Perons strijd De enige macht die kon breken tegen de Kerk hij niet Scheepsbouwactiviteit in vierde kwartaal TUNESIE toetsteen van Franse politiek Mendès-France wil goed voor de dae komen de NEGEN»TWEE-VIJF Productie W.-Duitse scheepswerven bereikte nieuw record vorig jaar RIJKSPOSTSPAARBANK IN 1953 Kort verhaal Nieuwe tijden, nieuwe middelen „De film in beeld" Japan boekt grootste vooruitgang Soustelle benoemd tot Gouverneur in Algerije DONDERDAG 27 JANUARI 1955 Volgende slagen Nadat deze eerste slag door Peron ge wonnen was, begon de president de gods dienstige opvoeding tot zjjn aanvalsobject te maken. Opportunisme Argentinië waar slechts weinigen neu traal zijn zich stellen, is deze: of deze plotselinge anti-clericale reactie 'n nieuwe SNEL RECHT TEGEN HAZARD-SPELERS De enige kracht Leerzame expositie begint landstournee „DE VRAGENDE MENS" MEER DAN DE HELFT VAN DE TONNAGE GEëXPORTEERD RIJKSPOSTSPAARBANK AANDEEL IN TOTALE BESPARINGEN GEDAALD WOONWAGENBEWONERS IN DE INDUSTRIE Plan voor regionale kampen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Bevredigende vooruit zichten DE KLAPROOS-COLLECTE Twee-en-twintig collectanten naar Londen TEUN BLOK VOND GEEN VISSERS Reuters correspondent in Buenos Aires, Alfonso Mauri, geeft onder aan- lialing van deels reeds bekende feiten, in een uitvoerige beschouwing zijr. indrukken weer over de strijd, welke sinds vrij geruime tijd reeds tussen de president van Argentinië, Peron, met zijn politieke aanhang, tegen de Katholieke Kerk gevoerd wordt. Aan de hand van de gegevens van „Reuter" volgt hier een overzicht van de ontwikkeling en de tegenwoor dige stand van Perons campagne. principiële ontwikkeling is in Peron's politiek, dan wel een logisch geVolg van zijn politieke carrière. De geschiedenis der laatste jaren zou de laatste opvatting steun- verlenen. Peron heeft steeds het traditio nele sociale en geestelijke aspect van Argentinië willen veranderen Maar om dat klaar te spelen moet hij de baan vrij zetten. Zeven jaar geleden bracht hij de „par- tido laborista" (arbeiderspartij) om hals die hem aan de macht geholpen had. Daar na greep hij de grootgrondbezitters aan En tenslotte keerde hij zich tegen de ooli- tieke oppositie in het algemeen. Hij dwong de conservatieve partij met hem tot een accoord te komen, totdat zij als politieke macht verdween. Hij zaaide tweedracht onder de socialisten, totdat hun partij door verdeeldheid verscheurd werd en tot praktisch werken niet meer in staat was De radicale partij, reeds jarenlang inner lijk verscheurd, was de enige, die als ge organiseerde oppositiemacht overbleef. Toen bouwde Peron de Algemene Arbei ders Confederatie op en vormde haar om tot de toekomstige draagster van zijn politiek. Maar zodra zij te sterk werd en een „staat in de staat" dreigde te wor den, kortwiekte hij haar doordat hij de Het zou vroeger ondenkbaar geweest zijn, dat zoals nu gebeurd is de regering de aanneming van een wet zou weten door te drijven, waarbij echtschei ding gelegaliseerd wordt. In het verleden zijn herhaaldelijk pogin gen om de huwelijksband losser te maken afgestuit op het krachtige verzet van de Kerk. Maar in December van het afge lopen jaar, toen op zekere nacht het Argentijnse Congres in een stemming van vermoeidheid en loomheid bijeen was ter bespreking van bepalingen in het Burger lijke Wetboek met betrekking tot minder jarigen, werd tegelijkertijd „bij verras sing" een wijziging in artikel 31 van het Burgerlijk Wetboek, regelende de echt scheiding, voorgesteld en aangenomen. Volgens dit artikel kunnen thans, na een Jaar wettelijke scheiding, de gescheiden echtgenoten voor de rechter verschijnen om het verzoek voor te dragen, dat hun scheiding voor definitief wordt verklaard, dus het huwelijk wordt ontbonden. De rechter kan dan, zonder verdere formali teiten, een ontbindingsdecreet uitvaar- di gen. De oppositie in het Huis protesteerde, zeide, dat de echtscheidingswet „bij ver rassing en heimelijk" doorgedreven was en trok zich daarop terug uit het Huis, om haar gezicht te redden. Want ze durfde niet vóór, noch tegen stemmen. De Kerk reageerde op de nieuwe wets- maatregel aanvankelijk op milde wijze. Honderden telegrammen van vrouwen in de hoofdstad, of in de provincie werden naar president Peron gezonden met het verzoek, zijn veto tegen de wet uit te spreken. De bisschoppen dedeir evenzo maar zonder resultaat. Zodoende bereikte hij, dat godsdienst kennis niet langer een noodzakelijk „pro grammapunt" op de examens in de staats- of bijzondere scholen zal zijn Katholieke priesters, die godsdienst leraren op staatscolleges waren, verloren hun positie. Colleges op confessionele grondslag, die bij traditie het recht hadden aan hun eigen candidaten de doctorstitel te verlenen, werden nu in dit opzicht onder het geldende nationale systeem ge rangschikt. Een derde slag werd daarna door Peron aan de Katholieken toegebracht. Nadat zij onder aanvoering van hun .geestelijkheid, een openlucht-meeting vóór de kathedraal en op korte afstand van het regerings paleis hadden gehouden tot besluit van het Mariajaar, werd een week later een be paling uitgevaardigd tot beperking van het grondwettelijk recht der Argentijnen tot het houden van openbare bijeenkomsten Voortaan moeten alle processies en openbare bijeenkomsten „binnenshuis" gehouden worden. Intussen werden een 15-tal priesters ge arresteerd en voor het merendee1 korte tijd vastgehouden. In navolging van de ten onzent bekende N.S.B.-methoden tijdens de jongste wereldoorlog werden .iuister-spionnen" naar de kerken gezon den om vast te stellen, of de daar gehou den preken wel „door de politieke beugel konden". Zaterdagavond om half elf heeft, zoals gemeld de Haagse politie een inval ge daan in een woonhuis aan de Grootherto- ginnelaan aldaar. Zij vond er veertien personen bijeen, bezig met het spelen van het hazardspel „chemin de fer". Onder hen was de hoofdbewoonster van het huis mevr P J C.S.. Haar man was niet aanwezig, doch hij heeft zich later gemeld Reeds Woensdagnamiddag heeft de poli tierechter mr Slotemaker, allen veroor deeld- De speelsters en spelers kregen geldboeten variërend van 20 tot 100. De kapper J. van S„ de hoofdaanlegger van het geval, werd overeenkomstig de eis van de officier veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, de verdachte I. C. hoorde twee maanden gevangenis straf tegen zich eisen, de politierech ter legde hem een geldboete van politierechter legde hem een geldboete van f 75 en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met een proeftijd van drie jaren op. Tegen mevr. P. J. S. eiste de officier 250 boete, subs, dagen hechtenis en drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. De politierech ter veroordeelde haar tot 75 boete en een gevangenisstraf van een maand. nemers omvatte. Deze organisaties wor den thans gebruikt als bumper-krachten om de voortdurende eisen der arbeiders op te vangen. Bij deze stand van zaken bleef alleen de Katholieke Kerk over als de enige cohe rente macht, krachtig genoeg om een- krachtig verzet tegen zijn te ver gaande strevingen te bieden. Hiervan maakte de oppositie echter gebruik om een katho lieke openlucht-bijeenkomst ter beëindi ging van het Mariajaar tot een politieke meeting te maken. Met spanning valt de verdere ontwikke ling van de toestand in Argentinië af te wachten, nu Peron, na acht jaren regeren, de eerste ronde gewonnen heeft in zijn strijd om de politieke heerschappij. (Van onze Haagse redactie) In opdracht van het Nederlands Film Instituut en met medewerking van hel Instituut Film en Jeugd hebben de heren dr J. M. L. Peters en A. A. E. van Driel een tentoonstelling samengesteld, welke is getiteld „De film in beeld" De expositie bestaat uit een 22-tal panelen, waarop met behulp van foto's en beknopte toelich tende teksten een indruk wordt gegeven van de technische en artistieke ontwikke ling van (je film. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling ter beschikking te stel len van scholen, volkshogescholen, vereni gingen enz. toespraak wees op de noodzakelijkheid van de vorming in het zien van films Volgens hem zou deze vorming tot een wezenlijk onderdeel van de volksopvoe ding moeten worden. Want van de groot machten der recreatie is de film naast de radio quantitatief van de tweede grootte, zij trekt in Nederland 63 millioen bezoe kers per jaar. Dr Idenburg betoogde verder, dat er naar moet worden gestreefd, dat het zien van films zo ver mogelijk blijft van een hypnotische zelfverlorenheid. Het moei door een even wakend als waakzaam be wustzijn worden geleid. Dan kan de film worden gevormd en gelouterd tot een positieve waarde bij de opbouw van da persoonlijkheid". De tentoonstelling wil tot deze vorming speciaal van de rijpere jeugd een bijdrage leveren. Men kan niet anders zeg gen dan dat de samenstellers erin zijn geslaagd met behulp van materiaal uit de praktijk op eenvoudige en pakkende wijze de verschillende facetten van ds film toe te lichten. Men krijgt een waar devolle indruk mee van de betekenis van de acteur, van 't décor, van de camera opstelling en -bewegingen, van de functie van 't geluid, van de compositie van het beeld, van de montage, van 't rhythme en van de belichting. Ook wordt een summier beeld gegeven van de technische en artis tieke ontwikkeling van de film. Hetslui;- stuk van de expositie wordt gevormd door een overzicht van de filmsituatie in Nederland. De expositie ,,De film in beeld" is gis teren haar tournée begonnen in Den Haag, waar zij is opgesteld in het Maerlant- Algèmene Co*nfedëratié"Van"^erkers" in de j lyceum De opening geschiedde door de vriie beroepen oprichtte, alsmede de Eco- voorzitter van het Nederlands Filminsti- nomische Confederatie, welke de onder- tuut. dr Ph. J. Idenburg, die m een korte West-Duitsland. 's werelds tweede scheepsbouwende natie, vergrootte m het vierde kwartaal van 1954 zjjn voorsprong op zjj'n mededingers. Dit blijkt uit het overzicht van de activiteit in de scheeps- bouw gedurende het vierde kwartaal, dat door Lloyd's Register werd gepubliceerd Niettegenstaande de tonnage in aanbouw in West-Duitsland een grote vooruitgang boekte gedurende 't 4de kwartaal in dit opzicht moest het alleen onderdoen vooi Japan bleef de totale scheepsbouwacti viteit in W. Duitsland toch nog belang rijk beneden die in Groot Brittannie. waar eind December in totaal 327 schepen, te zamen metende 2.140.752 ton bruto, op stapel stonden. In Duitsland waren het 204 schepen van 72012 ton. De vooruit gang van Gr. Brittannie in het vierde kwartaal beliep 82.295 ton, die van Duits land 103.258 ton. Japan kon zich er op beroemen in het vierde kwartaal van alle landen de groot ste vooruitgang gemaakt te hebben n.l. van 186.855 ton tot 376.565 betrekking hebbende op 47 schepen. In het totaal classement staat Japan op de zesde plaats in volgorde van grootte beneden Engeland. Duitsland, Nederland, Frankrijk en Zweden. Nederland komt wat het totaal betreft dus op de derde plaats met in aanbouw 136 schepen metende 529.679 ton. De voor uitgang van Nederland beliep in het vier- de kwartaal 59.823 ton. Frankrijk steeg met 18.930 ton tot 449.096 ton (55 schepen) en Zweden met 4.073 ton toi 433.191 ton (65 -diepen) in Italië toonde de tonnage in aanbouw in het vierde kwartaal een stijging en wel met 41.947 ton tot 195.189 ton (42 schepen), waarmee Italië de zevende plaats inneemt. Daarop volgt Noorwegen met 194.409 ton (54 schepen) vergeleken met eind vorig kwartaal 219.995 ton (53 schepen). Noorwegen is in het vierde kwartaal dus met 25.587 ton teruggelopen en daarmee van de zesde naar de acht ste plaats verhuisd. Van de overige gerigistreerde landen boekte alleen Spanje nog een stijging en wel van 22.564 ton tot 186.817 ton. De scherpste terugslag ondervonden de Ver Stat' "'ie ?t 108 935 ton daalden tot een niveau van 99.568 ton (15 schepen). Wat het Ver. Koninkrijk betreft merkt Lloyd's Register op. dat de toeneming van de ton rage onder constructie in het vierde kwartaal de grootste was sedert de oorlog, waardoor het betrekkelijk la ge cijfer van het vorige kwartaal werd hersteld tot het gemiddelde niveau van de laatste drie iaren. In hot vierde kwar taal werd een aanvang gemaakt met de bouw van 75 schepen (437.376 ton) er liepen eveneens 75 schepen (350.632 ton) van stapel, terwijl 64 schepen (356.736 ton) werden voltooid. Maar hieraan wordt toegevoegd, dat '■<me van dc uitstaande orders in het V.K. dus de schepen waarvoor de plannen werden goedgekeurd of het ma teriaal besteld maar met de bouw waar van nog geen aanvang werd gemaakt voortdurend gedaald is van het topcjjfer van 2.684.263 ton in September 1952 tot het huidige niveau van 1.491.493 ton. een daling met 87.984 ton sinds het vorige kwartaal. Voor buitenlandse rekening waren in het V.K. 88 schepen in aanbouw (774.359 ton), of 36 pet van de totale tonnage in aanbouw in het V.K.. Andere landen die voor buitenlandse rekening bouwden wa ren Duitsland met 401 836 ton op een to taal van 772.012 ton. Zweden met 286 360 ton (totaal 433.191 ton), Japan met 202.880 ton (totaal 376.565 ton en Nederland met 152.438 ton (totaal 529.679 ton). Bij alle gerechtvaardigde bezorgdheid om het geloofsbe'noud in eigen kring, mo gen wij het apostolaat onder buitenkerke lijken niet vergeten. Een van de vormen, waarin dit apostolaat sinds enige jaren uitgeoefend wordt, is het blad „De Vra gende Mens". Deze uitgave van de St. Willibrordusvereniging (Huize „Duinz'gt" Oegstgeest), welke haar derde jaargang is ingegaan, zouden wij nog eens gaarne onder de aandacht van het katholieke publiek willen brengen. De „Vragende Mens" w-1 'n een geregeld contact met buitenkerkelijken onder deze groep weer religieuze begrippen wakker roepen en verlevendigen en aantonen hoe tussen christenen en niet-christenen contact mo gelijk is omtrent de diepste achtergrond van hun leven. Dat dit streven van em:- nent belang is en alle steun verdient, be hoeft geen nader betoog. Het blad wordt gratis verspreid onder buitenkerkelijken (ongeveer 5000 exemplaren), terwijl Ka tholieken er zich op kunnen abonneren tegen een geringe abonnementsprijs. Zij steunen hiermede niet alleen een belang rijke apostolische activiteit, maar zien zich hierdoor ook op een andere, boeiende wijze hun geloof voorgehouden en verde digd. Het Januari-nummer bevat o.a. een instructief artikel van dr J. L. Witte over het probleem van de mondigheid van de katholiek, waarover in niet-katholieke kring zoveel misverstanden bestaan, een interessante beschouwing van A. P. Wer ner over Lourdes en het wonder in katho. lieke zin en een nietiwe belangwekkende rubriek, getiteld: Het katholicisme van binnenuit", verzorgd door dr N. van Door. nik en dr J. Witte. In deze rubriek wori' getracht in korte artikelen de geestelijk» achtergrond van het katholicisme te be schrijven, zodat ook de zichtbare gestalte der Kerk en het zichtbaar handelen van haar leden vanuit die achtergrond beter begrepen kan worden Moge ook deze nieuwe rubriek bijdragen tot een beter begrip van het katholicisme in buiten kerkelijke kring. De productie van de Westduitse scheep, werven bereikte vorig jaar een nieuw re cord. Er werden in 1954 n.l. 226 zee waardige schepen tot een totaa! van 925.212 bruto register ton gebouwd, waar van 500.000 ton werd geëxporteerd. West- Duitsland handhaafde hierdoor zijn on langs veroverde tweede plaats op de rang- Ijjst van de scheepsbouwende naties. De genoemde resultaten gaan alle corspron- kelijke verwachtingen van buitenlandse experts te boven en staan in tegenstelling tot de sombere voorspellingen welke door de Westduitse scheepsbouwers in hpt be gin van het vorige jaar werden gedaan De orders in portefeuille worden de Vereniging van Westduitse Scheepsbou wers gesteld op 1.3 millioen b.r.t., of 10 pet minder dan een jaar geleden doch 18 pet meer dan op 1 Juli 1954 aanwezig was. Het grote aantal bestellingen in December werd beïnvloed door het aflopen van de belastingfaciliteiten doordat de nieuwe wet op de inkomstenbelasting met ingang van 1 Januari j.i. van kracht werd. Het percentage van de tonnage dat ge ëxporteerd werd. is gestegen van 9 in 1951 tot 53.7 in 1954. Onderstaand staatje geeft van het verloop van de productie en export een overzicht (in 1.000 b.r.t.) 1954 1953 1952 1951 Afgeleverde tonnage 925.312 724.354 503.502 302.051 Geëxporteer de hoev 497.198 299 351 255.185 27 046 In West-Duitsland Is men van mening, dat twee factoren beslissend zijn geweest voor het verkrijgen van de orders in het afgelopen jaar Het zijn vooreerst de vaste noteringen i.p.v. de voorheen gel- Blijkens een definitieve opgave van de Rijkspostspaarbank, werd in de maand December ingelegd voor een bedrag van 44.941.007, terwijl de terugbetalingen 36.541.031 beliepen. Het spaartegoed vermeerderde hierdoor met 8.399.976. De gunstige ontwikkeling van de finan- cieel-economischc toestand van Nederland in 1953 was ook op spaarcjjfers van de RjjKsP°stspaarbank van invloed Dank zij de verdere toeneming van de besparin gen overtrof het bedrag der inlcggingen dat van de terugbetalingen met ruim 32 millioen tegen 10,5 millioen in 1952. Dc particuliere spaarbanken én de boe renleenbanken hadden nog grotere inleg- ovcrschottcn, nl- resp. 145 en 117 mil lioen. Het procentuele aandeel van de Rijkspostspaarbank in dc totale besparin gen is derhalve in 1953 iets verder gedaald, hetgeen voornamelijk moet worden toe geschreven aan het lage rentegevend ma ximum van 2500. Als oorzaken van de gunstige ontwik keling moeten worden genoemd het toe genomen vertrouwen in de munt en hst vrij stabiele prijsniveau, terwijl ook de stiieing van het nationale inkomen van betekenis was. Voorts zal de omstandig heid dat de inhaalvraag naar consumptie goederen vrijwel is bevredigd en de be lastingachterstand grotendeels is verdwe nen van gunstige invloed zijn geweest. Tenslotte zal in dit verband ook de dalen de tendens van de rente op de obligatie- markt niet geheel mogen worden verwaar loosd. De inleggingen beliepen 408 millioen tegen 376 millioen in 1952. Er werd 376 millioen terugbetaald tegen 365 millioen in 1952. Het inlegoverschot ad 32 m:l- lioer. en de over 1953 bijgeschreven rente ad 31 millioen deden het totale tegoed per 31 December 1953 stijgen tot 1M2 millioen. In de loop van het jaar werd de liqui diteit op de voorgeschreven hoogte ge bracht De liquide belegging tezamen met. de kasmiddelen nam met 37 millioen toe; zij bedroegen uit. 1953 167 millioen, het geen betekent dat ca 12 pet van de schuld aan inleggers en houders van staatsschuld boekjes in liquide middelen was belegd. Voor vrijkomende rente en aflossingen en voor de besparingen kon reeds spoedig in het verslagjaar belegging worden ge vonden, waardoor deze met 40 milliopn toenam. De belanswaaröe van de beleg gingen was derhalve aan het einde van het verslagjaar 63 millioen hoger dan uit. 1952. Het voardelig saldo bedroeg ca 12 (v. j. 12,4) millioen, welk bedrag aan het re servefonds werd toegevoegd. Er zullen pogingen worden aangewend om woonwagenbewoners, die meestal van het ene naar het andere gemeentelijke kamp trekken, op te nemen in de in dustrie. Als eerste stap zullen daartoe en kele regionale woonwagenkampen wor den ingericht. Het ligt in de bedoeling van het rijk o.m. nabij Hengelo zulk een kamp in te stellen. Bij het kamp zal een schooltje worden' gebouwd, terwijl een maatschappelijk werkster beschikbaar zal zijn. De Hengelose gemeenteraad is gisteren op de hoogte gebracht van deze plannen. TS PARIJS is dezer dagen de beslis sende fase ingezet van de onder handelingen tussen Frankrijk en Tunesië over de aan dit gebied te ver lenen autonome status. „Zelfbestuur voor interne aangelegenheden, zulks binnen het kader van nader te sluiten verdragen" zo luidde de formule waarmede de Franse premier, op 31 Juli van het vorige jaar naar Carthago vloog, om deze tezamen met maarschalk Juin, aan de bey aan te bieden. Deze spectaculaire en volgens alle regels der kunst geënsceneerde reis liet niet ia onmiddellijk effect te sorteren, zowe] in Frankrijk als in Tunesië Het woord „zelf bestuur" kreeg meteen het volle accent, en in de Franse Nationale Vergadering stoof ogenblikkelijk een aantal rechtse en conservatieve groeperingen op, om er de nog met Geneefse lauweren beladen pre- mier van te betichten <jat hij de Franse belangen In Noord-Afrika en met name de belangen der kolonisten, opofferde. In Tunesië daarentegen had de belofte van Mendès-France tot onmiddellijk ge_ volg. dat 't terrorisme van de „fellagha's' afnam. Later echter, toen het accent mee: begon te vallen op de .nader te sluiten verdragen" ter afpaling van de beloofde autonomie, en toen men in Tunesië begon te twijfelen aan de realiteit van de Frans? beloften, laaide het terrorisme weer op Dit leidde er zelfs toe dat de Franse premier zich genoopt zag de reeds ge opende onderhandelingen op te schortau. totdat de Tunesische regering zich be reid verklaard had met de Fransen mede te werken tot het beëindigen der geweld daden. En nauwelijks was de rust toen weer in Tunesië hersteld of een nieuw onweer dreigde in Parijs, enkele weken geleden in de vorm van een ontijdig, debat in de Nationale Vergadering over de Noord Afrikaanse politiek. Dit gevaar heeft Men dès-France weten uit te stellen tot 2 Fe bruari. Het politieke belang van de onderhan delingen, die sinds j.l. Zaterdag in dieo geheim in Parijs worden gevoerd is der halve duidelijk. Voor de Franse premier Is er alles aan gelegen om met goede resu - taten voor de Nationale Vergadering te verschijnen. Zijn beleid ten aanzien van Tunesië zal de toetssteen zijn voor zij- gehele beleid t.a.v. Noord-Afrika, en hel spreekt van zelf dat zijn onverzoenlijke oppositie hem daarbij het vuur na aan de schenen zal leggen. Maar ook de Tunesische regering van Tahar Ben Ammar heeft er alle belang bij, dat de onderhandelingen met succes bekroond worden. Voor haar ligt hier immers voor het eerst de kans om rech tens een reëel stuk van hun zo vurig begeerde vrijheid erkend te zien, kans, rie zich wellicht niet spoedig ten tweeden male zal presenteren. HST VERWONDERT dan ook niet, dat er steeds meer tekenen zijn die erop wijzen, dat de onderhandelaars te Parijs eikaars standpunt verre genaderd zijn met name voor wat betreft de kwes tie van de polifie en de interne veilig heid, heel dat netelige terrein dus tus sen autonomie en souvereiniteit. En als dan hetgeen niet onwaar schijnlijk lijkt de Franse en Tunesische onderhandelaars ieder gedwongen door ogenblikkelijke politieke noodzaak het eens zullen worden, dan vraagt men zich af: voor hoe lang? Tahar Ben Ammar. de Tunesische premier, keert terug naar zijn land waar het woord „vrijheid" eenmaal onuitroeibaar in de harten der massa's gefluisterd is. En dan, na verloop van enige tijd, zal zich opnieuw de „Tunesi sche kwestie" stellen. Want men kan zich niet voorstellen, dat door verdragen, hoe ingenieus ook, of door concessies, geïnspi reerd door de politieke noodzaak van hat ogenblik een kwestie duurzaam geregeld kan worden, die door Tunesië (of door Marokko, of door Algiers, of door de Kameroen..,.) beschouwd wordt als epri vraag van het recht, als een zaak van de vrijheid. Men kan dan ook slechts hopen, dat de onderhandelingen, die nu in Parijs ge voerd worden in staat zullen zijn om, ne- halve te voorzien in een ogenblikkelijke politieke noodzaak, de weg te openen naar een toekomst, een gezamenlijke toekomst, waarin beide landen zullen kunnen samen werken tot heil van hun beider gemeen schap, ohder aanvaarding van de eigen verplichtingen en des anders rechten zélfs een recht om t.z.t. het eigen lót ge heel in eigen hand te nemen. Psycholo gisch is dit moment van het hoogste be lang: de ogen van de gehele Noord-Afri kaanse- en Arabische-wereld richten zich op de Parijse onderhandelaars. Mogen zij erin slagen wederzijds vertrouwen te vinden.. Tot algemene verbazing van parlementaire kringen is de beer Soustelle, de meest linkse der leiders van de Gaullistische fractie in de Assemblee, gisteren benoemd tot gouverneur van Algerije. Deze benoeming werd vernomen als een donderslag bij heldere hemel. Voor de hervormingen, die de regering Mendès-France in Noord-Afrika wil invoeren, werd algemeen de benoeming van de Parijse prefect van politie, de heer Dubois verwacht Maar de ministerraad, die Dinsdagavond om 6 uur aanving en eerst tegen drie uur 's nachts eindigde, heeft de voorkeur gegeven aan een politieke benoeming in plaats van de aanwijzing van een hoge ambtenaar voor het generaal bestuur der Algerijnse departementen, zoals regel is. De heer Soustelle schijnt zelf ook volkomen door deze benoeming verrast te zijn. Het is buitengewoon de vraag of de poging van Mendès-France zijn kamer meerderheid te versterken door op deze manier de Gaullisten te winnen bij het debat over de politiek in Noord-Afrika dat 2 Februari a.s. aanvangt en een grote stormloop der oppositie tegen de minister president betekent, zich niet tegen hem zal keren. Reeds twintig interpelianten hebben zich gemeld en de houding der onafhankelijken is nog zeer verscherpt. Mendès-France zet alle spoed achtei zijn Tunesische onderhandelingen en hoopt nog voor het debat een nieuwe overeen komst met Tunis binnen te halen. Maar dende prijzen volgens een glijdende schaal en vervolgens de korte leveringstermijnen. In 1954 werd voor ongeveer 750.000 b.r t. nieuwe orders ontvangen, waarvan 60 pet van buitenlandse scheepvaartmaatschap pijen In sommige gevallen werden zeer ruime credietfaciliteiten verleend. Midden 1954 kregen de scheepswerven een stimulans toen de staalondernemingen in het Roergebied een korting van DM 50 per ton gaven bij de levering van de scheepsplaten voor exportorders. Deze maatregel leidde tot protesten van de Duitse scheepvaartmaatschappijen. De verbeterde situatie in de staalindustrie was oorzaak, dat de reductie in de herfst met de helft werd verminderd. Leidende Duitse staalproducenten zijn van mening, aldus schrijft de Fin. Times, dat de hui dige korting van DM 25 waarschijnlijk zal worden ingetrokken. De vooruitzichten voor de komende maanden schijnen Ufevredigend. Eind 1954 waren op de Westduitse werven 82.000 arbeiders werkzaam, ongeveer 10.000 meer dan een jaar tevoren. De Westduitse koop vaardijvloot is thans 2.3 millioen b.r.t. groot, of 400.000 b.r.t. meer dan in begin 1954. Ofschoon de plannen om Duitse pas sagiersschepen te bouwen tot dusver niet verwezenlijkt werden, konden toch ver scheidene buitenlandse lijnschepen door Westduitse scheepvaartmaatschappijen worden aangekocht. Drie Duitse scheepswerven leverden vorig jaar meer dan 100.000 b.r.t. af. Het zijn de tn staatsbezit zijn de Howaldt scheepswerven (167.659 ton), de Deutsche Werf (124.521 ton) en de dochteronder neming van Krupp, de Weser scheepswerf (117.584 ton). John W. Strikehole, van Philadelphia, Penn., U.S.A. spande al zijn krachten in om mij te interesseren in de Minne sota Woods and Timber Corporation. Hoeveel philantropen, die er achter ge komen zijn, dat een tot voor kort onge fortuneerd medemens de verdienste ge- dan heeft 237.806 te erven, zijn er niet op bedacht de gelukkige nog rij ker te maken. Dermate was ik hier door geteisterd geworden, dat ik op het punt gestaan had f 200.000 te verde len tussen de Crusade of Rescue en het London Hospital, en van de rest Bin nenlandse Leningen te kopen, toen John W. Strikehole mij kwam enteren met het opzet mij in de Minnesota Woods and Timber Corporation te steken. Hij toonde mij verleidelijk-mooie documen ten en noemde mij verleidelijk-mooi klinkende namen van Amerikaanse mag naten en mijn bank verschafte mij be vredigende inlichtingen omtrent John W. Strikehole. Maar de Amerikaan stond op een spoedige beslissing, want over twee maanden zou hij naar de States terug keren, met of zonder mijn chèque voor 85.00. Ik ben geen zakenman. Ik gruw van het nemen van financiële be slissingen. De snelheid, waarmee de City transacties van millioenen afsluit, jaagt mij doodsangsten op het lijf. Ik zou John W. Strikehole dan cok stellig geschreven hebben niet op ziin vriendelijk aanbod in te gaan indien ik niet juist een brief van hem ontvangen had, waarin hij mededeelde dit aanbod te moeten intrekken, daar men van an dere zijde bereid was gevonden in te gaan op de mij voorgestelde transactie Nu speet mijn aarzeling mij. De zaak immers bleek volkomen bonafide te zijn en ik had klaarblijkelijk een goede kans aan mijn neus voorbij laten gaan. Bo vendien was ik gebelgd over het optre den van de Amerikaan, die mij toch had behoren te waarschuwen alvorens zich tegenover de andere partij te bin den. Ik schreef hem dus een verontwaar digde brief en diezelfde avond nog bel de bij op. Hij gaf toe, dat mijn ver bolgenheid niet ongegrond was en ver ontschuldigde zich behoorlijk. Maar de andere partij had op een onmiddellijke beslissing aangedrongen. Hij, John W., had mij opgebeld, maar geen antwoord gekregen (dat loog hij!). Het speet hem werkelijk heel erg. Ik antwoordde stroef en onverzoen lijk. John W. verzekerde mij aan mijn belangen te zullen denken. Ik antwoord de tamelijk scherp in staat te zijn op mijn eigen zaken te passen (dit loog helaas ik John W. bleef beleefd en ik besloot het gesprek met beledigde maar onheuse majesteit. De volgende morgen ontving ik een brief van de Amerikaan, waarin h;j zich nogmaals oprecht verontschuldig de en de hoop uitsprak, dat de onaan gename indruk, die zijn handelwijze op mij gemaakt had, geen blijvende zou zijn. Het was zo een keurig, bijna snoe zig schrijven, dat ik mij beschaamd voelde en mijn geweten ontlastte docr hem direct een brief te zenden waar in ik mij wegens mijn korzelig optre den verontschuldigde met mijn teleur stelling over het niet-doorgaan der voor gestelde transactie. Een week later schreef hij mij op nieuw. Hij had uit Philadelphia instruc ties ontvangen in verband met een nieuw commissariaat waaraan niet ge- ringe voordelen verbonden waren. Hij vreesde, dat de zaak mij niet interes seren zou, daar voor slechts 10.000 deelneming verlangd werd, maar meende toch na het gebeurde mij te moeten in lichten. In ieder geval zou hij het een voorrecht achten indien ik die avond zijn gast wilde zijn in het Imperial Wellington Hotel aan het Strand, waar hij logeerde. Het hele schrijven was zo gentleman like, dat ik zijn uitnodiging onmiddel lijk telefonisch aannam. Wij dineerden die avond goed en ge zellig. John W. was, evenals de me-ste Amerikanen, een zeer onderhoudend, ofschoon wat al te uitbundig man, en een voortreffelijk gastheer. Aan de transacties van 10.000, waarop hij in zijn brief gezinspeeld had, scheen hij in het geheel niet meer te denken, en daar ik vermoedde dat hij het hoffelijk aan mij wilde overlaten of de zaak nog aan geroerd zou worden, bracht ik haar te berde toen wij onze sigaren opgestoken hadden Hij gaf mij enige zakelijke in lichtingen, en verzocht mii hem de vol gende morgen (de dag daarop zou hij vertrekken) te laten weten of ik mij voor het commissariaat interesseerde, in welk geval hij nog even bij mij zou komen om de zaak te regelen. Deze be trekkelijk kleine transactie scheen hem weinig in beslag te nemen, en het kwam mij voor dat hij het voorste] voorname lijk gedaan had bij wijze van verzoenen de geste. Later zeide ik hem de zaak vanavond nog wei te willen beklinken —Ik heb mijn chequeboek bij mij. voegde ik eraan toe. - -Zoals u wilt, antwoordde hij be leefd maar zonder geestdrift. Wij kun nen straks naar mijn kamer gaan. Een half uur later schreden wij door de drukke lounge, die een der meest- bezochte cafés van het Westend is. Hallo! hoorde ik roepen. Daar zat mijn vriend, de Grote Detective. Ik stelde hem en John W. aan elkaar voor, en hij vroeg ons hem gezelschap te houden indien wij niets beters te doen hadden. Onze gesprekken liepen over onver schillige onderwerpen, maar mijn vriend stelde blijkbaar belang in John W.. Hoe kon het ook anders. Een aantrekkelijker man had ik zelden ontmoet. Een-acht-vier! Een-acht-vier! Een- acht-vier! schreeuwde de hoge stem van een goud-geknoopte piccolo. Hei was het kamernummer van een logeer gast. die aan de telefoon geroepen werd Onhebbelijke gewoonte, gromde John Wvoor het eerst sinds ik hem kende, wrevelig. —Drie-nul-acht! Drie-nul-acht! galm de het enige minuten later —Dat schreeuwen van die nummers maakt mij nerveus, zei John W„ de jon gen grimmig na-ogend. 't Is zeker geen bewijs van goede smaak, beaamde mijn vriend. Excu seer me. Hij stond op en verwijderde zich, maar was na enkele minuten weer terug, en ofschoon nog enkele malen kamernum mers afgeroepen werden, zetten wij on ze gesprekken in de beste harmonie voort. —Negen-twee-vijf! galmde de piccolo John W. schoot van zijn stoei op als een recruut, die een generaal ziet voor bijkomen. Negen-twee-vijf. John W., vuurrood was weer in zijn stoel teruggevallen. Ik dacht, stamel de hij, ik meende dat. Je dacht, Jack Prim, zei de Grote Detective, dat de cipier van Dartmoor') je nummer afriep. Negen-twee-vijf.., en zijdelings tot mij: Het hoogste kamer nummer tn dit hotel is zeven-zes-vier de concessies die hij daarvoor doen moet verontrusten de oppositie zeer, die zich heftig tegen sommige concessies blijft verzetten Maar ook de houding der Gaul listen, de sociale republikeinen van thans dus, tegenover de hervormingsplannen van Mendès-France is zeer verscherpt en het is te verwachten dat de benoeming van Soustelle de meerderheid in de Gaullisti sche fractie zal ontstemmen. Maar het zijn de radicalen vooral die de benoeming van Soustelle als een zeer onaangename verrassing zouden beschouwen. Veel zal nu afhangen van de houding van oud-minis ter-president René Mayer, die kamerlid van Constantine is en die met de overige afgevaardigden van Algerije reeds gepro testeerd heeft, dat zij geheel buiten de her vormingsplannen zijn gelaten en ook tegen sommige van die plannen ernstige bezwaren hebben. De houding van oe radicalen wordt daardoor zeer onzeKer. Het is echter niet onmogelijk dat de De- noeming van Soustelle wel goed ontvangc zal worden door de socialisten. Daarentegen zullen zij zeer ontstemd zijn over een andere poging van Mendes- France om bjj de M.R.P. en bjj de onaf hankelijken van rechts een meer gunstige ontvangst te hebben- De ministerraad heeft namelijk ook besloten en ook dit is zeer opzienbarend, dat de wct-Barangé die via hulp aan de ouders steun geeft aan de bjjzondere school, ook op de bewaarscholen van toepassing zal zjjn, zoals door de rechter kamerhelft wordt geëist. Het is dus absoluut niet te voorzien hoe deze pogingen van Mendès-France om zijn meerderheid te versterken zullen uitvallen In elk geval is door de besluiten van de ministerraad de parlementaire toestand uiterst toegespitst. 1) De grote strafgevangenis van West Engeland. B.S. Thans zijn door loting aangewezen de 22 dames en heren, die zich onlangs sa men met vele anderen hebben bebv!fv voor de z.g. „Klaprooscollecte", uitgaa" van het Nederlandse Oorlogsgravenc té. Zij zijn uitverkoren om een vi® iï bezoek te brengen aan Londen °p u ging van de Engelse organ^ati t strijders, het Britse Legioen NeHer- dank betuigt voor het werk, dat t Neder landse comité verricht v°°z der oorlogsgraven In Nede De 22 gelukkigen zullen in Juu naar En geland vertrekken. Wij hebben onlangs verteld van schipper Teun Blok, een oude rot van de Neder landse vissersvloot, die nu op Curagao een „Schevenings vissersbedrijf" heeft. Het gaat met zijn zaak, waarin ook een broer meewerkt, niet slecht en de vooruitzichten zijn dat ook niet, maar hij heeft een paar flinke en betrouwbare visserslui als hel pers nodig. Om die te zoeken kwam hij en kele maanden geleden terug naar Neder land, maar zijn reis is een teleurstelling geworden. Dezer dagen is Teun in Wil lemstad teruggekeerd.... alleen. Het was hem niet gelukt bij Nederlandse vissers voldoende belangstelling te wekken voor zijn bedrijf en bemanningsleden voor zijn beide schepen aan te werven. Gelijk reeds in ons blad is bericht, is in Nederland als onderafdeling van de door het Vaticaan in het leven geroepen Fondazione Pio XII" de Stich ting Paus Pius XII opgericht. Op 27 Februari a.s. zal in alle kerken van Nederland ten bate van deze nieuwe Stichting een collecte worden gehouden. Een van de leden van het Nederlands Comité mgr mr F. J. C. M. Op P>e Coul vonden wij bereid om in een algemene, beschouwing betekenis en draagwijdte van de nieuwe Stichting uiteen te zet ten. (Red.). DE STICHTING Pius XII moet wel van uitzonderlijke betekenis zijn, dat Z.H. de Paus niet alleen zijn grote steun en aanmoediging gegeven heeft tot de oprichting, maar tevens Zijn naam er aan heeft verbonden. Haar doelstelling is een fonds te stich ten om de katholieken in staat te stellen apostolaatswerk vooral via de erkende internationale katholieke organisaties in mondiaal verband uit te oefenen. Hoe belangrijk de Heilige Stoel dit alles acht, blijkt duidelijk uit het feit dat na de oprichting van deze Stichting' welke haar zetel heeft in Vaticaanstad] een schrijven gericht is aan alle Hoog waardige Episcopaten, waarin de wens van Z.H. de Paus wordt uitgedrukt, dat in iedere Kerkprovincie een gelijknamige Stichting Pius XII tot stand zal komen welke de Moederstichting zal steunen' haar doelstellingen zal nastreven, spe ciaal betreffende de uitbreiding van het stichtingskapitaal, dit alles ter ondersteu ning en ter bevordering van de interna tionale katholieke werkzaamheden op het terrein van het lekenapostolaat. Overeenkomstig dit verlangen is ook i Nederland deze Stichting tot stand gekomen en weldra zullen de Neder landse katholieken in de gelegenheid ge steld worden hun plichten in dezen naar vermogen te vervullen. Plichten? Is dit niet een te zwaar woord? Wie kennis heeft genomen van de vele en herhaalde toespraken, waarin Z.H, de Paus de gelovigen gewezen heeft op de wellicht beslissende betekenis voor de Kerk Gods van de aanwezigheid der katholieken bij de opbouw van de we reldorganisaties, voor hem kan geen twijfel bestaan en hij weet zich verplicht het zijne er toe bij te dragen om de internationale katholieke organisaties in staat te stellen haar verantwoordelijke taak zo goed mogelijk uit te oefenen. DE MENSELIJKE natuur is een en dezelfde van de schepping van de eerste mens af, ieder mens is op aarde om God te dienen en de bestem ming van ieder mens is eenmaal het Eeuwig Geluk deelachtig te worden. Zo beschouwd vormt de mensheid één grote eenheid. Toch zien wij in de loop van de geschiedenis de mensen zeker aanvankelijk hoe langer hoe meer van elkaar divergeren. Zodra echter de tech niek de mogelijkheden en de economie de noodzakelijkheid ertoe geschapen heeft, ontstaan groeperingen, welke steeds gro tere omvang aannemen: de familie wordt clan, de clan wordt gewest en de gewes ten groeien uit tot souvereine staten en nu ook verdere uitbouw mogelijk is, ont staan internationale en supranationale organen, welke in steeds sterkere mate een herintegratie van het mensdom beogen. Deze beweging voltrekt zich op ieder gebied: politiek (UNO), cultureel (UNESCO), economische (Marshall en KSG), militair (NATO) enz. en het is van primair belang, dat de Kerk, die door Christus als een mondiale organi satie gesticht is: „Gaat en onderwijst alle volken", bij de opbouw van deze nieuwe wereldorganisatie niet ontbreekt. Het Katholicisme is één en treedt op als een wereldmacht op het gebied van de doctrine; het geeft een boodschap, de Blijde Boodschap, te brengen aan alle mensen van alle tijden, het weet zich in het bezit van de beginselen, welke het enig juiste richtsnoer zijn voor mense lijk handelen; het wil de leer brengen van de Enige, Die naar waarheid kon ge tuigen: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven Het is daarom van vitaal belang, dat overal, waar aan de organisatie van een nieuwe wereld gearbeid wordt, de Kerk door haar leden en dit zal vooral een taak voor de leken zijn haar beginse len naar voren kan brengen en de leer van Christus zal kunnen doen doorklin ken en de gelovigen zouden de goddelijke opdracht en de betekenis van hun lid maatschap van de Kerk al heel slecht begrijpen, indien niet ie0" in de mate, waarin hem dit mogelijk is, Zjcjj ZQU beijveren de Kerk hiertoe in staat te stellen. Vooral in deze z'n is het te begrijpen, dat het thans het uur van de Kerk is: enerzijds voor de daartoe geroepenen, om alles in het w te stellen de nieuwe ordening te kerstenen, anderzijds voor alle anderen om deze geloofsgenoten de middelen te verschaffen hun arbeid te kunnen verrichten. Het spreekt immers vanzelf, dat deze activiteiten ook financiële offers vragen. f,erSJrk Uiteindelijk niet alleen® dé f maar naar °nze zekere ge- u'sins het hele mensdom tot heil zullen strekken. Daarom is het gerechtvaardigd, dat een eroep gedaan wordt op de gelovigen van heel de wereld, teneinde de Kerk zowel via haar individuele leden als via de internationale katholieke organisaties de mogelijkheden te verschaffen haar taak in dezen te kunnen uitvoeren en de opdracht Haar door Christus verstrekt ook in onze tijd op een aan de moderne eisen aangepaste wijze kunnen volbren gen. Het woord „plicht" zal dan ook niet als een last gevoeld worden door de fer vente gelovige; integendeel hij zal zich gelukkig weten persoonlijk iets te mogen bijdragen aan de verwezenlijking van het grote ideaal door de Paus gesteld in zijn toespraak tot de deelnemers aan het Internationale Lekencongres te Rome; „Gaarne betuigen wij onze instemming met de aangenomen resoluties; zij druk ken de vaste wil uit elkaar de hand te reiken over nationale grenzen heen, ten einde werkelijk te komen tot een vol ledige en krachtdadige samenwerking in universele naastenliefde". Mgr mr F. J. C. M. OP DE COUL.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6