Onze ^ZCerótpryóvraacj De weg, die naar de honderd punten voerde EERVOLLE VERMELDING Mama wordt opgevoed 1 HET RAPPORT VAN DE JURY Stemmen uit de lezerskring Hoe het precies is gegaan Honderd Bonbonschaaltjes DANK AAN ALLEN Hier volgen de juiste antwoorden op de gestelde problemen I ZATERDAG 29 JANUARI 1955 PAGINA 4 EERSTE PRIJS (Eenhonderd gulden) TWEEDE PRIJS Mej. W. G. Ch, Hanse Insulindestr. 216b, Rotterdam J. M. Dijsselbloem, pr. (Vijfenzeventig gulden) Mathenesserlaan 305, R'dam DERDE PRIJS (Vijftig gulden) Mevr. J. H. M. ter Berg-Bels Engweg 3a, Laren (N.-H.) DE UITSLAG IN PROCENTEN UITGEDRUKT Behalve de drie geldprijzen (die de gelukkige winnaars dezer dagen zullen bereiken) waren honderd bonbonschaal tjes uitgeloofd. Zij gaan (eerst daags) naar de inzenders, die in rangorde op de winnaars van de drie geldprijzen volgen, dus op de eerste plaats naar degenen, die eveneens honderd punten behaalden en vervolgens naar de deelnemers met het succes sievelijk grootst aantal punten in het credit van hun prijsvraag rekening Hoewel bij de oorspronkelijke opzet niet voorzien, heeft de jury gemeend aan de inzending van de heer Frans Groenendaal, Zuiderstraat 82, Delft, een eer volle -vermelding te moeten toekennen. Hij heeft aan zijn antwoorden van veel talent en fantasie getuigende penteke ningen toegevoegd en zou zeker „in de geldprijzen zijn gevallen" als hij met de oplossing van probleem 11 zo gelukkig was geweest als met de rest. Maar de „Bonte Os" bevond zich nu eenmaal niet in Vinkeveen. Jammer. Zoals hij „Boefje" heeft uitgebeeld (waarmede de aller eerste vraag reeds juist beant woord was) heeft de heer Groenendaal ook de andere problemen illustratief ten tonele gebracht. a: I ROMAN VAN LO WILSDORF Het is wel zeker en het ver heugt ons, dat deze Kerstprijs vraag aan zo velen een aange name ontspanning heeft be zorgd. Onze felicitaties aan degenen, die hun inspanning met een prijs bekroond zagen; een woord van bemoediging aan de minder-gelukkigen, die altijd de kans behouden het een vol gende keer er beter af te brengen. Aan allen onze hartelijke dank voor de betoonde mede werking. Prijsvraag-jury Maasbode-pers Hebt u het ook zo gedaan f 1. Glansrol van Annie van Ees: Boefje. 2. Glansrol van Eduard Verkade: Hamlet. 3. Glansrol van Henri de Vries: De Brand in de Jonge Jan. 4. Dichter van het vers „Te Rotterdam ben ik geboren": Jan Prins. 5. Groene brievenbus: Tegenover het paleis Soestdijk 6. Boek „Het was warm aan den vijver en doodstil": De kleine Johannes door Frederik van Eeden. 7. Familie-roman „In Amsterdam viel de regen den ganschen dag": Armoede door Ina Boudier-Bakker 8. Boek „Drommels van der Velden": Camera Obscura door Nicolaas Beets alias Hildebrand. 9. Afbeelding prijsvraagpagina: Het St Hubertusslot, dat zich bevindt in het natuurpark „De Hoge Veluwe". Afbeelding prijsvraagpagina: De Heksenwaag te Oude water. Afbeelding prijsvraagpagina: Deze gevelsteen (In de Bonten Os) bevindt zich te Westbroek. 12. Afbeelding prijsvraagpagina: Gedenkteken bevindt zich te Hoek van Holland en is „gewijd aan de nagedachtenis van de gevallen helden ter zee door de ingezetenen'. 13. Afbeelding prijsvraagpagina: Gedenkteken bevindt zich te Scheveningen, is gewijd aan de gemobiliseerde land- en zeemacht (1914—1918) en is onthuld door H.M. Koningin Wilhelmina. 14. Afbeelding prijsvraagpagina: De gefotografeerde gedenk plaat (voor Moffenkracht en Menschenjacht vonden hier vijf een schuilverblijf) bevindt zich te Monnikendam. 15. Afbeelding prijsvraagpagina: Het spreukenhuis bevindt zich te Soest. 16. Afbeelding prijsvraagpagina: „Het Straatje" van Johannes Vermeer. Bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. 17. Afbeelding prijsvraagpagina: Monument bevindt zich op de hoek van het Koninklijk Paleis te Soestdijk, t/o Hotel Trier, en het stelt Christoffel Pullmann voor, grenadier van de lijfcompagnie in het regiment infanterie van de prins van HessenDarmstadt. 10 11 't Was lastig, maar leerzaam en plesant, 't Vergde heel wat uren. Die Maasbode is toch een krant, Ze stelde me voor hete vuren. Ik besloot liever in het water te bevriezen Dan m'n prijsvraag te verliezen. (Ingezonden) NU geen bonte ossen meer rond zwerven, geen heksen meer op haar gewicht worden getoetst en toneelspelers-in-ruste niet langer worden gealarmeerd; nu ook de jury van haar transpiratie is bekomen, nu kan dan het scherm worden opgehaald voor de kennis, de vindingrijkheid, de energie, welke nodig zijn geweest om onze Kerstprijsvraag tot een goed einde te brengen. Vooraf een woord van oprechte hulde aan de vele lezers, die er in geslaagd zijn de zeventien con- tróle-posten, of gans en al correct, of zonder al te grote averij te passeren. Want het was geen ge makkelijke prijsvraag. Als wij het maximum aantal van 100 punten, dat kon worden verkre gen. door 10 delen en «lus aan elk cijfer, in de reeks van 1-10, tien punten toekennen, behaalden: 16% van alle deelnemers minder dan 5 punten, 17% van alle deelnemers juist 5 punten, 24% van alle deelnemers 6 punten, 25*2% van alle deelnemers 7 punten, 8% van alle deelnemers 8 punten, 2van alle deelnemers 9 punten, 712 van alle deelnemers 10 punten. Zestien van alle deelnemers kregen, volgens de bovenstaande opstelling, een onvoldoend cijfer (beneden 5»; 17% behaalden even /oldoende; 24 een 6; 25%% een 7; 8een 8; 2% een 9 en 7%% (die de volle honderd punten wisten te verzamelen en alle antwoorden „goed hadden") prijkten met een uitmuntende) 10 op het prijsvraag rapport. Ware het niet lastig geweest een wat minder zware prijsvraag op onze lezers „los te laten" zulks lag buiten de bedoeling. Het moest een prijsvraag zijn, waarvan de gelukkige bekroning, in het vinden van de juiste beantwoording van alle gestelde zeventien problemen gelegen, niet zo maar voor het grijpen lag. Des te meer voldoening zou men van zijn krachtsinspan ningen ondervinden. Dat ook weer niet al te hoog gegrepen werd, bewijze het af gedrukte statistiekje, aantonende, dat slechts 16% der deelnemers met een onvoldoend cijfer zich tevreden had te stellen. Zeventien procent kwam op het ietwat twijfelachtige geval van 5 punten terecht. De resterende 67% geraakte in de zones van voldoende (24%), ruim voldoende (25%%), goed (8%), zeer goed (2%) en uitmuntend (7%%). Door een inzender werd de prijs vraag een „ware hersenkraker" genoemd. Wij hopen, dat hij geen blijvend letsel aan de grijze hersen cellen heeft opgelopen. Een notaris hield onze prijsvraag redacteur voor een veeleisend man, en een kwelgeest. Maar hij vond de problemen after all dermate geestig, dat hij „een groot aantal uren aan de ontsluiering der raadselen heeft gewijd". Ander geluid: „een der beste prijsvragen, die geschreven zijn". Met de drie glansrollen hadden de meesten niet veel moeilijkheden, DE WINNARES VAN DE EERSTE PRIJS heeft niet alleen geen enkele fout be gaan, doch zij heeft van haar inzending bovendien een stukje „huisvlijt" gemaakt, dat er wezen mag. Ieder prijsvraag-object heeft zij op „passende" wijze weten uit te beelden en, onder de ver zamelnaam „Puzzlehof", het geheel, hierboven afgedrukt, artistiek gegroepeerd. zelfs niet met de Jonge Jan van Henri de Vries. Jan Prins kreeg zeer veel stem men op zijn naam en naar de Soestdijkse groene brievenbus hebben de posterijen ook talrijke lezers wegwijs gemaakt. Of niet? Over de drie boeken-citaten werd méér gestruikeld, ondanks de op ruime schaal bij leesbibliotheken en Neerlandici ingewonnen inlich tingen. Met het St Hubertusslot wilde het wel vlotten, maar de „Heksen- waag" zochten velen niet in de plaats waar zij stond en nog steeds f'; Geautoriseerde vertaling door F. van Velsen 5). Oliva was direct vol belangstelling. Wat? Spelen ze hier Schiller? Maria Stuart? O, dat las ik zo dolgraag! Bella knikte en haalde diep adem Ja mama, de volgende week komt Maria Stuart ook op 't programma langzaam en bijna fluisterend deed zij de mededeling. Dan wendde zij zich vlug naar de deur en vertrok met een vluchtig groetje. Verstrooid nam Oliva de kranten, met het stellige voornemen, een poging te doen om ze te lezen. Doch op 't zelfde ogenblik werden haar de bladen uit de hand genomen. Verschrikt keek zij om en stond van aangezicht tot aangezicht tegenover Virgilius Pretorius. Zonder dat zij 't had gehoord, was hij binnengekomen. Eerst had hij gemeend, dat 't Bella was. die daar in haar blauwe kimono stond, doch toen hij over het dikke tapijt on hoorbaar naderbij kwam, had hij zijn ver gissing spoedig bemerkt. Plotseling ging zijn adem enigszins moei lijk, doch Oliva bemerkte het niet. Zij schaamde zich plotseling, alsof iemand haar op iets verkeerds had betrapt. Wat zou hij van haar denken, nu zij hier in dit opzichtige kledingstuk voor hem stond, hij die haar nooit anders dan in haar hooggesloten, nauwe, foudraalachtige zwarte jurk had gezien? Hij was ook in derdaad verrast. Dat staat je prachtig, zei hp. terwijl hii het pak kranten op de tafel schoof. Ja, ik wist wel, dat Bella je poedig met de moderne kleding vertrouwd zou maken. Dat was onvoorzichtig gesproken, want het wekte bij haar de geest van tegen- sprsisk, Ik vermoedde absoluut niet, dat je vroeg zoudt komen; ik ben in een oSen" blik verkleed en zij wilde haar hand - losmaken, die hij nog steeds vasthield. Op de eerste plaats moet je megoe de morgen wensen; dat vergeet je bij je thuis ook altijd. Zodra je mij zieh Yer" geet je je plichten als vrouw des huizes en begin je aan mijn opvoeding te wer ken. Je moest toch allang weten, dat zo iets een vergeefse liefdedienst is! lachte hij maar hij liet haar hand niet los en Oiiva voelde, dat hij haar langzaam van de tafel wegtrok. Gelaten liet zij zich door hem leiden en spoedig zaten zij in een gezellig hoekje in gemakkelijke lage leuningstoelen tegen over elkaar. Virgilius stak een sigaret op. De auto staat beneden, zei hij. Wij zullen eens door het centrum van de stad rijden Bella heeft dat zo bepaald liet hij er berustend op volgen. Maar wij verzuimen er niets mee.. Ik heb van elke tegenspraak afge zien antwoordde zij lachend. Hij keek haar strak en onderzoekend aan. waarop zij begon te blozen. Bravo dat mag ik horen. Maar met dat al zie je er prachtig uit ofschoon je daar nu niet mede uit rijden kan gaan. Ik moet je dus. ondanks inwendig verzet verzoeken zo spoedig mogelijk een van je gedrochtelijke costuums aan te trekken, want in dit 'mooie ochtendjasje kan ik je niet meer meenemen. Onmiddellijk stond zij op. Dan zal ik mij vlug verkleden zei ze gedwongen en was op hetzelfde ogen blik uit het vertrek verdwenen. Pretorius keek haar na, mat nogmaals de slanke gestalte van 't hoofd tot ae voeten, die nog steeds in de elegante, •aogsehakte muiltjes staken. Dan wreef hij over zijn voorhoofd, alsof hij voor een moeilijk vraagstuk stond wierp zijn sigaret in 't asbakje en stond op. Met samengetrokken wenkbrauwen keek hij naar de punten van z'n schoenen, als of hij daar kon lezen, wat hij zo graag wilde weten. Vervolgens wendde hij zich naar de deur en begaf zich regelrecht naar de keuken. Goeden morgen. Itesi. begroette hij haar vriendelijk, wil je mevrouw eens even gaan helpen met aankleden? Het oudje zag hem verbaasd aan. Hel pen? Mevrouw helpen? Daar hoef ik niet aan te beginnen. Vergeefse moeite. Laat zich niet raden als klein kind al nlPretorius knikte Of hij het wist! Maar per slot van rekening moest die hoed. dat rad van avontuur-model met die over- daad van wuivende struisveren toch ver dwijnen. Met dat monsterding kon Oliva zich niet in 't publiek vertonen. De scène van gisteren bij haar aankomst behoefde geen herhaling. Hier moest een gordiaanse knoop ontward worden; dat was duidelijk. Maar hij had niet 't flauwste vermoe den, dat zich daarboven in de kleedkamer een eigenaardig toneeltje afspeelde Oliva slingerde met plotselinge, heftige hand beweging haar enige hoed in een hoek. Als een verkreukelde, misvormde massa lag daar de trots van haar vorig leven waarvan zij nu voor altijd afscheid had genomen. Oli 1114 V V/i/l »-» J >-• aJliva had tranen in de ogen en beet zich op de lippen. Eindelijk scheen zij een besluit genomen te hebben. Ginds in die lage kasten stond een hele collectie hoeden netjes op standaardjes. Zenuw achtig greep zij de eerste de beste en probeerde hem op haar hoofd te wringen. Het moderne modelletje wilde echter niet over de haarweelde en het vlechten com plex van Oliva heen Een tweede, en der de een hele rij gingen aan hetzelfde eu vel mank. Zij werd wanhopig. Doch plotseling ont dekte zij wat zij zocht. Die kleine bruine gebreide muts van hetzelfde model als Bella er die morgen een in 't donkerblauw op had. Ze paste keurig. Want Oliva stond bij deze operatie voor de grote toiletspie gel en zij scheen haar afschuw voor dit „instrument van ijdelheid" geheel over wonnen te hebben. Toen zij kort daarop bij Virgilius m de kamer kwam. speelde er een ingehouden glimlachje om zijn mond; hij zei echter niets. Weldra gleed de zilvergrijze auto door de stratm. De overweld'-ende drukte van de grote stad deed Oliva naar adem snak ken. Als verblind was zij. en niet in staat 'n woord te spreken. Dat was dus Wenen. Dat was Wenen het hart van de we reld! Was het mogelijk, ooit aan deze wirwar van straten en mensen gewoon te raken? Het vervulde haar met angst en zij schoof dicht tegen Pretorius aan. als wilde zij bescherming bij hem zoeken. Hij sloeg haar ongemerkt van terzijde ga de en er straalde iets van triomf in zijn blik Zacht vatte hij haar hand en gaf ze een kalmerend drukje. Op een gegeven ogenblik stopte de auto bij een stillere zijstraat. Kom, Oliva, zei hij zacht en vrien delijk, waarna hij haar arm in de zijne nam. Binnen enkele ogenblikken en zonder dat zij eigenlijk wist wat er gebeurde, stonden zij in een winkel waar een prik kelende reuk van bontwerk hing. Onmid dellijk hoorde zij Pretorius tegen een vlug toegesnelde heer zeggen: Dit is de dame voor wie ik de bestelling heb ga- daan kan zij vlug geholpen worden? Zeker, mijnheer, alles is klaar; me vrouw zal zeker tevreden zijn. was het antwoord en eer Oliva goed tot bezinning kwam. had men haar oude bontmantel uitgetrokken en waren twee elegante he ren bezig, haar een prachtige Persianer mantel aan te doen. Aan alle kanten werd haar f' uur weer kaatst en Oliva had geen vouw moeten zijn om die plotselinge verandering niet met blijde verrassing te begroeten. Pre torius besi-.muwde met genoegen het glim lachje, dat haar hagelwitte tanden deed glinsteren en dat zo zelden op haar knap gelaat verscheen. Is hij naar je zin? vroeg hh- Doch er kwam reeds een D1°nd meisje aan, dat haar hielp zich van de mantel te ontdoen en een tweede te proberen; en zo volgden er nog verscheidene. Eindelijk viel haar keus op een een voudige veulenjas met sportieve kraag. Pretorius zei eenvoudig: Heb 1e zo ge noeg, Oliva? en tegen de chef van het magazijn: Will u die twee met die oude reismantel aan 't opgeg ven adres zenden? De Persianer wenst mevrouw direct me de te nemen. Oliva had geen tijd, iets m t midden te brengen, want zij werd onmiddellijk in beslag genomen door de opwindende be zigheid. de prachtige Persianer weer aan t,c trekken Nu zij maakt snelle vorderingen, dacht Pretorius met genoegen, want haar bewegingen en gebaren waren even chique en bevallig als van een vrouw, die haar hele leven in de mondaine kringe nhad verkeerd. Toen zij weer in de auto zaten, ademde zij diep. Ik neem deze heerlijke las natuurlijk niet als geschenk aan. Virginus. Het klonk wel zeer naïef, in -tanmer- king genomen de dikke bundel bankpa pier, die Pretorius de chef ter had had gesteld. Hij lachte hartelijk: Ja: wij zullen 't naderhand wel verrekenen, ik he je geld immers geheel In mijn beheer. Maar deze jas is eigenlijk een cadeau van Bella een welkomstgeschenk zou je het kunnen noemen. Dat moet je met haar maar uitvechten. Langzaam reden zij door de drukke stra ten en geleidelijk scheen Oliva aan het gewoel van auto's en mensen gewoon te raken, want nieuwsgierig tuurde zij door het raampje naar buiten. Wat haar het meest scheen te interesseren, waren de elegant geklede vrouwen. Wat is zij plotseling veranderd! dacht Pretorius; ik herken haar haast niet meer! Toen Oliva zich een weinig aan het drukke gewoel van de hoofdstraten ge wend had. begon ze met. belangstelling naar de mooie etalages van de winkels te kijken En plotseling zei ze: Zou ie denken Virgilius. dat ik in een van die mooie winkels iets voor mijn figuur zou ktmnen konen? He< kwam er wel schnrh- i Ier en bedeesd uit maar het liet aan dui I delijkheid niets te wensen over. staat: Oudewater, het historische stadje, welks Hervormde kerk, vroeger St Michaëlskerk, uit de 15de eeuw, een grafteken bevat voor de wiskundige Snellius. De „Bonte Os" maakte het stuk ken bonter. En toch was zijn stal door onze aanwijzingen behoorlijk gelocaliseerd. Polder, heerlijkheid, dorp, dus geen grote gemeente en zeker geen stad. Landbouwstreek (welvarende boerenhoeven). Niet ver van waterrijk gebied (Loos- drechtse plassen). Oude kerk vlak bij (Westbroek) en bij helder zicht kon men de Dom van Utrecht zien. Drukke verkeersweg in de buurt (UtrechtHilversum over Maar tensdijk). Wat had men dus in Uden, Arkel of in Amsterdam te zoeken? Dat Hoek van Holland vele malen met Den Helder werd verwisseld, is voor niet-Rotterdammers zo'n misdaad niet, maar voor hen, die het bewuste monument op hun wandeling naar het zomerse strand ontelbare malen moeten hebben gezien? Scheveningen kwam er beter af, maar Monnikendam vormde weer een omvangrijk obstakel. Geprezen het initiatief, dat velen bewoog bij gemeentebesturen en dergelijke instanties, in de buurt van ,veel buitenlandse touristen trekkende contrdien" (zoals wij in onze toe lichting hadden losgelaten) pools hoogte te nemen. Het Spreukenhuis te Soest kon bijv. via de wederverkopers van de betreffende wandbordjes ge makkelijker worden ontdekt, en dat is in brede kring ook begrepen. Het Straatje van Vermeer le verde niet de minste moeilijkheden op en met de roemruchte krijger in het Soestdijkse is het per saldo ook erg best gegaan. Bar mee gevallen! De beloningen De winnaars van de drie geld prijzen (met het zwakke geslacht in de meerderheid) vindt men apart vermeld. Zij behaalden niet alleen elk voor zich de volle honderd punten, maar zij wisten ook boven de andere honderd-punten-win- naars te excelleren, door de bijzon dere verzorging, welke zij aan hun inzendingen hebben gegeven. Prijswinnares no. 1 is daarin al op een zeer ingenieuze en bekoorlijke Vergenoegd lachend antwoordde hij: Bella heeft een hele collectie toiletten bij haar leverancier op zicht besteld Ze worden in Je namiddag bezorgd zover ik weet. Het moest eigenlijk een verras sing voor je zijn. maar je bent ons voor geweest! Oiiva had werkelijk vorderingen ge maakt en zij wilde er nu eerlijk vooi uit komen dat zij ijdel was. Zij verheugde zich reeds echt kinderlijk op hetgeen zij die middag te zien zou krügen. Na een poosje te hebben rondgetoerd "•acht de auto hen thuis. Oliva had een gevoel als een kind. dat beladen met ge schenken van de Kerstboom thuiskomt. En dat zei ze ook. Pretorius knikte, in wendig oprecht verhe igd. Alies^ marcheer de voortreffelijk. Vrouwen! Uit de diejj- ste Doornroosjesslaap ontwaken zij, als het om nieuwe kleren te doen is. Ondanks tegenstribbelen en grootspraak Beste Oliva, geef het maar gerust toe, dat je ongelijk hebt gehad. Waar zou het heen moeten met de industrie, indien ai! vrouwen nu aoe in de kleren van hun grootmoeders rondliepen? Zij glimlachte allerliefst: Het is bijgevolg een sociale daad zoals jij het gewoonliik noemt wanneer ik van nu af aan tjdel word, niet waar? Smaak voor wat mooi is medewer ken aan de vooruitgang in één woord aan de beschavingsbehoeften is in de ver ste verte nog geen iideiheid het is in zekere zin en tot zekere grenzen zelfs een plicht. Oliva was als in een roes. Toen Bella tegen drie uur tamelijk vermoeid thuis kwam bleef zij verbaasd op de drempel staan. Tussen cartonnen dozen van aller lei grootte stond haar moeder en probeer de met behulp van een handspiegel en de grote toiletspiegel haar beeltenis en pro fiel en on de rug te bekijken. Zij deed het zo handig, dat een geroutineerde mode dame het haar niet verbeterd zou jebben Zij had een iapon van diep-rnde velours- chiffon aan; geraffineerde draperie-effec ten vormden de enige versiering. Laatste creatie! Zeer apart en voornaam zag zij er uit en in ieder geval verschilde zij zo veel van Oliva. de dorpsmevrouw. als de dag van de nacht. Mama! riep Bella verschrikt glim lachend, daar mag u niet aankomen, dat is m<m Parijs model dat kan ik niet af staan! Belachelijk, vond mevrouw von Be- lamy kalm. Alsof het me daar om te doen is! Van cadeau geven kan geen sprake zijn. Bovendien is dit model voor jou te geposeerd. Jij moet eenvoudige, ingénue modelletjes dragen, als jong meis je van stand vulde Bella plagerig lachend aan. D aaraan is als aan vele andere dingen een eind gekomen, aan die voorschriften en stands- en leeftijds-indelingen. Men draagt niet zozeer wat voorschrift is men kiest wat bij eigen verschijning past. En wat dit model betreft., plotseling hield zij op. Zij bloosde en wendde zich naar de deur. Anny, hoorde de moeder haar zeg- manier geslaagd. Haar „Puzzlehof" valt in gefotografeerde en ver kleinde vorm o. deze pagina te be wonderen. Prijswinnaar no. 2 gaf bij de ver klaring van zijn zeventien goede oplossingen veel spitsvondigheid ten beste. Prijswinnares no. 3 prevaleerde met behulp van een toepasselijk vers. Een eervolle vermelding werd toegekend aan een „werker aan de zeventien problemen", die zijn ver nuft om op de gestelde vragen de juiste antwoorden te vinden door karakteristieke pentekeningen nog had toegespitst, doch, eilacie, de Bonte Os in Vinkeveen liet weiden. Geen geldprijs, maar wèl het bon bonschaaltje, benevens de lof van de jury! gen, Anny. zorg je, dat ik direct kan eten ik moet weer dadelijk weg. Wat? riep Oliva uit de huiskamer, wi] je weer weg? Maar dat gaat toch niet - oom Pretorius komt immers thee drinken Bella zat reeds aan de gedekte tafel. Virgilius weet het heel goed, dat er dagen zijn. dat ik voor niets anders tijd heb dan voor mijn studie. Het laatste zei ze een beetje onduidelijk. Later op de avond toen Oliva met Pre torius alleen was beklaagde zii zich over Bella. Zij wilde van hem weten, wat voor soort studie dat nu eigenlijk w Gedurende de drk iaren dat Bella in - nen was. hoorde je niets anders iJan ie- ren - nu wilde zii precies weten welke studie het was. waarop Bella zich met zoveel iiver geworpen had Vrij lang zweeg hij en kauwde op zijn sigaret. Dan begon hij langzaam te spre ken Neem eens aan, dat het declamatie studiën zijn neem eens aan dat het iets anders is. Maar begrijp dan tevens, dat iemand met, plichtsbesef zich geheel geefi voor het doel dat hij zich heeft gesteld Oliva schudde ongeduldig haar hoofd Dat klinkt geëxalteerd in deze omstandigheden. Bella heeft het niet ncb's een beroep te kiezen afgezien nog van het feit dat ik haar nooit zou toe staan voor geld te werken. Waarom niet? vroeg hij <met een ei genaardig glimlachje, maar het was hem aan te zien. dat het gesprek hem niet be viel. Bella is rijk alles wat ik bezit, wat ik heb geërfd en van de Belamy's nog te wachten heb. zal zij in de toekomst het hare kunnen noemen. En het is eenvoudig onbehoorliik, andere meisjes concurrentie aan te doen. Jullie zijn achterlijk in dat boeren dorp, was het enigszins bitse antwoord- vreselijk achterlijk en dat weet ik niet pas sedert vandaag. Maar bij enig denken zal je moeten bekennen dat. dien twee mensen hetzelfde doen. het n altijd hetzelfde is Er zijn beroepen voor de een aanleg heeft en de a niet. En er zijn in enkele beroebejpt 70n. sen die bijzonder uitblinken elL Dropeer der meer te vervangen zijn eens om dat te begrijpen Ik wil het beproeven 0™d.at '3 Qliva vriendelijk en beleefd vra g preto sarcastisch, want zij vo,„ haar onverbloemd te verstaa" ,fpn ?®fe' ven dat hij van haar geestesgaven geen hoge dunk had -Maar om een oordeel te kunnen vellen, moet ik natuurlijk eerst weten, waar het om gaat. —Er zijn bijzondere red nen aanwezig, om ie daarover g«en inlichtingen te ge ven.'verklaarde hij vrij scherp Oliva was vlug opgestaan Jullie heb ben geheimen voor mij hè? Er wordt ach ter mijn rug gewerkt en ben jij ook in het complot tegen mij? riep zij opgewon den. Ook Pretorius was opgestaan er, stond vlak voor haar. Zacht vatte hit 'v»ide handen en zei gemoedelijk: Je hebt be loofd niets te vragen: ik doe een beroep op fe erewooerd en tevens op je vertrou- Woi'iva deed een stap achteruit, zodat hij zijn armen liet zakken. Ik wil niets meer horen. Ik ben haar moeder en heb over mijn kind te bes hik ken en ik neem mijn belofte terug. Bella zal niet verder studeren doch reeds morgen met mii naar huis gaan zonder tegenspraak heb ie mij begrepen? Pretorius schudde zijn hoofd. Neen, ik begrijp je niet Ik heb ai die jaren niet kunnen begrijpen hoe jij alleen om je wil door te drijven, tegeri'alles in verzet komt. Vandaag draag je de plunje van ie grootmoeder, morgen eis je het beschik kingsrecht over lijf en levens van je enige dochter. Zonder redeneren, zonder ver stand te gebruiken. Altijd ,ie ,zln doordrij venEr ligt een grenzeloos eS?tsme in je aard, Oliva, laat je dat van mij eens eezee zijn Zij luisterde niet naar a verwijtende woorden en oo aar haar geweten, dat hem in [x ,evireilhfi hoorde alleen maar, da 9S waUT1 partij trok voor Bel ;heersi aar' -'jouw amen,ng li" mij koud, fchreeuw- de zh hem toe Ik heb over mijn kind te Men en zalje van je voogdijschap la- teEenntkorte"!achje was ziin eni§ ant woord zodat zij verbluft ophield met spre- k63' ik ben geen vo°gd meer over Bella, vei hii kalm. Wat? vtoeg zij ongelovig, waardoor haai drift werd getemperd. Sedert wan neer ben je haar voogd niet meer? Daar van is ml-J niets bekend! stamelde zij niet Deg) iioena. Sedert wanneer? Wanneer jij je plich- ten even ernstig opvatte als Bella de ha re, dan moest je alle brieven, papieren en documenten lezen, voor je er je hand tekening onder plaatst. Maar jij tek'-nt alles ongezien, wat ik je maar voorleg. Dat doe ik, omdat ik je volkomen vertrouwt fluisterde zij met bleke lippen. Uit gemakzucht! berispte hii streng. Hoe het ook zij, dit voorjaar heh ie haar mondigheidsaanvraag ondertekend Bella is mondig en jij, beste Oliva, bent ook SCi.i voogdes meer over je dochter. On/e taak is geëindigd. Wij hebben haar niet het minste meer te bevelen of voor te schrijven. Bella kan doen en laten wat zij wil - zo staan de zaken. Er klonk wel iets van leedvermaak in zijn betoog. Hoe dikwijls had hij zich niet aan de gemakzucht van deze werkelijk begaafde vrouw geërgerd. Nu moest zij zien, waartoe dat geleid had Niet gewoon zich door iemand de les te laten lezen, of. van haar ongelijk over tuigd te worden, snakte zij eerst naar adem, beproefde dan hem te overtroeven en toen dat niet gelukte begon zij plotse ling te schreien. (WurUl vervulgdj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4