1 Het 21ste na-oorlogse Europese ILO-conferentie sluit in geprikkelde sfeer RUSSEN hadden het protest al klaar liggen Ontruiming Tatsjen-archipel begonnen Zevende vloot escorteert de evacuatie-armada Haarlem s Bisschop wijdde zijn diocees aan Maria toe C.D.U. voor honderd procent achter Adenauer Naast Duitse eenheid Europa- politiek weer op het voorplan Ministers aan Eerste Kamer kern van persberichten juist Huls-,,eigenaren uit SU 5-1 o ter ij zijn nog zoek Instabiliteit noodlot der Franse democratie Bierglas vloog door Weens café Luchtdekkingvan driehonderd straaljagers Voor de twintigste maal Luchtgevecht boven de Gele Zee Maandag 7 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1 I I Asbak-protest van Russische gedelegerde Katïngo" dichter bij vrijheid Vijfenvijftig mijnwerkers gedood Moeder van acht kinderen verongelukt Kleine huurverhoging duurdere woningen, geen stijging voor lage huren, huurbelasting van de baan WEERBERICHT Noodlotlige partij-versnippering Éts!m jy»ÉÈtÉJÉ - Bpg|H AMERIKAANSE „CHANTAGE" Een valstrik Naar Quemoy en Matsoe Dodelijke val van keldertrap Tivee „Mig's" neergeschoten De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In het Zuiden en hel midden van het land zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of sneeuw. Overwegend matige Westelijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. In het Noorden van het land zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer, weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 8 Februari: Zon op 8.12. onder 17.41 uur. Maan op 19.57, onder 8.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PINAY aanvaardt opdracht voor -™ ..Innmaon wv -» o r\r\ A.in K i t7nn/ior ctllU IJl nieuw F rans ministerie gemene verkiezingen wijzen een meerder heid aan en een oppositie. Doch de rege ringen vallen hier niet door de kracht dier oppositie, maar door de ontbinding van de meerderheid, en dan altijd weer niet ten aanzien van het beleid in het algemeen maar op één bijzonder stuk u;- dit beleid. Sinds de bevrijding heeft de gemiddelde levensduur van een Irans kabinet de tijd van zes maanden niet kunnen oversehrij den. Dat onder dergelijke omstandigheden geen kabinet de voorgenomen taak kan vervullen, is duidelijk. Het is langzamer hand wel algemeen bekend, dat Frankrijk niet aan die instabiliteit kan ontkomen dan na een grondige hervorming van het staatsbestel, met name dus een herziening van de constitutie. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. President Coty heeft met bekwame spoed naar een opvolger van de Vrijdagnacht verslagen premier Mendès-France gezocht. Gisteravond heefi hij de 63-jarige conservatieve ex-minister-president Antoine Pinay (de „red-de-Franc-premier") verzocht het één-en-twintigste na-oorlogse Franse kabinet te formeren. Pinay, een conservatief, heeft de opdracht aanvaard. Hij is vanmorgen nog met zijn besprekingen begonnen. Pinay heeft vannacht verklaard, dat hij zijn kabinet niet later dan Donderdag aan de Kamer zal voorstellen. expansie en verbetering van kracht der lonen. de koop- Intussen heeft deze kabinets-crisis weer eens duidelijk getoond hoezeer de Franse democratie lijdt onder de noodlottige partij-versnippering, die elke vorming van een meerderheid bij voorbaat ten dode opschrijft. Vandaar dat men nu aan de twintigste crisis is in de nauwelijks tien jarige Vierde Republiek Vandaar ook, dat een regering-Mendès-France kon val len op een vraagstuk, waarover eigenlijk alle partijen het in wezen met elkander eens zijn en elke opvolgende regering noodzakelijkerwijs het werk van de voor gaande op dezelfde wijze moet voortzet ten. Of de crisis dan vermeden had kun nen worden Allerminst Een democra tie verdraagt nu eenmaal geen persoonlijk bewind, door welke groep en met welke leuzen het ook wordt gepousseerd. Er is geen bindmiddel om eendrachtig naar een aantal doelen te streven. Essen tiële vraagstukken vragen een gemeen Dat de heer Pinay en niet de heer René Mayer, wiens optreden Vrijdag Mendès- France ten val bracht, de opdracht ont ving, is begrijpelijk. Enerzijds is op het ogenblik de tweespalt in de radicale par tij waarvan de heer Mayer lid is, te groot om tot een snelle oplossing te geraken. Anderzijds was er het gevaar dat een op- treden als premier van de heer Mayer m Noord-Afrika, ten onrechte over gens, opgevat zou worden als een radicaal om- buigen van de politieke lijn der Noord- Afrika-politiek van Parijs. Voortzetting van deze politiek van Mendès-France is immers een onverbiddellijke eis. Ongetwijfeld zal de heer Pinay in eer ste instantie bij de MRP gaan aankloppen. Zijn uitverkiezing is blijkbaar de erken ning van het feit, dat MRP en onafhan- kelijken de kracht van het nieuwe mihis- terie moeten uitmaken. Of dat voor de MRP een behagelijke positie is, staat nog te bezien Na de wederzijdse steunverle ning bij de benoemingen van de heren Coty en Schneiter tot resp. president der Eepubliek en Kamer-voorzitter, is de MRP nog meer naar de rechterzijde gedrongen, terwijl haar verlangen in de richting van samenwerking met de socialisten blijft gaan. In hun bekrompen anti-clericalisme fin feite beheerst deze mentaliteit nog steeds in grote mate de Franse politieke opvattingen hebben de socialisten zich buiten de regering geplaatst en zij kun nen die houding op dit ogenblik zeker niet opgeven, nu gisteren nog op een besloten partij-congres is gebleken, dat een inwendige verdeeldheid in de socia listische partij vier verschillende stro- mingen heeft veroorzaakt, terwijl men bovendien zestien Kamerleden, o.w. enige zeer invloedrijke, voor een langdurige termijn heeft moeten schorsen. In ieder geval zal de MRP zich verzet ten tegen pogingen van de socialisten om haar in een conservatieve hoek te druk ken. De heer Pinay zal dan ook moeilijke onderhandelingen met de MRP-Ieiders te voeren hebben, want men zal ongetwijfeld eisen, dat het sociaal cn economisch pro gram van zijn regering minstens even verstrekkend zal zijn als hetgeen door de heer Mendès-Franee in het uitzicht is ge steld, vooral wat betre't de door hem voorgestelde loonronde in Mei a.s. Kansen op succes in dit opzicht heeft de heer Pinay echter zeker, aangezien cr op zijn program enkele voor de MRP vrij aanlok kelijke punten staan: voortzetting der Frans-Tunesische onderhandelingen: het in veilige haven brengen der Parijse ver dragen; vooral echter hervatting van de Europese integratie-politiek, economische De politieke tegenstellingen tussen de vertegenwoordigers van vrije cn commu nistische werkgevers, die een groot deel der debatten van dc Europese conferentie der Internationale Arbeidsorganisatie <1. L.O.) heeft beheerst, is Zaterdag, enkele minuten vóór de sluiting der conferentie, opnieuw tot een uitbarsting gekomen. De vice-voorzitter van de vrije werk- geversgroep, Sir Richard Snedden, richee tijdens zijn slotrede een .aantal zo felle opmerkingen aan het adres van de com munistische gedelegeerden, dat de vooi- zitter der conferentie, de vroegere Zwit serse bondspresident Rubattel, hem een vermaning gaf en hem verzocht plaats te maken voor de volgende spreker, een ver zoek waaraan Sir Richard zich echter niet stoorde. Nadat hij zijn verklaring tenslot te beëindigd had, gaf Rubattel hem een ernstige berisping, zeggend dat Snedden woordkeus ..buitensporig" was Seweest,®^ dat zijn opmerkingen niet thuis hoorden op een formele slotzitting van een rentie. Toen Snedden zich tegen deze pre sidentiële berisping wilde verdedigen, w.i- gerde Rubattel aan Sir Richard het wooid. Overigens kreeg ook de Russische re0t- ringsgedelegeerde, prof. Aroetioeman geen gelegenheid om de aanval van Sncdaen beantwoorden. Hij kon zijn ergern;? slechts uiten door met een asbak op z'.j;i tafel te slaan De Nederlandse regeringsdelegatie ver klaarde bij het einde der conferentie, lat de bijeenkomst, ondanks de moeilijkheden in Europees verband te bezien. De Neder landse regeringsdelegatie kon de houding der vrije werkgeversvertegenwoordigers en hun weigering on- deel te nemen aan het werk der technische commissies, zo lang ook communistische werkgeveis daarin zifting hadden, niet toejuichen. Zij meende dat de vrije werkgevers door deze tactiek en ook door het stemmen tegel voorstellen, die voor de andere groepen acceptabel waren, de communisten slech's meer materiaal voot propaganda hadten verschaft. Een oplossing van het conflict was nog niet le voorzien Men verwachtte zelfs nog verdere verscherping, wanner de bestuursraad van de I.L.O. over enige weken bijeenkomt. schappelijk program van actie. De Franse die zich hebben voorgedaan, toch wel nut. partijverhoudingen laten een dergelijk 1 tig is geweest, omdat zij de mogelijkheid program echter steeds minder toe. De al- heeft gegeven Europese sociale problemen x' 5.' 'i A,., 'V:-U: mm 'WA 1 voeren militairen en De Amerikaanse autoriteiten in Wenen hebben gisteravond, binnen vier-en-twin- tig uur, geantwoord op een Russische protestnota naar aanleiding van een inci dent in een Weens café, dat zich Zaterdag avond voordeed. De waarnemende Russi sche hoge commissaris, generaal-majoor Karskewitsj. had nl. een off.c.ele klacht gezonden naar de Amerikaanse hoge com- missaris. Thompson, waarin tweeAm ri kanen er van beschuldigd w"*en Russische consul door middel lage" over te halen tot desertie raad. h Ooggetuigen van het incident, dat in een café in de nabijheid van het Weense hoofdbureau van politie afspeelde, vertel den, dat de twee Amerikanen, die later een zekere Robert Gray en een zekere ko lonel Manning bleken te zijn, plotseling in woordenwisseling geraakten met een derde persoon die volgens de Sovjet-nota de Russische consul Naliwaiko zou zijn Deze wierp een glas bier naar één der Amerikanen, die hem na wilde lopen, toen hij het café verliet. Er kwamen daarop Russische officieren naar binnen, die de Amerikanen aangrepen en hem naar bui ten trachtten te slepen. Deze wist zich ech ter los te rukken en te verschuilen in de garderobe. Onmiddellijk daarna betrok-1 ken Russische soldaten bij alle ramen en uitgangen de wacht. De Oostenrijkse poli tie, die was gealarmeerd, werd niet toe gelaten. Na een bespreking met de Rus sen werden de Amerikanen later door een patrouille van de Vier-mogendhedenpoli- tie meegenomen. Generaal-majoor Karsewitsj zond de zelfde avond nog een klacht naar de Ame rikaanse hoge commissaris en vroeg daar in bestraffing van de schuldigen. Thomp son heeft de Russen inmiddels geantwoord dat Robert Gray, die tot Juni van het vo rige jaar als ambtenaar bij de Amerikaan se bezettingsmacht in Wenen werkzaam was, in de Oostenrijkse hoofdstad was te ruggekeerd om materiaal voor een boek te verzamelen. Uit de tijd van zijn verblijf in Wenen en in Berlijn in 1945 kende hij Naliwaiko. Enige dagen geleden belde hij hem op Naliwaiko deed toen erg zenuw achtig en zeide Gray ergens te willen ont- moeten, aangezien hij plannen had om bij de Amerikanen „politiek asyl" te vragen Volgens het Amerikaanse antwoord nota was het geheel een valstrik. Inder- daad vroeg Naliwaiko Gray Zaterdagavond hem bij zijn ontvluchtingspogingen te hel pen. De plotselinge woordenwisseling cn de bier-smijtpartvj zouden echter een sein zijn geweest voor een aantal Russische of ficieren, die zich in burger en in uniform in de nabijheid ophielden. De provocatie van Naliwaiko wordt, vol gens de Amerikaanse hoge commissaris alleen al duidelijk aangetoond door het feit, dat de persinformatiedienst van de Sovjets de tekst van dc officiële protest nota onmiddellijk na het incident aan de pers bekend maakte, terwijl de nota zelf eerst na vele uren op de Amerikaanse am bassade werd overhandigd. Onder dekking van vijftien vliegdekschepen, kruisers en torpedoboot- jagers van de Amerikaanse Zevende Vloot en driehonderd straaljagers is een armada van nationalistisch-Chinese en Amerikaanse landings- en vrachtvaar tuigen dit weekeinde naar de 1 atsjen-archipel gevaren om een aanvang te maken met de evacuatie van 15.000 militairen en 19.000 buigers. Zaterdagavond werd in Washington bekend, dat generaal lsjang Kai Sjek had toegestemd in een ontruiming van de Tatsjen-eilanden en dat Ameri kaanse strijdkrachten opdracht hadden gekregen bij deze ontiuiming te assisteren. In een officiële bekendmaking, waarvan durende de ontruimingsoperat.ie zal wor- Gray en Manning werden Zaterdag avond door de viermogendhedenpa- trouille aan de Amerikaanse bezettings autoriteiten overgegeven. Na hun vrij lating hebben zij Wenen onmiddellijk verlaten Men weet in Wenen niet. wat de Russen met dit vreemde geval voor hadden en waarom zij speciaal Gray in de val hadden willen laten lopen. de tekst vooraf aan president Eisenhower ter goedkeuring was voorgelegd, werd gc zegd dat de V.S. nationalistisch China bij zullen staan in de verdediging van met de Tatsjen-eilanden „in verband staande posities en gebieden die zich in nationa listische handen bevinden". Tsjang Kai Sjek zou het besluit om de eilanden te ontruimen, hebben genomen, nadat de Amerikaanse ambassadeur op .Formosa Zaterdag aan de nationalistische minister van buitenlandse zaken a.i. op heldering had gegeven over de Ameri kaanse plannen ten aanzien van de „be- lendende posities" voor de verdediging van Formosa en de Pescadoren. Een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat iedere aanval van de communisten op de Tatsjen-eilanden ge- den beschouwd als een storing van de Amerikaanse zevende vloot in de uitvoe ring van zijn missie-hulpverlening aan de nationalistisch-Chinese strijdkrachten bij de ontruiming van het gebied. Hij zei, dat in de instrijeties aan de Zevende Vloot en andere ingeschakelde Amerikaanse strijdkrachten staat, geen aanval van de communisten uit te lokken, doch ook geen tactisch nadeel te aan vaarden en zich onbaatzuchtig te laten npprcpli jptpn Volgens Amerikaanse schattingen zal de gehele operatie tussen de tien en veer tien dagen in beslag nemen. De nationa listen menen echter, dat men in zes da gen reeds geheel klaar zal komen, Alle van de Tatsjen-eilanden weg te voorlopig naar Formosa worden geë vacueerd. Na herschikking zullen de verdedigers der Tatsien-groep echter naar de ter hoogte van de Chinese kust gelegen eilanden Quemoy en Matsoe worden overgebracht. Er heerst veel opwinding, doch geen paniek op de Tatsjen-eilanden. Het mo reel is hoog. Vele verdedigers weenden, toen hun de ontruimingsorder werd voor gelezen. Journalisten zullen aan boord van de oorlogsschepen _de ontruimingsoperatie kunnen gadeslaan. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft de Amerikaanse hulp bij de evacuatie van de Tatsjen-eilanden een „misdadige actie" genoemd, welke in menging betekent in China's binnenland se aangelegenheden en een ernstige be dreiging vormt van de vrede in het Verre Oosten. Hedenmorgen vroeg is een nationalis- tisch-Chinees landingsschip met 244 na tionalistische militairen van de Tatsjen- eilanden aan boord, in de Noordformo- sdanse haven Kiloeng binnengelopen Dit schip is vermoedelijk vertrokken voordat de officiële evacuatie een aan vang had genomen. (Van onze verslaggever) De „Katingo" ligt nóg op het Bergense strand, doch is het weekeinde een be hoorlijk stuk dichter bij de vrijheid geko men. Zaterdagmiddag maakten de bergers een flinke ruk. doch hoewel men er goede buigers zullen J\?°P °P had. het schip Zondagmiddag - bij vloed en een water-opstuwende Noord Westenwind over de eerste zandbank heen te trekken, lukte dit niet. Men kwam met de hulp van twee sleep, boten tot op de eerste zandbank, waarop de schroef gistermiddag ijverig, doch zon der verder succes draaide. Het begint er echter naar uit te zien. dat na de vorderingen «en ongeveer 35 m. Zaterdagmiddag en 25 meter Zondagmid dag, het leed met de eerstvolgende hoge waterstand, die men Woensdag verwacht, waarschijnlijk geleden zal zijn. Het einde van een „gouden tijd" voor de Bergense neringdoenden komt in zicht, maar daar mee tevens het einde van de zorgen van de verkeerspolitie, die gistermiddag aan een stuk door een ware verkeerschaos moest oplossen. (Van onze correspondent) Een „uitverkoren schare, die het gehele Bisdom vertegenwoordigt" zo noemde de Hoogeerw. Heer II. W Agterol plebaan der Kathedrale Basiliek van St. Bavo en Kanunnik van het Kathedraal Kapittel met recht dc Haarlemmers, die immers zo gemakkelijk in staat zijn grote plech tigheden. die het gehele Bisdom betreffen van nabij te beleven. Op de Zondag, voorafgaande aan de ver- laardag van zijn H. Bisschopswijding wordt ieder jaar door Z.H. Exc. Mgr J. P Huibers Bisschop van Haarlem, het ge hele Bisdom in een Pontificaal Lot aan de PI. Maagd Mana toegewijd. Gisteravond geschiedde dit voor de twintigste keer De Bisschop werd hij deze plechtigheid geas sisteerd door de Weleerw Heer kapelaan J. Wenneker als diaken, en door de Zeer eerw. Pater Boersma O.F.M missionaru- van Nieuw-Guinea en zoon van de paro chie, als subdiaken. Troondiakeps waren Telefonisch van onze correspondent) BONN, hedenmorgen. De Bondsrepubliek beleefde opnieuw een weekeinde van een koorts achtige politieke activiteit van voor- en tegenstanders der verdragen van Parijs. Bondskanselier Adenauer blies in Bonn verzamelen voor de „ophelderingsactie" der christelijke partij, die door de stormloop der oppositie nodig geworden is. De socialisten hielden hun eerste massa betoging in een van hun soliedste bolwerken, de industrie-stad Dortmund Zij namen hun eerste steekproef door hun anti-bewapeningsmanifest in de kieskring Herford tn Westfalen aan een soort privé-volks&temmina te onderwerpen. Zij pochten op een eerste succes: in het Weser-stadje Vlotho, zouden 72 procent der 4000 kiezers het manifest hebben getekend, ook al had de socialistische partij er bij de laatste verkiezing nog slecht- 43 procent der kiezers achter zich. De socialisten hebben uiteraard zelf de plaats voor deze steekproef gekozen. de Hoogeerw. Heer W. N. Zijlstra, Deken van Haarlem en de archivaris van het Bis- dam. de Zeereerw. Heer P. M Verhoof- stad. Als ceremoniari fungeerden de Zeer eerw. Heer Dt M J. de Jong secretaris van het Bisdom en de Weleerw. Heer ka pelaan R. Geraets. In zijn toespraak tot de gelovigen legde Mgr Huibers de nadruk op het aandeel van de H. Maria in het Verlossingswerk Maria is de Moeder geworden van alle kinderen, die Jesus door Zijn H. Dood het leven heeft gegeven. Daarom is de toe wijding aan de Moeder Gods zbelang rijk, opdat Zij ons helpe. ons aanspore en genade vrage om Gods Wil te volbrengen. Aan het eind van zijn preek stelde de Bis schop het diocees onder de bijzondere leiding en bescherming van de H. Maria. De verschillende gezangen tijdens het Pontificaal Lof werden uitgevoerd door het heren- en jongenskoor o.l.v. de Zeer eerw. Heer Dr A. I. M. Kat. De eerste vraag, waarvoor de leiders van regering en oppositie zich bij hun redevoeringen van deze politieke Zondag gesteld zagen, was of uit de Franse rege ringscrisis voor de Duitse Bondsdag con sequenties getrokken moesten word®" Daar de voor- en tegenstanders der v dragen van Parijs zich reeds lang in ar gumenten hebben uitgeput, lag ook hier de reactie bij voorbaat vast; natuurlijk daverde de socialist Ollenhauer door de met twintigduizend partijgangers bezette Wrstfaalse hal in Dortmund, dat er nu een reden te meer was voor de Bondsdag om de ratificatie der "verdragen ander maal uit te stellen. Er was nu voor de Duitsers minder aanleiding dan ooit om de Fransen met de voltooiing der ratifi catie voor te blijven, vond Ollenhauer. Al in de vroege Zondagochtend stond dr Adenauer voor de microfoon om hel tegendeel te zeggen Hij verwachtte, dat de vertraging der ratificatie in Parijs „niet bijzonder groot" zou zijn, omdat ei wel spoedig een ni.uwe regering gevormd zou zijn. Adenauer geloofde, dat er geen reden was om niet te verwachten, dat de nieuwe regering evenzeer als de oude de verdragen trouw zou blijven. Bij de val van Mendès-France werd immers over deze verdragen niet gerept. Cchter dit officiële optimisme verbergt zich natuurlijk in Bonn een grote dosis van onbehagen, dat reeds gewekt wordt dooi het simpele feit van nieuwe onzeker heid, die een regeringswisseling nu een maal altijd met zich breng,. De vastberaden houding van dr Aden auer werd voor de volle honderd proeent gedekt door de partijraad van de CDU die gisteren in Bonn was bijeengekomen om de parolen voor de „ophelderings actie" op te stellen. Niet alleen dr Aden- a" er, doch ook de meeste andere groten der partij droegen een steentje bij: Er hard. de minister van economische zaken Sehaeffer, de minister va- financiën en Blank, de veiligheidscommissaris. Het re- sul. aat van het beraad werd neergelegd in een besluit, dat onwankelbare trouw aan de Farijsc verdragen predikend als tegenhanger van het nu aan alle zuilen geplakte socialistische manifest voor de Duitse eenheid kan gelden. Het dreigement der Russen na de rati ficatie niet meer over Duitse eenheid te willen praten, mocht volgens Adenauer niet tragisch worden opgenomen. Het was een stuk zenuwen oorlog, waarbij van de Duitsers moest worden verwacht, dat zij zouden tonen even sterke zenuwen te hebben als de Turken, de Joegoslaven en de Japanners. De Duitsers moesten vol gens Adenauer bedenken, dat met de ver dragen ook de NATO zou vallen, daar deze zonder Duitsland's medewerking haar taak niet zou kunnen vervullen. Boven dien moesten de Duitsers zich realiseren, dat he' ook met hun economische welvaart uit zou zijn, wanneer zij de verantwoor delijkheid voor een mislukken van de verdragspolitiek op zich wensten te ne men. r>rof. Erhard deei daar nog een sch:pje op: wanneer de Duitse arbeider wist, wat er voor hem op het spel stond, dan zou hij uit alle macht ijveren voor de ratifi catie, die ook zijn economische bestaan op besliste wijze verdedigt. Éénstemmig stond de partijraad achter dr Adenauer. Alleen zijn Saar-accoord vond enkele tegenstemmers. Versterkt door deze onverzwakte trouw van de partijleiders kan de kanselier deze week zijn grote wervingscampagne voor de verdragen beginnen. Dr Adenauer heeft ook niet nagelaten de Europese eenheid onverminderd als doel van «ijn partij te handhaven cn zijn verklaring leek daarom ook voor buitenlands gebruik bestemd De Bonds regering is in de laatste tijd door de binnenlandse beroering soms gedwongen zo zeer op het aambeeld der Duitse een heid te hameren, dat haar vroegere Europese leuzen naar de achtergrond werden verdrongen. Dat deze eenheid van Europa weer mede op het voorplan is gesteld, moet wel bedoeld zijn als een poging om diegenen in het buitenland gerust te stelten, die vrezen in Duits land dc Westelijke broederschap onder de stoomwals der nationale eenheid- eisen te zien geraken. In een steenkoolmijn te Dj aria on geveer 240 kilometer ten Noord-Westen van Calcutta heeft zich gisteren een ontploffing in een mijngang voorgedaan waardoor, naar uit Calcutta wordt ge meld. 55 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Men vermoedt, dat de explosie door mijngas is veroorzaakt. Zaterdagnamiddag viel de 55-jarige mevr. S. wonende in de Batterijstraat te Maastricht van de keldertrap. Zjj brak een halswervel en overleed 'kort daarna. Mevr. S. was moeder van acht kinderen. Bij een gevecht tussen Amerikaanse „Sabre"-straaljagers en communistische „Mig's" zijn Zaterdag boven de Gele Zee, niet ver van de Koreaanse kust, twee „Mig's" neergeschoten. Het incident deed zich voor op ongeveer 65 km. ten Westen van Pjongjan, de hoofdstad van Noord-Korca, en ongeveer 16 km. uit de Koreaanse kust. De „Sabre's" begeleidden een KB-45 op een verkenningsvlucht boven de Gele Zee, toen plotseling acht „Mig's" versche nen. De boordschutter van het verken ningsvliegtuig, die ais eerste de „Mig s waarnam, opende het vuur, nadat één der „Mig's" was begonnen te schieten. Vier „Mig's" vielen toen 't verkennings vliegtuig aan en de vier andere de „Sa bre's". In het luchtgevecht werden twee „Mig's" neergeschoten. De andere zes keerden daarop naar communistisch ge bied terug. In hetzelfde gebied werd in Januari van het vorige jaar een „Mig"-straalja- ger neergeschoten, nadat een Ameri kaans verkenningsvliegtuig om hulp had gevraagd. De Amerikaanse regering stelt op het ogenblik een onderzoek in om vast te stellen waar de „Mig's" vandaan kwamen en welke de nationaliteit was van het commando, waaronder de aanval op de „Sabre's" werd uitgevoerd. regering mogelijk. een werkelijk vruchtbaar debat De ministers Drees en V. d Kieft heb- ben in 'n nota aan de Eerste Kamer ge antwoord op de vraag uit die Kamer m het verslag omtrent de algemene poli tieke beschouwingen over de begroting 1955 over de aanstaande huurverhoging De commissie had verklaard het op orijs te zullen stellen, indien de regering voor de openbare behandeling de Kamer als nog wilde mededelen, in hoeverre de be richten tn de bladen over een compro mis. dat in het kabonet zou 'tin bereik' met betrekking tot de huurverhoging en de eventuele invoering van een huurbe lasting. waarheid bevatten De ministers zeggen in nun antwoord te begrijpen, dat de commissie van rap porteurs gemeend heeft de vraag te moe ten stellen. Zij moeten echter hunnerzijds, aan de commissie en de Kamer begrip vragen voor het feit, dai hei voor de regering moeilijk aanvaardbaar is dat zij naar aanleiding van persberichten over hetgeen in de ministerraad zou zijn be sloten een uiteenzetting zouden moeten geven omtrent besprekingen, die nog niet geheel zijn beëindigd en waarvan de re sultaten tenslotte hun neerslag moeten vinden in een wetsontwerp, dat nog de Raad van State moet passeren en da' daarna in de eerste plaats ,n de Tweede Kamer aan de orde zal komen Eerst bij dat wetsontwerp en met overweging van de daarbij te geven toelichting acht de geen verhoging zou gelden. De ministers moeten zich thans bepalen tot de mededeling, dat in de oersberich- ten deze juiste kern zit, dal dt regering, gezien de ontwikkeling van ionen en prü- zen, tot de conclusie is gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huurverhoging moet voorstellen voor woningen met lage huur waarde en slechts een kleine huurverho ging voor duurdere woningen hetgeen medebrengt, dat hel probleem van de huurbelasting, bij hanflhavirg van de ge- dao,hte in de Troonrede tot uitdrukking gebracht, voorshands buiten beschouwing kan worden gelaten. (Zoals men zich zal herinneren circu leerden kort geleden berichten in de pers. dat het kabinet na enkele tangdurge zit tingen. gewijd aan de voorstellen tol de a.s. huurverhoging, tot een -omprum's was gpkomen Dit compromis behelsde o a 10 procent huurverhoging terwlil voor de woningen liggend in eer huurwaarde ">t ongeveer f 360 420 oer iaar (ai naar ge lang de klasse-indeling der gemeenten)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1