Principieel debat over de lijkverbranding Geestelijke vrijheid in 't geding Communiqué van Londense Commonweal lli<'onferentie in een machtsstrijd Radio-distributie een zeer duur bedrijf Overzicht Tweede Kamer Gloeilampjes SAAR-OPPOSITIE DOET BEROEP OP ADENAUER Merkwaardige situatie aan linkerzijde van parlement Geen publieke gelden voor crematoria „Wilhelm Teil' s Fries m Schoten Amerikanen Mig s neer, Defensiebesprekingen hadden goede resultaten Aspirin fHüftv Wel een tik op zijn wagen gehoord Yijf-en-dertig mille verduisterd Voorspelling van weer boven Noordzee onvoldoende Wateroverlast rond vliegveld in de Peel Synthetische rubber waarschijnlijk niet duurder Op aansluitingen wordt toegelegd WOENSDAG 9 FEBRUARI 19155 PAGINA 9 Liberaal geluid Geen aantasting van geestelijke liet Liberale aanval op P. vd. A. Vliegtuig-incident rond Korea Deventer PaT in iqIi v Part«' 'Pir*»'-.. Dronken bestuurder reed landbouwer dood PHILIPS RADIOFABRIEK IN SURABAJA WORDT OPGEHEVEN Haagse kantoorbediende aangehouden Meer en betere weerschepen VOOR ELKE TILBÜRGSE BOUWPASTOOR ANDERHALVE TON Pastoor Van Etten de eerste gelukkige De bouwpastoor van de Pius X-pa- rochie in Tilburg, de zeereerw. heer P. van Etten. heeft uit handen van de voor zitter van de „Stichting Kerkenbouw Tilburg", de heer H. Mannaerts, een gift in ontvangst mogen nemen ten bedrage van 50.000. GEHEIM VERDRAG TUSSEN SAARBRÜCKEN EN PARIJS? In Mei grazende schapen tussen de startbanen Geld er bij CONDUCTEUR SPEKTE EIGEN PORTEMONNAIE OVERSTE VAN DE „HARTEN KAMP" OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 8 Februari 1955. De I weede. Kamer is vandaag verder gegaan met de behandeling van bet wetsontwerp tot regeling van de lijkverbranding zonder hiermede klaar te kennen. Deze gerekte behandeling werd veroorzaakt door prof. Oud (VV0)die bij de replieken nog eens met grote vurigheid te velde trok tegvn de discriminatie tussen begraven en cremeren in het onder havige ontwerp en .hierdoor een hele nieuwe discussie aan het rollen bracht. Minister Bcel had tevoren in zijn antwoordrede nog eens duidelijk het compromiskarakter van het wetsvoorstel en de noodzaak hiervan in het licht gesteld. Van een strijd met de grondwet, de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en de Conventie van Rome inzake de mensenrechten, zoals de heer Oud in eerste termijn had beweerd, is hier geen spiake, aldus de bewindsman. Crematie wordt niet voorgestaan op godsdienstige gronden, zodat de godsdienstvrijheid hier niet in het geding is. Het ontwerp erkent de vrijheid van lijk verbranding. Alleen wordt het gebruik maken hiervan aan bepaalde vormvoor schriften gebonden. Met name wordt een uitdrukkelijke wilsverklaring, neergelegd in testament of codicil, vereist. Dit is ech ter slechts een kwestie van procedure. Dat deze eis niet t. a. v. het begraven wordt gesteld, is volkomen begrijpelijk. Begraven is nu eenmaal in Nederland de overheer sende zede. Ongeveer 97 pet van de ge storven Nederlanders wordt begraven, slechts 3 pet geeft de voorkeur aan cre matie. Het is volkomen logisch, zoals de heer Scheps (P.v.d.A.) bij de replieken op merkte. dat de wetgever van de algemene regel uitgaat en van degenen, die hiervan willen afwijken, een uitdrukkelijke wils verklaring verlangt in de vorm van een testament of codicil. Dit vormvereiste s niet te streng, aldus de minister. Wat is eenvoudiger dan het maken van een co dicil? Tegen gelijkstelling van het lidmaat schap van een crematie-vereniging met een codicil, zoals de heer Oud het wi!, had minister Beel het bezwaar, dat dit rechtsonzekerheid schept. Hjj was het ook niet met de heer Oud eens, dat crematie door de rechtsontwik keling van de laatste 40 jaar recht was geworden. Hier was geen spra ke van nieuwe rechtsvorming tegen de wet in, maar van het tolereren van een prac- tiik. die duide lijk in strijd is met de wet. Ook het voor stel van de heer Oud, in een amende ment neerge legd, om op richting van crematoria door de gemeente mogelijk te maken, vond geen genade b\j de bewindsman. Het zou onjuist zijn. zo bchoogde hij terecht, om publieke gelden te besteden aan een om streden zaak als de crematoria. Daar cre matie geen algemene zede is, heeft de overheid zich te dezer zake te onthouden van enige medewerking. MINISTER BEEL, Geen publieke gelden op, daar dit z. i. lijnrecht in strijd was met het grote beginsel der geestelijke vrij. heid. zoals in onze grondwet de Univer sele Verklaring en de Conventie van Rome erkend. Op dit punt was een compromis uit den boze. Wat de wetgever hier te doen had. dat was z. i. een zodanige regeling ie treffen, dat er gelijkheid bestaat tussen de aanhangers van verschillende overtui gingen. Onze grondwet is nu eenmaal libe raal en daar hebben we rekening mee re houden, aldus de heer Oud. vrii Dit liberale betoo-g riep natuurlijk ver schillende andere afgevaardigden in het geweer. De heer Oud wil ons binden aan zijn liberale interpretatie van grondwet en conventie, riep dr Bruins Slot (AR) uit en daar voelde deze afgevaardigde uiter aard niets voor evenals pater Stokman (KVP), die tegenover het liberale vrij heidsbegrip nog eens het katholieke vrij heidsbegrip formuleerde. De geestelijke vrijheid, zo betoogde hij. wordt geenszins aangetast doordat cremeren en begraven PROP'. OUD, v. d. A. op de korrel Schiller's „Wilhelm Teil" zal op 9 Juli op de culturele dag van Opsterland worden gespeeld in het Fries. De Friese schrijver Marten Sikkema (pseudoniem voor drs G. A. Meerberg) heeft van de culturele raad van Opsterland de opdracht gekregen een vertaling te maken. De regie van deze opvoering zal in handen zijn van Aafje Top en Lauw Sterman. niet volkomen gelijkgesteld worden. En minister Beel wees er op, dat het onjuist is op grond van de grondwetsherziening vap 1843 te spreken van „onze liberale grondwet". De hele ontwikkeling sinds die herziening wordt hiermede over het hoofd gezien. Prof. Oud, die. hoe interessant zijn rede op zich was. met zijn principiële be zwaren de zaak wel bij zonder over trok, nam in verband hier mede ook de P.v.d.A. op de korrel. De heer Scheps had 't, zo zei hij, maar voortdurend over het com promis gehad, dat aan dit ontwerp ten grondslag ligt en zich ont houden van elk principieel geluid in dezen. In de tijd van de S.D.A.P. zou dat anders zijn geweest. Het liberale be ginsel voor de geestelijke vrijheid leefde vroeger bij de hele linkerzijde, ook bij de S.D.A.P. Door haar partijstructuur kan de P.v.d.A. echter over vragen, met dit be ginsel samenhangende, geen principieel geluid laten horen. Zij is hiermede in een buitengewoon bedenkelijke positie gekomen en de vraag is gerechtvaardigd, of het grote beginsel der geestelijke vrij heid bij de P.v.d.A. nog wel veilig is. Dit kon de fractieleider der P.v.d.A., mr Bur ger, natuurlijk niet onweersproken laten passeren en zo mengde ook hij zich nog in dit typisch-Nederlandse debat. Het principiële bezwaar van de heer Oud richt zich, tegen het feit. dat de ver gunning tot oprichting van een cremato rium kan worden geweigerd, wanneer ter plaatse overheersende bezwaren van godsdienstige aard tegen een dergelijke oprichting bestaan. Hiertegen zette de heer Burger uiteen, dat het beginsel der verdraagzaamheid ook eist, dat rekening wordt gehouden met de opvattingen van de meerderheid. Waarom een cremato rium te bouwen juist op een plaats, waar de bevolking in overgrote meerderheid godsdienstige bezwaren tegen crematie koestert? Voor de crematie-vrijheid is niets relevant minister Beel had hier al op gewezen of het nu op deze of gene plaats wordt gebouwd. Het beginsel van de geestelijke vrijheid zoals door de heer Oud voorgestaan, leidt tot de liberale onverdraagzaamheid, die wij uit het verleden maar al te goed kennen. De liberalen hebben verschillen de malen bewezen, dat bij hen de gees telijke vrijheid niet veilig is, aldus mr Burger, die hiermede de stand tussen V.V.D, en P.v.d.A. inzake de geestelijke vrijheid op 11 bracht. De situatie is thans zo, dat de V.V.D. bij monde van haar leider zich afvraagt, of het grote goed der geestelijke vrijheid bij de P.v.d.A. nog wel veilig is, terwijl de P.v.d.A. bij monde van de heer Burger vaststelt, dat dit grote goed bij de V.V.D. niet veilig is. Een merkwaardige situatie aan de linkerzijde van ons parlement.' Morgenmiddag wordt de behandeling van hef ontwerp voortgezet en. naar ver wacht mag worden, beëindigd. AD. INT. De N'oordkoreaanse radio heeft van morgen voor het eerst melding gemaakt van een luchtgevecht tussen Amerikaanse en N'oordkoreaanse straaljagers dat zich Zaterdag zou hebben afgespeeld en «aar bij twee Noordkorcaanse Migs zouden zijn neergeschoten. Volgens de Nuordkoreaanse voorlichtingsdienst vielen de Amerikanen de Migs nabij Pjongjang boven N'oord- koreaans gebied aan. „Ook Dinsdag drongen weer Ameri kaanse vliegtuigen door tot boven Noord- koreaans grondgebied", aldus de zender. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier te Tokio heeft vanmorgen ontkena. dat he: luchtgevecht zich in de omgeving van Pjongjang Loven Noord- koreaans gebied heeft afgespeeld. Het treffen vond plaats boven zee, zeer ver van Pjongjang, zo zei deze woordvoerder. Ook vlogen volgens hem g'steren geen Amerikaanse vliegtuigen boven Noord- Korea. De communistische afgevaardigde bij de Koreaanse bestandscommissie, gene raal Lie Sang Tsjo. heeft vanmorgen tfc Panmoendjom de bestraffing geëist van de Amerikaanse piloten die de beide Migs zouden hebben neergeschoten. '\'S Het eerste contingent Egyptische troe pen marcheert de stad Cairo uit om Is- mailia te bezetten. In het midden van de voorste rij van personen, die de parade gade staan ziet men de Egyptische pre mier, Luitenant Kolonel Abdul Nasser, die de groet brengt. De premiers van het Britse Gemene best hebben gisteren, na afloop van hun conferentie te Londen een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat „het verstand moet zegevieren over de vernietigende kracht van nieuwe wa pens". De negen landen beloven voorts te zul-' len streven naar een ontwapeningsover- eenkomst, zowel geldend voor troepen als voor wapens van elke soort. Incidenten in het Verre Oosten dienen te worden vermeden, zo zegt het com muniqué tenslotte, daaraan toevoegend, nemen! Het Bayer-kruis is Uw beste waarborg! Prof. Oud trok zoals gezegd, bij de re plieken nog eens met grote strijdbaarheid van leer tegen het wetsontwerp. Hij con centreerde zijn aanval nu geheel op -it' j beperking, welke j. a. v. dc oprichting van crematoria is gesteld. Oprichting hiervan is aan een vergunning gebonden. Dit ver lof, bij K. B. te verlenen, kan geweigerd worden, indien blijkt, dat in de gemeente van oprichting en haar naaste omgeving daartegen overheersende bezwaren van godsdienstige aard bestaan. Hiertegen kwam de heer Oud met de meeste nadruk Londen Boze passagiers stonden in corridors van de expresstrein tussen Edinburg en Londen: ze hadden geen zitplaats. Wel een zitplaats hadden echter een aantal honden in een compartiment. De lieve diertjes keken wat verveeld het raam uit. Ze kwamen van een hondententoon stelling en moesten beslist wel 'n beetje rust hebben, zo vond de eigenaar van die honden. Daarom had hij een heel compartiment voor zich zelf en zijn honden laten reserveren. En al mop perende passagiers konden er niets aan doen. „Wanneer een passagier een com partiment voor zich zelf reserveert kan hij daar doen alsof hij in zijn huiskamer is", zeiden de spoorwegautoriteiten. Nottingham (Engeland) Drie andere honden zaten niet verveeld te kijken achter de ramen van een spoorwegcompartiment. Ze liepen wat ze lopen konden achter een (opgezette) haas aan tijdens een windhondenrace. Laat nu plotseling de leidende hond, „Majors Call" genaamd, midden in de race langs de kant een (echt) konijntje zien. Hij schoot 'onmiddellijk van de baan af, achter het konijn aan; de an dere honden volgden hem op de jacht en het duurde wel een kwartier voor men de honden weer te pakken had. Ze hadden het konijntje echter niet kunnen bemachtigen. San Antonio (V.S.) Stom verbaasd hing de parachutisten- kolonel Beans in de lucht nadat hij uit het vliegtuig gesprongen was. Of eigen lijk hangen was het niet eens: hij ging omhoog in plaats van omlaag. Het bleek later, dat hij in' een stijgwind terecht was gekomen en de kolonel had 35 mi nuten nodig om tenslotte na zijn sprong die eigenlijk maar enkele minuten had mogen duren, weer op de begane grond te komen. Huilend liep een vler-jarig knaapje op de Zutphensewëg te Deventer. Voorbij gangers bemoeiden zich met het jonge tje en zijn tranen: bcr je je moeder kwijl Het kwam er niet, uit, waar het ventje thuis hoorde en tenslotte kwam men bij de politie '.«recht. Maar ook daar wist men geen raad met het kind en een wanhopige moeder kwam niet oodaoen Het werd al avond - men had reeds in de naastbij gelegen dorpen laten informeren - toen er een bevrij dend telefoontje uit Zutphen kwam: daar was de kleine 's morgens op stap gegaan en had op zijn dooie eentje de hele weg van Zutphen naar Deventer NIKITA SERGEJEWITSJ KROESTS.IEF werd sedert enige tijd al in het Westen a*s de voornaamste rivaal van Malenkof beschouwd in een mogelijke strijd om de macht in het Kremlin. In de laatste tijd heeft hij zijn positie in de partij zeer ver sterkt- Hij werd op 16 April 1894 als zoon van een mijnwerker geboren te Kalinovka r.abij Koersk tussen Don en Wolga. Ach tereenvolgens was hij mijnwerker, smia en eleetricicn. In 1918 werd hij lid van de communistische partij en als beloning voor ziin toewijding werd hij toegelaten tot de technische hogeschool te Moskou. In de partij klom hij op via allerlei functies in de Moskouse afdeling. In 1938 werd hij king thans no, tiek commissaris Maarschalk NIKOLAI IWANOWITS.J BOULGANIN, die nu 60 jaar is, heeft nog nooit een leger te velde gecommandeerd ,'J° "°ge rang in het leger heeft hij te aan zijn grote organisatorische rnmmMIi-en zi'ln loyaliteit aan de Russische mpf kwam Boulganin in aanra- L nnli werd toen om «arit redenen als poli- raai benoemd in d'e'ïta'^van"!, 'k" genf" maarschalk Tsjoekof In plaatsvide gebruikelijke rol van onaangename dwart kijker en betweter m strategische legenheden te spelen, heeft Boulganin in zijn functie alles gedaan om Tsjoekof ter zijde te staan, terwijl hij met al zïjn han- digheid sn vasthoudendheid toch ook de tolk bleef van de bedoelingen der regering Boulganin heeft ook in andere functies in de oorlogsjaren het vertrouwen beves- tigd, dat hij in zijn voor-oorlogse loopbaan zorgvuldig had opgebouwd. De kantoor- bediende van vóór 1917 speelde in da revolutiejaren een belangrijke rol in de geheime politie, o.a. in zijn geboortestad Nisjni-Novgorod (Gorky). Zijn carrière ging daarna via het staatsapparaat, o.a. als medewerker van de opperste nationale economische raad. Boulganin's capacitei ten op economisch gebied bleken o.m. mt de door hem geleide opbouw van de R"-5" sische electrisché industrie en na 1937 uit zijn werk als president van de Staats bank. Van 1931 tot 1937 was hij als voorzitter van de Moskouse Sovjet „burgemeester^ van de Russische hoofdstad. In 1936 is hij in verband daarmee eens naar Londen geweest om het apparaat der gemeente administratie te bestuderen. De joviale Boulganin hij heeft een rood gezicht kon na de oorlog aan zijn carrière voortbouwen. Zowel onder Stal'n als Malenkof was hij minister van defen sie en vice-premier. Ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de Chinese Volksrepubliek heeft hij verleden jaar nvt Kroestsjef de Russische delegatie naar Peking geleid. Bij allerlei gelegenheden kreeg Boulga nin in de laatste jaren gelegenheid ie'.' belangrijks te zeggen. Maar het meest op vallende was toch wel zijn verklaring „Weg met de oorlog!'' en „Laten we de gra naten door kurken vervangen Maar toen stond hij ook op een receptie met buiten landse diplomaten. Hoog hief hij een gia:> champagne en even tevoren had hij de kurk van de fles tegen het hoofd gekregeo. naar de Oekraïne gestuurd als eerste secretaris van het centrale comité van de Oekraïnse partij. Tot 1949 was hij de machtigste man in deze Sovjet-republiek. oen weid hij naar Moskou teruggeroepen en kieeg hij een functie in het centrale comité. De activiteiten van Kroestsjef strekten zich tot de dood van Stalin vooral u?t to" par q-organisatorische aangelegenheden en landbouwvraagstukken. In 1949 nuhb ceerde hij zijn plan tot samenvoeging van kolchozen tot grote landbouwsteden In derdaad wist hij het aantal kolchozen van 300.000 terug te brengen tot 100.000. Na de dood van Stalin werd hij door het uittreden van Malenkof uit het partij secretariaat, hiervan het belangrijkste lid. Op 13 September ,1953 werd zijn benoeming tot eerste secretaris der partij bekend ge maakt. Op diezelfde datum werd een uitermate critisch rapport van Kroestsjef gepubli ceerd, dat een nieuwe koers in de Rus- s.sche landbouwpolitiek inluidde. Om de landbouwproductie te stimuleren werd o.m. een groter aantal landbouw-experts opgeleid, werden meer partijleden op col lectieve boerderijen ..ingezet'', de belas tingen voor de boeren verlaagd en de "erplichte leveringen aan de staat ver minderd. Voorts werden onmetelijke braakliggende gronden ontgonnen. Kroestsjef zou een zwager zijn van Malenkof, wiens zuster Elena Kroestsjef's tweede vrouw zou zijn- GEORGT MAXIMILIANOVITSJ MA LENKOF was een betrekkelijke „nieuw komer" in de topleiding van de Sovjet- Unie, toen hij in Maart 1953 na Stalin's dood premier werd. Hij behoort tot de jongere generatie der Russische politieke leiders, die geen naam hebben gemaakt in de geschiedenis der partij in de jaren voor de Revolutie. Vrijwel niemand buiten I de SovJet-Unie had van hem gehoord, toen hij in 1939 opdook uit de duisternis van het bureau-apparaat van het centrale partij- comité, waarin hij jaren, onder onmiddel lijk toezicht van Stalin, had gewerkt. Malenkof werd op 8 Januari 1902 in Orenburg geboren. Zeventien jaar oud, nam hij dienst in het rode leger. Na zijn studie aan de Moskouse Technische Hoge school, trad hij van 1925 tot 1930 op als particulier secretaris van Stalin. In die jaren werd de strijd om de macht in de partij beslist. In 1939 werd hij lid van het partij-secretariaat. Tezamen met Stalin, Molotof. Worosjilof en Beria maakte hij tijdens de tweede we reldoorlog deel uit van de defensieraad. Zijn taak bestond toen uit het organiseren van de vliegtuigindustrie. Sedert 1946 was Malenkof vice-premier en op 6 Maart 1953, daags nadat de dood van Stalin was meegedeeld, werd zijn be noeming tot premier bekend gemaakt. Enkele maanden later, op 10 Juli 1953. weid Beria's uitstoting uit de partij gepu bliceerd Het centrale comité der partij ïad tot deze stap besloten naar aanleiding van een rapport van Malenkof over de „misdadige anti-partij- en staatsgevaar lijke activiteit" van Beria. Vooral Malenkof heeft meermalen de mogelijkheid van een „vreedzame co- existentie" tussen Oost en West besproken. Enkele malen heeft hij zeer opvallend buitenlandse verslaggevers ontvangen, bij welke gelegenheden hij telkens weer het thema van de co-existentie" aanroer de. Ook verscheen Malenkof meerhalen op recepties, waarbij hij zelfs een enkele keer door zijn echtgenote werd vergezeld, het geen in de Sovjet-Unie nog altijd tot de uitzonderlijke gebeurtenissen gerekend moet worden. 1 dat een oplossing voor het prohleem-For- mosa is gezocht. De conferentie gaf een afzonderlijk communiqué uit over de besprekingen treffende de regionale (jefensie, die ge voerd zijn door Engeland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland. Zuid Afrika, Pakistan en Rhodesia, maar die niet zijn bijgewoond door India en Ceylon. Hierover wordt gezegd, dat de betrok ken landen van het Gemenebest de nood zaak erkennen van de nauwste samen werking met de Verenigde Staten in alle defensie-aangelegenheden. Ook wordt ge zegd, dat de superioriteit van het Westen op het gebied van de kernwapens op het ogenblik de beste verzekering tegen ver storing van de wereldvrede is- De Gemenebestlanden die verbonden zijn met de NATO, zijn er van overtuigd, aldus, het communiqué, dat de toelating van West-Duitsland tot de gemeenschap van Westelijke landen een belangrijke stap betekent naar de beveiliging en ver bondenheid van West-Europa In conferentiekringen werd verno men. dat de defensiebesprekingen, die naast de eigenlijke conferentie werden gehouden, zeer concrete resultaten heb ben opgeleverd. Zo namen bijvoorbeeld de premiers van Groot-Brittannië, Australië. Nieuw-Zeeland en Pakistan een belangrijk besluit over de militaire plannen van de SEATO. Zij werden het er over eens. dat Singapore en Malak- ka sleutelposities dienen te worden „Groot-Brittannië. Pakistan, Austra lië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika be reikten overeenstemming over de op bouw van de verdediging van het Mid den Oosten Gistermorgen heeft de Officier van Ju stitie te Roermond tegen de vertegenwoor diger P. v. d. A. uit Haelen een jaar ge vangenisstraf geëist en twee jaar intrek king van-het rijbewijs wegens het in dron ken toestand besturen van een auto Hier bij had hij de landbouwer Janssen uit Neer op de Rijksweg aangereden Deze was vrijwel op slag gedood. Van der A. had in de loop van de ochtend en middag zestien glaasjes bier verschalkt. Hij reed in het duister naar huis met gedimd licht en hoorde wel een tik op zijn wagen maar hij dacht, dat het een boomtak was ge weest. Hij ging naar huis en reed later naar een vriend om te kaarten. Daar haal de de nolitie hem op als verdachte van de aanrijding met dodelijk gevolg. Van der A. bleef ontkennen iets van de aanrijding te hebben gemerkt. De radio-ontvangtoestellen fabriek van Philips in Surabaja. die in October 1954 tijdelijk werd gesloten, zal per 1 Maart definitief worden opgeheven, aldus heeft P.I.A. vernomen. Desgevraagd deelde de directie van Philips te Djakarta mede. dat de ophef fing verband houdt met het geringere deviezenbedrag. waarover beschikt kon worden. Ondermeer is hierdoor centra lisatie van het bedrijf noodzakelijk ge worden. Deze centralisatie beoogt de productie in Bandung, waardoor de fa bricage van onderdelen aldaar efficiënter kan geschieden. De gloeilampenfabriek blijft te Soerabaja gevestigd. De Haagse politie heeft de 50-jarige kan- toorbedeinde D. M. K. aangehouden we gens verduistering en valsheid in ge schrifte. K. was in betrekking bij een spaarverzekeringsmaatschappij Het kwam wel voor, dat cliënten- die na een bepaalde tijd een zeker bedrag kre gen uitgekeerd, niet kwamen opdagen, om dat zij geëmigreerd dan wel verhuisd wa ren'of vergaten, dat zij nog een tegoed bij de maatschappij hadden. K. moest dan de ze mensen opzoeken of eventueel hun erf* genamen. De kantoorbediende liet nu het uit te betalen bedrag endosseren aan een kennis van hem, waarna hij het zelf ging innen. In de loop van 4 jaren inde hij op die wijze f 35.000. Natuurlijk werd later wel eens een bedrag opgevraagd, doordat bijvoorbeeld een notaris bij de afwikke ling van een erfenis bemerkte, dat zijn cliënt nog geld van de verzekeringsmaat schappij kreeg. K. werd dan ter verant woording geroepen, maar wist tot nu toe steeds het ene gat met hgt andere te stop pen. Toch wist hij van de 35.000, die hij privé had geïnd, nog 15.000 over te houden. Het geld besteedde hij aan het afbetalen van achterstallige belasting en aan autorijden, waar hij verzot op was. De fraude kwam door controle aan het licht- Maandag en gisteren zijn op het KNMI in Dc Bilt meteorologen uit verscheidene i Westeuropese landen bijeen geweest. Aanwezig of vertegenwoordigd waren de directeuren van de meteorologische diensten van België. Denemarken. Frank rijk. Groot-Brittannië, Noorwegen. Ne derland, Zweden en West-Duitsland. De vergadering gaf als haar unanieme mening te kennen, dat de meteorologi sche informatie uit het gebied van de Noordzee op het ogenblik onvoldoende is en onvoldoende voor het voorspellen van meteorologische gebeurtenissen bo ven deze zee. De besprekingen waren daarom in de eerste plaats gewijd aan de mogelijkheid van verhoging van het aan tal en de verbetering van hoedanigheden van de weerschepen. Verder is gesproken over maatregelen ter verdere verbetering in de uitwisse ling van alle beschikbare meteorologi sche gegevens tussen de betrokken insti tuten. Over dergelijke maatregelen wer den aanbevelingen gedaan. Er werden vorderingen gemaakt met betrekking tot groter uniformering van de weersver wachtingen en stormwaarschuwingen voor de scheepvaart, die per radio wor den uitgezonden. Er zal een werkgroep worden ingesteld die zich bezig zal houden met de bestu dering van verdere technische verbete ring van de meteorologische informatie. Het ligt in de bedoeling van de stich ting aan iedere Tilburgse bouwpastoor in totaal verdeeld over drie jaar, 150.000 te schenken. Aangezien in Tilburg elke drie jaar een nieuwe parochiekerk nood zakelijk is, moet ieder jaar een bedrag van 50.000 worden bijeengebracht. De stichting bestaat thans twee jaar en heeft reeds, een ton ingezameld. Het was Maandag voor de eerste keer. dat een „termijn" werd overhandigd. Op 't einde van dit jaar hoopt de stichting pastoor Van Etten wederom 50.000 te kunnen geven. De oppositie tegen de regering van Jo hannes HofSmann in het Saargebied heeft zich opnieuw tot Bonn gewend met een verzoek om de Saar-overeenkomst, die op 23 October tussen Adenauer en Mendès- France werd gesloten, niet te aanvaarden. De leiders der verboden liberalen en so cialistische partijen in het Saargebied hebben dit verzoek rechtstreeks tot dr Adenauer gericht en er de waarschuwing volgens de geheime afspraak de Franse invloed in het beheer der mijnen gegaran deerd moeten blijven en aan de regeling der douanekwesties zou hoegenaamd niets mogen veranderen. De geheime afspraak zou er voorts in voorzien, dat de impor ten van Saarland uit Duitsland voor 80 pet uit kapitaalgoederen zouden moeten bestaan en slechts voor 20 pet uit con sumptiegoederen. b\j gevoegd, dat zeven dagen voor de In de Duitse pers wordt de tekst van ondertekening van de Frans-Duitse over eenkomst een geheim accoord tussen Pa rijs en Saarbruecken zou zijn gesloten, dat gericht zou zijn op een practisch voortbestaan van de overheersende Fran se positie in het economische leven van het Saargebied. De vertegenwoordigers van de Saar- landse oppositie hebben deze geheime overeenkomst dezer dagen met Adenauer's staatssecretaris Hallstein besproken. Zij zou er o.m. in voorzien, dat de regelingen der in 1953 tussen Frankrijk en het Saar land gesloten mijnconventies behouden zullen blijven. Ook in het algemeen eco nomische verdrag, dat tussen Frankrijk en het Saargebied moet worden gesloten, zou (Van onze correspondent) De gebrekkige ontwatering, speciaal op het Brabantse gebied, alsmede de regenval der laatste dagen zijn er oorzaak van, dat het vliegveld in de Peel danig te lijden heeft van wateroverlast. Dagelijks zijn de pompen in werking om het overtollige water weg te werken en het normale peil te handhaven- Deze Meerselse Peel beslaat een opper vlakte van 500 ha, verdeeld over het vlieg veld en het complex- dat voor boerderijen- bouw is gereserveerd. De ontginning der gronden wordt met allé kracht voortgezet; tussen en naast de startbanen worden weiden aangebracht; een gebied van 200 ha bos blijft als zodanig behouden, ter wijl de rest voor akkergrond is bestemd. In Mei zullen grote kudden scbapen op de weiden worden losgelaten, zodat het uitgestrekte Peelgebied, ondanks het rumoer boven en op het vliegveld, toch weer een vredige aanblik bieden kan. het geheime accocrd met veel ophef ge publiceerd en deze wordt gezien als een nieuw argument in de handen der tegen standers van de Saarovereenkomst. Dr Adenauer is er nog niet in geslaagd de tegenstand van een deel der regerings coalitie tegen zijn Saar-overeenkomst uit de weg te ruimen. Het grootste deel van de fracties van de liberale partij en de vluchtelingenpartij blijft nog altijd bij zijn afwijzende houding. J De prijs van synthetische rubber zal waarschijnlijk op of omstreeks hetzelfde niveau gehandhaafd blijven nadat de Amerikaanse regering de in haar bezit zijnde synthetische rubberfabrieken eind April aan de particuliere industrie zal hebben overgedragen. De Shell Chemical Comp. en Firestone Tyre and Rubber Comp. twee van de acht ondernemingen, welke fabrieken van de regering willen overnemen bie den hun toekomstige productie reeds aan tegen 23 $cts per Ib Een andere aspirant koper. de Phillips Chemical Comp zal 25 $cts vragen Door de regering werd de GRS synthetische rubber enige tijd tegen 23 Sets verkocht terwijl nog een uniform vrachttarief van 1.1 $cts kon worden be rekend. De drie ondernemingen welke reeds thans hun prijzen bekend maakten ne men 281.600 ton van de 689.000 ton grote productiecapaciteit der 11 door de rege ring te verkopen fabrieken voor hun re kening De president van de Firestone Tyre and Rubber Comp. raamt het verbruik van synthetische rubber door de Ameri kaanse industrie voor dit jaar op 750.000 ton, hetgeen 115.000 ton meer is dan in 1954. In het buitenland zou volgens hem 30 pet meer synthetische rubber ver bruikt worden. De president is van mening, dat de vol doende productiemogelijkheden voor de synthetische rubberproductie en de hoge re productie van natuurrubber dit jaar een ruim voldoende aanbod voor de ver werkende industrie waarborgen. Hij ver wachtte, dat de productie van natuur rubber in 1955 het verbruik zal overtref fen. In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ki- mer over de P.T.T.-begroting voor 1955 vestigen enkele leden er de aandacht op dat zij reeds bij de begroting voor 1953 gewezen hadden op de zeer onbevredigen de resultaten van de draadomroep en te vens op de veel te lage tarieven. Bij de begroting voor 1954 werd er op gewezeiï dat de exploitatieverliezen 10 1949 3,3 millioen. in 1950 ƒ2,4 millioen. in 1951 5,1 millioen en in 1952 9 mil lioen hebben bedragen. Voor 1953 was geraamd een verlies van ƒ3,9 millioen en voor 1954 van 5,8 millioen. Nu is mede gedeeld, dat het aantal abonné's ongeveer 500.000 bedraagt, zouden, aldus de leden, de uitkomsten zijn een verlies van 100.000 voor 1954 en een winst van 1 millioen voor 1955. Uit de exploitat-e- rekening van de draadomroep blijkt een ter. dat het voor 1953 op 3,9 millioen geraamde verlies tenslotte 15.314.603 heeft bedragen. En inplaats van een winst van 1 millioen voor 1955 wordt er nu een verlies geraamd van rond 4,5 mil lioen. Vervolgens blijkt, aldus deze Éérste Kamerleden, dat van Januari tot October 1953 het aantal abonné's daalde met 3363, terwijl in 1954 een toeneming werd ver kregen van 8481. Dit schijnt prachtig te zijn doch daar er zich niet minder dan 41.139 abonné's hadden laten afsluiten, was het nodig daarvoo/ 50.139 nieuwe aanslui tingen te maken. Wanneer men nu weet, aldus de led-n hier aan het woord, dat de kosten van een nieuwe aansluiting gemiddeld f 20 bedragen en dat er slechts 10 aansluit kosten en bij verhuizing zelfs maar f 5 worden gevraagd, dan is het duidelijk, dat deze toeneming van het aantal abon né's ten koste van een enorm verlies is verkregen. Dat men hier dus de goede weg is ingeslagen, wagen de leden te be- twtffelen. De minister is nu, zo wordt verder ge zegd, nadat reeds drie achtereenvolgende jaren op de volkomen onhoudbare situatie bij de draadomroep is gewezen, bij de mondelinge behandeling van de begroting in de Tweede Kamer met de verrassende mededeling gekomen, dat hij het tarieven- vraagstuk in studie heeft genomen. De hier aan het woord zijnde leden zoud?n de minister willen vragen om, in afwach ting van de resultaten van zijn studie, iedere verdere investering stop te zetten, omdat verdere aansluitingen bij een ver liesgevend tarief het verlies alleen maar kunnen vergroten. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de 24-jarige gedetineerde tramcon ducteur P. W. uit Amsterdam wegens verduistering meermalen gepleegd en het opzettelijk gebruik maken van een vals geschrift veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek. De tramconducteur heeft in de afge lopen herfst gelden, die hij van trampas sagiers had ontvangen, in eigen zak ge stoken. Ter zitting heeft hij een ver duistering erkend van in totaal 261. Bo vendien heeft hij bij de Amsterdamse Stichting voor Crediet een voorschot van 250 geleend, waarbij hij een acte van borgtocht valselijk heeft ondertekend met de naam van een zijner collega's. In Huize Padua te Boekei is plotseling overleden broeder Raymundus, die van 1943—1949 algemeen overste was van de broeders Penitenten van de H. Franciscus. Broeder Raymundus was in Boekei voor een vergadering van het hoofdbestuur van zijn congregatie. Sedert 1952 was hij over ste van „De Hartenkamp" te Heemstede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5