finish werd bereikt maar daar gevreesd werd dat rijder en passagier een lichte hersen schudding hadden opgelopen, werd dok tershulp ingeroepen. Tot op 3 km voor de laatste controle was equipe Tak-Zorab nog een der wei nigen die het Circuit de Montagne zonder strafpunten op te lopen had afgelegd. Toen werd echter een bocht even te nauw ge nomen met als gevolg dat het rechtervoor wiel in botsing kwam met een stenen rand die beter van standhouden wist. Door ont. wrichting van de voortrein was doorrijden niet meer mogelijk zodat in het gezicht van de haven binnenvaren onmogelijk werd. Voorts bemerkte de heer Tak toen hij de wagen in het pare fermé haalde, waarin alleen de deelnemers worden toe gelaten, dat de linker ruitenwisser van zijn auto was afgerukt. Een zeer onspor tieve en laakbare handelwijze van een of andere concurrent. Zonder deze wisser was het in deregen en sneeuw geen doen. zodat onderweg voor vervanging moest worden gezorgd, hetgeen oponthoud be tekende maar net nog geen strafpunten. De equipe Blansjaar heeft het circuit keurig gereden. Een kalme en geen risico- nemende rijder als Blansjaar is, trachtte hij de bergen uit te komen zoals hij er was ingetrokken, met een wagen zonder schram of deuk. Hierin is hij prachtig ge slaagd, hoewel het hem enige tijdstraf- punten kostte wegens het te laat bereiken van enkele controleposten. Zonder schram of deuk aan de wagen kwam ook Flinterman aan de finish Hij beleefde in de bergen echter de minder aangename gewaarwording dat de remmen van zijn wagen langzamerhand hoe langer hoe minder acht sloegen op de wensen van de bestuurder om tenslotte helemaal de dienst te weigeren. Het bleek dat er geen remolie meer in de leiding zat. Zon der geluk vaart niemand wel, want toen de wagen op een of andere raadselachtige manier toch nog tot stilstand was ge komen kwam er een vrachtwagen langs die een busje remolie aan boord had. Het euvel was zodoende snel hersteld maa- het kostte onze snelvlieger ruim drie minuten en vermoedelijk een 180 straf punten. De enige plaatsen onder hem geklasseer de Nederlandse equipe LangestraatBa rendregt liep ook al strafpunten op. Wel iswaar slechts 17, maar dat waren er toch 17 meer dan waarop men had gehoopt. Bij een bocht op de Col de Braus was de wa gen de weg te glad af. Hij schoot in, op en onder een hoop sneeuw van ongeveer een meter hoog. Toen de wagen weer aan de kant stond vond men het raadzamer eerst eens te kijken of er niets was ont wricht- Dit bleek niet het geval te zijn, maar het onderzoek dat Barendregt te recht eerst instelde, kostte tijd en straf punten. Onderweg nam een auto bij het passeren nog even de voorbumper van Langestraats wagen mee. Tenslotte Gatsonides-Becquart; dit duo waarvan de kaartlezer Gatsonides op de manier waarop het hem is toevertrouwd de chronometer hanteerde, heeft deze klassementsproef er vrij goed afgebracht Ook meende men geen strafpunten te heb ben kunnen oplopen aan de geheime tijd- controles, die men niet had kunnen ont dekken, zo verdekt waren deze opgesteld Doordat de equipe Delliers-Robin die me* 'n Salmson in dezelfde categorie en klasse reed als Gatsonides en de eerste plaats be- Algemeen klassement. 1 Per MallingGunnar Fadum (Noorwegen) met Sunbeam Talbot, startplaats Oslo, 405.966 punten. 2 Georges GillardRoger Dugat (Frankr.) met Dyna Panhard. startplaats Monte Carlo, 430.625 punten. 3 Hanns Gerdum dr Joachim Kuhling (Duitsland) met Mercedes Benz, startplaats Muenchen, 442.667 punten. 4 Gerald BurgessP. Baston (Engeland) met Ford Zephyr, startplaats Monte Carlo, 457 924 punten. 5 Walter SchockRolf Moll (Duitsland) met Mercedes Benz, startplaats Muenchen, 460.981 punten. 6 Werner C. LierHenri Ziegler (Zwitserland) met Lancia Aurelia, startplaats Monte Carlo, 478.031 punten. 7 Maus Gatsonides—Marcel Becquart (Ned./Frankrijk) met Aston Martin, startplaats Lissa bon. 484.821 punten, eerste van de tweede categorie. 8 Ronald AdamsErnest McMillen (Engeland) met Jaguar, startplaats Glasgow, 494.521 punten. 9 Peter HarperDonald Humphrey (Engeland) met Sunbeam Talbot, startplaats Muen chen, 513.226 punten. 10 Henri Marang (Frankrijk) met Citroen, startplaats Monte Carlo, 55.195 punten. 11 Sheila van DammAnn Hall (Engeland) met Sunbeam Talbot, startplaats Muenchen, 563,444 punten, winnares van de Coupe des Dames. 12 Johan HartleyWalter Karlsson (Zweden) met Ford Crestline, start plaats Stockholm. 577,81 punten. De positie van de overige Nederlandse equipes luidt: 18 les LangestraatKlaas Barendregt met Dyna Panhard. startplaats Muenchen, 691.605 punten. 22 Ken WhartonJan Langelaan (Engeland-Nederland) met Daimler, startplaats Monte Carlo. 723.965 punten. 23 Jan FlintermanJ. van Ryn met D.K.W-, startplaats Muenchen, 733.120 punten. 69 Adriaan BlansjaarJ. H. Zorab met D.K.W., start plaats Muenchen. 1600 punten- De winnaars van de diverse categoriën zijn: Eerste categorie, normale seriewagen klasse a. met meer dan 2 1. inhoud: 1 Per MallingGunnar Fadum (Noorwegen) met Sunbeam Talbot, startplaats Oslo; klasse 2, van 1000 tot 2000 cc; 1 Werner Lier—Henri Ziegler (Zwitserland) met Lancia Aurelia, startplaats Monte Carlo; klasse 3, met minder dan 1000 cc: 1 Georges GillardRoger Dugat (Frankrijk) met Dyna Panhard, startplaats Monte Carlo. Tweede categorie, Groot Toerisme en serie speciaal; Klasse a, boven 2 1.: 1 Maus GatsonidesMarcel Becquart (Ned./Frankrijk) met Aston Martin vertrokken uit Lissabon; klasse 2. van 1000 cc tot 2000 cc; 1 Carl Spjuth (Zweden) met Alfa Ro meo, startplaats Monte Carlo; klasse 3, minder dan 1000 cc; 1 William Richard son— J. C Heathcote (Engeland) met Standard ten, startplaats Monte Carlo. De Coupe des Dames werd gewonnen door Sheila van DamAnn Hall (Eng.) met Sunbeam Talbot, startplaats Muenchen 513.226 punten De tweede plaats voor de Coupe des Dames was voor Madeleine Pochon (Frankrijk) met Alfa Romeo, ge start te Lissabon, 654.326 strafpunten. Nancy Mitchell (Engeland) werd derde voor de Coupe des Dames met Daimler, gestart te Monte Carlo met 677.872 punten. Madame Sigrand (Frankrijk) werd 40e en vierde in het klassement voor de Coupe des Dames met Simca, gestrat te Lissabon. 966.439 strafpunten. In totaaï zün 19 equipes voor het algemeen klassement gewaardeerd. Onder deze equipes bevinden zich 4 teams voor de Coupe des Dames, respectievelijk op de 11e. 16e, 17e en 40e plaats. (Van onze sport-correspondent) VELSEN, ZondaiT. Roda Sport heeft te Velsen in de strijd tegen Stormvogels een behoorlijk spel laten zien, dat afstak bij dat van de thuisclub. Het samenspel van de voor- waartsen, waarbij linksbuiten Rutten een rol van betekenis vervulde door drie van de vijf doelpunten voor zijn rekening te nemen, was beter verzorgd. De IJmuidenaren zetten wel meer aan vallen op, maar zij hielden het spel te kort en daarmee wist de verdedi ging van Roda Sport wel raad. Dat Roda Sport in staat is onverwacht fel aan te vallen, is zowel in de eerste minuut van de wedstrijd als in de eer ste minuut na de hervatting gebleken. Beide keren werd 'n doelpunt gemaakt. Nadat Stormvogels na de aftrap bijna Op vier fronten traden dit weekend Oostelijke tegen Weste lijke eersteklassers aan. De enige thuiswedstrijd was die van de Zwolse Boys en die ging met 14 tegen D.O.S. verloren. Andere thuiswedstrijden, het was 'n com pleet Oost-West-weekend, werden afgelast. Maar de drie uitwedstrijden werden alle gewonnen! De En- schedese Boys klopten Hermes DVS in Schiedam met 12, ook voor De Graafschap was bij D.F.C. in Dordrecht een 12 zege weg gelegd, maar de grootste zege was voor de Sportclub Enschede die in Rotterdam met 02 over Xerxes zegevierde. Een dergelijke serie Oostelijke successen op Westelijke tegen standers moet wel iets zeer zeld zaams zijn. succes had gehad (doelman Hubben stopte een schot van Snoeks jr), trokken de bezoekers ten aanval; Rutten passeer de enkele tegenstanders en gaf zijn club de leiding (01). Stormvogels was in het begin meer in de aanval en had zich blijkbaar spoediger aan het harde veld aangepast. Na vijf minuten spelen was de stand gelijk en wel door toedoen van Luppens, die een voorzet van Stel ling inschoot. In technisch opzicht kwam Roda Sport geleidelijk beter op dreef dan Stormvo gels. Er werd behoorlijk gecombineerd en de IJmuider verdediging stond voor een moeilijke taak. Na vijf en twintig minuten spelen was de stand 12 door rechtsbuiten Vondenhoff. die onver wacht na een aanval inschoot. Storm vogels werkte hard en dat leverde kort daarop opnieuw de gelijkmaker op, thans dank zij middenvoor Van der Meer, die gebruik maakte van het feit dat de verdediging van Roda bij het wegwerken van de bal weifelde (22). Nauwelijks was de tweede helft be gonnen of Roda Sport had voor de derde keer de leiding, thans door middenvoor Jongen, die gemakkelijk een voorzet van Vondenhoff kon inschieten. Stormvogels was enigszins ontmoedigd en de gasten bleven korte tijd de toon aangeven. De IJmuider verdediging liet enkele ste ken vallen, waarvan Rutten gebruik maakte door de voorsprong te vergro ten (24). Hiermee was de grondslag voor de zege van Roda Sport gelegd. Dit betekende echter niet, dat de strijd afgelopen was, integendeel de thuisclub zette een fel offensief in en de gasten werden in de verdediging gedrongen. Zoals wij hierbij schreven hield de voorhoede van Stormvogels het spel te kort en Roda had niet veel moeite om het gevaar te keren. Toch beleefde Hub ben benauwde ogenblikken; Van der Meer schoot een keer de bal tegen de lat en Luppens kopte een voorzet in, waarna de doelman redde. Toen tenslotte bleek, dat Roda zich niet tot verdedigen behoefde te beper ken, trok de voorhoede nog enkele keren ten aanval; Rutten slaagde er daarbij in nog een keer te doelpunten (2—5). Te Utrecht vergaderde de Ned. Kath. Sportbond afd. Zwemmen met afgevaar digden van 12 van de 28 bestaande clubs Onder voorzitterschap van de aftredende heer Benders werd de reorganisatie van de Kon. Ned. Zwembond besproken; de vergadering ging accoord met de tussen N.K.S. en K.N.Z.B. gevoerde besprekin gen. Vastgesteld werd, dat de Ned. Kath Sportbond vertegenwoordigd dient te zijl) in de Jeugdcommissie van de K.N.Z.B. Het dagelijks bestuur: voorzitter G Benders, secretaris P. C. v. d. Bleek en penningmeesteresse mej. T. Bosman trad af en stelde zich niet meer herkiesbaar. Voorzitter werd de heer W. Sips (De Ba ronie, Breda), secretaris de heer J. van Liempt (Swift, Den Haag), penningmeester de heer L. Rozenkrans (D.W.T., Haarlem) Gesproken werd over een N.K.S.-jeugd- zwemkamp, in Zundert te houden. Alle diocesen werden in het nieuwe bestuur vertegenwoordigd, behalve het Bossche waar de katholieke zwemclubs geen enkele activiteit ontplooien; Utrecht door de heer Th. Lutgers, Roermond door de heer H Scheen. Breda door de heer A. Sips en Haarlem door de heer L. Krol MONTE CARLO. Zondag In Monte Carlo startte voor de Rallye Monte Carlo een week ge leden de Spanjaard Antonio Roque, onderschatte in de nabijheid van de Pyreneën de middelpuntvlie dende kracht in de een of andere bocht net iets te veel, waardoor zijn auto groter schade opliep dan de „Pyrenee". waar hij tegen op kwam. Zo goed en zo kwaad als het ging werd de wagen door middel van een sleepauto naar het dichtbijzijn- de station gebracht en daar naar de fabriek in Milaan bevracht. Senor Roque nam zelf een taxi naar Monte Carlo. Nadat hij hier de aankomst van enkele landgenoten had afgewacht en de feestavond had bijgewoond, ging hij terug naar Barcelona. Met eentaxi. kleedde, alle steken die maar konden val len, lieten vallen op het Circuit de Mon tagne, staat onze landgenoot thans, als lei der van zijn klasse genoteerd. Ook is hij naar alle waarschijnlijkheid enkele plaat sen in het algemeen klassement opgescho ven, daar niet alleen genoemde boven hem staande equipe kelderde, maar ook Ap- pleyard is blijven steken tijdens de klasse mentsproef. De wagen van Appleyard elfde in het voorlopig klassement, kreeg een lek in de radiator en moest wegens een warmlopende motor opgeven. Ook de equipe Wharton-Langelaan heeft tijdens het bergcircuit geen strafpunten opgelopen. Het heeft echter gespannen. Door het verlies van de radiatordop ging zoveel water verloren, dat men zonder aanvulling niet verder kon rijden. Een bergstroompje vlak in de buurt bleek juist 20 centimeter buiten bereik, maar geluk kig werd verderop een watervalletje ge vonden dat scheutiger was. Zondagmorgen werd de Rallye besloten met de vierde en laatste klassementsproef, bestaande uit een snelheidswedstrijd door de uiteraard afgesloten straten van de stad. Iedere deelnemer kreeg, na een verkenningsronde gelegenheid het circuit vier maal te rijden. De daarbij gemaakte snelste rondetijd telde voor de klasse mentsberekening. De deelnemers werden in zeven series gestart. Degenen, die voor het afleggen van deze klassementsproef in aanmerking kwamen, waren zij, die de eerste honderd plaatsen in het voorlopig algemeen klasse ment bekleedden, hetgeen dus diende neer te komen op allen, die gestart waren voor de klassementsproef van Zaterdag: het Circuit de Montagne. Daarvoor waren 97 deelnemers van start gegaan, van wie er echter slechts 80 hun wagens in een dus danige staat aan de finish hadden weten terug te brengen, dat hiermede het rijden in een snelheidsproef nog mogelijk bleek. Onder deze tachtig bevonden zich Gatso nides, Blansjaar, Flinterman en Lange straat, terwijl ook Wharton, die de Rallye met onze landgenoot Langelaan had ge reden, tot de starters behoorde- Zowel Dik als diens mederijder Moggre waren heden morgen weer op de been. Gelukkig was het ongeval, waarvan vooral de auto de onmiskenbare uiterlijke tekenen vertoon de, voor hen goed afgelopen. Veel verandering in het algemeen klas sement, voor wat de Nederlanders betreft, heeft de proef van Zondagmorgen niet kunnen brengen. Alleen Blansjaar was diep ongelukkig toen op een gegeven mo ment, juist na de verkenningsroute, de motor van zijn wagen vreemde verschijn selen ging vertonen. Heel kalm heeft Blansjaar toen nog twee ronden gedraaid toen vond hij het raadzaam zijn auto maar aan de kant te zetten. Een snelle tijd heeft hij daardoor niet kunnen halen. Langestraat had het te kwaad met een deelnemer, die hem niet wilde laten pas- seVen. Op een gegeven ogenblik dacht hij echter in een opgaande bocht naar het Casino zijn kans schoon te zien. maar het glibberige wegdek dacht daar anders over. Ónze landgenoot schaafde met de linker zijde van zijn auto langs een muurtje waardoor het portier aan zijn kant open sprong en niet meer dicht wilde. Met. kunst- en vliegwerk wist hij het echter klaar te spelen om het portier zo goed ais toe te krijgen en te houden, waarna de reis goedsmoeds werd voortgezet. De snel ste ronde die hij draaide bleef net even boven die van Flinterman; laatstgenoemde reed in voortreffelijke stijl zijn vier ron den, maar dit bracht hem in net klasse ment toch niet boven de equipe Lange- straat-Barendrecht. Gatsonides wilde kennelijk zijn plaats als categorie-leider niet verspelen door het nemen van enig risico. Regelmatig, maar niet weergaloos snel stuurde hij zijn Aston Martin door de bochten en helling op, hel ling af. Veel publiek was er niet, eensdeels een gevolg van het miezerige weer, aan de andere kant moeten wij zeggen, dat de thuisblijvers ditmaal groot gelijk hadden Het was een vrij saaie vertoning. Een saai besluit van een Rallye, die overigens opwindend genoeg was geweest En in de 25ste editie van haar bestaan heeft deze jubilerende Rallye van Monte Carlo zich wel weer springlevend en jong opnieuw getoond. In een vraaggesprek voor de radio verklaarde dan ook de KNAC-sportcommissaris, de heer J. H- van Haren, dat volgens zjjn stellige ver wachting vooral de geheime klassements route van Gap naar Monte Carlo, extra moeilijk door het verplichte maar onmoge lijke moyenne, wel gehandhaafd zou wor den. Inderdaad zijn de eisen, die in deze klassements-route werden gesteld, te hoog geweest, zodat geen enkele equipe eraan kon voldoen. Maar doordat allen ernaar streefden, werden toch de goede rijders van de zwakken gescheiden. En aldus ver kreeg men ook aan de finsh in Monte Carlo reeds een strafpunten-schaal, die een getrouw beeld gaf van de capaciteiten der diverse deelnemers. En de overwinning van de Noorse equipe Malling-Fadum heeft ook we] uitgewezen, dat ditmaal in derdaad de zege bij de beste rijders is gekomen. Naar wjj vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. besloten bij w\jze van proef 10.000 kaarten voor de wedstrijd NederlandDenemarken, wel ke op 13 Maart te Amsterdam wordt gespeeld, door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis voor het publiek beschikbaar te stellen. Deze 10.000 toegangskaarten vertegenwoordigen alle rangen in het' Olym pisch Stadion, vanzelfsprekend naar verhouding van het beschikbaar aan tal plaatsen De bedoeling is, dat kijklustigen zich per briefkaart tot het Nederlandse Rode Kruis wenden voor het aanvragen van een plaatsbewijs. Op deze briefkaart zal een toeslag van 50 cent voor het Rode Kruis worden geheven. Het rode Kruis zal via een bepaald systeem voor de toewijzing van deze 10.000 beschikbare plaatsbewijzen zorg dragen- Dr K.N.V.B. wijst er met klem op, dat deze proef in genen dele een binding met het Rode Kruis zal betekenen voor de toekomst. Hjalmar Andersen, jarenlang kampioen van Noorwegen, is te Bergen op de eerste dag en te Voss op de tweede dag van de Noorse kampioenschappen in het hardrij den onttroond door de jeugdige Knut Jo hannessen en dat was wel de grote ver rassing van de jaarlijkse titelwedstrijden. Op de eerste dag werden de wedstrijden te Bergen gehouden onder de meest on gunstige omstandigheden. Besloten werd op de tweede dag te verhuizen naar Voss, aangezien de baan in Bergen volkomen ongeschikt was voor dit kampioenschap Uit de aard der zaak werden er dus te Bergen matige tijden genoteerd. De sprin ter Sigmund Soeteland werd eerste op de 500 meter met 48,4 sec voor Finn Hodt, die 48.8 sec. noteerde. De omstandigheden in aanmerking genomen, was de tijd voor Hjalmar Andersen op de 500 meter niet eens zo slecht, 50,7 sec, nog een tiende se conde sneller dan Roald Aas. Op de 5000 meter geraakte de schaats van Andersen in de 5e ronde in de sneeuw- rand. Hij verloor zijn evenwicht en viel. Toch reed hij de 5000 meter uit maar met een tijd van 9 min. 50,5 sec was hij kans loos voor het kampioenschap. Op de tweede dag te Voss kwam hij dan ook niet op de 10.000 meter aan de start. De einstand luidt: 1. Knut Johannessen, Noors kampioen, 207,442 punten; 2. Per Oedegaard 211,607 punten; 3. Hroar Elve- nes 212,392 punten; 4. Finn Hodt 212,725 punten; 5. Willy Melkvik 214,008 punten; 6. Torstein Seiersten 214,993 punten. (Van onze sportcorrespondent in Groningen). Ondanks het feit. dat het kwik tot bo ven het nulpunt was gestegen, hebben Zondag in de provincie Groningen toch nog enkele rijderijen plaats gevonden. In LagelandHamweg waren de bekendste Drentse en Groningse meisjes zelfs bijeen en zij hebben meer dan duizend toeschouwers een prachtige rijderij voor gezet, welke een verrassend verloop heeft gehad. Noch de Drentse reserve kampioe ne Jantje Bathoorn uit Donderen, noch de reserve Groninger titelhoudster Lucie Koops uit Uithuizen, noch de bekende Friese rijdster Hennie v. d. Brug uit Friesche Palen heeft de honderd gulden kunnen winnen. Deze grote prijs ging naar Riekje Ruben uit Borgweg, terwijl Lucie Koops tweede werd, Jantje Balhoorn der de en Hennie v. d. Brug vierde. Ook in Exlo (Drenthe) viel een verras sing. Hier werd de Drentse kampioene Jantje Tienkamp in de finale geklopt door haar eeuwige" rivale mevrouw Hillie Timmer-de Graaf uit Valthe. Te Middelstum werd dit week-end nog een langebaanafvalwedstrijd gehouden, waaraan twaalf rijders hebben deelgeno men. Onder hen bevond zich ook de win naar van de Noorder Rondritten in 1954, Piet Kruger uit Middelstum en deze bleek veruit de snelste. Tine onoverwinnelijk Te Scheemda werd enkele weken gele den een heel sportterrein onder water ge zet en na de vriesperiode is er ook al dankbaar gebruik van gemaakt. De Friese kampioene Tine de Vries, de Groninger titelhoudster mevrouw Dieterman-Schuur en de Drentse kampioene Jantje Tien kamp vormden samen met enige andere cracks een select gezelschap op deze baan Dezer dagen hebben de leden van de Neder landse schaatsploeg op de baan te Hamar nog een 5000 meter tegen het horloge gereden, waarbij Kees Broekman een tijd noteerde van 8 min. 21,8 sec. Van 't Oever had een tijd van 8 min. 27,8 sec., Pading 8 min. 37,5 sec., Van der Berg 8 min. 39 cn Hopman 8 min. 40,4 sec. goede tijden, waarbij ook het weer en hetvooi- treffelijke ijs een rol speelden. Wim de Graad kwam te vallen omdat hij de kruising verkeer-i nam. Kees Broekman is Zondag thuis gebleven toen de andere rijders naar Gjoeivk aan de an dere kant van het meer gingen om daar in e°n wedstrijd met internationale deelneming uit te komen. Torodd Hauer en Magno Hval deel den de eerste plaats op de 500 meter met 45 sec., de Australiër Hicklsy werd derde met 45.2 sec. en Gerard Maarse en Steinar Strandvik deelden de vierde plaats met 45,4 sec. Odd Lund- berg werd zesde met 4o,3 sec. en Johnny Cronshey 7e met 46,4 sec., Van 't Oever 8e met 46,6 sec. En daarna volgden nog An- dreassen met 46,7. De Graaff met 47 sec.. Paping met 47,2 sec., Van der Berg met 48,4 sec. en Hopman met 50 sec. Op de 5000 meter reed Jeen van der Berg in het eerste paar tegen Hop man en noteerde de keu rige tijd van 8 min. 45.3 sec., een verbetering van zijn persoonlijk record, dat op 8 min. 51,6 sec stond. Ongetwijfeld neb ben de rijders, die larpr dan Jeen van der Beig startten, met wat stroe- ver ijs te kampen gehad en er kwam ook een beetje mist op de baan. Egbert van 't Oever werd tweede met 8 min. 46 sec. en Reimer Paping derde met 8 min. 47,2 sec., een verbe tering van zijn record van 3,2 sec. De beslissende strijd voor de eerste plaats werd uitgevochten in de laatste serie tussen Gerard Maarse en Hickey, die onmiddellijk een voorsprong nam, welke op een gegeven ogenblik tot ruim 80 meter was aangegroeid. Maar Maar se had zijn krachten beter verdeeld en sloeg Hickey op de streep met gering verschil. De tijd van Maarse bedroeg 8 min. 47,8 sec., van Hickey 8 min. 48 sec. De Graaff noteerde 8 min. 48 sec., Odd Lundberg 8 min 50,8 sec. Johnny Cronshey 8 min. 52,4 sec., Hopman 8 min. 52,8 sec. en Strandvik 9 min. 0,5 sec. Het eindklassement werd: 1 Hickey 98.00 pun ten, 2 Maarse 89.70 p.. 3 Van 't Oever 99,200 p., 4 Lundberg 99,380 p., 5 Strandvik 99.450 p. Jeen van der Berg steeg op de Nederlandse ranglijst over de vier afstanden één plaats. Hi) is nu 14e vóór Jaap Eden met 202,347 p. MAARSE Het ligt in het voornemen van de T.C. van de K.N.V.B., dat op 2 Februari a.s. twee Bondseiftallen in een lichtwedstrijd tegen elkaar zullen uitkomen. Deze wedstrijd zou aan de Keuze Commissie een goed overzicht kunnen geven over de vorm. waarin diverse candidaten voor het Nederlandse Elftal zich bevinden. en trokken tijdens de hardrijderij vrouwen een massa publiek. En hier werden reputaties gekraakt. Zowel de Groningse als de Drentse titel houdster werd uitgeschakeld. De eerste door Jantje Bathoorn, terwijl Jantje Tien kamp haar meerdere in de verbeten vech tende Lucie Koops moest erkennen. Tine de Vries was het tenslotte, die met de eerste prijs ging strijken. Jantje Bathoorn werd tweede en Lucie Koops bezette de derde plaats. De jongste Bakker uit Finsterwolde is na een korte rust wegens een blessure ook weer eens op de smalle ijzers geweest en meteen was 't weer raak. Voor de zeven de maal ging hij, nu te Veelerveen, met de 1ste prijs strijken, daarmee de Friese crack Dijkstra, Huttinga, Pomper en de Groninger Houwen naar het tweede pian verwijzend. Httinga werd tweede, Boele de Vries derde en Meins vierde. Een afvalwedstrijd over 2200 m. (pri meur voor Scheemda) werd een overwin ning voor Theo Dijkstra. H. van Dijk uit Scheemda bezette de tweede plaats vóór de Groninger baankampioen Jan Ritsema, die het niet verder dan tot een derde plaats bracht. De wereldrecordhouder 3000 me ter schaatsen, de sportleraar Anton Huiskes uit Wierden, heeft tijdens een jongerenforum in zijn geboorte plaats gezegd: „Als er in een plaats lager geklasseerde katholieke ver enigingen en hoger geplaatste neu trale verenigingen zijn, behoor je als katholiek om persoonlijke en so ciale redenen aan de opgang van de katholieke vereniging te blijven meewerken". Huiskes, die wegens beroeps bezigheden van de wedstrijdsport en uitzending naar het buitenland heeft afgezien, was op initiatief vai kapelaan W. Coppes lid van het forum geworden dat talloze vragen te beantwoorden kreeg. De talrijke jongeren verklaarden zich unaniem tegen de beoefening van de voetbalsport door dames. Zij meenden, dat dames-voetbal de toch al te grote sensatiezucht in de sport in de hand zou werken en achtten voetbal in strijd met de vrouwelijke natuur. Het 6-jarige Franse paard „Fortunato II" heeft Zondag te Vincennes de traditionele draverij om de Prix d'Amarique, begif tigd met 12 millioen francs, gewonnen. Eigenaar van het paard is M. J. Gauvreau, de jockey was R. Ceran-Maillard. Voor de 2600 meter noteerde „Fortunato II" een tijd van 3 min 32,6 sec (kilometer- tijd 1,21,7). „Gelinotte" van mevr. Suzanne Karle, als favoriet gestart, werd in 3 min 33,2 sec tweede en „Cancanniere" in 3 m'in 34,2 sec derde. Het Nederlandse paard „Mc Kinley" kwam op de elfde plaats. Het veld telde 15 paarden. De uitkeringen van de totalisator waren winnen: 168, plaatsen 21, 12, 24. De onverschillige Rotterdamse driebanden-specialist Herman Popeijus, verleden Jaar als een meteoor aan het Nederlandse biljart-firmament opgeschoten en toen sensationeel kampioen, heeft in het tournooi in het Krasnapolsky-biljart- paleis te Amsterdam zijn titel behouden. Een zeldzame prestatie, die Popeijus tevens het recht geeft op deelneming aan het Europees kam pioenschap, dat van 10 t.m. 13 Februari a.s. eveneens te Amsterdam zal worden gehouden Popeijus won zijn titel in een enerverende finale, want toen Zondagmiddag de laatste vier partijen gespeeld moesten worden, stonden er niet minder dan 5 concurrenten met een gelijk aantal van 8 matchpunten aan de kop. Het is tenslotte een beslissing op moyenne geworden en daarin was Popeijus reeds favoriet. Hij kwam op 10 punten, de Arnhemmer Stikkelman eveneens, maar Popeijus' gemiddelde van 0.825 was aan zienlijk beter (Stikkelman 0.767). Zelfs was Popeijus gemiddelde aanzienlijk beter dan het Nederlands record van Robijns, dat sedert 1933 op 0.783 stond en dat jarenlang onverbeterlijk scheen. Popeijus is nu echter met zijn 0.825 de nieuwe record-houder; en hoe sterk in dit Nederlands kampioenschap is gespeeld, blijkt wel uit het feit, dat ook Broekhuizen met 0.803 en Teegelaar met 0.802 het oude record overtroffen. Een ongekende situatie op de voor avond van de finales: 5 concurrenten met eenzelfde aantal matchpunten. Er was dan ook op de Zaterdagmiddag en -avond wel het een en ander gebeurd! Broekhui zen was de eerste, die het record van Robijns in theorie overschreed, toen hij zijn partij tegen Teegelaar uitmaakte met een moyenne van 0.913 en daarmee op een algemeen gemiddelde van 0.806 was gekomen. Broekhuizen had die parij echter.... verloren! Verloren tegen een Teegelaar. die in een fantastische vorm speelde en die met 1.086 boven de „1- grens" kwam: 50 om 42. Stikkelman liep de achterstand op zijn stadgenoot in, want de tweede Arnhemmer klopte Metz, die er ditmaal volkomen uit was. Po peijus handhaafde zich als favoriet: een keiharde onverstoorbare partij biljart- uit-het-boekje, tegen een Sweering die weer alle on-fortuin tegen zich verza melde: 50—21 in.... 42 beurten, het prachtige moyenne van 0.190. Popeijus aan de kop. Maar Baay op gelijke hoogte. Want ook deze Rotterdammer boekte zijn vierde zege, ten koste van De Ruyter, minder goed op dreef dan verleden jaar (door te veel kaderspel van de laatste weken?) Popeijus was toen met 0.852 al theoretisch ver over Robijn's record heen, Teegelaar 0.822 en Broekhuizen 0.806 ook. Langzame starter Popeijus. ook nu met een nederlaag begonnen, was de favoriet, al moest hij de leiding nog met Baay delen. Koplopers geklopt Maar het werd tóch een tikje anders! Vierhonderd biljartliefhebbers zagen met ingehouden adem toe, hoe in de eerste twee Zaterdagavond-partijen de beide koplopers Popeijus en Baay versla gen werden. Nederlagen met resj. 12 ca ramboles verschil, na waarlijk furieuze duels. Baay verloor dramatisch. Bij de stand 4740 tegen Broekhuizen waande hij zich reeds onbedreigd winnaar. Maar de tem peramentvolle Arnhemse reus wist niet van opgeven. Het werd 4844 voor Baay, maar toen spoot Broekhuizefi een onstui mige serie van 6 uit zijn keu. onderweg,, een ongelooflijke toevalstreffer lachend en buigend accepterend alsof die gunst van het geluk hem volkomen toekwam. In één ruk van 44 op 50 en winnaar! Op getogen danste de 62-jarige Geldersman tussen de tafels door, middelpunt van omhelzende supporters en van hem bij tientallen omringende toeschouwers. En even later kreeg het talrijk opgekomen juichen: de verwoede carotteur Stikkel man had, na vooral „defensief" zeer sterk spel. tegen Popeijus de 50 vol gemaakt en de Rotterdammer strandde in de na- stoot op 49. En daar had men dan de zeldzame si tuatie: 5 gelijkwaardige kanshebbers op Zaterdagavond bijeen, allen met 8 pun ten. Popeijus 0.814, Teegelaar (die Metz klopte) 0.810, Broekhuizen 0.783, Stik kelman 0.762 en Baay 0.723. De moyennes waren in de laatste partijen aanzienlijk gezakt; Sweering had intussen zijn eerste zege. ten koste van De Ruyter weten te boeken. De spanning was Zondagmiddag te snijden. Broekhuizen was de eerste die sneu velde. De stoere Arnhemmer en veelvou dig ex-kampioen, werd verrast door een plotseling enorm sterk spelende Henny de Ruyter. die in 6 beurten 18 caram boles scoorde en na de 20e beurt met 30-22 leidde en tot het eind toe een voorsprong van 6 caramboles behield. Voor de tweede maal voor Broekhuizen een nederlaag met een record; uitge speeld zijnde was hij de eerste, die met zijn algemeen moyenne van 0.803 het fa meuze record va Robijns verbeterde. Aller aandacht was op de in topvorm fi nishende De Ruyter en de wanhopige Broekhuizen gevestigd, zodat Sweering bijna ongemerkt zijn tweede zege op hek kensluiter Metz behaalde. Toen kwamen in de twee laatste par tijen de vier overgebleven kanshebbers aan de tafels: een verbeten Baay tegen een als altijd onverstoorbare Popeiius, een onverminderd goedgemutste Teege laar tegen een nerveuze Stikkelman; twee partijen „op leven en dood". Baay speelde van de aanvang af sterk verdedigend. 7 caramboles in 17 beurten (een 5 en een 2 tussen 15 poedels). Nood gedwongen paste Popeijus dezelfde tak- tiek toe, maar scoorde intussen toch méér; 16 oervaste caramboles, waarvan 'n serie van 5. Het consequente carotteren werd Baay zelf noodlottlng; hij scoorde zelf niet meer, ofschoon een enkele maal bij een fantastische stoot over zes of acht banden zijn klasse bleek. Popeijus over won intussen de ene moeilijk achtergela ten aanvangsstoot na de andere, stond na 44 beurten op 3930. zag toen met ver borgen plezier hoe Baay vastliep in zijn eigen carotte. Het werd een onbedreigde Daarmee was het behoud van de kam pioenstitel voor Popeijus een feit. De partij TeegelaarStikkelman was niet belangrijk meer. omdat geen van beiden nog het moyenne van Popeijus zou kun nen passeren. Stikkelman liep in zijn nervositeit een grote achterstand op (8-19) maar gaf zich niet gewonnen, ook niet toen de kalme Teegelaar op 37-46 kwam. En ineens hervond de Arnhem mer zichzelf: een 8 en een 4. En winnaar met 50-48....! Daarmee veroverde Stik kelman een fraaie tweede plaats. Popeijus heeft de titel verdiend behou den. Hij was ongetwijfeld de beste speler van dit tournooi en zijn mogelijkheden van grootmeesterlijke allure zijn nog niet eens alle verwezenlijkt. Met Stikkelman legde de jeugd ook op de tweede plaats beslag, veteraan Broekhuizen derde, maar Sweering en Metz kansloos naar de achterhoede verdrongen. Er is een kleine kans. dat naast Popeijus ook Stik kelman aan het Europees kampioenschap van 10 t.m. 13 Februari zal mogen deel nemen. de Zaterdagmiddag- De uitslagen van Arnhemse legioen opnieuw reden tot zege: Popeijus 50, Baay 35. partijen luiden; Broekhuizen 42 46 5 0.913 Teegelaar 50 46 6 1.086 Metz 27 53 5 0.509 Stikkelman 50 53 6 0.943 Sweering 21 42 3 0.500 Popeijus 50 42 7 1.190 Baay 50 73 6 0.684 De Ruyter 42 73 4 0.575 De uitslagen van de avondpartijen van Zaterdag luiden: Teegelaar 50 66 5 0.757 Metz 40 66 8 0.606 Sweering 50 64 0.7 81 De Ruyter 40 64 4 0.625 Baay 48 72 6 0.665 Broekhuizen 50 72 6 0.694 Stikkelman 50 73 4 0.684 Popeijus 49 73 3 0.671 De uitslagen van Zondagmiddeg luiden; Metz 30 58 3 0.517 Sweering 50 58 5 0.862 De Ruyter 50 46 5 1.086 Broekhuizen 44 46 7 0.956 Popeijus 50 56 5 0.892 Baay 35 56 5 0.625 Stikkelman 50 63 8 0.793 Teegelaar 48 63 5 0.761 Het eindklassement van het tournooi luidt: 1. Popeijus 10 335 406 7 0.825 2. Stikkelman 10 330 430 8 0.767 3. Broekhuizen 8 319 397 7 0.803 4. Teegelaar 8 335 417 7 0.802 5. Baay 8 305 429 8 0.710 6. De Ruyter 6 301 408 6 0.737 7. Sweering 4 299 445 6 0.671 8. Metz 2 259 412 8 0.628 M.T.S.-WATERPOLOTOURNOOI Rotterdam onbedreigd winnaar In het Sportfondsenbad te Rotterdam werd het jaarlijkse waterpolo-tornooi voor M.T.S.- zeventallen gehouden. Rotterdam werd win naar. De gastheren klopten Tilburg en Den Haag, die in hun poule tweede resp. derde wer den, met 60, resp. 8—0. Dordrecht won in de tweede poule, vóór Amsterdam en Heerlen, maar in de finale waren de Dordrechtenaren ook kansdoos tegen Rotterdam: 71. Om de derde plaats: TilburgAmsterdam 34. Het Rotterdamse zevental telde vijf spelers van Z.V. „R.", één van L.A.C. en één van Z.P.B. fe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6