Rol van patroons en arbeiders BICMPMfe Ontdekking navijftig jaar COMMENTAAR r L Dom Hieronymus tot abt gewijd Mar ia-Novene in Bisdom Haarlem M. NIJHOFF-PRIJS toegekend Internationale Arbeidsorganisatie bespreekt Europese problemen Maagkrampen m Wie geeft de toon aan? Politiek artikel met PvdA-opdruk Op welk kompas vaart het N.V.V. MARINEVLOOT BREIDT ZICH GESTADIG UIT DONDERDAG 27 JANUARI 1955 PAGINA 3 1954 goed jaar voor werknemers Brits advies over Moskou- uitnodiging Benzinestations als liftstations? Saccharine in de Twee jongens door liet ijs gezakt en verdronken Vriendje vertelde pas uren later van het ongeluk doperwtjes Verjongingskuur van oude erwten' Twee kustvaarders en motorschip gestrand Bij Ierland en Denemarken Duitse mijnwerkers eisen twaalf procent Vijftienhonderd man op winteroefening Van 7 t.m. 11 Februari bij Indrukwekkende plechtigheid in kloosterkerk van Lilbosch V ught Henk van der Maze. Kind in teil met heet water Aan brandwonden overleden Van 2 tot 11 Februari 1955 AVE f MARIA Bij de aanvang van het 20-ste jaar van Ons Episcopaat doen Wij wederom een dringend beroep op Onze Priesters, Onze Reli gieuzen en al Onze Gelovigen om met Ons gedurende 9 dagen van 2 tot 11 Februari de bijzondere Bijstand der H. Moeder Gods over Ons Bisdom af te smeken. Wij verzoeken allen dagelijks zo mogelijk gezamenlijk in de kerk of in het gezin het Rozenhoedje te bidden met de Litanie van de H. Maagd en het gebed; Onder Uwe bescherming. Op Zondag 6 Februari hopen Wij in Onze Kathedraal de toewij ding van Ons Bisdom aan de H. Maagd plechtig te hernieuwen. Wanneer die toewijding ook in andere kerken wordt hemieywd, zullen wij dit bijzonder op prijs stellen. Voor allen die deelnemen aan de novene, bidden Wij Gods bij zondere Zegen af. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem Haarlem, 23 Januari 1955. „Ad muitos annos" Bertus van Lier en Aleida Schot bekroond Nieuwe schoonheid Plati Volo Nederlanders bestuderen „vliegende schotels De „Smith-act Veroordeling wegens lidmaatschap commu nistische partij .De Zeven Ptovjnën gaat vaartochten maken Meesterlijk Mikojan nog altijd vice-premier in Russisch kabinet SPORTIEVE DIEVEN In Genève wordt onder voorzitterschap Van Rodolphe Rubattel, oud-president van Zwitserland, de eerste Europese re gionale conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) gehouden. De conferentie is bijeengeroepen ter bespre king van enige zeer belangrijke sociale problemen van Europa, in het bijzonder de rol van werkgevers en werknemers in de programma's ter opvoering van de Europese productiviteit en o.m. ook van het probleem van de pensioengerechtigde leeftijd. Gisteren werd het door de directeur- generaal der organisatie, D. A. Morse, uitgegeven rapport besproken, waarin het jaar Ï954 wordt genoemd als waar schijnlijk het beste jaar na de oorlog voor de arbeiders over de gehele wereld. De gegevens over 1954 zijn nog onvolle dig, doch geven nu reeds een beeld van de 'matige vooruitgang, die de ILO in de meeste gebieden kan constateren. Dit beeld is in het bijzonder gunstig voor wat West-Europa betreft. Morse legde de nadruk op het feit, dat er in 1954 min der werkloosheid was dan in het voor afgaande jaar. hoewel dit vraagstuk vol gens de aan de ILO verstrekte gegevens nog altijd een bron van zorg in de V.S.. Canada, Japan, West-Duitsland en vooral Italië vormt. Daarnaast noemde Morse het belangrijk, dat er gedurende de laatste drie jaar stabiele prijzen van con sumptiegoederen waren. De meeste lan den meldden veranderingen van minder dan drie procent. Voorts is er de matige verhoging van de reële inkomens in de meeste landen waar te nemen, terwijl er tenslotte minder tijd verloren ging door stakingen. De voorzitter van de Zweedse verem- einE van werkgevers, Bergenstrom, zeide evenwel .verontrust" te z'ijn over de toe neming van het aantal stakingen juist m de laatste tijd. „Het lijkt alsof men de po litiek van gematigdheid voorlopig maar weer terzijde heeft geschoven", aldus Bergenstrom. Hij drong er ook op aan, dat de ILO een diepgaande studie maakt van de werke lijke standaard van de arbeidende bevol king van Europa, zoals die kan worden uitgedrukt met betrekking tot lonen en andere vergoedingen, inclusief betaalde vacanties, betaling voor overwerk, enz. De berekening van de standaard per uur, zou niet op een weekbasis dienen te '^irden becijferd, zei hij, maar op de basis van het aantal uren, dat per jaar wordt ge werkt. De Russische afgevaardigde, die gis teren over het rapport van de heer Morse aan het woord kwam, maakte gebruik van de gelegenheid om directeuren van fabrieken in Westelijke landen uit te no digen voor een bezoek aan Russische fa brieken. „Er is veel wat wij van elkaar kunnen leren", zo zeide hij. „Wij allen kunnen alleen maar profiteren van een dergelijke uitwisseling van kennis en er varing". aldus de Sovjet-afgevaardigde. „Ik nodig u allen uit om mee te werken bij deze nieuwe vorm van vreedzame co-existentie, welke de ILO zeer wel kan organiseren". Bij deze Geneefse Moskou-uitnodiging kan men een bericht uit Londen aan sluiten, waar gisteren vernomen werd, dat de algemene raad van de Britse Fe deratie van vakverbonden de verschil lende aangesloten verbonden zal advise ren „discreet te werk te gaan" bij het aanvaarden van uitnodigingen om Rus land en de landen achter het ijzeren gor dijn te bezoeken. De organisatie zal nog een verklaring publiceren, waarin deze aanbeveling wordt gemotiveerd. De ongerustheid, die de Zweed Bergen strom op de ILO-conferentie heeft uitge sproken, wordt geïllustreerd door een verklaring, die vandaag door het Britse ministerie van arbeid werd gepubliceerd. Volgens deze verklaring was er in Enge land in 1954 het grootste stakingsverlies sedert 1945. Er gingen bijna 2.5 millioen arbeidsdagen, d.i. anderhalf procent van de totale Britse werkkracht door stakin gen verloren. Zoals bekend, heeft de grote staking van Britse haven- en werf- arbeiders. die in de laatste maanden van 't vorige jaar plaats vond, enorme schade veroorzaakt. Advertentie) bestrijdt U afdoende In een bespreking van de minister van Oorlog en van Marine, met vertegen woordigers van het Nationaal Katholiek Thuisfront en de A.N.W.B.. is naar voren gekomen, dat door de nieuwe vrij-ver- voer-regeling voor militairen, weliswaar de behoefte aan meerijden belangrijk is verminderd en zelfs voor de parate troe pen van de landmacht in het geheel niet meer nodig is, maar dat toch een aan vulling van deze vervoermogelijkheid j (voorlopig voor het weekeinde) wense lijk is. Deze mogelijkheid zou vermoedelijk ge vonden kunnen worden, indien de mede werking verkregen kan worden van een aantal benzine verkopende maatschap pijen. Deze medewerking wordt aldus ge dacht. dat bepaalde daarvoor in aanmer king komende benzine-stations aange wezen worden als plaatsen, waar automo bilisten, die militairen willen meenemen, deze kunnen treffen. Hierbij is voorts gedacht aan een speciale vlag, welke bij de benzine-stations zal worden geplaatst, ten teken, dat zich daar militairen voor dat doel bevinden. De genoemde organisaties hebben de verzekering gekregen, dat de betrokken militaire instanties gaarne accoord zullen gaan met zulk een regeling. Indien deze maatschappijen haar principiële medewer king aan dit denkbeeld geven, zullen de détails in onderling overleg en in samen werking met de Nederlandse territoriale bevelhebber worden uitgewerkt. (Van onze correspondent) Gisteren zjjn twee Leeuwardense jon gens, n.I. de 9-jarige A. B- en de bjjna even oude R. Z. door het tös van de Wirdumer- vaart in de Friese hoofdstad gezakt en ver dronken. De beide jongens hebben zich nog met hehulp van een vriendje trachten te red den, doch dit lukte niet. Pas een uur na het ongeluk vertelde het kameraadje aan zijn ouders een zo ver ward verhaal van het gebeurde, dat de zen er niet veel van begrepen. Toen later <ie vader van een der beide vermiste jon gens informeerde, kwam de waarheid om trent het ongeval aan het licht. De politie werd gewaarschuwd en deze slaagde er in beide stoffelijke overschotten uit het water te halen. (Van onze correspondent) De officier van Justitie bij de economi sche politierechter te Zutphen heeft tegen een conservenfabriek een boete van veer tig gulden geëist, omdat in de door deze fabriek geleverde doperwten in blik saccharine was aangetroffen. De toevoe ging van de saccharine aan de erwten stond niet op het etiket vermeld en zulks is blijkbaar strafbaar Een dergelijke zaak is nog nooit voor de rechtbank behandeld, hoewel zoals de raadsman van de fir ma mededeelde er al wel een halve eeuw saccharine bij de doperwten wordt gedaan. Dat dit niet op het blik vermeld staat, is, volgens de Keuringsdienst van Waren misleidend. Ir Kalshoven van deze dienst, die als getuige optrad, was van mening, dat men op deze wijze oude erwten als het ware een verjongingskuur laat onder gaan, omdat een jonge erwt veel zoeter van smaak is. Op de verpakking zou moe ten staan: „Gezoete erwten". De officier van Justitie was het met deze opvatting blijkbaar eens. want hij vorderde een boete van veertig gulden De raadsman van de firma was het met ir Kalshoven helemaal niet eens. Hij kon zich niet voorstellen, waar in de wet een bepaling, zoals ir Kalshoven wenste, te vinden zou zijn en was van mening, dat de saccharine geen essentieel bestanddeel uilmaakt van de inhoud van het blik. De saccharine dient enkel en alleen om de smaak te verbeteren en per honderd liter doperwten wordt slechts vier a vijf gram van dit zoejmiddel verwerkt Met dc toevoeging van suiker heeft men slechte ervaringen opgedaan, zo deelde pleiter mede. Toen er in <je oorlog geen goede saccharine verkrijgbaar was, heeft men enige malen suiker toegevoegd, doch het resultaat was, dat de inhoud van de blikken spoedig bedierf. Men kan niet de eis stellen, dat de con sumenten zelf suiker aan de erwten toe voegen, want het is juist de bedoeling van de fabrieken een panklaar product te le veren. Pleiter kon niet erkennen, dat de waar niet zou deugen. De politierechter zal in deze zaak schriftelijk vonnis wijzen. MVS. In de loop van gisteren zjjn twee Neder landse kustvaarders en een motorschip in de buurt van Ierland en Denemarken aan de grond gelopen. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor, trwiil de schade bij deze strandingen tot een minimum bleef bperkt. Bij Cahore (Ierland) liep de uit Gronin gen 199 brt. metende kustvaarder „Mi norca" aan de grond, doordat het anker was gaan krabben, toen het schip een be schutte plaats had opgezocht tijdens een storm. Niemand van de vijf opvarenden werd gewond, Nadat de reddingboot van Rosslare tien uur lang zonder succes had gepoogd de coaster te bereiken en dan vlot te slepen, zijn de vijf Nederlandse zeelieden met hun hond tenslotte maar wadend door de zee naar de kust ge wandeld Een bemanningslid van de reddingboot zeide, dat de „Minorca" waarschijnlijk zal vergaan, indien de boot nog lang aan de stormen zal zijn blootgesteld. De kustvaarder, waarvan de eigenaar de heer E. van der Molen, tevens de kapi- I tein is, was op weg van Rouaan naar Liverpool. Ten Noord-Westen van het Deense eiland Seeland liep ook een Groningse I kustvaarder aan de grond. Het was de 200 brt. grote „Oldambt" waarvan de heer R. Haan uit Nieuw-Scheemda de kapitein- eigenaar is. De coaster was leeg onderweg van Aarhus naar Kopenhagen, Ten Zuiden van Funen strandde giste ren bij dichte mist nog een Nedrlands vaartuig, nl. het ongeveer 500 brt. meten de m.s. „Erasmus" uit Rotterdam. De kapitein zou trachten op eigen kracht los te komen. Het schip, dat een bemanning van acht koppen telt. liep slechts lichte schade bij de stranding op. De Duitse mijnwerkers hebben een nieuwe loonstrijd aangekondigd. De lei ding van hun vakbond heeft gisteren in Essen besloten een loonsverhoging van twaalf procent te verlangen en zij wil daardoor de mijnwerkers weer aan de top van alle loonklassen brengen. De vakbond is van mening, dat de mijnwer kers bij de grote toonbewegingen van het afgelopen jaar relatief te kort ge komen zijn. omdat in enkele andere be drijfstakken thans hogere lonen worden betaald dan in de mijnen. De thans gel dende looncontracten lopen tot 28 Fe bruari en zijn tegen die datum door de vakbond opgezegd. m In de Cisterciënserabdij te Lilbosch-Echt diende gisteren m gr Lemmens de abts wijding toe aan Dom Hieronymus Beie ring. Overzicht tijdens de plechtigheid. De winteroefening „Julius Corbulo" van de staf le Legerkorps, staf 4e divisie en Legerkorpsartilleriestaf zal van 7 tot en met 11 Februari gehouden worden in een gebied ten Zuiden van Vught. Aan Je oefening, die onder leiding zal staan vah de commandant van het Eerste Legerkorps Lt.-gen. A. Th. C. Opsomer, zullen onge veer 1500 man deelnemen. (Van onze correspondent) De kloosterkerk van de Trappistenabij Lilbosch te Echt was gisterenmorgen ge tuige van een niet alledaagse plechtig heid. Dom Hieronymus Beiering, de op 21 December tot vijfde abt gekozen prior van het convent, ontving uit handen van mgr dr J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, de abtswijding, welke juist viel op de vierendertigste verjaardag van zijn intrede in de Trappistenorde. Als patrini van de wijdeling fungeerden dom Gabriël van de Moosdijk, abt van Achel en dom Augustinus Giesberts, rustend abt van Lilbosch. De overige acht abten, die de plechtig heid bijwoonden, waren dom Robertus Eijckmans van Westmalle en vicaris-gene raal van de orde der Trappisten, de 78- jarige dom Aloysius van de Laar van Te- gelen, de 47-jarige dom Malachias Muller van Diepenveen, die nog leerling van de nieuwe abt is geweest en voorts de abten van Tilburg, Zundert, Saint Sixte, Roche- In artikel 3 der Statuten van het N.V.Y. staat, dat het innig verband erkent tussen religie en levensovertuiging enerzijds en maatschappelijk inzicht anderzijds. Deze erkenning weegt bij ons ook zeer zwaar. Geloof en handelen in welk opzicht dan ook zijn niet te scheiden. De leden moeten volgens hetzelfde artikel gelegenheid hebben om van dit verband in hun arbeid voor de vakbeweging te doen blijken, tznikc veheurt bij de katholieke vakverenigingen dan ook geregeld en volop. Maar kunnen katholieke arbeiders zulks ook in 't N.V.V_? Men kan dat wel in de Statuten jnraktiik nog niet zo. De werkehjk katholieke invloed is mil Wie^ del ra b^ het N-V V de lakens uit? Onder de N.V.V.-ers zit van alles; uit gesproken atheïsten godsdienstig-onverschilligen en religieus-socialisten. Wie van d edide^groepen geef tiiude toon aan? In zulk gezelschap wordt een katholiek al mi5eXfrTwaard!ge^dechter de reeds een vorige maal terloops aangehaalde pas sage uit artikel 3. „Het «taat vast, dat belijders van een en hetzelfde geloof, of van een en dezelfde levensbeschouwing veelal tot zeer uiteenlopende opvattingen aangaande concrete maatschappelijke vraagstukken komen Daarom moet niet eenheid van confessie of levensbeschouwing, maar eenheid van opvatting aangaande maatschappelijke vraagstukken de grondslag vormen voor gen sociaal-economische organisatie als de vakbeweging is. Het Verbond acht om die reden het vormen van vakverenigin gen op confessionele of levensbeschouwelijke grondslag ongewenst". Deze zinsneden immers zijn volkomen overbodig en voor de rest hebben ze onver dacht en tegelijk misplaatst het politieke tintje van de P. v. d. A.-zienswijze. De doorbraakgedachte! Want deze zinnen kunnen alleen slaan op het vormen van bijv. de K. V. P., een politieke partij, waarin de katholieken van alle rangen thuis behoren. Indien dan de P. v, d. A. opmerkt. Jelui denkt onderling verschillend, gaat niet b(] elkaar zitten, want daarvan Daar kunnen wcf inkomen. Maar van de katholieke vakbonden van metaalbe werkers landarbeiders, bouwvakarbeiders maken toch geen werkgevers deel uit? Alle katholieke werknemers van alle katholieke vakorganisaties volgen onder lei ding van de K.A.B eenzelfde gedragslijn ten aanzien van de maatschappelijke vraag stukken. Dat is zo safe als wat Waarschijnlijk is in het doen en laten bij de katho lieke bonden meer eenheid van opvatting dan bij het in groepen genuanceeide N.v.v. Het ongewenste van een confessionele organisatie is ons daarom geenszins duideljjk. In de katholieke organisaties weet men, waaraan men toe is op grond van onveranderlijke beginselen. Denken alle N.V-V.-ers op dezelfde wijze over het eigenlijke doel der voortbren ging? Zijn allen het eens over de z.g. planmatige ordening van het bedrijfsleven? En wat is tegenover het door ons zwaar verdedigde eigendomsrecht (waarop overigens een hoge sociale hypotheek rust) de preciese houding inzake de beschikkings macht en de eigendom der productiemiddelen? De communisten zijn in dit opzicht duidelijker en eerlijker. Maar de Moskouse familie is door de N.V.V.-ers met ver loochening van hun voorvaderen de deur uitgewerkt! Het N.V.V. steunt op de din gen van de dag, voert een opportunistische politiek vaag, zonder stevige basis. Aangezien in de brochure van de heer Roemers slechts naar twee artikelen der Statuten werd verwezen, hebben we bij het N.V-V. het gehele boekje der Statuten en reglementen opgevraagd. In artikel 4 van deze ons onmiddellijk bereidwillig geschonken Statuten lezen we nog, dat het N.V.V. zijn doel tracht te bereiken door het oprichten en instandhou den van vacantie- en studie-oorden, internationale aaneensluitingen van en samen werking met overeenkomstige centrale organisaties van werknemers in andere lan den, derhalve de socialistische organisaties van Duitsland, België, Frankrijk, enz. Van een geneutraliseerd althans ogenschijnlijk vaarwater komen we in de Rode Zee terecht. Maar daar moeten we net niet wezen. Neen na al wat we in en om het N.V.V. hebben nagegaan is er maar één con clusie mogelijk. Geen volbloed katholiek in het N.V.V. Bovendien blijft het niet bij het N.V.V. zonder meer. Eenmaal in het vangnet zal men in meer opzichten de rode weg volgen- Een proces, dat op den duur leidt tot volkomen verlamming van het katholicisme. We behoeven daarom de N.V.V.-ers niet te haten. Alleen voor een levende katholiek is het N.V.V. onze organisatie niet. Katholieken behoren in de K A.B. Doch alle werknemers, voor zover ze daarvoor in aanmerking komen. Op naar 400.000. Daarover morgen nog een enkele gedachte. (Van onze correspondent) Toen het diiejarige zoontje van de familie S. uit Leur op een afgedekte te i met heet water klom verschoof het dek sel en kwam het ventje in het gloeiend hete water terecht. In het ziekenhuis Breda overleed het slachtoffertje aan de opgelopen brandwonden. fort (België) en Mariënwald (Duitsland). Verder waren aanwezig mgr dr A. Hans- sen, bisschop-coadjutor van Roermond, dr F. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, burgemeester J. Cuypers en deken W. Linssen van Echt, het Tweede- Kamerlid J. Peters, en voorts vele andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten en familieleden van de wijdeling. Het koor van studenten van de Paters van Cadier en Keer als gevolg van de brand tijdelijk in het Bernarduscollege te Lilbosch ondergebracht -> voerde onder leiding van pater L. Witsenburg de Mis gezangen uit. Het eigen karakter van de abtswijding kwam mede tot uitdrukking door de verscheidene tot de liturgie der Cister- ciënsers behorende onderdelen der plech tigheid. Vóór de pontificale H. Mis, op gedragen door mgr Lemmens, werd de wijdeling door abt Dom Gabriel gepre- senteerd, waarna hij ten overstaan van de bischop de eed aflegde. Het tweede en voornaamste deel van de abtszegening volgde bij het Graduale, toen Dom Hieronymus, nadat de Boetpsalmen en de Litanie van Alle Heiligen' waren gezongen, het boek met de regel van St. Benedictus, de staf en de ring ont ving. Dit gedeelte werd besloten met een door mgr Lemmens aan de wijdeling ge geven vredeskus. De nieuwe abt bood daarna bij het Offertorium der H.. Mis de traditionele geschenken aan de bis schop aan: twee kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn. Het derde plechtige moment van de wij ding volgde na de bisschoppelijke zegen aan het einde der H. Mis, toen de nieuwe abt met mijter en handschoenen be kleed, bezit nam van zijn troon. De bis schop hief een feestelijk Te Deurn aan en Dom Hieronymus, bekleed met de te kenen zijner waardigheid, schreed, bege leid door zijn beide patrini, zegenend door de kloosterkerk. Vervolgens ontving hij op de troon alle leden van de commu niteit met een omhelzing om tenslotte zijn eerste plechtige zegen te geven en met een eenmalig „Ad muitos annos dank te brengen aan mgr Lemmens. Tijdens 'n druk bezochte receptie woent Dom Hieronymus vervolgens de gemk- wensen van de familieleden, autoriteiten De M. Nijhoff-vertaalprijs van het prjns Bernhard Fonds is gister avond toegekend aan Mevrouw Aleida G. Schot en Bertus van Lier. Dit is de eerste maal dat deze prijs, die voortaan ieder jaar wordt betwist, werd toegekend. De prijs is in 1953 ingesteld voor die vertalingen van dichtkunst^ dramatisch werk en verhalend en beschouwend proza in en uit het Nederlands die zich door hun letterkundige waarde onder scheiden. Zij bedraagt 2000. Tijdens een bijeenkomst in het Gemeentehuis waar o.a. prinses Bea prof. Beel en de ambassadeur van de sov jetunie aanwezig waren, heeft de voorzit ter van de jury Antoon Coolen de uitslag gisteravond bekend gemaakt en het jury rapport voorgelezen. De jury bestaande uit Antoon Coolen, Bert Bakker, dr J. Hulsker, mr J. Kaiff mr. E. Straat en J- Henrick Mulder had het dtimaal moeilijk, daar voor de eerste toekenning, het tijdvak van 1945 tot nu moest worden overzien. Bij eerste schifting viel uit wat het ka rakter heeft van populaire lectuur. Het overblijvende omzichtig toetsend en ver gelijkend kwam de jury tot een twee voudige voorkeur, een voor een drama in verzen en een voor proza. Eenstem mig besloot de jury beide candidaten de prijs toe te kennen en dus het bedrag te verdubbelen. Bertus van Lier werd bekroond voor zijn vertaling van Sophok- les' Antigone, Aleida Schot voor het ge zamenlijk vertaalwerk uit de grote 19e eeuwse Russische schrijvers. meesterlijk aan deze Sophokles-vertaiing. wier bijzondere schoonheid verrassend ge proefd kan worden bijvoorbeeld aan de magistrale monologen van Kreoon. j 'LUry beschouwt het als een opval lende bijzonderheid, dat aan een toondich- i f. rï? onderscheiding van deze prijs voor letterkunde toevalt en voor een werk in overeenstemming met de bijzondere be langstelling, die de dichter, wiens naam aan de prijs is verbonden, voor het Griek se versdrama had. De Nijhoff vertaalprijs voor proza heeft en de hele kloostergemeenschap in ont vangst nemen. Van de familie was o.m. aanwezig de tweelingbroer van de nieuwe abt, de heer Jos. Vonholt-Beiering. Deze dub belnaam hangt samen met het familie bezit, de hoeve Vornholt te Weseke in de Kreis Borken, even over de grens bij Win terswijk. 77 77 Dezer dagen is opgericht de Nederlandse studiekring „Plati Volo", die zich ten doel stelt alle ter zake van „vliegende schotels" gevormde theorieën aan de nader onder zoek te onderwerpen en nieuwe hypothe sen over dit onderwerp te publiceren. Als de tijd daarvoor rijp wordt geacht, wil de studiekring in contact treden met geleer den, militairen, autoriteiten, industriëlen, vertegenwoofdigers van belangrijke gees telijke stromingen en serieuze zusteror ganisaties in het buitenland. Het bestuur van de kring staat onder voorzitterschap van de heer E. Voermans, chemisch assistent T.N.O. te Rijswijk. Een Amerikaanse federaal gerechtshof heeft gisteren in Chicago de 44-jarige neger Claude Lightfoot schuldig verklaard in een proces, waarbij voor het eerst de z.g. „Smith"-act werd toegepast. Light- loot was secretaris van de communistische partij in Illinois, Hij is de eerste die ver volgd wordt op grond van de ..Smith"- act, volgens welke reeds het feit lid te zijn van een organisatie, die omverwer ping van de Amerikaanse regering door geweld voorstaat, als een misdaad kan worden bestraft. Lightfoot kan nu veroordeeld worden tot een maximum van 10 jaar gevangenis en een boete van 10.000 dollar. Hij is voor lopig op vrije voeten gebleven onder storting van een borgsom van 30 000 dollar. Het gerechtshof zal het vonnis op 15 Februari uitspreken. de jury met dezelfde eenstemmigheid toegekend aan mevrouw Aleida G. Schot. Haar vertalingen, in een verzorgd en vlek keloos Nederlands, verrijken het eigen land met nieuwe schoonheid en vormen een omvangrijke bijdrage tot onze kennis van de klassieke roman- en novellen li teratuur van de grote Russen. Poesjkin, in wie de aanvang en inleiding tot deze novellen- en romanliteratuur wordt ge zien, Toergenjew Gogolj, Lermontov, Tsjechov zijn elk voor zich meesters van een voorbeeldige, grote vertelkunst die in Mevrouw Aleida Schot een vertaalster vonden, wier interpretatieve kracht over tuigend spreekt uit haar werk. Zij heeft zich hiermee niet enkel voor de versprei ding ten onzent van een zeldzaam rijke literatuur maar ook voor wat ze daar mede onze letterkunde heeft toegevoegd, zeer bijzondere verdiensten verworven. De jury heeft het gave Nederlands van haar vertalingen in critische vergelijkin gen doen toetsen op de getrouwheid aan de originele teksten. Het deskundig oor deel van hen. die het onderzoek deden, luidt, dat haar wijze van vertalen door zorgvuldigheid uitmunt. Tot slot reikte prof. Wiarda de prijzen uit waarna mevr. Nijhoff—Hagedoorn een dankwoord sprak en een novelle van Tsjechov voordroeg. De avond was geopend met een Nijhoff- herdenking door A. Roland Holst. Het oefensmaldeel 5. bestaande uit Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman Hr Ms torpedobootjagers „Evertsen en „Kor- lenaer", Hr Ms fregatten „De Zeeuw en „Van Evvijck" en Hr Ms onderzeeboten „Walrus" en „Zwaardvis", is uitgevaren voor oefeningen in de Middellandse Zee en de wateren nabtf Noord-West-Europa. Het is de bedoeling, dat de „Karei Door man" na deze oefeningen het smaldeel ver laat en dat Hr Ms kruiser De Ruyter" zich na een oefenreis met adelborsten in de zomer bij het smaldeel zal voegen. Hr Ms kruiser „De Zeven Provinciën zal zich dit voorjaar naar Den Helder begeven en in de zomer enige korte vaartochten ma- Te verwachten is, dat Hr Ms onderzee bootjager „Zeeland in het voorjaar en in de zomer Hr Ms onderzeebootjagers Noord-Brabant" en „Gelderland" in dienst worden gesteld. Daarmee zijn dan de jagers van de A-klasse alle in de vaart bij de marine. Van de B-klasse zal de on derzeebootjager „Friesland" deze zomai de proeftochten aanvangen. De overige schepen van deze klasse bevinden zich op Nederlandse werven in verschillende sta dia van aanbouw. Uit de Ver. Staten wordt binnenkort in ons land verwacht Hr Ms fregat „Vos" welk schip van Amerika werd ontvangen in het kader van het wederzijdse hulppro gramma. Het is de bedoeling, dat dit schip een reis maakt naar de Middellandse Zee ter gelegenheid van de indienststelling De beide prijswinnaars na afloop van de plechtigheid pi gesprek met H.K.H Prinses Beatrix, die met een aantal scho lieren aanwezig was. De jury is van oordeel, dat de Anti- gone-vertaling van Bertus' van Lier mees terlijk is te noemen en te prijzen is om haar voorbeeldige getrouwheid aan het moeilijke origineel; en dat zij het eigen land met een nieuwe letterkundige schoon heid verrijkt. Een metrische en tegelijkertijd uiterst getrouwe vertaling van een zo moeilijk Grieks origineel als het sterk gestyleerde versdrama van Sophokles is stelt de ver taler VI r bijna onoverkomelijke moeilijk heden. Een enkele versregel hier en daar zou om een Nederlandse gewrongenheid tot voorbehoud kunnen nopen. Maar het vermijden van zulk een gewrongenheid ter wille van een natuurlijker Nederlands had anderzijds op zo'n punt iets verloren doen gaan in de afspiegeling van de eigen aardige stijl van het Grieks. Haar totaal indruk vat de jury sa men in het toekennen van het praedicaat van Hr Ms fregat „Lynx". Dit schip is te Venetië in aanbouw en is bestemd 4oor de Kon. Marine in het kader van het weder zijdse hulpprogramma. De laatste van de mijnenvegers, welke ons land in het kader van de wederzijdse hulpverlening van de V.S. ontvangt, zul len dit voorjaar aan de Marine worden overgedragen. Een aantal van de reeds overgedragen mijnenvegers van deze cate gorie bevindt zich nog in de Ver. Staten en komt binnenkort naar Nederland. De aanbouw van 32 kustmijnenvegers ien dele gefinancierd door de Ver. Staten volgens het „Off Shore Procurement Pro gram", ten dele bekostigd uit tegenwaarde fondsen op een aantal Nederlandse werven heeft gestadig voortgang. Verschil lende van deze schepen zullen in het ko mende jaar te water worden gelaten; an dere zullen de proeftochten reeds volbren gen. Anastas Mikojan, die Maandag aftrad als Sovjet-minister van binnenlandse han del. verscheen gisteren met enige andere Russische leiders, o.w. Molotof, op een grootse receptie, die ter gelegenheid van het eerste lustrum .van de Indiase onaf hankelijkheid werd gegeven in het ge bouw van dc ambassade van India te Moskou. Hieruit blijkt o.m., dat Mikojan nog altijd vice-premier van het Russische kabinet is. Het officiële bericht van zijn aftreden als ministtr van handel, ver meldde niet of Mikojan ziin functie als vicc-premier zou verliezen, zodat hier over enige onzekerheid bestond. Mikojan is nog altijd lid van het presidium van de Opperste Sovjet en blijft behoren tot een der negen top leiders van de Sovjet-Unie. Men neemt aan, dat hij de verschillende ministeries van binnen- en buitenlandse handel en voedselvoorziening zal blijven controleren. Het afstaan van zijn portefeuille zou hem. zo meent men thans in Moskou, meer ge legenheid geven die supervisie uit te oefenen en aandacht te schenken aan politieke aangelegenheden. Korte tijd nadat enkele dieven uit de geparkeerde wagen van Chr.s Cataway, de bekende Britse athleet, twee koffers hadden gestolen, bel de hun leider de redactie van een Londense krant op en zei: „Enke'e van de bij mij in dienst zijnde men- stn hebben, zonder daarbij na te denken, dingen weggenomen, d.e aan Chris Chataway behoren". De man deelde mede, dat een en ander zich in een flatgebouw m Chelsea bevond en vroeg: „Wilt o ons heipen de koffers weer aan Chataway terug te bezorgen?" De politie vond de koffers, waar in kleren waren opgeborgen, enkel" uren later inderdaad in een leeg staand sousterrain in het aangege ven flatgebouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3