Nieuws uit .BREDERODE" SPEELDE OMTREK OUDE TUD 4 Dr Drees over de besprekingen te Scarborough W:ilton-Fij enoorcl aan 't werk Wat er gebouwd en gerepareerd werd in 1954 Geheugen-hulp NIEUW BEDRIJF voor tankerschoonm^k Uit die aoede VAN BAT EN CELLULOID-BAL L. JURGENS Ouderbijdrage school- melk niet omhoog „Boeven en Meizoentjes" r>J Monopole Theater Russisch Kerkekoor in Grote Kerk Vier ligplaatsen aan de wal Ready-nieuws STOFZUIGERS „Niet bereid af te zien van contact met buitenlandse geestverwanten" KETHEL DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 NSC PAGINA 2 B PETROLEUMTOESTEL IN BRAND TREKKINGSLIJST S.U.S.-LOTEN TROUW HUISHOUDELIJKE LEZINGEN MATROOS VIEL VAN DE TRAP u w e WAAL HAVER FIETS VERDWENEN WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BURGERLIJKE STAND BOND VAN OUD-STRIJDERS DOOR HOND GEBETEN IN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Het begon erg luguber, gisteravond in Musis Sacrum, waar het R.K. Toneelge zelschap „Brederode" een opvoering gaf van dc komische thriller „Boeven en Meizoentjes." Geheimzinnige gedaanten slopen over het spaarzaam verlichte to neel, felle donderslagen ratelden en de regen viel bij stromen neer Het huis van Miss van Loon scheen een magische aantrekkingskracht te hebben, want steeds meer mensen zochten be schutting tegen het plotseling losgebroken noodweer in dit leegstaande zomerhuis. Een van moord en roof verdachte, doch onschuldige bankbediende, de sinistere huisbewaarder Proctor, twee van haar leerlingen, 'n zekere Higgins, van beroep boef, doch zich nu eens uitgevend voor rechercheur, dan weer voor psychiater, Steve Latham, eveneens bankbediende, doch betrokken bij de moord en tenslotte de eigenares van het zomerhuis, Miss van Loon, die wie had dat ooit gedacht de chef van de bende bankrovers blijkt te zijn. Rond hen allen spelen zich de ge heimzinnige gebeurtenissen in het zomer huis af en aanvankelijk ziet het er naar uit, dat de onschuldigen het onderspit zul len delven, doch dank zij het kranige op treden van juffrouw Fluffy Pride, de lera res, rekent veldwachter Jordan het hele stelletje boeven in, krijgt zijzelf haar zo lang begeerde hotelletje en de onschuldi ge bankbediende zijn baan en verloofde De slechte bankbediende ondergaat het lot van elke boef in elke boevengeschie- denis: hij legt het loodje. Dat is zo ongeveer, wat er allemaal op het toneel van Musis gebeurde, doch daarmede is nog niet verteld, hoe de aan wezigen de zaal was zeer behoorlijk gevuld en de R.K. Hockeyvereniging „Spirit" had het balkon afgehuurd van deze opvoering genoten hebben. Uitstekend in vorm. „Brederode" was werkelijk uitstekend in vorm en heeft van deze komische thril ler onder regie van Karei Tubbing een uitermate spannend geheel weten te ma ken, dat °P hartverfrissende wijze de sen satie doorspekte met humor van prima gehalte. Voor de spanning zorgden de boe ven in het stuk. Wim Middendorp overtrof zichzelf als de raadselachtige huisbewaar der Proctor, die de nietsvermoedende da mes de ene griezeling na de andere be zorgde. Martin van Eyk slaagde min der goed met zijn Higgens-figuur, het ben delid dat zich voor rechercheur en psy chiater uitgaf. Zijn vertolking was wat flets en had in een stuk als dit heel goed wat meer gechargeerd mogen zijn. Steve Latham, de bij de bende betrok ken bankbediende, die dit werk niel gewoon over zijn zenuwen raakte, door sloeg en daarom door Higgens wordt ver moord, werd op overtuigende wijze ge speeld door Nic van Sters, terwijl Truus MiddendorpSparla op beheerste wijze de bendeleidster Miss van Loon de vrouw met de twee levens speelde. Humor. De humor kwam voor rekening van de lerares Fluffy Pride en haar leerlinge- jes Rosalie en Jody. Mien van Noort speelde in de rol van lerares als nooit te voren. Op onnavolgbare wijze wist zij zichzelf te transformeren in de wat exen- trieke, goedhartige doch als de nood aan de man komt o zo kordate schooljuf frouw, die de dingen om zich heen met een nuchtere blik beschouwt, doch soms toch ook weer echt vrouwelijk kan grie zelen en schrikken. Een hoogtepunt hereikte zij in de sa menspraak aan de haard met Jane Cald well, de verloofde van de onschuldige bank bediende. Het tweetal zit zichzelf heer lijk nerveus te maken met allerlei verha len over spookhuizen, wanneer plotseling de beide leerlingetjes gillend en dansend komen binnenrennen en de twee dames het van de schrik bijna op haar zenuwen krijgen. Het spel van Mien van Noort bekoorde de aanwezigen zo, dat men reeds begon te lachen wanneer zij zich weer eens op het toneel vertoonde om naar haar tijdens het botaniseren gevonden zeldzame Zuid-Afrikaanse meizoentje te komen kijken. Iedere keer, dat zij ech ter haar bloemetje wil opzoeken, loopt zij in de huiskamer tegen het een of an dere lugubere of sensationele voorval op en zo raakt zij betrokken bij de strijd tussen David Brewser, de onschuldige bankbediende, en de bende, welke haar tenslotte zelfs wil vermoorden omdat zij teveel aan de weet xis gekomen. Mien van Noort hadongetwijfeld het leeuwenaandeel in dit lachsucces van „Brederode." •Tan Gudde speelde op vlotte wijze de rol van David Brewster en wist te grote nadruk op het heroïeke van zijn rol goed te vermijden. Het te sterk chargeren, dat de presta ties van amateurs in blijspelen als het onderhavige zo dikwijls ongunstig bejn- vloedt, bleef bij „Brederode" trouwens helemaal achterwege. In sommige rollen werd zelfs tè weinig gechargeerd. Ans Vollebregt was snipverkouden, wat schorrig en daardoor kennelijk niet op haar gemak. Haar spel als Jane Caldwell was stroef en gedwongen. Van de beide leerlingetjes speelde Rie Abel als Jody verreweg het vlotst, doch 'ook het rolletje van Cor Gruytersv. Nooyen als de romantische Rosalie kreeg een goede vertolking. Look Middendorp speelde zijn bijrol als brigadier simpel, doch zeer overtui gend. En voor wie weet, hoe moeilijk het soms is van een kleine rol iets behoor lijks te maken (men mist de tijd om zich in te spelen en de rol is tekort om de toeschouwers een karakerindruk te ge ven) is dit geen geringe lof. 1 Na afloop gingen de benen nog gerui me tijd van de vloer, dank zij de mu ziek van The Rhythm Aces. Politiespionnen Het Monopole Theater draait tot en met Zondagavond een film, waarin een kloosterzuster een belangrijke rol speelt. In Gary, een stadje in Indiana, vindt men in de ochtend in een der straten het lijk van een inspecteur der Posterijen, deze man is gedurende de nacht ver moord door Regas en Soderquist, twee handlangers van de hoteldirecteur Boetti- ger. die de leider is van een bende, welke zich bezighoudt met roofovervallen op postagentschappen. De twee moordenaars hadden opdracht het lichaam van hun slachtoffer te doen verdwijnen, maar ze werden bij hun werk gestoord door een kloosterzuster. Zuster Augustina. Deze daoht eerst aan een on geval, maar waarschuwde naderhand een politie-agent. Ondertussen waren de mis dadigers echter verdwenen, met achter lating van de dode. Het is niet de eerste keer, dat er een postbeambte in Gary is vermoord en Ahearn, chef der plaatselijke politie, be sluit de zaak in handen te geven van Goddard, een van zijn beste rechercheurs. Allereerst zoekt Goddard Zuster Augus tina om van haar een signalement van de moordenaars te weten te komen. Na lang zoeken vindt hij haar; alleen zij kan hem een beschrijving geven van de moordenaar met wie ze gesproken heeft Zij vergezelt Goddard naar het politie bureau en bij het doorkijken van het ar chief herkent zij een der schurken van een foto. Om hem het zwijgen op te leggen heeft Boettiger Soderquist ondertussen door Re- gas uit de weg laten ruimen. Regas is echter nog niet gerustgesteld. Hij is bang. dat Zuster Augustina hem zal herkennen en oppert daarom het plan ook haar uit de weg te ruimen. Goddard en Ahearn ontdekken, dat een zekere Ferrar, werkzaam bij het post vervoer. in contact met de bende staat. Nu ontwikkelt de politie een plan, dat de bende tenslotte onschadelijk zal moe ten maken. Goddard zoekt Ferrar op en maakt hem wijs, dat ook hij graag zou meedelen in de buit. Op die manier wil hij in contact met de bende komen om haar duistere zaken aan het licht te bren gen. Hij WMt ook Boettiger vertrouwen in te boezemen, maar Regas en Ferrar houden hem voortdurend in de gaten. Nu en dan staan ze op het punt hem te ont maskeren, maar Goddard weet hen altijd nog net te slim af te zijn. Goddard stelt Ahearn op de hoogte van de werkzaamheden van de bende. Zij tref fen elkaar op een kade bij het water waarin het lichaam van Soderquist ge vonden wordt waarbij zij echter worden gadegeslagen door Ferrar. Als Goddard hem in de gaten krijgt, gaat Ferrar er van door. Hij tracht zijn handlangers van het verraad in kennis te stellen. Maar Bod- dard is hem vóór en weet hem het zwij gen op te leggen. De val, die Goddard de bende stelt. Is het stelen van een postzak, waarin een millioen dollar wordt vervoerd. Goddard weet, dat de zegepraal nabij is; de poli tie is gewaarschuwd. Maar hij heeft bui ten de waard gerekend: op het laatste moment verandert Boettiger het plan de campagne en Goddard is nolens volens verplicht aan de overval, die gelukt, mee te doen. Ondertussen is Regas Zuster Augustina op het spoor gekomen en hij wil haar do den om haar het zwijgen op te leggen. Goddard komt echter tussenbeide, maar daarbij verraadt dc non hem door een on- willkeurige uitroep! Boettiger weet nu, dat Goddard „verraad" heeft gepleegd. Er volgt een wilde jacht, waaraan de poli tie een eind maakt. De bende wordt in gerekend. (K.F.C-keuring 18 Jaar). Gistermiddag omstreeks 12 uur ontstond er brand bij de heer L. P. S. G. aan het Plein Eendragt. De verpleegster, die de huishouding deed, had vergeten een elec- trisch fornuis uit te doen. Op dit fornuis stond een petroleumtoestel, dat in brand raakte. De bewoner nam de blussing zelf ter hand. De brandweer o. 1. v. de brand meesters Keuzenkamp en De Jager heeft het vuur met een koolzuurapparaat ge blust. Er ontstond schade aan verf, gor dijnen en linnengoed. Het petroleumtoe stel verbrandde geheel. De trekkingslijst van de S.U.S.-loten lig gen bij de Nieuwe Schiedamsche Courant. Dam 18 ter inzage. Op Donderdag 10 Februari a.s. zal in de Grote Kerk alhier optreden het koor van de Studenten van het Russisch Orthodox Seminarie te Parijs. Dit koor maakt van 22 Januari tot 11 Februari a.s. een con certtournee door ons land. Het Russisch Orthodox Seminarie te Parijs werd in 1925 gesticht. Het verzorgt de opleiding van de priesters voor de Russische kerk buiten Rusland, terwijl men toch steeds hoopt nog eens naar Rus land terug te kunnen gaan. Hoewel ve len, die dit Seminarie bevolken Rusland nimmer hebben gezien, is het Russisch hun moedertaal. Het is de taal van hun Kerk, van de Liturgie, van de prediking, van hun Bijbel zo goed als van hun stu dieboeken. Het is ook de taal waarin zij hun prachtige liederen zingen. In 1925 werd door de Metropoliet Eulo- gius in één der buitenwijken van Parijs, Rue de Crimée, een gebouw gekocht en omgeschapen tot een typisch Russisch Godshuis met prachtige muurschilderin gen van de bekende Russische schilder en archeoloog D. Stolletzkij. Geleerden van naam hebben in de loop der jaren het seminarie een uitstekende reputatie be zorgd. De omstandigheden, waaronder deze studenten moeten leven, zijn echter zeer armoedig. Vandaar dat deze tournee plaats vindt om geld bijeen te krijgen om in de levensbehoeften te voorzien. Wie reeds eerder zulk een concert heeft gehoord, in de jaren dertig of in 1952, zal zich deze kans niet laten ontgaan. De uitvoering vangt om 8 uur precies aan. Onder vele blijken van belangstelling herdacht Johanna Houtbraken gisteren (is 13 Sept. 1903) dat zij 40 jaren bij den Heer W. van der Sman, geneesheer al hier, in dienst is geweest. Nadat te harer intentie in de Singel kerk eene H. Mis was opgedragen, kwam zij met hare familie ten huize van de familie Van der Sman, waar zij feestelijk werd ontvangen en hare keuken versierd vond. Met een hartelijke toespraak over handigde de heer Van der Sman haar een stoffelijk huldeblijk in couvert. Ook zijne kinderen en verdere belangstellen den toonden haar, ook op stoffelijke wijze de veelzijdige deelneming bij haar zeld zaam feest. Met hare familie hield de jubilaresse verder op den dag receptie en beleefde zij een recht genoeglijken dag, die met een feestje ten huize van een harer fa milieleden prettig werd besloten. (Nwe Schiedamsche Courant, van 15 September 1903) De Commissie voor Huishoudelijke en Gi-zinsvoorlichting-organiseert in Febru ari a.s. een tweetal lezingen over een juiste inkomstenbesteding en wel: Op Donderdag 3 Februari over: „Mevr. de Vries komt met haar huishoudgeld uit. Hue kan dat." Op Donderdag 10 Febr. over: „Kleed geld Kostgeld Zakgeld". Aanvang 's avonds 7.30 uur in de Huis houdschool, Prins Mauritsstraat 9 te Schiedam. Kaarten voor beide lezingen verkrijg baar aan de Huishoudschool op Dinsdag 1, Woensdag 2 en Donderdag 3 Februari. Op de Engelse sleepboot de „Master- man", die bij boei 3 in de Wilhelminaha- ven ligt, viel gisteravond de 56-jarige Engelse matroos P. M. uit Huil van een steile trap in het manschappenverblijf. Met gekneusde ribben een gekneusde rechter duim en een bloedende wond aan het hoofd werd hij door de G.G. en G.D. naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij werd opgenomen. Van de 16-jarige jongedame J. C. S. uit de Stationsstraat werd gisteravond in de Prof. Aalberselaan een nieuw rijwiel ont vreemd. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie tussen 912.30 uur en 26 uur. Gebreide shawl; 1 paar kinderwantjes; kinderpet; geruite shawl; rubber zadel dek; handkap van rijwiel; speelgoedre volver; metalen kruiwagen. Te bevragen bij de vinders: Kinderportemonnaie. W. Koppenhagen, Herenpad 12c; portemonnaie met inhoud, v. d Raaf, v Ruijsdaeilaan 22a; bruine portemonnaie met inhoud. H. Kans, Wa randa 26 a; portemonnaie met inhoud, J. Landheer, Voornsestraat 10; kaplaars, A. v. Loon, Ridderkerksestraat 25a; 1 paar kinderwantjes, - -• -- straat 45 b; 1 v. d. Blom. Bilderdijk Tussen Balkengat en Wilhelminahaven te Schiedam steekt een kade uit, die eer tijds in beslag genomen was door de tank- installatiegroep „Schieveen". Nu door verplaatsing van dit bedrijf deze ruimte vrijkwam, is zij in beslag genomen ten behoeve van de Tankercleaning N.V., een nieuwe onderneming die een sluitstuk zal vormen in de Waterwegse haven- oiitillage. Dit bedrijf, bedoeld om tanksche pen aan de wal schoon te maken, zal in de tweede helft van dit jaar in gebruik worden gesteld. Bell oef Ie Tot nu toe geschiedden deze schoon- maakwerkzaamheden op stroom aan de boeien met behulp van zgn Wheeler- boats. Het schoonmaken geschiedt wan neer b.v. na stookolie benzine moet wor den gevaren en vooral wanneer een schip voor de jaarlijkse of vierjaarlijkse sur vey naar de werf moet. Aan dat schip mag dan niet gewerkt worden, tenzij een certificaat van gas-vrijheid heeft aange- J v./j# De plaats, waar het nieuwe tanker- schoonmaakbedrijf wordt gevestigd ia aangegeven met een pijl als middelpunt van een cirkel met een straal van een mijl 1,6 km). Ook is aangegeven, waar de drie 28.000 tons tankers (in de Wil helminahaven) en de 10.000 tons tanker aan de kop) ligplaats krijgen. De totale kadelengte is 760 m. paar' handschoenen, K. toond, dat bet schip door een schoon- Rotteveel, Tollensstraat 24b; witte kin derkaplaars. J. Vis. Kortlandstraat 5 klein 10; bruin wollen handschoen, K. Holleman, Herenstraat 29; gele shawl K. v. d. Schalk, Leeuwenhoekstraat 31; 1 p. grijze handschoenen, A. Vermeer J. A. Alberdingk Thymstraat 56; bruine glacé handschoen, J. A. Zeeuw, Ampèrestraat 26a; lp. bruine glacé herenhandschoenen, H. Feld, Prof. Kamerlingh Onneslaan 96b (na 18 uur); bruine glacé herenhand schoen. W. Blanker. Mariastraat 18; vul pen in étui, J. v. d. Kooi, Parkweg 48, Vlaardingen; bosjes sleutels, S. Jong man, Huijsmansstraat 16 b; grijze bal pen, J. van Tilburg, Geert Reindérsstraat 40a; 2 sleutels, A. v. Harmeien Bilder- dijkstraat 18; zakmes, L. v. d Bout L. Nieuwstraat 51; sleutel, O. Schilperoórd, Groenlaan 61; ring met sleutels, H. Al- brecht, Geervlietsestraat 5; succes-agenda, mevr. Wiekenkamp, Lange Kerkstraat 76 b; mesje, C. v. Zwamborn, Ampèrestraat 27 b; haarspeldje, C. de Jong, Fr. Haver- schmidtlaan 49; zakje aardappelen, J. Smid, Oude Sluis 11 b; bruine steen uit ring, M. E. Radsma, Stationsstraat 5 a (2x bellen); gouden horloge, P. Junge- rius, Geert Reindersstraat 1 a; 2 oorbel len. R. den Boer. v. Ostadelaan 21 b; 1 oorbel, P. den Bruin, L. Kerkstraat 26. OAONIAD VOON SCHIEDAM EN OMSTREKEN 77ste Jaargang No. 22677 De kantoreD der Redactie en Adminl- nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel. 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2,15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Er traden in de afgelopen week vijf teams van de R.K. Gemengde Tafeltennis- club „READY" in het strijdperk. Van de ze vijf gespeelde wedstrijden werden er drie door de Ready-teams gewonnen, ter wijl twee teams de zege aan de tegen standers moesten laten. Het blijkt echter wel, dat het spelpeil van de meeste spelers er op vooruitgegaan is. Dit geldt eveneens voor de reserves en de latere leden, die tijdens de training duidelijk laten zien dat ook zij, wat hun spel betreft, geregeld beter gaan spelen. Een merkwaardig verschijnsel bij READY is, dat er nog steeds te weinig dames voor deze sport interesse hebben, alhoe wel READY toch een gemengde tafel tennisclub is. Nieuwe dames-leden kun nen zich opgeven op één van de speel avonden t.w. Woensdag of Zaterdag in de Koopmansbeurs of anders bij de secre taris, de heer A. Bruning, Rott. dijk 4b, Schiedam. Wat de gespeelde wedstrijden betreft volgen hier de resultaten. Ready 1 had een thuis-wedstrijd tegen het in degradatiegevaar verkerende R.K. Elnn 2. De Elan-spelers, die hun best heb ben gedaan om tegen het sterke Ready 1 een zo goed mogelijk resultaat te berei ken, zijn er niet in geslaagd om één of twee punten mee naar het Tafeltennis- centrum te nemen. A. Braak c.s. behaal den een grote 91 overwinning. De eer voor Elan werd eerst in de 8ste partij door van Brakel gered. A. Gouka en W. Bruning behaalden gemakkelijk de volle winst en namen ook het dubbelspel voor h\m rekening. Vanavond speelt Ready 1 tegen Rono 4 in Hillegersberg. Het zal voor A. Braak en zijn medespelers niet meevallen om hun ongeslagen record te handhaven. De eerste ontmoeting eindig de in een gelijkspel, zodat de Ready-spe- lers hun handen vol zullen hebben willen zij de kans om het kampioenschap te be halen in eigen hand houden. Ready 2 trok naar de Rochussenstraat en moest het tegen het vijfde team van Eendracht opnemen. Met niet minder dan 8—2 trok Ready 2 aan het langste eind Hier werd de volle winst behaald door Th. Lenoir en B. Foet, terwijl G. Meyer twee zeges boekte. Het dubbelspel ging verloren. Ready 3, dat thuis uitkwam tegen Ne- baro 1 kon het net niet tot een gelijkspel brengen. Het werd ditmaal 6—4 voor de gasten. Ready 4 is er eindelijk in geslaagd haar eerste overwinning te behalen. Energie 4, haar tegenstander, werd met liefst 10—0 naar huis gestuurd. Mocht dit team zo door gain met overwinningen te behalen, dan behoeft het met bang te zijn, dat ze met de rode lantaarn blijven zitten. Ready 5, dat het de afgelopen week te gen Milksteamers 4 moest opnemen, heeft niet gespeeld, daar Milksteamers om uit stel van de wedstrijd had gevraagd. Ready 6, het. enige dames-team, kreeg een zware nederlaag te slikken van kam- pioenscandidaat Stadhuis 2. Het programma voor deze week luidt: 31/1 Nationale 2—Ready 5; Ready 1 Rono 4; 2/2 Ready 6Xerxes 10; 2/2 Ready 2Dreadnought 1; 3/2 S.R.A. 1— Ready 3; 3/2 Co-op 1Ready 4. KOSTELOZE INENTING. Op Vrijdag, 4 Februari des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphterie of te gen diphterie en kinkhoest gecombi neerd voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Geboren: Margretha, d. v. M. Schwa- gtt-mann en D. J. de Jager; Anthonie, z. v. F. Stolk en R. Luitjes; Jacob P. z. v. J. P. Kranendonk en W. C. v. d. Sijde Wilma R„ d. v. H. A. W. Vietje en W. C J. te West; Francina H., d. v. F. L. Noord hoek en A. Donk; Lucas H., z. v. L. P. S, Gommers en A. H.L. Brouwer; Marga retha J., d. v. K. W. Romijn en R. Roos. Overleden: Th. A. Huigen, 49 j., vr. v J. Korporaal; J. M. van Hoepen, 80 jaar jl J. Waterreus, 65 j., vr. v. K. F. Klap door. De kapel voor de woonwagenbewo ners aan de Oudedijk staat er. Het gebouwtje is reeds van een klokken stoel voorzien, maar er moet nog lieel ivat aan gedaan worden, voordat ze in gebruik kan worden genomen Alle bekende merken mg vanaf 2.per week Hoofdstraat 189 - Passage 13 Telefoon 68387 ma^kbedrijf van brandgevaarlijke en ex plosieve olie- en gasresten is bevrijd. Bo vendien komen vaak schepen aan met ballastwater waarin zich olie bevindt; dit ballastwater mag niet meer in de ri vier worden gespuid. Twee partners De Tankercleaning N.V. is opgericht door de N.V. Unitas en Phs. van Omme ren (Rotterdam) N.V., die beide al ge ruime tijd plannen in deze richting koes terden en elkaar vonden. Voor de uit voering van haar werken zal de N.V. gaan beschikken over drie ligplaatsen aan de wal voor tankschepen van 28.000 ton dead weight, een ligplaats aan de wal voor een tankschip van 10.000 ton deadweight en ligplaatsen aan de wal voor het schoonmaken van coasters en tanklich- ters. terwijl verder gebruik zal worden gemaakt van twee ligplaatsen voor tank schepen van het 28.000 tons type aan de boeien in de Wilhelminahaven waar met voorwerkzaamheden kan worden begon nen. indien de ligplaats aan de wal nog niet vrij is. Op 't terrein van de Tankercleaning NV wordt een volledige installatie gesticht, benodigd voor het mechanisch schoonma ken van tankschepen. Daar komt ook een tankput van voorlopig ong. 5.000 ton tank ruimte in diverse coupures voor het op vangen van olieresten en oliehoudend bal lastwater De reeds aanwezige kantoor- en bedrijfsruimten zijn reeds aanwezig, doch zullen moeten worden uitgebreid. Voordelen. Natuurlijk zien de ondernemers econo misch voordeel in dit nieuwe bedrijf, maar daarnaast 2,'ijn er zeer bijzondere voordelen die slechts kunnen dienen om de outillage van de Nieuwe Waterweg te perfectionneren. Zo is er een belangrijke tijdsbesparing bij het schoonmaken, een veiliger en. voordeliger ligplaats, een aanpassing aan de internationale maatregelen ter bestrijding van het spuien van olie in open water, het vrijhouden van het radarscherm van op stroom liggende schepen die hun beurt krijgen en de mogelijkheid tot geleidelijke verbetering van de sociale accommodatie van schoon maakpersoneel. Ruime blik In een bespreking ten kantore van de N.V. Phs. v. Ommeren werd mededeling gedaan van dit nieuwe project en daarbij waren aanwezig burgemeester Peek van Schiedam met twee wethouders. Het nieuwe bedrijf komt nl. op Schiedams ge bied en met lof kon worden vermeld, dat de gemeente Schiedam bij de onderhan delingen met, ruime blik het geheel van de Nieuwe Waterwegbelangen in het oog had gehouden. Talrijke andere instanties bleken eveneens deze belangen te heb ben gezien; met name werden genoemd de Rijkswaterstaat, de Benzinecommissie de havenmeesters van Schiedam en Rotterdam, de directeur van het Rotter dams Havenbedrijf, de Shell-tankers en BPM-tankers in Pernis, de Scheepvaart- Inspectie te Den Haag, de Rijkshaven- commissaris-Zuid, de Rijkshavenmees ter, de Rijkspolitie te water en ver tegenwoordigers van de Redersver eniging. De heren C. Freund en Horsen- berg zullen als eerste directeuren der nieuwe N.V. optreden In een Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van het departement van Al gemene Zaken voor 1955, heeft dr Drees naar aanleiding van opmerkingen, die in dit verslag waren gemaakt over de be sprekingen tussen buitenlandse socialis ten te Scarborough, o.m. geantwoord, dat hij, sprekende over het afwachten van de resultaten van de Londense Conferentie over de Wcstduitse bewapening, nooit iets anders heeft bedoeld dan het afwach ten van een beslissing in de verschillende landen omtrent de accoorden. Afwachten alleen van de conclusies op de Londense Conferentie zelf, los van hun verwerkelijking, zou geen zin heb ben gehad, aangezien de conferentie op dat ogenblik reeds bijna beëindigd was, 71i« Tv>nv>;nn. Ir. 1 - J „1 r.1 J,.. is en althans voor sommige vraagstukken een oplossing kan worden gevonden, wen selijk zijn, ook al meent men zijn ver wachtingen niet hoog te mogen spannen, maar dat het Westen vóóraf moet zor gen niet zwak en verdeeld, maar krach tig en eensgezind te kunnen optreden. De minister-president handhaaft het geen hij heeft gezegd in zijn antwoord op de vragen van de heer Gerretson over de besprekingen te Scarborough. Hij hand haaft ook zijn recht om geen mededelin gen te doen over wat in vertrouwelijke besprekingen is gezegd, in het bijzonder met het oog op andere deelnemers. Al leen voor zover zij zelf zich geuit hebben kon ook hij uitvoerige inlichtingen ver schaffen. Dr Drees is niet bereid af te zien van contact met buitenlandse geestverwan- •7U V' T «net MUHCiuunuse gecsuci»- Zijri mening is ook met veranderd, alduf ten- Zover hem bekkend is, worden der- dr Drees. Hij staat op het standpunt, dat -eUjke contacten in andere landen als besprekingen tussen de vrije landen var het Westen en Moskou, ten einde te on derzoeken of enige ontspanning mogelijk I. In liet Januari-nummer van het Wilton-Fijenoordnieuws vonden we een beschouwing over de in het afgelopen jaar verrichte scheepsbouw en repa ratiewerkzaamheden. Er dringt hierover niet veel naar huiten door, maar we zijn er van overtuigd dat het vele Schiedammers interesseren zal. Der halve geven we het overzicht hier grotendeels weer. In Januari 1954 met het werk begon nen, staakten wij op de zevende van die maand de arbeid om de stichting van het Wilton-bedrijf honderd jaar tevoren, te herdenken. Het werd een zo bijzonder geslaagde feestdag, dat geen Wilton-Fije- noorder die datum ooit zal vergeten. Wat daarbij vreemd aandeed was, dat de ar beid die gehele dag rustte, wat wel iets zeer bijzonders is in een bedrijf, waar onafgebroken dag en nacht werk, vooral reparatiewerk, onderhanden is, waarop vaak met ongeduld gewacht wordt om tijdige afvaart van een schip of anders zins mogelijk te maken. De volgende dag werd de arbeid hervat, al werd er meer- avonden nog verder gefeest. Een aantal nieuwe schepen kwam ge reed in 1954, waaromtrent enige bijzonder heden volgen. Op 6 Maart werd de Shell-tanker „Ko- rovina" van 18.000 ton uitgedokt, om aan de bouwdokkade te worden afgebouwd Geen bijzonder ceremonieel had daarbij plaats. Op 11 Maart geschiedde de kiellegging van het 19.500 ton grote tankschip „So- logne" voor de Société Francaise de Transports Pétroliers te Parijs, in te genwoordigheid van haar directeur-gene raal de heer Duret. Op 5 April werd de tanker „Poitou" van 19.500 ton voor de Société Francaise de Transports Pétroliers te Parijs zon der bijzonder ceremonieel uitgedokt. Op 2 Juni vertrok het Shell tankschip „Koratia" van 18.000 ton voor een 4- kroond werd, waarna overdracht aan de rederij volgde. Op 12 Juni werd het tankschip „Poitou gedoopt door Mevrouw Blancard. Franse vrienden waren voor deze plechtigheid in groten getale overgekomen onder leiding van de president van de S.F.T.P. de heer Worms. Enige dagen later vond de proef tocht en vervolgens de overneming door de rederij en het vertrek naar Frankrijk plaats. Het uitdokken van de „Sologne" ge schiedde op 16 October zonder dat daar bij enig ceremonieel plaats vond Op 12 October werd de mijnenveger voor de Koninklijke Nederlandse Marine de „Dokkum", te water gelaten. De doop geschiedde door Mevrouw van Tuinen, echtgenote van de burgemeester van de gemeente Dokkum. Er was veel belang stelling, vooral van de zijde van Neder landse en Amerikaanse Marine Autori teiten En dan nog het walvismoederschip „Willem Barendsz II", het paradepaard van dit jaar. Een aantal machine-installaties kwam in het afgelopen jaar bij onze afdeling Werktuigbouw gereed, hetgeen blijkt uit het volgende staatje: 1 turbo-electrische installatie van 7500 P.K. ingebouwd in tankschip tia" 1 turbine-installatie met tandwielover brenging van 7500 P.K. ingebouwd in tankschip „Korovina" 1 turbine van 7500 P.K. afgeleverd aan P. Smit Jr. voor Shell Groep daagse proeftocht, die met succes be-1 Verder diverse Foster Wheeler ketels. Voor het werk dat nog onderhanden is, zij verwezen naar het slot van dit arti keltje. De Reparatie-afdeling handhaafde haar reputatie. Wanneer het maar even lukt een schip naar hier te brengen, hoe dan ook, en in welke deplorabele toestand het moge verkeren, zorgt de afdeling Repa ratie voor de rest. Eerder dan men verwacht verlaat weder een goed zee waardig schip ons bedrijf. De geest van aanpakken die het reparatiebedrijf van Wilton groot heeft gemaakt, is nog altijd vaardig. Aan elk afgeleverd nieuwböuw- schip kunnen enige woorden gewijd, doch bij het aantal gerepareerde schepen als volgt, is het slechts mogelijk hier en daar een greep te doen. 1055 schepen gerepareerd In totaal werden in 1954 gerepareerd 1055 zeeschepen, waarvan 266 Neder landse en overigens Engelse, Noorse, Deense, Duitse, Liberiaanse, Panamese, Zweedse, Hondurese, Griekse, Italiaanse, Franse Amerikaanse, Finse, Costaricaan- se, Portugese, Ierse, Spaanse, Belgische, Poolse, Joegoslavische, Marokkaanse, Sy rische, Zwitserse en Japanse. Verder wer den gerepareerd 65 sleepboten, motorbo ten, baggermolens, lichters, bokken, ele vators, etc., hetgeen samen met de zee schepen een totaal van meer dan 1100 schepen vormt. En nu enige bijzonderheden over een paar karweien, waarover reeds een en ander werd medegedeeld, zodat het vol gende slechts ter herinnering bedoeld wordt. „Eiho Maru" van de lino Kaiun Kaisya Tokio. Dit in 1951 gebouwde schip liep aan de grond en na vlotkomen bleek het ernstig beschadigd. Vooral de schade aan bodem en achtersteven was bijzonder zwaar. Toen het vaartuig ngar Rotterdam werd gesleept, werd het aangevaren, waardoor tot overmaat van ramp nieuwe schade ontstond. Van de zware achter steven was een gedeelte afgebroken, Kora- J doch een nieuw stuk werd door de En- gelse firma Murex door een thermietlas aan het overgebleven stevengedeelte be vestigd. Voor de verdere reparatie zorg de Wilton-Fijenoord, zodat het schip na weinige maanden weder in de toestand werd gebracht, waarin het aanvankelijk door de bouwmeester was afgeleverd. 'olkomen normaal beschouwd. Het is ook zeer de vraag of hier te landen iemand er aanstoot aan zou hebben genomen als b.v. een minister, lid van de K.V.P., be sprekingen had gevoerd met leden van de Westduitse C.D.U-, de Franse M.R.P. of de Belgische C.V.P. Hij is ook met buitenlanders van an dere richting veelvuldig in aanraking en spreekt herhaaldelijk niet alleen over in ternationale vraagstukken, maar b.v. ook over economische en sociale kwesties, uiteraard met inachtneming van het be leid van de regering in haar geheel en dat van bepaalde ambtgenoten in het bij zonder. Dr Drees kan zich niet voorstellen, dat enig minister-president zich ten deze een slot op de mond zou laten leggen. (Jok het landsbelang is er mee gediend als hij Nederlandse opvattingen kan uiteenzet ten en anderzijds uit de eerste hand in lichtingen kan verkrijgen, zoals bv. in Scarborough het geval was over de po litieke verhoudingen in West-Duitsland, Frankrkijk, Oostenrijk en over indrukken opgedaan in Rusland en communistisch China. Hjj heeft overigens, zoals voor hem van zelf spreekt, het kabinet vooraf gekend in zijn voornemen naar Scarborough te gaan en na afloop aan de ministerraad inlichtingen verstrekt over deze bespre- Ontoelaatbaar, ja. verachtelijk zou het zijn, als hij bij dergelijke besprekingen in het buitenland een ander standpunt ver dedigde dan hier te lande. Hij kan het slechts betreuren als men hem daartoe in staat zou achten. In een dezer dagen gehouden ledenver gadering van de afd. Schiedam van de Ned. Bond van Oud-Strijders en dragers van het Mobilisatiekruis werden de af tredende bestuursleden bij acclamatie her kozen. De heer D. Krook werd secretaris en de heer J. Engering tweede voorzitter, met als speciale taak de propaganda en publiciteit. Gistermiddag om 3 uur werd mevr. C. S. M. Z.—S. uit de Paulus Potterstraat door een herdershond in het rechterbeen gebeten. Passage: De onverschrokkenen (14 j.), behalve Donderdagavond. Monopole Theater: Van de wal ln de sloot (14 j.). R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Iedere middag van 25 uur, behalve Maandag, en Iedere avond van 7—8.30 behalve Donderdag en Zaterdag Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. B'illaa) Gorzen <H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.3ü8 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitlenen van boeken. Filiaal KetheJ (R.K. Ver Gebouw) elk» Zondag van half twaalf tot half één. Woensdag Gebouw Arcade: K.V.P. afd. Centrum alg. ledenvergadering. Donderdag Passage Theater: Schied. Kunstkring „De Derde" 8 uur. Musis Sacrum: Kath. Kring Dansavond Cilly Wang, 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek v. Westendorp, Singel 82. TONEEL EN MUZIEK Woensdag i Februari Schouwburg 8 uur: Rotterdams Kamerorkest, o.l.v. Piet Ketting. Soliste Eugenia Zareska Groote Schouwburg, 8 uur: Ballet der Lage w ra1 Caland West, 7.45 uur: Causerie, Piet Oomes „Literatuur als spel en als levens- boodschap". BIOSCOPEN Programma's van 28 Januari t/m 3 Februari Arena: Romeo en Julia 114 J.). Capttolt De pas des dood9 (14 11 Centraal: Gevaar lijke liefde (18 j.I. - Cineac: Thérèse, de he geerde vrouw (ontoelaatbaar). Colosseuml De drift in het bloed (ontoelaatbaar). Har monie: De eerbiedige lichtekooi (volw.) Lumière: Brood, liefde en fantasie (14 J.i. - Lutusca: De zigeunerbaron (a.l.). Passage. (Schiedam): De onverschrokkenen (14 J.). - Prinses: Door liefde onteerd (18 J.i. Rex: Lavastroom over Java (14 J.i. 't Vensten Sans laisser d adresse (strikt volw.). Vlc- baarj e' de begeerde vrouw (ontoelaat GELEGENHEID TOT INENTEN De ouders worden er op attent ge maakt dat er Woensdag 2 Februari a.s. in het wijkgebouw. Schiedamseweg 31, van 4 tot 4.30 uur gelegenheid is kinderen tot 6 jaar te laten inenten tegen Diph- therie. Kinkhoest en Tetanus. Het is in het belang van uw eigen kind en U helpt daarmee tevens voorkomen dat gevaar lijke besmettelijke ziekten in ons dorp de kop op kunnen steken. Het is dus ook 'n algemeen belang! Deze inentingen zijn geheel kosteloos. (Van onze Haagse redactie). Op een conferentie van minister Mans- holt met vertegenwoordigers van h I Be drijfschap voor Zuivel, het Centraal Schoolmelkcomité en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de wethouders Van den Oever uit Den Haag en Van der Vlerk uit Rotterdam heeft gisteren het Bedrijfschap voor Zuivel zich bereid ver klaard geld beschikbaar te stellen, waar door de verhoging van de ouderbijdrage voor de schoolmelh in verband met de stij ging van de melkprijs althans voorlopig achterwege kan blijven. ROTTERDAM, 31 Jan. 1953. 29 Jan. v.m.: 531 ton stukgoed Leeuwarden; 200 ton stukgoed Amsterdam; 418 en 380 ton gerst Delft- 171 en 160 ton gerst Zutphen; 107 ton gerst Doesburg, 70 ton gerst Hengelo; 209 ton granen Ravestein; 150 ton granen Deventer; 200 en 100 ton alluminium Utrecht; 230 en 150 ton stammen Eindhoven; 265 ton stammen Aayen; 250 en 170 ton erts Arnhem; 400 ton gips Nieuwesluis; 277 ton gips Zevenbergen; 410 en 300 ton palmpitten 1/varen. Totaal 52 reizen, 14 Vletreizen. 31 Jan. v.m.: 100 ton kunstmest Veenhuizen; 193 ton rnais Deventer; 2 x 200 ton gerst 1/varon, 100 ton gerst Akkrum; 2 x 200 ton schilfer» Veghel; 102 ton haver 1/varen; 234 ton kunst mest Zoutkamp; 200 ton kunstmest Delfzijl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2