"Vordt bouw van Amsterdamse IJ-tunnel bedreigd? Korea-vrijwilligers ontvingen Amerikaanse bronzen ster CHIEF WHIP COMMENTAAR „Het wonderlijke leven van Willem Parel" 3 Tsj oe antwoordt Hammarsk j oeld Deining over „geheime afspraken'' SAAR-ACCOORD AFZONDERLIJK IN BONDSDAG Na praten doortastenmaar.... Moderne bond was te ruw Wetten moeten worden nageleefd Baron, bankierszoon, advocaat.... TROUWLUSTIGE JONGEDAMES LIEPEN ER IN FILMS deze iveek H 4 VRIJDAG 11 FEBRUARI I9W PAGINA 3 Rijkswaterstaat zou veel voor brugplan van ir Volkers voelen Geven lagere kosten de doorslag? Tal van aantrekkelijke punten Zilveren schotel voor Elfsteden-winnaar Legaat van W. J. (Pim) Muiier Heel hartelijk bedankt..: Prinses Margriet en altijd NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK Plechtigheid in Haarlem De Formosa-crisis „Neen" in mildere termen geniet U meer van Al 33 jaar op ieders lip! Bejaarde wielrijder raakte onder truck Aanrijdende chauffeur merkte niets van dodelijk ongeluk Henk van der Maze. RUSSISCHE VOORSPRONG? „NU NIET MEER!" zeggen atoomgeleerden I H. Vader ontziet zieli enigszins Het begon met een vulpen „En zo origineel..." Nederlandse film terug naar de Jordaan-lol van de jaren dertig Désirée of Napoleon? Marlon Brando als Empereur Samenzwering tegen Nixon in Mexico? (Van onze Amsterdamse redactie) Wanneer men gedacht zou hebben, dat Amsterdam het reeds langer dan twee Jaar oude eenstemmige besluit van de raad om een vaste IJ-oeververbinding te creëren te beginnen met een autotunnel cn met het advies van de ministeriële commissie, dat de bouw van deze tunnel urgent moet worden geacht, voorlopig uit de tunnelmisère zou zijn en de minister nu spoedig zijn accoord zou geven, dan heeft men het mis gehad. Naar verluidt zou namelijk het departement van Rijks waterstaat nu opeens bijzonder veel aandacht schenken aan het brugplan van zijn hoofdingenieur J. Volkers; een plan, dat in zjjn oorspronkelijke vorm door de ad viescommissie voornamelijk is afgewezen om redenen van stedebouwkundige en verkeerstechnische aard. Doch ir Volkers is nu met een gewijzigd voorstel ter tafel gekomen, waardoor deze overwegende bezwaren zouden kunnen worden on dervangen. In de Amsterdamse havenkringen heeft men dit nieuws „een ramp" genoemd. Uitvoering van het plan zou in economisch opzicht Amsterdam veel schade kunnen doen, doordat zijn reputatie van goedkope haven vernietigd zou worden, omdat er met een brug een definitieve scheiding komt tussen het Westelijke en Oostelijke havengebied. niets beslist. Ook niet door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zoals wij ver namen. De overlast, die de scheepvaart zal ondervinden bij haar vaart door het „boogkanaal" zal, zo meent men, vooral zwaar worden gevoeld door de bedrijven, die in het Oostelijke havengebied zijn ge vestigd. De meeste schepen gaan nog al tijd die kant op. Doch ir Volkers is er van overtuigd, dat zij kaden kunnen vinden, die gunstig liggen ten opzichte van het scheepvaartkanaal en trouwens, zo zegt hij, „dit deel van de haven is vol en uit- Ir Volkers wil een 12,5 meter diep zee- vaartkanaal als boogkanaal om Amster dam-Noord graven. Dit negen km. lange kanaal zou zijn beginpunt dienen te heb ben bij Zaandam tegenover de Petroleum haven en zijn eindpunt bij Schellingwoude voor de Oranjesluizen. De vaste brug (met een doorvaarthoogte van 9 meter) over het IJ van het Centraal Station naar het Tolhuis zou in tweeërlei betekenis een dubbeie brug moeten worden. Zij zou zich moeten splitsen in twee afritten, één naar de kant van het Westerdok en één naar het Oosterdok. waardoor het bezwaar van concentratie van het verkeer rond het Centraal Station geen opgeld meer zou doen. Bovendien krijgt de ontworpen brug twee „verdiepingen" één voor voetgan gers-, bromfiets- en rijwielverkeer aan de onderzijde en één met twee banen daar boven voor het autoverkeer. Voorts wil ir Volkers een brede iJ-boulevard met parkeerplaatsen en terrasruimten aanleg gen. Dit onderdeel stond trouwens ook ai in zijn door de commissie verworpen plan. Aansluitend op de Westelijke afrit zou een nieuwe West-Oost-snelweg ge projecteerd moeten worden, terwijl van de Oostelijke afrit een verkeersweg zou moeten komen naar het Foelieplein, het begintpunt van de door Publieke Werken van Amsterdam ontworpen tunnel. Ir Volkers, die niet voorbijziet, dat an dere deskundigen ook brugplannen ter tafel hebben gebracht, meent, dat zijn idee tal van aantrekkelijke punten biedt, o.a. een ontlasting van het binnenstads- verkcer (het verkeer uit West en Oost behoeft niet meer door de city om bi) het IJ te komen), een harmonische afslui ting van de Amsterdamse grachtenring door de boulevard, „opruiming" van al'e ponten en een evenwichtige ontwikkeling van Amsterdam-Noord. Het spreekt van zelf. dat in het boogkanaal (dat veel gro ter is dan het destijds door B. en W. van Amsterdam voorgestelde binnenvaart- kanaal) ook een verbinding moet worden gemaakt. Een beweegbare brug wordt uit den boze geacht cn daarom zal het wel een tunnel worden, zo ir Volkers zijn plan wr ?1^swa'erstaat weet door te zetten, door li4 ecn belangrijk motief, dat wel zal w'c,rrt„n„ Haag" OP een goudschaaltje Iager7kos?e„eeW°Sen- name'«k "e V8e' «tig1 oMerust'nnï maakt men zich ern stig ongerust, ook aj is er nog helemaal wij nog, binnenkort officieel tc proteste ren tegen een vertraging van de IJ-tun- neibouw door het in ogenschouw nemen van nieuwe projecten. (Van onze correspondent) In dc eerstvolgende Elfstedentocht, het grote Friese schaatsevenement, zal in het vervolg de winnaar van de wedstrijd ook een fraaie wisselprijs in bezit krijgen namelijk een zilveren schotel. Dit werd gisterenavond door het bestuur van de Friese Elfstedentochtvereniging meege deeld. De schotel heeft men laten bekos tigen door de opbrengst van een legaat van de promotor van deze tocht, wijlen de heer W. J. (Pim) Muiier. Behalve het wapen van de Mulier's zijn ook die van de elf steden hierop aangebracht. De namen van de winnagfs zullen op de schotel worden gegraveerd. Verder werd nog bekend gemaakt, dat zij dig de tocht vijfmaal volbracht heb ben. voortaan een speciaal certificaat zullen krijgen. Ook zijn er maatregelen genomen om moeilijkheden bij de finish te vermijden; de rijders zullen tijdig van de toestand bij de eindstreep op de hoogte worden gebracht. Om tegen te gaan, dat deelnemers aan de Elfsteden- toch het risico lopen 's avonds laat achter De 12-jarige Paul Neutz uit Wil mington in de Ver. Staten heeft antwoord gekregen op zijn felicita- tiekaart, welke hij Prinses Margriet met haar verjaardag had gestuurd. De ouders van Paul hadden een foto van het Nederlandse Prinsesje in een krant gezien en gelezen, dat zij op 19 Januari 12 jaar werd. Paul verjaarde ook op die dag en daarom stelden zijn vader en moeder hem voor het Prinsesje een felicitatie te sturen. Paul verzond zijn geluk wens per luchtpost. De kaart, die hij nu uit Nederland kreeg was ge dateerd 19 Januari en door Prinses Margriet zelf in het Nederlands ge schreven. „Heel hartelijk bedankt voor je goede wensen" schreef ze breidingen komen toch in het Westelijke ^vunas raat acnter havengebied dus vóór de brug". IÏL -Y.- d® laa,tste controlepos ten in Franeker en Dokkum eerder wor- De Kamer van Koophandel cn het IJ- den gesloten, namelijk respectievelijk -m tunnel-comité zi'n van plan, zo vernemen half acht en half elf half acht en half elf 's avonds. M U' 'E," De heer Andreas C- Ronhovde, raad aan de Amerikaanse ambassade te 's-Gra- venhage, heeft vandaag te Haarlem de bronzen ster uitgereikt aan 24 militairen en burgers, die hebben behoord tot het voormalige Nederlandse detachement Ver enigde Naties. Zoals bekend is, heeft de president van de Verenigde Staten deze onderscheidingen verleend als bewijs van erkenning voor persoonlijke verdienste bij gevechtshandelingen of buiten deze handelingen in een gevcchtsgebied. land. Van de ambassade waren verder aanwezig kolonel James R. Pritchard- militair attaché en luitenant-kolonel Aldon M. Hoffman, adjunct-militair attaché. Vai Nederlandse zijde waren o.m. aanwezig generaal-majoor G. Dijkstra, territoriaal bevelhebber West, luitenant-kolonel D. baron Mackay en de garnizoenscomman dant luitenant-kolonel F. G. P. Stuker. De heer Ronhovde zeide, de prestaties van de Nederlandse strijdkrachten in Korea niet behoeven te beschrijven. De Koreaanse oorlog had geleerd, dat wij als vrije mensen, met de democratische idea len die wij van onze voorouders erfden, elkaar zullen steunen. Korea was de eerste grote les in collectieve veiligheid. Kolonel In Washington wordt op het ogenblik ecn nieuw antwoord van premier Tsjoe en Lai van communistisch-China op V.N.-voorstelIen voor beëindiging der vijandelijkheden in het gebied van For mosa bestudeerd, aldus is Donderdag uit gezaghebbende bron vernomen. Naar verluidt betreft het hier een ant woord op een persoonlijke boodschap van de secretaris-generaal der V. N.. Dag Hammarskjoeld. Deze had die boodschap gevoegd bij de uitnodiging van de Veilig heidsraad aan Peking om een afgevaar digde te sturen ter bijwoning van bespre kingen over een bestand. Hoewel nog geen bijzonderheden over de boodschap van Tsjoe beschikbaar zijn, schijnt het nieuwe Chinese antwoord ook op een verwerping van de V.N.-uitnodi- ging neer te komen, zij het in mildere bewoordingen dan waarin de officiële verwerping van 3 Februari was vervat. Men gaat nu na, of de tekst op de een of andere wijze beloften inhoudt voor verdere discussie tussen partijen. Vermoedelijk Maandag of Dinsdag zal de Veiligheidsraad bijeenkomen om het debat over de toestand in het Ver re Oosten, te schorsen, aldus wordt te New York uit gezaghebbende bron ver nomen. De Saar-overeenkomst, waarover de willen maken met de beloofde gelijkstel- Bondsdag tegen het einde van deze maand ling van de economische relaties tussen zal moeten beslissen, is opnieuw in op- de Saar. Frankrijk en de Bondsrepubliek De 72-jarige wielrijder M. W. uit Hel den is gisterenmiddag omstreeks half vier aldaar tegen een truck met oplegger of vrachtauto met aanhangwagen gereden en gedood. Hoe het ongeluk zich heeft voor gedaan is nog niet bekend. De bestuurder van de auto heeft blijkbaar niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. Een ongeveer tien meter voor de heer W. rij dende wielrijder hoorde een klap en zag daarna de heer W. op de weg liggen. De man bleek toen reeds te zijn overleden. spraak geraakt Het verzet ertegen in de gelederen der regeringspartijen in Bonn is van die aard, dat dr Adenauer het raad. zaam heeft geoordeeld het accoord te scheiden van de overige verdragen van Parijs. Het zal afzonderlijk aan de Bonds dag worden voorgelegd en zoals de zaken thans staan kan dr Adenauer slechts op een zeer geringe meerderheid voor de overeenkomst rekenen. Nu is op deze wankele grondslag der overeenkomst in deze dagen nog een nieuwe aanslag gedaan door de verboden oppositie-partijen van het Saar-gebied, d:e contact met de bondsregering hebben op genomen. Zij hebben zich deze week tegenover Adenauer's staatssecretaris Halstein beklaagd over z.g. geheime af spraken. waartoe minister-president Hoff mann zich in Parijs zou hebben laten ver leiden en waardoor de Franse positie in het Saar-gebied in feite verzekerd zou blijven. Volgens Parijs zou het hier slechts een briefwisseling tussen Parijs en Saar- briicken betreffen. In elk geval heeft de publicatie van ge heime afspraken hier afbreuk gedaan aan het vertrouwen, dat Frankrijk ernst zal De uitreiking geschiedde vanochtend voor het front van de troep op het ter- pritchard ias vervoleens de hii de nnder rein tegenover het Gouvernementsgebouw vervolgens de bij de onder aan de Paviljoenlaan te Haarlem- De heer scheidingen behorende mutaties voor. Ronhovde vertegenwoordigde de ambassa deur van de Verenigde Staten in Neder- «MUI—5 E3M86£S?!»c!ï TjïL. v* C - In zijn bekende rede heeft onze onvolprezen mgr Poels o.a. ook nog verklaard, dat onze werknemers met louter mooie woorden willen horen, doch ook daden wensen te zien, en dat waar eenmaal lang genoeg is gepraat ook dient te worden doorgetast. Woorden uit 1927 maar helaas nog altijd nieuw voor deze tijd. Alleen loonsver lagingen zijn direct gereed om doorgevoerd te worden. Nu zijn ook alle aangele genheden niet zo „eenvoudig" als loonafslag. Doch alle zij het ietwat bittere scherts terzijde. Zaken die betrekking hebben op de hervorming van de maatschappelijke orde, vragen veel tijd, ten eerste omdat wetten maken een secure arbeid is en ten tweede omdat zo'n wet niet voor elke betrokken partij een cadeau is om wat men tegen woordig noemt met rode inkt over naar huis te schrijven. Wijken, terugtreden en aanvaai-.en kan de heersende mentaliteit geweld aandoen. Te grote ruwheid van aanpakken kan een begeerd goed verder van huis brengen dan een gestaag en voortdurend duwen in de gewenste richting. De wet op de ondernemingsraden dateert van Mei 1950. Doch voor de instelling daarvan en de contröle er op moesten bedrijfscommissies komen. Bij de metaal industrie werd zo'n commissie na 2V4 jaar gevormd. Zij stelde een reglement- ontwerp voor de ondernemingsraden vast, dat in Juli van bet vorig jaar aan de belanghebbende ondernemingen werd toegezonden. De firma Hensen was lid van een organisatie, welke niet in de bedrijfscommissie was vertegenwoordigd. Op 26 November werd de S.E.R. officieel verzocht bedoelde organisatie te erkennen. Plotseling kwam nu de moderne bond met het ultimatum om voor 1 Maart een ondernemingsraad te vormen. De firma Hensen deelde daarop mede in verband miet de korte termijn aan de eis van instelling niet te kunnen voldoen. De moderne bond gaf toen het stakingsparooi Uit. Terwijl in de hele metaalindustrie pas één ondernemingsraad bestaat werd bij Hensen het werk stopgezet. Bovendien beging de A.N.M.B. de overgeeflijke fout, om het „meningsverschil" niet aan de bedrijfs commissie, die er krachtens artikel 19, gelijk „De Waarheid" zo keurig reeds na speurde, is om geschillen te onderzoeken, voor te leggen. Zeer terecht schreven dan ook de leidingen der katholieke en christelijke metaal bewerkersbonden aan hun leden. Vooral in een democratische staat als de onze. Dit geldt ook ten overstaan van de A.N.M.B., die met zijn staking bij Hensen het recht in eigen handen nam en daardoor rustig de aan de Wet op de Ondei nemingsraden ontleende Bedrijfscom missie, waarvan nota bene! de Bondsvooi zi er van de A.N.M.B. voorzitter is, tot een paskwil maakte. Door de bemiddeling van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars was het conflict bijna voorkomen. Toen werd ei ec e p .e ing maar weer een nieuw punt in geding gebracht; de Kern. Ineens was de Ondernemingsraad niet meer belang So e Kern in het geding brengen. De Kern die op non-actief was. De President van de Rotterdamse Rechtbank wees e hrtef nf ki pm uit liet komen, dat de A.N.M.B. zich tot dusverre met geen enkele brief of klacht gewend heeft tot de bedrijfscommissie en derhalve had nage a en e c j de weg te volgen, die de wetgever had aangegeven. Doelbewus ee ge e de door de wetgever beoogde leiding van de bedrijfscommissie uitgesci heeft zich niet gedragen zoals van een goed gedisciplineerd lichaam moe i w cn cn verwacht, hetgeen temeer te betreuren is, omdat daaruit te constateren va t een miskenning en een minachting voor de kennelijke bedoelingen van de wetgevei ten deze. Het geduld wordt heel dikwijls op de proef gesteld. Wij erkennen dat gaarne. Maar in het onderhavige geval sloeg de moderne bond de organisatie-plank vol komen mis. Er was geen enkele reden tot staken. En we kunnen begrijpen, dat de katholieke en christelijke organisaties de vrees hebben geuit, dat door de daad van de moderne bond „in een korte spanne tijds de in jaren vergaarde goodwill tussen werkgevers en werknemers in gevaar is gebracht. Het" is overigens te wensen, dat de ondernemers terdege hun verstand zullen gebruiken geen uitstelpogingen hunnerzijds zullen proberen, maar con amore bij redelijke kansen zullen meewerken. Mgr Poels sprak immers reeds in 1927 over vief alleen mooie woorden, alsmede over na genoeg praten doortasten. „Het is mogelijk dat de Sovjet-Unie bij de vervaardiging van de waterstof bom in 1953 tijdelijk in het voordeel is geweest door het vinden van een nieuwe afvuunnelhode voor een dergelijk pro jectiel, die een aanzienlijke besparing van tijd en benodigd splijtbaar materiaal betekende. Doch de V. s., die de nieuwe werkwijze bijna een jaar later vonden, hebben sindsdien niet slechts het verlo ren terrein geheel herwonnen, doch zijn thans weer voor op de Sovjet-Unie", aldus luidt het commentaar van Ameri kaanse atoomdeskundigen op de uitlating van de Russische minister van buiten landse zaken Molotof, dat de Sovjet-Une bij de ontwikkeling van de waterstofbom voor zou zijn op de V. S. Volgens Duitse berichten uit Saar- brücken is ook daar door de afspraken van Hoffmann veel deining gewekt en heeft zich als gevolg daarvan in de Saar- regering zelf een oppositie tegen de mi nister-president gevormd. De ontevredenheid over een tenachter stelling m de economische ontwikkeling van het Saar-gebied neemt volgens deze berichten sterk toe. Men klaagt over het gebrek aan investeringen in de Saarlandse industrie, over de beperkte handelsver bindingen met de Bondsrepubliek over de belastingdruk en over het feit, dat de Fransen vanuit hun eigen gebied rijke kolenlagen van de Saar afgraven. De voorzitters van de verboden Saar landse partijen zijn nu voor Zaterdag a.s. door prof. Erhard, de Westduitse minis ter van economische zaken, uitgenodigd om hun bezwaren te komen uiten. In de Sixtijnse kapel is gisteren om half elf de jaarlijkse uitvaartdienst gehouden voor Paus Pius XI De Pontifi cale H. Mis werd opgedragen door Zijne Eminentie kardinaal Tisserant, deken van het H. College van kardinalen, die ook de absoute verrichtte. Het feit, dat de Paus niet, zoals andere jaren, deze uit vaart assisteerde, gezeten op de pauselijke troon, en ook niet de absoute heeft ver richt wil niet zeggen, dat een verslechte ring in Zijn gezondheidstoestand is in getreden. Het betekent slechts, dat de H. Vader zich nauwkeurig houdt aan de medische voorschriften, volgens welke Hij zich zo min mogelijk mag vermoeien De H. Vader, die ook Zijn nachtrust ver lengd heeft door wat later op te staan en zich wat vroeger ter ruste te begeven, ontvangt dagelijks Zijn naaste medewer kers mgr Tardini en mgr Dell'Acqua van de pauselijke staatssecretarie. De H Vader zal op 22 Februari per soonlijk deelnemen aan de plenaire eind- zitting van de H. Congregatie der Riten, die enige zaligverklaringsprocessen zal afwikkelen. (Van onze correspondent) geld kwijt geraakt, met name mist een jongedame uit Calcutta, met wie B. veel in een grote slee van een auto door het land toerde, een portemonnaie met zes honderd gulden. Een hotel heeft nog een rekening voor eenzelfde bedrag voor B. Afwisselend als baron, bankierszoon uitklaar liggen en zo zijn er tal van aan wijzingen, dat B. ten koste van trouwlus- Op weg naar de ambtswoning van de Amsterdamse burgemeester passeren de leden van het Nederlands Parelgenootschap met hun orgels het Rembrandtplein. Beeld uit de nieuwe Nederlandse speelfilm „Het Wonderlijke Leven van Willem Parel". Djakarta, advocaat, medisch doctorandus en zoon van een burgemeester is de 25- jarige Amsterdamse vertegenwoordiger verkoper C. J. p. b. de laatste'maanden door het leven gegaan. Door middel van een advertentie had hy contact gekregen met tal van jonge vrouwen, die wel oren hadden naar zyn trouwplannen. Het liep echter spaak, toen de jongeman einde Januari in Zwolle een greep deed in een geldkistje van een weduwe, met wier dochter hy door bedoelde advertentie in relatie was gekomen. De Zwolse politie kreeg de Amsterdammer te pakken by diens ouders in Eindhoven en men vond in een tas een grote stapel brieven van reflectanten op de advertentie, alsmede een aardig bundeltje foto's. De politie is intussen naarstig vele van de adressen afgegaan, waarbij is gebleken dat B. zich met fantastische verhalen al te veel vertrouwen heeft gewonnen. Ver scheidene vrouwen zijn gedurende hun contact met de gladde vertegenwoordiger „En zo origineel!" zegt Wim Sonneveld met een stem, zwaar van sarcasme, tot Peronne Hosang, die hem in de film „Het Wonderlijke Leven van Willem Parel" als blijk van bewondering voor zijn Parel creatie een miniatuur-draaiorgel met speeldoosmuziek komt aanbieden In precies dezelfde gemoedsstemming zouden wij deze woorden willen herbalen met betrekking tót het idee van Gerard Rutten, dat aan Nederlands nieuwste speelfilm ten grondslag ligt. Een speelfilm, die belaas een terugval betekent tot het peil van de allereerste Nederlandse producten uit de jaren '33'36, al is er dan in filmtechnisch opzicht winst geboekt en al hadden we maar al te gaarne over een product van eigen bodem met een geheel uit Nederlanders bestaande staf van medewerkers een gunstiger oordeel geveld. Wim Sonneveld heeft besloten een ein de te maken aan het illusoire aether- en toneelbestaan van Willem Parel, de voor zitter van het N P.G Willem Parel néémt dit echter niet. Hij stapt uit de reclame plaat, waarop zijn conterfeitsei prijkt, ver schijnt aan zijn geestelijke vader en spoedt zich daarop naar buiten om deze het 'e- zo zuur mogelijk te maken. Een in 2. e0n aardig meisje, belichaamd m pa^u Femke Talma. doet Wil- rlorm^ zonder verdere opgave van re- keren ~«aat terug filmstudio een lang en^elukkfg huwelijkt leven vnftr Wim u s "uwcujhb leven voor Wim sSnneveM enFemke Tal" ma suggereert. lal" Dit is dan in het kort het lumineuze idee, waarop Gerard Rutten naar aan leiding van „Het Wonderlijke Leven van Willem Parel" is gekomen en dat in de film leidt tot de sinds ,,De Jantjes" en „Bleke Bet" onvermijdelijk geworden schlager: „De Wonderen zijn de wereld nog niet uit", welk lied in originaliteit alleen nog maar wordt overtroffen door het instructieve „Poenlied", waaruit de leergierige bezoeker o.a verneemt, dat .een duppie een beissie" en „een tientje een joetje" Is. Geen wonder dat Gerard Rutten. die ook voor de regie tekent de assistentie van producent Joop Gess*"^ Eli Asser en Max Dendermonde nodi heeft gehad om uit zo'n idee toch nog een draaiboek samen te stellen. DE film begint veelbelovend, waarbij gebruik is gemaakt van een tvpisch Nederlandse Journaal-techniek", die een geestig spe] met woorden en beeld bedrijft. Maar deze vreugde is van korte duur. Zodra Wim Sonneveld voor de film camera verschijnt, blijft deze van bewon dering en verbazing stokstijf staan om zich verder bijna uitsluitend te bepalen tot het registreren van diens volledige Parel-repertoire en de individuele pres- taties van Hans Kaart. Peronne Hosang, Herbert Joeks, de Drie Rubati's en vele andere sterren aan de Nederlandse ar- t.istenhemel. Over Femke Talma. die zelfs iedere toneelroutine mist en die bij ge brek aan een behoorlijke leiding van Ge rard Rutten er alleen maar aardig en Hollands-welvarend uitziet, zwijgen we maar liever. Het'zal voorlopig nog wel een onbeant woorde vraag moeten blijven, of de zaak van een zich uiterst moeizaam ontwikke lende industrie sinds „Rechter Tho mas" van Walther Smith die tenminste de verdienste had nergens tegen de goe de smaak te zondigen, hebben we bijna anderhalf jaar moeten wachten be ter is gediend met populaire grapjes. Jor- daan-iol en goedkope liedjes, die in eerste aanleg tijdens een korte radio-uitzending desnoods nog acceptabel waren, dan wel of juist hierdoor haar kansen in gevaar worden gebracht. In elk geval is de in deze rolprent ver toonde grappigheid van een genre, dat in de gangbare films als overwonnen kan worden beschouwd. Dik opgelegde scènes als die van de pretentieuze zangeres, Wil lem Parel een slaatje bereidend, het mis verstand voor de woning van de Amster damse burgemeester, waar zich de le den van het Parelgenootschap met hun orgels hebben verzameld, de besprekingen met voorzitter en bestuur van een denk beeldige radio-omroep, zijn reeds lang vervangen door een meer subtiele came rabehandeling, zelfs in routine-producten. OE Sonneveld. die met zoveel na druk heeft verklaard, schoon ge noeg te hebben van Willem Parel er toe is gekomen deze figuur een vrij wel onbeperkt leven-op-celluloid te ver lenen en nog we! In deze vorm zal voor velen een onoplosbaar raadsel blijven. Toch twijfelen wij er niet aan, of dit „Wonderlijke Leven van Willem Parel zal grote belangstelling genieten van het publiek. Maar dat zal veeleer te danken zijn aan de populariteit van de door Wim Sonneveld gecreëerde radiofiguur dan aan de kwaliteiten van deze door Gerard Rut ten zonder durf, originaliteit en goede 6maak vervaardigde rolprent. Joop Geesink, de producent van de film, loopt met plannen rond voor een tweede productie, ditmaal met Franse me dewerking. Een bezoek, dat hij gedurende het komende week-einde aan Parijs brengt zal beslissen of deze plannen zullen wor den verwezenlijkt Wellicht kan hij dan revanche nemen en de Nederlandse pro ductie verrijken met een film, die een positieve bijdrage zal worden genoemd tot de ontwikkeling van een Nederlandse pro ductie. F. Napoleon is de laatste tijd door de Ame rikanen en de Fransen voor de cameia gebracht. Wat het resultaat is van de grootse productie, onder leiding van Sa- eha Guitry tot stand gekomen, zal men pas begin van de. volgende maand erva ren. Henry Koster heeft in Hollywood Napoleon In Cinemascoop opgenomen en het resultaat is thans te zien. In tegenstelling tot Sacha Guitry heeft Henry Koster slechts een bepaald facet van deze legendarische figuur belicht. Sa cha Guitry heeft alle talenten van naam in Frankrijk en Italië opgeroepen deel uit te maken van de fantastische „cast". Niet minder dan drie figuren had hij nodig om zijn Napoleon te laten herleven, n.l. een jongeman als de kleine Bonaparte; Da niël Gelin als de generaal en Raymond Pellegrin tenslotte als de Keizer Napo leon. Henry Koster is minder omzichtig te werk gegaan. Hij heeft het bekende boek van Annamarie Selinko „Desirée" als ba sis genomen voor zijn gelijknamige film en Marlon Brando als Napoleon ge plaatst naast zijn titelheldin, vertolkt door Jean Simmons. Ofschoon men dus hier te doen heeft met een film over de stammoeder van bet huidige Zweedse koningshuis, Eugé- nie Bernardine Desirée Clary, een koop mansdochter uit Marseille, wier zuster trouwde met Joseph, de broer van Na poleon Bonaparte, ligt toch het zwaarte punt bij Napoleon. Dit is de grote zwakte van de film. Napoleon is voor een ieder meer dan de man, die zijn hele leven, volgens de schrijfster Selinko, gebukt ging onder een jeugdliefde, die hij voor de befaamde Desirée heeft gekoesterd. Ook Henry Koster beperkt Napoleon tot de man. die in Desirée Clary de bijzon der geliefde vrouw zag, maar die huwde met Jean Baptiste Jules Berjiadotte, een krijgsman, die het tot Frans maarschalk bracht en die op voorstel van koning Karei XLII tot opvolger van de Zweedse troon werd aangewezen. Bernadotte gaf zijn Franse nationaliteit op en zocht toe nadering tot Rusland. Hij bevocht zelfs zijn vroegere legeroverste Napoleon in 1813 door de noordelijke legers van de bondgenoten tegen de Franse imperator aan te voeren. De film naar de roman van Annema- rie Selinko beperkt zich tot een „love- story". Men krijgt af en toe een glimp van het Franse hof te zien, maar door gaans is het Marlon Brando als acteur, die boeit. Koster heeft een „gladde" film gemaakt. De camera is aan banden ge- egd door de eisen van het monsterbeeld der Cinema-Scope en Marlon Bran do vertokt een Napoleon, die his torisch bezien, vrij lachwekkend is. De Désirée-ro] van Jean Simmons is sympathiek en vaak geestig. Dit is de verdienste van een film, die soms meer pretendeert dan ze wil zijn. Als men er een liefdesgeschiedenis in ziet van een historische figuur, zonder te veel waarde aan de geschiedenis te hech ten, zal men met genoegen dit product kunnen aanschouwen. Maar als men een Napoleonfiim wil zie, dan komt men bij Brando-Napoleon bedrogen uit. Bu. tige jongedames vele maanden goede sier heeft gemaakt. Zijn verleden is ook niet van avontuur gespeend. Hij betrad het criminele pad op 16-jarige leeftijd, toen hij een vulpen vond, maar niet aangaf. Korte tijd daarna liet hij zich overhalen op wacht te gaan staan bij een diefstal van autobanden. Hij werd gegrepen en ook de kwestie van de gevonden-vulpen kwam ter sprake.. Hierna doorliep B. de handelsschool en schreef op een advertentie van een Am sterdamse woninginrichting, die „een jongeman van goeden huize" vroeg.' B. werd aangenomen en hij verkeerde in de directiekring en ging op gelijke voet om met de zoon van de directeur. Hij kon dit echter van zijn salaris niet be kostigen en deed daarom enige malen een greep in de kas. Enige maanden later bleek, dat het de bedoeling was, dat B. in de directie werd opgenomen. Hiervoor moest hij aandelen ter waarde van f 120.000 overnemen. De aap kwam toen uit de mouw: dit was boven zijn kracht- Een accountantsonderzoek bracht vervol gens een tekort van f 5000 aan het licht en B. ging voor een jaar de gevangenis in. Tevergeefs trachtte hij hierna werk te vinden en uiteindelijk werd hij „runner" aan het Centraal Station in Amsterdam. Met vreemdelingen trok hij naar nacht gelegenheden; ook verhuurde hij (in tweede instantie) auto's aan met verlof zijnde Amerikaanse militairen. Volgens het Mexicaanse blad „Ultimas Noticias" zijn veertien personen in de Mexicaanse hoofdstad gearresteerd we gens een samenzwering tegen de Ameri kaanse vice-president, Nixon, die op het ogenblik een bezoek aan Mexico brengt. De politie wilde het bericht noch be vestigen, noch tegenspreken. Gisteren kwam Annemaric Selinko schrijfster van het bock „Désirée", waar', van meer dan 214 mülioen exemplaren werden verkocht, voor eev bezoek van enige dagen aan Nederland, op Schiphol aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3