V estigingseisen voor ue land bouw niet noodzakelijk Algemene vorming en beroeps opleiding dienen samen te gaan Coöperaties dienen micldenstandsbelangen te respecteren Buitengewone vergadering K.N.B.T.B. Nederlandse volk niet bereid redelijke nriis te betalen? PAGINA 3 Dan spijt het U, \A wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis in huis hebt. Dominerende vraagstukken eens een aanwijzing zou kunnen zijn, dat het Nederlandse volk niet bereid is de kostprijs plus een redelijke ondernemers winst te betalen voor producten, welke door de landbouw worden opgeleverd. De Nederlandse landbouw kan overigens wat de kostprijzen betreft de vergelijking met het buitenland glansrijk doorstaan. In dit verband vroeg de heer Mertens zich af, welke tak van handel en indus trie het heeft gepresteerd om d.m.v. een objectief instituut als het L.E.I. de kost prijzen der producten zo verantwoord open te leggen als dit in de landbouw het ge val ts. De georganiseerde landbouw zal moe ten zorgen voor een goed ingericht en slagvaardig voorlichtingsapparaat, waar door het mogelijk wordt gemaakt, het Ne derlandse volk wat meer begrip bij te brengen voor de werkelijke situatie en po sitie van de Nederlandse landbouw, aldus de heer Mertens. Prof. Thurlings heeft in de vergadering van de K.N.B.T.B. een zeer interessante beschouwing over en toelichting op het sociaal economische beleidsprogramma gegeven. De daarin dominerende vraagstukken vatte hjj in twee groepen samen, in de eerste plaats het vraagstuk van onderne mersschap en marktrisico en vervolgens het vraagstuk van de kostprvjsverschillen in samenhang met dat van de sociale ontsluiting van ons platteland en daarme de dat van de verhouding tussen agra risch en niet- agrarisch inkomen. De boer heeft niet genoeg aan be kwaamheid, hij moet ook bewegingsvrij heid, speelruimte hebben. Hij moet zich kunnen ontplooien. Vandaar de gereser veerde houding t.a.v. het vestigingsbeleid en t.a.v. toetsingsnormen voor de pacht overeenkomst. Vandaar het streven naar Europese economische integratie, dat wil afrekenen met de kunstmatige bescher ming, welke de handel belemmert. Het vraagstuk van de kostprijsverschil- len houdt verband met de garantiepoli- tiek voor de uitvoerbaarheid waarvan niet zozeer de aanwezigheid van kostprijsver- schillen. doch de hoogte der kostprijzen in de duurste gebieden het beslissende moment vormt. Deze vindt men bij de gezinsbedrijven op de zandgronden. De beschouwingen van prof Thurlings waarbij het o.a. een analyse geeft van het begrip .economisch verantwoord be drijf", lopen uit op overwegingen, op wel ke wijze de kosten van de zandgrond- bedrijven te verminderen zouden zijn on der gelijktijdige bewerking van de nodig» structuele aanpassingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3