MINISTER MANSHOLT VERDEDIGT ZIJN BELEID OP VERGADERING VAN K.N.B.T.B. Het tekort aan landarbeiders COMMENTAAR m HONGARIJE verlaat NIEUWE KOERS GODSDIENST IS POLITIEK BIJ DE W.-DUITSE JEUGD N.E.S.B.-proces zonder einde COGNAC HINE Leidse vrouwelijke studenten vierden lustrum Hoodwill ChefarineJ; Geen verlangen naar eenheidsworst Aanklacht zwaarmaar on "':N.V:V. heeft donker verleden Koningin onder haar jaarsvriendinnen Openhartigheid aan beide kanten Zestig proeent kiest ander beroep Henk van der Maze. Griep? Chefarine „4" doet wonderen! LOTHAR MALSKAT: 18 MAANDEN Dijken op Texel worden verbeterd Versterking van zware industrie Leiders weer voor Hoge Raad Seaside" verliest kort geding tegen Sooi Het specialistenconflict Eenjarig meisje dronk wormolie Tragisch ongeval Staking voor meer werk VOENSDAG 26 JANUARI 1955 PAGINA 3 Benelux concrete machtsfactor V er hoging productiviteit Standvastig beleid gemaakt! Het rechtstreeks olggjm.S'A Mug' is al zo oud als de vakbeweging bestaat met oe ook de heftige veront Elk tablet Chefarine „4" beval 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IH ÉÉR TABLET 'n 4lje doet wonderen Lubeckse Meestervervalser veroordeeld Voorstel van Ged. Staten goed gekeurd BROODOORLOG IN AMSTERDAM - -ü LE COGNAC L E PLUS FIN f 14.- per fles Geen kwestie van een huurcontract Op 8 Februari wijst Hoge Raad arrest in proefproces Melkprijs, productie, arantie (Van onze Utrechtse redacteur) sbeiü van de Minister van Landbouw, de beer S. Dc aanwezigheid van de Minister van Landbouw, ue neer o. L. Mansliolt gisteren op de buitengewone algemene vergadering van de Katli. Ncd. Boeren- en Tuindcrsljond te Utrecht, waar bet sociaal- economisch beleidsprogramma werd ontvouwd met een toelichting van prof. dr Th. L. M. Tburlings wij hebben een en ander reeds uitvoeri.: gepubliceerd was waarlijk niet alleen decorum. Het was een nuttig en interessant samentreffen van dc georganiseerde katholieke boerenstand met dc regeringsvertegenwoordiger, waarbij aan beide zijden een giotc openhartigheid aan de dag werd gelegd. De voorzitter, de heer C. G. A. Mertens uitte vrij critiek op het beleid van dc Minister, hetgeen men eveneens in ons blad van gisteravond heeft kunnen lezen, waartegenover de minister een nadere verklaring gaf van dc gevolgde en nog te volgen lichtlijnen. Aan beide zijden is ongetwijfeld veel verhelderd, wat niet wegneemt, dat verschilpunten blijven bestaan. Minister Mansholt was zeeer uitvoerig met het belichten van enkele aspecten van het prijsbeleid en uiteraard was de aandacht van de vergadering bijzonder ge spitst op hetgeen hij zei over de melk prijs. Z. Exc. gaf duidelijk aan, hoe het vraagstuk van de pacht bij de melkprijs van in vloed is gebleken. De integrale kostprijs voor de weidegronden komt uit op 20,8 ct. en voor de zandgronden op 24,8 ct, welk verschil te groot is. Wil men een gemiddelde prijs, dan zou deze dus vastgesteld moeten worden op 22,8 ct. Het verschil in kostprijs vloeit ech ter voort enerzijds uit verschillen in be drijfsvoering, anderzijds uit pachtyerschu- len, welke laatste niet zo gemakkelijk te egaliseren zijn. De winst aan de kant (weidegebieden) en het de andere kant (zandgronden) a'f ge volg van de pachtprijsverschillen liggen dus buiten de prestatie van de boeren Bij een juiste pachtverhouding zou het verschil In kostprijs van de melk voor de weidegronden en zandgronden 1,7 ct zijn, hetgeen nu gecompenseerd is door het geven van een toeslag voor de zandgron den van 1,7 ct. De garantieprijs van de regering is nu voor het weidegebied ge baseerd op 22 ct en voor het zandgebied op 23,7 ct. In dit systeem zijn de ar beidskosten en de 6 pet loonsverhoging volledig vergoed en kan op de zandgron den, voor wat de melk betreft, in het algemeen een redelijk bestaan gevonden worden. De Minister is ervan overtuigd, dat de doorberekening van de kostprijs in de con sumentenprijs voor de bevolking, vooral voor de minder draagkrachtigen moeilijk is. Het zou een heel gemakkelijk beleid geweest ziin dit geheel af te wentelen op de overheidsfinanciën, maar aan het ge ven van subsidies moeten zekere grenzen gesteld worden. Het laatste jaar is alleen voor de melk reeds een subsidie van 80 millioen gege ven welk bedrag door de toeslag voor de zandbedrijven bij de huidige zuivel- waardo gestegen is tot een totaal van 105 mil1i°en- Wanneer ook de 3 ct. stijging van de consumentenprijs ten laste van de overheid zou komen, kwam daar nog 45 millioen bij, hetgeen dus niet minder dan 150 millioen in totaal zou worden. Zulks zou uitermate moeilijk zijn, ook met het oog op de Benelux, waarbij het streven bestaat de subsidies geleidelijk te ver minderen. Z Exc. noemde de Benelux van grote betékenis als concrete machtsfactor naar een verdere integratie van West-Europa. De landbouw is daarin een van de grote moeilijkheden, waarbij het niet de kwes- tie is,'dat de Belgische landbouw achter- ljjk is, maar dat dit land moet over schakelen van overwegend invoerland naar een agrarisch exportland, hetgeen dé structuur van de Benelux is. Deze om vorming kost ti.id en wij hebben geduld, aldus de Minister, mits België zich be wust wordt, dat deze wijziging aangepakt moet worden. Er is geen sprake- van. dat wij de Bel gische landbouw in zijn streven naar meer welvaart willen hinderen en wi.i kun nen daartoe zelfs een bijdrage leveren. In dit verband kan de Ministersconfe rentie, die eind Februari gehouden wordt uitermate belangrijk zijn. Minister Mansholt herinnerde er aan, toen hij zijn betoog begon, dat het prijs beleid na de oorlog in de periode van schaarste gericht was op handhaving van een redelijke prijs voor consument en boer. Begrijpelijk, dat toen de prijsbeheer- sing de overhand had. Sedert kort is er wijziging in die situatie gekomen en reeds enige jaren is het vraagstuk van de minimum-garantieprijs voor de boer van grote betekenis geworden. Bij dit alles mag de Nederlandse land bouw echter nooit nalaten de productivi teit te -verhogen, hetgeen ook een zaak is van de overheid en vooral van het Landbouwschap. Er zijn enige gebieden in Nederland, waar men in dit opzicht achterblijft. Daarnaast moet gelet wor den op een betere bedrijfsvoering. De Minister staat nog steeds op het standpunt, dat redelijke garanties gege ven moeten worden voor zekere produc ten, die voor een redelijk inkomen van de land- en tuinbouw van belang zijn. Er is echter een problematiek door invloe den van buiten af, waarvan men de op lossing niet weet en waarbij het vraag stuk van een zekere prijsbeheersing om de hoek komt kijken. Er is, zo concludeerde Z. Exc. in het beleid van na de oorlog dus geen wijzi ging gekomen, maar wel is het karak ter van de prijzen veranderd. Men heeft de Minister wel eens meer standvastigheid gevraagd, maar daarte genover stelt de heer Mansholt, dat on derscheid gemaakt moet worden tussen beleid en uitvoeringsmaatregelen, die zich moeten aanpassen bij de steeds wijzigen de omstandigheden. Z. Exc. noemde dan enige criteria, waaraan bij de uitvoering aandacht geschonken moet worden. Ener zijds moeten consumentenbelangen en an derzijds de algemene belangen van het Nederlandse volk hun invloed doen gelden Als systeem van de prijsbeheersing kan volgens Z. Exc. zowel opvoering van het prijsniveau als het geven van productie toeslag goed zijn. Z Exc. had de indruk, dat het stelsel van' toeslagen in de toekomst meer en meer belangstelling zal genieten. Na de rede van prof. Thurlings werd nog een gedachten .risseling gehouden waarbij verschillende desiderata naar vo ren werden gebracht en de inleider enke le punten van het programma nader uit- i werkte. Er bestond voor deze bijeenkomst een zeer grote belangstelling. De Belgische Boerenbond, het Land bouwschap en vele zusterorganisaties wa ren vertegenwoordigd, aanwezig waren enige leden van de Tweede Kamer en dr Albering, secretaris van de K.V.P. E voor moderne SCHUIMRUBBER BED mensen HAZET BEODEN. EN MATRASSEN.F ABRIEKEN IE ZEV£NBE*Gen TELEFOON No De rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr ir C. W. C. van Beekom, heeft Maandag te Kortgene voor de vereniging voor bedrijfsvoorlichting op Noord Beveland gesproken over het landarbeidersvraagstuk en zijn visie ge geven over de mogelijkheden om het te kort aan arbeidskrachten in de landbouw op te heffen. Hij deed dit aan de hand van het rappoU van het L.E.l. getiteld: „De landarbeiders in Nederland, een be roepsgroep in beweging". dacht het N.V.V., dat het nu wel voor elkaar ra* vm™ r katholieken toch waardiging, nu de Bisschoppen het 1"e j-di„ woord" heeft mgr dr Poels nog weer hebben gehandhaafd. In zun "d£ "K werkliedenverbond verklaard: Wij reeds in Juli 1927 op een congres van het R. K. WemieaenyerDouu maar lusten de eenheidsworst niet, die de socialisten wel oveial aan de uiteen niet aan de communisten willen verkopen. In bonden, die toch terstond uiteen zouden spatten wanneer men de socialisten daarin niet de eerste fluit en de grote viool zou laten spelen om van de dikke trom nog maar te zwegen vniidön. soatten. wanneer men - riool zou laten spelen - om van de dikke trom nog maar te zwijgen kunnen wij ons niet f'Tb's voelen te poels ](Jt vandaag nogi ondanks „11?" ids «„genome staketsels en voor» „e.ormu,cerde .rtike- ver tegemoet en nu mislukt de doorbraak nog. Als Was vroeger de afvloeiing van dena tuurlijke aanwas uit de landarbeider^ groep gezond, tegenwoordig iand_ minder dan 45 pet van de zoons arbeiders een ander beroep en zelfsi ishe L.E.I gebleken, dat bovendien nog eens 15 pc't van de landarbeiders zelf later een ander beroep gaat kiezen. Het aantal a - beiders neemt sterker af dan de werkge legenheid. in Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs 55 pet, en getracht zal dus moeten worden het concurrerend vermogen van het be roep landarbeider te vergroten. Ir Van Beekom noemde zeven maatregelen die zouden kunnen worden genomen om de sociale positie van de landarbeider te ver beteren en de afvloeiing van arbeids krachten tegen te gaan. namelijk handha ving van de principiële gelijkstelling der lonen met de lonen van andere arbeiders in gelijke bedrijfstakken; het streven naar een zo groot mogelijke vaste kern van ar beiders op het bedrijf. Van groot belang is in dit verband het samenstellen van een zo gunstig mogelijk bouwplan: Het zou voorts mogelijk moeten zijn, aldus de in leider, dat combinaties van boeren een vaste kern in dienst namen. Hem was be kend, dat in Zeeland hiertoe reeds stap pen worden ondernomen. Hij acht het nodig, dat dit vooral wordt gedaan in overleg met vertegenwoordigers van de landarbeiders: een verder gaande mecha- mler-1ïlg' Rericht op het vermijden van arbeidsstoppen in bepaalde jaren; deze mechanisering dient vooral gericht te zijn op verlichting van het zware werk Zo zal de arbeider de machine nooit zien om hem uit te schakelen; de verhouding boer-arbeider is voor verbeterir»: vatbaar. De boer moet de arbeider zien als zijn medewerker en niet als zijn onderge schikte; ook de opleiding van de land arbeider dient systematisch ter hand ge nomen te worden, o.m. door kadercursus sen en wmtercursussen; de huisvesting van de arbeiders kan verbeterd worden len der statuten. De N.V.V.-ers kwamen on®. «XfVi'pGn.V.V bü de onchristelijke stromingen hoogst beledigend is de Indeling streven'van het N.V.V. in strijd zou zijn afgewezen. Voor de verklaring, dat t zou geen enkel bewijs door met de christelijke beginselen of de c^rl®te'A® v00rts protesteerde de hoofd- de Bisschoppen zijn geleverd. Aldus dc „.Lntwaardiging tegen de aantij- besturenvergadering van het N.V.V. met felle veron "mlsdienstloosheid" en ging, dat van het N.V.V. „toenemende onkerkelijkheid en worden als gevolgen daarvan verzwakking en verval van zedelijke nor n gevreesd. In de brochure wordt opgemerkt: Het historische aandeel van het N.V.V. in Je verheffing van de Nederlandse arbeidersklasse uit de morele en materiele rilende van het 19de eeuwse kapitalisme bewijst het tegendeel. Wie zal zulks ontkennen? Er is een zeer belangrijke taak vervuld. Maar niet de grootste en de voornaamste. Dat klinkt de N.V.V.-ers zeer waarschijnlijk aller vreemdst in de oren. Maar 't is de waarheid. We kennen ze met tientallen: N.V.V.-ers, die hun leven lang hebben gesjouwd, om het levenslot hunner kameraden te verbeteren, misschien ondanks tegenwer king van katholieke patroons! Men ziet, we zijn niet zo peuterig of vergoelijkend. Er is van katholieke kant zwaar gezondigd. En die anti-sociale zonde is vandaag nog de wereld niet uit. 1 Hoe kan hef episcopaat dan toch nog zo scherp z«n? Omdat de katholieke maat schappijleer in haar uitvoering primair de ziel van de mens wil proberen veilig te stellen Met de ziel bemoeit het N.V.V. zich met. Het N.V.V., dat een sociaal democratisch of tegenwoordig een d^ocratisch-soc.ahstisch draagt be; moei, zich vooral met dc Som op mens de hele wereld te winnen, wanneer hij schade Itldt aan zijn ziel. Nu moeten de N.V.V.-ers niet boos worden of ons als geblaseerden gaan be schouwen. De polsstok van hel N.V.V. is ons tekort en niet van het voor ons geschikte hout. Nogmaals we kennen onder de N.V.V.-ers tientallen prachtmensen, rpaar dat is ons niet voldoende. Het gaat om het stelsel. Dat is voor ons hele leven genomen te vaag, te slap, te weinig biedend ondanks het mogelijke ma teriële'welzijn. In de positivistische sociologie was een der scholen de economische school van Marx en Engels, opgekomen na de verbastering der gilden en na de ranse revolutie als tegenweer tegen de ontwikkeling van het kapitalisme. Steunend op wegeer Hegel en later op Feuerbach, werd naar wijziging en verbetering van de wereld orde gestreefd op de basis van: Alles is stof, er bestaat geen onstoffeluke God, er ts jjeen onstoffelijke ziel. Met als doel productie in handen van de gemeenschap, economische orde regelen door de gemeenschap. Nu weten we wel, dat er een heel revisionisme is geweest, dat reeds lioelstra het historisch materialisme maar eenzijdig vond en het innerlijk onbevre igd achterlatend. De kleur van het rood is verschoten. Vandaag spreken de statuten over werken volgens de normen der naastenliefde en gerechtigheid, verantwoor delijkheid. Deze normen houden echter twee kanten in. Naastenliefde en ge rechtigheid niet eenzijdig, voor één groep maar voor alle geledingen! Hoe komt het N.V.V. aan deze termen? Ze zijn zuiver van christelijke oorsprong. In de strijd voor een betere maatschappij in de periode voor 1940 is zwaar anti-christelijk gewerkt. Telkens stieten de N.V.V.-ers op die zielskwestie en ziels- voorrang. Kerk en kapitaal, kerk en brandkast, dom houden, achterlijkheid. Moest een katholiek, die zich bij het N.V.V.aansloot en dic in de socialistische pers, zijn vakbond op vergaderingen en in gesprekken met rode makkers voortdurend het christendom als tegenstander hoorde verdacht maken en kraken niet onder de in vloed geraken? In zijn geloof verzwakken? En eveneens godsdiensthater, althans onverschillig worden? Dat verloren gaan van duizenden voor de Kerk met gevaar voor hun eeuwig geluk van de zielen bezwaarde de leiding der Kérk. Bezwaarde de Kerk en be zwaart haar nog. Nog? Voorzeker. En waarom? Daarover morgen. (Advertentie) Lothar Malskat, (41) de Duitse „Van Meegeren", hoorde zich gisteren tot 18 maanden gevangenisstraf veroordelen we gens fraude door vervalsing van middel eeuwse fresco's in de 700 jaar oude Maria- kerk te Lübeck. Samen met Dietrich Fey, een restaurateur van kustwerken, gaf Malskat de fresco's uit voor gerestaureerde originelen. Fey werd tot 20 maanden ver oordeeld. Het was Malskat zelf die aanleiding werd tot de rechtsvervolging, die nu reeds zes maanden duurt; hij verklaarde zelf dat de fresco's vals waren. Dat geschied de in 1952 nadat eerst de kunstexperts grote lof hadden gebracht aan de 13e en 14e eeuwse fresco's die in de van oorlogs schade herstelde kerk aan de dag zouden zijn gekomen. Een commissie van geleer dén en kunsthistorici onderzocht daarna de fresco's en constateerde dat Malskat ge lijk had. O.a. ontdekte men dat op de schil deringtwee kalkoenen voorkwamen, dieren die in de 13e eeuw in Europa beslist niet bekend waren. Nog twee beschuldigden in deze zaak, Bernard Dietrich Dirschau en Bruno Fen- derlandse advocaat i.e. mr Van 't Hof drich werden vrijgesproken. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord- Holland hebben Ged. Staten machtiging gekregen tot het treffen van maatrege len tot verbetering van de dijken op Texel. Zij hebben aan de Staten een rapport aangeboden over de werkzaam heden die na de storm in December jl. zijn uitgevoerd. Het lid van Ged. Staten de heer Blaauwboer deelde mede, dat de Rijks waterstaat de mogelijkheid onderzoekt de zeewering aan de Noordkust van Texel binnenwaarts aan te brengen. Het is nog niet te zeggen of de vuurtoren zal moeten verdwijnen Zo lang de duinenrij in stand blijft, heeft Eierland geen gevaar te duchten. De provincie zal op Texel dijken extra verzwaren op zwakke plaat sen, die ook door het Rijk worden ver beterd. In de Amsterdamse bakkerswereld is enig rumoer ontstaan nu een bakkerswin kel, met vier filialen, wittebrood verkoopt voor 36 ct, terwijl de door de Ned Bakke rijstichting geadviseerde prijs 40 ct is Sommige andere bakkers hebben de con currentie aangedurfd en hebben ook hun prijs verlaagd tot 36 ct, één zelfs tot 35 ct De betrokken bakker beweert, dat hij met een prijs van 36 ct genoeg winst maakt, als men geen brood aan huis bezorgt, zo als bij hem het geval is. s Werelds meest precieze uurwerk is deze atoomklok, ontworpen op de Co- lumbia-Universiteit in New York, V.S., door professor Charles H, Tournes (links) met de medewerking van dr J. P. Gordon (rechts). Het nieuwe uurwerk, dat de „M.A.S.E.R." genoemd wordt, een afkorting van Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation", maakt een direct gebruik van de energie, welke door de moleculen van het gas ammonia ivordt uitgestraald. Deze nieu we tijdmeter zal zeker belangrijke toe passingen vinden zoals bijvoorbeeld een nauwkeurige meting van de tijd, welke de aarde nodig heeft om om haar as te draaien; spectroscopisch onderzoek van de structuur van de moleculen, atomen en atoomkernen; meting van de frequen tie van radio- en televisiezenders om deze op peil te kunnen houden. De twee geleerden bij het door hen ontworpen uurwerk. Twee jongens uit Wiliamsport, V.S., Mi chael cn George (Dras, werden zó en thousiast, toen zij een foto onder ogen kregen van de 200-inch Mount Palomar sterrekijker, dat besloten zélf een miniatuur-sterrekijker te bouwen om de sterren en hemellichamen te bestuderen. Met een hoeveelheid materiaal ter waar de van 300 dollar begonnen zij aan de bouw in de garage van hun ouderlijk huis. Hoewel de sterrekijker nog niet ge heel voltooid is, is hij goed bruikbaar en vormt dan ook een attractie voor de ge hele omgeving in heldere nachten. De twee broers bij hun zelf-gebouwde sterre kijker. Hongarije zal gedeeltelijk terug keren naar de politiek van snelle industrialise ring en strenge discipline, waarvan in 1953 werd afgezien, toen de Oost-Europese communistische staten besloten een meer liberale „nieuwe boers" te volgen. Het blad van de Hongaarse communisti sche partij, „Szabad Nep", kondigde in een editie, die gisteren in Wenen werd ont vangen, de verandering van politiek aan en wees in een beschouwend artikel op de noodzaak de zware industrie te versterken Het blad zei: „Er moet een einde komen aan de liberalisering. De zware industrie moet worden versterkt door middel van nieuwe beleggingen en de productie van consumptiegoederen en de ontwikkeling van onze landbouw moet worden ver sneld". „Szabad Nep" drong aan op een vergro ting van de productie „vooral van de steenkolenmijnen, de electrische centrales de ijzergieterijen en de oliebedrijven". De productie moet, volgens het blad; sneller worden vergroot dan verleden jaar hei geval was, maar niet zo snel aN geduren de de eerste jaren van het vijf-jarenplan, dat in 1954 ten einde liep. Deze aankondiging staat lijnrecht tegen over wat in 1953 in een partij-resolutie in Hongarije als de „nieuwe koers" werd ge ïntroduceerd. Toen werd gezegd, dat de industrialisatie te snel was doorgevoerd en de discipline te streng was. Zoals reeds in ons blad gemeld, wijdde de „Pravda" Maandagmorgen een artikel aan de vraag, of de Russische economie zich op het ogenblik vooral op de lichte dan wel op de zware industrie dient te richten. In dat artikel werd de theorie van hen, die de lichte industrie ten koste van de zware industrie wilden ontwikke len, „verrot" genoemd. Het is premier Malenkof geweest, die toen hij Stalin op volgde, het accent naar de lichte indus trie verlegde. De resultaten van de meest uitge breide enquête, welke na de oorlog onder de Westduitse jongeren tussen de 15 en 24 jaar werd ingesteld, zijn thans in een 288 pagina's tellend boek gepubliceerd. Het onderzoek, dat o.l.v. Ernst Wolfgang van de N.W.D.R. werd gehouden, bestond uit 84 vragen. Deze hadden vooral be trekking op godsdienst en politiek. Uit het rapport blijkt, dat godsdienst voor 78 pet van de ondervraagde ka tholieken en voor 53 pet van de pro testanten en in totaal voor 62 pet van de ondervraagden van betekenis is, van alle ondervraagden gaat 33 pet regel matig naar de kerk, voor de katholieken afzonderlijk is dit cijfer 68 pet. Als reden voor het geheel nalaten van het kerk- Dc Hoge l'aatf heeft gisteren opnieuw behandeld de zaak tegen de N.E.S.B.- leiders Paul van Tiemen cn mr J. Wolt huis. Indertijd verwees de Hoge Raad deze zaak naar het Haagse gerechtshof, dat de N.E.S.B. als een voortzetting van de N.S.B. en dus als een verboden ver eniging beschouwde en de beide leiders veroordeelde tot twee maanden gevange nisstraf, overeenkomstig de tijd, welke zij in 1953 reeds in voorarrest hebben door gebracht. Mr J. Willems "it Den Haag betoogde namens requirant Wolthuis, dat deze zaak het grondrecht van vereniging en verga dering raakt. Men heeft wel eens betoogd, dat deze rechten niet zouden mogen worden genoten door degenen, die stre ven naar een staat, waarin geen plaats meer is voor deze rechten. Een dergelijke voorwaardelijke werking er van zou ze echter geheel teniet doen. De onderhavige vereniging zou strij dig zijn met het Besluit ontbinding landverraderlijke organisaties. Het land verraad van de N.S.B. bestond in hulp aan de vijand, doch dit is than® uiet meer mogelijk. Zelfs al zou de N.b.B. weer worden opgericht, dan zou pleiter het rechtsmisbruik achten daartegen te ageren op grond van het besluit, dat zich tegen het landverraad richt. Mr M. van der Poel pleitte namens requirant Van Tienen in dezelfde geest. De advocaat-generaal, mr s Jacob zal 22 Februari concluderen. bezoek wordt allereerst tijdgebrek ver meld vervolgens: „geen behoefte". Ge loofsverlies en -twijfel, sport op Zondag morgen en het niet op kunnen schieten met de geestelijken noemt men als ver dere oorzaken. Meer dan 50 pet van de jeugd is sterk geïnteresseerd in de politiek; het hoog ste percentage, n.l. 77 pet van de afzon derlijke groepen vindt men hierbij on der hen, die academisch gevormd zijn of tenminste een middelbare school heb ben doorlopen. Van de katholieke jongeren, die be wust een partij aanhangen is 73 pet lid van de CDU, 20 pet van de socialistische partij en 7 pet van de vluchtelingen' partij. Slechts 7 pet van alle ondervraagden voelt iets voor eenwording van Euro- pa. Wat de vakverenigingen betreft, hier is 65 pet vóór. (Advertentie) Voor de handel: N.V. Levert 8, Co, Amsterdam-C. gw.y.yf'iy» 99 (Van onze correspondent). De vrederechter te Hoogstraten (België) heeft gisteren uitspfaak gedaan in het kort geding tussen de bestuurder van de speel- club „Seaside", J. K. uit Den Haag en de Belgische huiseigenaar Sooi van den Eynde uit het enclave-gebied van Baarle-Nassau Hertog. De Belgische rechter verklaarde de eis van J. K. voor niet-ontvankriijk, omdat er geen kwestie van een huurcon tract was, maar van een „gedoog", een gastvrije toestemming, waarbij de Belg de Nederlandse speeiciub gratis in een van zijn huizen onderdak had verschaft Zoals men zich herinnert had Sooi op Tweede Kerstdag van verleden jaar de speeiciub het verdere verblijf in zijn wo ning ontzegd Het bestuur van de club was nu van mening, uat de overeenkomst, waarbij Sooi de speeiciub tot na de op lossing van de huizenkwestie de woning had afgestaan, samen met de gelden, die aan de Belg werden betaald voor bewezen diensten, in feite een huurcontract vorm den Op grond daarvan had het tegen Sooi in kort geding een schadevergoeding geëist van 10000 Belg. francs voor iedere dag, dat er niet kon worden gespeeld, als ook toelating tot het huis. De Hoge Raad zal op 8 Februari arrest wijzen in de zaak van de procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch tegen het arrest van genoemd hof, waarhij de arts-specialist dr H. K. werd ontslagen van rechtsvervolging in een proefproces. Dr K. was beschuldigd van overtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet. omdat hij een te hoog honorarium zou hebben berekend voor de klinische behan deling van een fondspatiënt. De betrok kene behoort tot de specialisten, die in 1952 bedankten voor de Landelijke Spe cialistenvereniging en zich verenigden in de Ned. Ver. van Specialisten. In deze procedure gaat het om de al of niet geldigheid van de in Januari 1953 uitgevaardigde prijzenbeschikking voor medisch-specialistische verrichtingen ten behoeve van ziekenfondsverzekerden. (Van onze correspondent) droeg, haar plaats in tussen de dames, die Voor de elfde maal sinds haar oprich- 25 jaar geleden afscheid namen van de ting vierde de Vereniging van Vrouwe- LFiase Universiteit. lijke Studenten te Leiden gisteren een Overal langs de route, die de stoet lustrum. Voor de elfde maal keerden volgde, stonden de belangstellenden, on- oud-ali'.mnae uit alle delen van het land danks mist en koude, rijen dik. Bij het naar Leiden terug om gezamenlijk met stadhuis, waar B. en W. en de curatoren de huidige generatie dit lustrum te vie- zich hadden opgesteld, overhandigde bur- ren en bij deze ruim 600 reünisten be- gemeester jhr mr F. H. van Kinschot een vond zich, evenals bij vele vorige lustra, bouquet anjers in de Leidse kleuren aan de vroegere studente. Koningin Juliana, de praeses van de V.V.S.L.. mej. E. M. Om kwart voor elf gisterochtend arn- van Eek, en de praeses van de lustrum- veerde zij per auto aan het station te commissie, mej. E. R. Rood'enburg. De Leiden. Terwijl de dames op het bta- aanbieding van het derde bouquet aan tionsplein zich naar de jaren van aan- de oudste reüniste, de 73-jarige mevrouw komst opstelden, werd de Koningin ver- J. J. StokvisCohen Stuart ondervond welkomd door haar jaarsyriendinnen, die enige vertraging, omdat de oudere jaar- de hoge gast in de hal opwachtten, groepen het tempo van de jeugd, die de Daarna nam H.M., die gekleed was in een stoet opende, niet hadden kunnen bij lange bruine bontjas en een zwart hoedje houden. Voor het Nutsgebouw aan het Rapen- H M Koningin Juliana heeft zich Dins- burg, dat vroeger het clubgebouw was, daamoracn per auto naar Leiden be- maar waar thans de Raad van Arbeid is aagnw y i gevestigd maakten de reünisten front om geven om tegenwoordig te ~m by het het ciublied te zingen. dat door de ambte- elfde lustrum van de Vereniging van naren als een zanghulde in ontvangst Vrouwelijke Studenten in deze Universi- werd genomen. teitsstad, waar, zoals men weet ook onze In de middag hield mej. E. M. v. Eek - rrm de Pieterskerk de lustrumrede, waar- Koningin heeft gestudeerd. Hare Majes- in zij de historje van de v.V.S.L. sinds telt, die Haar auto aan de achterzijde de oprichting in 1900, toen begonnen van het station te Leiden verliet, liep te werd met een oud biljart in enige kamers midden van haar jaargenoten mee in de boven een Vegetarisch Restaurant op de stoet, welke zich van het station naar '-■angebrug, uitvoerig belichtte Ook deze T7 T, r middagbijeenkomst en de daarna ee- het clubgebouw van de V.V.S.L, aan het volgde receptie werd door Koningin Rapenburg begaf. Juliana meegemaakt. (Van onze correspondent) In Valtermond is de eenjarige Meiske K. overleden tengevolge van het drinken van wormolie. Dit werd haar gegeven door haar driejarige zusje tijdens de af wezigheid van de moeder. Toen deze later weer thuiskwam heeft zij niet bemerkt, dat het kind iets mankeerde. Maar na het eten werd het meisje echter bewusteloos. Het moest op medisch advies onmiddel lijk naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar het enkele uren na aankomst is overleden. (Vrn onze correspondent) De 19-jarige H. F. uit Weezep verloor gisteravond het leven, toen hij door de gladheid met zijn fiets slipte. Hij keerde naar huis terug van een bezoek aan de ijsbaan in Noordwolde en had zijn schaat sen aan de banden om zijn hals gehangen Bij de valpartij drong een van de schaat sen in de halsslagader en hoewel niet lang daarna twee artsen uit Weezep voor hulp verlening ter plaatse waren, had de jon geman reeds zoveel bloed verloren, dat zulks niet meer mocht baten. Bijna driehonderd arbeiders van de Britse Hawker-vliegtuigfabriek hebben Dinsdag besloten een één- daagse symbolische staking af te kondigen, omdat zij meer werk wensen. De arbeiders klaagden dat zij al veie maanden in totaal dui zend uur per week door gebrek aan werk niet productief kunnen maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3