Bestaansrecht van de V.A.R.A. in het geding Meer mogelijkheden voor het humanisme in de aether PLOTSELINGE DOOD OP DE PLANKEN Brandstoffenzwendelaars hoofdstad de PEKING naar heidsraad Sonnehaert opnieuw voor rustbehoevende moeders Molotof ontvangt Sir William Hayter ■sri Hoe kom ik tot een functie. Informeer bij de Staatsmijnen "Radio-conferentie Ned. Gesprek Centrum Op radio kan 2 millioen bespaard worden in Dinsdag 1 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN T ragisch gebeuren tijdens K.R.O.-lournee te Rotterdam Uitbreiding B.P.M. Gevangenisstraffen voor bestellers en handelaars Jarige Prinses gewoon naar school Het duikbotenfabeltje in Indonesië Nationalistisch China tegen Russisch en tegen Nieuw-Zeelands voorstel Tien mille voor Vluchtelingenhulp Britse bemiddelingspogingen Natuurlijk middel 0111 sneeuw te ruimen WEERBERÏCHT Financiering uit als. midde i.p.vuit luisterbijdrage Vergroting tankenpark en plasticfabriek A BULGOMME Toiletkoffertje van de Kon. Marechaussee Spoedig Indonesische verklaring vernacht v> B.P.M.-personeel schonk 5 mille Lodge vóór Russische resolutie Mislukte poging HET N.V.V. voelt zich toch blijk baar niet geheel kip-lekker, nadat het de samenwerking met de K.A.B. en het C.N.V. heeft verbro ken. Het komt o.i. daarvoor te vaak op dit geval terug, zoals de misdadiger pleegt te vertoeven op de plaats van het misdrijf. Het manke in deze vergelijking is dan, dat wij het N.V.V. niet van iets misdadigs willen betichten, al is deze breuk met de partners in het nadeel van de werknemers De heer H. Oosterhuis, de voor zitter van het N.V.V., heeft b.v. weer eens gesproken over het Mandement en niets minder geëist dan dat „het Mandementsonrecht" ongedaan gemaakt wordt. Wat deze vakverenigingsleider wil, is echter onmogelijk alleen daarom reeds, omdat het N.V.V. geen onrecht werd aangedaan. Aangekondigd is, dat in ant woord op een brochure van het C.N.V. van de zijde van het N.V.V. een antwoord zal verschijnen, ge titeld „Een niet geslaagde poging". Hiermede zal wel de brochure van het C.N.V bedoeld zijn. Of zal de titel van de N.V.V.-brochure haar naam met „ere" dragen? Tenslotte blijft het ongelijk aan de zijde van het N.V.V. en wat krom is, trekt men niet licht recht! Analyst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Tijdelijk zwaar bewolkt met wat re'gen. De zelfde temperaturen of iets lagere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. 2 Februari: Zon op 8.22, onder 17.30 uur. Maan op 12.19, onder 4.38 uur.' (Van onze redacteur) Vrijdag en Zaterdag j.l. hield het Nederlands Gesprek Centrum te Oosterbeek zijn 14e conferentie. Gesprek-thema was deze keer het radio- vraagstuk, een onderwerp, dat volop actueel is gezien het wetsontwerp, dat te dezer zake bij de Tweede Kamer is ingediend, die het, zoals uit het reeds uitgebrachte voorlopige overleg blijkt, niet zo best heeft ontvangen. Over het ontwerp zelf werd overigens op deze conferentie weinig gespro ken. Op het podium werd de discussie ingeleid door de commissie van het N.G.C., welke zich met dit vraagstuk bezig houdt. Gesprekleider was prof. dr J. H. Bavinck. De leden, die aan het podium-gesprek deelnamen, waren- mr J. Burger (voorzitter van de VAKA), dr Ph. Idenburg (directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek en lid van de P.v.d.A.), mr W. Meyboom (directeur van het 1KOR), drs J. G. van der Ploeg (secretaris van het N.G.C.), P. Speet (directeur van de KRO), mr A. H. van de Veen (directeur der NCRV), Bernard Verhoeven (kath. litterator), D. Repko (directeur van de AVRO) en prof J. Weterman (seminarie-professor). Van de vele besproken punten van het facettenrijke onderwerp kunnen wij er slechts enkele aanstippen. In de eerste plaats de kardinale kwestie van het omroepbestel te onzent: particu liere of nationale omroep. De overgrote meerderheid van de leden op het podium spraken zich uit naar te verwachten was. voor een particulier omroepbestel, een verzorging der radio dus door de omroep verenigingen. Ook de heer Burger, die hierbij afweek van zijn partijgenoot Idenburg, die voor stander is van een nationale omroep. In verband hiermede werd bij de alge mene discussie door prof. dr B. van Bilsen O.F.M. aan de heer Burger een vraag gesteld, waar hij stellig niet bepaald ge lukkig mee was. Pater Van Bilsen vroeg hem nl, hoe hij enerzijds op politiek ter rein de doorbraak kon verdedigen, terwijl hij anderzijds op het gebied van de radio- omroep vasthoudt aan de V.A.R.A. en van een doorbraak op dit terrein in de vorm van een nationale omroep niets wil weten. Deze vraag sloeg uit de mond van de heer Burger een hele woordenstroom los maar een klaar antwoord kwam er niet Uit de bus. Politiek, herbaalde hij voor de zoveelste maal, is niet mogelijk op con fessionele grondslag, maar bij de omroep gaat het niet om politiek, doch om cul tuur en hier is de confessionele organi satievorm op haar plaats, want bij de cul tuur is de levensbeschouwing duidelijk betrokken. Hij zei het wel niet in deze woorden, maar daar kwam zijn snel uit gesproken betoog op neer- Met deze redenering is het bestaans recht van de confessionele omroeporga nisatie wel gerechtvaardigd, maar niet dat van de V.A.R.A. Tengevolge van de doorbraak is het socialisme geen levens beschouwing meer, maar is het een uit sluitend politieke grootheid geworden Van een socialistische cultuur kan in de door de doorbraak geschapen nieuwe situatie geen sprake meer zijn, zoals de heer Burger trouwens zelf erkende. Kon vroeger met recht gewag worden ge maakt van socialistische kunstenaars kunstenaars dus, die hun inspiratie putten uit het socialisme als (surrogaat) geloof nu zou het slechts een bespot telijke indruk maken, als men zou spre ken van P.v.d.A.-kunstenaars. Een in stituut als de V.A.R.A., stammend uit de tijd, toen het socialisme nog ideologie en culturele inspiratiebron was, heeft als cultureel instrument in de situatie van het doorbraak-socialisme geen bestaans recht meer. Dit doorbraak-socialisme is immers als zuiver politieke grootheid een ondeugdelijke grondslag voor een cultureel medium als de radio-omroep is. Waarom de heer Burger met zijn aan hang in de P.v-d.A. nochtans vasthoudt aan dit uit cultureel oogpunt volkomen overleefde instituut, is overigens niet moeilijk te raden. Niet ten onrechte is hij van oordeel, dat de P.v.d.A. via de VARA veel meer politieke propaganda-mogelijk- heden heeft dan bij een nationale omroep HunVerbond kan ook bij A.V.R.O. terecht Een tweede interessant punt, dat we willen aanstippen is de kwestie van het humanisme in de aether. Zoals bekend, biedt tot dusverre alleen de V.A.R.A. aan het Humanistisch Verbond gelegenheid om zijn geluid in de aether te laten klin ken. Uit de vergadering werd nu de vraag gesteld, waar het Hum. Verbond anders dan bij de V.A.R.A. terecht zou kunnen De heer Verhoeven wees op de mogelijk heden, die het ingediende ontwerp- omrdepwet biedt aan kleinere groeperin gen om eigen zendtijd te krijgen. Zolang dit nog niet mogelijk is, diende dit Ver bond gebruik te maken van het gastrecht, dat een bestaande omroep, i.e. de V.a.R.a' verleent. De heer Burger was met het ver lenen van deze gastvrijheid naar bleek echter niet erg gelukkig. Hij zag slechts één oplossing: eigen zendtijd aan het Humanistisch Verbond. Bij ons (A.V.R.O.) kan het Hum. Ver bond ook terecht, antwoordde de heer Repko. Op een nadere vraag voegde hij hier aan toe, dat de A.V.R.O. aan dit Verbond zendtijd heeft aangeboden. Hierover wordt nog onderhandeld, maar binnenkort kunnen resultaten worden verwacht. Binnenkort zo kan hierud worden afgeleid zal het Hum. Verbond dus ooit via de A.V.R.O. In de aether komen. de cijfers aan, dat men dit praatje met een korreltje zout moet nemen. In 1953 bracht de radio-belasting 27 millioen op. Daarvan ging slechts 1,3 millioen naar de drie grote omroepverenigingen. De heer Speet, een nadere specificatie gevend van de besteding van de recht van deze 27 millioen, vermeldde o.a., dat liefst 2 millioen opgesoupeerd werd door de in casso- en contróle-dienst van de P.T.T. Die twee millioen kunnen we gemakkelijk verdienen, merkte de heer Idenburg in verband hiermede op, door de luister bijdrage af te schaffen en de radio- omroep te financieren uit de algemene belastingmiddelen. Nu haast iedereen een radiotoestel heeft, is hier inderdaad veel voor te zeggen. Waarom nog die admini stratieve rompslomp, die liefst 2 millioen kost? Dit is 2 millioen te veel geofferd op het altaar van de bureaucratie. Door de voorstanders van een nationale omroep werd natuui uk „traditiegetrouw" met overgave afge, ven op dat hokjes- gedoe, waarvan hel uidige omroepbestel naar hun mening een markante uiting is. Het was hiertegenover interessant bij de algemene discussie nog eens uit de mond van de heer Broek-omroep-secretaris van de V.A.R.A., te ernemen, hoe intens er binnen het kadei van de Ned. Radio Unie tussen de omroepverenigingen wordt samengewerkt en gecoördineerd. Onder de deelnemers aan deze confe rentie bevond zich ook de directeur van de Belgische radio-omroep, de heer Bru- ler, die in korte trekken de radio-situatie in België schetste. Hierbij bleek, dat er tussen de Vlaamse en Waalse zender, waarin de Belgische nationale omroep ge splitst is, geen enkele vorm van coördi natie bestaat. Deze zenders zijn volkomen autonoom en zo kan het gemakkelijk ge beuren, dat via beide renders op hetzelfde tijdstip bijv. een open wordt uitgezonden. Dit komt dus voor bij een nationale om roep! Ook de B.B.C., <- n andere nationale omroep, heeft zeer reel critiek te ver duren, vertelde de he -v v. d. Veen. Vooral voor de voorstander van een nationale omroep waren dit .nteressante mede delingen. (Van onze verslaggever). De vrolijke opvoering van de K.K.O.- tournee „Daar zijn we weer" in de uitver kochte zaal van „Odeon" aan de Gouver- nestraat te Rotterdam heeft gisteravond een tragisch einde genomen. Het is de gewoonte om legen het einde van het programma een tweetal personen uit het publiek te laten deelnemen aan een sketch waarin Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda optreden. De bei- Si?' leil Zo nu en dan hoort men wel eens praten over die ontzettend rijke omroepen, die met geld smijten. De heer Idenburg liet zich ook enigszins in deze geest uit- De heer Speet toonde echter aan de hand van De Franse revering heeft besloten, dat het leger in het vervolg het dagelijkse melkoverschot sal opgebruiken en deze maatregel is reeds in werking getreden. In alle kazernes die daarvoor m aanmer king komen krijgen de soldaten 's mor gens hun dagelijkse portie melk, waar van zij al n dar hun aard kunnen genieten. De B.P.M. is voornemens om in 1955 de opslagcapaciteit van haar tankenpark te Pernis met 350.000 ton te vergroten. De P.V.C.-fabriek, de fabriek die de grondstoffen voor plastic levert, zal ver vijfvoudigd worden, ^ele schoorstenen zullen worden verhoogd, terwijl de ver betering van de laboratoria ter hand wordt genomen. Het gebied van 16 ha, dat in 1934 ver kregen werd door verlegging van de Vondelingen weg, is reeds volledig in de uitbreidingsplannen opgenomen. t .w- en toch bijzonder aardig, en... °l'icns de nieuwste mode-nor- ui! u is de-e i/cle overgooier met een -uait puttoon, welke wordt gedragen over een witte blouse door de R.K.O. fi mac rice Lori Nelson. Voor een vro- tj v cc, ai. orgt dp grote strik aan de hals De Amsterdamse politierechter heeft gisteren in een bijzonder omvangrijke fraude met brandstoffen 26 kolenwerkers wegens jarenlange diefstallen en 11 kolen handelaren wegens heling van de gestolen brandstoffen in totaal bijna 6 jaar gevan genisstraf opgelegd. Van 1948 af wisten de kolenwerkers allen Amsterdammers, het bedrijf waar zij werkzaam waren te duperen. Bij het afladen der wagons hielden zij zakken kolen achter, bij het opladen op vracht wagens legden zij er extra zakken bij er. ook de klanten waren niet veilig, want dankzij het systeem van lege zakken, wis ten zij talloze huisvrouwen minder kolen af te leveren dan besteld, terwijl toch voor het volle bedrag betaald werd. De politierechter sprak er, voor hij von nis wees, schande van, dat Nederlandse arbeiders, voor wie de vakorganisaties alles doen om hun 'n goed loon en sociale zekerheid te verschaffen, hier in z0'(1 grote groep wegens oneerlijkheid voor hem moesten verschijnen. Conform de eis legde hij 24 van hen 2 maanden op en d? twee laatsten 1 maand Als tweede groep v-erschenen daarm. 11 Amsterdamse kolennandelaren. Vijf hunner, die reeds gedetineerd waren, kra gen wegens heling, meermalen gepleegd 2 maanden met. aftrek zodat zij spoedt hun vrijheid terug zullen krijgen Vi^r andere 'kolenhandelaren zullen nog m,, een maand gevangenisstraf voor hun on eerlijkheid moeten boeten en de twee laatsten werd wegens schuldheling ioo boete plus 14 dagen voorwaardelijk od- gelegd. de amateur-execut;- iten mogen zelf de afloop van de sketch bepalen en de door hen gedachte rol speien. Gisteravond meldde zich als eerste de 64-jarige H. B. M. Lips uil Rotter, dam voor dit optreden aan. In de rol, die hij moest spelen, nam de heer L. i met een kusafscheid van Berry Kievits. Onmiddellijk daarna begon hij te wan kelen, deed nog enlele stappen, trachtte steun te zoeken aan het toneelgordijn en viel daarna door het zijgordijn op de planken neer. Enkele ogenblikke later werd om me-1 dische hulp gevraagd Een dokter, die zich 1 in de zaal bevond, begaf zich achter het toneel, maar kon slechts de dood consta teren. Een geestelijk,-, die zich ook reeds naar het toneel begeven had, gaf inmid dels nog de absolutie De heer L. was. zo vernamen wij, een hartpatiënt. Het spreekt vanzelf dat het programma terstond werd gestaakt en diep onder de indruk verheten het publiek en de leden van het toneel-ensemble de zaal. Nu de toestand op en om Formosa zich steeds meer toesvitsf, heeft men het raadzaam geacht de Tatsjen-eilanden te ontruimen. Bijgaande opnamen geven een summiere indruk van de dra matische momenten, die zich, zoals al tijd, ook bij deze evacuatie voordoen. Boven: Drie kleine mensjes, losgerukt van Imis en haard, kijken verwonderd de wereld in bij hun ontscheping in Kee ling op Formosa, waarheen zij per schip vanaf de Tatsjens werden gebracht Onder: Een gewonde Nationalistisch Chinese soldaat van het bezettingsleger op de Tatsjens wordt aan land geholpen door een hospitaal soldaat. (Advertentie) TOCH i BAND van SCHUIMKUBB&k Gemakkelijk te bevestigen. Gemakkelijk in het onderhoud. en. ioud. 1 Prinses Beatrix, die gisteren zeventien jaar is geworden, ging 's morgens als ai- tijd per fiets naar haar school, de depen dance van het Baarns Lyceum, waar haar klasgenoten van de 5e klasse gymnasium haar hartelijk gelukwensten. De <jag was voor de jarige al vroeg begonnen met een feestelijk ont bijt met ouders en zusjes. De cadeautjes lagen al klaar, maar lang kon de feest vreugde niet duren, want om tien voor half negen riep de school, 's Middags om kwart over twee ontving de Prinses een delegatie van de Koninklijke Marechaus see, die haar als verjaardagsgeschenk een toiletkoffertje aanbood. De Indonesische minister van defensie heeft bevestigd, dat totdusver nog geen officiële verklaring aan de Nederlandse regering is gezonden betreffende het waarnemen van Nederlandse duikboten in de Indonesische wateren en de hiermee in verband gebrachte infiltraties. Desgevraagd zeide de minister, dat hij hierover gesproken heeft met zijn collega van buitenlandse zaken, die voor de ver zending van de verklaring zal zorg dragen. Hij voegde hieraan toe, dat wel kan worden verwacht, dat spoedig een officiële verklaring aan de Nederlandse regering ter hand zal worden gesteld. De Veiligheidsraad der V.N. heeft gisteren de „eerste ronde" van zijn debat over de kwestie-Formosa beëindigd, doordat hij de agenda voor dit debat heeft vastgesteld. Met negen stemmen tegen één (Rusland) en met één onthouding (nationalistisch China) besloot de Raad om allereerst de door Nieuw Zeeland voorgestelde resolutie in discussie te brengen. Met tien stemmen tegen één (nationalistisch China) besloot de Raad om ook de Russische resolutie, waarin de V. S. beticht worden van agressie, in Behandeling te nemen. Een Russisch voorstel om aan de behandeling \an laatstgenoemde resolutie voorrang te verlenen werd, eveneens met tien tegen één stemmen (Rusland), verworpen en zodoe,nde werd dus beslist, dat het N. Zeelandse voorstel het eerst in behandeling komt. Tenslotte besliste de Raad met negen stemmen tegen één (nationalistisch China), bij één onthouding (Rusland), om communistisch China uit t? nodigen een vertegenwoordiger te zenden teneinde het debat over de Nieuw Zeelandse resolulie hij te wonen. Daarna werd de vergadering verdaagd, in afwachting van het antwoord van Peking. MOOI WERK VAN DE K.A.B. c°mi5,V> in de loop der jaren meer dan VOOR DE VOLKS GEZONDHEID (Van onze Utrechtse redacteur) „Sonnehaert" in Zeist, welk buitengoed 12 Juli 1948 door de K.A.B. in gebruik werd genomen ten behoeve van rust behoevende moeders, is opnieuw voor dit doel geschikt gemaakt en gisteren door de heer W. Essers Jr., voorzitter van „Herwonnen Levenskracht", waaraan de exploitatie is toevertrouwd, heropend. Ef hebben daar reeds 3317 patiënten met in totaal 100434 verpleegdagen van een kuur geprofiteerd, waarmee een bedrag van ruim 600.000,— was gemoeid. Omdat het aantal aanvragen groter was dan er plaatsen waren er is ruimte voor 45 moeders en 4 babies werd in 1951 „Nieuwenoord" op het terrein van „Dra- kenburgh" te Baarn in gebruik genomen, dat tevens vacantie-centrum werd. Deze combinatie bleek echter niet gelukkig'te zijn en de exploitatie leverde grote moei lijkheden op. Daarom is men weer naar „Sonnehaert" teruggekeerd. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, schroomde niet toe te geven dat deze weg terug pijnlijk is- Aan de andere kant strekt het tot eer, dat men bijtijds een vergissing heeft ingezien. Door de grote activiteit van plaatselijke 6 millioen gulden voor „Herwonnen r zsn'nnn ctn' bijeen gebracht, waarvan J 451) 000,— is besteed voor de tbc-bestri.j- g' 600.000,voor de uitzending van moeders, teiwi.j] ook de kinderuitzending naar vacantie-kolonies gesteund werd. Er zijn plannen in voorbereiding om op andere wijze de gezinszorg ter harte te nemen. Bij de opening van „Sonnehaert" heefl de afdeling Valkenswaard een televisie toestel aangeboden, de afdelingen Eersel en Duizel, die daarmee toonden het voor recht te behoren tot de „Acht Zaligheden'' we] zeer waardig te zijn, gaven een tapijt en een radiotoestel. Het personeel van do Shell Installaties en Fabrieken „Pernis" heeft met een actie voor de hulp aan vluchtelingen een be drag van 5.063.62 bijeengebracht. Dit bedrag wordt door de directie ver dubbeld, zodat aan het Comité „Uurloon actie Vluchtelingenhulp" in totaal 10.127,24 zal worden overgemaakt.. Meteen reeds bij de aanvang der verga dering stelde de vertegenwoordiger der Sovjet Unie, de heer Sobolev, voor, om de vertegenwoordigers van „de failliete Kwomintang-groep" (nationalistisch Chi na) uit de Veiligheidsraad te wijzen en hun plaats te doen innemen door de ver tegenwoordigers van communistisch Chi na. Als antwoord hierop diende de Ame rikaanse afgevardigde, Cabot Lodge, een voorrangsresolutie in, voorstellend om dit onderwerp niet ter discussie te stel len. Met tien tegen één stemmen werd deze resolutie aanvaard De Britse afge vaardigde. Sir Pierson Dixon, verklaarde ter motivering van zijn stem, dat, hoewel zijn regering de Chinese Volksrepubliek erkent, zij toch van mening is, dat het ogenblik niet opportuun is om te spreken over Peking's toelating tot de V.N. „Dit wil echter niet zeggen, dat deze kwestie nooit in discussie gebracht zal worden", zo voegde hij daar veelbetekenend aan toe. Tijdens de verdere loop van het debat over de vraag of nu aan de Nieuw Zee landse dan wel aan de Russische resolutie de voorrang gegeven moest worden, ver klaarde de vertegenwoordiger van natio nalistisch China zich tegen beide reso luties (ai onthield hij zich bij de eind stemming over de Nieuw Zeelandse reso lutie). De Amerikaanse vertegenwoordiger, Cabot Lodge, verklaarde o.a., dat hij zich niet zou verzetten tegen behandeling der Russische resolutie. „Wij zijn niet bang om met de Russen te discussiëren over de „agressie" waarvan zij ons betichten", zo zeide hij; integendeel', wij zijn blij de'ge legenheid te hebben om precies ons re laas van de feiten weer te geven, en ik ben er zeker van, dat iedereen behalve dan een aantal doorgewinterde commu nisten zal toejuichen wat wij hebben gedaan". De Britse afgevaardigde, Sir Pierson Dixon, zeide o.a., dat hij in de rede van zijn Russische collega een zeker begrip voor het gevaar van de huidige situatie had menen te beluisteren. Behalve de V.S., de Sovjet Unie, natio nalistisch China, Groot Brittannië en Frankrijk, hebben op het ogenblik Bra zilië, België, Peru, Perzië, Turkije en Nieuw Zeeland zitting in de Veiligheids raad. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof. heeft gisteravond de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Wil liam Hayter, ontvangen en hem een ver klaring overhandigd, waarin hij, Molotof, zijn bezorgdheid uitspreekt over de toe stand in het gebied van Formosa. „De Sovjet-regering deelt de mening der Britse regering omtrent de noodzaak om deze kwestie in de Veiligheidsraad te bespreken", aldus de verklaring. „Dopr de kwestie aan de Veiligheids raad voor te leggen, geeft de Sovjet-re gering blijk van haar streven naar ver mindering der spanning in het Verre Oosten en bewijst zij haar verlangen om samen te werken bij de versterking van de vrede in de wereld", zo zegt de ver klaring. Zij vormt een antwoord op het Britse verzoek om steun der Sovjet-Unie voor een staken van het vuren. Sir Wil liam Hayter vroeg dit in een onderhoud met Molotof op 28 Januari. Inmiddels heeft egn woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren op een persconferentie verklaard, dat de Ver enigde Staten de Sovjet-Unie niet heb ben gevraagd bij communistisch-China te bemiddelen om te verhinderen dat in het gebied van Formosa strijd ont brandt. Hij achtte het echter wel moge lijk, dat Amerika een dergelijke stap zou overwegen Peking te bemiddelen om te komen tot een staken van het vuren in de straat van Formosa. De Britse regering, harerzijds, zou dan een dergelijke bemiddelingspoging bij de Verenigde Staten willen ondernemen. Het mag als bekend verondersteld worden, dat men de warmte van infra rode stralen benut om caféterrassen, die tegen de wind beschermd zijn, ook' nog tegen de koude te beschutten. Deze methode wordt b.v. in Berlijn en in Frankfurt am Main reeds toegepast. Het is misschien verder bekend, dat er in Wiesbaden een soortgelijk natuurlijk middel bestaat om sneeuw te doen smel ten. Dit is de zogenaamde Kochbrunnen. Al ligt de sneeuw in de straten rond die warmwaterbron nog zo hoog, in deze straten blijft zij niet liggen. De bron produceert een warmte van 65 graden Celsius, verwarmt de straten en doet de sneeuw daar smelten. Het is een merkwaardige aanblik, de sneeuw daar om zo te zeggen te zien „koken". In Baden-Baden bedrijft men meer en meer een andere „warmtepolitiek". Daar Naar A.F.P. in diplomatieke kringen te f gebruikt men de warmwaterbronnen niet Londen verneemt, zou de Britse regeringalleen voor geneeskundige doeleinden, premier Nehroe van India willen vragen j maar ook ter verwarming van de go- in de komende dagen bij de regering in thische domkerk aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1