En dat heet dan: „Géén degradatie"! In feite degraderen er 20 „oude" eerste-klassers Dolle Ferdinand dit jaar kopman in de Zwitserse Tour-ploeg Bram Appel naast de waarheid Li f ALMA ATA IN OPSPRAAK Kopclubs niet in gevaar ,1 Jacques Goddet over zijn Tour Hockeyers staan op uit hun overwintering ZATERDAG 29 JANUARI 1955 PAGINA Indeling van nieuwe eerste klassén (3 voor semi-profs en 3 voor amateurs) is moeilijker dan de heer Kruyver meent Niet blind zijn voor sanerings-gevolgen Minimum-eisen Dubbel-klassen Moeilijke verhouding Lagere klassen Koblet wees zijn grote rivaal zelf aan DE VIERDE TESTWEDSTRIJD AUSTRALIË—ENGELAND „Goede collega's Onjuiste cijfers over 't Nederlandse voetbal onvriendelijkheden over Bertus de Harder en „Temperament!" CADETTEN-VOETBAL „VelocitasBreda" herrezen EUROPEES KUNSTSCHAATSEN; GILETTI WON HEREN-TITEL U itzonderingspositie Drie soorten records Ook handicaps Wellicht weer een volledig programma Van Roessel blijft Race blijft nek-aan-nek Ajax met wind mee „De beste allround-renner moet winnen" HHYC-BMHC direct alweer spannend Breda in de aanval Draverijen Hilversum rijk aan variaties En dat noemt men dan „Géén degradatie"! Als er van alle 14 lioofdklasse-candi- daten per afdeling 5 clubs in de eerste klasse zullen moeten blijven als er van de 56 clubs, die thans de top-Iaag van ons competitie-voetbal vormen, niet minder dan 20 uit die top-laag verwijderd blijven en volgend jaar een nieuwe top bóven zich zullen krijgen dan noemt men dat ijskoud „Géén degradatie". Natuurlijk moet er, het liefst eigenlijk op de kortst mogelijke termijn en als 't kon sneller dan binnen twee jaren, een hoofdklasse worden gevormd; natuurlijk zullen daarbij slachtoffers vallen, onvermijdelijk. Een sanering slaat altijd wonden. Maar men voert struisvogel-politiek, wanneer men alleen ziet naar de 36 clubs die straks de hoofdklasse zullen vormen (en een jaar later 18) en niét naar de 20 clubs die in de eerste klas moeten blijven. Men moet de wonden durven zién, die men slaat; men mag zich bewust zijn. dat het onvermijdelijk is, maar men moet niet doen alsof er geen slachtoffers vallen- Want dan loopt men het gevaar, van opzettelijke bijziend heid te worden verdacht. KRUYVER, ■maar zo eenvoudig is het niet Inderdaad zal de strijd om de nlaatsen 7, 8 en 9 zeer fel zijn en de huidige com petitie wordt wellicht spannender dan zij geweest zou zijn als er zoals bij de vóór competitie voornamelijk om 4 plaatsen voor de hoofdklasse zou zijn gestreden. Dat vergoedt dan het ontbreken van de spanning rond het degradatie-gevaar, al dus de heer G. Kruyver. bestuurslid van de K.N.V.B. en behalve voorzitter van de Technische Commissie ook o,a voorzitter van de Bondssectie Wedstrijden, in welke laatste functie hij, zoals wij in het offi cieel orgaan „de Sportkroniek" lazen, over de competi tie 195556 aan „de provinciale pers" (wat is dat?) enige me dedelingen heeft verstrekt. „Géén degradatie", zo meende de heer Kruyvermaar wij geloven, dat men de situatie zuiverder schetst, als men van f e i- t e 1 ij k e degra datie van 5 clubs per afd. spreekt. De heer Kruyver legt de nadruk op de 9 clubs per afdeling die in de te vormen hoofd klasse zullen wor den geplaatst. Te recht. Maar men moet de zaken reëel ge noeg durven zien. om het „achterblijven van de 5 niet voor de hoofdklasse in aan merking komende clubs ronduit als de gradatie te noemen. Als men aan de top staat (de huidige eerste klas), maar men krijgt een super-top (de nieuwe hoofd klasse) boven zich, dan is men zelf geen top" meer en is men in feite gedegra deerd. Zoals in vorige jaren de competi tie extra spannend werd omdat de 2 laat ste clubs moesten degraderen, zo zal de huidige competitie alle records van span ning breken omdat het nu tegen 5 laatste plaatsen &aat Iets anders is. dat helaas de sDel-kwaliteit daardoor niet bevorderd wordt; maar een sanering geeft nu een maal. zoals gezegd, eerst enige onvermij delijke rommel. ,10W_ Dat er in het. volgende seizoen (UW '561 afzonderlijke competities VOOr be taald- en voor amateur-voetbal komen, dat van de lagere klassen uit versterkte promotie zal worden toegepast:, dat de 56 eerste-klassers worden gescheiden in 36 hoofdklassers (2 groepen van 18) en 20 eerste-klassers, dat deze 20 eerste-klas sers kunnen worden ondergebracht in de competitie betaald voetbal doch desge wenst ook kunnen worden „teruggehe- veld" naar de eerste klasse amateur-voet- bal -dat was allemaal al bekend. Uit de huidige tweede klasse, aldus de heer Kruyver in mededelingen aan „de provinciale pers", komen door automati sche promotie 12 kampioenen naar de eerste klassen (betaald of amateur) over, terwijl verder ook de nummers 2 cn 3 en misschien zelfs ook dc nrs 4 naar de eerste klas zullen overgaan. Deze clubs kunnen in de eerste klas betaald voetbal óf in de eerste klas amateur-voetbal wor den geplaatst, maar voor de betalende clubs zullen door de K.N.V.B. minimum- betalingsciscn worden gesteld omte voor komen, dat een club naar de betalende klasse overgaat doch haar spelers een bedrag van enkele guldens zal „a schepen". Of er naast een tweede klas ama teur-voetbal ook nog een tweede klas betaald voetbal zal komen, hangt af van de animo die daarvoor bestaat, met name dan onder de tweede-klassers, die niét ais nr 1 t.m. 4 eindigen of mogelijk zelfs onder nog lagere klassers. Zoals bekend hebben reeds talrijke tweede klassers (en ook een enkele derde klasser) te kennen gegeven, dat zij tot betaling willen overgaan en er zijn er wel die onverholen willen weten, dat zij die betalingen (clandestien) reeds geven? Tot 31 Januari hebben deze clubs de gelegenheid om haar wensen daaromtrent officieel kenbaar te maken aan het K.N.V.B.-bestuur; daarna zal men tot een indeling voor de betaalde competitie: hoofdklasse, eerste klasse en mogelijk dan ook tweede klasse, kunnen komen. Dan echter stuiten wij in de mededelin gen van de heer Kruyver (aan „de pro vinciale pers") op een onduidelijkheid. „Met de gepromoveerden uit dc tweede klas wil dc K.N.V.B. komen tot een eers te klas, die naar alle waarschijnlijkheid per 2 districten uit totaal 3 afdelingen zal bestaan. En wel als volgt: West I en II gecombineerd tot een eerste klas amateurs en een eerste klas semi-profs, Zuid I en II dito, Oost en Noord dito gecombineerd". Dit behoeft o.i. wel enige verduidelij king enleidt tot enige vragen! Men krijgt dus 3 eerste klassen betaald voetbal en daarnaast 3 eerste klassen amateur-voetbal. Die zal men moeten vor men uit de 20 niet tot de hoofdklasse doordringende eerste-klassers èn uit de 12x3 of 12x4 clubs, die uit de tweede klas sen zullen komen, in totaal dus 56 of 68 clubs'. Het is echter de vraag,hoe men deze clubs over de drie genoemde gecombineerde districten zal kunnen ver delen. Theoretisch rijst bij de tweede klassers geen moeilijkheid; elk gecombi neerd dubbel-district levert er 2x3 (of 2x4) Maar wel is de vraag: hoe komt men tot een gelijke getalsverhouding? Wanneer men uitgaat van 68, af te ronden tot 66, eerste-klassers in die nieu we competitie, dan komt men automa tisch tot de indeling: West 22, Noord- Oost 22, Zuid 22. Per dubbel-district moet van betaalde spelers worden gevormd, men die 22 clubs splitsen in betalende en I Daarin zullen de 2e elftallen van de amateur-clubs. Maar als cr nu, om een voorbeeld te noemen, in West 20 cn in Zuid ook 20 doch in Noord-Oost slechts 4 clubs zijn die willen betalen, hoe denkt men dan een evenredige verdeling tussen semi-profs en amateurs aan de ene kant, tussen semi-profs onderling en tussen amateurs onderling aan de andere kant te bereiken? En daarmee zijn wij er nog niet. Want gesteld bijv. eens, dat van de 20 „oude" eerste-klassers er, bij wijze van spreken, 16 uit het Westen zouden komen, 2 uit Noord-Oost en 2 uit het Zuiden, hoe kan men dan de „nieuwe" eerste klassen naar dubbel-districten indelen? Het huidige competitie-verloop geeft niet de zeker heid, dat het aantal „degradanten", dat zijn dus de in het voorbeeld genoemde „oude" en niet naar de hoofdklasse over gaande eerste-klassers, gelijkelijk over de districten verdeeld zal zijn zoals de heer Kruyver voor een regelmatige indeling van de nieuwe competitie wellicht wel zou wensen. Zo leidt het plan om te komen tot een evenredige verhouding tussen semi- profs en amateurs en tussen de afdelin gen amateurs dan wel semi-profs van de verschillende districten toch wel tot een aantal moeilijkheden, die men met een simpele verklaring van de heer Kiuyver nog niet oplost. Intussen hebben deze mededelingen wel duidelijk gemaakt, dat, er uit de lagere klassen een doorstroming naar boven zal plaats vinden om in de diverse hogere klassen tot het vereiste aantal clubs te komen. In de huidige competities der la gere klassen is dus niet alleen het kam pioenschap belangrijk, want ook een aan tal plaatsen onder nr 1 kan nog tot (automatische) promotie leiden. Dit leidt dus ook in de competities der lagere klassen tot grotere spanning en belang stelling. En tenslotte zal in het seizoen 5556 naast de hoofdklasse een reserve-afdeling hoofdklasse-clubs in competitie-verband uitkomen. Het zal ook, in tegenstelling tot vroeger, mogelijk zijn, dat een speler zonder eni ge beperking afwisselend in het eerste of in het reserve-elftal speelt, zodat de ver vanging van uit vorm zijnde spelers niet tot gevolg zal hebben dat hij geruime tijd niet zal kunnen voetballen. De in de hoofdklasse spelende clubs kunnen dus voor haar eerste en tweede elftal samen 22 namen opgeven en wij behoeven deze opgave slechts éénmaal te doen (uitbrei ding van deze lijst tot bijv. 30 namen is o.i. toch wel gewenst; of zou, als er 2 van de 22 spelers voor lange tijd ge blesseerd zijn, het 2e elftal dan met 9 man moeten spelen?). En wat de indeling van deze reserve elftallen betreft, de heer Kruyver kon nog niet zeggen, of dit in 2 groepen van 18 dan wel in 4 van 9 zou geschieden. Te gen beide indelingen zijn bezwaren. Waar om dan niet 3 afdelingen van 12; het lijkt ons, dat de hoofdklassers daaraan wel de voorkeur zullen geven. Het laatste uur van de eerste dag was het verdedigingsuur van Miller, die tegen eigen natuur in taai verdedigend zijn wicket ophield en zo werd het 1614, waarmee de tweede dag begon. Benaud was spoedig uit voor 16, doch Miller speel, de voor wat hij waard was en met Archer steeg de score langzaam. De 200 werd ge passeerd. doch toen Miller 44, Archer 21 en Davidson 5 hun beurt hadden gehad léék het einde nabij. Doch captain Johnson en keeper Mad- docks dachten er anders over en met agressief batten scoorden deze twee 69 runs voor het negende wicket Toen werd Madocks (69) onvoorzichtig en runde zich zelf uit. Johnson had 41 gescoord. Het totaal werd 323. Wat niet slecht is. Tyson nam 384, Statham 070, Ap pleyard 358, Bailey 339, Wardle 05P Het bowlen van Appelyard en Bailey was prachtig. Met nog een uur tijd begon Engeland met Hutton en Edrich en direct bleek, hoe zwaar juist nu Lindwall als openings bowler gemist wordt, want binnen een half uur waren de 30 op zonder wicket- verlies. (Van onze Zwitserse sport-correspondent) ZURICH, Januari. Wintersport-centrum Arosa leek wel een centrum van w i e 1 e r-sport. Ferdi Kiib- ler, dc adelaar uit Adliswilcr, had er z(jn Franse collega Louis-on Bobet heen uitgenodigd, Hugo Koblet was cr ook, en nog meer Zwitsers: Schaer, Graf, Clerici, Groci-Torti en Pianczzi; en als buitenlan der dan nog Woutje Wagtmans, de vrolijke Nederlandse clown op late huwelijksreis. Er is geskied en gebobt, geschaatst en sneeuwballen gegooid, curling gespeeld en al wat er verder nog in het Zwitserse sneeuwlandschap aan plezierige dingen t,c doen zijn. Er is over gesproken: ja. wat zou dat toch geweest zijn! Maar geen woord over de geruchtma kende affaire, die Ferdi Kübler een paar weken te voren in de publiciteit had ge slingerd, toen hij te rug kwam op de jongste Tour dc- France (Bobet win naar, Kübler twee de) en waarvan DoUe Ferdinand had ge zegd, dat hij niet op de zege had willen rijden, omdat zijn drie Italiaanse-Zw't- serse ploegmakkers: Clerici, Pianezzi en Groci-Torti, hem in ruil voor hun steun te hoge financiële eisen in geval van een Tour-zege hadden afgedwongen. Geen woord meer daarover tussen Kübler en de drie „Italiaanse" af persers. geen woord ook daarover tussen Kübler en Bobet, voor wie deze „expli catie" van zijn overwinning ook zo leuk niet was geweest. Wel kwam, tegenover verslaggevers, de concurrentie tussen Koblet cn Kiibler ter sprake „Wij Z'jn l>eitle renners cn beido eerzuchtig", had Kübler verklaard „ma;,, in feite goede collega's .Wat Koblet aan- vulde met: „Er zijn altijd allerle, mensen om ons heen, die onze concurrentie op- blazen tot een ruzie en die de sfeer ver troebelen". Rijd je dit jaar in de ZwitserseJour- ploeg vroeg men aan KuDle antwoord was: „Jawel, niaar niet om te winnen Daar ben ik te 0 geworden. Koblet en Bobet hebben ae voorsprong van de jeugd 'deer daarbij: „Meerijden doe ik zeker. Hetzelfde vroeg men aan Kobet en kopman Naar onze Parijse sport- correspondent ons meldt, hebben enkele verklarin gen van de vroegere Reims-prof Bram Appel aan Franse sportjournalis ten enige bevreemding ge wekt. Zoals men weet, speelde Appel alvorens hij naar Reims ging, in de Haagse club A.D.O., van waar hij (via Hertha-Ber- lijn) naar Sittard ging. Uit Limburg naar Frankrijk vertrokken is hij van ori gine Hagenaar en zijn va- vantie-dagen pleegt hij dan ook in Den Haag door te brengen, ook nu hij als trainer bij de Zwitserse club Lausanne wer-kzaam is. Tijdens zijn winter-va- cantie zag Appel dan in Den Haag de K.N.V.B.' competitiewedstrijd tussen de Flamingo's cn het Dordtse Emma en daar- over heeft hij aan Franse sportjournalisten dan eni ge bevreemdende medede- lingen gedaan. „Er waven 18.000 toeschouwers (dat klopt, het was de eerste wedstrijd van de Flamin go's op Houtrust; en der gelijke toeschouwers- aan tallen ziet men bij het Franse voetbal bijna nooit). .Maar", aldus Ao- re! .dat nrri uitzonde r-na d- wedstrij den trekken nauwelijks APPEL .ernaast. 500 tot 1.000 toeschou wers". En dit nu is het spijt ons voor Bram Appel een pertinente onwaar heid; er zijn in de K.NV, B.-competitie elke week wel twee-drie-vier wed strijden met 18.000 toe schouwers en van de ove rige wedstrijden zijn er vele met 5.0007.000 10.000 toeschouwers. Dit mag dan voor de Fransen onwaarschijnlijk klinken daar trekt een wed strijd in de eerste diyisie, behoudens- in Parijs, ma ximaal 10.000 toeschou wers in doorsnee maar het is niettemin de waar heid. Wanneer Bram Appel dan de conclusie trekt: „Ik geloof dan ook, dat het beroepsvoetbal in Ne derland niet levensvatbaar is", is zijn conclusie, op deze gronden, even fout als zijn uitgangspunt. Wij kunnen ons gevoeglijk aansluiten hij het com mentaar van de Franse sportpers: Wij zullen wel zien of dit oordeel beves tigd wordt. Voorts had Appel het ook over Bertus de Har der, die als oud-speler van Bordeaux voor de Franse voetbalsupporters nog al tijd even interessant is als Appel zelf. „De Haf- der heeft een aardig dik buikje gekregen en hij raakt geen bal meer aan. Hij zal wel spoedig met voetballen moeten uit scheiden en het is me dan ook een raadsel dat de keuze-commissie hem in het nationale elftal heeft opgesteld", aldus het ta melijke vernietigende oor deel. Gelukkig voor De Har der is Appel geen lid van de keuze-commissie, maar des te erger (misschien) voor het Nederlandse elf tal, aldus luidt letterlijtc het commentaar in de Franse sportpers. Wij in Nederland weten intussen wel beter. Wij kunnen het alleen maar betreuren, dat Bram Appel dergelijke verhaal tjes rondstrooit als hij op doorreis van Nederland naar Zwitserland v.v- een Parijse journalist in de ar men loopt. Appel bewijst daar het Nederlandse voetbal geen dienst mee. antwoordde: „Ja zeker, maar niet meer als kopmgn van de Zwitserse ploeg Ver leden jaar was ik het en toen viel ik uit Dit jaar moet dus Kübler de kans krijgen om als kopman te starten!" En hij voegde eraan toe: „En al wordt Ferdi dan wa', ouder, hij heeft nog altijd temperament en klasse genoeg om een Bobet naar de kroon te steken!" Temperament! Dat was ook, wat Bobet het meest in Kübler meende te vrezen. „Kübler kopman in de Zwitserse ploeg? Ik geloof het direct", aldus de Fransman. Van Arosa is men nog naar Davos ge weest en vandaar troonde Bobet zijn vriend Kübler mee naar het Franse va- cantiehuisje aan de Rivièra, waar nu ook de eerste trainingsritten wel spoedig ge houden zullen worden. En Woutje Wagtmans terug naar Neder land: „Ik heb hier vijfhonderd gulden van een vacantie-weddenschap met Pellenaars verdiend", aldus het afscheid van de kie ne man, die zijn woord van een maand niet fietsen in de Zwitserse bergen goed kon houden. De vroeger zo bekende cadettenvoetbal- vereniging „Velocitas" te Breda' welke in de le klasse van de K.N.V.B. uitkwam en vele lauweren oogstte, is wederom opge richt Men zal zich voorlopig bepalen tot het spelen van vriendschappelijke wed strijden, doch men overweegt om zich weer bij de K.N.V.B. aan te sluiten. De jeugdige (15-jarige) Fransman Alain Giletti heeft te Boedapest beslag gelegd op de Europese titel kunstrijden op de schaats voor heren. Bij het vrije rijden toonde hij een zekerheid en meesterschap, die hem boven al zijn concurrenten deden uitblin ken. Zijn uitvoeringen grenden aan het perfecte. De juryleden kenden hem met algemene stemmen de eerste plaats toe met als plaatscijfer 5. Het eindklassement voor de heren luidt: 1. en Europees kampioen: Alain Giletti (Fr.) plaatscijfer 8, 179.75 pnt.; 2. Michel Booker (G. Br.) plaatscijfer 17, 174.70 pnt.: 3. Divin (Tsj. SI.) plaatscijfer 21, 173.14 pnt.; 4. Felsinger (Oostenrijk) plaatscijfer 27, 169.57 pnt.; 5. Alain Calmat (Fr.) plaats cijfer 36, 165.21 pnt. Het Europees kampioenschap ijsdansen is gewonnen door het Britse paar Jean WestwoordLawrence Demmy, die hou ders van de Europese en Wereldtitel wa ren. Dit zijn dan, eindelijk, twee foto's van de wonder-schaatsbaan van Alma Ata, diep achter het ijzeren Gordijn in het onmetelijke Russische rijk, in de provincie Kazakhstan, vlak bij de Chinese grens. Het is daar, dat de Russische schaatsers het ene Wereldrecord na het andere verpulveren. Omstandigheden van weer en ijs zijn er ideaal; ingesloten door hoge bergen ligt de baan in het dal windstil, men heeft er een speciaal systeem om het ijs in de gedroomde „olie-conditie" te brengen èn men stelt er met pijnlijke zorgvuldigheid het uur vast dat voor een record-verbetering het meest geschikt is! De tennis-titel van de Philippijnen is gewonnen door Deyro, die in de finale met 6-2 6-3 6-2 van Ampon won. Onbevredigend is. dat tot nu toe uitsluitend Russische en Oost-Euro- pese rijders de gelegenheid krijgen om op deze „wonder-baan" uit te komen en onder speciaal gecreëerde ideale omstandigheden te rijden. Dit geeft hun op Noren, Zweden. Finnen en Nederlanders een belangrijke voor sprong. En daarom bekijkt men die records van Alma Ata altijd met een beetje argwanend oog. Als in West- Europa dan ook stemmen opgaan om tot een internationale controle van Al ma Ata te komen, dan trekt men de integriteit van de record-opgaven niet in twijfel maar zou men wél iets meer willen weten van de speciaal geconstrueerde omstandigheden. In deze zin heeft Klaas Schenk, de coach van de Nederlandse schaats ploeg in het buitenland, zich reeds uit gelaten. Waarop de Russen onmiddel lijk repliceerden: Er mankeert aan de records van Alma Ata niets! Ook de Noorse schaatsenrijdersbond die zo lange tijd oppermachtig is geweest en dan ook als een dictator over de West-Europese schaatswereld heeft ge regeerd, maar die nu zijn records en zijn kampioenschannen en daarmee ook zijn hegemonie-positie door de Russen ziet ondermijnd heeft in ge krenkte trots al eens gesuggereerd, dat de Wereldrecordlijst gesplitst zou' moeten worden in records op hoogge bergte-banen (als Alma Ata en.. Davos) en op gewone banen (de Scandinavische); op die manier zou den de Noren wel een deel van hun verloren records terug willen krijgen. Een dergelijk voorstel maakt echter weinig kans van slagen; het is niet practisch genoeg. de internationale schaatssport, zal op het aanstaande congres van de I.S.U. (op 10—11 Juni te Lausanne) een voor stel indienen om drie soorten wereldrecords die op Europese- en Wereldkampioenschappen worden ge vestigd, verder de Olympische records die officieus al bestaan, tenslotte de Wereldrecords in andere wedstrijden dan de hier genoemde gemaakt. Sven Laftman heeft duidelijk laten uitkomen, dat dit voorstel van de Zweedse bond het gevolg is van wat de laatste jaren te Alma Ata is ge beurd. Hij betoogde, dat, om de in derdaad wél van klasse gebleken Rus sen zelf buiten schot te laten! bijv. middelmatige Tsjechische rijders, die in normale omstandigheden niet bene den de 2 min. 30 sec. op de 1500 meter komen, er te Alma Ata in zijn ge slaagd het Wereldrecord van Thun- berg op de 1.000 meter te verbeteren. Maar geen van deze Tsjechen zal men onder de eerste 30 namen van de We reldstatistiek kunnen vinden. Daaruit blijkt dus reeds, dat het rijden te Al ma Ata. welke baan oor zijn excen trische ligging en door andere om standigheden niet voor rijders uit West-Europa bereikbaar is, bepaalde voordelen biedt die een scheve ver houding veroorzaken. Verder verklaarde Laftman, dat er in Alma Ata nooit een Europees- of Wereldkampioenschap zal kunnen wor den gehouden, omdat de toestand van het ijs niet langer dan 2 uren ideaal kan worden genoemd. Het is dus ondenkbaar, dat men bijv. op de tweede dag van een Wereld kampioenschap een 1500 meter en nog 6 paren van de 10.000 meter onder normale omstandigheden kan laten rijden. Men zou de wedstrijden dan 4 in plaats van 2 dagen kunnen laten duren, op elke dag een afstand, maar dat staan de internationale regiemen ten niet toe. Uitgesloten van internationale kam pioenschappen, onbereikbaar ook voor wedstrijden met deelneming van rij ders uit alle andere schaatslanden, bevindt Alma Ata zich dus in een uit zonderingspositie; en het is niet juist, dat alleen een bepaalde categorie daarvan profiteert. Zo is dus Alma Ata opnieuw in opspraak. Men ziet hier de baan lig gen. Frappant zijn de platte bochten, de sleeën van automobielen, het ont breken van tribunes, de spaarzame schamele huisjes langs de baan, de dikke duffelse winterkleding van de toeschouwers, de hoge insluitende ber gen en de enorme tiental levens grote portretten van de communisti sche bonzen. Voorlopig zal Alma Ata nog wel in het nieuws blijven! Maar nu gaat ook roeren. Sven Laftman, de Zweedse bond en van de Internationale Zweden zich voorzitter van vice-voorzitter Schaats Unie, achter de schermen op het ogenblik wellicht de meest invloedrijke man in Er staan voor a.s. Zondag niet veel extra-interessante wedstrijden in de eerste klassen op liet program ma en wellicht beleeft zelfs de K.N.V.B.-competilieleiding het for tuintje dat alle wedstrijden zullen doorgaan. Alleen in liet Noorden zi1 het weer nog wat tegen, maar overi- j geiis zullen de meeste velden wel weer bespeelbaar zijn. Holland Sport, de koploper in afd. A, moet op bezoek bij de combinatie Roda j Sport op zijn qui vive zijn, want er blijv -n in de Mijnstreek meestal veel punten achter. M.V.V. moet de tweede positie kun nen behouden, al wordt dat tegen tonga ma AAgeen walk-over. Gemakkelijk heeft N.A.C. het tegen de Zwolse Boys, al mag men deze niet té licht schatten. Excelsior liep j.l Zondag tegen Amsterdam een ste vige klap op en het zal de Woudensteiners niet meevallen om rich tegen het bezoe kende Leeuwarden te herstellen. Welis waar tobben de Friezen met enkele inter ne moeilijkheden, omdat hun speler Jitse de Groot, die temidden van betaalde mak kers er de voorkeur aan gaf om zijn ama- teurstatus te behouden en om die reden bedankte voor verre weekend-reizen (o.a- twee complete dagen naar Limburg), zodat met de instemming die De Groot van en kele medespelers ontving het altijd onze ker is of de Leeuwardenaren hun verre uitv.edstrijden in V complete formatie kunnen spelen, maar ook als dat niét het geval zou zijn, is de winst voor Excelsior zeer moeilijk te be halen. Zouden de Rotterdammers uit de kopgroep duike len, dan staat Emma onmiddellijk gereed om de plaats over te nemen, want de Dordtenaren, rnet Cor van der Gijp weer in goede vorm, hebben tegen Am sterdam een redelij ke kans op de beide punten. Hekkenslui ter Veendam doet thuis tegen Go Ahead een poging om op Go Ahead de eer ste overwinning te behalen. D.O.S. kan ook tegen Stormvo gels zijn opmars voortzetten. COR V. D. GIJP in goede vorm E.D.O. en Elinkwijk staan op het ogen blik in afd. B op de derde resp. vierde plaats, maar na hun duel van morgen zal een van beide ploegen een trapje moeten dalen. Wie dat zal zijn, is moeilijk te zeg gen; wellicht staan béide teams iets te hoog. Terwijl koploper Willem II geen moeite mag hebben met Heracles beeft 'concurrent Fortlina '54 het bij ADO. we! iets moeilijker. Her-opstelling van Jan van VAN ROESSEL blijft bij Willem II Roessel bevordert intussen willicht de pro ductiviteit van de Tilburgse voorhoede; twee weken geleden werd Van Roessel te gen Sparta niet opgesteld omdat het zware veld een te grote handicap voor hem was (wij meldden dat reeds in ons verslag) en niét omdat hij de club zou verlaten (wel is hem uit Enschede een sigarenzaak aan geboden, maar Wil lem II laat hem niet gaan en bovendien wil Van Roessel zelf ook niet weg), maar vermoedelijk zijn de terreinomstandighe den morgen wel be ter. Winst voor Wil lem II dus. Maar voor Fortuna '54 een zwaarder karwei, want - D.O. wil zich nu onderhand eens in de kopgroep wer ken en geeft derhalve de punten niet gauw cadeau. Gelijke kansen qok tussen Heeren veen en D.W.S., twee ploegen die beide enig uitzicht op de bovenste plaatsen koes teren. In eigen huis moet Sittardia wel over Rigtersbleek baas kunnen blijven, ook Sparta kan van Wageningen winnen, maar voor S.V.V- is het tegen Brabantia geducht oppassen. P.S.V. en Rapid JC, de twee nek-aan- nek-racers van afd. C, halen morgen de winst wel weer uit het Oosten weg, resp. bij Enschedese Boys en N.E.C., maar voor de volgers dreigen nieuwe verliezen. Lim- burgia krijgt het tegen Vitesse moeilijker dan men wellicht denkt Alkmaar en G.V. A.V. vliegen elkaar in de haren en ook E.B-O.H. en Haarlem staan op hetzelfde niveau. Alleen voor NOAD is tegen Hermes Dvs wel volle winst te voo:rspellen. In tussen kan gemeld worden, dat Coen Dil len, die indirect gepolst werd voor een schilderszaak in Enschede, hierop niet is ingegaan en voor PI", zal blijven spe len. Rest nog de ontmoeting tussen Blauw Wit en Feij- enoord, eens een „big match", nu een weinig spectaculaii geval tussen dt clubs uit de twee grootste Stadions van Nederland die- beide moeite heb ben om hun stan ding op te houden Overigens doet BI Wit wel alle moeite om versterking te laten aanrukken Van der Klinl (voorheen Hermes -daarna Vlisingen er cand.-reehtsback ir een Nederlands B- elftal), de rechter vleugel Van Bil- dillen nie* naar Enschede ]ouw en Engelandei (beiden van Blauw Wit), de linksbuiten Oliekan (ex-D.O.S., ex-Utrecht), Wim van Lent, die voor V.O.C., de Franse prof clubs Troyes en Lens en voor het Schie- damse Hermes heeft gespeeld, de ex- A.D.O- en ex-Flamingo-speler Willems het zijn allemaal versterkingen voor de Zebra's, die op hun beurt veel kwaliteit aan de prof-club Amsterdam hadden ver loren. Ajax heeft aan de kop van afd. D de wind in de zeilen en blijft binnen eigen Meer-muren ook over Xerxes wel baas V.V.V. reist naar Velsen en kan daar van V.S.V. winnen en tussen de wederzijds zo sterke verdedigingen van H.V.C. en B.V.V. zal het wel bij 0-0 blijven. Onder leiding van de ex-Bondstrainer Jaap van der Leek werkt de Sportclub Enschede (versterkt met Odenthal, ex-Haarlem, met Van der Wint, ex-V.S V. en met Voges, ex-P.E.C., maar zonder Van Roessel en Dillen....) zich aardig omhoog, maar toch zullen de zwarthemden aan de Oostelijke derby te gen A.G.O.V.V. een zware kluif hebben. Landskampioen Eindhoven heeft een serie zware tegenstanders achter de rug, begint nu tegen D.F.C. wellicht aan iets minder moeilijk werk, al bijten de Dordtenaren stevig van zich af! De Graafschap werkt zich langzaam opwaarts, HB.C. is iets in dalende lijn, mogelijk houden zij elkaar in evenwicht. Be Quick kan thuis tegen De Volewijckers een gelijk spel in de wacht slepen N.B Verscheidene ploegen ontmoetten elkaar reeds in de zogenaamde vóór-com petitie: D.O S.—Stormvogels 3-3, Longa— M.V.V. 4-0, Be 'Quick—Volewijckers 0-1, S.V.V.U-Brabantia 3-0, D.W.S.—Heeren veen 2-2, A.G.O.V.V.Enschede 1-1. R.B.C. 3 uit Roosendaal heeft onge slagen het kampioenschap behna'd van de tweede klasse van de Afd Noord- Brabdnt van de K.N.V.B. en is daardoor de eerste kampioen van de competitie 1954/1955. „Een slechte klimmer zal nooit dc Tour de France winnen". Dat heeft Jac ques Goddet, de directeur van ,,L' Equi pe", geschreven in zijn hoofdartikel naar aanleiding van zijn Ronde van Frankrijk 1955, waarvan de etappe-plaatsen bekend zijn gemaakt. Goddet voegt aan die uit spraak toe: „Toch biedt deze Tour ecu kans aan een groot renner, die niet een specifieke klimmer is". Hij schrijft verder, dat de organisatoren weer voor een enorme puzzle hebben ge staan in verband met verzoeken uit talloze dorpen en steden om de rennerskaravaan ter plaatse te laten passeren of finishen Men is aan vele wensen tegemoet ge komen, maar kon uiteraard niet iedereen tevreden stellen. Vooral niet omdat vol gens Goddet de eerste taak van de organi satoren was, de Ronde zo gevarieerd mo gelijk en tot een „voordurende inspanning in detail en geheel" voor de renners te maken. De etappes zijn soms wat korter dan vorige jaren, maar daarom niet min der moeilijk. In de bergen zal gezwoegd moeten worden en ook b.v. tussen de Alpen en de Pyreneën zullen de reime-s niet over een gebrek aan problemen te klagen hebben. Men heeft Goddet schertsend gevraagd, voor welke beroemde renner hij het par cours van dit jaar heeft laten uitstippelen De directeur van L' Equipe verklaart, dat van een dergelijk .ontwerp" natuurlijk geen sprake is. Zeer beslist ook niet mat betrekking tot de Fransman Louison B bet die zwel de Tour van 1953 als van 1954 won. „Bobet was zonder twijfel de beste deelnemer in die jaren", beweert hij. „en ook Bobet heeft zonder onderbreking moeten vechten voor zijn overwinning". Ve, ls volgens Goddet niet de bedoeling, dat de monsterrace wordt gewonnen door deze of gene „specialist", maar eenvoudig door een uitstekend sportman die van de eerste tot en met de laatste etappe blaakt van strijdlust 9e z^n ideaal: constante strijd, komt meermalen terug. Hij en zijn staf hebben ook niets nagelaten in sportieve zin, „activerende middelen" toe te pas sen. Zo zijn 19 van de 22 etappes volko men nieuw. Men was allerminst ontevre den over het verloop in de voorgaande jaren. maar stelde er prijs op, renners en publiek wederom een „fris" schema voor te leggen. Tot een afbuiging naar België gevoelde Goddet zich. evenals verleden jaar ten opzichte van Nederland, min of meer zedelijk verplicht. Dat men tot in het hart van Zwitserland doordringt, is te danken aan de reputaties van Koblet en Kuebler. (Van onze hockeymedewerker). De velden hebben zich, blijkens binnen gekomen berichten van verschillende clubs, voldoende hersteld om te mogen aannemen, dat het competitierad der hockeyers eindelijk na vjjf weken rust, weer draaien kan .Hoe zullen de ploegen overwinterd hebben? In de Westelijke eerste klasse is vooral HHIJCBMHC heel interessant. Twee op kwam zetten, zal Groengeel zeker met een nederlaag huiswaarts sturen. Be Fair en TOGO hebben geen wedstrijd. In Breda zullen Harry Derckx en zijn mannen van de oude Bredasche een felle aanval doen op Venlo's ongeslagen record, doch of het hun lukken zal betwijfelen wij, De voorhoede van Breda is niet sterk Bij j Rapidity—HTCC is een gelijk spel niet kampioenspretendenten die nieuwe wegen j onwaarschijnlijk, bij EMHC—Zwart Wit, inslaan voor hun kampioenskans. HHIJC TilburgMOP verwachten we overwin- wil de oude voorhoede van oud-interna- ningen der gastheren. tionals weer opstellen, dus Van Heel niet i Voor de Oostelijke eerste klasse lijkt meer spil, wat tegenover aanvals-verster- j DKS ons in staat Zwolle in Enschede te king ook defensieve gevaren inhoudt, kloppen. Dat Union in Hengelo gevaar vooral nu Henk Bouwman het bij BMHC i weer proberen gaat, voor het eeist na ziin ernstige verwonding in Brussel tegen de Denen. We achten een gelijk spel of een kleine zege voor HHIJC waarschijn lijk. De huidige leider. Laren, moet op zijn quivive zijn in het Wagener-stadion tegen loopt, kunnen we moeilijk aannemen. Arn hemZutphen en Nijmegen—PW zullen geducht spannend worden. De gastheren zijn „licht favoriet". In Noord zal Groningen door een zege op het bezoekende LHC de kampioens- drempel weer nader komen, al blijft voor lopig Daring, dat in Groningen hekken Amsterdam. Toch geloven we dat Loggere sluiter GCHC wel baas zal blijven, de en zijn mannen revanche zullen nemen oranjebaadjes op de voet volgen. Bij Mep- op de hoofdstedelijke ploeg. pel-Groninger Studenten en HVA— Hilversum, dat vóór de Kerst zo sterk GHBS houden we het op de gastheren. (Van onze paardensoortmedewerker) Hilversum biedt Zondag een afwisse lend programma; naast een course onder de man zou Qui Saint weer niet zijn te kloppen? en de serie-draverij met finale zullen de leerling-pikeurs hun i krachten meten in de Debussy-prijs over 2340 m. Een course over de lange afstand van 2800 m. blijft door het meestal sterk afwisselend verloop steeds aantrekkelijk en hiermede wordt de middag besloten. Forges was hiervoor oorspronkelijk inge schreven: daar de goede vorm van de hengst blijkbaar nog niet aanwezig is. is rouwgeld verklaard. In totaal kunnen 81 j paarden voor de zeven courses in de baan worden verwacht. Hier volgt het programma met onze fa vorieten: Brahmsprijs 1960 m. 13 inschrijvingen: Sherly Hollandia. Sonia Henie Raffles. Raehmaninoffprijs 2340 m. (onder de man) 8 inschrijvingen: Qui Saint. Rolls Rovce. Olga Axworthy. César Francknriis (series) 1900 m 12 in schrijvingen: Prinses Zora, Oranje J, Quite Heny. Von Suppé-prijs 1980 m.. 17 inschrijvin gen: Rosa Dear. Patrijs S, Ready Hollan dia G. Bizetprijs 2340 m„ 9 inschrijvingen: Qualitv F, Rosa B. Rotecta. Debussvprijs (leerlingen) 2340 m. 10 in- sehriivin"en: Persimmon, Quality Hollan dia. Pirette. Snusaprijs 2800 m„ 12 inschrijvingen: Nellie Gregor, Oscar Major. Brinn d'Amour IV. Zwitserland T (Feierabend en Warbur- ton) heeft 't Wereldkampioenschap twee persoons bob gewonnen De totaaltijd van leze nloeg was 5 min. 33.28 sec. Het ver dere klassement luidde: 2. Oostenrijk 5 34.95: 3. Zwitserland II 5.35.09: 4. Italië 'I 5.35 57- 5 Duitsland T 5 35 90: 6, Ver. staten i 5 3«°n- 7. Zweden II 5.36.93; 8. Frankrijk I 5.37.89.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11