l I Ook Rusland roept Veiligheids- raad bijeen m KAB richt zich over melkprijs tot KVP-fractie Tweede Kamer Controle op prijsverho Nog geen geslissing over toe komstige loonpolitiek ;mgen Eerste SUS-woonhuis komt Breukelen te staan Proces-verbaal voor Nillis' hofkapel Hl Oudedagsvoorziening „Ik sta tegenover U als voor een raadsel" J f to;,'; K.A.B. als tolk van het volk over duistere melkprijs De kwestie Formosa DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f Maandag 31 Januari 1955 WEERBERICHT Mgr Giobbe's gouden feest S - xS vV to to to to--i: Wk-. Productiviteitsstijging on voldoende tot uiting „Toestand dreigt onhoudbaar te worden" ONBEGRIJPELIJKE ZAAK1 Compenserende maatregelen V.S. worden beschuldigd van „agressie" Een „deal" over de kusteilanden? DRIEMAAL WILLEM Geteisterde Parijze- naartjes naar Pauselijke vacantieoorden DEFECT AAN SLUIS ZETTE SCHEPEN DROOG Met voortvarendheid wordt aan wetsontwerp gewerkt Huis voor vrij gezellin Op de bon Aan kwaliteit der woningen niet tornen Familieleden willen niet naar China Prinses Wilhelmina sprak over verkeersonveiligheid V De weerverwachting vf het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morinavond, luidt: Halt tot zwaar bewol! met enige regen. Wei nig verandering in tnperatuur. Matige tot krachtige ove'rwegen Zuidelijke wind. 1 Februari: Zon op £4onder 17.28 uur. Maan op 11.30, onder 3.2?mr. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT y Z.E. mgr Paolo Giobbe, de Pauselijk Nuntius-Internuntius in Nederland, vier de Zaterdag in Den Haag zijn gouden priesterfeest. Boven: Des middags hul digde het Ere-comité de jubilaris op de Internuntiatuur, waar m <r J. R. H. van Schaik als voorzitter het nationaal hul deblijk, een bedrag van f 100.000, aan mgr Giobbe overhandigde, die het heeft bestemd voor de uitbreiding van de me dische faculteit van de R.K. Universi teit te Nijmegen. Mgr Giobbe dankt hier mr van Schaik voor de belangrijke gift. Onder: Later werd op de Internuntia tuur een receptie gehouden, welke bui tengewoon druk werd bezocht. We zien hier mr E. N. van Kleffens, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon, en voorzitter tijdens de laatstgehouden negende algemene verga dering van de V.N. te New York, zijn opwachting maken. W v :;p V v. v: v e V V y V' .1 - V /•z. to Ito-,- to i ;v to V to; to van de redenen, waarom het kostprijsver- schil in de veehouderij-sector steeds gro ter wordt? Geconstateerd wordt een verschil tus sen de politiek van de ministers van Landbouw en van Economische Zaken, omdat laatstgenoemde, als het gaat om prijsregelend ingrijpen, dit alleen wil doen wanneer de prijs beneden de kostprijs van een efficiënt werkend bedrijf komt te lig gen? Telkenjare wordt ongeveer 20 procent van de aan de kostprijscalculatie mee werkende bedrijven afgevoerd. De vraag laat zich voordoen of in deze afvoeringspolitiek, die tot gevolg heeft dat de werkelijke productiviteitsstijging in de statistiek van het Landbouwkundig Economisch Instituut bepaald onvoldoende tot uiting komt, niet een van de belang rijkste redenen moet worden gezocht, waarom de veehouderij-sector niet in staat zou zijn de verhoogde lonen ten laste te brengen van de productiviteit. Is het ook wei juist, dat de extra-garantie voor de bedrijven op de zandgrond uit hoofde van een lager rendement van de verschillende productiefactoren ten laste wordt ge bracht van de consument? „Genoemde verruiming van de marge houdt immers in, dat de bedrijven op de weide-gebieden, terwijl hun kostprijs volgens de bereke ningen van het L.E.I. in vergelijking met (Van onze Utrechtse redactie). In verband met het komend debat in de Tweede Kamer over de verhoging van de melkprijs heeft het Verbondsbestuur van de K.A.B. in een uitvoerig adres aan de leden van de K.V.P.-fractie zijn gevoelens met betrekking tot dc jongste ontwikkeling op het gebied van het loon- en prijsbeleid in het algemeen en van het melkprijsbeleid in het bijzonder kenbaar gemaakt. Opgemerkt wordt, dat een groot deel van het Nederlandse volk wat betreft de verschillende facetten der jongste verhoging van de garantie- en verrekenprijs in het duister tast. Voorgesteld wordt om indien verschillende punten bij het komende melkprijsdebat niet vol doende uit de doeken kunnen worden gedaan, de regering in overweging te geven over de fundamenten van het melkprijsbeleid in deze ttfd, en in breder verband wellicht over de fundamenten van het gehele agrarische prgsbeleid het advies van de S.E.R. te vragen. Juist omdat de regeringspolitiek om de laatste loonronde zo weinig mogelijk in de prijzen te laten doorwerken in de maanden October, November en Decem ber vrij goed is geslaagd, acht het Ver bondsbestuur de jongste verhoging van de consumentenprijs voor melk een zo onbegrijpelijke zaak. Vooral wat het tijd stip van verhoging betreft, waarbij o.a. gedacht wordt aan hoge groente- en kolen- prijzen. De toestand dreigt onhoudbaar te worden, zo wordt opgemerkt en men acht het geenszins onmogelijk, dat als -ge volg van al deze factoren het prijsindex cijfer per 15 Januari reeds was opgelopen tot 129 en in de komende maanden het niveau van 130 zal worden bereikt, terwijl opheffing van consumptiebeperking en het effecturen van het aandeel van de werk nemers in de gestegen welvaart slechits bereikt worden, indien het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik zich beweegt de buurt van 125. Het Verbondsbestuur vindt het onbe grijpelijk, dat de regering niet tegelijker tijd zorg draagt voor compenserende maat regelen. Als zodanig worden genoemd; tijdelijke verhoging van de consumentensubsidies; verlaging van de margarineprijs door een vermindering, eventueel afschaffing van dp heffing op margarine-grondstoffen; verlaging van de suikerprijs; verhoging l959 1954 gemiddeld met 2 cent is geste- van de Kinderbijslag en opschorting van thans 2-4 cent meer v00r de co"- de z.g. 4e melkcent (slijtersmarge), totdat uit onderzoekingen zou gebleken zijn, dat deze gerechtvaardigd is. „Men heeft dit alles evenwel niet ge daan met als gevolg" zo schrijft het Verbondsbestuur, „dat wij als vakbewe ging gedwongen zullen worden in de naaste toekomst maatregelen voor te stel len, die wij persoonlijk veel liever zouden willen vermijden". Met klem word tdan ook verzocht alles in het werk te stellen om de regering te bewegen alsnog deze weg in te slaan. In het adres vraagt men zich voorts af of het wel juist is, dat men een garantie- priisbeleid baseert op de kosten van het gemiddelde bedrijf. Zit daarin niet één dat zij zich door de garantiepolitiek van de regering reeds van een behoorlijk ge garandeerde winst verzekerd wisten" De kostenverschillen in de landbouw zouden dan ook volgens adressant mede opge bracht moeten worden door de bedrijven uit de bedrijfstak zelf, nl. die bedrijven, waarvan de kostprijs belangrijk benedan de garantieprijs is gelegen. Tenslotte wordt gezegd, dat het niet duidelijk is, hoe een verhoging van de verrekenprijs met l.fi cent per üter melk van 3,7 pet vet kan resulteren in een verhoging van 2,3 cent per liter melk van 2,5 pet vet. Nadat Nieuw Zeeland de Veiligheidsraad tegen heden had bijeen geroepen, teneinde te beraadslagen over de mogelijkheid om rond Formosa tot een wapenstilstand te komen, heeft de Sovjet-Unie gisteren, harerzijds om een „onmiddellijke" bijeenkomst van de raad verzocht, teneinde kennis te nemen van „agressiedaden der V. S. jegens communistisch China". Tegelijkertijd heeft de Sovjet-Unie bij de Raad een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de „agressiedaden der V. S." te veroordelen. Voorts verzoekt Rusland de Raad om aan de V. S. maatregelen aan te hevelen ter beëindiging van deze agressie. Als zodanig wordt met name genoemd de onmiddellijke terugtrekking van alle Amerikaanse strijd krachten uit „Formosa en de andere tot (communistisch) China behorende gebieden". Tenslotte bevat de resolutie een wapenstilstandsvoorstel, in zoverre zij de Veiligheidsraad voorstelt om bij beide partijen er op aan te dringen zich van ieder militair optreden in het gebied van Formosa te onthouden, „teneinde te vergemakkelijken, dat alle strijdkrachten, die gëen deel uit maken van het Chinese volksleger, uit dat gebied worden geëvacueerd". Voorts beschuldigt de Sovjet Unie de V.S. van interventie in „Chinese binnen landse aangelegenheden", van schending van het Handvest der V.N. en van schen ding van „de internationale overeenkom sten met betrekking totjformosa en de andere naburige eilandeJr| Als „aanvaisdaden'' der V.S. worden o.a. genoemd: „aanvallen op gebieden en steden langs de Chinese kust door strijd krachten die onder toezicht der V.S- staan, concentratie van Amerikaanse vloot- en luchtstrijdkrachten in het be trokken gebied en officiële verklaringen van Amerikaanse autoriteiten, waarin gedreigd wordt Amerikaanse strijdkrach ten te gebruiken tegen de Chinese volks republiek" De Amerikaanse Britse, Franse en N. Zeelandse delegaties bij de Veiligheids raad zijn onmiddellijk in conferentie bij eengekomen teneinde te beraadslagen over deze Russische manoeuvre. Officieel commentaar werd gisteren nergens geleverd. Diplomatieke kringen verschilden van mening over de beteke nis die aan deze Russische stap moet worden gehecht. Sommigen meenden, dat het gevolg zal zijn dat de Veiligheids raad nu een van beide partijen zal moe ten gaan aanwijzen als veroorzaker van de strijd in de Straat van Formosa. An deren, optimistischer waren van oordeel, dat het na deze Russische zet voor com munistisch China makkelijker zal zijn om zonder prestigeverlies een afgevaardigde naar de Veiligheidsraad, te zenden. Weer anderen meenden »e voorzien, dat de Sov jet-Unie de gehele behandeling door de Veiligheidsraad zal frustreren. De leider van de Republikeinen in de Amerikaanse Senaat, Knowland. heeft Zaterdag na een bespreking met minister Dulles verklaard er van overtuigd te zijn, dat „enkele bondgenoten van de Ver enigde Staten waaronder Groot-Brittan- nië" van plan zijn om vandaag op de ver gadering van de Veiligheidsraad de bij de Chinese kust gelegen eilanden aan de communisten aan te bieden in ruil voor een wapenstilstand Knowland zeide zich krachtig tegen iedere poging in die richting te zullen verzetten. Te Londen werd Zaterdag verklaard, dat Groot-Brittannië inderdaad de aan spraken van de communistisch-Chinese regering op de eilanden Quemoy en Mat- soe steunt. Volgens de Britse regering communisten, komt er een zeer brede strook zee tussen de communistische en de nationalistische Chinezen. Inmiddels is de opperbevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Stump, te Taipeh aangekomen voor be sprekingen met generaal Tsjang Kai Sjek. De admiraal is vergezeld van generaal- majoor Smith, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Stille- Oceaangebied Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen hebben admiraal Stump en gene raal Tsjang Kai-Sjek de laatste hand ge legd aan plannen voor evacuatie van de Tatsjen eilanden. Admiraal Stump zou de generaal op de hoogte hebben gebracht van het aandeel van de Amerikaanse ze vende vloot en de op Formosa gestation- neerde Amerikaanse straaljagers in de evacuatie-operaties. Zaterdag had de Amerikaanse ambas sadeur op Formosa, naar gemeld werd, aan generaal Tsjiang kai-Sjek de laatste voorstellen van president Eisenhower voor evacuatie en hergroepering van de nationalistische troepen op de eilanden voor de Chinese kust overhandigd. In na tionalistische kringen gelooft men. dat Tsjang deze plannen zonder belangrijke wijziging heeft goedgekeurd. Voorts is vernomen, dat Dinsdag de bevelhebber van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, generaal Partridge in Taipeh wordt verwacht voor een bespreking met generaal Tsiang kai-Sjek, generaal Ramey (dom- j Antorilzaanco zou het noch uit militair, noch uit poli"-1 mandant van de Amerikaanse vjjföe tiek oogpunt goed ®iSn te trachten de luchtmacht) envi Lm eriWaan<se Ie?Jndl eilanden te behouden- Immers indien de velhebber van de Amerikaanse zevende eilanden worden overgedragen aan de I vloot) Iedereen in Steenderen kent per soonlijk Willem I, Willem II en Willem III en indien de namen ter sprake komen denkt niemand in het Gelderse plaatsje aan de opeen volgende vorsten van 't Koninkrijk der Nederlanden, doch aan het ge zin Vervelde, woonachtig in de boerderij a 190 aldaar De 62-jarige grootvader Willem werd geboren op 29 Juni, sinds jaren in geheel Nederland bekend als de datum van de geboortedag van prins Bernhard Zijn zoon, eveneens een Willem, wordt van daag als in Nederland de vlaggen uitgaan ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Beatrix. 33 jaar en de jongste spruit van het gezin aanschouwde het levenslicht ander halve week geleden, op 19 Januari, de verjaardag van prinses Margriet. Ook hij werd Willem gedoopt Is het een wonder dat heel Steende ren spreekt van Willem I, Willem II en Willem III? De H. Vader heeft ban mgr Baldelli op dracht gegeven het Pauselijk hulpwerk geheel ter beschikking te stellen van de „Secours Catholique" te Parijs voor hulp hulp aan de slachtoffers in de overstro mingsgebieden van Frankrijk. Mgr Baldelli heeft vervolgens aan de Secours Catholique" medegedeeld, dat het Pauselijk Hulpwerk de vacantie oorden langs de Adriatische Zee openstelt voor kinderen uit de getroffen gebieden. Voor de tweede maal heeft Mgr Baldelli een som gelds aan de .Secours Catholique" doen toekomen voor hulpverlening. In het kabinet is nog geen beslissing ge nomen omtrent de vragen, of, in hoeverre en in welk opzicht m.cer vrijheid in de toekomst in de loonpolitiek moet worden gebracht, noch over de vraag, op welke punten dc overheidsinvloed bij het loon- beleid tot uitdrukking moet kunnen ko men. De regering zou een dergelijke be slissing prematuur achten, nu de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid omtrent hèt rapport van de Stichting van de Arbeid betreffende de toekomstige loonpolitiek het advies van de Sociaal- Economische Raad heeft gevraagd. Aldus luidt het in de memorie van antwoord van de regering n.a.v. de poli tieke beschouwingen der Eerste Kamer op de rijksbegroting. Voor het voeren van een doeltreffende conjunctuurpoli tiek acht de regering in ternationale samenwerking een eerste ver eiste. Tegen ongemotiveerde prijsverhogingen zal zoals in het recente verleden reeds is geschied krachtig worden opgetre den. Controle op prijsafspraken en kar tels, waarop door vele leden der Eerste Kamer wordt aangedrongen, acht ook de regering noodzakelijk. Het bereiken van een evenwicht op het gebied der prijzen Zondagmiddag omstreeks vijf uur is^een schuif in de sluis bij het S adspark tc Maastricht in het kanaal Maastricht Luik defect geraakt. Het water stroomde via d Jeker naar de Maas, tengevolge waar van enkele schepen aan de aan de grond kwamen te zitten. He-a zou de scheepvaart in het kanaal weer mogelijk zijn. gen, thans 2,4 cent meer voor de con sumptiemelk ontvangen. Het gaat hier om bedrijven, waarvan algemeen bekend is, (Van onze verslaggever). Zo is dan de grote spanning in de SUS-actie, althans voor wat betreft de eerste ronde gebroken en werden gisteren, tijdens een carnavaleske avond in de KRO -studio waarvan men thuis aan zijn toestel kon medegenielen, de hoofdprijzen bekend gemaakt. Een „pryzencarnavaVzoals Marcel Tielemans het aan het slot m een aardig lied bezong en waarvan het refrein door enkele honderden aanwezigen in de zaal werd meegezongen. BV o.lle vrolijkheid en goede leutkwistig door Prins Carnaval uit Bergen op Zoom, Zijne Hoogheid Nillis l en zijn gevolg uitgedeeld en ondersteund door de gezellige klanken van de hofkapel 'uit Krabbegat. zoals het jubelstadje aan de Schelde in deze dagen heet en bij de aanstekelijke melodieën van het K-R-0 -dansorkest onder leiding van Klaas van Beeck, was de aandacht toch het meest gespitst op de mededelingen van notaris G. H. Bodewes, want allen hoopten toch op een „bietje geluk". Klaas van Beeck liet de zijnen niet voor niets spelen „I want to be happy"- Welnu, de charmante Mies Bouwman deed goed haar best om de nieuwsgierigheid van de luisteraars te bevredigen en toonde haar belangstelling voor prijzen, die va rieerden van een scooter (een .resplee in hoog-Krabbengats) tot een geit; prins Nillis I was ook een uitstekend inter viewer en hielp zo tussen neus en lippen enige mensen aan een min of meer klein fortuin maar toen hij zo terloops eens Ten aanzien van de oudedagsvoorzie ning zou, onder de tegenwoordige verhou dingen, een regeling, die niet in hoofd trekken de instemming heeft van de ver schillende kringen van het bedrijfsleven weinig kans van slagen hebben. Het heelt de regering dan ook verheugd, dat hier omtrent in de S.E.R. een grote mate van overeenstemming is verkregen. Het advies was intussen geenszins volledig uitge werkt. Het eist nauwgezette overweging en bij het wetsontwerp, dat thans wordt 'voorbereid, zal de regering op tal van punten op eigen motieven een beslissing hebben te nemen. Aan de voorbereiding van dit wetsontwerp wordt met voortva rendheid gewerkt. De betrokken bewinds man streeft er naar, dat dit ontwerp in de eerste helft van dit jaar kan worden in gediend. Aldus zegt de regering in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n.a.v. de politieke beschouwingen aangaande het begrotingsbeleid. Het. vraagstuk van een regeling ten be hoeve van weduwen en wezen vormt nog een punt van beraad in de boezem van de regering Het is niet mogelijk een afgerond beeld te geven van de positie der z.g. ver geten groepen en van het aantal er toe behorende personen. Omtrent de omlijning van dit begrip is trouwens velerlei me ningsverschil mogelijk. De regering heeft de Sociaal-Economische Raad verzocht deze vragen mede in de bestudering van het probleem te betrekken. vroeg, op welk nummer het huis was gevallen, werd het ijselijk stil in de grote studiozaal en wellicht in menige huiska mer. Het woonhuis van 15.000 viel dan op lot C 355729 en prompt kwam zich tijdens de uitzending telefonisch een dolgeluk kige vrijgezellin uit Breukelen, mej Th van Weerden, melden. Zij was er volko men van ondersteboven, zoals zij zelf ver klaarde. En op haar antwoord dat zij alleen was. toen gevraagd werd met hoe veel mensen zij in het huis dacht te trek ken. kwam de telefonische reactie later op de avond van 'n vrijgezel, dat hij het ge luk met mej. Van Weerden wel wilde de len, volkomen menselijk en begrijpelijk genoemd worden. Zij vertelde nog haar lot in het begin van de actie in Utrecht ge kocht te hebben Niet minder vol van vreugde waren de heer en mevrouw Ver hoeven uit Valkenswaard, die in het be zit waren van lot A 201160 en daarmee in het bezit komen van een linnenuitzet ter waarde van 1-000. Beteuterd keek prins Nillis. die gehoopt had op dweilen voor Bergen op Zoom als daar op „Vette Maan dag" de jaarlijkse dweiiavond gehouden wordt. De scooter is gevallen op A 86557, de geit op B 459067 en de naaimachine, die de carnavalsgasten inspireerde tot het zingen van een verrukkelijk tied, op D 379657, Een zwarte poedel is voor de eigenaar van lot D 233239. En nu is het maar te hopen, dat deze persoon van honden houdt, want dan kan de dieren bescherming gerust zijn. Die belde name lijk op, dat zij het verloten van een poe del niet zo gelukkig vond, omdat je nooit kunt weten, bij wie zo'n komt. dier terecht Nu moet U niet denken, dat gisteren- avond alles van een leien dakje liep, want de carnavallisten uit Bergen op Zoom zijn van een koude kermis thuis gekomen. Dat wil zeggen: in Hilversum, waar ieder lid van de hofkapel een pro ces-verbaal aan zijn broek kreeg% omdat zij spelend naar de K.R.O.-studio zijn ge marcheerd. Een politie-agent wachtte hen na uitzending van de trekking in de hall van de studio op en schreef ijverig in zijn boekje Toen de dienaar van Hermandad zoals gebruikelijk naar het beroep vroeg, antwoordden de olijkaards stuk voor stuk. dat zij muzikant waren. Overigens was het incident voor de beneden-Moerdijkers een zonderlinge ervaring, omdat zij in Den Bosch met muziek waren ingehaald. Nog enkele prijzen werden bekend ge maakt: een bromfiets viel op A 391340. een televisietoestel op C 474825. twee par kieten in kooi op A 488304, veertien da gen vacantie in Nederland tot een bedrag van 500 op D 166107, een autoped op D 490509, 'n cassette zilver op D 67503 en een weekendtas op B 146436. Verder raad plege men in zijn woonplaats de trek- kingslijst. De heer Bergers, de organisator van deze loterij, ontving uit handen van Prins Carnaval een presse papier met daarop een krab uit waardering voor zijn werk Wij hadden nog een kort onderhoud mei hem; hij noemde het succes van de SUS- actie fantastisch. Zonder bedragen te wil len noemen verklaarde hij ons wei, dai hij zijn belofte op 16 Mei van het vorig jaar gedaan aan de zes instellingen, die van deze loterij zullen profiteren, gestand kan doen De laatste dag zijn er bijzonder veel loten verkocht. zal, zo meent zij, vooral moeten worden verkregen, doordat ongemotiveerde prijs stijgingen achterwege blijven en het prijs niveau in benedenwaartse richting aan flexibiliteit wint. De regering onderschrijft het gevoelen, dat een vergroting van de productiviteit en een verbetering van de ruilvoet van wezenlijke betekenis zijn voor de verhoging van het welvaartsniveau. De stelling van vele leden der Eerste Kamer, dat de woningbouw in gevaar wordt gebracht, omdat bij toenemende bouwkosten en gelijkblijvende subsidies zoveel mogelijk op de bouwkosten wordt bezuinigd, kan de regering niet zonder meer onderschrijven. De relatie tussen de kwaliteit van de woningen en de geste gen bouwprijzen wordt hier naar haar oordeel te absoluut gesteld. Het is zeer bepaald niet de bedoeling van het kabinet om aan de kwaliteit der woningen te tornen; integendeel, het stre ven is er bij voortduring op gericht om deze zo ver op te voeren als in de gegeven sociale en economische omstandigheden mogelijk is. Daarom is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ook be reid om waar zulks in verband met een stijging van de bouwkosten noodzake lijk is hogere huren te aanvaarden. Uiteraard zou het mogelijk zijn een stij ging van de huren te voorkomen door tot verhoging van de rijksbijdrage over te gaan. Deze kwestie kan echter niet los van het vraagstuk van huurverhoging worden gezien. De regering stelt zich daarom voor om bij de behandeling van dit vraagstuk hierop in te gaan. Overigens acht de regering zich ver plicht stelling te nemen tegen een onver antwoord opdrijven van de bouwkosten. Dit is een recente opname van de Franse afgevaardigde Jacques Sou- stelle, die door de Franse ministerraad werd benoemd tot gouverneur-gene raal in Algiers. Soustelle is in deze functie opvolger van Robert Leonard, die voorzitter van de Franse Reken kamer wordt. De benoeming van Soustelle betekende voor de Parijse diplomatieke wereld een grote ver rassing. De familieleden van de elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch China wegens „spionnage" tot gevangenisstraf rijn veroordeeld, hebben Zaterdag te Jack son vilie, in Florida, krijgsraad gehouden Eenstemmig schaarden zij zich achter het besluit van de Amerikaanse regering, dat zjj de vliegers niet mogen bezoeken. Verscheidene familieleden zeiden, dat zii het Chinese aanbod tot een bezoek aan dr gevangen vliegers louter als propaganda beschouwen. Het initiatief tot deze bijeenkomst was genomen door een groep zakenlieden. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina heeft zich, daartoe be wogen door de steeds groter wordende verkeersonveiligheid in ons vaderland, Zaterdagavond in een radiotoespraak tot het Nederlandse volk gericht In deze toespraak deed de Prinses een klemmend beroep op alle weggebruikers om te trachten de toeneming van het aantal verkeersongelukken. tot staan te brengen en zo mogelijk minder te doen worden, waarbij zij duidelijk uit liet komen, dat een vrijwillige ommekeer in de geestesgesteldheid de eniS® mogelijkheid is om dit doel te bereiken. Prinses Wilhelmina sprak als volgt: „Heden richt ik mij tot u, automobilisten, motor- en rijwiel-berijders en wandelaars gebruikers van onze vrije wegen en straten in Nederland. Het aantal ongelukken op onze verkeersaders heeft de afmeting aangenomen van een ramp Deze noopt tot algemene bezinning.. Van zuigeling tot grijsaard vielen de slachtoffers van het verkeer. Voor rmjn geest zie ik al degenen die geen beter lot wacht, hetzij heden, of morgen, of m de naaste toekomst. Ik sta tegenover u als voor een raadsel. Als zich een ramp op een ander terrein voordoet, spreekt deze tot ons gehele volk en dus ook tot u. en zijn geen offers of moeite u te groot om de getroffenen te hulp te snellen. Dan herleeft onze saamhorigheid als volk. Hoe anders is de mentaliteit bij ongelukken op de straten en wegen. Het is alsof een mensenleven daar minder telt en uw solidariteitsbesef niet tot leven komt. Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk, die zeer velen op mij ma ken dat zij de vrije weg als voor hun gebruik alleen beschouwen, althans handelen, alsof dit zo ware en dat terwijl de mens bij andere rampen door gaans machteloos staat tegenover de natuurkrachten, terwijl hij op de weg vaak de gang van zaken in eigen hand heeft. Gehoorzaamt de willoze motor dan niet uiteindelijk aan de innerlijke gesteldheid van zijn bestuurder? Denkt voor alles deze aan zijn mede-gebruiker van de weg? Of wordt hij voortge jaagd door eigenbelang en gehaastheid en dwingen deze hem tot wat in des kundige termen genoemd wordt: „wild rijden"? Deze persoonlijke instelling heeft een niet te onderschatten invloed op de veiligheid of onveiligheid van het verkeer Tijdens mijn zwerftocht door Noorwegen, die ik verleden zomer per auto ondernam, werd ik getroffen door de zelf-discipline van de mensen op de weg en hun voorkomende, vrien delijke houding. In landen, waar het verkeer nog drukker is dan bij ons, wordt mij, van bevoegde en betrouwbare zijde, de rust en de orde beschre ven, die er op straat heersen. Waarom kan dit in Nederland niet? Ik ben mij zeer wel bewust van de vele problemen, welke het verkeer heden ten dage stelt. Ik houd er mij van overtuigd, dat hetgeen ik hier aan de orde stel. de kern vormt van alle andere zijden van het vraagstuk en dat. zonder een vrijwillige ommekeer in de geestesgesteldheid, alle andere facetten van het vraagstuk niet op een bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Ik weet dat ik in die mening niet alleen sta. In het belang van onze in gevaar verkerende medemens doe ik een drin gend beroep op u, het beste in u paraat te houden voor uw naaste bij het gebruik van de weg. gedachtig aan de woorden van Hem die zegt: Voor zoveel gij dit een van deze. Mijne minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij gedaan".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1