AMERICAN Maatregelen tot vermindering en tot opheffing van onderwijzerstekort Naar verbonden eilanden COMMENTMR Nieuwe wegen door Deltaplan Minister Cals lost een belofte in Situatie in 1956 toch moeilijk Zaken zijn zakenmensen zijn mensen Dat onrecht gaat verdwijnen reen verlengstuk van ondernemer 85 ct. „Zo maar" iemand afgeranseld Kernreactor nabij Oosterbeek? Nieuwe opleiding, opening mogelijkheid tot universitaire studie, correctie van salariëring, verlaging leerlingenschaal, spreiding van cursussen, kweekscholen, spoed- faciliteiten voor dienst plichtigen, enz. Verhoging van bedrijvigheid en welvaart Henk van der Maze C<G A PÈTTP DONDERDAG 3 FEBRUARI 195.1 is'»v-a 20 stuks (In ccllopbaan Flinke straffen voor sadisten Te weinig geraamd Hoger aanbod in komende jaren Spoedcursussen Kleuterleidsters Indien de noodmaatregelen, waar van hier sprake is, worden getroffen, zal de situatie in 1956 nog moeilijk zijn. De minister blijft zich daarom bezinnen op maatregelen, die een verbetering in de situatie kunnen brengen. Hij houdt zicli aanbevolen voor het vernemen van denkbeelden die daartoe zouden kunnen mede werken. NOORSE BISSCHOP WIJDT PRIESTERS IN OLDENZAAL Op lange en korte termijn Gehuwde onderwijzeressen Weg Zierikzee-Tien Gemeten Tijdwinst JONGENS SPEELDEN MET MUNITIE Gunstig voor landbouw PAGINA 3 Wegens openlijke geweldpleging zijn twee Nijmeegse jongemannen van om streeks 20 jaar Woensdag door de Arn hemse politierechter veroordeeld tot 12 weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, terwijl een derde 8 weken kreeg, waarvan eveneens de helft voor waardelijk. Bovendien werd onmiddellijke gevangenneming gelast. De drie onverlaten waren op 23 Januari na middernacht uit een café gekomen en hadden de afspraak gemaakt om eens iemand „af te tuigen". Voor het Nijmeegse gemeentehuis stond een jongeman met zijn meisje te praten en zond°r dat daartoe ook maar de minste aanleiding bestond stapte een van de drie op het paar af en gaf de jongeman een klap in het gezicht. Dat was het sein voor de beide anderen. Terwijl een van de drie de jongeman vast hield, begonnen de andere twee er op los te slaan. Toen de jongeman viel, schopten zij hem in het wilde weg, ook zelfs, toen hij tenslotte doodstil lag. Het meisje schreeuwde intussen luidkeels om hulp, waarop het slachtoffer van de jeugdige sadisten door twee politiemannen kon worden ontzet- Was dit niet gebeurd, zo zei de officier van Justitie, dan had het drietal waar schijnlijk terecht moeten staan wegens ge weldpleging met dodelijke afloop, want de jongeman was er reeds erg aan toe; een oog was geheel dichtgeschopt en zijn ge laat vertoonde ernstige verwondingen. Voor de rechter gaf het illustere drietal toe, dat zij hun slachtoffer helemaal niet kenden, dat deze geen aanleiding had ge geven en dat zij eenvoudig zin hadden gehad om eens iemand een pak ransel te geven. Bij de mondelinge behandeling van de behoefte aan onderwijzers bij het gewoon- en de voorziening in die behoefte" voortgezet gewoon lager onderwijs en rte voorziening in die üetioeiie in de Eerste Kamer in jj. heeft minister Cals medegedeeld, dat hij bereid was de door hem gegeven prognose nader te bezien in het licht de toekomstige van de dooi m mn -mo-i" v,r_, worden zijn gesteld. Van dit aantal zijn 308 ge huwde vrouwen. Indien wordt aangenomen, dat op 31 December jl. juist niet van een werkelijk tekort sprake was (en dit is gezien de ge geven cijfers zeer waarschijnlijk) dan zouden de werkgemiddelden van de te korten voor de komende jaren er aldus uitzien- 1955: 680; 1956: 2590; 1957: 2310; 1958: 2350; 1959: 2210; 1960: 1885 en 1961: 815 Uit het volgende zal echter blijken, dat deze aantallen te hoog moeten worden ge- Vooreerst zijn de aantallen toegelaten tot de kweekscholen in 1954 groter dan tot nu toe het geval was. Werden in 1958 2806 leerlingen tot de klassen I en II en 555 tot de klassen III en IV toegelaten, in 1954 gingen 3518 leerlingen naar klasse I (geen enkle naar II) en 820 naar III en IV. In totaal is dat bijna 1000 of wel 30 procent meer dan in 1953. In 1956 en 1957 October J enfers van de J ,lr.r,v het C.B.S. Herziene berekeningen omtrent Toon der Nederlandse bevolking 1951-1981". Met name «Ie invloed op de onderwijzersbehoefte van de na 1964 te verwachten nieuwe geboortegolf en die van mogelijke wijzigingen in het jaarlijks emigratiesaldo. In'de onderhavige vervolg-nota lost de minister zijn belolte in. Van de gelegenheid maakt liij gebruik de later bekend geworden statistische gegevens betreffende de voorzieningen in de behoefte aan onderwijzers te toetsen aan de prognosecijfers en tevens geeft hij een overzicht van de maatregelen, die bij ter vermindering en ophefling van het onder wijzerstekort zal treffen. Bij de voortzetting van de prognose tot 1980 galt Wj uit van dezelfde Porrussen als die, welke voor de prognose tot 19/u hebben gegolden, t.w. geen verlaging van de leerlingenschaal, geen verlenging van de leerplicht en een jaarlijks emigTatie- saldo van 30.000. Overigens is voor de periode 1970—19BU voor G.L.O. en V.G.L.O. de constante klassedeler 34,4 (zijnde die, welke gold voor 1970) aangehouden; voor de andere takken van onderwijs .zijn dezelfde klasse delers als in de eerste nota genomen.. Het jaarlijkse aanbod van onderwijzers is op 3100 gehandhaafd. Uit de berekeningen blijkt, dat de stij ging van de geboortecijfers slechts zeer geleidelijk haar invloed zal doen gelden en wel zo. dat zelfs bij de ongunstige prognose, indien aan de p-raemissen niets wordt gewijzigd, gedurende de periode 19701980 een oplopend overschot aan onderwijzers zou optreden, waarvan de grootte in 1980 ruim 16.000 zou bedragen. Indien men zich baseert op de wetrkge- middelden van tekorten en overschotten, dan blijkt, dat, zelfs indien een verlaging van de leerlingenschaal en een verlen ging van de leerplicht met twee jaren zou zijn ingevoerd, de nieuwe geboortegolf geen zorg zou baren. Wat de emigratie betreft, was in de eer ste nota een saldo van 30.000 per jaar aan genomen. Het C.B.S. nam als gemiddelde 35 000 aan De minister heeft laten be rekenen, hoe zijn vooruitberekeningen zouden veranderen, indien het jaarlijks emigratiesaldo 20.000 zou bedragen. Ge bleken is, dat de tekorten dan ongeveer twee jaar later zouden zijn opgeheven dan bij een saldo van 30.000. Bij de confrontatie van de prognose met sinds haar verschijning hekend gewoxden statistische gegevens blijkt, dat het voor 31 December jl. geraamde aantal leerli gen van gewoon lager- en voortgezet g woon lager onderwas, dat Ï.4Z3.UUU oc droeg, in werkelijkheid op 16 September jl. 1.448.463 was. Het verschil is waar schijnlijk toe te schrijven aan de verschui ving van de toelatingsleeftijd tot de lagere school, welke door een aantal gemeente besturen gedurende enkele jaren is toe gepast. Zo deze veronderstelling juist is, dan zal in 1955 de raming heter in over eenstemming zijn met de werkelijkheid. Wat de andere takken van onderwijs betreft blijkt de belangstelling voor B.L.O., U.L.O. en V.H.M.O, meer te zijn toegenomen dan was geraamd. In hoe verre dit een tijdelijk verschijnsel is. moet worden afgewacht. Voor het nijverheids onderwijs voor jongens is de belangstel ling conform de raming vermeerderd; voor het primair nijverheidsonderwijs voor meisjes is zij enigszins lager dan was verwacht. Al met al zou het vereiste aantal aktebezitters ongeveer 700 hoger moeten zijn dan was berekend. Daar de werkelijke aantallen in functie zijnde onderwijzers op 31 December j.l. eerst bekend worden na de uitwerking van de C.B.S.-telling van 16 Januari 1955, kan pas daarna worden nagegaan, of er inderdaad 1°° onderwijzers meer dan was geraamd in functie zijn. dan wel of de klassedeler iets hoger is dan bij de raming ondersteld was. De minister geeft vervolgens een over zicht van het verhoogde aanbod van akte- bezitters en toekomstige aktebezitters. Ongeveer 800 dienstplichtige onderwij zers hebben vrijstelling van militaire .Nota betreffende de toekomst!ge I °P de begrotin£ te' Ook wil de minister de landelijke spreiding van kweekscholen bezien en zegt een nota daarover toe, nog in dit zit tingsjaar. Tenslotte zal hij bevorderen, dat voor lichting over het onderwijzersambt en de opleiding daartoe wordt gegeven. Wat de maatregelen op korte termijn betreft, vermeldt de vervolgnota op de eerste plaats het instellen van spoedcur sussen voor bezitters van het einddiploma van gymnasium, hogere burgerschool of middelbare meisjesschool. Aan deze cur sussen, die zoals bekend op 1 April a.s. beginnen en ongeveer 15 maanden duren, kunnen deelnemen personen beneden 30 jaar. De deelnemers betalen geen lesgeld, maar wel hun boeken. Voorts ontvangen zij, voor zover zij ongehuwd zijn en in gezinsverband leven, een toelage voor levensonderhoud van 100 per maand. De overige ongehuwden ontvangen een toe lage van 150 per maand. Aan gehuwden wordt maandelijks 250 uitgekeerd. Dit bedrag wordt voor elk kind. dat te hun nen laste is. verhoogd met 20 per maand; in reiskosten kan een teige-moetkommg worden verleend. Het aantal gegadigden, dat schriftelijk heeft verklaard in principe bereid te zijn deze cursussen te volgen, bedraagt onge veer 1000. van wie 750 onder de 30 jaar. Het is niet onredelijk op grond daarvan aan te nemen, dat in 1956 ongeveer 500 onderwijzers extra beschikbaar zullen ko men. Een andere maatregel op korte termijn is het bevorderen van een beslissing door de regering in haar geheel, in hoeverre ten behoeve van dienstplichtige onder wijzers voor de eerstkomende jaren faci- Degenen, die een betrekking bij het on derwijs aanvaarden, zouden de studie moeten kunnen voltooien in een periode, waarin de aanwezigheid van de onder wijzer in de lagere school minder drin gend noodzakelijk is dan in 1956 en eerst volgende jaren. Daar de ondergetekende het niet in het bf :ang van de onderwijzer acht, dat de studie te lang wordt onder broken, zou aan de abituriënten van 1956 omstreeks 1960 de gelegenheid tot het vol gen van de derde leerkring moeten wor den geboden. Indien nodig zou deze maat regel voor 1957 en 1958 kunnen worden herhaald. Ten aanzien van de inschakeling van hfet kleuteronderwijs, zegt de minister, dat de door hem overwogen maatregel, Kleuterleidsters B via een spoedopleiding, de oude onderwijzersakte te laten be halen, wegens gebrek aan belangstelling geen doorgang zal vinden. Het treffen van een wettelijke regeling, volgens welke kleuterleidsters tijdelijk de bevoegdheid zouden verkrijgen in net eerste en tweede leerjaar van de lagere school onderwijs te geven, ontmoet bij ae minister zodanige bezwaren, dat hij deze maatregel zijns inziens niet dan in uiterste noodzaak zou mogen treffen. Het denkbeeld de kinderen een jaar later dan thans het geval is tot de lagere school toe te laten en hen gedurende dat jaar verplicht kleuteronderwijs te doen volden, heeft aantrekkelijke kanten en is daarom ernstig overwogen. Er zijn ech- ter ook bezwaren. Het kleuteronderwijs is nl. niet wettelijk geregeld, in vele ge meenten ontbreekt kleuteronderwijs van de door de ouders gewenste levensbe schouwelijke richting, de kwaliteit loopt uiteen, leidsters en lokalen zijn er onvol doende Indien het nieuwe ontwerp- Kleuteronderwijswet vóór 1 Januari laaft wet zou worden, dan ware de maatregel te overwegen. Er zal dan een wijziging van de Leerplichtwet nodig zijn. Naar mag worden aangenomen maakt Oosterbeek een goede kans voor de vesti ging van een proefreactor, welke de Stich ting Reactor Centrum voornemens is in Nederland te bouwen. Als plaatsen van vestiging voor deze reactor van 10.000 kW worden genoemd Delft, Nijmegen en Oos terbeek. Delft in verband met de aldaar gevestigde Technische Hogeschool: Nijme gen, omdat daar de meest moderne elec- trische centrale gevestigd is en Oosterbeek vanwege de nauwe relatie met de Kema, waar reeds geruime tijd op kleine schaal door de Stichting Fundamenteel Onder zoek der Materie (FOM) proefnemingen worden gedaan. Naar verluidt maakt Oos terbeek de beste kansen voor de vestiging van deze reactor- Op Zondag 20 Februari a.s. zal mgr dr Jac. Mangers, bisschop van Oslo (Noor wegen) de H. Priesterwijding toedienen in het klooster der Maristen te Lievelde bij Groenlo aan de fraters Johannes Besse- link (Oldenzaal); Alphonsus de Block (Hulst Z.-Vl.) en Bernardus Sessink uit Ulft (Gld.). zal het aanbod van nieuwe onderwijzers dus hoger zijn dan is geraamd en dit zal in 1958 en 1959 in nog veel sterkere mate het geval zijn. Bovendien zullen de spoed cursussen voor V.H.M.O.-candidaten, die zoals verder zal blijken, doorgaan, in 1956 waarschijnlijk op zijn minst 500 onder wijzers extra afleveren. Tenslotte geeft minister Cals een over zicht van de maatregelen, die z.i. moeten worden getroffen om aan de moeilijke situatie van de komende jaren zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Hy maakt onderscheid tussen het beleid, dat op lan gere termijn noodzakelijk is en het tref fen van maatregelen op korte termijn, die het karakter van noodmaatregelen dragen. Wat de eerste betreft stelt de minister, dat hij, al mogen de noodmaatregelen ook het meest urgent zijn, het van groter be lang acht. dat de voorwaarden aanwezig zijn. die het omderwijzersambt zo aantrek kelijk maken, dat een voldoende aanbod van onderwijzers ook in de toekomst ver zekerd blijft. Hij meent, dat de nieuwe onderwijzers opleiding daartoe zal medewerken en dit is voor hem dan ook de reden om de derde leerkring intact te houden. Vervol gens zal tot verhoging van het aanzien van het onderwijzersambt bijdragen, het openen van de mogelijkheid tot het afleg gen van universitaire examens in bepaal de faculteiten. De minister is voornemens op deze aangelegenheid terug te komen in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag betreffende het ont- werp-Hogeronderwijswet. Voorts is hij er van doordrongen, dat de bezoldiging van de onderwijzers in overeenstemming moet zijn met het be lang van de functie en hij deelt, mede, dat de vraag, in hoeverre correctiesin de salariëring van de onderwijzers zijn gebo den. thans onderwerp van overleg uit maakt in de bijzondere commissie van ge organiseerd overleg in onderwijszaken. Verder zal de minister streven naar militaire liteiten met betrekking tot de dienst kunnen worden verleend. Ten aanzien van de voor eerste oefe ning in werkelijke dienst zijnde abitu riënten van H.B.S. of gymnasium, die in April 1955 de spoedopleiding voor onder wijzer wensen te gaan volgen, heeft de minister van Oorlóg en van Marine zich, zoals reeds gemeld, bereid verklaard indien zij betrekkelijk kort na 1 April 1955 de eerste oefening zouden beëindigen aan hen op hun verzoek tijdig vóór die datum klein verlof in afwachting van groot verlof te verlenen. dienst verkregen Bovendien zijn 586 be- verlaging van de leerlingenschaal; de ver- Zitters van de onderwijzersakte benoemd,lening van studietoelagen zal in ruime die in het genot van fictieve diensttijd mate worden voortgezet. In 1955 staat Het verlenen van algemene ontheffing van het vrageil van het voor vergoeding in aanmerking brengen van het salaris van gehuwde onderwijzeres, die in tijde lijk dienstverband zijn aangesteld, ook wanneer het langdurige waarnemingen betreft, is een derde maatregel. Bij de opstelling van de prognose is verondersteld, dat in 1956 ongeveer drie kwart van de geslaagden voor de tweede leerkring van de kweekschool de derde leerkring zullen gaan volgen en derhalve nog niet een betrekking als onderwijze) zullen aanvaarden. Hoewel tr uit hoofd- van do sterk practisch-paedagogische in slag van het leerprogramma van de derd. leerkring ongetwijfeld voordelen aan zij' verbonden om. alvorens de studie aan en- leerkring te vervolgen, eerst enige jarc in de practijk als onderwijzer werkzaar te zijn geweest bij de behandeling vai de Kweekschoolwet is op deze yoordclci zeer nadrukkelijk gewezen zijn aan d' andere kant aan deze wijze van studeren in het bijzonder voor de daarbij betrok kenen, voor de hand liggende bezwarei verbonden. De minister gaat thans na o en, zo ja. op welke wijze aan deze bezwa ren kan worden tegemoet gekomen Daarbij gaat hij er van uit: dat de derde leerkring intact wordt ge- houden, zij het met een kleiner aan tal leerlingen en op de tweede plaats, dat de leerling, die voor het examen aan het einde van de tweede leerkring is geslaagd, in volkomen vrijwilligheid de keuze kan doen de derde leerkring al dan niet terstond te gaan volgen. (Van onze Haagse redactie) De dammen in de zee-armen en die in de binnenwateren, welke in liet Deltaplan zijn geprojecteerd, noden tot liet maken van wegverbindingen. Aldus stelde de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, dr ir A. G. Maii», in de rede welke bij gistermiddag te Den Haag hield voor liet Nederlands Verkeersinstituut. Hem staat een wegenschema voor ogen, dat voorziet in een Westelijke route over de primaire afsluitdammen, welke Rotterdam verbindt met Middelburg. Voorts een Oostelijke route over een brug bij Tien Gemeten en de dam in het Volkerak, die Rotterdam met West-Noord- Brabant verbindt, eventueel met Antwerpen. En dan nog een verbinding Rotterdam-Zierikzee over bovengenoemde brug bij I ien Gemeten. Ilij waarschuwde echter, dat dit schema nog geenszins volledig is bestudeerd, laat staan vastgesteld. Ir Maris voegde hier nog aaii toe, da' in Zeeland stemmen opgaan om ook Zie rikzee met Goes te verbinden door eer dam in de Oosterschelde ter vervanging van het veer Zierikzee-Kats, terwijl hij ook een kaartje had gezien waarop een verbinding tussen Tholen en Zuid-Beve- lan-d was aangegeven. Naar de mening van de directeur-generaal van de Rijks waterstaat zal de Westelijke route in be langrijke mate recreatieverkeer trekken. Door de excentrische ligging ten opzichte van elk der eilanden de route verbindt immers de koppen der eilanden zal hij geen belangrijke functie in de productie ve sfeer vervullen. Dit laatste kan wèl verwacht worden van de route ZierikzeeTien Gemeten, welke de eilanden SchouwenDuiveland en Overflakkee op gunstige wijze met de Oostelijke Noord-Zuidroute verbindt,, waardoor hier de functionele verbinding met de Randstad Holland wordt verkre gen en met Noordelijk Noord-Brabant c.q. België. De hee-r Maris zou van deze weg voorlopig slechts een streekweg willen maken met de mogelijkheid tot uitbou wen tot primaire weg ter ontlasting van de grote autosnelweg Antwerpen—Breda Rotterdam. In eers-te aanleg vindt hij 't echter niet nodig van deze weg een Bene- luxweg te maken omdat zij toch niets kor ter is dan de route over Breda. De tijdwinst, welke ir Maris' wegen schema zal opleveren, blijkt uit het on derstaande staatje. Daarbij is ervan uit gegaan, dat de gemiddelde snelheid op autosnelwegen 70 km per uur, op andere Enkele veerdiensten zullen vervallen, an dere zullen belangrijk aan betekenis ver liezen. De landbouw zal kunnen rekenen op transport te allen tijde, hetgeen het kweken van gewassen, die inhet bijzon der gevoelig zijn voor beschadiging bij het vervoer of waarbij de duur van het trans port van grote invloed is op de kwaliteit, stimuleren. Er zal een toeneming zijn van het personenvervoer over de weg op han dels, sociaal, cultureel en recreatief ge bied Het vervoer te water zal een deel moeten afstaan aan het vervoer over de ^Tenslotte zullen de extra-kosten, die voortspruiten uit de veertarieven. uit het tijdverlies dat aan het veerbedrijf mhae- rent is en uit de beperking van de ver voerscapaciteit komen te vervallen. Dat betekent kostprijsverlaging. Voorts zal er een grotere mobiliteit ontstaan van ar beidskrachten. Dit alles zal leiden tot een grotere bedrijvigheid en welvaart. De 12-jarige scholier M. K. uit de Ja- cobastraat te Den Haag is gisteren om het leven gekomen, nadat een projectiel, waarmee hij speelde, tot ontploffing was gekomen. Het ongeluk gebeurde om streeks vijf uur op de hoek van de Lange en de Korte Vijverberg. De jongen was aan het spelen met een tot nu toe onbe kend gebleven soort munitie, die plotse ling ontplofte. Het ventje was onmiddel lijk dood. Omtrent de toedracht van het ongeval is weinig meer bekend, omdat de enige getuige van het ongeval een broertje van het slachtoffer nog te zeer overstuur is. Het projectiel heeft het tweetal vermoedelijk kort voor h*t onge luk ontvreemd uit een met munitie ge laden wagon op het station H.S. Tijkswegen 60 kói per uur en op alle -verige wegen 40 km per uur bedraagt. Voorts is geen oponthoud gerekend bij de veren. Route: Benodigde Tijd: R'damMiddelburg 135 min. 70 min. R'damZierikzee 135 min. 43 min. R'damGoes 110 min. 80 mm. R'damMiddelharnis 75 min. 30 min. R'dam-Bergen op Zoom 75 min. 43 mui. Zeer spectaculair is ook de tijdwinst op de route ZierikzeeMiddelharnis. die te ruggebracht kan worden van 140 tot 35 minuten. Door deze verbeteringen zal het ver- keersklimaat grondig worden gewijzigd. Op speciaal vastgelaste rails a,an boord van het m.s. „Sumatra van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland vertrok Woensdag van de Javakade in Amster dam het 298ste en laatste spoorweg- rijtuig van een contingentdat de Indo nesische regering in de verschillende lan den van West-Europa, waaronder Neder land, heeft doen bouwen teneinde de in de oorlog zwaar gehavende Indonesische Spoorwegen weer op peil te brengen. Het schip zal vermoedelijk op 3 Maart in Tandjong Priok aankomen om daar zijn lading veilig aan a>al te setten. Overi gens zitten aan een dergelijk transport 'diverse risico's verbonden: Het is n.l. tweemaal voorgekomen, dat in de Golf van Biscaye een rijtuig door het over slaande water van zijn plaats aan boord werd geslagenHet laatste rijtuig in de takels van een zware drijvende bok, op weg naar zijn plaats aan boord van de Sumatra. Wie wil bouwen moet weten wat en hoe. Daarom moeten katholieke werk nemers grondiger het karakter der moderne maatschappij, waarin zij leven, leren kennen gelijk het werkelijk is. Het is alweer een advies van mgr Poels, die voorts verklaarde, dat de eerste ervaring dan wel zal zijn, dat de huidige maatschappij helemaal niet christelijk is. De kwaal zit in de wereldlijke, van de Kerk los gerukte, door liberalisme en socialisme in hart en nieren ontkerstende maatschappij Het vloekt eenvoudig met elk begrip van christendom, aldus mgr Poels, wanneer men aan het eigendomsrecht van aandeelhouders de alleenheerschappij wil vast koppelen. Gewis „zaken zijn zaken", maar mensen zijn mensen tegenover de luizenden mensen, ingenieurs, beambten en handarbeiders die het samen toch eigenlijk maar „doen" is het onrecht de alleenheerschappij op grond van geld op te eisen. Aldus wederom mgr Poels. mits de wet op de ondernemingsraden eerlijke kansen krijgt bij de toepassing. Het gaat nog schoorvoetend bij vele werkgevers, juist inzioht ontbreekt nog bij de meerderheid der werknemers. Het grote doel van de ondernemingsraad is samenwerking in het bedrijf, zodat een arbeidsgemeenschap ontstaat. De studie over doel, werkwijze, preciseren van taken der belanghebbenden heeft jaren geëist. Doch de wet is er nu door al sinds Mei 1950. Nu volge direct een zeer belangrijke mededeling uit de Memorie van Toelichting: „Grondslag is de overtuiging, dat een orgaan van samenwerking in de onder neming slechts aan zijn doel kan beantwoorden, indien deze samenwerking zich afspeelt tussen de ondernemer en zijn personeel. Vandaar dat de wet spreekt van ondernemingsraden en niet van kernen, fabriekscommissies of dergelijke, om daarmee aan te geven, dat hier geen sprake is van een vertegenwoordiging van het personeel tegenover de ondernemer, doch integendeel van een orgaan van gezamenlijk overleg met het accent op gezamenlijk waarvan het hoofd van de onderneming samen met zijn personeel deel uitmaakt. (Daarom voelen le communisten voor deze raden niets. Zij wensen geen rust, maar onrust en afbraak) De functie van de ondernemingsraad brengt mede, dat zijn terrein beperkt blijft tot de sfeer der zuivere ondernemingsaangelegemheid. Tegenover de opvatting, dat de ondernemingsraden niets van waarde zouden innen doen en slechts een verlengstuk van de ondernemers zouden worden, rklaarden de betrokken ministers, die genoemde opvatting niet konden delen: ..Het betreft hier organen van overleg en samenwerking tussen werkgever n arbeider, zodat het logisch is dat de werkgever krachtens zijn functie als ïoofd der onderneming het voorzitterschap bekleedt. Dat dit veelal anders is bij e bestaande kernen en personeelscommissies spruit voort uit het feit, dat Ie opzet een andere is. Personeel behartigt belangen van personeel tegenover 'erkgever. Bij de voorgestelde ondernemingsraden gaat het veeleer om amenwerking en overleg. Dit verschil betekent werkelijk geen nuance. Een ondernemingsraad staat -nmaal hóger ,is veel voornamer van structuur dan een kern. Morgen zullen we nog enkele bijzondere artikelen van de wet zelf onder de chijnwerper zetten. Want al geldt de wet alleen voor bedrijven met meer dan !5 werknemers, naar schatting komen toch ongeveer 10.000 ondernemings voor de instelling van zo'n raad in aanmerking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3