Verenigde Staten dragen grote ver ant woordelij kheid Egypte wenst verenigd Arabisch leger Aan de geusstok der „Van Speyk" prijkt de „loden verrader" ZUIDWEST-ZEELAND EN HET DELTAPLAN Bonn vraagt vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen De onrust in Centraal Amerika Sociaal-economische nood vereist dringend hulp Gloeilampjes Parijs en Londen antwoorden op beschuldigingen van Moskou Con ferentie te Cairo Geen uitbreiding Turks-Iraaks verdrag Ziektenkostenregeling rijkspersoneel Sigaretten op de collecteschaal Ambtenaren en politiek Overheidspersoneel wordt weggezogen Familie NTaduro zit weer zonder het schegbeeld Voorstellen en wensen ten aanzien van Drie-Eilandenplan Westeuropese reacties op Russische verklaringen Bonn: beperkte waarde Parijs: V er an twoording voor Moskou Londen: Dreigement te betreuren Commando dekte schietend zijn aftocht Evert Alkema mag naar de Hudson DONDERDAG 27 JANUARI 1955 PAGINA 5 V.S. negatief Zwolle Lubbock V.S.J Het belang van Latijns-Amerika Nationalisme Spanningen I'n8'aÜ SSS* e,ke Van Eur°»a 'O' Uitblijven hiervan komt prestige regering niet ten goede Israëlisch wantrouwen W/aar liggen de grenzen? „TINUS VAN DER VELDE" SPREEKT NIET MEER VERTREK EMIGRANTEN PRIESTERS SECRETARIS PAX CHRISTI- BEWEGING Noord-Holland geeft bevorde ringen en gratificaties STAATSSECRETARIS v. RHIJN NIET NAAR GENEVE Sluizencomplex in dijk Binnendam bij Veere Tunnel onder Wester schelde Tijdens „moreelweek" Tot zes maaDden met aftrek veroordeeld Aanleg vliegveld Kortere weg van Holland naar België Twee maanden vacantie en een bootreis DE KATHOLIEKE MISSIëN Van onze correspondent) NEW YORK, Januari. Evenals Europeanen, zijn ook de Amerikanen er toe geneigd om ge- beu rtenissen in Latijns Amerika, waar de revolvers zo los zitten en de temperamenten zo vurig zijn. te onderschatten in hun betekenis: in ieder geval spelen de onderontwikkelde landen van Latijns Amerika een weinig opgemerkte rol in het gehele politieke wereldbeeld en vandaar dat men (met uitzondering van de scherpziende communisten) nauwelijks pleegt rekening te houden met wat er omgaat in de Latijns Amerikaanse landen, dje als men de beperkte Noordamerikaanse belangstelling niet mee rekent nogal aan hun lot worden overgelaten. I worden zij niettemin gehinderd door de verschillende nationale grenzen die men sen en producten moeten passeren. En merkwaardigerwijze hoewel poli tieke en economische unie het ideaal is van bijna alle intellectuelen in Centraal Amerika, heeft de geest van nationalis me toch gezegevierd. En het is die na tionalistische geest, die zulk een onderlin ge verdecldhe' i' Latijns Amerika wekt. Ieder van deze landen heeft welis waar zijn eigen problemen en eigen ka rakter. Guatemala is het land van de Indiaan, 70 precent zijn volbloedige af stammelingen van de Maya-stammen Een van Guatemala's grootste moeilijk heden is om deze bevolking nu met de rest te integreren. Aangrenzend Salvador heeft last van overbevolking, en buurland Honduras is een achtergebleven staat. Van de twintig Latijns-Amerikaanse re publieken hebben er meer dan vijftien jaarlijks een inkomen van minder dan 200 dollar per inwoner en geen van hen meer dan 400 dollar. Terwijl de gemiddel de levensduur in de V.S. meer dan 65 jaar telt, is die in Latijns Amerika nau welijks hoger dan 30 jaar. Terwijl tevens de statistiek kan aantonen, dat Lat.nns- Amerika vandaag op de dag nog maar 70 percent produceert van hetgeen zij 10 jaar geleden voortbracht, is in diezelfde tijd de voedselproductie in de V.S met 30 percent toegenomen. En hier zijn enige redenen, die ten grondslag liggen aan de sociale en economische onrust in Latijns Amerika: lage levensstandaard onvol doende prijzen voor ruwe grondstoffen, economische onzekerheid. veroorzaakt door te sterke afhankelijkheid van enkele oogsten; gebrek aan kapitaal voor pro ductieve beleggingen en industriële ont wikkeling; noodzaak voor verbeterd ver voer en gevarieerder landbouwproducten: handels-hindernissen; enorm tekort aan technische training en kennis om pro ductiviteit te bevorderen. Tegelijkertijd zijn de buitenlandse be leggingen gedaald. De Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling zou in eerste instantie aangewezen zijn om de Latijns Amerikanen op de been te hel pen. Maar de geest van internationale samenwerking schijnt vrijwel zoek ge raakt in de Wereldbank. De Internationa le Bank pleegt alleen te helpen wanneer financiële condities gezond zijn. Dat is natuurlijk een opvatting; maar Latijns Amerika behoeft de hulp van de Wereld bank niet onder gezonde financiële voor waarden. Dan kan het eventuele leningen ook door privé-banken verkrijgen. En dus zien we dat de Internationale Bank in 1953 aan de 20 landen van Latijns Ame rika met elkaar slechts 70 millioen dol lar leende, omdat het talloze hulpverzoe ken afwees. Hierbij komt dat dc V.S. op de Inter- Amerikaanse Economische Conferentie by Rio de Janeiro onlangs getoond heb ben. dat ze absoluut negatief staan te- genovcr gunstige leningen door interna tionale organisaties en in dc discussies over een aldus te vormen fonds voor Zuid-Amerika tégenstemden, terwijl ieder een er verder vóór was. Rekent men daarnaast bovendien, dat de Latijns Amerikaanse landen in tegen stelling tot Europa en Azië, die bijna 40 milliard dollar ontvangen hebben nog slechts 1 milliard hebben gekregen, waarvan het grootste deel uit leningen be stond. dan weet men iets van de achter grond der groeiende rancuneuze gestemd heid tegenover de grote rijke buurman en begrijpt men iets van de economische onrust, waarvan politieke labiliteit na tuurlijk een direct gevolg is. De V.S. tonen sinds de dood van pre sident Rooseveldt een tot gebaren van welwillendheid geslonken sympathie voor Latijns Amerika, hetgeen ze uitdrukken door er van tijd tot tijd belangrijke lieden heen te sturen. Het vorige jaar zond pre sident Eisenhower zijn broer naar de Iemand in de rechtzaal mompelde het woord „Kangeroe" en eerlijk, het hac. er wel wat van. Want een reeds oe- jaarde Zwolse arbeider had het kopen in een zelfbedieningswinkel wel wat erg letterlijk opgevat. Hij bediende zichzelf zó ruim, dat hij op een geraffineerde manier zich een hoeveelheid artikelen al winkelend toeeigende. Hij had daartoe een speciaal voorschoot gemaakt dis hij onder zijn jas droeg. Hij pikte alles wa! van zijn gading was, wist het meestal ongemerkt in dit apparaat te laten ver dwijnen en wandelde dan rustig langs de juffrouw van de cassa met een enkel kleinigheidje dat hij dan werkelijk ge kocht had. Verschillende malen had hij zijn kangeroe-praktijken kunnen her- halen, totdat hij tegen de lamp liep De man had een behoorlijke straflijst: 2:1 veroordelingen Niettemin bleek de offi cier nog hoop te hebben voor de toe komst: hij eiste vijftig gulden boete er zes maanden voorwaardelijk. De heer en mevrouw Douglas kenden hun baby-tweeling werkelijk niet uit elkaar. Ze hielden de kleintjes dan ook in aparte kamers, zodat ze op deze wijze konden zeggen wie wie was. Een baby sitter, die een avondje kwam oppassen, raakte echter de tel kwijt en wist wer kelijk niet meer of hij de goede helfi van de tweeling in ieders kamer gelaten had. Nu moeten de heer en mevrouv Douglas met de tweeling naar het zie' kenhuis om de voetafdruk van de kinde ren te laten controleren. Daarna kunnen ze tenminste weer met zekerheid zeggen dat Jan Jan is en niet Piet. Buenos Aires Nieuwe onderscheiding voor president Peron, Argentinië's eerste burger. Op getogen kanariefokkers benoemden hem officieel tot de kampioen-kanariepiet- teler van heel Argentinië. Deze betite ling ging vergezeld van een gouden me daille en een soort van ridderorde van de kanarie-melkers. Innsbruck Oostenrijk Een vos raakte in een klem en hel wanhopige naar vrijheid hakende dier knaagde zijn beide, in de klem gevangen voorpoten zelf af. Èen jager zag de klem met de afgeknaagde lichaamsdelen. Eeo tiental meters verder vond hij de vos in de sneeuw; het dier was doodgebloed. Wenen Nieuwste radio-snufje in de luxe- dieseltreinen van de Oostenrijkse spoor wegen: een bescheiden luidsprekertje in de hoofdsteun van iedere plaats in het compartiment. Katmandu (Nepal) Dit onafhankelijke koninkrijk (zeven millioen inwoners) liggende aan de Zui delijke uitlopers van het Himalaya- gebergte, wordt nu echt volwassen: voor het eerst sinds het bestaan van het ko ninkrijk gaat men er binnenkort in komstenbelasting heffen. Zuiderburen, nu staat vice-president Nixon op de lijst om een toer door Cen traal Amerika te. maken. Toch rust op de V.S. een grote ver antwoordelijkheid voor Latijns-Amerika Niet alleen omdat de V.S. de grootste e.onomische macht en leider van de vrije wereld is. Maar ook om Amerikaans eigen belang: de Latijns-Amerikaanse landen hebben 20 stemmen in de Verenigde Na ties. hetgeen voor Amerika van grote im portantie is. Tevens betekent Latijns- Amerika voor de V.S een veilige grens, van de Rio Grande-rivier langs d„ Carai- bische Zee en de Grote Oceaan tot aan het Panama-kanaal toe. Vervolgens bie den de Zuidelijke buren militair een be langrijke reserve aan mensenmateriaal voor grond- en lucht- en zeestrijdkrach ten. En dan betekent Latijns-Ar., irika in totaal meer dan 7.860.000 vierkante mijl, rijk voorzien van grondstoffen, die van vitaal belang zijn voor Amerika's econo mie in vrede of oorlogstijd. Sinds hun onafhankelijkheid van Span je vroeg in de 19e eeuw, hebben de lan den van Centraal Amerika eigenlijk aan één stuk door met elkaar overhoop gele gen De voornaamste oorzaak daarvoor is wel, dat deze landen eigenlijk te klein zijn om werkelijk als naties beschouwd te kunnen worden. Hoewel zij met elkaar in een nauw economisch verband staan Wat met het oog op de politieke stabi liteit van Centraal Amerika echter het ernstigste is, is dat het verschil in le vensstandaard en economische vooruit gang tussen de V.S. en de rest van het continent inptaats van afneemt toeneemt. Tevens echter heeft de nabuurschap van de V.S. aan Centraal Amerikaanse landen een duidelijker begrip gegeven van hun mensenrechten. Zij beseffen ook wat zij missen aan mo derne techniek en civilisatie, daarvoor zien ze voldoende films en krijgen ze ge noeg dagbladen, tijdschriften en boeken onder de ogen. Door dezelfde communi catiemiddelen weten zij af van agrarische hervormingen in China of Tsjecho-Slowa- kije. Zij weten dat in de V.S. iedere vierde persoon een auto heeft, en dat iede re vier van 5 families een televisietoe stel bezit; en dat een getraind arbeider per uur een dollar en tien cent verdient hetgeen vier maal zoveel is als een ar beider in Latijns Amerika verdient. Onder die omstandigheden kan niet voorspeld worden op welke politieke en sociale evolutie deze Latijns Amerikaanse landen toedrijven, want er wordt een druk van millioenen mensen uitgeoefend, die in grote armoede leven. En er schijnt weinig hoop te bestaan dat. tenzij econo mische en sociale condities grondig ver anderen. er enige mogelijkheid is voor [n 'abiele democratische vooruitgang in Centraal Amerika. Tenzij de politiek van de grote democratische mogendheden en de V.S. verandert en wezenlijk aandeel genomen wordt in de ontwikkeling van Latijns Amerika. Gisteren werd in Cairo de achtste bij eenkomst gehotiden van de conferentie van Arabische premiers. Na afloop van deze zitting werd bekend, dat alle premiers, die de conferentie bijwonen, nl. die van Saoedi Arabic, Jordanië, Syrië, de Libanon en Egypte hebben besloten, dat hun landen niet zullen toetreden tot het Turks-Xraakse verdrag of enig ander defensief verbond buiten het inter-Arabische veiligheids verdrag. Men kwam voorts overeen dc conferentie niet te sluiten alvorens men zich had uitgesproken over dc Egyptische voorstellen om het intcr-Arabische collec tieve veiligheidsverdrag in werking te doen treden. Dit verdrag voorziet o.m. in een gemeenschappelijk opperbevel. Volgens premier Nasser betreffen deze Egyptische voorstellen geen wijzigingen van het collectieve veiligheidsverdrag, doch alleen maar een practische methode om het in werking te doen treden. Men achtte het in Cairo gisteren moge lijk, dat men zou komen tot een ver enigd Arabisch leger, dat mogelijk zjjn hoofdkfvartier zou hebben in de Suez- Kanaalzone. Gewoonlijk welingelichte MJn van mening, dat het nieuwe nfsf in 5» 'ef"P|a" 'ou worden inge past in de keten van Westerse verdedi- Z.O.-Azie loopt. Men zou tot een geregeld overleg met Westerse militaire leiders willen komen. Zoals bekend werd de conferentie te Cairo bijeengeroepen naar aanleiding van de aankondiging van het wederzijds Turks-Iraakse veiligheidsverdrag, dat in Egypte veel ontstemming heeft verwekt. Wanneer zal de regering eindelijk ge hoor geven, zo werd van verschillende zijden in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van Bin nenlandse Zaken gevraagd, aan de wens dat het fel gecritiseerde stelsel van' h ft? 0k volledig wordt, afge- De gang van zaken betreffende de ziek tekostenregeling voor het rijkspersoneel kon vele leden niet bevredigen. Indien deze aangelegnheid nog steeds tot ver schil van mening leidt tussen de daarbij betrokken departementen, dient de op lossing daarvan in de boezem van het kabinet te worden gevonden; het voort durend slepend houden van een beslis sing. terwijl algemeen bekend is. waar aan het gebrek aan besluitvaardigheid valt te wijten, komt het prestige van de regering nie ten goede. Verscheidene leden vrdegen, of het in schakelen van de statuscommissie (over de status der ambtenaren) ter beoorde ling van de vraag, of het overheidsper soneel wel een eigen ziektekostenrege ling moet hebben, als een nieuwe kap stok moet worden gezien, waaraan de belangen van dit personeel worden op gehangen? De pastoor van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand te Enschede wekte in een Zondagspredicatie zijn aan traditie gehechte parochianen op in deze tij den te breken met de oude gewoon te een cent op de collecteschalen te werpen. Hij vergeleek daarbij de Zondagscent van vóór de oorlog met de prijs van de na-oorlogse si garet. „Werp een sigaret op de schaal" zeide de pastoor tot zijn pa rochianen. Hij was niet weinig ver rast, toen hij na afloop van de H. Mis ontdekte, dat enkele van zijn parochianen zijn raad al te letter lijk hadden opgevat. De delegatie van Irak, die premier Noeri al Said, die wegens ziekte verhinderd is, moet vervangen, is gisteren in de Egyp tische hoofdstad aangekomen, doch heeft nog niet deelgenomen aan de besprekin gen. In Jeruzalem heeft de Israëlische premier Mosje Sjaret gisteren in het parlement verklaard, dat het voorgestelde Turks- Iraakse verdrag de politieke en militaire krachtverhouding in het midden-Oosten ten nadele van Israël wijzigt. Hij zeide, dat Israël bezwaar maakt tegen het be wapenen van een Arabische staat, die Israël vijandig gezind is, de staat van oorlog met Israël handhaaft en een poten tieel gevaar voor Israel's veiligheid vormt. Verscheidene leden van de Eerste Ka mer aldus luidt het in het voorlopig ver slag van de begroting van Binn. Zaken, verklaarden het op prijs te zullen stellen het standpunt van de minister, eventueel te bepalen na overleg met. zijn ambtge noten, te mogen vernemen over de vraag, waar de grenzen liggen van de politieke activiteit van ambtenaren. Bedoelde le den waren van oordeel, dat de grondrech ten in beginsel ook gelden voor ambte naren en dat beperking voor hen slechts grond mag vinden in het belang van de dienst, c.q. het algemeen belang. Tot nu toe was er ir, ons land weinig reden om aan dit probleem veel aandacht te wijden. De laatste tijd hebben zich echter enkele gevallen voorgedaan, die bij deze leden een gevoel van ongerust heid hebben gewekt. Zo is aan enkele ambtenaren kenbaar gemaakt, dat het niet gewenst werd geacht, dat zij mede werkten aan de arbeid van commissies, ingesteld door een politieke partij, zonder dat er aanleiding was voor enige vrees, dat daardoor het belang van de dienst, waarbij deze ambtenaren werkzaam wa ren. zou worden geschaad. Voorts is aan een ambtenaar te kennen gegeven, dat hij goed deed te bedanken eerst als voor zitter. later als bestuurslid van de Neder landse Consumentenbond. De aan het woord zijnde leden bedoel den niet in de eerste plaats critiek te oefenen op de gesignaleerde maatregelen, maar hechtten er Wel aan, dat in deze niet incidenteel te werk wordt gegaan. (Van onze correspondent) Het net van geheime zenders, die dage lijks in het Noorden van het land in de lucht zijn, wordt de laatste tijd door de nasporingen van P.T.T en politie dan.g uitgedund. Te Foxhol is nu wederom een aetherpiraat gesnapt bij zijn geheime radio-uitzendingen. De 26-jarige helling knecht L. P., die uitzond met de zender ,,Tinus van der Velde", is trouwens wat dat betreft, een recidivist, want hij werd door de Groningse rechtbank al eerder voor dit misdrijf veroordeeld. De zender werd in beslag genomen en tegen P. is proces-verbaal opgemaakt. Op 28 Januari vertrekt met de Grote Beer naar Canada als emigrantenpriester pater Groen O.F.M.- Op dezelfde dag gaat? pater J. A. C. van Melis, Assumptionist, m?t de f™aJak naar Nieuw-Zeeland, ter- o nP ^aart pater J. P. C. Rademaker M.S.C. per Johan van Oldenbarnevelt de reis aanvaardt. Tot internationaal secretaris van de Pax Christi-beweging ;s benoemd Carlos San- tamaria, leider Van de „Conversaciones Catholicas Internacionales" te San Se bastian en secretaris van de Spaanse sectie van de PaxChristi-beweging. Hij zal deze taak vervullen in samenwerking met ka nunnik Bernard Lalande te Parijs, die reeds in 1953 de functie van internationaal secretaris op zic^ heeft genomen. In de gisteren voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland is bij de behandeling van de provinciale begroting gesproken over de salariëring van het provinciaal personeel. De Gede puteerde de heer L. Bouwman, deelde mede, dat Ged. Staten het beleid van het rijk moeten volgen. Via het interprovin ciaal overleg wordt de stem van het col lege bij de onderhandelingen van het rijk gehoord. Speciaal is het nodig zo spoe dig mogelijk maatregelen te trelfen ten aanzien van het technische personeel om verder „wegzuigen" door het particuliere bedrijf te voorkomen De heer Bouwman zeide. dat Ged. Staten inmiddels maat regelen hebben getroffen door bevorderin. gen van personeel bij de provinciale De- drijven en de ziekenhuizen en door uit kering van gratificaties. De gemeenteraden van Amsterdam, Zaandam en Koog aan de Zaan hebben besluiten genomen om de minimum va- cantietoeslag te bepalen op 75. Of dit besluit door Ged. Staten zal kunnen wor den goedgekeurd, is de vraag, aldus de heer Bouwman. Overleg wordt gepleegd met het ministerie van Binnenlandse Za ken. Wordt hierop gunstig beschikt, dan zal een zelfde regeling voor het provin ciale personeel van toepassing worden ge bracht. De „loden verrader", een „twistappel"" tussen de familie Maduro te Willemstad en de Ko ninklijke Marine is weer in handen gevallen van de Jantjes. Hr Ms „Van Speyk" is nu op weg naar ons land met aan boord het sinds lang fel omstreden schegbeeld, dat volgens de traditie door officieren van de Marine moet worden ge stolen van de Curaqaose familie Maduro, die op haar beurt dit moet trachten te voorkomen. De geschiedenis van de „loden verrader" gaat terug tot het jaar 1778, toen tijdens een zeeslag tegen Franse vlooteenhe- den. het Nederlandse fre gat „Alphen" op 15 Sep tember in de haven van Curacao de lucht in vloog en verging. Van 't schip werd later het loodzware schegbeeld uit het water opgepikt. De toenmalige havenmeester nam het beeld mee naar huis en plaatste het als versiering in zijn tuin. Begin dezer eeuw kocht de familie Maduro deze woning aan en kwam daarmee tevens in het bezit van de zonderlinge tuinversiering. Intussen was reeds de traditie van ontvoering van het schegbeeld onder de marinemannen ge groeid. Steeds weer dook de „loden verrader" in de loop der jaren aan boord van een thuisva rend Marineschip in ons land op. waar het door de Jantjes van 'n nieuwe laag verf werd voorzien om per volgende gele genheid naar Curacao te rug te gaan. Om de ont voering niet al te ge makkelijk te maken werd het beeld na terugkomst steeds op een geheime plaats geborgen. Voor ontvoering van de „loden verrader" in 1947 door bemanningsleden van Hr Ms „Van Kinsbergen" had men een volledig krijgsplan uitgewerkt, waarvan een inbraak via het dak van de archief kamer van de firma Ma duro een onmisbaar on derdeel uitmaakte. Toen Hr Ms „Van Speyk". vaarwel gebla zen door de marinierska pel op de kade, dezer dagen de haven van Willemstad voor de thuis reis verliet, prijkte daar fier aan de geusstok voor op de plecht de „loden verrader" De Commissie Zuidwest-Zeeland, die door de gemeentebesturen van Walcheren en West-Zeeuwsch Vlaanderen mede op aandrang van particuliere zijde is inge steld ter bestudering van de problemen, die zouden rijzen bij de uitvoering van het Deltaplan tot afsluiting van de zee armen en van het daarvan deel uitma kende z.g. Drie-Eilandenplan, heeft thans over haar bevinden een eerste rapport uitgebracht. De commissie heeft met grote belang stelling kennis genomen van de plannen Mwangi Kiuru (26), de eerste Mau-Mau- strijder, die zich overgaf nadat de rege ring van Kenya had bepaald, dat in een dergelijk geval geen executie sou volgen, overhandigt hier aan een officier van de „Field Intelligence", G. R. Gunson, het vrijgeleide, dat hij vond in het hoogland van North Kinangof, waar het werd uit geworpen door een vliegtuig. R. H. He- wett, een andere officier van het speciale hoofdkwartier te Naivasha (midden) kijkt belangstellend toe. Mwangi Kiuru maakte deel uit van een bende van vijf, toen hij het kostbare papier vond en be sloot sich naar aanleiding van het aan bod, daarin vervat, uit dè strijd terug te trekken. Mr .dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, is door andere ambts bezigheden verhinderd deel te nemen aan de eerste Europese regionale conferentie van de Internationale arbeidsorganisatie welke op het ogenblik te Genève wordt gehouden. Mag. dr J. G. Stokman O.F.M zal hem nu als voorzitter der Ned. delega tie vervangen. Bonn, Parijs en Londen hebben gisteren gereageerd op verschillende Sovjet-verklaringen en -nota's, die Moskou in de afgelopen weken heeft uitgegeven in het kader van zijn strijd tegen de ratificatie der.Parijse |.e ™Sen en de totstandkoming der West-Europese Unie. In Bonn leverde e Westduitse regering in een verklaring, die werd uitgegeven na een oor vice-kanselier Bliicher gepresideerde kabinetszitting, commentaar op iel lesluit van het presidium van de Opperste Sovjet om de staat van oor og met Duitsland te beëindigen. Frankrijk en Groot-Brittanië hebben e -.ovjet-Unie een antwoord doen overhandigen op de Russische notas t an x en 20 December j.L, waarin werd gezegd, dat ratificatie der Parijse verdragen in strijd zou zijti met de vriendschapsverdragen, die de Sovjet-Urne resp. in 1944 en 1942 met de beide landen heeft gesloten. West-Duitsland, zo wordt in de te Bonn uitgegeven bekendmaking gezegd, juicht de Russische verklaring, waarbij de staat van oorlog wordt beëindigd, toe, maar tekent daarbij aan, dat het pas een practische stap naar normale betrekkingen zal zijn als Rusland tevens bereid is in te stemmen met vrije verkiezingen en een vredesver drag door vrije onderhandelingen. De waarde van de Russische stap wordt aldus dc bekendmaking, aanzien lijk beperkt, door het feit dat de Sovjet unie, in tegenstelling tot al de verkla ringen die tot dusver zjjn gedaan door andere voormalige vijandelijke landen, zich alle rechten voorbehoudt, die voort vloeien uit viermogendhcdcn-overccn komsten, in liet bijzonder die van Jalta en Potsdam. Het Westduitse kabinet zegt te hopen, dat de Russische regering in ieder geval als eerste uitvloeisel van haar verkla ring, spoedig alle Duitse krijgsgevange nen en burger-geïnterneerden, die zich nog in Rusland bevinden, zal vrijlaten. Het Westduitse Rode Krui# heeft ver klaard na het besluit van Moskou te ho pen, dat. zijn voorzitter, dr Heinrich Weitz, nu eindelijk een antwoord krijgt op zijn uitnodiging om met vertegenwoordigers van het Russische Rode Kruis op een of andere plaats het krijgsgevangenenvraag- stuk te bespreken. Weitz heeft de samen stelling bepleit van gemengde Russisch- Duitse commissies om de lijsten van de gevangenen te vergelijken. Men weet nog altijd niet precies hoe veel Duitsers nog in Rusland vertoeven Er zijn zee hoger cijfers genoemd, doch het Duitse Rode Kruis heeft slechts zeker heid over circa tienduizend man. Frankrijk heeft de Sovjet-beschuldigin gen, dat de Parijse overeenkomsten, wel ke ondei meer in bewapening van West- Duitsland voorzien, in strijd zijn met het Frans-Russische vriendschapsverdrag van 1.944, van de hand gewezen. De Parijse ver dragen zijn niet alleen niet in strijd met het vriendschapsverdrag, maar zij leveren zelfs een bijdrage tot de organisatie en de totstandkoming van de Europese veilig heid, aldus de Franse antwoordnota aan de Sovjet-regering- De gehele verantwoor delijkheid rust op de Sovjet-Unie, indien dit land besluit zijn dreiging om het vriendschapsverdrag op te zeggen, uit voert. Een dergelijke daad zou de span ning, die door geen enkel land wordt ge wenst, niet verminderen. De Russische re gering, aldus de nota, heeft sedert de on dertekening van het vriendschapsverdrag herhaalde malen maatregelen genomen, die noch met de geest, noch met de letter lijke tekst van het verdrag in overeen stemming waren. Vooral geschiedde dit, toen gewapende land-, zee- en luchtstrijd krachten van 1950 af in Oost-Duitsland werden opgericht. De Franse nota herinnert er aan, dat premier Mendès-France een conferentie van de Grote Vier in Mei a.s. heeft voor gesteld. Ook Groot-Brittannië heeft soortgelijke Russische beschuldigingen, van de hand gewezen en het betreurt de Sovjet-drei ging om het verdrag van 1942 op te zeggen. Het vriendschapsverdrag zou nog een be langrijke bijdrage kunnen leveren tot een goede verstandhouding tussen Groot Brit- tannië en de Sovjet-Unie, maar de Britse regering laat zich door geen enkele drei ging afhouden van de weg, die zij gekozen heeft, namelijk consolidatie van de verde diging en veiligheid van West-Europa. In Londen is gisteren een redactiecom missie bijeengekomen om het Westelijke antwoord op te stellen op de Russische nota van 13 Januari, waarin de leden van de West Europese Unie ervan worden be schuldigd een chemische en bacteriologi sche oorlog voor te bereiden, „in strijd met het protocol van Genève van 1925" Ook West-Duitsland is op de bijeenkomst vertegenwoordigd hoewel Duitsland geen Russische nota met betrekking tot deze kwestie heeft ontvangen. der Deltacommissie. Door dit „aaneen smeden" ontstaat een grote verbetering in het locale verkeer, voor de verbrok kelde provincies de mogelijkheid om de op vele gebieden bestaande achterstand in te halen en haar natuurlijke en histo rische plaats als verbindingsschakel tus sen Holland en Vlaanderen te hernemen. Dit laatste acht de commissie van groot belang door de komende economische in tegratie met België en Luxemburg. Naar de commissie is gebleken, kan voor wat betreft het Drie-Eilandenplan alleen nog maar met zekerheid worden aange wezen de plaats van de dijk, die hel Veerse Gat van het buitenwater zal schei den. Deze zal lopen van het voormalige fort De Haak bij Vrouwenpolder naar de Noordwestpunt van Noord-Beveland. De afsluitdijk door de Zandkreek komt óf bij Kats, waardoor dus de Oostelijke kustlijn van Noord-Beveland in een vloeiende lijn zal overgaan in die van Zuid-BevelamV óf ten Westen van het Katse Veer. In deze dijk zou in verband met de scheepvaart- belangen een sluizencomplex moeten wor den aangelegd met een even grote capa citeit als die der sluizen bij Veere in het kanaal door Walcheren. Na het tot stand komen van het Drie- Eilandenplan zal tussen Noord- en Zuid- Beveland in elk geval een uitermate gun stige verbinding ontstaan. De vaste ver binding tussen Noord-Beveland en Wal cheren krijgt evenwel een zeer ongeluk kige tracé. De verbindingen zullen tot gevolg hebben, dat Noord-Beveland en later Schouwen-Duiveland zich in het ge heel op Goes gaan oriënteren. Een van de belangrijkste punten is, dat Walcheren - dat industrieel veel meer ontwikkeld is dan Zuid-Beveland een rechtstreekse verbinding dient te krijgen met Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland. De onzekere factoren, die ten aanzien van een definitieve verbinding nog be staan, nopen de commisise nog meer te geven dan een oplossing voor een recht streekse verbinding. Als wordt aangeno men, dat men besluit tot het aanleggen van de binnendam nabij Veere en Kam perland als onderdeel van het Deltaplan, zo adviseert de commisise deze dam reeds onmiddellijk na het gereed komen van de (buiten) afsluitdijken in het Veerse Gat en in de Zandkreek aan te leggen. Ten aanzien van de totstandkoming van het Deltaplan, waarbij de locale verbin dingen een secundaire rol spelen, zegt de commissie het te betreuren, dat de scha kel Zierikzee-Colijnsplaat ontbreekt. Zij dringt er met de meeste klem op aan nog maals de mogelijkheid onder het oog te zien deze dam in het Deltaplan op te ne men, omdat hij feitelijk in het gehele sy steem van verbindingen met het Noorden het sluitstuk vormt en na het gereed komen van de buitenste Oosterscheldedam in binnenwater zou kunnen worden aan gelegd. Hoewel de commissie zich er van be wust is, dat een tunnel onder de Wester- schelde op den duur onontbeerlijk zal blij ken voor het geheel der verbindingen, realiseert zij zich, dat de vele problemen' en de hoge kosten de verwezenlijking hier- „De groene baret heeft een grote aan trekkingskracht op mensen met een be paalde karakterstructuur. De opleiding is er op gericht de mensen in moeilijke om- standigheden individueel te laten optre- den. Of dit overigens wordt bevorderd door ze 's nachts om drie uur lucifers houtjes te laten begravenzo zeide voor de krijgsraad te velde West kapitein Tibben, als verdediger van sergeant W. A. W., die met een pistool een wacht commandant en soldaat zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. W. had in zün commando-opleiding tij dens de z.g. „moreelweek" opdracht ge kregen uit de Engelbrecht van Nassau- tazerne te Roosendaal (desnoods met ge weld) een kanon te halen. Daarbij was hü •.krijgsgevangenen" gemaakt en had toen een met scherp geladen pistool gegrepen, dat op de tafel in de wacht lag. Vervol gens had hij, zoals hem dat was geleerd, al schietende zjjn aftocht gedekt. Daarbij had hjj wachtcommandant R. G. van der H. en soldaat J. P. D„ die achter een raam stonden, ernstig gewond; een derde man miste hij rakelings. „Deze man Is misschien goed bruikbaar in de oorlog, maar in vredestijd ts hij levensgevaarlijk", zo zeide de auditeur militair, die een jaar gevangenisstraf met aftrek eiste en ontslag uit de dienst zon der ontzetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Als commando was W. door zijn meer deren zeer goed beoordeeld, doch het psy chiatrisch rapport, dat over hem was uit gebracht, noemde hem sterk verminderd toerekeningsvatbaar, met verlaagde be- van voorlopig nog niet mogelijk zullen maken. Wel dringt zij aan op een spoe dige verbetering van de veerdienst Vlis- singenBreskens over de Westerschelde, deze zou kunnen worden verkregen door het instellen van een halfuurdienst, het aanleggen van een tweede fuik in beide havens en het aanbrengen van installaties, die het uitvallen van de dienst tijdens mist zoveel mogelijk zullen beperken. Voor de gebieden, welker belangen de commissie bepleit, bestaat ook grote be hoefte aan een vliegveld. De naar de haven van Vlissingen leidende weg loopt langs de plaats, waar men zich ten Noor den van Ritthem een vliegveld heeft ge dacht. Mocht de verwezenlijking van dit plan op moeilijkheden stuiten, dan zou het zeker de moeite waard zijn, na te gaan of een andere destijds aanbevolen plaats in aanmerking komt, met name aan het Noord-Sloe, dat bij de verwezenlijking van het Drie-Eilandenplan voor een groot deel droog komt. Aangezien de plannen tot het bouwen van een brug over het Haringvliet via Tiengemeten in een vergevorderd stadium verkeren, zal waarschijnlijk voor het ge reedkomen van het Deltaplan een verbin ding RotterdamTiengemetenOverflak- keeVolkerakdamSteenbergenHalste ren—Bergen op Zoom ontstaan, die voor het verkeer tussen Nederland en België een aanzienlijke bekorting zal betekenen vergeleken bij de huidige weg via Dor drecht en Breda. De commissie komt met kracht op tegen de bewering, dat door het tot stand komen van deze weg, die nog zou worden bekort door het aanleggen van een weg over de als onderdeel van de ScheldeRijnverbinding geprojecteer de dam tussen Rilland—Bath en Halste ren, de later over het eiland aan te leg gen weg slechts van secundaire betekenis zou worden. De commisise, die onder voorzitterschap staat van mr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, telt als leden de burge meesters van Domburg, Aardenburg, Breskens, Vlissingen en van Oost- en West-Souburg, enkele industriëlen en enige gemeente-ambtenaren. Evert A. Alkema, leerling van de vier de klas van het Praedinius-gymnasium te Gron-ingen, heeft een unieke zomervacan- tie voor de boeg: een verblijf van twee maanden aan de Hudson, in een gebied met bossen en een heuse waterval. En daarvoor en daarna een (gratis) bootreis. Hij wer<j door het ministerie van O., K. en W. uitgezocht als enige Nederlander, die dit zomerkamp op uitnodiging vaa The Louis August Jonas Foundation Ine bij New York mag meemaken, een kamp, waaraan 25 Amerikaanse jongens en 2-5 jongens van verschillende nationaliteit deelnemen. Evert is een goede leerling met bevredigende rapporten, een gezonde dosis leergierigheid en een avontuurlijke geest. Toen dan ook de rector van het Praedinius-gymnasium het schrijven van het ministerie over deze kans o-p een bij zondere vacantie voorlas, dacht Evert meteen: „Ik waag een gokje". Hij schreef zijn levensbeschrijving, deed er de laatste rapporten bij en een pasfoto enwacht. te af. onderwijl dromend van de Hudson, kameraden uit allerlei landen en de moge lijkheid iets te zien van de schilderkunst in Amerika. Evert schildert zelf niet, maar zijn vader is een op de voorgrond tredende surrealistische schilder. Toen kwam de oproep van het ministerie. Waar om, weet Evert niet, maar hij werd uit gekozen. Thans bereidt hij zich voor op zijn grote tocht, de vacantie van zijn le ven; hij oriënteert zich over het gebied aan de Hudson en wil enkele lezingen voorbereiden, want het schijnt de bedoe ling te zijn, dat iedere deelnemer iets ver telt over zijn land. De gastleraar uit Ca- lifornië, die momenteel les geeft aan het Groningse gymnasium, zal hem hieruij helpen. „De Katholieke Missiën", maandblad van de missionarissen van Steyl, heeft bij gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan een jubileum-nummer het licht doen zien, dat een voortreffelijk beeld genoemd mag worden van moderne aan de tijd aan gepaste missie-journalistiek. Inhoud zo wel als vormgeving zijn uitstekend ver zorgd. Dit stemt tot grote voldoening, want wil men de aandacht en belangstel ling van het publiek voor de missie leven dig houden en stimuleren, hetgeen uiter aard zeer gewenst -is, dan dient men dit publiek aan te spreken op een wijze, die journalistiek gezien zo verantwoord mo gelijk is. hetgeen van vroegere missie bladen moeilijk gezegd kon worden. In tussen mag tevredenheid met het bereikte op menig punt niet leiden tot zelfgenoeg zaamheid over de gehele linie. Aan da ontwikkeling van de missiepers moet, zo als Jan Nieuwenhuis in dit nummer te recht betoogt, onverdroten worden voort- gewerkt. Wat de inhoud van het jubileum-nummer betreft, zouden wij in het bijzonder de aandacht willen vestigen op het zeer in teressante artikel van dr A. Freitag S.V.D, over de stand van de wereldmissie in onze dagen Deze nissie-deskundiga formuleert hierin een aantal belangwek kende richtlijnen, welke de missie in dit tijdsgewricht in acht moet nemen om vruchtbaar te kunnen arbeiden. Tevens geeft hü in het kort een beeld van de hui dige situatie van de missie in Azië (Korea. - China, Formosa, India, Japan, de Philip- wustziinsgraad en daling van het psychisch pijnen, Indonesië, Birma, Malakka Thai- vermogen. (an^ indo-China), Afrika en Z.-Amerika.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5