Front tegen Adenaner heeft zich gesloten Financiering door wateroverlast getroffen boeren in Overijssel Minister wil een borgstel linss- regeling in het leven roepen „Grüne Woche" te Berlijn 25 Jaar ere-doctor Bondskanselier staat weer alleen Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Gloeilampjes d. «wtfc. «."."«.rSinSrS SM UW H H.M. Koningin Juliana viert jubileum Bonn (wakker geschrokken) waagt het niet meer aanval te onderschatten Personeiiauto gekraakt tussen tank- en vrachtwagen Schade niet voor reke mng van Overheid 5006 prijzen w.o. 6 woonhuizen EEN KWART MILLIOEN GULDEN Nederlandse inzending maakt sterke indruk EVEN AANDACHT VOOR mm. Pennsylvania Bezorgd over toekomst veenkoloniale streek ZATERDAG 29 JANUARI 19S5 PAGINA 9 VLAMMENDE LONT Steunpilaren wankelen Tragiek van eenheidsstrijd De tragiek van de strijd, die thans het Westduitse volk in twee kampen verdeeld houdt, is dat de beide partijen dezelfde leuzen in hun vaandel voeren: eenheid van Duitsland. De socialisten en alle hete rogene elementen, die tegen hen aanleu nen, willen het volk er van overtuigen, dat de eenzijdige militaire banden van West-Duitsland de kansen op nationale eenheid zullen vernietigen. De regering stelt daar tegenover dat de militaire in schakeling van een deel van Duitsland in het Atlantische front de enige kans is om de nationale eenheid te verwerven. Echtpaar op slag gedood Looptijd van tien jaar Nog maar 1 nachtje s/apen 1e Trekking 30 Januari (K.R.O.) waarde leder loi irekt 5 x mee, Prijs per loi f. 1.~ *4ü kunt U nog bestellen: telegrafisch „KAEHBO ROTTERDAM" of per telefoon K1800-50000 Topeka (V. S.) Philadelphia (V. S.) ET VORSTENDOM MONACO trok dezer dagen weer de bijzondere aandacht van de postzegelverzamelaars door de uitgifte van vier nieuwe series tegelijk op een dag, tezamen bestaande uit niet minder dan veertien exemplaren met een nominale waarde van 2185 francs. mmt imJiïïx WAiuKy si iATAtf Waardeloze zegels Nieuwe uitgiften I i8 ST O F TH E LAN D- G RANT COLIÊ GES j mrnm MICH STATE UNIVERSITY COLLEGE oNiteo s >T Rente-regeling Burgemeester van Veendam MILLIOENEN-ORDER VOOR APELDOORNSE MACHINE FABRIEK Puinruimmachines voor Bescherming Bevolking (Telefonisch van onze correspondent) BONN, hedenmorgen I Vandaag verzamelt zich in de Frankfortse Pauluskerk alles, wat in de Bondsrepubliek tegen de Verdragen van Parijs storm loopt, alles behalve de communisten, die men wijselijk geweerd heeft om de zaak der anti-! bewapenaars niet bij voorbaat te blameren. Het front tegen Adenauer j en de met zijn naam verbonden politiek beeft zich gesloten: socialisten,! vakbonden, om de Reformatie-steden Eisenach, Weimar en Wittenberg bekommerde dominees en in alle verkiezingen geslagen neutralisten verenigen hun krachten in een laatste poging om de Atlantische sabels af te wijzen. Het is een machtig front, welks krachten niemand in Bon i waagt te onderschatten. werkelijks. Het heeft de schijn, of de twee bruisende politieke stromen zich ergens zullen gaan verenigen tot een machtige nationale beweging voor een heid. In elk geval geven in deze dagen vóór- en tegenstanders van de Parjjse verdragen in de Bondsrepubliek een niet mis te verstane waarschuwing aan Wes telijke politici, die de Duitse drang naar eenheid naar een verre toekomst menen te kunnen afleiden. De eerste foto's van een nieuwe Rus sische electriciteitscentrale, welke de benodigde energie afneemt van die, welke bij de atoomsplitsing vrijkomt, zijn nu pas vrijgegeven, zeven maanden na de opening van de cen trale. Naar wij vernemen kan men in deze centrale een vermogen ontwikke len van 5000 kilowatt. Boven: Een van de grote fabriekshallen; hierin zijn de pomp-installaties opgesteld. Onder: een aantal warmteregulatoren, cylin- dervormig. Over de kracht van de in de Bonds republiek ontketende aanval op de Parijse Verdragen maakt men zich in het re geringskamp te Bonn nu geen illusies meer. Meer dan enig ander verschijn sel heeft daar de jongste machts demonstratie van het Westduitse vakver bond toe bijgedragen. Sedert geruime tijd heeft men zich in de Westduitse hoofdstad in slaap laten wiegen door de verwachting dat de leiding van het ook tegen de ver dragen weerbarstige vakverbond bezig was bij al haar politieke koorddansen de greep op de massa der arbeiders te verliezen. Het verloop van de proteststaking in het Roergebied, heeft evenwel allerminst het bewijs voor deze opvatting geleverd. Het eerste wat dr Adenauer, afgedaald van zijn eenzame hoogte in het Zwarte Woud, gedaan heeft, is dan ook de tegen aanval te organiseren. Alweer rust daarbij de volle druk op de schouders van de kan selier zelf- In drie massale betogingen in de grootste der Westduitse fabriekssteden zal hij de socialisten, anti-militairisten en neutralisten te lijf gaan: in Hannover, Dortmund en Frankfort. De oude bonds kanselier schijnt de strijd weer vrijwel alleen te moeten voeren. De regerings partijen hebben voor deze campagne geen verenigd front gevormd. De tegenkantin gen, die dr Adenauer in zijn eigen groep heeft te overwinnen, zijn daarvoor blijk baar te groot gebleken. Weliswaar heeft de kanselier de uiteenstrevende krachten in zoverre weer bij elkaar gebracht, dat de volgende etappe der ratificatie niet in gevaar is (het blijft bij 26 Februari), maar de inzichten over de vraag wanneer er met de Russen zal moeten worden gesproken, bliiven kennelijk uiteen gaan. Afgezien daarvan blijft de Saar-kwestie een vlam mende lont aan de eenheid der coalitie Het zal Adenauer nog veel moeite kosten, die te doven vooraleer het te laat is. De angst voor de beslissende stap in het Westelijke militaire front heeft ook vroe gere steunpilaren van de regering aan het wankelen gebracht. Voor de dreiging dr Kussen om een streep onder de hereni gingsplannen te zetten, wijken ook tot dus- verre betrouwbare gelederen aan Aden auer's front. Het rommelt in de liberale partij weer geducht en men hoort daar in de pacifistische hoek al dezelfde roep naar onderhandelingen met Moskou als bij de socialisten- Nog duidelijker oriënteert een goed deel der vluchtelingenpartij zich in deze rich ting. Nu heeft ook de leider der tot dus- verre meest voegzame regeringspartij, de ni.itse Partij, Von Mirkatz de eis gesteld, dat dc Westelijke mogendheden eindelijk concrete maatregelen voor de Duitse een heid zullen gaan treffen, in plaats van met alleen maar beloften achter de Rus sische acties aan te lopen. En tenslotte kruipt ook in de christelijke gelederen de eenheidsangst waar zij niet gaan kan. Het katholieke centrum, dat in de Bondsdag als de blindedarm van de christelijke frac tie fungeert, heeft zich bij dc socialistische actie aangesloten. En een bij de puitse boeren zo invloedrijke man als de vroegere rijksminister Andreas Hermes, roept luid keels om onderhandelingen met Moskou Deze hele ontwikkeling heeft de leiden de mannen der christelijke partij de over tuiging gegeven, dat zij niet langer kunnen volstaan met de hele massale actie voor i het primair stellen van de Duitse eenheid werkeloos aan te zien in de zalige over tuiging, dat er aan de meerderheid der partij in de Bondsdag toch niet te tornen vait. Het lijkt alsof men in Bonn is wak ker geschrokken uit de behaaglijke rust, waarin men zich lange tijd wiegde in de overtuiging, dat de parlementaire meer derheid als een feilloze machine zou wer ken, onbeïnvloed door de wisselingen van de politieke temperatuur. Niets heeft daar op sterker gewezen dan de jongste een heidsfanfare, die niemand minder dan Adenauer zelf van af de Buehle Hoche heeft geblazen. Geen socialist heeft ooit méér het sluimerende eenheidsvuur der Duitsers aangeblazen dan Adenauer in deze klaroenstoot. De gigantische politieke strjjd, die zich hier nu afspeelt, heeft daarom iets on- (Van onze correspondent) Toen gisteravond om ongeveer half ze ven een personenauto, die uit dc richting Apeldoorn kwam, op de weg naar Deven ter nabij café Buitenhuis onder Teuge een voor hem rijdende Caltex-tankwagen wil. de passeren, naderde juist uit de tegen overgestelde richting een met betonblok ken beladen vrachtwagen met oplegger. De personenauto waarin de 67-jarige heer J. H. zur KS. en zijn 65-jarige echt genote waren gezeten, werd als het ware tussen beide wagens gekraakt. Het echt paar werd hierbij op slag gedood. Do Caltex-tankauto kantelde, terwijl de vrachtwagen naast de weg terecht kwain. een Bij de Tweede Kamer is ingediend wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van Landbouw, Vissrij en Voedselvoorziening (finan ciering van door wateroverlast getroffen boerenbedrijven in de provincie Overijssel). In de Memorie van Toelichting merkt minister Mansholt op, dat door de zeer abnormale regenval, dikwijls gepaard gaande met overstromingen gedurende de maand Augustus voornamelijk in het Noord-Oosten van de provincie Over ijssel een situatie is ontstaan, welke zich kenmerkt door grote wateroverlast. Voor bepaalde streken en voor de boeren, die het ergst getroffen zijn, kan men van niet minder dan een ramp spreken. De gevolgen, welke uit deze situatie voortvloeien, acht de minister zeer ern stig. De liquide middelen zijn op vele be drijven verbruikt. Onder normale om standigheden plegen deze weder te wor den aangevuld door de verkoop van de nieuwe oogst. Het feit echter, dat deze oogst op bovenbedoelde bedrijven geheel of voor een aanzienlijk deel verloren is gegaan, maakt dit onmogelijk en schept een uiterst moeilijke situatie. Teneinde een ernstige terugslag voor Het behoeft geen betoog, dat deze vorm van financiering voor normale bedrijfs- uitgaven ten aanzien van rente en af lossing een veel te zware last op deze bedrijven zou leggen. Het is om deze re denen, dat de minister meent op de na volgende wijze de moeilijkheden tege moet te treden. Ten behoeve van agra rische bedrijven, die zulks nodig hebben en die blijkens een algemeen criterium de minister denkt daarbij aan hen die één derde gedeelte of meer van hun normale productie verloren hebben of daarmede overeenkomende verliezen hebben geleden behoren tot de zwaarst getroffenen, zullen voor leningen door de normale credietinstellingen te verstrek- de minister het noodzakelijk maatregelen te treffen. Daarbij neemt hij het stand punt in. dat de geleden schade niet voor vergoeding door de overheid in aanmer king kan komen. De gedupeerde onder nemers zullen door het aantrekken van credieten zelf de voortgang van het be drijf dienen te verzekeren. Teneinde het aan hen, die voor de noodzakelijke lenin gen onvoldoende zekerheid kunnen bie den, mogelijk te maken bij credietinstel lingen gelden op te nemen, stelt de mi nister zich voor een borgstellingsregeling in het leven te roepen. (Advertentie) Zondag 30 Jan. tot 4 uur n.m. nog loten verkrijgbaar ln: Vrijdag heeft de Westduitse bondspresi dent, Th. Heuss, in West-Berlijn een land bouwtentoonstelling geopend, die de grootste is, welke sedert de oorlog in Duitsland is gehouden. Aan de tentoon stelling wordt deelgenomen <joor ongeveer 250 firma's uit West-Duitsland, Neder land, België, Brazilië en Frankrijk. De Nederlandse inzending heeft- reeds bij de eerste bezoekers een sterke indruk gewekt, aldus meldt het Westduitse pers bureau D.P.A. Talrijke soorten kwaliteits. frui- en -groenten zijn tot een bont mo- zaiek, met een oppervlakte van 110 vier kante meter, geschikt. De Nederlandse in. zending trekt vooral de aandacht door het kleurenspel en de kwaliteit der.produc ten. De vorm van de Nederlandse inzen ding, die verleden jaar reeds tijdens Je Berlijnse „Grüne Woche" werd toegepast, wordt dit jaar nagevolgd door de Duitse producenten. Bij het lossen van het Amerikaanse vrachtschip „American Ranger" in New York. weigerden de havenarbeiders een lading wodka en andere in de Sovjet- Unie gemaakte goederen te lossen. De goederen waren in Londen aan boord ge nomen met bestemming Brits West-Indië Amsterdam: Arnhem: Assen: Eindhoven: 's-Gravenhage: Groningen: Haarlem: Hilversum: 's-Hertogenbosch: Hulst: Leeuwarden: Maastricht: Rotterdam: Tilburg: Utrecht: Zwolle: Bureau Volkskrant, N.Z. Voorburg wal 345, Telefoon 64633. Par. huis H. Martlnus, ingang Hom melstraat. dhr. Bovenga, Singelstraat 6, Tele foon 2716. dhr. J. M. Muller, Vondellaan 15, Telefoon 9615 winkelhuis, Wagenstraat 100. St. Maartensgebouw, Poststraat 10, telefoon 27004. Wit-Gele Kruis, Kenaupark 15, telef. 16391. Kath. Radio Omroep, Emmastraat 52. Wit-Gele Kruis, Hinthammerstraat 146, Telefoon 8118. Landb. winterschool, KI. Zwanestr. 2, Telefoon «9. Drukkerij Mercurius, Nieuwstad 3a, Telefoon 6475. Het Dinghuis, Kleine Staat 1, telef. 3263. Bureau EHBO, Heemraadssingel 303, Telefoon 50328. A. Verhoe'ven, Koningsstraat 8. Utr. Kath. Dagblad, Lucas Bolwerk 19. Telefoon 10573. Wit-Gele Kruis, Koestraat 30, telef. 7329. Ggk. d. Min. v. Just. d.d. 30-10-54, 2e afd. A. L.O. 540/108 f - Siena (Italië) Eindelijk sloot Caterina Lorenzetti, een weduwe, voorgoed de ogen. Ze had de leeftijd van 104 jaar bereikt. In 1953 was ze nog zo flink, dat ze persoonlijk haar stem ging uitbrengen bij de algemene verkiezingen; dat de afstand naar Jiet. stembureau toen heen en weer twee ki lometer wandelen nodig maakte, deerde haar niet in het minst. Hoe ze er precies op terecht kwam, was niet helemaal duidelijk, maar de negen tien-jarige Viola Foster, kwam op de spoorlijn met haar auto in botsing met een trein. Ze werd met auto in de Kan- sasriVier geduwd en ze zwom naar de kant, aldus haar leven reddend. Maar haar' handen en voeten zal ze door be vriezing misschien moeten missen, want het was vinnig koud en ze moest tussen de schotsen door naar de kant zwemmen. Bonn Op de volgende manier kwam men er achter, dat de West-Duitse bondskanse lier Adenauer graag uiterst snel auto rijdt. Zuinige parlementsleden hadden namelijk gevraagd hoe het kwam, dat da politie, die altijd het escorte vormt van Audenauer, zulk een uiterst snelle en krachtige wagen nodig had. Ze hadden toch een prima auto? Dat was waar. zo werd meegedeeld, maar de wagen van Adenauer rijdt zo snel, dat het escorta dikwijls mijlen achter Herr Adenauer kwam aangezeuld. De bestuurders van de stad Philadel phia zijn bepaald niet op hun geachte hoofden gevallen. Ze stelden dezer dagen, toen de criminaliteit onder de jeugd be denkelijke afmetingen begon aan te nemen, eenvoudig een avondklok in. Jongelieden beneden zeventien jaar mo gen zich zonder geleide van ouders of voogden tussen half elf 's avonds en zes uur 's morgens niet op straat be vinden. Vrijdag en Zaterdag krijgen ze iets toe: dan mogen ze tot twaalf uur middernacht buiten zijn, zonder dat de politie hen in hun kuifjes pikt, Rome Dieven dachten 'n goede slag te slaan; ze waren ook aan een goed adres, na melijk het bureau van de algemene be taalmeester in het Italiaanse ministerie van handel. De heren hadden reeds een staafje dynamiet gereed gelegd om een omvangrijke brandkast te splijten toer. de komst van een nachtwaker hen haas tig de aftocht deed blazen. De slag zou raak geweest zijn als de klap op de brandkast raak was geweest: er zaten namelijk 200 millioen lires in, ter uit betaling 'an de maandsalarissen van de departerrv •'.taambtenaren. MUUbM UIT DE ALBERT SCHWEITZER-SERIE VAN MONACO. Hoewel Monaco het kleine onafhanke lijke vorstendom aan de Franse Rivièra, slechts een oppervlakte heeft van 1,54 vierkante kilometer en de bevolking on geveer 25.000 zielen telt. mogen zjjn postzegeluitgiften zich telkens opnieuw in de belangstelling van verzamelaars verheugen. Nu bestaat die belangstelling niet altijd hierin, dat men onmiddellijk tot aanschaffen van de nieuwe zegels over gaat De meeste philatelisten im mers beschouwen deze uitgiften uitslui tend als een middel van de regering van dat staatje om 's lands schatkist te vullen ten koste van de portemonnaie van de verzamelaar. Inderdaad, de posterijen aldaar maken het er ook dikwijls naar; men vindt al spoedig een gelegenheid om tot het drukken van postzegels te komen, waarbij men blijkbaar niet voor een kleintje vervaard is. Met het aanschaf fen b.v. van genoemde veertien zegels is een bedrag van circa 35 gemoeid. Van de andere kant zÜn er verzame laars, die in hun collectie niet graag een Monaco-zegel zouden willen missen. Hun aantal is echter hier te lande beperkt, doch in Frankrijk b.v. vinden deze zegels steeds veel aftrek. Hierbij speelt natuur lijk de oplage ook een rol. In vergelijking ,y.-, Een zegel géén post zegel van dc ZUID-MOLUK- KEN met de millioenen exemplaren van an dere landen is het aantal Monaco-zegels niet groot. Omdat de „waarde' bij net verzamelen ook nog steeds een rol speelt, zal alle min of meer gegronde opmerkin gen ten spijt, voor de uitgiften van Mo naco, even goed als voor die van de an- Sere ,^ur.opese staatjes Liechtenstein en San Marino o.l steeds zü het dan 'n beperkte mate in de albums een plaatsje worden ingeruimd. Van de nieuwe zegels, welke dezer da gen in omloop kwamen, is een reeks van vier stuks gewqd aan Albert Schweitzer bij gelegenheid van diens 80ste verjaar dag. Twee exemplaren ervan hebbed het enigszins vreemd aandoende formaat van een trapezium, nl. de 5 fr. (groen) met het portret van dr Schweitzer en de 15 fr. (groen en bruinrood) voorstellende het hospitaal te Lambarene. De landings plaats aldaar vindt men op de 2 fr. (geel groen), terwijl de luehtpostzegel van 200 fr. (groen en blauw) een tropisch land schap te zien geeft. De vorige week verreden 25ste Rallye naar Monte Carlo bracht een tweede ge legenheidszegel nl. een 100 fr. (rood en wit). Er komen o.m. karakteristieke mo numenten op voor uit de acht plaatsen van waar dit jaar werd gestart: Athene, Glasgow, Lissabon, München, Oslo, Pa lermo, Stockholm en Monte Carlo. Voorts verscheen een serie luchtpost- zegels in het bekende vierkante formaat met een hoekpunt in de top. Middelland se zee-vogels staan er op. nl. een stern op de 100 fr. (blauw), een zeemeeuw op de 200 fr. (grijs en paars), een albatros op de 500 fr. (grijsblauw en groen), terwijl men op de 1000 fr. (zwart, blauw en groen) een aalscholver aantreft. Tenslotte kwamen er ln de serie ridder en wapen, welke momenteel in koers is, vijf nieuwe waarden of bestaande in ge wijzigde kleur: 5 fr, violet, 6 fr. rood, 8 fr bistre, 15 fr. blauw en 30 fr. groen. Zoals men ziet voor elk wat wils, zo wel voor de verzamelaar van Monaco- zegels als voor hen. die zich toeleggen op uitgiften met bijzondere motieven. De Oostenrijkse Staatsdrukkerij heeft een slechte beurt gemaakt met het druk ken van een aantal postzegels voor een republiek, die niet bestaat Enige natio nalistische leiders op de Ziiid-Molukken, die onafhankelijkheid van Indonesië pro pageren, hebben nl. een reeks postzegels doen uitgeven met afbeeldingen van de tropische flora en fauna. Een dezer druk ken we hierbij af. Het behoeft geen betoog, dat deze ze gels hoewel er druktechnisch niets op valt aan te merken niet in een post zegelverzameling thuis behoren, evenmin als de onlangs verschenen uitgiften van vrij Albanië en vrü Kroatië. België. Naar gemeld wordt zullen in de komende maanden twee bijzondere series, elk van drie zegels, van de pers komen. Een als propaganda voor de Gentse Floraliën. welke tentoonstelling van 23 April tot 1 Mei a.s. zal worden ge houden; de tweede bij de gelegenheid van de expositie „De eeuw van Keizer Karei", welke van 23 April tot eind Juni a.s plaats vindt. Denemarken. Twee zegels met toeslag ten bate van het z.g- „Bevrij dingsfonds" zullen op 17 Februari a.s. in koers komen. Hiervoor werden gebruikt twee van de drie met eenzelfde doel in 1947 uitgegeven frankeerzegels. De 15 5 Ore (groen) is overdrukt met 20+ 5 en de 20 5 Ore (rood) met de waarde- aanduiding 30 5. ■Vr.r I n d i a. Op de 26 Januari 1.1. gevierde „Republic Day" kwam een serie in om loop, welke betrekking heeft op het vijf jarenplan. dat door de regering van deze republiek is ontworpen. De zegels dienen ter vervanging van de z.g. archeologische serie, de eerste na de onafhankelijkheid van India De nieuwe reeks brengt ver schillende aspecten van het vijfjarenplan in beeld, zoals locomotief-, tractoren- en textielfabricage. Spanje- De laatste der naar aan leiding van het Maria-jaar verschenen ze gels. kwamen op 24 December 1.1. u't. De reeks blijkt nu uit tien exemplaren te be staan. dus niet uit negen zoals wc in ons vorig artikeltje vermeldden. De waarden zijn: 10, 15 25, 30, 50, 60 en 80 ct, 1 pta, 2 en 3 ptas. Op genoemde datum werd ook nog een bijzondere enveloppe met een speciale stempel „eerste dag der complete serie" uitgegeven. V e r. N a t i e s. Op 9 Februari zullen twee zegels uitkomen, welke de aan dacht op de ICAO. de internationale bur gerluchtvaart. vestigen. Zowel op de 3 ct. (grijsblauw) als op de 8 ct. (rood) zal de afbeelding worden gevormd door een ge vleugelde symbolische figuur tegen de achtergrond van een landkaart. Ver- Staten. Een 3 ct (groen) komt op 12 Februari a.s. in omloop ter herin nering aan het eeuwfeest van de Penn sylvania universiteit en het Staatscollege in Michigan, de eerste van de z.g. „Land Grant-colleges" in Amerika. In het midden van het zegel komt een opengeslagen boek voor met een teke ning van symbolische voorstellingen voor landbouw, mijnbouw, chemie en machine bouw, de vier voornaamste richtingen van onderwijs, die gevolgd kunnen wor den. Links en rechts op de afbeelding treft men de namen van de jubilerende instellingen aan. Zwitserland. Midden volgende maand komt een serie propagandazegels uit. Van de yier waarden waaruit de reeks bestaat, toont de 5 Rp als reclame voor de Nationale Postzegeltentoonstel ling" de kathedraal van Lausanne de 10 Rp ter propa ganda voor de Wijnfeesten in Vevey, een typi sche hoed. zoals die bij de Waadt- lander-kleder- dracht wordt ge dragen. Op de 20 Rp komt een al penhoornblazer voor uit de 19e eeuw, dit met het oog op de folklo ristische feesten in Interlaken ter wijl de 40 Rp een stuurrad van een auto te zien geeft als propaganda voor de 125e Int. Auto mobielsalon te Genève. Op 15 Februari zal tevens ter gelegen heid van genoemde postzegeltentoonstel ling een blokstukje verschijnen, dat be staat uit twee zegels met de kathedraal van Lausanne erop, nl- een 10 Rp en een 20 Rp. Voorts de naam van de expositie in het Frans, Italiaans en Duits. De prijs van dit blokje bedraagt 2 francs. De binnenkort in de VER. STATEN uit te geven herinneringszegel eeuwfeest Pennsylvania- universiteit en Michigan staatscollege In Londen is de verloving aange kondigd van Giacomo Constantine Stuyt, de zoon van de bekende ar chitect Jan Stuyt en Jacqueline Simpson. Mr. Stuyt is op het ogenblik ver bonden aan de Nederlandse Ambas sade in Parijs als Ministre Plenipo- tentialre. Voor velen in Nederland zal ook Miss Jacqueline Simpson geen onbekende zijn gezien haar grote activiteit op het terrein van de Internationale Katholieke organisa ties die in de ha oorlogse jaren sterk op de voorgrond zijn getreden. Binnenkort zal de huwelijkssluiting in Londen plaatsvinden. in aanmerking genomen de aanwezige en verwachte geldmiddelen van het be drijf en de mogelijkheid tot opname van „normale" credieten. nodig zijn voor de voortzetting van het bedrijf tot de vol gende oogst. Teneinde een niet te zware last op te leggen op het bedrijf in vol gende jaren, zal de looptijd vgn deze le ningen langer gesteld moetén worden dan de normale. Gedacht is hierbij aan 10 jaar. Wat de tegemoetkoming in de rente betreft stelt de minister zich voor de vol gende regeling te treffen: voor een be drag minder of gelijk aan de helft van het voor de betreffende grootte en soort der bedrijven noodzakelijk te achten be dragen voor de bedrijfsfinanciering, zal een zodanige tegemoetkoming in aan de ken te betalen rente worden gegeven, dat 2 procent ten laste van het bedrijf blijft, terwijl voor het meer benodigde dan ge noemde helft geen rente verschuldigd zal zijn. Daar thans nog niet is te overzien in welke mate van bovengenoemde regeling gebruik zal worden gemaakt, zijn de fi nanciële consequenties van de tegemoet koming in de rente nog niet nauwkeurig te bepalen. Bij de raming is uitgegaan van een leningbedrag van ƒ3.000.000 en een rentevergoeding per jaar van Wz procent 105.000. inclusief eventuele kosten afgerond op 120.000, dit is voor 1954 (3 maanden) 30.000. De burgemeester van Veendam, de heer J. Hoogkamp, heeft in ztfn Nieuwjaars rede zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de toekomst van Veendam en de gehele veenkoloniale streek, welke geheel afhangt van de verkeersverbindingen met de andere delen des l^pds. „De dringende noodzaak van de oplos sing van het isolementsprobleem van deze streek is nu al zo vele jaren in alle toon aarden bezongen, dat ik geen nieuw wijsje meer weet", aldus de burgemeester. Zo lang tastbare medewerking achterwege blijft, zolang daden ons niet het tegendeel bewijzen, blijven wij vrezen, dat de rege ring de ministers en hun adviseurs in de eerste plaats niet zijn doordrongen van wat hier en in heel Oostelijk Gronin gen op het spel staat. Hoe vaak is al niet gezegd, dat van do minister van Verkeer en Waterstaat een beslissing ten aanzien van de aanleg van het kanaal ZuidbroekVeendam kan wor den tegemoet gezien en hoe lang wordt er al op gewacht? Men wordt hier in deze streek door de onzekerheid tot vertwijfe ling gebracht. De burgemeester vroeg zich nogmaals af. of wel voldoende is door gedrongen, welke belangen in deze streek op het spel staan. Het werkloosheidscijfer voor Veendam toont aan, dat voor die gel meente nog geen bestendige gunstige ont wikkeling is en zal worden ingeluid zo lang geen permanente tewerkstelling van meer arbeidskrachten in nieuwe onderne mingen mogelijk is. (Van onze correspondent) De Apeldoornse Machinefabriek „Werk lust" heeft van het Rijksinkoopbureau een order ontvangen voor het vervaardigen van 44 puinruimmachines, z.g. gecombi neerde Overheadloaders Shovel Bulldozers. Deze machines zullen ten dienste worden gesteld van de Bescherming Bevolking in ons land. Met deze order is een bedrag gemoeid van ruim twee millioen gulden. De machines kunnen het werk van een bulldozer doen. en bovendien een lading opnemen en achterwaarts deponeren. Een dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat een radeloze hofmaar schalk bij een Leidse bakker binnen stapte met de blauwdruk van een promotie-taart, die alle architecto nische mogelijkheden in de bakkunst over het hoofd zag. Die Leidse bak ker. de heer Hulst aan de Breestraat, knipperde even met de ogen en zei toen. of het de gewoonste zaak van de wereld was: „Komt in orde! Wanneer moet die klaar zijn?" Mis schien heeft de hofmaarschalk zich daarna nog enkele dagen gekweld met de vraag „Zou die man het karwei niet onderschatten?" maar 3a*zo geweest is, dan werd hij ?p 31 Januari 30 gerust ge steld. Want op die dag, toen de prin ses haar studiejaren aan de Leidse universiteit bekroond zag met een ere-doptoraat in de letteren en wijs begeerte leverde de heer Hulst een v. ^a^ cm- lang was, 90 cm. breed en ruim een meter hoog. net was een getrouwe afbeelding van de Katwijkse villa, waarin de prin ses tijdnes haar studiejaren woonde. Slechts enkele dagen nadat prin ses Juliana in Januari 1930 het zesde lustrum van de V.V.S.L. op onop vallende wijze als reüniste had mee gevierd, kwam zij opnieuw naar Lei den; deze keer om de hoogste on derscheiding van de Leidse univer siteit, een ere-doctoraat in de lette ren en wijsbegeerte in ontvangst te nemen. Even onopvallend als tijdens de reüunie kwam de prinses Leiden bin nen Zij ging naar haar vriendin, die op de Stille Rijn 9 woonde. De tocht van dit huis naar het Acade miegebouw werd echter een ware zegetocht Het Leiden van de laatste van de jaren twintig, dat de prinses dagelijks binnen zijn wallen had gezien, nam op grootse wijze afscheid van de koninklijke studente. Reeds uren voor de jonge doctor via de Bree straat en de Stven. huur in ee„ open rijtuig naar de Academie reed, ston den duizenden Sleutelstadbewoners langs de route. Een ononderbroken gejuich vergezelde de beminde prin ses op haar tocht naar de Academie, waar zij om kwart over drie met haar paranymphen arriveerde. Na de ontvangst onderging zij het be kende lot van ieder, die promoveert, namelijk het wachten ln „het zweet kamertje". Ongeveer een kwartier 1 later arriveerden per auto koningin Wilhelmina, koningin-moeder Emma en prins Hendrik vergezeld van hun gevolg. Nadat de vorstelijke perso nen in de senaatskamer hadden plaatsgenomen werd de plechtigheid geopend door de rector magnificus, orof. dr. N van Wijk die d~ pedel len verzocht de promovenda binnen te leiden. Prinses Juliana nam recht tegenover de rector magnificus plaats en haar paranymphen stelden zich ter weerszijden van haar stoel op. Prof dr van Viik gaf uiting aan de vreugde over het grote voorrecht dat Leiden uitverkoren werd als studie-plaats voor prinses Julia na. Daarna sprak de promotor, prof. dr J. Huizinga, die een terugblik wierp over de succesvolle studietijd van de prinses en tevens zijn geluk wensen aanBood. Na de promotie begaven de prin ses, haar ouders en grootmoeder zich naar de Club, waar een receptie voor studievrienden en genodigden werd gehouden. Voor Leiden was het feest hiermede ten einde, want di rect na de receptie zdfe men het vorstelijk bezoek per auto vertrek ken naar Den Haag waar in het paleis Nnordeinde hel traditionele promotiediner plaats had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9