Vrees voor te veel technische scholen onge grond mm Mendès-France lijdt nederlaag Overtollige boter naar Midden- en Verre Oosten Ziekenfondsen bieden mede werkers 6 pet. Chefarine 4 BUISMAN Tien ramen voor Sint Liduina STRIJD OM EEN SLUIS B ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN HET DELTAPLAN Industrie vraagt steeds meer leidinggevende en geschoolde krachten r JOHN BULL ONTDEKT 1 Bij het zilveren jubileum van dr ir J. S. Avan Alen WlilÉil K, Waardeloos J Waarschuwing i.v.tn. Noord-Afnka-debat Autobotsing in de mist Plannen voor twee lingen-congres Reeds vierduizd kippen afgeslacht Verhoging van netto-honorarium 4 beroemde genees middelen tegen griep In de Frankelandse kerk te Schiedam, het centrum der Sint Lid ui na-verering Tandartsen zeggen over eenkomst met zieken fondsen op Provinciaal Witte Paters benoemd Motorkunstenmaker in arrest Legerinkrimping is gevaarlijk voor V. S. Voor Lage Zwaluwe levensbelang BTNSDAG 1 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 f> Een zwaar gewonde; veel schade GESMOLTEN EN WEER GESTOLD EEN LEKKERNIJ VOOR OOSTERLINGEN Ze doen Amerikaansin Oirscliot In Venray Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. VIERVOUDIGE WERKING n4ije doet wonderen f WAAROM VALT WESTER- SCHELDE BUITEN DE STUDIE? Atelierbezoek I CTBORTE - STNDS OORLOGSTIJD VER DWENEN GEVONDEN Show met gevecht tot slot v -v'v T/ ANDAAG jubileert bij de Staatsmijnen de directeur, aan wie de topleiding van het uitgebreide complex chemische bedrijven te Geleen is toevertrouwd: dr ir J. S. A. J. M. van Aken. Vijf en twintig jaar geleden werd hij als jong ingenieur te werk gesteld op het grootste onderdeel van deze bedrijven, het toen juist gereed gekomen Stikstofbindingsbedrijf. Dit omvatte destijds alleen nog maar installaties voor de bereiding van ammoniak, zwavelzuur en stikstofmest stoffen. Thans vervaardigt het S.B.B. bovendien een hele serie andere artikelen, waarvan een der meest spectaculaire het product caprolactam is, dat de grond stof vormt voor de Nederlandse nylon. Dr ir Van Aken was bij de uitbouw van het S.B.B. en de problemen, welke die met zich bracht, van het begin af nauw betrokken. Hij werkte samen met de vroegere Staatsmijndirecteuren, prof. dr ir F. K. Th. van Iterson en dr ir D. P. Ross van Lennep, had een werkzaam aandeel in het opstellen en uitwerken der vele plannen en zag tenslotte de hele leiding over het S.B.B. aan zich toevertrouwd. In 1947 werden ook de andere onderdelen van de chemische sector der Staats mijnen, te weten: de cokesfabrieken Emma en Maurits, het Gasdistributiebedrijf, het Centraal Laboratorium, de afdeling Chemiebouw en de Octrooi-afdeling onder zijn leiding gesteld. Sinds 1 November 1949 waakt hij dan ook als directeur over al deze bedrijven. Er gaat heel wat om in die chemische sector der Staatsmijnen. Hij voor ziet een groot gedeelte van Zuid- Limburg van electricitcit en bijna heel Zuid-Nederland van gas. En men produ ceert hier met behulp van de in het eigen bedrijf opgewekte energie en met als grondstoffen lucht, water en het bij het vcrcoksen van de vetkool vrijkomende gaskunstmeststoffen, waarvoor men tot in Amerika en de tropen toe belangstelling heeft, benevens dozijnen soorten chemi sche producten, waar tal van Ned. indus trieën op voortbouwen en die dank zij hun kwaliteit eveneens in steeds toene mende mate kunnen worden geëxpor teerd. Zeer gevarieerd zijn de soorten vak lieden van hoog tot laag. waaraan men in de chemische sector der Staatsmijnen behoefte heeft. Onder deze vaklui zijn de chemici helemaal niet zo in de meer derheid, als men wel zou verwachten. Onder de meer dan 7500 employe's die hier een goed belegde boterham verdie nen. bevinden zich n. 1. eveneens tal van technici, zoals electriciëns, bankwerkers, lassers, tekenaars, meettechnici enz. ken goed voorbeeld van de gevarieerdheid der personeelsbezetting vormen de 381 hier werkzame M.T.S'ers: onder hen be vinden zich slechts 123 chemici tegenover 209 werktuigbouwkundigen en 49 electro- technici. Hoe staat het nu met de voorziening in de behoefte aan deze vele soor ten vaklieden bij de chemische be drijven der Staatsmijnen? Dat is een aan gelegenheid. welke de voortdurende aan dacht heeft van de jubilerende directeur Van Aken. Hij vertelde er ons uitvoerig over tijdens een onderhoud, dat hij ons dezer dagen toestond in zijn niet syn thetisch maar antiek gemeubileerde werkkamer, gelegen in het hart van het Centraal Laboratorium te Geleen. Directeur Van Aken begon met ons duidelijk te maken, dat de behoefte aan geschoolde krachten in de chemische sec tor elk jaar niet alleen kwantitatief, maar vooral ook kwalitatief .groter wordt Een en ander hangt nauw samen met het streven tevens noodzaak met het oog op de concurrentie en logische con sequentie van het voortschrijden der we tenschappelijke onderzoekingen van de Staatsmijnen om haar chemische bedui- ven steeds efficiënter en rendabeler te maken Ter illustratie hiervan diene b.v. dat de Staatsmijnen in 1930 lucht splits ten met apparaturen. die een capaciteit hadden van 2000 m3 lucht per uur; thans doet men dat met toestellen, welke per uur 22.000 m3 lucht kunnen verwerken, Daarnaast wekten de Staatsmijnen in 1930 met. eenvoudige apparaten stoom op. welke per ton f 12.50 kostte; thans kost een ton stoom nog slechts f 4.- a f 5.-, doch de apparatuur is dan ook veel ge compliceerder geworden. Deze voorbeelden zouden met vele an dere meer ingewikkelde uit de ehe- Drie jaar geleden, in het eerste kwartaal van 1952. had een Hage naar op een koolaspad op het ter rein van de Zuidhollandse Jacht- verenigina in de omgeving van 's-Gravenhage een damesring ge vonden. Al die tijd had hij de ring onder zich gehouden in de ver onderstelling. dat het een waarde loos voorwerp was. Dezer dagen l'et hi.i de ring aan kennissen zien, die van oordeel waren, dat hij lang niet waardeloos was. De man heeft toen mededeling van zijn vondst gedaan bij de politie. Het bleek een platina damesring te zijn, een zogenaamde met edel stenen bezette slagrirg" die zeker 19.000 gekost moet hebben Een briljant, welke de ring beva' heeft een verkoopwaarde van 4500. een andere steen of parel is er uit verwijderd. De ring draagt verder nog kleine brillantjes. Van het verlies van de ring ts nooit aangifte gedaan. De politie tracht nu de eigenares op te sporen. mische sector kunnen worden aangevuld. Over de hele lijn worden de producten van de chemische bedrijven steeds hoog waardiger. maar dat vereist ook hoog waardiger personeel! Kon men vroeger voor allerlei apparaturen volstaan met bedieningsvakliéden, die enige praktijk hadden in het huidige stadium heeft men mensen nodig, die vooraf een gron dige scholing hebben gehad en daarna nog lange tijd praktijk moeten doen om geheel voor hun taak berekend te kunnen zijn. De Staatsmijnen doen alles wat mo gelijk is om het personeel van de che mische bedrijven een goede scholing te geven. Allerlei bcdrijfscursussen maken het de jongelui, die van de ambachts scholen of de enkele jaren geleden te Ge- lecn geopende Tcchn. School voor de Che mische Industrie in haar soort de enige van Nederland komen, mogelijk zich op te werken tot gedegen vaklieden, tot bazen en als zij veel in hun mars hebben, ook tot hogere functies. Deze cursussen sluiten zó op elkaar aan, dat een brillante jongeman, die al leen ambachtsschoolonderwijs heeft geno ten, zich zelf zó kan scholen, dat hij la ter in zijn branche voor een topfunctie in aanmerking komt. Er deden zich bij de Staatsmijnen reeds eerder dergelijke pro moties voor. En vooral in de chemische sector zijn er kansen voor „self-made men". Bijna ieder, die hier werkt, heeft zelf zijn positie min of meer geschapen. In deze jonge industrie hangen immers de promotiekansen niet et van het over lijden van voorgangers, doch alleen van eigen kunde en kennis. DE STAATSMIJNEN kunnen echter zelf niet alles doen. Zi1 kunnen hun mensen specialiseren maar voor het leggen van de basis moeten andere instanties zorgen. Hierover pratende kwam directeur Van Aken uiteraard op De Franse regering heeft gisteren in de Nationale Vergadering een nederlaag ge leden, toen haar verzoek om hernieuwing van een crcdiet voor civiele uitgaven met 325 tegen 286 stemmen werd verworpen. Het crediet betrof alleen de maand Fe bruari. Omdat de begroting voor 1955 nog niet in haar geheel is goedgekeurd, is hel nodig en in soortgelijke gevallen ge bruikelijk om provisorisch credicten voor een maand goed te keuren. De nederlaag der regering brengt niet het aftreden der regering mede. Wel blijkt, dat het leven van het kabinet op het spel zal staan tijdens het debat over de N.-Afrikaanse politiek, dat Woensdag begint. Vrijdag, aan het eind van dit debat zal de regering een vertrouwensvotum vragen. Tegen de regering stemden gisteren da onafhankelijken, boeren, dissidente Gaul listen, communisten en MRP-ers. Een aan. tal radicalen en Gaullisten stemden even* eens t6££6n. Naar het schijnt is de regering van plan om binnen enkele dagen opnieuw te vra gen om credieten voor de civiele uitgaven voor de maand Februari. Inmiddels maken de Frans-Tunesische onderhandelingen, die nog steeds over de te verlenen autonomie in P'arijs worden gevoerd, goede vooruitgang, zo werd gis. teren vernomen. De premiers van Frank rijk en Tunesië, de heren Mendès-France en Tahar ben Ammar bereikten overeen stemming over het zeer netelige vraag stuk van de rechterlijke macht. De kwestie van het Franse bestuur over het vlootsteunpunt Bizerta en het woes- Te Westerbroek is gistermiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbjj veel mate riële schade ontstond en een persoon ernstig gewond raakte. De 28-jarige architect H. F. M. B. uit Hoogezand/Sappemeer reed in de rich ting van Hoogezand. Te Westerbroek wil de hij een voor hem rijdende auto passeren. Vermoedelijk tengevolge van de dichte mist zag hij te laat, dat van de tegenovergestelde richting een grote vrachtauto, beladen met pakken stro naderde. Er ontstond een nevige botsing. De personenauto werd aan de voorkant volledig ingedrukt. De vrachtauto, een truck met trailer, raakte van de weg en kantelde. De stropakken kwamen aan de weg te liggen. De bestuurder van de personenauto werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen gebracht. Door de ravage en mede door dat het uitzicht zo slecht was tengevolge van de mist ontstonden nabij de plaats van het ongeluk nog verscheidene aan rijdingen, waarbij zes auto's licht werden beschadigd. Vertegenwoordigers van Denemarken, Nederland, Australië, Nieuw Zeeland en Canada zullen Donderdag a.s. met verte genwoordigers van de Ver. Staten bijeen komen op het Amerikaanse ministerie van landbouw, om de laatste hand te leggen aan een enorm plan tot oplossing van het vraagstuk der overtollige boter van die landen door de boter in de vorm van „ghee" aan het Oosten te verkopen. „Ghee" is het vloeibare product van bo ter, die gesmolten en daarna afgekoeld is. De westerlingen houden niet van de r^n" zige smaak, maar voor milJioenen in het Verre- en Midden Ooster Is het lang is deze in die landen schaars geweest. De functionarissen, die een verkoops plan hebben uitgewerkt, zeiden, dat dit plan Australië, de grote Europese boter- producenten de V S. en Canada in een internationaal coöperatief afzetplan bijeen zou brengen. Deze landen, die verontrust waren over de mogelijke dumping van overtollige Amerikaanse boter op de we reldmarkten, zouden hun eigen overtol lige boter als „ghee" kunnen afzetten Zij verklaarden, dat de voor „ghee" gevraag de prijs omstreeks 25 dollarcents per pound (0.453 gram) zou zijn en dat de kosten voor de verwerking van boter tot ghee om streeks vier dollarcents per pound zouden bedragen. Het ligt in het voornemen een reusach tige advertentie-campagne voor „ghee" op te zetten in alle landen, waar dit product ■jcA afvraagde lekkernij. Reeds jaren verkocht zal worden. het chapiter „technisch onderwijs" te recht. Wij hoefden hem niet te vragen of hij voorstander is van een .tieuwe M.T.S te Geleen, want hij behoort zelf tot de genen, die het initiatief namen voor de plannen daaromtrent. En hij is bepaald niet enthousiast over de steun, welke de ze plannen elders ondervinden. Ik begrijp niet, dat men soms een ze kere vrees aan de dag legt, dat er eens ergens een M.T.S. te veel zou komen, zo zeide hij. Dit behoeft wat Geleen betreft, zeker niet het geval te zijn. Iedereen is het er toch over eens. dat ons land moet industrialiseren en dat er veel mensen in de industrie te werk moeten kunnen worden gesteld. De techniek wordt ech ter hoe langer hie ingewikkelder en dus moeten aan de mensen die in de industrie werken steeds hogere eisen worden ge steld. Dit betekent derhalve, dal ook het peii van het technisch onderwijs dient te worden opgevoerd. De vraag rijst, zo vervolgde dr. Van Aken. of onze Muio's en H.B.S.' en niet meer mensen dan nodig zijn opleiden voor de administratieve beroepen. Aan goede va'-...ensen is echter grotere behoefte Waarom dan een zekere aarzeling ten aanzien van een uitbreiding van ons technisch onderwijs? En wat de Mijn streek betreft, die toch een van de be langrijkste industriegebieden van Neder land is: men hoeft niet bevreesd te zijn, dat er spoedig te veel technisch geschool de arbeidskrachten komen. Voor mij is het evident geen probleem, aldus dr. Van Aken, dat in Geleen een M.T.S. moet komen. En ik heb het ook nog nooit mee gemaakt - zelfs in de ergste crisisjaren niet, dat een goed vakman geen werk kon vinden. OVENDIEN moet men vooruit den ken. zo vervolgde de jubilaris. Het is niet voldoende dat men voor de industrie de mensen opleidt, die op het ogenblik nodig zijn. Evenmin is het vol doende dat men deze mensen alleen mee geeft, wat zij dadelijk nodia hebben Men moot eraan denken, dat zij ook geschikt moeten zijn voor de weer zoveel ingewik kelder industrie van morgen en overmor gen. Men mag hen gerust meer meege ven. dan voor de naaste toekomst strikt nodig is; men mag hen gerust op een voorlopig eventueel wat te brede basis laten starten, want zij moeten twintig dertig jaren toe komen met hun kennis. Wat zij nu nog niet dadelijk nodig heb ben, kan hen en de industrie! - in de toekomst zeer goed van pas blijken te komen. Waarom zou men trouwens ook op het gebied van het technische onderwijs niet een paar risico's aan mogen durven? De industrie moet heel wat grotere nemen. In de chemische sector der Staatsmijnen heeft men acht a tien jaar nodig eer een nieuw onderdeel het stadium „rea geerbuis-proeffabriek - opening definitie ve fabriek" heeft doorlopen. Maar de we tenschap vordert zo snel. dat een nieuwe fabriek al verouderd kan zijn. voordat zij ereed is! Bezien wij het probleem in internatio naal verband zo zeide directeur Van Aken ook nog. dan kunnen wij ons af vragen of Europa en op de eerste plaats natuurlijk ons land op den duur, wat het intelligentiepeil betreft, wel „bij" zal kun nen blijven bij Amerika, waar zovele jon gelieden tot hun zestiende jaar High School met haar vele keuzevakken vol gen. Misschien is het zaak, dat wij ook in ons land zo ver gaan. Daarvan zou de industrie in grote mate kunnen pro fiteren. Niet het minst ook zouden de chemische bedrijven der Staatsmijnen er profijt van hebben, wanneer over de hele lijn de jeugd langer en beter wordt 1 gevormd. Waaraan deze bedrijven nog wel tijngebied aan de grens in het Zuidende mceste behoefte hebben, dat zijn ge- moet onder andere nog worden geregeld schoolde en intelligente arbeiders. Daar- De Tunesiërs zijn het er in principe mes eens, dat deze gebieden als militaire dis tricten onder Franse controle blijven maar er bestaat verschil van mening over de uitgestrektheid van beide zones. naast is er een tekort aan geschoold lei dinggevend lager personeel, maar dit wordt vanzelf opgelost, als men voldoen de daarvoor in aanmerking komende ar beiders verder op kan leiden. De gemeente Oirschot in Noord-Brabant hoopt op 21 en 22 Mei een groot aantal Europese tweelingen te kunnen begroeten. De sport- en ontspanningsvereniging „Orion", die telkenjare athletiekcrosses organiseert, is nameliik voornemens haar vijfjarig bestaan luister bij te zetten met het organiseren van een Europees twee lingencongres. Burgemeester E. Steger, die ere-voorzitter is van de vereniging, heeft zijn medewerking toegezegd. De deelnemers zullen in Oirschot en Best worden ondergebracht. Als minimumleeftijd voor de tweelingen houdt men 15 jaar aan. Een maximum leeftijd is er niet. De leukste tweeling zal de titel: „Europa-tweeling 1955" krijgen. Verder zal men de tweelingen in diverse klassen indelen: er zijn tweelingen, die als twee druppels water op elkaar ge lijken, maar ook tweelingen, die enorm van elkaar verschillen. Zo zullen er titels zijn voor de lichtste en voor de zwaarste tweeling, voor het meest uiteenlopende paar enz. Zaterdag 21 Mei worden de deelnemers aan het tweelingencongres des middags officieel door het gemeentebestuur ont vangen. De pseudo-vogelpest, die sinds enige maanden heerst onder de kippenstapels in de omgeving van Venray, is nog steeds niet bedwongen. Op last van de overheid zijn thans reeds vierduizend kippen afge slacht. terwijl de gemeente-arbeiders nog iedere dag doorgaan met afslachten. Om de plaag verder in te dammen heeft de burgemeester van Venray thans bevolen, dat huisdieren zoals honden, katten, dui ven en alle pluimvee voorlopig moet blijven opgehokt, terwijl alle handel en vervoer ten strengste is verboden. O Naar wij vernemen hebben de gezamen lijke organisaties van de ziekenfondsen, bestaande uit bet Centraal Overleg Zie kenfondsen, de Federatie van door Verze kerden en Medewerkers Bestuurde Zie kenfondsen en de Stichting Autonome Zie kenfondsen aan alle medewerkers van de fondsen, dus huisartsen, specialisten, tandartsen en apothekers aangeboden de netto-honoraria te verhogen met 6 pet., welke stijging de fondsen gerechtvaardigd achten in verband met de stijging van lo nen en van de levensstandaard, welke ge durende het afgelopen jaar heeft plaats gevonden. Dit voorstel moet nog nader uitgewerkt worden. In de eerste plaats zal hierbij moeten worden vastgesteld, welk bedrag aan kosten moet worden afgetrokken voor het netto-honorarium wordt verkregen Voor die medewerkers, die volgens abon- nemenstarieven werken zal dit waar schijnlijk eenvoudiger zijn. dan voor hen, die volgens een verrichtingentarief hun diensten verlenen. De huisartsen werken thans volgens een abonnementstarief van 7 per ziel voor (Advertentie) De veerdiensten staan als altijd in het middelpunt der belangstelling zolang er geen uitzicht is op een vaste verbinding. Het is zeer verheugend te horen dat enkele boten zullen worden vergroot, en zelfs dat er twee zeer grote ponten op stapel gezet zullen worden, aldus de voor zitter van de K. v. K voor Zeemvsch Vlaanderen, ir C. A. L. Horstman in zijn Maandag j.l. uitgesproken nieuwjaarsrede Zodra echter over enkele jaren deze plan nen zjjn uitgevoerd, zijn we nog net zo ver, omdat het vervoersaanbod in sterk stijgende lijn gaat. Waarom kan dit pro bleem niet radicaal aangepakt worden door ook van overheidswege aandacht te besteden aan de inpoldering van het land van Saaftinge? Wij misgunnen de Noordbevelanders hun vaste verbinding niet zodra het drie- eilandenplan wordt uitgevoerd, aldus spr., maar wij verwonderen ons toch wel over de grote officiële aandacht die er aan be- Een Engelsman kreeg een busje BUISMAN in handen en las er o.a. op: „Bespaart op Koffie", waarop bij onmiddellijk begreep waarvoor BUIS MAN diende, door het te vertalen met "The best part of your Coffee". Zo is het ook, geen lekkerder en voordeliger koffie dan met "BUISMAN". Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje BUISMAN Schiedam, dc stad van de H. Liduina heeft zijn grote Liduina-heilig(]„m in 'dc' Dekenale ofwel Frankelandse kerk Ge durende de laatste jaren is lie) streven om van deze kerk het grote centrum voor Nederland en daarbuiten van dc Liduina- vcrering te maken, steeds sterker gewor den. Een actief St Liduina-comitc doet al het mogelijke, om dc verering van deze Schiedamse. maar tot in de uithoeken der wereld bekende heilige te bevorde ren. Het aantal pelgrims stijgt steeds. Wat het buitenland betreft, speciaal dc Belgische bedevaart behoort tot dc evenementen, die bewijzen, dat Sinte Lijdwijd bij velen een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Doelbewust gaat het St Liduina Comité voort op de eenmaal ingeslagen weg. Het resultaat van de ontplooide activiteit zal zich binnen afzienbare tijd in een bijzon der kunstwerk manifesteren. Dit kunst- werk, een geschenk van de parochianen bestaat uit tien grote, gebrandschilderde ramen, waarop het leven van de H In het ruime, moderne atelier van de kunstenaars konden we dc ontwerpen be wonderen. Tevens stonden er reeds enkele werktekeningen van de ramen, die het eerst zullen worden uitgevoerd. Na over leg met de opdrachtgevers hebben de gebr. Henderickx een plan opgemaakt, om in eerste instantie dc drie hoven- en de drie onderramen te maken, die geza meniijk wat de voorstelling betreft, min of meer een geheel vormen, als het ware de kern van de visie, welke de kunste naars op het leven van Sint Liduina in hun schepping willen ontplooien Ze ho- Pen, deze zes ramen in October a.s. gereed te hebben. Alsdan worden ze tegelijker tijd ingezet, zodat er zo weinig mogelijk storende werking in l;et ceheei zal optre den. De huidige ramen kunnen aldus zo lang mogelijk gehandhaafd blijven cn de kerkgangers zullen zich t.z.t. opeens voor een nieuw afgerond kunstwerk zien ge plaatst. In Augustus 1956 hoopt deken Reijnen zijn veertig-jarip priesterfeest te herden- fraaie St Liduinafresco in de Frankeland se kerk. Het glas voor de nieuwe ramen is door de kunstenaars zelf uitgezocht in de grote fabriek van z.g. antiek glas van Mittinger Co te Darmstadt, waar een oude glas blazerstraditie wordt voortgezet en al het glas nog met de mond geblazen wordt. Dezer dagen arriveerde het in Schiedam, zódat de kunstenaars aan de slag konden gaan. om wat ze op papier tekenden, in een glorieuze werkelijkheid van flonke rende en boeiende kleuren om te zetten waarop net ïeven van jr- - Uduina staat afgebeeld De gebroeders Ken ^eze gelegenheid zal worden aange André on Frits Henderickx, glazeniers te pspen. om de tier; ramen, die dan gereed Schiedam, zijn thans begonnen met het verwerkelijken van de projecten, waar toe ze in 1952 opdracht kregen °?rsPronkelijke ontwerpen zijn in dertijd in de kerk tentoongesteld geweest Lr is toen enige critiek uitgeoefend. Men wees er op dat enkele heiligen, die een rol in het leven van St. Liduina en in haar tijd hebben gespeeld, een plaats hadden moeten vinden in de rij van figu ren, welke door de kunstenaars in hun allegorische voorstellingen werden opge nomen. Intussen, het ligt in de bedoeling de St Liduinakerk nog van meer nieuwe ge brandschilderde ramen te voorzien en daarin zal aan het geopperde bezwaar te zijner tijd tegemoet kunnen wmden ge komen. Toch hebben de kunstenaars ge meend, in enkele ramen veranderingen te moeten aanbrengen, zodat die in be langrijke mate verschillen van het oor spronkelijke ontwerp. Op de definitieve ontwerpen is thans het nihil obstat van het Liturgische Commissie van het bis dom Haarlem verkregen. We hebben dezer dagen de kunstenaars in hun moderne atelier in een oude zo niet de oudste buurt van de stad opge zocht en vernamen van hen een aantal Interessante bijzonderheden. Er komen in het priesterkoor van de St Liduina kerk zoals gezegd tien nieuwe ramen Het zijn er vijf van vijf meter bij ander halve meter, en daarboven komen, door een rand muur gescheiden, maar er toch een geheel mee vormend vijf spitsboog- ramen, elk zeven meter hoog en even eens ande halve meter breed Voor het geheelzal ruim honderd vierkante meter gebrandschilderd glas nodig zijn. zullen zijn, op p^chtige wijze te onthul len. We geven hier nog een korte beschrij ving van de voorstellingen, vervat in de afzonderlijke ramen. Het centrale boven raam geeft de figuur van Sint Liduina weer. die aan weerszijden, in aansluitende ramen, geflankeerd wordt door Neder landse en andere heiligen, die haar tijd genoten waren. Dc twee buitenste ramen bevatten engelenfiguren. De benedenra men, waarin het aardse leven van de hei lige in beeld gebracht wordt brengen in hen centrum het begin van het lijden van Sint Liduina (de val op het ijs) in beeld, geflankeerd dooi symbolische voorstellin gen van de stoffelijke en geestelijke nood j der mensen. De uiterste ramen geven de verering van St Liduina weer: in een pro cessie en door een groep Belgische pel grims. Onderaan bevinden zich de wa pens van de elf Nederlandse provincies, met het opschrift: „Gij zijt de glorie van onze stad het sieraad van ons eigen volk", met de jaartallen 1853—1953. ter herinnering aan het eeuwfeest van de pa- j rochie. (De Frankelandse parochie be stond in 1953 honderd jaar). De gebroeders Henderickx hebben in Schiedam op het gebied der kerkelijke kunst reeds eerder proeven van hun kun nen afgelegd met drie ramen voor de Ha- venkerk. welke in 1949 in de Mariakapel werden aangebracht. Ze zijn momenteel ook bezig met gebrandschilderde ramen voor de Maria Magdalenakerk in Maas land, terwijl ze voor de kerk te Maassluis staties maakten, vervaardigden ook een Liduinaraam voor het R.K. Weeshuis ie Leiden Werk van hen hangt in het stad huis van Wandsworth (een voorstad van Londen) en in het K.L.M.-kantooi te New York. Ze hebben voorts zowel te Schie dam als daarbuiten o.a talrijke plastieken uitgevoerd. Van hun hand is tevens het de eerste 3000 ingeschreven patiënten en van 5 voor de volgende Rekent men, dat in genoemde 7 ongeveer één derde aan kosten begrepen is, dan zou 6 pet van het restant neerkomen op ca 28 cent. Het is nog niet duidelijk, of het aanbod van de ziekenfondsen voor de huisartsen ook bedoeld is voor het aantal ingeschre ven patiënten boven de 3000, hoewel dit gezien de motivering van het voorstel, alleszins redelijk zou zijn. Naar wij van de zijde der medici verne men, zal dit aanbod van de ziekenfondsen worden aanvaard, zij het dat men uit drukkelijk hiermee niet wil vooruitlopen op de uitkomsten van studies en bereke ningen welke in voorbereiding zijn en op grond waarvan men de onderhandelingen met de fondsen over de definitieve hoogte van het honorarium tot een goed einde hoopt te kunnen brengen. Aangezien uit een van de organisaties van algemene ziekenfondsen ontvangen schrijven niet voldoende duidelijk blijkt, dat de in dat schrijven toegezegde nadere definitieve voorstellen met betrekking tot een voorlopige regeling inzake de honorering van tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden in overeenstem ming kunnen zijn met het besluit van de algemene vergadering der Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde van 17/18 December 1954 heeft het hoofdbestuur dezer maatschappij de onlangs met de ziekenfondsorganisaties gesloten overeenkomst, als gevolg waar van voorlopig op de oude basis kon wor den doorgewerkt, met ingang van 1 Maart 1955 opgezegd, aldus deelt de maatschappij mee. Mocht blijken, dat de nader uitgewerkte voorstellen van de ziekenfondsorganisaties voor de algemene vergadering van de maatschappij, die medio Februari bijeen zal komen, als interimregeling aanvaard baar ziin, dan kan een nieuwe overeen komst worden gesloten en ter goedkeuring aan de ziekenfondsraad worden voor gelegd. steed wordt, om 7000 inwoners, merendeel landbouwers, uit hun isolement te ver lossen. Een vaste verbinding van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zou niet alleen voor het veel intenser bedrijfsleven, maar ook voor de ruim tien maal zo grote bevolking, een verbetering brengen. Tot nog toe heeft alleen Rijkswaterstaat de inpoldering van Saaftinge bestudeerd. Spr. hoopt dat het rapport der Kam?r hierin verandering zal brengen. Zal het Delta-plan voor overig Zeeland van enorm belang zijn, wij kunnen voor ons gebied slechts enkele bijkomstige voordelen ontwaren. Het is de vraag of het Westen een weg over de dammen om naar Holland te gaan, zal preferen Voor lopig ziet het ernaar uit dat deze route zeer zig-zag zal gaan lopen. Misschien iai het Oosten, eenmaal de Schelde gepasseerd zijnde, een kortere weg zal krijgen via St Philipsland en Tien Gemeten naar Rotterdam. Maar onze handicap ligt niet na de Schelde, maar in de Schelde. En daarom kunnen wij slechts betreuren dat de minister van Verkeer en Waterstaat opdracht heeft gegeven een Delta-plan te ontwerpen zonder de Westerschelde in de studies te betrekken. Wij kennen de be weegredenen hiertoe niet en kunnen met geloven dat de minister voor ons gebied een tweederangs veiligheid voldoende zou achten. Ik hoop echter, aldus ir Horstman, dat zeer spoedig het gehele probleem van de Westerschelde en van onze vaste verbin ding zal worden bestudeerd. Naar wjj van officiële zijde vernemen is de zeereerwaarde pater drs P M. J. de Rujjter door het hoofdbestuur van de So ciëteit der Witte Paters te Rome benoemd tot opvolger van de hoogeerw. pater H. J. M. Hartman als Provinciaal der Neder landse Witte Paters-Provincie. Pater De Ruyter zal met ingang van 7 Maart zijn nieuwe functie op zich nemen. De nieuwbenoemde Provinciaal werd op 25 November 1914, te Dongen geboren. Na zijn eindexamen aan het Canisiuscollege te Nijmegen studeerde hij wijsbegeerte aan het Philosophicum der Witte Paters te Esch (Boxtel), waarna hij in 1935 naar Algiers vertrok om aldaar het noviciaat te maken. Van 1936—1937 studeerde hii theo logie aan het grootseminarie der Witte Paters te Thibar (Tunis), van 1937 -1940 »e 's-Heerenberg, alwaar sinds 1937 het Ne derlandse (internationaal) grootseminarie der Nederlandse Provincie te gevestigd. Pater De Ruijter werd op 9 Maart 1940 priester gewijd. Van 1940—1943 studeerde hij theologie aan de R. K. Universiteit van Nijmegen. Van 1943—1949 was hii aan bo vengenoemd seminarie te 's-Heerenberg professor in de theologie. Na enige tijd de taak te hebben vervuld van interimair overste der Procure te Rotterdam, vertrok hij in October 1950 naar Midden-Afrika, Lwangwa, waar hii tot het begin van dit jaar als missionaris werkzaam was. In 1945 is bij de inboedel van een SS- officier in Udde] op de Veluwe een cibo rie in beslag genomen, die dezer dagen als zodanig is herkend. Het is een hoge cibo rie van verguld zilver. In de voet aan de binnenkant staat het jaartal 1799 en de inscriptie: I. Hulsham. Ieder die iets weet over afkomst of eigenaar van deze ciborie wordt verzocht zich in verbinding te stel len met J. M. M. Schmand. Pastoor, Rijksstraatweg 58 te Haren (Gr.) Al gedurende enige dagen vormde een jonge motorrijder een opvallende ver schijning op de wegen van Goeree-Over- flakkee. A. J. v. d. D„ een jongeman uit Oude Tonge. reed op een rode motor los- hand. ging scheef op de snelle racer zitten, ging er zelfs bovenop staan. Hij han delde hierdoor in strijd met de verkeers- wetgeving en liep vorige week derhalve al een proces-verbaal op, waarna een tweede te Rotterdam volgde wegens los- hand rijden. Zondagmiddag kwam v. d. D. stunts uithalen op ie brede verkeers weg van het Beneden Zandpad te Mid- delharnis. Natuurlijk trad ook nu de po litie op. maar v. d. D. gaf noch gehoor aan het bevel om zijn rijbewijs te tonen, noch aan dat om zich op 't politiebureau te vervoegen. Dit laatste verzocht de po litie hem om geen oploop tijdens op maken van verbaal te veroorzaken. Die oploop ontstond door het verzet van de motorrijder echter toch en er volgde zelfs een vechtpartij met de politie, die genoodzaakt was versterking te laten komen. Toen die arriveerde hadden zich zeker wel tweehonderd jongelui met het geval bemoeid, ten aanschouwen van een nog groter aantal voorbijgangers. De politie werd met stenen bekogeld. De wachtmeesters werden, doordat een hun ner tot bloedens toe gewond was geraakt, genoodzaakt om van de gummistokken en tenslotte zelfs van de revolvers ge bruik te maken. Met de sterke arm werd v. d. D. toen naar het politiebureau ge bracht en gearresteerd. De motor werd in beslag genomen, pro ces verbaal volgde wegens vele overtre dingen: het niet tonen van het rijbewijs op eerste vordering van een daartoe be voegd ambtenaar, het niet stoppen op be vel. het in gevaar brengen van het ver keer, het plegen van verzet en weder- spannig optreden enz. Wij vernamen, dat de justitie scherp wenst op te treden in dit geval en dat snelle berechting gevraagd. Donderdag a.s. zal v. d. D. voor de officier van justi tie bij de rechtbank te Rotterdam worden geleid, terwijl reeds Vrijdag berechting plaats vindt door de kantonrechter te Rotterdam van de overtredingen,'die als misdrijf worden aangemerkt: de kanton rechter te Sommelsdijk heeft zich direct ermede accoord verklaard dat ook de overtredingen, die hij anders te beoorde len zou krijgen, berecht zullen worden eveneens Vrijdag door de Rotterdamse kantonrechter. Generaal Ridgway, stafchef van liet Amerikaanse leger, heeft gisteren in de commissie voor de strijdkrachten van 't Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de door de regering voorgestelde inkrim ping van de landstrijdkrachten de veilig heid der V.S. in gevaar brengt. De commissie stelt een onderzoek in naar mogelijke inkrimping van 't mi litaire personeel in het komende jaar. Vermindering van strijdkrachten, aldus Ridgway, zou een grote hergroepering der Amerikaanse troepen in de gehele wereld met zich meebrengen. Volgens het regeringsvoorstel zou het leger tegen het einde van het belasting jaar 1956 ongeveer 140.000 man minder tellen. Het telt thans 1.170.000 man. Een der nieuwegebrandschilderde ramen voor het St Liduina-heilin dom te Schiedam, die het eerst ge reed zullen komen: de heilige na haar val op het ijs. Een oud strijdpunt tussen de gemeente Lage cn Hooge Zwaluwe en de Rijkswa terstaat dreigt tot een ramp voor genoem de gemeente uit te groeien, indien men niet op korte termijn tot overeenstemming kan komen. Het betreft hier een geschil, dat om streeks 1940 ontstond tussen de gemeente en de Rijkswaterstaat over het aanbren gen van een schutsluis in de dijk van de Prinses Louispolder, welke dijk bovendien over een afstand van 400 meter nog niet voltooid is. Zal de dijk eenmaal afgebouwd zijn, dan is de binnenhaven van de ge meente afgesloten. Daarom wil de ge meente een sluis in de dijk, terwijl Rijks waterstaat het standpunt inneemt, dat de haven dan buiten de dijk moet worden aangelegd. Tijdens de Februariramp van 1953 en wederom tijdens de stormvloed in Decem ber van het afgelopen jaar dreigde voor tie ongeveer dertig industrieën, die rond de binnenhaven zijn gevestigd, groot ge vaar. Dank zij getroffen maatregelen kon men dit gevaar grotendeels bezweren, doch een van de grootste bedrijven, de „Vlasstichting", liep in December onder, hetgeen een schade betekende van onge veer 100.000. Uit eigen middelen kan men deze schade niet bestrijden, waardoor een tachtigtal arbeiders werkloos dreigt te worden. Was Rijkswaterstaat eerst bereid, een schutsluis te bouwen van 416 meter door gang hetgeen te gering was voor de schepen, die de haven gebruiken thans zijn, mede tengevolge van de Deltaplan nen. de technische bezwaren tegen de bouw van een grotere sluis opgeheven. De dijk zal worden doorgetrokken en de sluis met voldoende breedte zal er eerlang komen. Maar voor Lage en Hooge Zwaluwe is deze toezegging niet vol doende, daar er alle kans bestaat, dat de beslissing over dit onderwerp nog lange tijd op zich zal laten wachten. En inmid dels kan het getij voor de gemeente waar het betreft het aantrekken van industrieën keren, met alle gevolgen van dien De be slissing dient thans genomen te worden en met de uitvoering van de werken zou men liever vandaag dan morgen moeten beginnen. Een adres in deze geest zal de zer dagen aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden terhandgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3