Nieuws uit STAD en OMTREK Het Voornse Kanaal belangrijk voor Schiedamse sportvissers OUDE TIJD West! ands arbeiderstekort kan worden opgeheven Geheugen-hulp VROUWEN AAN DE SLAG POLITIE HELDERDE REEKS INBRAKEN OP öuer cle Vit die goede Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek StLiduina Huizen en subsidies beschikbaar Wat er in de afgelopen jaren verricht werd Vroeger gingen er honderden heen De Stem. van de Lezer De Wilhelminahaven KETHEL Café-bezoekers waren keurig gekleed Vijf verdachten aangehouden Rechtscommissie keurt Parijse accoorden goed Japan zal deelnemen aan Bandoeng- conf eren tie ROTTERDAM Eerste paal geslagen voor nieuwe woningen- complex Juwelen diefstal Blindengeleide-hoiid terecht Jasper werd aangereden DONDERDAG 27 JANUARI 1955 NSC PAGINA 2 Historische argumenten Douane DE PLOEGMOLEN Veertig man De bromfiets. Stö. U. V. G. VOLLEYBAL- NIEUWS PIANO WORDT OVER GEDRAGEN Loonrondjes II Enkele schepen verdwijnen D.H.S. MOET OP BEZOEK BIJ MERWEDE CONCERT POLITIE- MUZIEKGEZELSCHAP ONVOORZICHTIGE KNAAP L. T. J, KRABBELS Het tekort HERRIE IN CAFé BURGERLIJKE STAND IN ROTTERDAM (II en Slot) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het overschot Geslaagde proef BURGERLIJKE STAND V AN ROTTERD 4M NED. VRACHTENMARKT Verbluffend en leerzaam Practische voorlichting Op de Gordelweg Jongelui veroordeeld Eind 1953 werd bij Algemene Maatregel van Bestuur het Voornse Kanaal tot cultuurwater verklaard. Dat wil zeggen, dat liet kanaal beschermd wordt als paaigelegenheid voor de vissen, teneinde de visstand in het gebied van Brielse Maas, Botlek enz. op peil te houden. De hengelaarsbonden hoewel ijverige voorstanders van beschermende maat regelen voor de visstand beviel dit allerminst en terstond begon men acties te voeren om het verbod opgeheven te krijgen- Dezer dagen heelt men het nog kunnen lezen in het verslag van de ver jaardagviering der hengelsportvereniging „Schiedam en Omstreken". Vist vooralsnog de Centrale Nederlandse Hengelaarsvereniging achter het net, de Algemene Hengelaarsbond heelt meer resultaat geboekt met haar actie. De leden van Rotterdam I en II en als wij goed ingelicht zijn, de leden van de Brielse Hengelaarsvereniging, mogen wel vissen in het Voornse Kanaal. Niet alleen met de vaste hengel, doch ook met levend aas op snoekbaars. Hel is begrijpelijk, dat de C.N.H.V. hier niet best over te spreken is en dat zij oordeelt „gelijke monniken, gelijke kappen", maar het leit ligt er nu eenmaal. Wanneer men nu zo het gekrakeel rond het Voornse Kanaal aanhoort, rijst echter de vraag: „Is het Kanaal nu wel zo be langrijk voor de sportvissers van Schie dam en omliggende plaatsen, Rotterdam inbegrepen? Wij zijn zo vrij het te betwijlelen en menen, dat het ijveren voor een vrij kanaal gedeeltelijk voortkomt uit histo rische argumenten. Bestuurders van hengelsportverenigin gen zijn meestal oude rotten in het schone gilde van St Petrus. Zij hebben de tijd nog gekend, dat men 's Zondags met de boot in alle vroegte naar het Kanaal trok, mannetje aan mannetje op het dek en in de kajuit een harmonicaspeler. Dat was in de tijd, toen de herbergjes langs het kanaal 's middags druk bezet waren en men met de sterke verhalen, die er onder het genot van slappe Kats gedebiteerd werden, gemakkelijk een boek „van kloek formaat" zoals de uitgevers dat noemen, kon vullen. Er trok toen ook zo'n boot de IJssel op en de verhalen over die boot zijn nog veel gekleurder. Het was in diezelfde tijd, dat men „even een zak voorn" ging vangen en ook de bot het in het Kanaal soms geweldig deed. DE LOPEN langs hem heen of hij loopt langs ons heen. Het doei ons niets en het doet hèm niets. Zelfs al draagt hij nu met een zettere trots een uniform, de douane ofwel de douanier doet ons geen straatje omgaan. Hij zo** ons misschien iets kunnen doen, wanneer we meer dan 'n liter ster ke drank zonder gcleidebiljet bij ons hadden. Maar ook dan loopt het ver moedelijk wel los. Af en toe bespeuren we hem nog Wel eens in of bij een distilleerderij, maar dit is dan ook alles. Wanneer de lastige stoep voor het douanegebouw op de Grote Markt niet zo maar ineens, tegelijk met andere, kan ivorden opgeruimd, is zulks geen gevolg ran de omstandigheid, dat de douane niet, zoals de meeste goede burgers, van harte meewerkt. Over dit probleem moet uiteindelijk in Den Haag, bij de opperste instantie be schikt wórden. Maar het komt in orde. Neen, de douane legt ons niets meer in de weg. Men ziet hem hier ter stede vaker in de binnenstad dan elders, ivaar geen distilleerderijen zijn, Dat is alles. Eens echter was dit anders. We wer den er dezer dagen aan herinnerd. Toen we lazen, dat je in het midden van de vorige eeuw niet zo maar over de thans zo befaamde Vyfsluizenbrug kon, als je van Schiedam naar Vlaardingen wou. Daar stond altijd een douanier gepos teerd. En die keek nauwkeurig in je karrebiesje, om te zien, of je geen ver boden waar bij je had, dus levens- en genotmiddelen, waarvoor geen accijns was betaald. Die tijd is lang voorbij. Intussen, de V'ijfsluizenbrug is momen teel nog een steen des aanstoots. Maar laten we hopen, dat deze eigenschap zal verdwijnen, evenals die douaniers ver dwenen zijn. Maar dan nog sneller DAMWACHTER. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, is de Ploegmolen aan de Hoofdstraat, aangekocht' door de Schiedamsche Tram wegmaatschappij voor remise. Het gebouw is thans in sloopers handen. De wieken, de kap en een gedeelte balie zijn reeds verdwenen; weldra zal nog slechts de herinnering aan dien molen bestaan. (Nwe Schiedamsche Courant, van 8 Maart 1902) De afgebrande Palmboommolen aan de Noordvest is tot op een hoogte van 9 me ter afgebroken en zal nu weldra zijn be stemming tot pakhuis en stal erlangen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 11 Maart 1902) Noot: Later volgen meer gegevens over de ongeveer 27 korenmolens en de twee houtzaagmolens, welke onze stad vroe ger rondom de oude stadswallen bezat. Maar die tijd is voorbij En als we dat zeggen, spreken we uit ervaring. Wanneer men tegenwoordig op een uitgelezen dag en in onze moderne zomers moet men dan goed „lezen" aan het Kanaal komt en er zitten hier en daar verspreid zo'n veertig vissers, dan zeggen we „kijk, kijk, het is druk vandaag!" En de reden? Er zijn naar onze mening vele redenen. Een daarvan is, dat de moderne sportvissers niet meer zo gechar meerd zijn voor een massale uittocht naar een viswatertje. Een andere reden is, dat het Kanaal werkelijk niets anders biedt, dan de mogelijkheid tot vissen- Men zal zeggen, daar ga je toch voor, doch de mentaliteit van de sportvissers heeft zich de laatste tientallen jaren gewijzigd. Men wil niet alleen vissen, doch ook buiten zijn. Misschien een gevolg van het steeds ener verende leven, dat wij leiden of is het lijden? En daarvoor moet men zeer be paald niet naar het Voornse Kanaal gaan. Hét is nog steeds een mooi viswater, ai is het niet meer zo gewild als vroeger. Doch het wordt aan beide zijden geflan keerd door een kaarsrechte weg van vele eentonige en doodse kilometers lang. Komt er een regenbui, dan is het dichtst bijzijnde huis ergens tegen de horizon aan geplakt. De weg er heen is ook al zo'n pretje niet, want als het goed visweer is, heeft men de Zuiden of Zuidwestenwind pal tegen. Het merendeel der hengelaars heeft tegenwoordig een ander middel van vervoer dan het stoomtrammetje van de Rozestraat of de fiets en dat stelt hen in de gelegenheid andere viswaters te frequenteren, viswaters die fraaier gelegen zijn en meer ontspanning bieden. Het oog wil per slot van rekening ook wat. En daarom ziet men 'szomers drommen Rot terdammers en Schiedammers ver het Zuidhollandse plassengebied in. Men ziet ze in de luwte van een eilandje in de Noordeinder, voor anker achter een wui vende rietkraag in de Brasemer, langs de polderweteringen van de Meyepolder, verloren in de groene oneindigheid van welig gras met als enig gezelschap een stel herkauwende blaarkoppen, men vindt ze tot in Uithoorn, Vreeland, Leimuiden, Vinkeveen. Men ziet ze ook de andere kant uit in Groot Ammers,. Streef kerk, Ameide en Rjjsoord en er zijn avontu riers, die zich wagen aan Andijk, Den Oever en de Afsluitdijk. De sportvisser van onze dagen steekt zijn hele wekelijkse kapitaal twee kwartjes, een schone zakdoek en een pakje zware Weduwe niet meer in een boottochtje de Lek of de IJssel op of naar het Voornse Kanaal. Hij kan het zich permitteren andere contrijen te verken nen en alleen daarvoor hebben de uit vinders van de bromfiets reeds een stand beeld verdiend. Ja maar, de gepensionneerden en de oudere mensen? Die kpmen net zo min aan het Kanaal als in Andijk Die gaan met lijn 14 naar de Bergse Plassen of met 15 naar Kralingen, als ze het eens heel ver willen zoeken. Maar meestal zitten ze langs de Westerhaven of bij-de spoorbrug over de Schie of langs de Poldervaart. Natuurlijk zijn er mensen, die gedu peerd zijn met de sluiting van het kanaal. Persoonlijk kennen we een hengelaar, die nooit ergens anders komt en die de weg erheen blindelings kan fietsen „Direct vanaf het pontje op de Vondelirigenplaat krijg je een behoorlijk fietspad, maar tweehonderd meter vanaf de boot zit een Pkuil. daar moet je voor oppassen en daar even voorbij ligt een spoorrail schuins over de weg. Als je er met je wiel in komt ga je die dag niet vissen, maar pap eten in de Noietstichting". Op die manier, als U begrijpt wat we be doelen. Maar toen hij hoorde, dat het Kanaal verboden werd, doch dat leden van Rot terdam 1 en II er wel mochten vissen, aarzelde hij geen moment. Hij „gooide er een tientje tegenaan", zoals hij het uit drukte en voorzag zich van een lidmaat- schapsbewijs. Een tientje voor een heel laar hobby en hobbelEr zijn massa's tientjes slechter besteed. Waarmee we maar willen zeggen: zo verschrikkelijk is die sluiting van het Voornse Kanaal nu ook weer niet. Al zal de C.N.H.V. het daar waarschijnlijk niet mee eens zijn. De U.V.G. dames waren gisteravond te gast bij het Schiedamse O.D.O. In een matig gespeelde, doch wel pret tige volleybalwedstrijd verloren onze Da mes deze strijd met 4—0. In de eerste game wisten de Dames, die bij de aanvang van de wedstrijd de op- hadden, de leiding te nemen, doch O.D.O. dat technisch beter speelde, wist de achterstand in te lopen en kreeg zelfs de overhand. In de tweede game ging het de U.V.G. dames iets beter, dank zij het betere samenspel, waarbij we enkele goe- de aanvallen te zien kregen. In de derde en vierde game was het wel overduidelijk O.D.O die de toon aan gaf, de O.D.O. aanval was zeer sterk, ter wijl onze verdediging vele malen misten O.D.O. beschikt over enkele zeer goede en harde serveersters en elke opslag was raak het ging niet meer bij onze Dames, met elke bal had men moeite. Wanneer het U.V.G. mocht gelukken dit op korte termijn te verbeteren, dan zal het spelverloop heel anders worden en mogelijk ook winst opleveren. Overigens werd er sportief, en wat te genwoordig wel heel wat waard is er werd in een prettige sfeer gestreden. De uitslagen waren O D OU V G 15—8; 15—11; 15—2; 15—2. U.V.G. maakt er de Katholieke Schie damse jongeren op attent dat het nog gaarne nieuwe leden zowel Dames als Heren vanaf 16 jaar als lid zal inschrijven. Wil men eerst eens kennis komen' mal ken met volleybal, kom dan Maandag avond a.s. eens kijken in de Gymnastiek zaal Broersvest ingang Broersveld 144, dan spelen onze Dames wederom voor de competitie tegen Ermezo uit Rotterdam aanvang 20.30 uur. Na afloop van deze wedstrijd training voor de heren. U kunt zich ook aanmelden bij mej. H Bek, Lange Kerkstraat 76, Schiedam. Hedenavond zal in het St Jacobsgast- huis de piano worden aangeboden waar voor zoals bekend de burgerij het be nodigde geld heeft bijeengebracht. De aanbieding geschiedt tijdens een huis concert voor de inwonenden. De buitenlandse romans in de Katho-1 Boylston, Sue Barton, lieke Leeszaal werden aangevuld met de Conrad, Almayer's folly. volgende nieuwe boeken: Mauriac, L'agneau. de Saint-Exupéry, Courrier Sud. La Varende, La d'ernière fête. Wo Böll, Und sagte kein einziges Wort warst du Adam? Fussenegger, Das Haus der dunklen Krüge. Ilf und Petrow, Zwölf Stühle. Musil, Drei Frauen. Wiechert, Missa sine nomine. Allingham, More work for the undertaker. Bentley, The tongue-tied canary. Brahms and Simon, Casino for sale. Gardner, The case of the black-eyed blonde. Garve, Murder in Moscow. Henriques, Through the valley. Hilton, Morning journey, du Maurier, Mary Anne; Rebecca. Mitchell, Gone with the wind. Seton, The „Hearth and eagle". Shute, No highway; A town like Alice. Snow, The masters; The new men. Spring, A sunset touch. Taylor, Winston Churchill. Behalve dez'e oorspronkelijke uitgaven werden een serie boekjes in vreemde ta len opgenomen, die doordat ze gean noteerd en van woordenlijstjes zijn voor zien uitstekend geschikt zijn voor de genen die met de studie van een vreemde taal bezig zijn of hun kennis weer eens wat willen opfrissen. Eliot, Murder in the cathedral. Greene, The third man. Shepherd, Murder in a nunnery. Camus, La peste. Gheon, La farce du pendu dépendu. Romains, Le dictateur. Simenon, L'homme de la Tour Eiffel; Le vieillard au porte-mine. de Tourville, Jabadao. Vercel, A l'assaut du Mékong. Alverdes, Grimbarts Haus. Andres, Vom heiligen Pfafflein Domenico Bergengruen, Der spanische Rosenstock. von le Fort, Die letzte am Schafott. Görris, Die Braut des Alexis'-Bild ohne Krone. Herzog, Annapurna. Naar wij vernemen zullen enkele sche pen. die geruime tijd in de Wilhelmina haven gelegen hebben daaruit voor goed verdwijnen. Het Panamese schip Red Star is voor de sloop naar Engeland ver kocht en wOrdt volgende week door de Engelse sleepboot Masterman wegge haald om naar Liverpool te worden ge bracht. Het Griekse ms Nicolau Maria, dat enige dagen aan de ketting heeft ge legen wegens de schade, die het veroor zaakte toen het met de Kerstvloed los sloeg is voor de sloop verkocht naar Hen- drik-Ido-Ambaeht. Het s.s. Asther is herdoopt in Parnell. Dit schip heeft eveneens aan de ketting gelegen en gaat nu voor Engelse reke ning varen. Er blijven nu nog twee oude schepen liggen, t.w. de Aristophanus en de Auck- field, alsmede het opleidingsschip De Veteraan. Zoals het zich nu laat aanzien, bestaat er een goede kans, dat ook de lagere regionen weer aan het voetballen zullen gaan en in dat geval staat voor de Geel zwarten een uitwedstrijd op het program ma in Dordrecht. Men moet daar aan treden tegen Merwede, de ploeg, die bij haar bezoek aan Schiedam een ongezou ten 71 nederlaag bereid werd. De D.H.S.ers zullen dus op een warme ontvangst kunnen rekenen, want de Mer- weders trachten natuurlijk om op die zware nederlaag revanche te nemen. Beide elftallen zijn sinds weken niet in het veld geweest, dus wie in die periode het meest getraind heeft, zal wel de lang ste adem hebben. Bekijken we de stand van de ranglijst, dan zijn we genoodzaakt de Schiedam mers de beste kans te geven. De wedstrijd vangt aan om 10 uur. Vertrek vanaf Koe markt 8,45 uur. Het verdere programma luidt: Hollandia 2—D.H.S. 2; D.H.S. 3—H.O.V. 3; D.H.S. 4Hellevoetsluis 2; Excelsior/20/8 D.H.S. 7 en D.H.S. 8Afrikaanderboys 2 Het Schiedams Politiemuziekgezelschap geeft morgenavond in Musis Sacrum zijn jaarlijks concert. Er worden werken uit gevoerd van Meijerbeer-Molenaar, Sleger- Molenaar, Julius Fucik, Albert W. Ketelbey, Verdi etc. Na de pauze brengt de Politietoneelvereniging 't Maskertje hel, stuk: „Een bruid kwam op bezoek. Een 12-jarige knaap gooide gistermid dag op de Koemarkt een doosje tegen de slaap van de 71-jarige dame C B. S. Zij kreeg een bloedende wond en moest door de Geneeskundige Dienst worden verbonden. Nu we de roes van alle feesten weer te boven zijn, hebben we even gelegen heid ons gezicht eens jn een ernstige plooi te leggen. Niet dat we pessimistisch moeten zijn. Integendeel We moeten er altijd op uit zijn dit niet te worden Want och, iedereen heeft van tijd tot tijd z'n problemen, die liefst niet aan da grote klok worden gehangen. Problemen zoals toekomstmogelijkheden, emigratie, moeilijkheden met anderen, b.v. ouders en kinderen, wat betreft oude en moderne tijd. Welnu, gaat nu eens luisteren naar de zeer bekende spreker pater J. Karskens S.C.J. uit Den Haag, die zal spreken over het onderwerp: „Spanningen in 't gezin". Hij is zeer goed thuis in emigratie immi gratie. industrialisatie enz. Deze avond wordt omlijst door L.T.J- cn L.T.M. met schetjes en declamaties enz. Zeg u nu weer niet: „Ik heb nooit ruzie", of: „Ik heb geen problemen". Neen, deze avond mag niemand missen, ouderen zowel als jongeren. Kaarten verkrijgbaar bij H. c. Lansber gen (koster) en 's avonds aan de zaal voor de luttele prijs van 75 koperen centen. Dus allemaal 30 Januari op naar de zaal. Aanvang 8 uur. KOOKCURSUS. Op Maandag 31 Januari zal de laatste les gegeven worden van de kookcursus, die de vereniging: „Huishoudelijke voor lichting voor de huisvrouw ten platte- lande," in samenwerking met het Wit- Gele Kruis, organiseerde. Aansluitend aan deze cursus zal een vervolgcursus ge geven worden, eveneens van 6 lessen. Deze lessen zullen dan als stof hebben: de fijne keuken, hoe moet men 'n tafel dekken e.a. De kosten van deze cursus bedragen ook 2,50. Deelnemers moeten zich vóór 31 Januari opgeven bij mevr. Kamps-Hufkens, Kerkweg 79, tel. K 1808 —252. De kans is groot dat het nijpende tekort aan arbtïidskrachten in het Westland binnen niet al te lange tijd is opgeheven. Er is n.l. een regeling tot stand gekomen welke hetv oor de werknemers uit de zgn. „overschot gebieden" aantrekkelijk maakt om naar het Westland te komen, terwijl dank zij rijkssubsidies de Westlandse kweker hierdoor geen extra zware lasten te dragen krijgt. Iedere volwassen land- of tuinarbeider, die bereid is zich het intensieve tuinbouw- vak eigen te maken, kan tegen het CAO- contractloon worden aangesteld. Er wor den kosthuizen voor deze werknemers be schikbaar gesteld. De gehuwden behoeven daarvoor niets bij te dragen, terwijl de on- gehuwden 12.. per week betalen. De reiskosten voor de gehuwden worden 1 x per week vergoed en voor ongehuwde 1 x per 4 weken. Hun, die zich blijvend verbinden om in de Westlandse tuinbouw werkzaam te zijn zal door de betreffende gemeente een woning worden aangeboden, welke kan worden gebouwd uit een extra bouwcontingent dat aan de gemeenten wordt beschikbaar gesteld. De werkgever die een werknemer uit een overschot- gebied onder deze voorwaarden in dienst neemt heeft behalve het contractloon nog te betalen 5— 7.- per week als tege moetkoming in de rijkssubsidie. De initiatiefnemer van het plan om arbeidskrachten uit andere gebieden over te laten komen, de heer C. v. Velden die grote steun heeft ondervonden van de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Naaldwijk, de heer A. N. de Brabander kon Woensdag in hotel To renburg te Naaldwijk deze mededelingen doen op een bijeenkomst met de bemid delaars van de arbeidsbureaux uit de zgn overschotgebjeden. En' wat meer zegt: die vertegenwoordigers bleken de mening te zÜn toegedaan dat er krachten uit hun gebieden bereid z(jn naar het Westland te komen. Op deze door het district Westland van de Stichting van de Landbouw belegde bijeenkomst wees de heer Van Velden erop dat het arbeidstekort ontstaan is Vannacht kregen drie vreemde zeelui ruzie met de kastelein van café J. F. aan het Broersveld. In het handgemeen, dat volgde sneuvelden enkele glazen en de ruit van de deur. De politie heeft de baldadigs heren, die wel iets te veel hadden ge dronken, naar het hoofdbureau van politie gebracht. Geboren: Walter S., z. v. J. Oranje en G. A. M. Swartjes; Johannes, z. v. J. Kop penhagen en A. E. J. Sinck; Adrianus, z. v. C. van Haaften en S. Hardenbol; Gijs- berta, d. v. H. J. J. Hendriks en M. Wou ters; Wilhelmus M, z. v. W. L. van Deur zen en W..M. Hengst. Overleden: H. C. van Geelen, 79 jaar; G. G. Noordijk, 82 jaar vr. v. J. H. G. Schulze. Passage: „Zij, die zich verkopen" (18 j.). Monopole Theater: De schatten van de Sierra (14 jaar). K K Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Iedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 78 30 behalve Donderdag en Zaterdag Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Filiaal Gorzen (H HartkerkDinsdag avond van 6 31)8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uui uitlenen van Doeken Filiaal Kethel (K K Vei Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot halt één NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Rembrandt. Rembrandtlaan 5. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg. 8 uur: Ballets „Etorki" Grote Schouwburg: Besloten. BIOSCOPEN Programma's van 28 Januari t/m 3 Februari Arena: Romeo en Julia (14 j.). Capitol: P.e pas des doods (14 .1.), Centraal: Gevaar lijke liefde (18 j.). - Cineac: Thérèse, de be- geerde vrouw (ontoelaatbaar). Colosseum' De drift in het bloed (ontoelaatbaar). Har monie: De eerbiedige lichtekooi (volw.). Lumière: Brood, liefde en fantasie (14 JJ. - Lutusca: De zigeunerbaron (a.l.). Passage. 'Schiedam): De onverschrokkenen (14 j.). - Prinses: Door liefde onteerd (18 j.). Rex: Lavastroom over Java (14 j.). 't Venster Sans laisser d' adresse (strikt volw.). Vic toria: Thérèse, de begeerde vrouw (ontoelaat I baar). Het Centrale Vrouwen Comité, zoals liet overkoepelend orgaan onzer eigensteedse vrouwenverenigingen officieel heet, heeft we zeiden het reeds eén vorige maal heel wat werk voor de boeg. Dat het dif zal aan kunnen, bewijzen de dingen, die in het recente verleden werden verricht. O...I-.0 .00* SCSIIDAM t" o«sr.«..« 77ste Jaargang No 22673 L. S„ Het doet schrijver een genoegen het huismoedertje met de zeven kindertjes, tussen twee haakjes (jammer dat het geen huisyadertje was) dan viel steller het dupliceren makkelijker, maar enfin, de emancipatie eist, dat de vrouw zich in het openbare leven niet onbetuigd laat. Om een greep terug te doen in de geschiede nis. Het was voor de oorlog een zaak van to be or not to be voor de kleine zelf- standigen. Konden zij 2*ich niet handha- ven, dan vervielen zij aan het armbestuur Wat heel logisch hun eer na kwam. Doch de bakens zijn verzet en het is nonsens deze martelgang vol te houden koste wat 't kost. Volgens Rerum-Novarum, de sociale encycliek, is het geen schande arbeider te zijn. Dat de kleine zelfstan digen het suprème gevoel van zelfstandig te zijn eens lieten varen! Wij leven in een tijd van centralisatie, langzaam maar ze ker komt bovengenoemde groep in de hoek te zitten, waar de klappen rollen; hoe jammer het ook is. Komt, kleine zelf standigen laat U niet leiden door mis plaatst eergevoel, trek het erekleed van de arbeid aan stofjas of overall en schaar U onder hen, die volgens U zon der zorgen leven en dat heeft niets, maar dan ook niets met 't communisme te ma ken. Een Arbeider. Naschrift van de Redactie. De inzender gelieve te bedenken, dat het zelfstandig zijn voor velen altijd een grote aantrek kingskracht zal blijven bezitten, ondanks „tie-oroers woroer, a.ges.u.o. ?e grootste moeilijkheden. Arbeider zijn en gep.aa.si overeenkom*,,* de Regelen er gee.- voor het Advertentie wezen. J 6 De kantoren der Redactie eD Admlnl- mstratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, tei. 66152 Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 8 25 per kwartaal. 2,15 per maand 0 50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte J 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentlebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten Hierbij stond steeds op de voorgrond dat de taak van het comité in de eer ste plaats adviserend en hulpver lenende is. Geen enkele organisatie is ooit door een besiuit geDonderi. indien men niet met alle aangesloten en vertegenwoor digde organisaties en verenigingen tot overeenstemming kan komen over een bepaald punt of een bepaalde actie, trekt het Centraal Vrouwen Comité zich terug, evenwel de mogelijkheid openlatend, dal bepaalde groepen verenigingen deze actie op eigen initiatief ter hand nemen. In dien slechts één aangesloten vereniging b.v. principiële bezwaren heeft, wordt eenieder verder vrij gelaten. Wat principiële bezwaren aangaat, hier is juist de Federatie van Verenigingen van Vrijwillige Hulpverlening een belang rijke zeef, om het eens simpel te zeggen. Immers, met name in de landelijke Fede ratie worden allerlei verzoeken om mulp- veriening en assistentie in eerste instan tie bekeken en indien daar al blijkt, dal er bezwaren geopperd worden van de ene of de andere zijde, wordt het verzoek niet eens doorgegeven, laat staan gesteund. Welke zijn die verzoeken? Wel, in de eerste plaats vraagt men om collectanten Dit is sinds enige tijd een groot pro bleem. Het zijn meestal dezelfde personen die zich aanmelden en daardoor wordt er, met al die collectes tegenwoordig, te dikwijls een beroep op hen gedaan, het geen uiteraard niet animeert, tevens op practische bezwaren stuit. Er bestaat een streven, om de collecten te combineren, zoals reeds met de Kruisverenigingen ge schiedt. Het zal nog moeten blijken, of deze centralisatie en combinatie ook voor andere doeleinden mogelijk is. Ondertus sen gaat het Centraal Vrouwen Comité onverdroten voort, zijn medewerking te door de invloed van de omringende grote steden, de perfectionering van het ver- voersapparaat en de betere mogelijkheden om te studeren voor vele zoons uit werk nemersgezinnen. Bovendien is er in de na-oorlogse periode een grotere vraag ontstaan door de grote investeringen in de intensieve tuinbouw. De grote vraag vertoont de tendens te leiden tot een ontwrichtende werking cp de contractuele bepalingen hetgeen n'al in het belang is van een standvastige be drijfsvoering en een eerlijke, collegiale verhouding. Er zijn echter ook gebieden in Nederland waarvan behalve in de seizoen-perioden gesproken kan worden van een over schot aan agrarische krachten. Deze wor den dan des winters te werk gesteld in de aanvullende werken. Dat kan echter aldus de heer Van Velden voor een flinke werknemer in de agrarische sector geen bestemming zijn. Omdat deze boven dien geen gehoor wensen te geven aan de „lokstem van de industrie", bestaat er voor deze groep gelegenheid in het West land vast werk, een goed loon en binnen afzienbare tijd een woning te krijgen. Dat er grote overschotten zijn, onder streepten de heren Sloof, inspecteur van de arbeidsvoorziening in Noord-Holland en zijn collega Van Luyk van Zuid-Hol land. In het rayon Alkmaar zijn er van de 550 tuinarbeiders 180 werkloos terwijl er 120 in de aanvullende werkgelegenheid zijn geplaatst. In het rayon Medemblik is het niet beter, zodat men in West-Fries land tot een overschot van 700 man komt. Alleen in de periode MeiNovember met een onderbreking in Augustus heeft men werk voor deze mensen. In Flakkee zijn er bijv. 800 mensen werkloos, terwijl ook in Zeeland tot voor kort werkloosheid heerste doch door her verkaveling is zulks thans opgeheven. De heer Sloof vertelde dat verleden jaar een proef is genomen met enkele West- Friezen die naar Pijnacker gingen en al daar tot volle tevredenheid van hun werk gever hebben gewerkt. Daarom kwam op nieuw een aanvrage binnen of deze men sen niet opnieuw deze kant uitwilden. Ook de werknemers waren tevredenai waren zij niet dergelijke arbeidstijden ga- wend. Teneinde de bemiddelaars van de ar beidsbureaux een inzicht te geven in het werk van het Westland werd Woensdag morgen een bezoek gebracht aan de CCWS alwaar het dagelijks bestuur de nodige 'n- lichtingen verschafte terwij] in de mid daguren een bezoek werd gebracht aan de bedrijven van de heren Jansen aan de Strijplaan en Scheffers aan de Dijkweg. Door dit verhelderende bezoek kwamm de arbeidsbemiddelaars tot de conclusie dat er ongetwijfeld een aantal mensen uit hun gebieden naar het Westl -nd zullen komen. Weliswaar heeft men het liefst vaste krachten doch ook zullen werk nemers die tot Juni-Jult komen en dan naar hun gebieden terugkeren alwaar daar werk ligt welkom zijn. Niet alleen de werkgevers toonden zich bij monde van de heren A. C. van Ruyven en Jac. Sonneveld verheugd met deze regeling waarvoor de heer P Hylarid.:s. hoofd van het bureau Landbouw van de Rijksarbeidsbureaux veel werk heeft ver zet maar ook de werknemersorganisa ties, aldus de heer C. v. d. Engel. «.1 betreurde deze het dat door organisator- sche moeilijkheden opheffing Stichting van de Landbouw en instelling Land bouwschap de landarbeidersbonden niot gekend waren. De heer A. N. de Brabander verwachtte dat het kosthuizenprobleem opgelost km worden, terwijl de heer Van Ruyven de aandacht vestigde op de Sociale Com missie bij arbeidsgeschillen, zodat zich daar geen moeilijkheden behoeven voor te doen. Aan het einde van deze bijeenkomst welke niet door de heer K. Wcsthosve bijgewoond kon worden had men alle reden om te verwachten dat zoal niet Je door Bond Westland gevraagde ruim 600 arbeidskrachten er zullen komen, maar wel het aantal van 150 zoals dat door het Arbeidsbureau is geregistreerd. De arbeidsbemiddelaars zullen n.l. binnen enkele dagen een bijeenkomst beleggen met de werkloze arbeiders teneinde deze te bewegen aar het Westland te gaan. (Aangifte van 25 Januari 1955) BEVALLEN: T. Kool geb. Hoogerbrugge z. C. van Duijvenbode geb. Van den Berg z. A. Hofman geb. Andernach z. M. van Klaveren geb Stöcker d. M. N. Snel geb. Lievaart z. K. 't Hart geb. Bijl z. L. van der Heiden geb. Roth z. N. C. Moerman geb. Van der Djnde z. E. van der Put geb. Lucas z. E. C. w. van Hal geb. Alsemgeest d. M c. Berendsen geb. Van Vliet d. M. J. A. ÏÜE geb' Vogels z. l. Groenendijk g kaspers p- Ambachtsheer geb. Borst z. E van Ti] geb. Van den Brenk d. VS Hartog geb. Markestei.in z. A. c. de Knegt geb. Nederlof z. H. J. van der Meer geb. Janzon d. N. van 't Hof geb. Van Elderen d J. Krabbendam geb. Meijboom d. Th. G Oorschot geb Vermeulen z. A. van Bruggen geb. Scherpenhuizen d. M. E. S. Warmen- hoven geb. Van Vlijmen 2 z. C. A. M. Kamer beek geb. Brands d. J. H. Wesenhagen geb. Van der Waal z. P. W. Jansen geb. Wigman z Chr. J. C. van Herp geb. Pauptit d. Th. J. M. Buijs geb. Swarttouw d. W. van der Valk geb. Sven d. E. G. Staalman geb. Rieken d. P. M. Moot geb. Craven z. S. M. Wilkes geb. Touw z C. L. Gerritsen geb. Hagendijk z. H. Spa geb. Hoiting z. - B. Bode geb. Springvloed z. OVERLEDEN: A. J. Koks, man van Chr. G. Krause 66 j. M. van der Wouden, man van N. Houweling 82 j. J. P Schrijver, vr., geh. gew. met H. P. Kop 89 j. C. Mes, man van G. Timmers 76 j. M. Indermaur, vr., geh. gew. met A. J. Bierens 77 j. P. J. Stofregen, man van A van den Broek 52 j. J. A. Been hakker. vr., geh. gew. met A. Slagboom 82 j. W. O. Springeling, man. geh. gew. met S. Euser 82 j. C. Ender. ongeh. vrouw 47 j. G. J. P. de Lange, man van M. J. van der Griend 76 j. M. C. Verweij, vrouw van L. van Ber gen 67 j. I E. M. Warmenhoven. ongeh. vr. 39 j. W. Kreulen, man van M. Hoogendiik 63 j. B. Drenth, man van M. H. A. de Wit 52 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. Moret geb. Verhoeven zoon S. M. Ambachts heer geb. Adelerhof, zoon M. van den Berg geb. Scherpenisse, dochter. ROTTERDAM, 26 Januari 1955 25 Januari n m.: 58 ton kunstmest Goes; 279 ton veevoeder Doetinchem; 3 x 410 ton pyriet Budel; 400 ton pyriet Budel; 102 ton cellulose Apeldoorn; 250 to nstukgoed A'dam; 100 ton ijzer IJmuiden; 248 ton kunstmest Zie- rikzee; 180 ton soyabonen Zwijndrecht. Totaal 35 reizen. 16 vletreizen. 2ë Januari v.m.: 3 x 400 ton pyriet Budel; 100 ton paardebonen Groningen 130 ton paardebonen Maarssen; 75 ton rijst Nijmegen; 895 ton mais liggen/varen; 810 ton kolen Geer- truidenberg; 2 x 225 ton maunfacturen Hel mond; 250 ton stukgoed Amtserdam. in hun huishoudelijk budget te verwerken. in hun huishoudelijk budget te verwerken De resultaten dezer enquête werden tot in Su'óen aan sigaretten hadden weggeno Met de aanhouding van een keurig ge kleed tweetal in een café in de binnen stad heeft de Rotterdamse politie een licht kunnen werpen op de inbraak, die op 20 December van het vorig jaar werd gepleegd in het kledingmagazijn „Lords" aan de Meent. Er bleken toen 3 auto- coats. een demi, vijf pantalons, zes heren- costumes en tien zelfbinders ie zün ent vreemd. Toen de twee mannen werden aangehouden droegen zij beiden een keu rig nieuw costuum en een auio-coat, alle maal afkomstig van de inbraak. Het waren de 19-jarige metaaIslijPer J, F. v. I. en de 22-jarige losse werkman P. M. H. Twee dagen later hield de po litie de 32-jarige opkoper H. L aan, die de gestolen goederen had hem werden twee herencostuums, een zelfbinder en een auto-coat in beslag ge nomen. Weer even later kon de politie overgaan tot de aanhouding van de 18- jarige stucadoor W. D. en de -6-jarige schifder W J. v- T- d\e bU de inbraak in het kledingmagazijn medewerking hadden verleend Bovendien kwam uit, dat de heren gevieren nog een sigaretten automaat in het Zwaanshals hadden opengebroken, waaruit zij voor ca. 50 verlenen en te trachten zoveel mogelijk vrouwen voor goede doeleinden te interes seeren. En wat deed nu het Comité in de voor bije jaren? zal men zich afvragen. Het antwoord is even verbluffend, wat de veelzijdigheid betreft als leerzaam ten aanzien van de bereikte resultaten Een u j der eerste werkzaamheden werd verricht i op brec'ei.' niveau zal worden in de gemeenteraad besproken. Zoals be kend, komt er centrale verwarming in de torenflats. Afgezien van de enquêtes hebben de le den van het Centraal Vrouwen Comité ook goed werk verricht, door de architecten van de nieuwe woningen practische voor lichting te geven en op bepaalde bezwa ren te wijzen, die pas door de ervaren huisvrouw worden gevoeld. Gevolg: van verschillende raadgevingen werden bij de indeling der woningen in de nieuwe blok ken dankbaar gebruikt gemaakt. Wat de woningbouw betreft, heeft het Comité in de architecte, mej. Jr. Jansen een voor treffelijk medewerkster. Het Centraal Vrouwen Comité heeft in de Prijzencommissie een rol gespeeld en zal ook zijn aandeel nemen in de nieuwe commissie, welke voor middenstandsbe- r>p verzoek van dé wethouder van Sociale Zaken en het ging er om, bij de Schiedamse huisvrouwen na te gaanj of ze iets voor een markt voelden. Het re sultaat was een proefmarkt en de markt bestaat en floreert nog steeds. Voorts werd er een enquête ingesteld naar de belangstelling van een wekelijkse koopavond. Hier was het resultaat nega tief en -de avond kwam er niet. Vervolgens deed zich een belangwekkend vraagstuk voor: bestaat er interesse bij de huisvrouwen van Nieuwland voor een centrale wasgelegenheid? Ook deze en-« quête werd op verzoek van de wethouder van sociale zaken ingesteld. Er bleek toenmaals niet veel animo voor te be staan. Maar het is intussen niet onmo gelijk, dat onder de steeds toenemende bevolking van Nieuwland op den duur de behoefte, aan een dergelijk instituut zal ontstaan. Men had van gemeentewege een proef overwogen, maar nadat het Comité zijn peiling der meningen had verricht, zag men er voorlopig maar van af. Het zou weggegoo d geld zijn geweest Centrale verwarming in de nieuwe wo ningen werd eveneens het onderwerp van een equête. Het ging hierbij in belang rijke mate om de vraag, of de bewoners in staat zouden zijn, de kosten er voor gesteld en waarin ook de consumenten zitting zullen hebben. Deze commissie is bedoeld als een adviesraad. De vacantieweek voor de melkhande laren, de vacantiekolónie van de S.G., de Vacantieweek speciaal ten aanzien van de kindervoorstellingen en daar mede verbonden initiatieven lagen o.m. óók al op het terrein van werkzaamheid van het Comité, dat tijdens de Februari- ramp een topprestatie leverde. Thans is de B.B. weer een doelwit. Samenwerking, dat is het devies van t Centraal Vrouwen Comité. Het werd in de bijeenkomst, die we met de dames hadden, nog eens,extra onderlijnd door Mevr. C. W. Goote—Poutsma uit Den Haag, voorzitster van de provinciale Fe deratie. die een uiteenzetting gaf van de doelstellingen en de organisatie der Federatie. Ook hieruit bleek, dat samen werking en het respecteren van de onaf hankelijkheid der verenigingen en het per soonlijke, principiële standpunt de basis vormen, waarop de Federatie werkt. Het Centrale Vrouwen Comité hier ter stede heeft zjjn sporen verdiend cn slaat klaar met adviezen op elk gebied. Om nog een voorbeeld van zjjn zegenrijke werkzaamheid te geven: de vrijwillig sters voor het werk van de 'l'uberova werden door het comité gemobiliseerd. men. Tevens hadden zij bij een inbraak in het. haardenmagazijn van V. Z. te Schiedam een geldkistje met 1000 gul den buitgemaakt. In het begin van dit jaar hadden v. I. en H. samen inge broken in een café in de Coolsestraat, waarbij zij een gramofoonautomaat open braken en een bedrag van plm. 35,— wegnamen. De schade aan de automaat bedroeg ongeveer 100 gulden. Op 3 pan talons na, is het gesto!ene bij „Lords" geheel terecht. Alle verdachten werden voor de officier van justitie geleid. De commissie voor het onderzoek der rechtsgeldigheid van ontwerp-verdragen uit de Westduitse Bondsdag heeft gisteren de Saar-overeenkomst met een klemt meerderheid goedgekeurd De andere Parijse verdragen behaalden een flinke meerderheid. Deze laatste verdragen, nl betreffende het herstel van de Westduitse souvereiniteit, het lidmaatschap van West" Duitsland van de West Europese Unie en de NATO verkregen 20 tegen 9 stemmen De tegenstemmen kwamen alle van de socialistische leden. De Saar-overeenkomsi werd met 15 christen-democratische stem men tegen 9 socialistische en 3 liberale stemmen aanvaard. De vertegenwoordi gers van de vluchtelingen en de Duitse party onthielden zich hier van stemming De Japanse regering heeft officieel aangekondigd, dat het haar bedoeling deel te nemen aan de AfrikaansAziati sche conferentie, die in April In Can- doeng gehouden zal worden. De regering zal thans reeds de noodzakelijke voorhe reidingen treffen, alhoewel de definitie ve beslissing tot dpelnemine aan de con ferentie pas genomen kan worden na de algemene verkiezingen in Februari. Om drie uur gistermiddag is aan de Gor delweg de eerste paal geslagen voor het nieuwe complex woningen, dat daar door de Combinatie 9 zal worden gebouwd. Het gehele project omvat tachtig woningen en vier autoboxen. De ontwerper van het 5? is architectenbureau J. Hendriks W. v. d. Sluys en L. v. d. Bosch. Het nieu- vjl COmPlex krijgt een totale lengte van l2o meter; boven het souterrain, dat n- geveer op straathoogte ligt, komen drie verdiepingen. Men hoopt dit bouwwerk binnen vijftien maanden te hebben vol tooid. Ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal werd bij het werk gister middag het woord gevoerd door de heer Buitendijk, die namens de Combinatie 9 de wens uitsprak dat de bouw voorspoedig zal verlopen. Dc Rotterdamse rechtbank heeft van ochtend uitspraak gedaan in ccn zaak tegen drie jongelui, die ter waarde van 20.000 aan juwelen, horloges c.d. uit de Zaanlandse ZilversmederU hebben ge stolen. De 19-jarige ijzervlechter P. N. H werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, de 18-jarige draaier M. van B tot een jaar en zes maanden met aftrek, voor beiden door te brengen in een jeugdgevangenis. De 19-jarige slachter P. A. V., die de ruit van de winkeietalage met zeep Insmeerde, naar huis ging maar na afloop de buit bij zich thuis op zol der verborg, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie iaar. De eis van de officier tegen de eerste twee was twee jaar jeugdgevangenis en tegen V. ee'n gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd. De hoop, dat de heer F. Kramer op de goede Rotterdammers, speciaal op die van Zuid, had gevestigd bij het opsporings werk van zijn onmisbare geleide-hond Jasper, is niet ongegrond geweest. De hond, die Maandagavond omstreeks 11 uur met iemand, die de winkel aan de Lange Hilleweg, waar de heer Kramer op visite was geweest, verliet, is gisteren door een chauffeur gewond op de Putse- laan gevonden. Het schijnt dat Jasper, voor wie wij gisteren een oproep plaat sten, is aangereden in de nacht van Maandag op Dinsdag. De heer Kramer was erg blij, zo zeide hij ons. met het telefoontje dat hij van het dierenasyl kreeg. Hij hoopt nu, dat de penicilline van de dierenarts en zijn zor gen Jasper weer snel tot zijn vertrouwde metgezel zullen maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2