Dj i las en Dedijer voor rechter Rekenschap van politieke bemoeienissen Neerlands grootste tanker aan reder overgedragen Wat het jaar 1955 biedt in de Auto- en Motorsport Tokio: Parijs van het Oosten Veel licht, veel vermaak en hoge prijzen HUIS DER LIMBURGSE GEMEENSCHAP" MUNHARDT'SS Russisch atoom- geschut in Oost- Duitsland Wanhoopskreet van een eenzame Een „zware" wedstrijd „Mijdrecht" vol technische en luxe snufjes RAI toont 68 soorten bedrijfsauto's Slaapmiddel werd baby noodlottig politieke moeilijkheden wereldvrijgezellendag De belangrijkste data in vogelvlucht „Wonderlijk gezicht al die was" ROEI-KALENDER Scliola Carolina dertig jaar Vijf jaar volkshogeschool Geerlingshof MAANDAG 24 JANUARI 1955 PAGINA voorkinderen.meMhijm en Honing Doornse hotelier: 379 pond en 1 ons KOTA GEDE" STOOTTE OP EEN RIF IN DEN BOSCH HEERST DYSENTERIE HOBBYKAMER AAN BOORD Allerbeste beentje voorgezet Alleen eenen tweepersoons- hutten Het vermaak van de oude dag INVAL IN HAAGS SPEEL HUIS Amsterdams echtpaar weer op op vrije voeten IN SURINAME Ondervoorzitter van de Staten dient ontslag in OP HEMELVAARTSDAG A utomobilisme Motorsport „NEDERLAND IN DEN VREEMDE" Verhuizingen Nieuwbouw Feeststad Valse schijn Probleem in nieuwe tuinsteden Internationaal Eucharistisch Congres in Brazilië KARDINAAL MASELLA PAUSELIJK LEGAAT School voor late roepingen te Den Haag VACANTIE TEXTIEL. ARBEIDERS Ook van 25 tot 31 Juli RIJK MOET VOEDSEL BETALEN DER BUSSUMERS RALLYE-RACER BOTSTE OP NEDERLANDSE AUTO WONINGEN MET WASMACHI- NES EN VLOERBEDEKKING Hobby-ruimten in souterrain T> Juiste sfeer Cursusduur verdubbeld VER buiten het gewoel der grote poli tiek staan vandaag in Belgrado twee mannen voor hun rechters. 'Milovan Djilas en Vladimir Dedijer moeten reken schap afleggen van hun daden en uit latingen, die gericht waren tegen de koers waarop het Joegoslavische bewind thans vaart. Dit proces is misschien niet meer dan een persoonlijke tragedie, welke twee oude en beproefde wapenmakkers van Tito treft en die geen grote rechtstreekse uitwerking zal hebben op het te volgen Joegoslavische beleid. De invloed van Milovan Djilas, eens de erkende theoreti cus van de Joegoslavische communistische partij en na Tito's breuk met Moskou een van de meest hartstochtelijke zoekers naar nieuwe socialistische vormen, is sinds zijn val in Januari van het vorige jaar vrijwel verdwenen. Als Joego Slavië nog eens een duidelijke koersverandering zal onder gaan, zal dat gebeuren, omdat de huidige theoretische halfslachtigheid er toe dwingt en niet omwille van het huidige verzet van Djilas en zijn vriend Dedijer. Een andere conclusie schijnt de nasleep van deze opzienbarende affaire niet te recht vaardigen. HELAAS! Want de affaire-Djilas on derstreept eens te meer de onge grondheid van de verwachtingen, die in vele Westelijke kringen ten aanzien van de enige jaren geleden beloofde „de mocratisering" leefden. Toen Tito brak met Moskou, in het voorjaar van 1948, was 't aanvankelijke Joegoslavische stand punt dat ook door Djilas, destijds de leider van het voorlichtings- en propagan- da-apparaat, werd verdedigd dat Tito eigenlijk de meest orthodoxe aanhanger van het Marxistisch—Leninisme was en dat Stalin's persoonlijke despotie een per- vertering van dit stelsel betekende. Het is niet verantwoord, Tito's latere meer pro-Westers klinkende uitlatingen uitslui tend als blinddoeken voor de Westelijke Grote Drie te bestempelen. Uiteraard dwong de brandende behoefte aan Weste lijke credieten en wapens tot gebaren van toenadering, maar Tito, die zijn eigen waarde voor het Westen eveneens goed begreep, maakte nimmer een geheim van zijn zelfstandigheid, zowel wat de grond slag van zijn staat, als wat zijn nationaal en internationaal beleid betrof. De „de mocratiseringstendens" vloeide veeleer voort uit het theoretisch vacuum, dat door het verwerpen van de Stalinistisch» uit wassen was geschapen. Die verwerping was niet uitsluitend het gevolg van de botsing met Joseph Stalin's onbuigzame heerszucht, maar ook van het inzicht, dat een economische centraal- geleide bureaucratie, met haar industria lisatie- en kolchozendogmatiek, voor een betrekkelijk klem en agrarisch land als Joego Slavië slechts op een volledige ruïnering moest uitlopen. Het kardinale probleem, waarvoor de Joegoslavische lei ders zich gesteld zagen, was hoe de lood zware en starre bureaucratie op te ruimen, zonder nochtans hun eigen machtspositie in gevaar te brengen. BIJ HET ZOEKEN van een oplossing speelde de Marxistische en Leninis tische profetie een rol, dat na de vestiging van de macht van „het pro letariaat", zoals Marx betoogde, of van de partij" zoals Lenin Interpreteerde, „de staat af zou sterven". In de Sovjet Unie onder Stalin, zo betoogde men, was de staat in plaats van afgestorven in handen gekomen van een betrekkelijk kleine groep bureaucraten, die onder Stalin's dictatuur een gesloten kaste vormde. &t.verten tie De heer P. Zwaaf, hotelier te Doorn, bleek de zwaarste man in de wedstrijd, die Zaterdagmiddag in de Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht door en ten bate van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers werd gehou den. In deze hal, waar Mercurius anders zijn scepter pleegt te zwaaien, heerste die mid dag een geheel andere sfeer dan op de Jaarbeursdagen. Op een geïmproviseerd podium prijkte een grote weegschaal als op de kaasmarkt te Alkmaar wordt ge bruikt, voorzien van zware kettingen, die het gewicht moesten torsen van degenen, die zich hadden opgegeven als deelnemer aan de showwedstrijd, georganiseerd door het Utrechtse comité van genoemde bond Voor het eerste deel van de wedstrijd, t.w. het doen vaststellen, wie de zwaarste man is van de provincie Utrecht, hadden zich drie gegadigden opgegeven. De eerste de heer J. van Doesburg, een biscuitfabri kant uit Zeist, een man van respectabele omvang, die als eerste plaats nam tussen de kettingen, terwijl kaasdragers zijn ge wicht in kaas op de schaal trachtten vast te stellen. Niet minder dan 16 grote en eni ge kleine kazen waren nodig om de balans in evenwicht te brengen. Uitgerekend door een moderne bascule bedroeg 's mans ge wicht 15814 kilo. De tweede was de heer A. Gerritsen, een Utrechts koopman, die niet veel voor de biscuitfabrikant onderdeed, maar het toch niet hoger bracht dan 152 kilo en drie ons. Toen de derde deelnemer het podium betrad, stond het vrijwel reeds vast, wie de winnaar zou worden. Het was de heer P. Zwaaf hotelier te Doorn. De weeg" machine gaf 189 kilogram en zes ons aan, waarmede de hotelier de onbetwiste win naar was. Maar voor de bezoekers was dit echter niet het voornaamste deel van de middag. Zij moesten n l. zelf het raadsel oplossen, hoeveel Lou Bandy en Nicolaas Kroeze samen zouden wegen. Twintig grote kazen lagen er op de schaal, die pas doorsloeg, nadat er nog wat kleingewicht-kaasjes aan waren toegevoegd. Het juiste gewicht van deze twee illustere personen zal op 10 Fe bruari via de radio en televisie worden be kend gemaakt. Op deze middag, waarop men veel pu bliek had verwacht, dat echter slechts in geringen getale was opgekomen, voelde Lou Bandy zich gedwongen, zoals hij het zei, voor het goede doel enkele liedjes te zingen. Voor muzikale opluistering aan deze „zware wedstrijd zorgden ook het harmonie-orkest van de Utrechtse Melk- centrale en de pianist Cor van Reede. De gezagvoerder van het m.s. „Kota Gede" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd het schip maakt een kustreis in Indo nesië - heeft geseind, dat men in de Zuid-Chinese Zee ten Oosten van Bintang op een rif is gestoten, waardoor ruim 1 een weinig water maakt. Met verminderde snelheid is de reis naar Singapore ver" volgd, voor nader onderzoek. Nu is het bijzonder moeilijk, ja ondoen lijk om in concreto aan te geven wat on der „het afsterven van de staat" en „de heerschappij van de maatschappij" moet worden verstaan. Deze stelling is door alle critici van de communistische doc trine voor een hersenschim uitgekreten, en de geschiedenis heeft hen in het gelijk gesteld. De Joegoslavische leiders, verre van deze critiek te delen, leidden uit deze stelling intussen af, dat hun land rijp was voor een ontwikkeling, die aan de burgers een meer paradijselijk bestaan moest waarborgen. Het was In deze doctrinaire schemertoestand van zoeken en tasten, dat men besloot de rigoureuze centraal ge leide planning te vervangen door een stel sel van gedecentraliseerde economische macht, waarbij aan „de bedrijfsgemeen- schappen" een zekere mate van autonomie werd toegekend. Eenzelfde decentralisa tie werd gevolgd bij de territoriale be- stuursindeling. Een ander gevolg was. dat de nadruk meer kwam te liggen op de activiteit van het gekozen parlement en de regering, In plaats van op die van de partij-hiërarchie en de partij-leiding. Deze evolutie werd bekrachtigd op het partij congres van Zagreb, eind 1952. En alle Westelijke waarnemers zagen er een keer punt in van de Joegoslavische ontwikke ling. HET bleek, dat men te vroeg gejuicht had. De aangenomen veranderingen stelden de leiders al spoedig voor de beslissing om, ten eerste, een deel van hun bevoegdheden af te staan en, vervol gens, hun beleid aan de vrije discussie van het zij het geheel communistische parlement te onderwerpen. Deze stap heb ben zij niet durven zetten! Er was echter één man onder de leidende figuren, die de logische consequentie trok: Milovan Djilas, de Montenegrijn, die het onafhankelijke temperament van zijn ras niet verloo chende. Wij kennen zijn geschiedenis: in Januari van het vorige jaar vroeg hij om een werkelijk vrije discussie mogelijk binnen één politieke parlementaire partij en afschaffing van de bureaucratische partij-controle over het maatschappelijk leven. Hij werd uitgestoten. Zijn jongste uitlatingen zijn eerder een wanhoopskreet van een eenzame, dan de verklaring van iemand, die van zijn persoonlijke zege overtuigd is. Djilas gelooft in de zóék van de vrijheid, doch niet in de kans op een persoonlijk succes. De Joegoslavische leiders kunnen hem onschadelijk maken, maar het geestelijk vacuum hebben zij daarmee niet wegge nomen. De wet van de zelfhandhaving dreigt, zonder dat er veel woorden aan te pas komen, dit vacuum op te vullen met de beproefde Stalinistische praktijk. Er blijkt te Den Bosch in zo sterke mar» dysenterie te heersen, dat er van een epi demisch karakter gesproken kan worden Met name in bepaalde stadswijken als Plan West, de Vogelwijk, Zusters van Or- then Poort e.a. zijn vele tientallen per- sonen door de ziekte aangetast. Ongeveer tien patiënten werden in een ziekenhuis opgenomen. Óe ziekte is vooral voor zui gelingen, kleuters en bejaarden niet on gevaarlijk te achten. Van de zijde van de G. G. D. werden voorzorgsmaatregelen ge troffen De dichte mist en de snelle vaargeul van het Oostgat nabij Vlissingen zijn Za terdag oorzaak geweest, dat de proef vaart van Vlissingen naar Rotterdam van Nederlands nieuwste tanker, de „Mij drecht", geen doorgang kon vinden. Dit turbine-tankschip, dat 20.000 ton meet, is in opdracht van de N.V. Phs. van Om meren uit Rotterdam door „De Schelde" gebouwd. Terwijl de misthoorns van de schepen op de Westerschelde aanhoudend loeiden, werd de grootste tanker van ons land in de haven van Vlissingen door de bouwer aan de reder overgedragen. De Mijdrecht" is de mooiste tank namens" de N.V. Phs. van Ommeren kan ik gerust zeggen" vertelde kapitein A, Looren de Jong uit Rotterdam die gisterenmorgen met zijn boot in ballast naar de Perzische Golf zou vertrekken om olie te halen want de technische proefvaart van 9 tot 15 Januari j.l. had reeds aangetoond, dat het schip, in alle opzichten voldoet. Kapitein Looren de Jong is verheugd van de „Sliedrecht" naar de „Mijdrecht" te zijn overgeplaatst want. zo zegt hij. „de „Mijdrecht" is een mooi schip en ik weet zeker, dat mijn hut mooier is dan die van de kapitein van de Queen Elizabeth". Nu niet ergens op de Noordzee, maar aan de kade van de Vlissingse haven, ter wijl het schip onder stoom lag. stond de directeur van de „De Schelde heer Hupkes achter de microfoon om het schip aan de rederij aan te biedeni en namens de N.V. Phs. van Ommeren aanvaardde mr J. Oyevaar uit Deiu- schendam het schip. Hij was van oordeel dat de „Mijdrecht" niet alleen de mooiste tanker is. die ooit werd gebouwd, maar dat „De Schelde" bij de bouw er van haar allerbeste beentje voorgezet. De vele nieuwe vindingen, die zijn door gevoerd. hebben de taak van de bouwers niet verlicht, aldus spreker. De „Mijdrecht" heeft een lengte over alles van 175 meter, een breedte van 22.50 meter en een holte van 12.25 meter. Er zijn 24 tanks aan boord. Het schip werd op 21 Juli 1954 te water gelaten en is een ontwerp van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij en de scheepvaartkun dige afdeling van N.V. Phs. van Om meren. Een van de nieuwigheden aan boord van de „Mijdrecht" is de aanwezigheid van een donkere kamer en een hobby kamer, waar alle gereedschap is te ver krijgen tussen een punaise en een draai bank. maar ook tekeningen voor het ver vaardigen van ameublementen. Voor deze knutselaars is een partijtje hout aan boord. Voorts zijn aan boord twintig complete filmprogramma's en een zwem- bad.Tot de vaste bemanning behoort ook een z.g. recreatieman. Deze heeft eigen een-persoonshut. V°°r het deel van de bemanning zijn een-persoonshutten aanwezig. Alleen de jongste opvarenden hebben een twee-pe soonshut. Drie- of meer perswnshutten zal men tevergeefs op de ..Mijdrecht zoeken, hetgeen, vooral voor een tank boot, een unicum is. De NV. Phs. van Ommeren hoopt in Augustus a.s. nog de turbine-tanker „Moordrecht" in geruik te nemen. Dit schip wordt volgens dezelfde tekeningen gebouwd als bij de „Mijdrecht' 'zijn ge bruikt. De komende automobieltentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te houden van 3 t/m. 12 Februari a.s. belooft weer een imposant schouwspel op te leveren van de meest uiteenlopende soorten be drijfsauto's. Fabrikanten uit tien landen, vertegenwoordigd met 68 merken, zullen er hun nieuwste producten exposeren. En geland gaat aan de spits met 18 merken, gevolgd door West-Duitsland met 17, de Verenigde Staten met 12, Nederland met 10, Frankrijk 4, Oost-Duitsland 2, Zweden 2, Zwitserland 1, Oostenrijk 1 en Italië met 1 merk. Voorts zijn er tien inzendin gen van Nederlandse carrosseriefabrieken, aangesloten bij de R.A.I. Wat de soorten voertuigen betreft: de grootste groep wordt gevormd door de vrachtauto's, waarvan er thans ook een aantal is uitgerust met een L.P.G.-motor, geschikt dus voor de nieuwe gas-brand- stof De bestelwagens zullen eveneens in groot aantal zijn vertegenwoordigd, even als de stationcars of combinatiewagens. Interessant belooft ook de stand der autobussen te worden. Hier zal o.m. de enorme bus voor 95 passagiers worden ge- exposeerd, waarvan de carrossorie door een Nederlandse firma in opdracht van de gemeente Amsterdam is vervaardigd. Daarnaast treft men aan 'n aantal van de meest luxeuze touringscars ingelicht voor het „groottoerisme" en voorzien van bar, ijskast en toilet. Reusachtige trek kers o.m. een, waarvan het chassis met cabine alleen al 15.500 kilogram weegt - en voorts aanhangwagens, opleggers, spe ciale voertuigen als brandweerauto's, koel wagens, zuig-veegmachines, sneltankers, enz. vormen de „zware stukken" van de tentoonstelling. Bij de sectie garage-uitrusting vraagt, naast vele andere nieuwtjes, de voor het eerst in de handel gebrachte z.g. beproe- vingsbank de aandacht van de bezoeker. Op deze grote installatie kan men auto's „binnenskamers" op dezelfde wijze be proeven en ,controleren als men normali ter tijdens proefritten op de weg doet. De Haagse politie heeft Zaterdagavond haar vermoedens bevestigd gezien, toen zij om half elf een inval deed in een woonhuis aan de Groot Hertoginnelaan en daar veertien personen bezig zag met het spelen van baccarat. Alle aanwezigen werden naar het hoofd bureau van politie overgebracht, terwijl de speelkaarten en het geld (ongeveer dui zend gulden) in beslag werden genomen. Na verhoor en het opmaken van proces verbaal werden vier personen weer op vrije voeten gesteld. De andere tien, a 1- len personen op enigs zins gevorderde leeftijd werden in arrest gehouden. De hoofdbewoonster van de woning had de gelegenheid tot baccarat-spel open gesteld, terwijl de 45-jarige kapper J V S. als croupier fungeerde. (Van onze Amsterdamse redactie) Het echtpaar uit de Atjehstraat in Am sterdam, dat Maandag jl. door de politie was aangehouden, omdat zijn 15 maanden oude zoontje op 9 October van het vorige jaar onder verdachte omstandigheden was gestorven, is weer op vrije voeten gesteld. Gebleken is namelijk, dat er geen opzet in het spel is geweest. De dood van de kleine is alleen te wijten aan verre gaande domheid van de moeder en non chalance van een apotheker. Tegen de vrouw zal vermoedelijk wel een strafver volging worden ingesteld wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Op zes October was het ventje na een langdurige ziekte uit het ziekenhuis ont slagen. Het jongetje sliep thuis erg on rustig en daarom wilde de moeder het een slaapmiddel toedienen. Zij kocht een poe der bij een apotheker, die haar zonder te waarschuwen of te vragen voor wie het was bestemd, een extra zwaar middel leverde. De kleine kon dit niet verdragen en werd zeer ernstig ziek. De vrouw ging toen met het kind naar het ziekenhuis terug, maar zei niet tegen de behandelen de geneesheer, waardoor de toestand ver ergerd was. Ook haar man heeft zij van de ware toedracht onkundig gelaten. Toen het kindje na drie dagen overleed, stelde de politie een onderzoek in, omdat de ziekteverschijnselen verdacht aandeden. Ruim drie maanden lang heeft de politie deskundige drs Eskes dit onderzoek voort gezet. Toen hij half Januari definitief vastgesteld had, dat vergiftiging de doods oorzaak was, werden man en vrouw aan gehouden. Beiden ontkenden hardnekkig, maar tenslotte vertelde de vrouw alles. De man werd onmiddellijk weer in vrij heid gesteld Woensdag jl. en nadat de recherche haar verklaringen geveri fieerd had, kon de vrouw weer naar huis terugkeren. Van politiezijde wordt nog uitdrukkelijk medegedeeld, dat er in deze trieste affaire absoluut geen sprake is van moord. Reeds eerder had het echtpaar een kindje verloren, dat echter onder vol strekt natuurlijke omstandigheden gestor ven is. De zaak is jn handen gesteld van de officier van Justitie. De ondervoorzitter van de Surinaamse Staten, de heer p. Kolader, heeft zijn ont slag ingediend als waarnemend voorzitter van de staten. Tevens is hij uit de Nationale Partij Suriname getreden. De heer Kola der noemde als motief voor zijn ontslag neming, dat hij zich niet kan verenigen met het jongste optreden van de Staten, waarbij de geroyeerde leden van de N.P.3. en de heer Karamatali (van de Indonesi sche partij) door de meerderheid uit de Statencommissies zijn gezet. De voorzittershamer van de Staten gaat thans over naar het oudste lid, de heer H. van Ommeren, die een vergadering zal moeten uitschrijven voor de voordracht van voorzitter en ondervoorzitter. De Progressieve Surinaamse Volkspartij, de Partij Suriname en de Democratische Partij hebben medegedeeld, dat zij bij de aanstaande verkiezingen zullen samenwer ken. Verleden jaar werd de wereldvrijgezel lendag bij wijze van proef vastgesteld op de eerste Zondag na Pasen. Tegen deze dag bleek intussen o.m. het bezwaar te be staan, dat de handel, die dan nog nauwelijks de paasdrukte achter de rug had, onvol doende in staat was om door het etaleren van geschenken voor vrijgezellen en vrij gezellinnen aandacht te schenken aan de ze dag. De initiatiefnemers hebben hem daarom op Hemelvaartsdag, 19 Mei a.s., vastgesteld- Zij verwachten, dat deze dag zich in de naaste toekomst in 'n even grote belangstelling zal mogen verheugen als de moeder- en vaderdag- Het wereidvrijgezel- lencongres, dat ook aandacht zal schenken aan de problemen van de vrijgezellen en mede aan hun ontspanning, zal ook dit jaar wederom in Grevenbicht gehouden worden en wel in de nazomer- In het oude jaar publiceerden wij reeds enige data van belangrijke gebeurtenissen op het gebied van athletiek en wielren nen. Hieronder laten wij nu een lijst volgen van de meest interessante evene menten in de auto- en motorsport, die in 1955 zullen plaats vinden. De sportcommissie van de Internationa le Automobielfederatie (F.I.A.) stelde de volgende kalender op voor de Wereld kampioenschappen 1955: Racewagens (formule 1): 16 Januari: Grote Prijs van Argentinië, 22 Mei: Grote Prijs van Monaco, 30 Mei: De 500 mijl race van Indianapolis, 5 Juni Grote Prijs van België. 19 Juni: Grote Prijs van Nederland. Volgen de Grote Prijzen van: Frankrijk (3 Juli). Engeland (16 Juli). Duitsland (31 Juli). Zwitserland (21 Augustus), Italië (11 September) en Span je (23 October). Voor Sportwagens: 23 Januari: 1.000 km. wedstrijd. Buenos Aires, 13 Maart: 12 uursrit. Sebring (V. S.). 1 Mei Mille Mi- glia, 11—12 Juni: 24-uursrit van Le Mans, 28 Augustus: 1.000 km. Nürburgring, 17 November: Tourist Trophy. 16 October: Targa Florio en van 19—23 November: Carrera Panamericana in Mexico. Voor het Europees kampioenschap Groot Tourisme werden de volgende ral- lyes, waarbij het eindklassement wordt berekend naar de beste prestaties van elke equipe in vijf wedstrijden (vroeger: vier) uitgeschreven: 17—24 Januari: Ral- lye van Monte Carlo, 25 Februari2 Maart: Rallye van Sestrier. 8—12 Maart: Rallye van Groot Brittannië, 30 April— 7 Mei: Internationale Tulpen Rallye, 19— 22 Mei: Rallye van de Nürburgring. 8—13 Juli: Alpenrit, 17—21 Augustus: Luik- Rome—Luik, 9—12 September: Viking Rallye en 6—9 October: Rallye van Gé- nève. De F.I.M. (Internationale Motorsport Federatie) schreef de volgende Grand Prix wedstrijden uit, meetellend voor de Wereldkampioenschappen, waarbij de zelfde bepalingen als in 1954 zullen worden gehandhaafd: 1 Mei: Grote Prijs van Spanje, 15 Mei: Grote Prijs van Frankrijk, 3—10 Juni: T.T.-races Eiland Man, 26 Juni: Grote Prijs van België, 16 Juli: Grote Prijs van Nederland (Assen), 11—13 Augustus: Grote Prijs van Ulster, 20—21 Augustus: Grote Prijs van Zwit serland en 4 September: Grote Prijs der Naties te Monza. Voor het Europees kampioenschap Moto-cross op de volgende da£a de Grote Priizen van: Zwitserland (8 Mei) Frankrijk (22 Mei), Italië (5 Juni), En geland (3 Juli) Luxemburg <14 Augus tus) en Zweden (21 Augustus). Een nieuwe bepaling bij deze laat ste wedstrijden is, dat gereden moet worden met een maximum snelheid van 50 km/uur. Dit wordt verkregen, doordat men de circuits zwaarder gaat maken, zoals in ons land reeds geschiedt. (Van onze Amsterdamse redactie) De vereniging „Nederland in den vreem de", welke zich o.m. tot doel heeft gesteld buiten onze grenzen meer bekendheid te geven aan hetgeen in ons land op cul tureel, economisch en sociaal gebied tot stand wordt gebracht, heeft Zaterdag jl. in Krasnapolsky te Amsterdam haar win- terbijeenkomst gehouden. Op voorstel van het dagelijks bestuur benoemde de ver gadering met algemene stemmen mej. dr M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Ka mér en afgevaardigde naar de Raad van Europa, en de heer D. G. van Beuningen jr, directeur van de N. V. Mij Vracht vaart te Rotterdam, tot lid van het hoofd bestuur der vereniging. Na de gemeen schappelijke. zeer geanimeerde, erwten soepmaaltijd hield mr R van den Bergh, wethouder van Volkshuisvesting in de hoofdstad, ter inleiding op de rondrit per autobus door Amsterdams nieuwe wijken, een korte causerie over de woningbouw De excursie voerde o.a. naar de tuindor pen Frankendaal en Amstelstation in Oost, het Bos en Lommerkwartier en de tuin stad Slotermeer. Het uitstapje vond zijn einde in het Apollo-paviljoen, waar de gasten een „tea-party" werd aangeboden. (Door Alfred van Sprang) TOKIO, Januari 1955. In snelle vaart raast de taxi van liet Haneda vliegveld naar het centrum Tokio. De Japanse chauffeur tracht in gebroken Engels een gesprek te van voeren „Eerste keer Tokio?", informeert hij. „Nee". „Wanneer eerder?" „Drie jaar geleden". En na een korte pauze:,, Tokio veel veranderd". Er is inderdaad veel veranderd. Drie jaar geleden was Tokio nog de hoofdstad van een bezet land. De Japanners hadden niets anders te doen dan de orders van het Amerikaanse bezettingsleger uit te voeren. Dat Is nu allemaal voorbij. Japan is weer baas in eigen huis. En de Ameri kaanse militairen bevinden zich als (wel kome) gasten in het land. Het verschil valt direct op. In de grote gebouwen in het centrum van de stad huizen niet langer Amerikaanse bezet tingsorganen. Zij zijn teruggegeven aan de oorspronkelijke eigenaren. Het kolossale Dai Ichi gebouw, waarin het Amerikaanse hoofdkwartier gevestigd was, is nu weer de zetel van een grote verzekeringsmaat schappij. De PX (militaire winkel) is weer een Japans warenhuis. Het gebouw van de Militaire Politie is nu een bank. En het luxueuze Imperial Hotel, waarin jarenlang hoge Amerikaanse officieren ingekwartierd waren, is nu weer een ge woon hotel- Er zijn nog wei Amerikaan se bureaux ,maar die zijn nu in meer bescheiden gebouwen ondergebracht. Er zijn meer veranderingen. Er Is de laatste jaren enorm veei gebouwd in het centrum van Tokio. En dat proces is nog steeds in volle gang. Niemand weet waar het geld ervoor vandaan komt. En even min wie de hoge huren zal kunnen be talen. Maar het is een feit, dat er overal in de binnenstad hypermoderne kantoor gebouwen, hotels en winkelgalerijen ver rijzen, die Tokio een bijna Amerikaanse aanblik geven. Het nieuwe, monumentale Centraal Station bijvoorbeeld zal met zijn twaalf verdiepingen en zijn hoogte van bijna acht-en-veertig meter het hoogste gebouw in Japan worden. Gelijkvloers zullen de perrons en de spoorwegbureaux komen en de bovenverdiepingen zullen als kantoor- en winkelruimten worden ver huurd. Parijs van het Verre Oosten. Zo noemen velen Tokio. En er schuilt veel waarheid in deze vergelijking- Evenals Parijs is Tokio een wereldstad (bevolking: ruim 7 miilioen) met een sterk-internationaal ka rakter ,met een enorm aantal uitgaans gelegenheden en schrikbarend-hoge prij zen. Er rijden veel taxi's rond van kleine zuinige Renaults (70 cent voor de eerste twee kilometer) tot grote Fords en Che- vrolets. Er ts een ondergronds spoorweg net. En de hele binnenstad Is eigenlijk een aanéénschakeling van winkels (waar in bijna alles het etiket Made in Japan draagt), restaurants (van Mexicaanse tot Mongolische), bars, bioscopen, revues (in de stijl van de Folies Bergères), cabarets en nachtclubs. Als het donker is schitte ren neonreclames in alle kleuren van de regenboog van de gevels. De smalle zij straten vullen zich met vertierzoekers, onder wie nog altijd een belangrijk aantal Amerikaanse militairen. En het duurt tot de vroege uren van de ochtend, vóór Tókio eindelijk tot rust komt. Het ziet er allemaal goed uit. In wer kelijkheid gaat het in Japan echter ales- keiijkheid gaat het in Japan echter alles- het publiek is sinds het einde van de Koreaanse oorlog sterk verminderd. De werkloosheid is gelijktijdig gestegen en bevindt zich nog steeds in stijgende lijn. De industrie kan moeilijk afzetgebieden in het buitenland vinden, deels omdat verscheidene landen nog weigeren met Japan te handelen, deels omdat de pro ductiekosten te hoog zijn om te kunnen concurreren. En intussen neemt de bevol king (laatste telling: 88,5 miilioen) jaar in jaar uit toe. Met zijn nieuwe gebouwen, zijn luxu euze hotels en zijn duizenden uitgaans gelegenheden geeft Tokio de vluchtige buitenlandse bezoeker de indruk van wel vaart en zorgeloosheid. Dat is ef valse schijn. In werkelijkheid zit Tokio en heel Japan trouwens tot over de oren in de moeilijkheden. En niemand we t r een oplossing voor. „Alles is van te voren uitgerekend en op papier getekend: huizen, garages, tui nen plantsoenen, wegen en bomen" zo zei Zaterdagmiddag de hoofdstedelijke wethouder van volkshuisvesting, mr R. van den Bergh op een bijeenkomst van de vereniging „Nederland m den vreem de" over de 'problemen van de nieuw te bouwen tuinsteden langs de rand van de hoofdstad, „maar wij kunnen van te voren niet weten, ivaar de huisvrouw de was zal uithangen". In zijn globale overzicht, van de enor me uitbreiding stipte hij de onaangena me verrassing aan, die ontwerpers en bouwers hebben moeten ondervinden in de thans snelvorderende tuinstad Sloter meer: veel van de moeite, die men zich heeft getroost om het stedebouwkundige schoon op te voeren is teniet gedaan door de rommelige en armoedige aan blik, die de veranda's op bepaalde dagen bieden, wanneer ze alle vol hangen met veel kleurig drogend wasgoed. De wet houder noemde liet :„Een wonderlijk ge zicht al die was" en zeide: „We weten nog niet precies, hoe we dit probleem móeten oplossen in de verdere bouw". Wel voerde hij aan, dat er in de hoofd stad thans een speciale commissie is be noemd, die o.a. zal moeten onderzoeken of er in de toekomst misschien gemeen schappelijke droogruimte voor hele hui zenblokken zullen worden ingericht. Naar A.F.P. uit Vaticaanstad verneemt, is Benedictus Aloysius kardinaal Masella benoemd tot Pauselijk legaat voor het ko mende internationale Eucharistische Con gres dat in de maand Juli in Rio de Ja neiro, de hoofdstad van Brazilië, zal vior- den gehouden. De Moto-cross des Nations, een team wedstrijd, zal in 1955 in Denemarken gehouden worden en wel op 28 Augus tus, terwijl Tsjecho Slowakije dit jaar het terrein levert voor de Internationale Zesdaagse, welke van 1318 September wordt verreden. In het roeiprogramma voor 't komende seizoen zijn de data 2 en 3 Juli, wat Ne derland betreft de belangrijkste, omdat op die dagen de Nederlandse Kampioen schappen voor dames heren en jeugd verroeid zullen worden. Op internatio naal niveau zullen de Europese Kam pioenschappen weer grote be1"*-":ng trekken. De dames roeien om deze tite1 op 5. 6 en 7 Augustus in Boekarest, de heren op 25, 26 en 27 Augustus te Gent. Interessante data. waarop nationale wedstrijden worden gehouden zijn verdo- 3 April: Lange afstands-kampioenschap- pen van de Amstel voor heren en idem op 24 April voor dames, op 1 Mei Varsity. 21 en 22 Mei: Wedstrijden van de Am sterdamse Roeibond op de Bosbaan, 3 en 4 Juni: Gecombineerde wedstrijden van Hollandia en Njord (Alphen a. d. Rijn). 9 Juli: Beneluxwedstriiden (Haar lem). 24 en 25 September: Jeugdwedstrij den van de Amsterdamse Roeibond en 23 October: Lange-afstands-wedstrijd «oor skifs op de Amstel. Op het feest van St Paulus' Bekering, 25 Januari, viert de Schola Carolina, het in stituut voor late roepingen te Den Haag, zijn dertig jarig jubileum. Deze instelling biedt aan mannen tussen 18 en 40 jaar, die priester willen worden, daartoe gelegen heid. In die dertig jaren zijn 250 leerlin gen tot priester gewijd of zullen binnen kort deze wijding ontvangen. Vijf en twin tig van hen zijn wereldheer, de anderen traden in 28 verschillende orden en con gregaties. De Schola werd in 1924 opge richt door pater dr C. Wilde S.J., die haar onderbracht in het St Aloysius-college te Den Haag. Hij kwam tót de oprichting, omdat hij tot de ontdekking was gekomen dat vooral de twintigste eeuw vele late roepingen kent. Vroeger gingen vele van deze roepingen verloren, omdat er geen gelegenheid bestond ze te verwezenlijken Geen bisschop of religieuze orde of congre gatie kan deze jongemannen opnemen wanneer zij niet de nodige kennis der oude talen en algemene ontwikkeling bezitten. Om aan deze behoefte tegemoet te ko men richtte pater Wilde zijn instituut op, dat later naar hem Schola Carolina werd genoemd. De opleiding omvat een twee-jarige cur sus in Latijn en Grieks, waarbij natuur lijk een algemene ontwikkeling van min stens U.L.O. wordt vereist. Daarnaast klassieke cultuur en geschie denis, inleiding in het geestelijke leven etc Een academie geeft gelegenheid tot alge mene ontwikkeling. De leerlingen van de Schola buiten Den Haag wonen op kamers in de stad. Velen moeten bij hun studio nog werken om te kunnen leven. De Schola is dus geen se minarie, wel de weg, die er naartoe leidt Maar met haar twee-jarige cursus is zij uniek in Nederland. Door deze korte duur komt zij bovendien tegemoet aan de finan ciële moeilijkheden, die voor vele late roepingen soms een groot bezwaar zijn. De vacantie in de textielindustrie valt dit jaar samen met de vacantieweek van de bouwvakarbeiders en za] dus worden gehouden van 25 tot en met 30 Juli. Vooral voor velen in Twenthe was het vaak hinderlijk, dat de bouwvakarbeiders eik jaar een week na de textielarbeiders vacantie genoten In verscheidene Twentse gezinnen komt het namelijk voor, dat uit een gezin de leden in de textiel zowel als in de bouwvakken arbeiden, waardoor het gehele gezin nooit tegelijk met vacantie kon gaan. Het Westberlijnse dagblad „Der Abend" heeft Zaterdag gemeld, dat gedurende de laatste maanden onder sware geheimhou ding Russische atoomkanonnen en ver dragende raketwapens naar Oost-Duits land ijjn overgebracht. Volgens het blad waren uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen alvorens deze wapens in 25 speciale spoorwegwa gons uit Rusland naar Oost-Duitsland werden vervoerd. Een deel van de atoom wapens zou z|jn getransporteerd naar de omgeving van Schwerin, Erfnrt en Maag denburg. Ook zou atoomgeschut zijn aan gekomen in Kummersdorf—Sperenberg, ongeveer 60 kilometer ten Zuiden van Berlijn. Volgens „Der Abend" zouden verder sinds de herfst van verleden jaar in de Russische zóne van Duitsland 600 zware tanks van het type „Stalin II" zijn aan gekomen. Een aantal verouderde tanks werd gedurende dezelfde periode uit Oost-Duitsland naar de Sovjet-Unie te ruggezonden. (Van onze correspondent) In de vergadering van 8 Maart 1950 besloot de raad van Bussum tegen de Staat der Nederlanden een rechtsgeding te voeren betreffende een gerezen ge schil inzake de subsidiëring van de ten laste van de gemeente gebleven kosten voor voedselverstrekking aan de bevol king gedaan gedurende het tijdvak 3 Juni tot en met 2 September 1945. De arrondissementsrechtbank te Den Haag besloot op 31 Maart 1953 in voor de ge meente Bussum gunstige zin. De Staat ging in beroep van dit vonnis en de ge meenteraad besloot het rechtsgeding ook in hoger beroep voort te zetten. Het Ge- refchtshof te Den Haag heeft nu arrest gewezen, waarbij de gemeente Bussum in het gelijk werd gesteld en de Staat der Nederlanden werd veroordeeld tot beta ling van de proceskosten. In de nacht van Zaterdag op Zondag, voor de laatste snelheidsproef van de Monte Carlo Rallye, botste de wagen van een Engelsman, die een bocht afsneed in een van de hellende straten van Monte Carlo, in volle vaart tegen de auto van onze landgenoot Slotemaker. in welke wagen zich ook de Nederlanders Maas land en Verzül bevonden. De klap kwam zeer hevig aan. Slote maker, die op het moment, dat de Engels man kwam aanstuiven, geheel rechts reed, kwam er met een gekneusde knie af. Ver zijl liep een lichte hersenschudding op en kreeg enkele schrammen in zijn gezicht, terwijl Maasland vrij kwam met de schrik. De auto was niet ver af van het stadium „volkomen verloren". De Nederlanders $ijn evenals de Engel sen geruime tijd op het politiebureau van Monte Carlo verhoord, waar mede aan de hand van getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat onze landgenoot geen enkele schuld treft. De Engelsman was. zo liet een zijner passagiers zich ontvallen, aan 't oefenen voor de straten- race van Zondag. (Van onze correspondent) De woningbouwvereniging „De Goede Woning" te Apeldoorn heeft bij de ge meente financiële steun gevraagd voor de bouw van 240 woningwetwoningen op ter reinen aan de Westenenkerweg. Rondweg Zuid, Nikkelweg, Staalweg en Hoender parkweg. Het complex zal bestaan uit 8 dubbele ééngezinshuizen, 208 woningen in vier woonlagen en 24 woningen in twee woonlagen. Daarnaast omvat het complex de bouw van 16 garages. Het ligt in het voornemen in het sou terrain van de woningen in flatbouw de bergplaatsen voor de woningen en een aantal verhuurbare ruimten op te nemen Deze ruimten zullen, na het aanbrengen van de nodige voorzieningen, kunnen wor. den benut voor o.a. hobby-ruimten, dé pendances der leeszaal, vrouwenvor mingswerk van de Kruisverenigingen enz. Het voornemen bestaat verder om enkele extra voorzieningen aan te brengen, be staande Uit 240 geysers, 240 wasmachines, vloerbedekking in de 240 woonkamers en 26 ingerichte droogruimten De extra voorzieningen zullen een ge middelde huurverhoging van 1.86 per week meebrengen. De huur van de etage woningen zal 7.63 per week bedragen De garagehuur ls berenkend op 4 per week. (Van onze correspondent) Met een schuld van bjjna een ton, maar met daarnaast een behoorlijke dosis ge motiveerd christelijk optimisme, nam vijf jaar geleden de in 1946 in het leven ge roepen stichting „Limburgs Gemeen schapsoord en Volkshogeschool" de in een voormalig patersklooster te Valkenburg- Houthem ondergebrachte volkshogeschool Geerlingshof in gebruik. Zaterdagmiddag kwam andermaal een voornaam gezel schap gasten hier bjjeen om samen met het bestuur terug te blikken op hetgeen men in de afgelopen vjjf jaren met het Limburgse volkshogeschoolwerk heeft be reikt. Geerlingshof heeft zich een onmisbare plaats verworven in de Limburgse katho lieke gemeenschap, zo zeide burgemeester H. Dassen van Schaesberg, voorzitter van het bestuur. Deze school bevorderde niet alleen de gewestelijke, maar ook de ai- gemeen Nederlandse cultuur en versterk te bovendien het saamhorigheidsgevoel. Na de heer Dassen sprak prof. dr J. Pe ters C.ss.R. te Nijmegen, die sprak over „Bezinning op het volkshogeschoolwerk". Waar het bij dit werk vooral op aan komt, zo zeide hij, is, dat de leiders de juiste sfeer weten te scheppen, een sfeer, welke de deelnemers er toe brengt zich een per soonlijke en harmonische levenshouding te verwerven. Deze sfeer nu is kenmer kend voor de Limburgse volkshogeschool. Specifiek kan voor haar werk ook worden genoemd de grote aandacht, welke zij heeft voor de gezinscultuur en alles, wat daarmee samenhangt, alsook haar aan dacht voor de volkscultuur en een gezond regionaal leven. Ideaal zou het volgens prof. Peters zijn. als men op Geerlingshof op gezettte tij den vaste cursussen kon houden, waarin vooral het karakteristieke van dit huls tot uitdrukking komt. Een cursus in het kader waarvan van het centrum van dï persoon uit de verschillende vormen van het gemeenschapsleven zoals het gezin, de parochie, de stand, het beroep enz. onder de loupe worden genomen en die zo vaak zou moeten terugkeren, dat alle daarvoor in aanmerking komende jonge mensen er aan kunnen deelnemen. Voor een dergelijke cursus voelde ook heel veel de directeur van de school, de heer F. Erens, die op de lustrumvergade ring een overzicht gaf over het werk dar afgelopen vijf jaren. Hij deelde o.m. mede, dat sinds 1950 meer dan 13.000 personen op Geerlingshof hebben vertoefd. Van hen behoorde 15,5 procent tot de arbeiders, 19 procent tot de boeren, 37,5 procent tot de werknemende en 4 procent tot de zelf standige middenstand, 20 procent tot de studerenden en 4 procent tot de intellec tuelen; 88 procent der deelnemers was katholiek en 56 procent mannelijk. Voor 62 procent bestonden de deelnemrs uit Limburgers, voor 34 procent uit andere Nederlanders en voor 4 procent uit bui tenlanders. De gemiddelde cursusduur steeg van 2,5 dag in 1950 tot 5 dagen in 1954. Ook werd het woord gevoerd door mgr dr J. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, die naderhand in de kapel van de volkshogeschool tot besluit een ponti ficaal Lof celebreerde. Monseigneur wees er op, dat Geerlingshof inderdaad is ge worden. wat men ermee voor had, name lijk ,,'n huis der Limburgse gemeenschap" Een laatste woord van lof werd Zater dagmiddag gesproken door burgemeester F. Breekpot van Valkenburg, die zeida, dat het Valkenburgse gemeentebestuur groot respect heeft voor wat op Geerlings hof wordt gepresteerd Tevens bood da burgemeester een enveloppe aan, inhou dende een extra subsidie van de gemeente Valkenburg, welke elk jaar bij het opstel len van de begroting de volkshogeschool wel bedenkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7