Delta-wet in April verwacht Niet te pessimistisch over de woningbouw PFLIMLIN (M.R.P.) DOET TWEEDE POGING Anti-katholiek fanatisme Belgische Episcopaat veroor deelt schoolpolitiek Churchill blijft streven naar ontmoeting tussen Grote Vier LAWINES VERSPERREN ALPEN-WEGEN DE Bisschoppen van België tegen de schoolpolitiek Afsluiting Westerschelde studie betrokken met m Mi De Franse kabinetscrisis AUTO MET VIER LANDBOUWERS TE WATER N Vrijdag 11 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V Schouwen-Duiveland ongerust Oesters en liet Deltaplan St. Eloy heeft 50.000 leden V. S. verdedigen Quemoy en Matsoe I Duidelijke vooruitgang in woningbezetting merkbaar Pinay beloofde loyale steun „Ondeskundig Te veel kleine woningen Tussen Slagharen en Coevorden Drie van hen verdronken Portieren niet open te krijgen Aardverschuiving bedreigt Italiaans dorp VIJFDE S.U.S.-HUIS VIEL IN DELFZIJL WEERBERICHT Nog een hans voor de oestercultuur? Mej- H. Huibers de gelukkige Minister Jeh: Spanningen voorkomen Huurpeil ernst ju beletsel Drama onder water Eén gered De subsidieregeling Een tekort! AAR AANLEIDING van onze Loupe over het tekort aan on derwijskrachten, vraagt een geachte inzender, of er werkelijk een tekort is hij het Katholiek on derwijs en verwijst dan naar een vroegere verklaring van minister Cals en de omstandigheid, dat zijn vorig jaar voor de onderwijs-acte geslaagde zoon geen betrekking kon krijgen. Om met dit laatste te beginnen, geeft hij zelf al gedeelte lijk antwoord door op te merken, dat deze candidaat nog in dienst moest. 9 In het midden latend, of er vorig jaar al dan niet gesproken kon worden van een noodtoestand bij het Katholieke onderwijs, willen wij opmerken, dat wij het in onze beschouiving hadden over de hui dige situatie en de toekomst. En wij baseerden ons op een rapport van het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut, hetwelk in opdracht van het Centraal Bureau Onder wijs en Opvoeding te Den Haag een uitvoerig onderzoek ingesteld had naar de toekomstige behoefte aan onderwijskrachten bij het Katholiek lager onderwijs. Welnu, de conclusie van dit rapport is, dat er een groot tekort dreigt en dat noodmaatregelen op korte termijn dringend nodig zijn. Men heeft in ons blad van 29 December 1954 een uitvoerig resumé van het rapport kunnen lezen. Onze briefschrijver bepleit o.m. vrijstelling van militaire dienst voor onderwijzers Accoord, de mi nister van Oorlog heeft ten deze al concessies gedaan en onzerzijds is gepleit voor vrijstelling van her halingsoefeningen. Tenslotte klaagt inzender over het „sturen van het kastje naar de muur" door regeringsinstanties. Het is ons zonder meer niet duide lijk, wat hij bedoelt. Doch bij klachten wende hij zich tot het Ka tholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Analyst Winnaar kocht één lot. DE AANSLAG OP DE SAARLANDSE PREMIER De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met nu en dan sneeuw buien. Overwegend matige wind, eerst Zuid- Westelijk. later veranderlijk. Vannacht plaat selijk lichte vorst, morgen overdag lichte dooi. Zaterdag 12 Februari: Zon op 8.05, onder 17.49 uur. Maan op 00.00, onder 9.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zwakke plekken in zeewerin De indiening van het ontwerp-Deltawet kan in April worden verwacht. Op het departement van Verkeer en Waterstaat wordt aan deze wet thans de laatste hand gelegd, nadat een voorlopig ontwerp reeds was toegezonden aan provinciale besturen en andere instanties. Aldus zei gisteren de minister van Verkeer en Waterstaat, tnr J. Algera, in Middelburg, nadat hij, vergezeld o.a. van ir A. G. Maris, directeur- generaal van Rijkswaterstaat, een bespreking had gehad met Gedepu teerde Staten van Zeeland. Ir Maris verklaarde bij deze zelfde gelegenheid met nadruk, dat de afsluiting van de Westerschelde niet in de studie van de Delta-commissie zal worden betrokken. Alle gemeentebesturen van St houwen Duiveland hebben zich met een schreven 'ot minister Algera Se"c? '„r n„ri(, allereerst constateren, datn® bevolking van Schouwen-Duiveland nog steeds ongerustheid heerst over de veilig heid van het eiland. „Wordt alom grote waardering uitge sproken over hetgeen door de Rijkswater staat na de Februari-ramp van 1953 reeds is verricht om de grote schade, welke aan Schouwen-Duiveland werd toegebracht. te herstellen, anderzijds is duidelijk merk baar, aldus dit schrijven, dat er een teleurstelling bestaat over een beëindiging van die werkzaamheden, zonder dat ge zegd kan worden, dat de zeedijken nu in voldoende staat van verdediging zijn ge bracht. Het is nl. bekend, dat die zee wering op verschillende plaatsen nog zwakke plekken heeft. De heersende on rust komt niet alleen voort uit een angs;. voor onveiligheid van de bewoners zelf. doch ook met het oog op de veiligheid van de eigendommen. Thans wordt veelal onder grote moeilijkheden haid gewerkt om de schade van de stormvloedramp te boven te komen, van welke schade reeds veel "is "hersteld. Hierbij valt vooral ;e denken aan herstel van huizen, bedrijfs gebouwen, inventarissen en landerijen. Voor vele bewoners gaat dit gepaard met grote offers. Dit alles acht men niet ver antwoord, als een nieuwe ramp het eiland kan bedreigen met vernietiging van het geen men met veej moeite en opofferingen tot stand heeft weten te brengen. Daarom wi] men de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat de zeewering bestand is tegen storm en vloedrampen", aldus het schrij ven. De gemeentebesturen achten het daar om nodig, dat de zwakke plekken zeewering versterkt. zo spoedig mogelijk worden De minister merkte op. dat bij het systeem de toezending van het ont- werp-wet aan de bovengenoemde instan ties de regering straks niet meer voor verrassingen kan komen te staan omdat zij een probleem over het hoofd gezien heeft. De Deltawet zal aan de lagere or ganen. b.v. de provincies, alle gelegenheid laten, zelf gewenste voorzieningen te tref fen. Die andere Instanties zullen erhter zeH mogelijkheden moeten uitbuiten Als b.v Zeeland een dam wil leggen tus sen Zierikzee en Colijnsplaat. dan is daar tegen geen enkel bezwaar. Verder werd nog meegedeeld dat de verhoging der dijken bij de Westerschei- de nog in onderzoek is: waarschijnlijk zal het rapport der Deltacommissie over deze materie tegelijk met het ontwerp- Deltawet worden gepubliceerd Overi gens is bij al hetgeen ronoom deze zee arm gebeuren gaat. overleg met. België noodzakelijk. In de maand Januari van dit jaar werden, aldus wordt uit het Zeeuw se oestercentrum Yerseke gemeld. 1 987 087 oesters verzonden Dit wa ren er ongeveer 100.000 meer dan tn de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De grootste afnemers zijn onze Zuiderburen geweest; naar België ginger er 1.737.943. Neder land zelf betrok (en consumeerde) slechts 109.114 stuks in de vorige maand. Geen wonder, dat Yerseke met spanning wacht, op het verlossende woord dat, ondanks Delta-plan de oestercultuur gehandhaafd 'kan blijven. Ook is tijdens de bespreking met Ged. Staten van Zeeland het pronleem van de oestereultuur en de Zeeuwse visserij ter sprake gekomen. De commissaris der Ko ningin in Zeeland zei dienaangaande dat men de overtuiging had gekregen dat met ernst en toewijding wordt onderzocht of er in dit opzicht oplossingen mogeliik zijn, waarbij de Zeeuwse cultuies behouden kunnen blijven Hierbij wordt nagegaan of een geperforeerde dam in de Ooster- sehelde misschien uitkomst kon bieden. Een positieve uitspraak is oog oiel moge lijk Of volgens een woord van de minis ter: de broedende kip moet men niet sto ren Tenslotte heeft ir Maris commentaar ge geven op het plan Sanders dat het af sluiten der zeegaten door middel van een betondijk in open zee beoogt Ir Marts meent, dat dit plan technisch met uitvoer baar is. De opmerking van de heet San ders. dat er in zijn plan geen sluitgat be staat noemde ir Maris technisch onmoge lijk. „Wij maken die sluitgaten heus niet voor ons plezier", zo verklaarde hij. De Ned. Kath. Metaalbcwcrkersbond .,St Eloy" heeft gisteren het 50.000ste lid ver welkomd Dit gebeurde in een daartoe in Huize St Jan te Utrecht beiegde bijeen komst. De voorzitter van de bond, de heer J. van der Brink, zeide, dat de laatste ronde van de actie om de 50.000 leden rond te maken de berekening in de war heeft ge stuurd. Door de sprint in deze ronde is het aantal veel eerder bereikt dan was ver wacht. Het was de bedoeling om elk lid van de bond op dat moment een blijvend aandenken aan te bieden in de vorm van een levensbeschrijving van de patroon heilige van de bond, St Eloy. De opdracht is toevertrouwd aan Albert Kuylq. De uit reiking zal nu evenwel nog evefi moeten wachten. De heer Van der Brink installeerde het 50.000ste lid- mej. H. Huibers van het Phi lips-concern uit Eindhoven én afkomstig uit een gezin, waarvan nog een aantal zusters en broers reeds geruime tijd lid zijn -van St Eloy. Eveneens werd bij deze gelegenheid geïnstalleerd het 50 001ste lid, het eerste op de weg naar de 60 000. de heer L. van der Drift, leerling in het Bur ger smedenbedrijf te Haarlem. Deze twee nieuwe leden kregen, even als zij, die hen deden inschrijven, cadeaux aangeboden- De minister van buitenlandse zaken van nationalistisch China, de heer Jeh, heeft verklaard, dat tot de nationalistische posi ties, die de V. S. beloofd hebben te zullen verdedigen, ook Quemoy en Matsoe be horen. De heer Jeh verklaarde dit gisteren in Washington tegenover verslaggevers, na dat hjj een aischeidsbezoek gebracht had aan minister Dulles. Verscheidene Eerste Kamerleden, zo blijkt uit het voorlopig verslag der com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor 1955, waarschu wen tegen te groot pessimisme ten aan zien van de woningbouw, dat tot uiting komt in een wantrouwen van elke prog nose en een redeneren, alleen op het ge voel, dat het zeker wel 1970 zal worden, voor het woningtekort is ingehaald. Zij (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hed'enmor'ren Gisteravond heeft president Coty van Frankrijk de M R P -er Pierre Pflimlin uitgenodigd een kabinet te vormen. Hij deed dit'verzoek, nadat' de vorige kabinetsformateur, de onafhankelijke oud-premier Pinay hem had verzocht van zijn formatie-opdracht te worden ontheven. Het is echter ook de heer Pinay ge weest, die president Coty de benoeming van de heer Pflimlin heeft geadviseerd. Hoewel bij de linkse partijen over het al gemeen werd gedacht, dat de MRP aan de weerwraak van de onafhankelijken zou blootstaan nu zij 'n formatie door de leider der onafhankelijken heeft doen mislukken, heeft de heer Pinay veel be grip gehad voor de moeilijkheden van de MRP. die zich niet van haar basis, het arbeiderselement, wilde afsnijden door een ministerie onder al te rechtse leiding te volgen De heer Pinay heeft dan ook aan de heer Pflimlin zijn loyale steun beloofd. Aan het eind van de dag werden gis teren de kansen voor de heer Pflimlin belangrijk groter geacht, dan in de laat ste dagen toen zijn naaro reeds werd ge noemd. Merkwaardig genoeg heeft bo vendien hedenochtend het zeer linkse blad „Franc-Tireur" de poging niet zon der sympathie begroet en Pflimlin een tweede Mendès-France genoemd. De heer Pflimlin kan ook rekenen op de steun van het gehele boeren-element in de Kamer wegens de grote waardering, die hij als minister van Landbouw heef verworven Men moet er hierbij aan her inneren, dat de heer Pflimlin de initia tiefnemer is geweest van de zg. land- bouwpool. De kansen, dat de heer Pflimlin Maan dag of Dinsdag voor de Kamer kan ver schijnen worden dus in toenemende mate gunstig geacht. Hij kan reeds verzekerd zijn. van de medewerking van zekere ministers, wter naam alleen al voldoende program is voor het beleid van zijn mi nisterie. Men verwacht echter, dat htf ook op enige geheel nieuwe en jonge elemen ten een beroep zal doen. Toen het Belgische communis tische Tweede-Kamerlid Jean Don derdag van zijn zetel opstond, om het woord te voeren in een debat over landbouwzaken, moest hü zich bij voorbaat verontschuldigen over zijn gebrek aan ervaring met betrekking tot dit onderwero. „U zou een uitstekend opvolger van de heer Malenkof zijn", meende voorzitter Huysmans. De afgevaardigden schudden van het lachen. wezen er op, dat de cijfers van de ge middelde woningbezetting een duidelijke vooruitgang demonstreren: in 1938 was de gemiddelde woningbezetting 4.19, in 1918 en 1949 was dit cijfer opgelopen tot 4,82 nu is het ongeveer 4,35. Deze cijfers zeggen natuurlijk niet alles. Maar enige verlichting spreekt ur toch wel uit. Onder de gegeven omstandigheden zal het streven gericht moeten blijven op zo hoog mogelijke woningproductie. Opvoe ring tol b.v, 70.000 p r jaar betekent reeds, dat het tekort twee jaren eerder zal zijn ingehaald. Maatregelen, die daar toe kunnen leiden zijn: het aantrekken van nieuwe bouwvakarbeiders door het bouwvak zo aantrekkelijk mogelijk te maken; bevordering van de vakopleiding, speciaal voor die categorieën, van welke het tekort het ernstigst is (metselaars, stucadoors betonwerkers); bevordering van systeembouw, ook buiten de grote steden, en van andere arbeidsbesparende bouwmethoden; opvoering van de ar beidsproductiviteit o.a. door betere orga nisatie en voorbereiding van bouwwer ken, beperking van bouw, die niet strikt noodzakelijk is. Hogere productie verwachtten deze le den bepaald met van meer inschakeling van eigen-bouwers. Hogere productie verwachtten zij evenmin van het tegelijk in uitvoering nemen van een zo groot mogelijk aantal woningen. Dit leidt tot spanningen op de arbeids- en de materia- lenmarkt, die alleen vertragend werken en de bouwkosten opjagen. In het laatst van 1954 is geleideljjK een vrij behoorlijk evenwicht verkregen. Het zal zaak zijn dat in het komende voorjaar de verhou ding niet opnieuw wordt verstoord Sommige leden wilden zich bepaald niet meer ophouden met de prognose, wanneer de woningnood ten einde zal zijn Het enige wat zij wilden zeggen was: bouwen, zo veel en zo goed als dit kan. Vooral in de grote steden is men met be trekking tot het tijdstip van het einde van de woningnood zeer pessimistisch en daar is zo meenden de hier aan het woord zijnde leden, ook wel reden voor. Uit het voorlopig erslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor 1955 blijkt, dat verscheidene Eerste Kamerleden van oor deel zijn, dat in het algemeen te veel kleine woningen worden gebouwd. Wo ningen met een tweede woonvertrek wor- ^fj1 Prac^sc'1 oog niet gebouwd. Er dient, aldus deze leden, niet alleen gebouwd te worden voor het heden, maar vooral voor de toekomst en die toekomst zal ze ker woningen vragen met een tweede woonvertrek.' al zal dat woonvertrek dan voorlopig als slaapkamer voor grotere gezinnen dienst kunnen doen. Sommige leden achten het huurpeil een ernstig beletsel om in deze veel te doen. Hier wreekt zich naar hun mening hel veel te lang laag houden van de huren. Voor de oorlog gold de regel, dat men 1/7 van zijn inkomen als huishuur be taalde. Dit gedeelte wordt thans bij lange na niet meer gehaald. De huurders zijn er aan gewend geraakt slechts een klein deel van hun inkomen aan huur te beta len. Hoe eerder hier een eind aan komt, hoe beter en daarom meenden deze leden, de minister in overweging te moeten ge ven de huurverhoging in bijvoorbeeld twee etappes uit te voeren. Iedere etappe brengt in verband met de daaraan ver bonden compeir aties spanningen mede en deze spanningen moeten zo gering mo gelijk in aantal zijn. Op ile manifestatie van Nederlandse enerijie, de E-55, welke in Mei in Rot terdam haar poorten voor het publiek zal openen, zullen onder andere ook en kele Gieterse punters te bewonderen zijn, bemand met Gieterse punteraars in kle derdracht. Onze foto werd genomen op een van de scheepswerven van Giethoorn, waar men reeds volop bezig is met de vervaardiging van enkele bijzonder fraaie exemplaren. i (Van onze correspondent) Voor de ogen van tienlallen bewoners van De Krim (Ov.) is gisteren middag om ongeveer twaall uur een wanhopige strijd gevoerd om het leven van vier mensen. Hel waren landbouwers uit Den Velde bij Gramsbergen. die met een Opel in de Luttekerhoofdwijk het kanaal langs de provinciale weg ZwolleCoevorden waren geraakt, vermoedelijk doordat de bestuurder, de 57-jarige heer E. J. Meyerink, in de war raakte, toen ui) een zijweg plotseling een auto naderde. Hij was nog geen geroutineerde chauffeur, want eerst kort geleden legde hij de rijproef af; hij was nog niet in het bezit van een rijbewijs. In de auto zaten voorts de 49-jarige lieer F. Ranter, diens 17-jarige zoon G. Ch. Ranter en de 51-jarige lieer G. JGrimmerink. T adei en zoon Ranter hadden even voor het vreselijke ongeluk een paard gekocht van een caféhouder. Enkele minuten later, lijdens een hinderlijke sneeuwjacht, voltrok zic.h het drama eni^e tientallen meters van het café. Alleen de heer Grimmelink werd eered. De politie neemt met grote waarschijn lijkheid aan, dat het angeluk zich als volgt heeft afgespeeld. De Opel, die uit de richting Slagharen kwam, heeft ver moedelijk onder De Krim de zijweg naar Ane willen inslaan, welke zich daar met de weg Zwoile-Coevorden verenigt. Op dat moment naderde met vrij grote snel heid een personenwagen uit Ane, die, toen hij de weg naar Coevorden insloeg, uit de bocht dreigde te vliegen. De heer Meyerink moet toen in een reflexbewe ging zijn stuur naar links hebben om gegooid, waardoor zijn auto in het kanaal reed. Enige omwonenden zagen, hoe de auto over het water schoot, bijna tot aan de andere kant van het kanaal. Zij hoorden hulpgeroep en zagen de inzit tenden zwaaien, toen de wagen lang zaam zonk. Van alle kanten snelde men te hulp en probeerde men met ladders en bootjes iets te bereiken. Tevergeefs echter, waarop dokter Rcnhaar vroeg, wie van de omstanders bereid was met hem naar de auto te zwem men. De 10-jarige slager J. Noppens meldde zich en beiden begaven zich te- water. De koude dwong de moedige dokter echter spoedig terug le keren, maar Noppers probeerde, tevergeefs overigens, een van de portieren te ope nen. Door een half geopend raam voelde hij wel een van de inzittenden, maar hij was machteloos. Van hun kant heb ben de inzittenden vertwijfeld gepoogd de deuren te openen, hetgeen blijkt uit het feit, dat de krukken van de portie ren aan de binnenzijde waren afgerukt. Toen na een half uur met behulp van een tractor dè' auto op het droge was getrokken, bleek het reeds te laat voor drie van de inzittenden, hoewel vier art sen een tijd lang alles in het werk heb ben gesteld om de levensgeesten op te wekken. Dit. gelukte alieen bij de heer Grimmelink, die daarna naar 't ziekén- huis Coevorden is gebracht. Gisteravond was zijn toestand redelijk wel. De heer Ranter liet een vrouw en twee kinderen achter; de heer Meyerink was ongehuwd. Via de radio heeft de politie de auto mobilist, die op het ogenblik, dat het on geluk gebeurde, uit Ane kwam en naar Coevorden afsloeg, laten oproepen; zeer waarschijnlijk is deze het ook geweest, voor wie de heer Meyerink zijn stuur heeft omgegooid. „Het Zond ag gepubliceerde wetsvoorstel op het middelbaar onderwijs, hel normaal en technisch onderwijs, houdt niet in liet minst rekening met onze rechtvaardige, aan de regering gedane, voorstellen. Integendeel het wijzigt grondig de traditionele toestand van hel onderwijs in ons land en dit tot groot nadeel van hel vrije katholieke onderwijs". In deze termen spreken .Ie gezamenlijke bisschoppen van België in een gisteren gepubliceerde verklaring van 15 bladzijden hun oordeel uit over de schoolpolitiek, welke op het ogenblik door de linkse Belgische regering wordt gevoerd. Antoine Pinay de franse kabinetsfor mateur heeft Woensdagochtend een on derhond qehad met de President van de Franse RepubliekRené Cotyom hem op de hooqte te stellen van de ontwik- kelinqenwelke zich hebben voorgedaan in de onderhande.linqen met de verschil lende politieke partijen inzake de var- rum q ran een nieuwe reqennq Een Imisdienaar helpt. Pinay in zijn tas. „In strijd met de ons vanwege de rege ring gegeven geruststelling" aldus verkla ren de bisschoppen verder, „ia het wets ontwerp in feite niet anders dan een mid del om het vrtf onderwas te bestrijden Enerzijds is het ingegeven door een geect van kwaadwilligheid en van wantrouwen tegenover de katholieke ondeTwijsinstel lingen, die men wil hinderen en lamleg- 'ïen en anderzijds blijkt daaruit de uil- gesproken bedoeling een onaanvaardbare overheersing te verzekeren van het neu traal. laieiyerend onderwijs" De bisschoppen herinneren er aan. dat r1'1 i°P i,4 Augustus 1954 een brief aan de - PigiNche eerste minister hebben gericht waarin zij hun ongerustheid uitten ov»r aangekondigde schoolpolitiek. Op 27 de Sir Winston Churchill heeft Donder-1 De leider der oppositie Attlee vroeg, of dag in het Lagerhuis, in antwoord op pogingen waren gedaan een nadere toe- vragen van leden der socialistische op positie, opnieuw verzekerd dat de Britse regering streeft naar vier-mogendheden- besprekingen met Sovjet-Russische deel neming, „te houden op een tijdstip, waar- op het waarschijnlijk lijkt dat zij vruch ten zullen afwerpen". ,,Deze gelegenheid zai zich waarschijn lijk niet voordoen, voordat de overeen komsten van Londen en Parijs zijn be krachtigd", voegde hij hieraan toe. lichting te verkrijgen van de Sovjet-Unie op haar verklaring van verleden maand betreffende internationaal toezicht op verkiezingen in geheel Duitsland „Velen zien heel wat in deze verklaring, die een ernstige indruk wekt, doch niet bezit'*, aldus Attlee. Churchill antwoordde echter eerst meer gegevens over de Russische verkla ring te willen hebben, alvorens Attlee's vraag te beantwoorden. Augustus heeft de regering geantwoord Jat zij er niet aan dacht, de eerbied voor de gewetensvrijheid te schenden of d? vrije ontwikkeling der godsdienstige in stellingen in het land te hinderen De bis schoppen hebben daarop de regering hun voorwaarden bekend gemaakt nodig vmi de vrije onderwijsinrichtingen en in het bijzonder van hef middelbaar onderwijs In het wetsontwerp nu waarvan sprake is. wordt het indrukwekkend geheel va-i kathnlipke onderwijsinstellingen mei min achting en wantrouwen behandeld ver nederd en ten hoogste geduld Zij mogen geen aanspraak maken op de benaming van nationale scholen wat zii nochtans evengoed zijn als de rijksscholen" De thans voorgestelde staatsvergoedinu voor de salarissen biedt aldus zegg-r de bisschoppen verder aan de leraren van colleges en scholen niet het minimum om in leven te blijven levert gevaar dat sommige instellingen moeten worden gesloten. Vervolgens protesteren de bisschoppen tegen de eis der regering, dat katholieke;) schoolgeld moeten betalen. .Het is en blijft een sociale onrechtvaardigheid ener zijds een practisch algemeen geworden kosteloos onderwijs aan te bieden aan de leerlingen van de vrije instellingen »n daartegenover een zware last op te leggen aan de ouders die hun kinderen aan een katholieke onderwijsinstelling toevertrou wen. Omdat de regering aan provincies in gemeenten het recht ontneemt toch suo- sidies te geven, spreken de bisschoppen van een „anti-katholiek fanatisme". Na in onderdelen verschillende punt.m uit het ontwerp als onrechtvaardig, on duldbaar en onaanvaardbaar te hebbm bestempeld, vervolgen de bisschoppen; „De .schoolpolitiek van de regering, zo- ais zjj in de nu aanhangige wetsvoorstel len tot uiting komt. is een politiek, die gericht is tegen het katholieke onderwjjs en houdt een poging in om in ons tand het laicisprond onderwijs te doen zegevieren Deze politiek is een niet te loochenen aanslag op de gewetensvrijheid van de i burgers. Zij i» een bedekte maar bewuste manoeuvre om via de sehooi de invlo-d van het katholieke geloof op onze bevol king tegen (e gaan „Indien deze wetten onverhoopt moeh ten worden aangenomen, zullen wfj deze zien als dwangmaatregelen, niet als rechtvaardige wetien". aldus het Belgi sche episcopaat, dat zijn verklaring be sluit met een bproep op de regering om haar noodlottige beslissing te herroepen With Sotthevèld als II illém Parel in de Nederlandse film „Het Wonder lijke Leven van W illem Parelvan Gerard Ruiten. Zie voor bespreking pag. 5. Het Franse Alpen district Val d'Isere is geïsoleerd door lawines, die zijn ver oorzaakt door de hogere temperaturen in de bergen. Ongeveer 3000 toeristen verblijven op het ogenblik in dit skicen trum Er bestaat geen gevaar voor e toeristen die van goed skiweer genieten. Hefsrhroefvliegtniepn zijn bij de voedsel voorziening ingeschakeld. Te Tignes is een vrouw om het leven gekomen toen de eerste verdieping van een chalet door een lawine werd meege sleurd Ook in de Ttaliaanse Alpen, tn Oostenrijks Tirol en het Zwitserse kan ton Wallis zijn wegen door lawines en grondverschuivingen versperd. Het Zwit sers lawine-instituut te Davos heeft ge waarschuwd voor mogelijke grote lawi nes op hoogten boven de 1600 meter. Zowel in Frankrijk als Zwitserland is gevaar voor nieuwe overstromingen ont staan. Het water van de Rijn stijgt ongeveer 7.5 cm per uur en ook in andere rivieren in Frankrijk staat het water hoog. Men verwacht echter geen herhaling van de overstromingen van de vorige maand. Het water in het Meer van Genève is sedert Zondag ongeveer 80 cm gestegen. Alle sluizen zijn geopend. In Oostenrijks Tirol is de grote weg tussen Langen en Stuben versperd door lawines evenals de verbinding tussen Lechleiten en Sieeg in het district Reut De pas ^over de Arlberg tussen St Anton en St Christoph is gesloten met het oog op het lawinegevaar. Een grote aardverschuiving, veroor zaakt door regen, bedreigt de buiten wijken van het dorpje Pisticci. ongeveer 60 kilometer ten Westen van Tarente in Zuid-Italië. De aarde, afkomstig van een nabijlig- gende berg, vormt een muur van 15Ó m. lengte en beweegt zich langzaam naar het dorp toe. Met aanhoudende regen dreigt het gehele dorpje te worden be dolven. Toen men gisterenmiddag ten kantore van de Nat. R.K. Bond voor E.H.B.O. te Rotterdam de enveloppe van een aangete kend schrijven openmaakte, zat er het SUS-lot B 20602 in en daarop laconiek handtekening en adres van de arbeider H. Arbeider, Rengersweg 41, Delfzijl. Hij had het huis ter waarde van 15.000 ge wonnen, uitgeloot bij de vijfde trekking vau Dinsdag j.l. „Wij wisten eenvoudig niet wat wij zagen", zeide de heer A. M. Bergers, voor zitter van de Nat. Bond. „Stel eens dat er iets met die aangetekende gebeurd was, dan had de man volgens de Postwet 25 vergoed gekFëgen, want hij had de waarde van de zending, zijnde 15.000, niet aan gegeven. De gelukkige, die als niet-katholiek wei nig belangstelling had voor de instellin gen, te welker bate de „Sla Uw Slag"- loterij was georganiseerd, had zich door zijn sigarenhandelaar ter plaatse, de heer Stam, laten bepraten, zijn geluk eens te beproeven met een lot. De heer Hermsen Arbeider is 30 jaar oud. Hij is gehuwd en heeft twee kinde ren, een jongetje en een meisje. Zij wo nen. in een eenvoudig huurhuis. Hei spreekt vanzelf, dat het echtpaar Arbeider zich met deze uitzonderlijke meevaller ge weldig gelukkig gevoelt. Volgende week Vrijdag zullen zij, met anderen, te Rotter dam hun prijs in ontvangst mogen nemen. De naam van de pleger van de aanslag op de Saarlandse premier Johannes Hoff mann is nu bekend. Het is de 35-jarige kantoorbediende Matthias Göbel uit München. Hij is voortvluchtig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1