l Brits verlangen naar staken het van net vuren 1 Vijf dagen werken per week GOEDE voorbeelden critiek op Spaanse vakbeweging Geen Nieuwe Springtij liet op zich wachten „Katingo'' bleef waar zii was katholieke schaats Eden bespreekt Formosa-crisis Amerik. Senaatscommissies wensen machtiging van Eisenhower „Vlaggetjesdag" op 21 Mei Vijfde colonne tegen katholieken aan het werk in Argentinië KINDERPELGRIMSTOCHT NAAR VADERS GRAF Onze Kerstprijsvragen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN BBS gil Donderdag 27 Januari 1955 WEERBERICHT PEKING'S V.N.-ZETEL Meer oppositie Britse en Amerikaanse nnances Veiligheidsraad Stagnatie treinverkeer tussen Den Haag en Rotterdam Bovenleiding bij Delft raakte onklaar Christelijk Yakverbondsleider voelt voor combinatie met 9-urige werkdag Jubilerend Scheveningen in het middelpunt Levensstandaard en exportpositie mogen niet omlaag Lessen der practijk waThijHJet1 ee" vermind«inn"t°?5Suu! Loonsverhoging urgent Geloofsafval onder arbeiders wekt bezorgdheid De „zondvloed" in Frankrijk Omvang der veroorzaakte miserie Peronistische verlliksters-groepen speuren en luisteren Weinig belangstelling Doorwerken Bevroren varkensvlees niet meer naar Engeland Britse jongens en meisjes bezoeken Nijmegen ZATERDAG 29 JANUARI De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Nu en dan opklaringen maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 28 Augustus: Zon op 8.30 uur, onder 17.21 uur; Maan op 9.41 uur, onder 23.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTI Dc kwestie-Formosa is gisteren in Londen en Washington het onder werp van parlementaire besprekingen geweest. In het Britse Lagerhuis heeft minister Eden verklaard,'* dat Groot Brittannië's eerste zorg in de crisis over Formosa liet doen beëindigen van de gevechtshandelingen is. Hij kondigde aan, dat zijn regering bij alle betrokkenen zou blijven aandringen op het belang van het slaken dei- vijandelijkheden en voorkoming van uitbreiding van de strijd, want geweld is niet de oplossing voor dit delicate en moeilijke probleem". In Washington hebben de senaatscommissies voor buitenlandse betrek-I kingen en voor de strijdkrachten in een gemeenschappelijke bijeenkomst de resolutie goedgekeurd, waarin president Eisenhower gemachtigd wordt Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken bij de verdediging van Formosa de Pescadores en „verwante posities"' in dat gebied. De resolutie zou Waarschijnlijk nog heden in de Senaat in stemming worden gebracht. Uit de straat van Formosa zelf zijn geen berichten binnengekomen van een nieuw treffen tussen nationalistische en communistische strijdkrachten Na de communistische invasie van het eiland Jikjangsjan, die in het midden van de vorige week plaats vond, is de toestand er ogenschijnlijk rustig. In het Britse Lagerhuis zeidc minister Eden over Eisenhowers boodschap betref fende de kwestie-Formosa aan het Con gres, dat de president zich niet heeft uit gesproken voor uitbreiding van de ver plichtingen jegens Formosa en de Pesca dores. De president legde, volgens Eden de nadruk op het zuiver defensieve ka rakter van de overeenkomst met de Chi nese nationalisten. „De Engelsen respec teren president Eisenhower en weten dat uV Ke^ruik van Amerikaanse strijd krachten slechts met zeer grote tegenzin zal goedkeuren". ?e ®ritse regering begrijpt, dat met betrekking tot de eilandjes voor de kust van de Chinese regering niet verwacht kan worden, dat zij handelt op een wijze, die "aar haar mening zal schaden, wat zij 1 beschouwd. Toch Groot- Brittannie is er van overtuigd, dat het i7an dcze eilanden op vreedza- kltrnkkeil2,n Worden opgelost, indien alle betrokkenen maar aan een vreedzame oplossing willen meewerken. t», „.ft" ze£ e to® zo spoedig als het in ternationale overleg het toelaat, meer in- nemingen over het overleg te geven. De leider van de sociali&tsche oppositie, Attlee, werd door zijn aanhangers toege juicht, toen hij zeide, dat in de kwestie van Formosa en de andere eilanden sprake is van inmenging in een burger oorlog. Hij noemde Eisenhower's optre den duidelijk een actie van de V. S. en niet van de V. N. „Is het, met het oog op de noodzaak om vijandelijkheden te vermijden en vreed zamer regelingen te treffen, niet duide lijk, dat communistisch-China zijn eigen plaats in de V. N. moet krijgen?" vroeg Attlee. Eden antwoordde, dat het hem had ver rast, dat Attlee Formosa en de eilanden voor de kust in een adem noemde. For mosa cn deze eilanden waren ook in de tijd toen Attlee premier was, steeds als afzonderlijke kwesties behandeld. Formo sa was in deze eeuw nooit als deel van China beschouwd en zijn status is gere geld in het verdrag van San Francisco. „De eilanden voor de kust daarentegen zijn altijd, en worden ook thans door ons ais deel van China beschouwd". Het uitstel van de toelating van com munistisch China tot de V.N. schreef Eden toe aan „agressie van de Chinese commu nisten in Korea". De goedkeuring van de Formosa-reso- luties door de Amerikaanse senaatscom- missies geschiedde gisteren met 26 te"r--n 2 stemmen (die van de republikein Wü- liam Langer en van de onafhankelijke senator Wayne Morse). Een poging van de democraat Hubert Humphrey om de bevoegdheid van de president tot Formosa én de Pescadores te beperken werd met 20 tegen 8 stemmen verworpen. Voorts werd een resolutie vaa de democratische senator Kefauver waar in de president wordt gemachtigd Formosa en de Pescadores „hangende een doel treffende actie van de V.N." te verded,- gen, door de commissies met gelijke stem verhouding afgewezen. Een commissie-lid zeide tegenover ver slaggevers, dat het doe! van de democra tische pogingen was. <je eilanden Quemoy en Matsoe, die viak voor het Chinese vasteland liggen, niet onder de verant woordelijkheid van de V.S. te laten vallen De resolutie verkreeg in de Senaats commissies niet de eenstemmigheid, die zü in het Huis had gehad en men ver wacht. dat er nog fel en mogelijk lang over zal worden gediscussieerd. Binnen een uur na de stemming in de commissies diende de republikeinse sena tor William Langer een nieuw amende ment op de resolutie in. waarin wordt gezegd, dat zij niet zodanig geformuleerd moet zijn, dat de president gemachtigd wordt strijdkrachten op het Chinese vaste land te gebruiken of tussenbeide te ko. men bij de verdediging van eilanden bin nen twintig km van de Chinese kust, be halve om nationalistische troepen of bur gers te helpen evacueren. De senator verklaarde, dat de resolutie veel te alge meen is geformuleerd. Senator Kefauver zal zijn eigen resolutie die eerder was verworpen, weer bij de Senaat indienen en verwacht wordt, dat hij dan meer steun zal verkrijgen, om. van de zeven democraten, die in de com missies voor zjjn resolutie hebben gestemd. Politieke waarnemers in Washington wijzen op het verschil in de wijzen, waar op de V.S en Groot-Brittannië de netelige Formo.sa-kwest.ie benaderen. De nadruk in de Congres-debatten lag en ligt op ie bereidheid van Amerika om —"in geval van nood te vechten Eden legde m zijn Lagerhuis-rede de nadruk op de Amerikaanse bereidheid om tot een öe- eindiging van de vijandelijkheden ;e komen. Dergelijke nuances zijn niet on gewoon,, aldus deze waarnemers, ofschoon zij in deze kwestie groter schijnen dan normaal. In Londen wijst men op drie belangrijke punten, die gebleken zjjn uit de verklaring van Eden. Vooreerst de absolutie noodzaak van een staken van het vuren. Dit moet, volgens de Britse opvattingen de eerste stap zijn naar een regeling van de status van Formosa door onderhandelingen, die dan in een rustiger atmosfeer moeten wor den gevoerd. De Britse regering laat ver volgens zonder het met zoveel woorden uit te drukken horen, dat naar haar mening op de regeling van de kwestie- Formosa de toelating van Peking tot de V.N. moet volgen. Ten derde is duidclija het grote verschil aangetoond, dat er tus sen regering cn oppositie bestaat over de rechtsgronden waarop Peking zijn For- mosa-eisen baseert. De oppositie heeft als haar mening bevestigd, dat Formosa zo wel juridisch als geografisch een inte graal deel van China vormt en het con flict lussen de beide Chinese regeringen dus een burgeroorlog is De Londense bereden politie heeft een I grootscheepse charge uitgevoerd tegen duizenden demonstranten die zich ver zameld hadden buiten de Engelse Parle mentsgebouwen cn die de uitgangen van het House of Commons, het Engelse La gerhuis, volkomen versperden, in protest tegen de Duitse herbewapeningDe poli tie had eerst bevel gegeven tot het ont ruimen van de St. Stephens ingang, maar de situatie spitste zich toe, toen de politie met. geweld de menigte uiteen moest drijven, terwijl de kreten „Geen wapens voor de Duitsers" niet van dc lucht waren. Vele demonstranten waren lid van het Britse Vredes Comité. Een arrestatie tijdens de relletjes: drie van de honderden aanwezige Bobby's weren zich geducht Uit gewoonlijk welingelichte kringen der V.N. te New York wordt vernomen dat de Veiligheidsraad waarschijnlijk in het begin van volgende week bijeen zal komen ter bespreking van de kwes tie van een staken van het vuren in de straat van Formosa, aldus meldt Reuter Tengevolge van een defect in de clec- trisehe bovenleiding boven een der beide hoofdsporen tussen Delft en Schiedam heeft het treinverkeer tussen Den Haag en Rotterdam van kwart over zeven tot kor' na negen uur gisteravond gestagneerd. Het defect werd veroorzaakt door eei. stroomafnemer van een electrische loco motief van een goederentrein, die juist het station Delft had verlaten met bestemming Oldenzaal. Er ontstonAeen stagnering in het treinverkeer die duurde totdat men na twee uren de bovenleiding had hersteld Gedurende deze tijd werd tussen Schie dam en Den Haag over enkel spoor een pendeldienst onderhouden, terwijl tussen Schiedam en Rotterdam de treinen van de diensi op Hoek van Holland voor het vervoer der reizig,,,zorgden. De treinen op de lijn Amsterdam—Dordrecht v.v. reden van het Noorden uit slechts tot Den Haag en van het Zuiden uit tot Rotterdam. „Vlaggetjesdag" zal dit jaar, onvoor ziene omstandigheden ,v00?!!?eï?£)lideJ1, worden gevierd op Zaterdag 21 Mei. In de visserijplaatsen zal dan o.a. het traditio nele hijsen van de bedrijfschapswimpcl geschieden. Dit jaar zou aan Vlaardingen de eer te beurt vallen als hoofdplaats te fungeien. Dit gebeurt immers steeds bij toerbeurt. Als gevolg echter van het feit, dat Sche veningen het vijftigjarig bestaan van de vissershaven zal vieren, heeft het comité Vlaggetjesdag van Vlaardingen aan het Scheveningse comité voorgesteld te ruilen en dit jaar Scheveningen in het middel punt van de belangstelling te plaatsen- Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren voor het kader een studie conferentie gehouden over de .vijfdaagse werkweek. De voorzitter van de Chr. me- taalbewerkersbond, de heer H. Peters, hield er over een inleiding. Hij merkte op, dat hel vraagstuk van verdere verkorting van de arbeidsduur ook internationaal in het middelpunt der belangstelling komt te staan. In verschil lende landen, zoals Engeland, Frankrijk, Amerika en Australië is een verkorte werkweek reeds geheel of in overwegende mate gerealiseerd. De christelijke vakbeweging in ons land mag volgens de heer Peters voor dit vraagstuk de ogen niet sluiten, doch dient zich hierop te bezinnen. De verkorting van de totale wekelijkse arbeidsduur mag z.i. niet resulteren in een verlaging van de levensstandaard en evenmin in een verzwakking van onze exportpositie. Daarbij zouden allereerst de gevolgen van een algemene werktijdsver korting dienen te worden onderzocht. Ge zien het feit, dat het verband tussen ar beidsduur en productiviteit per bedrijfs tak verschillend is, zou deze studie per bedrijfstak gespecificeerd dienen te wor den. De bij de wet vastgestelde arbeidsduur ,,,2' ln Nederland 48 uur. Een kortere goedkeuriniTerktij<3 iS' tenzi;i met sPeciaIe fn de arbeidsinspectie, of nok" rnpI*"1 hfhn!.rf 660 v'Rdaa8se-werkweek, ook met behoud van 48 uur is noa afee- zien van de daarvoor speciaal' benodifde goedkeuring wegens overschrijding van de ,n de arbeidswet bepaalde m^fmale da! gehjkse arbeidsduur van 8>,i Uur, door de overheid steeds zoveel mogelijk tezenae- gaan op grond van economische overwe gingen (vrees voor daling der productie en der arbeidsproductiviteit tijdens de pe riode van Nederlands economische herstel) en op grond van vrees voor repercussies in andere bedrijven en bedrijfstakken. !eltrs merkte op, dat we al op 48 werkuur pei week zün ge- dat het V Ook "over^'d g,"eCrd' was hij met pessimistisch gestemd. Nu de na-oorlogse herstelperiode als be ëindigd kan worden beschouwd, krijg? h!t vraagstuk der werktijdverkorting «i, der middelen om de arbeiders deel f ,een hebben in de toenemende ^an ee^ nieuwe actualiteit De toenemende we" vaart kan behalve door verkorting van de arbeidsduur, aan de arbeiders ook ten goede komen in de vorm van verdere tift breiding der sociale voorzieningen of ver hoging van het reële loon. Gegeven het feit, dat met de sociale verzekering be boudens de nog in voorbereiding ziijnde ouderdomsvoorziening, een afgerond ge heel is bereikt, gaat het om de keuze tus sen verkorting van de werktijd, of moge lijke verhoging van het reële loon. Bij die keuze spelen overwegingen, ontleend aan de levens- en wereldbeschouwing, een be slissende rol. Mede ter verwezenlijking van het reeds vroegtijdig in de christelijk sociale kring gestelde ideaal van gespreide vermogens vorming, moet z.i. »an verhoging van het reële loon nog grote urgentie worden toe gekend. Daarnaast zag hij ook veel argu menten, welke pleiten voor de totstand koming van een vijfdagenwerkweek, bij voorkeur met verkorting van de totale wekelijkse arbeidsduur. Hoewel als overgangsmaatregel invoe ring van een vijfdagenwerkweek met een dagelijkse arbeidsduur van 9',i uur door de werknemers in een bepaald bedrijf of in een bepaalde bedrijfstak wellicht ver kozen kan worden, dient het streven vol gens de inleider toch wel gericht te zijn op een maximale dagelijkse arbeidsduur van negen uur. Wel zal de vakbeweging leiding moeten geven aan de vrijetijdsbesteding. Evenzo zal aandacht moeten worden besteed aan de zedelijke gevaren voor de arbeidende gehuwde vrouw. In de landen met een S-daagse werkweek is de gehuwde vrouw sterk ingeschakeld in het arbeidsproces. Kardinaal Pla y Denicl, primaat van Spanje en aartsbisschop van Toledo, heeft openljjk critiek uitgeoefend op de veel te geringe invloed, die de Spaanse arbeiders in hun vakbeweging kunnen uitoefenen. Hij acht het de fout van de vakorganisa tie. dat er onder de arbeiders algemeen een gevoel van teleurstelling heerst. Grote be zorgdheid toonde de kardinaal voor de grote groepen van arbeiders, die. zoals hij zeide, zich van de Kerk losmaken. Deze verklaringen legde dc kardinaal primaat af in een interview, dat hij heeft toegestaan aan een verslaggever van het katholieke dagblad „Ya" te Madrid. De critiek van de aartsbisschop komt slechts enkele weken na de scherpe aanval van een andere bisschop op de vakbonden. In een herdelijk schrijven had deze bis schop, mgr Pildain y Zapién van de Ca- narische Eilanden, de Spaanse vakbewe ging verweten regeringsinstrument te zijn en geen werkelijke organisatie van en vooi de arbeiders. Kardinaal Pla y Deniel verdedigde in zijn interview het werk van de Katholieke Actie onder de arbeiders, een oud strijd punt tussen de Katholieke Actie en som mige leden van de Spaanse regering. De kardinaal die directeur is van de Spaanse Katholieke Actie, wees erop, dat deze or ganisatie bij haar activiteit niet op het terrein van anderen komt noch de rechten van anderen tekort doet. De reden van haar activiteit is gelegen in de bezorgdheid der Kerk voor de arbeiders, die van de Kerk vervreemden. De door de regering gewraakte werkzaamheid wordt vooral uitgeoefend door een speciale sectie van guren in dc katholieke sociale wereld van Spanje staat niet op zich. Enige we ken terug verklaarde de bekende Spaan se socioloog pater M. Brugarola S.J. in een voordracht voor het Sociaal Insti tuut Leo XIII te Madrid, dat het vak bondssysteem in Spanje de rechten der arbeiders negeert, hun de middelen ont neemt hun lot te verbeteren en iedere verbetering in samenwerking tussen dc verschillende klassen tegenhoudt. Vorig jaar constateerden aalmoezeniers u r n van de arbeid, in Spanje,- dat de grote ,.eeft Pan-,s een cheque van tien mil- Op het ogenblik staan in Frankrijk 314.300 hectaren land onder water als ge volg van overstromingen; 43.221 huizen zijn ondergelopen, 51.176 personen moes ten worden geëvacueerd en 1347 fabrie ken moesten gesloten worden, waardoor 48.389 personen tijdelijk werkloos zijn. De Franse regering heeft 104 millioen francs gereserveerd voor hulp aan de slachtoffers van dff overstromingen. Het water van de Seine en de Marne blijft zakken. De Poolse ambassadeur in Frankrijk m Dooiin ii meerderheid der arbeiders van de Kerk vervreemd blijven en bloot staan aan linkse invloeden. Zulks mede tengevolge van de moeilijke economische situatie der arbeiders. lioen Franse francs overhandigd als gift van de gemeenteraad van Warschau aan de slachtoffers van de overstromingen in Parijs. Leden van de vrouwelijke afdeling der Peronistische partij in Argentinië worden gemobiliseerd om de katholieke priesters en katholieke organisaties te controleren. Volgens in Santiago de Chili ontvangen berichten zijn zij reeds begonnen gehoor te geven aan de richtlijnen, welke door de partij zijn aangegeven. Zo pas is hier een circulaire bekend ge worden, welke begin Januari door het de Katholieke Actie, die onder de naam t.TT „Arbeidersbroederschap" in 1947 werd op- hoofdbestuur van de partij is uitgegeven gericht. De broederschap telt een actieve kern van 5.000 leden en nog 7.000 medewer kers. Ongeveer 50.000 arbeiders zijn sym pathisanten. In 1951 verbood de censuur het verschijnen van het weekblad „Tu" van de broederschap. Het had toen een oplage van 30.000 exemplaren. De critiek van twee vooraanstaande fi- en de onderteekening draagt van een der leidsters der partij, Rosa Susanna de No- voa. Volgens richtlijnen^ hierin vervat, dienen de vrouwen groepen te vormen, welke systematisch de kerken bezoeken en de preken beluisteren. Daarbij dienen zij rapport op te maken, indien de pries ters in preken of zelfs in de biechtstoe- Zo zat de „Katingo vanochtend nog op het Bergende strand. (Van onze verslaggever) Het springtij liet verstek Saan> gisteren in Bergen aan Zee. En de hoopvolle vcrwach- tingen ten spijt prolongeerde het Panamese stoomschip „Katingo". dat in de bewogen nacht van 21 op 22 December van het vorig jaar door de ziedende elementen welhaast met de neus tegen de duinen werd gedrukt zijn verblijf op het brede Bergense strand, hetwelk dagenlang een beeld bood, dat in drukte soms de hoogtijdagen in de zomerse vacantiemaanden de loef afstak. Men had gisteren inderdaad een zij het misschien „stille" hoop op cn rond de „Katingo". Sinds enkele weken schraapten twee draglines gestadig hun stalen muilen vol met zand, dat zü weggroeven onder aan de roestrode, verweerde buik van de machteloze Panamecs. En langzaam maar zeker kwam het schip, vvaar men op Kerstmis, toen de storm eindelijk was uitgeraasd, bijna omheen kon lopen, weer met zijn stalen body in het water te hSKcn- Doch de dag van gisteren bracht teleurstel ling voor de bergers, die dc „Katingo op basis van „no cure no pay" weer van de vasthoudende kust trachten af te nemen; hij bracht wellicht ook teleurstelling voor degenen, die koude en mist trotserend, naar de badplaats waren gekomen om de „Katingo" vlot te zien trekken, doch geen teleurstelling kenden de neringdoenden in het dorpje want iedere dag, dat de Panamees langer op het strand vertoeft doet hen de gevolgen van een verregende zomer meer en meer vergeten. Grauw, kil en ondoordringbaar hing een van water welhaast loodzware nust giste ren boven en tussen de duinen val* de Noordhollandse kust. Het kunstenaarsdorp Bergen lag, dommelend om de oude ruïne, verscholen in de op de grond hangende wolken. De Eeuwige Laan, afgebakend door de karakteristieke Corsicaanse den nen, die ge 0p menig schilderij dat uit Bergen stamt kunt terugvinden, leek niet eeuwig meer, doch doodlopend in de grauwe, verstillende natheid van deze trieste winterdag. Wanneer ge naar Ber den aan Zee wilt, moet ge deze laan vol len tot aan de wit tegen de duinen plek kende boerderij „De Franschman", waar ie dan naar rechts afbuigt. Zondag nog rioelde het hier langs deze weg van dmaar auto's, fietsen en wandelaars, die ilen maar een doel hadden: de „Katingo". >e drie parkeerterreinen, waarover de ■adplaats beschikt en waarvan men in msterdam zou kunnen watertanden zo- -el ruimte als zij bieden, waren toen linSlerende rechthoeken van autodaken, vaarin bijna nergens meer een gaatje te lekennen viel. De afrasteringen van staal- iraad langs de boulevard, waartegen in iet badseizoen bijna nooit een fiets staa;, imdat dit de bezitter een bekeuring kan kosten, hadden het op die Zondagmiddag bijzonder zwaar te verduren En de ver kopers in de in allerijl opgetrokken en fruitt'entjes kwamen bij de tot laat in de middag voortvloeiende stroom van „Katingo"-kijkers zeer vele handen te kort Niets van dit alles gistermiddag. Op de parkeerplaatsen stonden zielig een paar verlaten, doffe auto's; fietsers waren te tellen en de versnaperingenverkopers be zaten hun ziel in lijdzame ledigheid. Wist men niet, dat er, met het oog op de tegen de avond verwachte springtij; een poging zou worden gedaan om de „katingo" uit zijn machteloosheid te bevrijden, of had men er al een voorgevoel van, dat het toch niet zou lukken? Daags na de stran ding van de Panamees spraken bergtngs- deskundigen als hun mening Uit, dal het zeker we] een half jaar zou duren voor het schip, dat practisch geheel op het droge lag, weer zou kunnen worden vlot- getrokken. Geloofde men daarom niet, dat dit nu, nauwelijks een maand na de stran ding, reeds zou gelukken? Hoe het ook zij, alle werkzaamheden rond het schip, al het weggegraven zand en alle vorderingen, die men tot nu toe heeft gemaakt ten spijt, het festijn ging gisteren niet door. Men kwam zelfs nie* eens aan het proberen toe! Op zee waren al bedroeg het zicht dan ook maar enkele honderden meters geen sleep en met reden. Want het hoge water, dat voor het vlottrekken ver boven sleep boten en in zee uitgebrachte ankers van de „Katingo" dringend nodig is, dat hoge water kwam niet. Wel lag de „Katingo" onder stoom, zodat de zware schroef, half in het water en half in de lucht, traag wentelend het zanderige water langs de romp deed zuigen. Men stuwde op deze wijze het water langs het schip naar het strand, waar het afboog en verder van het schip af weer terugvloeide, en men trachtte op deze manier waarschijnlijk de geul, die de draglines hap yoor hap langs de zuidelijke flank van het schip bagger den, verder uit te schuren. En ook die dragliiies zelf waren ijverig in actie een steeds groeiende nieuwe voorste duinenrij aan te leggen. Doch op vlottrekken was gistermiddag geen kijk. Er was, voorzover wij het hebben kunnen zien, nog niet de minste beweging in het schip, dat men in de maand die sedert de stranding ver lopen is wel in een gunstiger ontsnap pingspositie heeft weten te bréngen. Toen het tegen de avond liep was het water niet veel hoger dan bij een gewone vloed. Het aantal mensen, dat de „Katingo"-op-het-droge ondanks het gure weer toch was komen opzoeken, werd snel minder. Het daglicht, dat de gehele dag al gesluierd was geweest, verminderde zienderogen, de mist legde zich nog dich ter en kouder over het grauwe water De lichten op de „Katingo" floepten aan en ook de dragline-chauffeurs knipten de schijnwerpers op hun stalen zandvreters aan, want zij werkten door, ook toen het tenslotte bijna geheel donker was. Want ook vandaag zou er nog een kans zijn, dat het hoge water, dat nu door de ongun stige Zuidenwind was uitgebleven, zou komen opzetten. En dan zou er een nieuwe mogelijkheid zijn. Doch veel kans geven wij en velen met ons de „Katingo". ver van de thuishaven op een vreemde en ge vaarlijke kust, niet. Waarschijnlijk olijft hij voorlopig nog wel waar hij is, waar schijnlijk zullen de bergers nog geruime tijd voortzwoegen op het Bergense strand en waarschijnlijk zullen de winkelier en hotelhouders, die het badplaatsje telt. voorlopig nog wel op een overigens zeer welkome klandizie kunnen rekenen. len aansporen tot handelingen tegen de regering of tegen de organisaties. Indien overtredingen worden geconstateerd, die nen deze onmiddellijk aan het hoofdbe stuur te worden gemeld. Voorts geeft de circulaire de raad, ter stond maatregelen te treffen, indien blijkt dat clericale organisaties tegen Peron ageren. Met alle middelen moet o.a. worden verhinderd, dat deze organi saties handelend optreden of spreken. Tot slot .wordt vastgesteld: „Wij strijden op die manier tegen de elementen, die ons aanvallen en niet tegen de katho lieke Kerk". Sinds begin December jl. bestond er ge legenheid voor de aflevering van lichte varkens van 56 kg. koud geslacht gewicht af aan de baconbedrijven voor de berei ding van bevroren varkensvlees voor uit voer naar Engeland in het kader van het baconcontract. Aangezien de Engelse over heid de afneming van bevroren varkens vlees weer wenst te beëindigen, kunnen met ingang van Maandag 31 Januari a.s. geen lichte varkens meer voor dit doel worden overgenomen, zo deelt het Be drijfschap voor Vee en Vlees mee. Van genoemde datum af kunnen der halve voor uitvoer naar Engeland alleen tot bacon te bereiden varkens met een koud geslacht gewicht van 61 tot en met 72 kg. worden aangeboden. patates-frites-kraampjes, versnaperingen- boten te zien. Ook zij lieten verstek gaan Op 16 April a.s. zal een groep Britse kinderen op Schiphol arriveren voor een bezoek aan de Nederlandse oorlogsgravcn van hun vaders, omgekomen in de strijd hij de bevrijding van ons land. De kin deren komen ais gasten van het Neder landse volk. dat hiervoor gelden bijeen heeft gebracht door de gebruikelijke Kiap- rooscollecte, georganiseerd door het Ne derlandse Oorlogsgravencomitc. De circa veertig kinderen, wier leef tijden variëren van tien tot zestien iaai zijn vergezeld door ervaren leiders van de grote Engelse organisatie van oud strij ders, hel Britse Legioen De jongens en meisjes worden ondergebracht bij Jdet van hei Oorlogsgravencomité tri Nijm *gen en omgeving. Ieder kind zal naar het graf van zijn of haar vader worden be.geleid. Op het Britse militaire kerkhof „Jon- kerbos" te Nijmegen wordt op Zondag 17 April een herdenkingsdienst gehouden, speciaal belegd voor de kinderen en hun gastheren en -vrouwen. Een Engelse pre dikant zal in deze dienst voorgaan. Dit is voor de eerste maal, dat een aantal kin deren op deze georganiseerde wijze te gast is in ons land. Op 29 April komen ouderen voor een bezoek aan de oorlogsgraven in Neder land aan, eveneens georganiseerd door het Britse Legioen en hier de gasten van het Nederlands Oorlogsgravencomité. Ook in Mei Juni en September zullen, evenals vorige jaren. Engelse pelgrims Nijmegen bezoeken. Zowel de uitslag van de voor onze volwassen lezers uit geschreven prijsvraag als van de opstel- en tekenwedstrijd, waarmede wij onze jeugdige vi-ienden en vriendinnen in de Kerstvacantie aan het werk hebben gezet, zal op worden gepubliceerd. Deze editie komt dus met het geheim van de bonte os, de wandbord jes, de groene brievenbus enz. voor de dag. terwijl zij ook de boog gestegen spanning in de ge moederen van onze jeugdige lezers tot bedaren zal brengen. REDACTIE MAASBODE-PERS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1