Pinay wenste geen speelbal van afgevaardigden te zijn De Schelde boekte hogere winst J Detailhandelsomzetten in Dec. groter dan vorig jaar Gecompliceerde verhouding tussen socialisten en katholieken Bedrijfswinst Z.H.B. flink gestegen Pauselijk geschenk ging naar Tilburg - I Wethoudersperikelen in de Residentie Samenwerking Werkspoor-Stork verloopt volkomen naar wens Het specialisten conflict naar Enschede Stichter van „Avifauna overleden Goede bedrijfsbezetting gedurende 1955 en 1956 gewaarborgd Tussentijdse verkiezing schept problemen - -.^1 J»* J De gelukkige: Het wordt een familiestuk WÊm Eerste katholieke vormingsschool voor detailhandel Ir Damme tevreden over orderportefeuille Vergeleken met November belangrijke stijging Directeur visafslag gearresteerd VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 PAGINA 7 Inkomens liggen te laag KRUIPEND VAN HENGELO Weddenschap werd verloren DIVIDEND VERHOOGD Middelenpositie ontwikkelde zich gunstig OMZETSTIJGING BLEEF ,m1 BO AANHOUDEN hoofd der bevang d be- In West-Duitsland INTERKERKELIJK TELEVISIE-OVERLEG RENAULT-FABRIEK IN AMSTERDAM? V.N.-FRONT TEGEN SPRINKHANENPLAAG PASSIESPEL VAN BéR HOLLEWIJN In Zuid-Afrika: KAMPEN VOOR WERKLOZE NEGERS EERSTE BOETEN OPGELEGD DOOR HOGE AUTORITEIT BRITSE LAGERHUIS HANDHAAFT DOODSTRAF BRITS VERBRUIK VAN VLEES EN ZUIVEL - '..tv rk-i WJ MOEDER VAN 8 KINDEREN DOOR STROOM GEDOOD Vv" wRÊm ■MM EXPORT WAS IN 1954 WEER AANZIENLIJK Het jaar 1954 als< geheel ln Monnikendam Tekort van f 37.000 vastgesteld Op 4 Mei REPORTAGE UIT BAYEUX TWEE BROERS OVERVIELEN GRONINGER Na tocht langs cafes FELLE BRAND IN HOOFDDORP De raad na schorsing der zitting ging kijken VERHOGING VRACHT- TARIEVEN RECREATIE PER HAGENAAR RECTIFICATIE WOENSDAGMIDDAG verliet de heer Antoine Pinay het Elysée en ver klaarde zeer positief, dat hp heden - Vrijdagmorgen - zijn nieuwe regering aan de Nationale Vergadering zou voor stellen. Gistermiddag was hp wederom bij de president van de repubpek, doch dit maal om te zeggen, dat bp bp nader in- zien van zijn plannen afzag. Ondanks de recente grondwetswijziging, die het tot stand komen van een nieuwe reKering aanzienlijk vergemakkelijk^ heeft de for mateur het niet aan gedurfd, het bp voor baat geuite verzet van de verschillende parlementaire groepen te trotseren Deze eerste dagen van de I ranse rege ringscrisis hebben reeds voldoende duide lijk gemaakt, hoezeer een verder gaande constitutionele hervorming noodzakelijk is. wil er ooit ln Frankrijk van een sta biele regering sprake zijn. Pinay had mo gelijk, als hij ziin zin had doorgezet, ln de Nationale Vergadering een magere meerderheid weten mee te krijgen, dank zij de gewijzigde gTondwet, die voor de aanvaarding van een premier niet mear absolute meerderheid voorachrüft Maa hier houdt dan ook de giond wette ipse steun aan de premier op. Zodra ht1 een maal aanvaard is. blijft hij. als tevoren, de speelbal van de afgevaardigden aan de versterking van het sez.®^„woor_ kabinet tegenover de vulksvertisfi diging is de grond we tswtlHgmg ^«Tdubbele verdeeldheid in de /ran- tiien^WnnepUvr«we1%d\rfpirufafLn^ Sk is een krachtige regering onmis- constitutionels* stelsel is. dat de zwakheid van het parlement niet. zoals in de meeste andere westelijke democratieën, het gezag van de regering vergemakkelijkt doch de regering weloverwogen meesleept in zijn eigen zwakte. Er is één moment van vertwijfeling ge weest. waarin de Franse Nationale Verga dering besloot zichzelf onmondig te ver klaren en blindelings een reddershand greep. Dat was het uur van Dien uien Phoe Toen dit moment voorbli was kwam de Nationale Vergadering al weer spoe dig tot een besef van zijn macht, vooral toen de „redder" de „ware Jacob niet bleek te zijn en met name niet wilde lopen aan de leiband van de partijen. Afgezien van de al dan niet vermeende fundamen tele redenen voor de tegenstand tegen Mendès-France. was er daarnaast ook de vrijwel algemene verbittering tegen ziin zelfstandige manier van optreden welkè hij liet culmineren in de wijze waarop hp zijn kabinetsleden zocht, nl. zonder die tot inzet van een koehandel te maken met de parlementaire groepen. Pinay heeft dat begrepen en hoewel de gewijzigde grondwet hem in theorie meer zelfstandigheid bood. heeft hü de oude weg van vooroverleg met Het bestuur van de Ned. Ver. van spe cialisten maakt het volgende bekend. Het onderzoek naar de honorering van me dische specialisten is onlangs beëindigd en in een rapport neergelegd. Hieruit blijkt o.a. dat bp vergelijking van de in komens van de specialisten met a"®ere beroepen. dit inkomen gemiddeld aanzienlijk ligt beneden datgen®, wat mi nimaal aan de specialisten redelijkerwijs zou moeten toekomen. De verhoging van de ziekenfondsuitgaven voor sneciac tische hulp zai nodig ziin om dif 'n men het gemiddelde te doen bereiken. Gezien de aard van het medisch sPe" cialistische beroep is een tweede verho ging boven het minimum niet onredelijk en zelfs gewenst. Dit leidt dan tot een dusdanige verhoging boven de eerstge noemde, dat de huidige tarieven bedui dend zouden moeten stijgen, om een juiste inkomensverhouding te krijgen. Voorstellen welke deze gegevens bevat ten zullen op korte termijn aan de zie kenfondsen worden t0®ge!°"den- De Ned Ver. van specialisten hoopt met deze'voorstellen haar bijdrage te leveren tot oplossing va" conflict. Hier is des te meer red o -L?u de Hoge Raad in zijn arrest van ebruari j.l. de prijzenbeschikking v00F meaisch- specialistische verrichtingen niet verbin dend heeft verklaard. Twee achttienjarige jongens, S. tilt Enschede en B. uit Hengelo waren in oen fabriek met oudere collega's een wedden schap aangegaan. pm van Hengelo naar Enschede te kruipen. De start vond Woensdagavond om acht uur plaats bij de marechaussee-kazerne in Hengelo. Aangemoedigd do,or,„ ,yerschillende vrienden uit de fabriek verliepen de eer ste tientallen meters J10® Vo?rspoedig. Allengs werd het echter moeilijkgj. en een der jongens moest zelfs een van zijn knieën, die hij stuk had gekropen, laten verbinden. Een der knapen was van ziin moeder vergezeld en de g haar zoon tijden, de Vwas geveeWreteienUuur gewor'den werd de strim gestaakt. De knapen zagen toeniin, dat het niet mogelijk was /f te leggen Zn vijf kilometer kruipend af te ^Së^n. zuj moesten toen nog ongeveer dne küome- ter afleggen. Zij hadden daardood de weddenschap, waarop 10 per persoon was gesteld verloren. de fracties gekozen en daarvan ziin beslis sing afhankelijk gemaakt. Hü struikelde dus niet op ziin „overmoed" maar over de fundamentele kwaal: de verdeeldhe d, die sinds de val van Mèndes-France slechts verscherpt is. De socialisten weige ren steun aan Pinay niet omdat diens program hun niet aanstaat maai eenvou dig omdat hü een der „moordenaars" van het experiment—P.M F. is. De M R.P.. de voornaamste architect van het destructiebedrijf tegen Mèndes- France weigert een man van centrum rechts. niet omdat deze de Europese desi derata van de M R.P niet tegemoet zou komen, maar omdat de massa van de M R.P -kiezers - de christelijke syndica ten en gematigd sociaal-,.progressieven" streeft naar een nieuwe linkse groepe ring. waarin in tegenstelling tot het anti- clericale volksfront van voer de oorlog, het chnsteltlk element sterk vertegen woordigd zou zijn. De massa der M R P. wenst dus nog s *rVer> aansluiting hij de socialisten en radicalen en koestert een huivering voor een herhaling van de nog niet vergeten centrum-rechtskoers van Pinay tot Laniel. Maar de socialisten op hun beurt koeste ren geen enkel verlangen naar een nauwer contact met de M R.P., te minder nu de bijzondere-schoolwet Barrangé de anti- elericale gemoederen In die hoek nog eens krachtig heeft aangewakkerd Het is be grijpelijk. dat de leiders van de M R P., zoals Bidault en Schuman voorstanders van het herstel van een ..Europese koers" en voot een ruimere mate van autonomie ln Noord-Afrika. wel graag de steun der socialisten zouden zien. maar niet de kans op verwezenlijking van deze strevingen op de socialistische afzijdigheid willen la ten afstoten. Deze gecompliceerde verhouding tussen socialisten en M R P.. waarbij nog allerlei oncontroleerbare verwachtingen inzake de volgende verkiezingen meespelen heeft Pinav het premierschap gekost en zal ook het werk van de heer Pflimlin bij diens zoeken naar een hanteerbare meerderheid, ernstig bemoeilijken. Het is gebleken, dat het niet om een al dan niet bevredigend concreet program gaat. dat de betrokken formateur voorlegt want er was niets <r Pinav's pro gram, dat niet door tedere socialtst of M R.P -er had kunnen worden onderschre ven. Maar het was veeleer de ..kleur" van een bewind Pinav. welke de voorstanders van een opschuiving naar hnks heeft af geschrikt, zonder dat ze bij machte waren er Iets constructiefs tegenover te stellen Met dat al is er dus nog geen spoor van verbetering in de kwalen van de Franse Kamer te bespeuren. Een mogelijkheid voor een stabiele regeringsmeerderheid tekent zich niet af, noch naar links, noch naar rechts. 11 De N.V. Kon. Mtf De Schelde heeft over 1954 een voordelig saldo exploitatiereke ning na reservering voor fiscale verplich tingen enz. behaald van 4.479.656 (3.647027). Nagekomen resultaten voor gaande boekjaren leverden 151.030 op, terwijl incidentele resultaten 674.582 opbrachten. Het voordeliig saldo ontvan gen en betaalde interest beliep 287.350 (100.557). zodat in totaal ƒ5.592.618 (3.747.584) beschikbaar is. Afschrijvingen vergen 2.720.553 v. j, (2.928.267). Voor extra afschrijving wordt 1.800.000 aangewend, terwijl nog een extra bijdrage in het pensioen fonds van 100.000 wordt gedaan- Het winstsaldo beloopt 950.000 (750.000). Voor gesteld wordt een dividend van 9 (7) pet uit te keren- Naar de statutaire reserve gaat 77.004 (59.400) en naar de extra reserve 237.074 (239.400). Op de Nationaal Bezit v. Aandelen De Schelde zal 9V2 (7%) pet dividend uit gekeerd worden. Gedurende het verslagjaar waren al de bedrijfsafdelingen zeer goed van werk voorzien. De modernisering van het scheepsbouwbedrijf kon in 1954 worden voltooid, waardoor een aanzienlijke ver betering van de efficiency werd bereikt. Teneinde een verdere rationalisatie van de scheepsbouwafdelng te kunnen door voeren dient men tot enige terreinuit breiding over te gaan. Alhoewel hierover met de betrokken instanties onderhandeld wordt, kon tot nu toe geen resultaat wor. den bereikt. De plannen tot verdere mo dernisering van de afdeling machinebouw zijn thans in een vergevorderd stadium. Aan uitbreidingen en moderniseringen werd in 1954 2.286.899 (2.401.809) ge activeerd. De rekening onderhanden werken voor eigen rekening daalde met 314.551 van 844.936 tot 530.385. Mede door gebrek aan voldoende per soneel kon de afdeling scheepsreparaties niet op volle capaciteit werken Gedokt W t un schePen met 543 dokdagen.. In het afgelopen jaar werden 599 obli gees van de 3% pet converteerbare obli gatielening groot 2.500.000 omgewisseld in aandelen Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Mij De Schelde. De hieruit voort vloeiende agiowinst van ƒ149.750 werd aan de agioreserve toegevogd. Het restant van de lening bedroeg per uit. 1954 nog 1.901.000. Het geplaatste en volgestorte kapitaal vermeerderde met 599.000 tot 4.499.000. De middelenpositie heeft zich volgens de verwachting zodanig gunstig ontwikkeld dat geen gebruik behoefde te worden ge maakt van de crediettoezegging van de Herstelbank tot een bedrag van 3.000.000. Een verdere verbetering wordt mogelijk geacht. Op grond hiervan is de reser veringsovereenkomst met de Herstelbank opgezegd. Zoals bekend, heeft De Schelde zich teruggetrokken uit de vliegtuigbouw. De te Dordrecht ondergebrachte afdelingen zware plaatwerkerij en lichte metaal- u t?11 naar viissingen overge- Dra nt. Het fabriekscomple te Breskens werd verkocht. Het gehele productie apparaat van De Schelde is thans in de bestaande complexen te Vlissingen ge concentreerd. Het resultaat van de ver melde verkopen is in de v. en w. rekening verantwoord onder „incidentele resul taten". Men is er in geslaagd de orderporte feuille gedurende 1954 verder aan te vul len. Per uit. 1954 bedroeg de totale waarde van deze portefeuille ruim ƒ220.000.000 (250.000.000). Be huidige orderportefeuille waarborgt volgens het verslag een goede bedrijfsbezetting gedurende 1955 en 1956. Mede gezien de huidige ontwikkeling heeft men vertrouwen, dat een verdere aanvul- van de orderportefeuille gedurende '955 zeker mogelijk zal zijn. 31 December 1954 waren er 3753 H328) personen in dienst. De teruggang is In het boekjaar 1953/54 heeft de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te s-ura- venhage een bedrijfswinst behaald v 637.445 tegen 384.607 in 1952/53. Na de statutaire afschrijvingen ad 267.543 Iv.J. 265.652), afschrijving oprichtingskosten der N. V. Café-Restaurant „Treslong au f 23.770 (v.j. nihil), afschrijving deelne mingen ad 88.230 (61.677) en een extra- afschrijving van 122.026 (nihil) resteerde een saldo „zuivere winst" van 121.0»! (105.393). De bijzondere baten bedroegen 14.620 (45.978). Zoals gemeld, wordt een dividend voorgesteld van 9 (8) pet. De resultaten van de met onverminder de kracht voortgezette gemeenschappe lijke reclamecampagne en verdere ver koopsbevordering. gepaard gaande me toenemende individuele activiteiten op deze gebieden, beginnen .zich geleideliJK duidelijker af te tekenen, zo wordt ln nor. jaarverslag medegedeeld. Zelfs de uit.1- mate ongunstige weersomstandigheden tn het voorjaar en in de zomer hebben 1 voortgaande omzetstijging niet Jcun"®P verhinderen, hoewel hiervan natuurlijk NairCschaetuSenzl! iS ^^""r deel heeft gehad. J aer Z' H' B' haar De grondstoffenaankoop kon dit boek jaar tegen lagere Prijzen geschieden Tegenover deze op de resultaten e,m stig werkende factoren staan ook nadfwT waarvan m het bijzonder zijn te noemen' de voortdurend stijgende kosten en lasten (loonronden, huurverhoging enz.) welke evenwel niet konden wegnemen dat de rentabiliteit van de brouwerij in dit boek jaar tevredenstellend is geweest. Ook hst komende boekjaar mag. wat het brouwe- rijbedrijf betreft, met enig optimisme te gemoet worden gezien. De export heeft dif boekjaar een bevre digende omzetstijging opgeleverd. Ook wat de export betreft worden de vooruit zichten gunstig beoordeeld. De hotel-, café- en restaurantbedrijven der vennootschap hebben zonder twijfel de gunstige conjunctuur mee, doch aan de andere kant blijft de voortdurends stijging der lasten, welke niet opgevangen kan worden door overeenkomstige prijs verhogingen, een bron van zorg. uitsluitend het gevolg van het staken van de vliegtuigproductie. Opgemerkt wordt, dat door een tekort aan geschoold perso neel de bedrijfsoutillage niet maximaal benut kan worden. Kas en bankiers beliepen per uit. .1954 ƒ32.460 (19.743), debiteuren 16.361 (13.353) en schulden op korte termijn 14.903 (11.486). De televisie-commissie, van de Evan gelische en de Katholieke Kerk in Duits land hebben zich er voor uitgesproken, dat in alle televisie-uitzendingen alles ge weerd zal worden, wat de religieuze vrede zou kunnen verstoren. Voorts heb ben zij „een positieve instelling tegenover het gezin" verlangd, waardoor de juiste verhouding tussen ouders en kinderen tot uiting moet komen en de verantwoor delijkheid tegenover het gezin moet wor den versterkt. Men keert zich tegen alls uitzendingen, die het besef voor de waar digheid van het huwelijk zouden kunnen verminderen. Tot behoud van een zede lijke levensorde wordt verlangd, dat geen verruwende handelingen zullen worden getoond en dat in het algemeen alles vermeden wordt, wat 't normale schaam tegevoel kan kwetsen. De commissies hebben gezamenlijk algemene richtlijnen voor de televisie ontworpen teneinde de zedelijke normen in de uitzendingen te waarborgen. Er zijn besprekingen gaande over de mogelijkheden van het installeren van ge bouwen voor een filiaal te Amsterdam van de Franse automobielfabrieken Re nault. De commercieel directeur van dit con cern, de heer A. Grandjean, is uit Parijs naar Nederland gekomen om ter plaats deze zaak te bestuderen. Gisteren heeft hij in het AmsteJ Hotel te Amsterdam aU besluit van zijn reis een lunch gegeven waarbij aanzaten de'Franse ambassadeur, de heer J. P. Garnier, Amsterdams burge meester, de directeur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen, mr S. Th. J. Teppema met zijn plaatsvervan ger. de directeur van het gemeentelijk bureau voor handels- en industriebelangen te Amsterdam, dr J. J. van Soest, de Franse consul-generaal in de hoofdstad en de directeur van de rembours- en indus- triebank te Amsterdam, de heer F. Ourbak De Landbouw- en Voedselorganisatie der V.N. (F.A.O.) is een grote campagne begonnen voor de verdelging van sprink hanen. Efen zeer uitgestrekt gebied van Frans-Equatoriaal Afrika tot India wordt door deze plaag geteisterd. De campagne, die gevoerd wordt in samenwerking met de direct belanghebbende staten, is be gonnen op het Arabisch schiereiland on der leiding van door de F.A.O. aange wezen medewerkers Naar schatting zul len meer dan 1700 mensen en 200 voertui gen bij de werkzaamheden worden inge zet. Er zijn duizenden tonnen insecten poeder nodig. De kosten worden gedra gen door de F.A.O. en de deelnemende landen. Na enkele maanden geleden een vrij ernstige operatie te hebben ondergaan in het Ziekenhuis St. Johan de Deo te Haarlem, waarvan hij schijnbaar, volko men genezen was. is Woensdagmorsen 12 uur vrij onverwacht in Soest overleden de heer G. van den Brink, stichter en ex- directeur van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn. De heer Van den Brink bereikte de leeftijd van 55 jaar. Geboren te Rotterdam werkte de heer Van den Brink aanvankelijk in de scheeps bouw. Later ging hij in de handel en verkocht de door zijn echtgenote als hoedenmodiste gemaakte dameshoeden op diverse markten om vervolgens enkele winkel, in Nederland te openen Na de bevrijding stichtte de heer Van den Brink enkele exportbedrijven. Te Alphen aan den Rijn, waar hij se dert tientallen iaren woonde stichtte de heer Van den Brink 't internationaal ver maard geworden vogelpark „Avifauna" waarvan de opening onder enorme be langstelling op Woensdag 17 Mei 1950 plaats vond. Hij verkreeg hierdoor voor zich en voor de gemeente Alphen aan den Rijn internationale bekendheid. Helaas mocht „Avifauna" zich onder zijn leiding niet in financieel gunstige zin blijven ontwikkelen. Een de laatste jaren onder zijn leiding dreigend faillissement werd een feit. Het vogelpark werd ver kocht aan de gemeente Alphen aan den Rijn. Teleurgesteld over deze gang van zaken verliet de heer G. v. d. Brink met zijn groot gezin op 19 October 1953 de gemeente, waar hij zijn schepping in andere handen moest zien overgaan en vestigde zich te Soest. 16 Februari a.s. zal de bekende toneel groep „De Komediespelers" in de Stads schouwburg te Maastricht de première geven van „de Getekende". Het is een nieuw passiespel in 5 be drijven van de Limburgse auteur Bér Hollewiin, waarvan de handelingen pa rallel lopen met het lijdensverhaal uit het Evangelie, en. waarvoor Harry Lips de décors ontwierp. Het geheel heeft een sterk dramatisch verloop en speelt zich af in de volks buurten van Maastricht. Na de première zijn reeds een reeks op voeringen in de provincie gecontracteerd. Oe Zuidafrikaanse Volksraad heeft een wetsontwerp aangenomen tot instelling van kampen voor weikloze of ongewenste negers uit de steden. Het wetsontwerp be oogt de toevloed van negers naar de ste den te stuiten en beperkt het aantal huis bedienden dat bij de werkgevers mag in wonen. Het ontwerp werd met 82 tegen 48 stem men goedgekeurd. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft voor het eerst sancties toegepast op onderne mingen, die de bepalingen hebben over treden betreffende discriminatie en dub bele prijzen. Vier firma's hebben waar schuwingen gekregen. Aan twee firma's werden boeten opgelegd. Naar in welingelichte kringen wordt vernomen betreft het hier een belangrijke Belgische onderneming, die 600.000 frs zal moeten betalen en een Italiaanse fir ma, aan welke een boete van 400.000 lires werd opgelegd. Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 245 tegen 214 stemmen besloten de doodstraf te handhaven. De afgevaardig den waren in deze kwestie vrij te stem men zoals zij wensten, dus onafhankelijk van de mening hunner partijleiders. Het Lagerhuis nam dit besluit bij de behandeling van een voorstel om, bij wijze van proef, de doodstraf wegens moord voor een periode van vijf jaar af te schaffen. De Britten hebben verleden jaar meer vlees en zuivelproducten gebruikt dan in 1953, Waarschijnlijk zullen zij dit jaar, be halve dan aan kaas. nog meer verbruiken. De economische commissie voor het Ge menebest, welke dit bekend maakte, liet echter de waarschuwing horen, dat het be schikbare aanbod opnieuw beïnvloed zou worden door de vraag van de Sovjet-Unie en van Oost-Europa. Deze landen volgden verleden jaar, wat de Invoer van vlees en zuivel betreft, op Engeland. tt .NX. ■ir- - -f •- k u: (Van onze Haagse redactie) Over enkele maanden komt in de Haag se gemeenteraad een tussentijdse verkie zing aan de orde. En wel die van een wet houder van Wederopbouw en Volkshuis vesting, een in deze tijd bijzonder gewich tige, maar ook moeilijke portefeuille. Zo als men weet heeft haar huidige beheer der, de K.V.P.-afgevaardigde ir L. J. M. Feber, aan het eind van vorig jaar zijn voornemen kenbaar gemaakt om in April aanstaande af te treden. Over de vraag, wie hem zal moeten opvolgen, hebben de fracties tot nu toe officieel althans het stilzwijgen bewaard. Het is echter een publiek geheim, dat de P.v.d.A. gaarne deze gelegenheid zou willen benutten om haar positie in het college van B. en W. te versterken. In socialistische kring wordt dan ook gespeeld met de gedachte aan een derde rode wethouder. Men zou daar gaarne dr B. van den Tempel aan Wederopbouw en Volkshuisvesting zien. Een gedachte, die naar ons dunkt, weinig weerklank zal vin den bij de andere fracties, uitgezonderd de twee man sterke communistische. Want dit zou betekenen, dat de P.v.d.A. met 16 raadszetels, hetgeen nog geen derde deel is van het totaal, de helft van de wethou derszetels zou bezetten. Een verhouding, waarvoor moeilijk een meerderheid in de raad gevonden zal kunnen worden. De huidige samenstelling van het college 2 socialistische, 2 katholieke, 1 anti revolutionaire en 1 V.V.D.-wethouder is dan ook de meest redelijke, welke denk baar is, gezien de getalsverhoudingen in de raad. Voor de K.V.P. liggen de kaarten heel duidelijk. Zij kan zich terecht op het standpunt stellen dat. waar het hier gaat om een tussentijdse verkiezing, aan We deropbouw en Volkshuisvesting weer een K.V.P.-wethouder moet komen. Immers sinds de samenstelling van het college na de vorige gemeenteraadsverkiezingen is de politieke samenstelling van de raad niet gewijzigd. Maar wie uit de fractie zal dan Febers opvolger moeten worden Het antwoord op deze vraag schijnt ook vcor de katho lieke fractie niet zo eenvoudig te beant woorden. Door de buitenwacht zijn de na men genoemd van mr Schürmann, de voorzitter van de fractie, van de heer Vugts, voorzitter van de Haagse K.A.B., en van mr dr Van Staaij. Binnenskamers schijnt ieder formeel gesprek tot nu toe angstvallig vermeden. Men moet echter wel bedenken, dat het politiek evenwicht weliswaar een zeer gewichtige rol speelt bij een wethoudersverkiezing, maar niet de enige. Men zal te allen tijde met een candidaat naar voren moeten komen, van wie de meerderheid van de raad over tuigd is, dat hij de te beheren portefeuille politiek en technisch aan kan. Het is te hopen, dat de katholieke frac tie deze candidaat zal weten op te bren gen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zit er een dikke kans in, dat men een zeven de wethoudersportefeuille zal creëren om uit de impasse te raken. Wederopbouw en Volkshuisvesting zou dan bezet worden door een socialist en om het politiek even wicht toeh enigszins te handhaven, zrgi dan bijvoorbeeld Volksgezondheid afge splitst worden van Sociale Zaken en aan een K.V.P.-er toevertrouwd worden. Al thans. zo denken zich het diegenen, die de P.v.d.A. graag aan een derde zetel willen helpen en dit voor de andere fracties ver teerbaar willen maken. Het zou onzes in ziens een weinig fraaie oplossing zijn. Een oplossing, welke de K.V.P. kost wat kost moet trachten te vermijden. (Van onze correspondent) De 50-jarige echtgenote van de veen arbeider G. E- te Vriezenveensewijk in de gemeente Vriezenveen is Woensdag avond door electrische stroom gedood, toen zij bezig was met de wasmachine. Bij het aanraken van de machine voelde zij, dat deze onder stroom stond. In haar schrik greep zij zich daarop aap het appa raat vast, waardoor de stroom enige tijd door haar. lichaam ging. De vrouw laat acht kinderen achter- f£ft 1 Woensdagmiddag was een heer met zijn familie van Tilburg naar Rotterdam komen rijden om er een zeer kostbaar geschenk van Z. H. dc Paus in ontvangst te nemen: een beeldengroep van de H. Familie, gesneden uit één stuk ivoor. Het was de Tilburgse groothandelaar J. J. N. v. d. Brand, die van zijn zuster het Sla Uw Slag-lot A 60999 had gekocht. In zijn woning Spoorlaan 15, zat hij Dinsdag avond rustig naar de radio te luisteren, toen hii zijn geluk ontdekte. „U bent de eerste, die z'n prijs mag ontvangen", zeide de heer A. M. Bergers Woensdag in 't bureau van de Nationale R.K. Bond voor E.H.B.O. aan de Heem raadssingel te Rotterdam, terwijl het ge zelschap zich had verzameld in een ver trek waarvan de vloer een halve decimeter hoog was bedekt met lege enveloppen (nawee van de „Slag"). „En het is in mtin oog de mooiste prijs. Wij hadden gevraagd aan mgr Damen, directeur van het Nederlands Instituut tg Rome, of wellicht de H. Vader bereid zou zijn een foto met handtekening of een schilderijtje met handtekening ter be schikking te stellen. Het werd meer want de Paus, die zich had laten inlichten over het doel van de loterij, wilde dit doel hulp aan gezinnen in zes vormen tot yfe:!, Tijdens een vergadering van de R.K. Middenstandsbond te Eindhoven heeft de voorzitter, drs F. Gijzels, medegedeeld, dat Woensdag de oprichtingsacte gepasseerd is voor de stichting van een Katholieke Vormingsschool voor detailhandel en am bacht. de eerste op katholieke grondslag in ons land. Enschede heeft reeds een dergelijk instituut geopend, maar de eer ste katholieke school hooot in Septem ber met de lessen te kunnen beginnen. Bii de totstandkoming van deze stich ting is men uitgegaan van de logica, dat voor iedere behoorlijke functie een be hoorlijke opleiding vereist wordt Wil men de detailhandel verbeteren, dan zal ook een betere opleiding voor 1onge en aan komende middenstanders nodig zijn. Met een Middenstandsdiploma Is men niet ge red, wil de middenstander zich staande kunnen houden. De gelukkige heer v. d. Brand (links) ontvangt het pauselijk ge schenk uit handen van de heer Bergers. „De samenwerking tussen Werkspoor en Stork in de Ver. Machinefabrieken N.V. verloopt volkomen naar wens en elke dag weer bespeuren wjj de profjjten van dit belangrijke besluit", aldus heeft ir M. II. Damme jr, directeur van Werkspoor, tevens lid der directie van de V.M.F., nadrukkeljjk verklaard in een onderhoud met het A.N P. Het is echter nog te vroeg, zo vervolgde de heer Damme, om thans nader op de gevolgen van die samenwer king voor ons bedrijf in te gaan. Over de orderportefeuille der fabrieken was de heer Damme tevreden, al liet hij het daarbij niet aan een waarschuwend geluid ontbreken. „Het zal steeds groter inspanning vergen voor de machine-indus trie om zich op het huidige niveau te handhaven, aangezien de winstmarges achteruitlopen als gevolg van de daling der wereldmarktprijzen en de stijging der algemene onkosten". De heer Damme verbond daaraan de volgende algemene opmerking: „Indien wij hier te lande doorgaan met niet in te zien, dat wij bezig zijn de kip met de gouden eieren te slachten door het steeds verder optrekken van het kostenniveau zonder Uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd betreffende het omzetver- loop in het midden- en kleinbedrijf gedu rende December 1954, valt af te lezen, dat in melk en zuivelproducten met 16 pet. stijging bleven, hierbij weinig ten achter. In het kruideniersbedrijf bedroeg de toe neming 12 pet. In de sector duurzame consumptiegoede- de geldomzetten in alle hieronder vermei- ren, waar vele geschenkaankopen voor de branches hoger en in vele zelfs belang rijk hoger zijn geweest dan in de corres ponderende maand in 1953. Vergelijking, ook met November j.l., wettigt de veronderstelling, dat de ver kopen in verband met de in December val lende feestdagen niet alleen in 1954 op een wat vroeger tijdstip zijn begonnen, maar althans in geld gemeten, ook om vangrijker zijn geweest dan in 1953, waar toe mogelijk de laatste loonronde heeft bijgedragen. Uiteraard hebben de sedert het vorig jaar opgetreden prijswijzigingen mede tot een vergroting van de geldomzet geleid. In de voedingsmiddelenbranches werden in December j.l. geldomzetten behaald die 12 tot 21 pet hoger waren dan in Decem ber 1953. Vooral in de slagerijen blijken hoge geldomzetten te zijn bereikt, waar door ten opzichte van December 1953 21 pet, vooruitgang kon worden geboekt. Het bakkersbedrijf met een toeneming van 18 pet., de detailhandel ih aardappe len, groenten en fruit met 17 pet., en die St. Nicolaas en Kerstmis zijn verricht, was weliswaar de stijging niet zo omvang rijk als in November j.l. maar werd toch nog een vooruitgang van betekenis geno teerd. Voor de detailhandel in meubelen e. d., in schoeisel en in textielwaren be droegen de stijgingspercentages ten op zichte van December 1953 resp. 19, 18 en 16, de omzetten in de kantoorboekhandel en de boekhandel vertoonden een stijging met resp. 14 en 11 pet., en die in de de tailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen met 12 pet. In genotmiddelen kon de omzet even eens niet onbevredigend worden genoemd. Ook vergeleken met November J.l. kon in vrijwel alle bedrijfstakken een vooruit gang worden behaald. In de levensmidde lensector werd de grootste stijging geno teerd in de bakkersbedrijven (32 pet.), de slagerijen (26 pet.) en in de detailhandel in kruidenierswaren (24 pet.). Evenals in andere jaren werd in de de tailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken in December j.l. een zeer hoge omzet behaald. De stijging t.o.v. No vember bedroeg niet minder dan 94 pet. Ook de banketbakkerijen noteerden een zeer aanzienlijke stijging, namelijk tot 47 pet. Nu de gegevens over alle maanden van 1954 bekend zijn, kan een vergelijking worden gemaakt van de omzetontwikke ling in dit jaar met die in 1953. Hieruit bljjkt, dat in alle branches sprake is geweest van een stijging van de geldomzet. Gezien de opgetreden prijswij zigingen impliceert zulks echter nog geens zins, dat ook de hoeveelheidsomzetten zijn toegenomen. In de voedingsmiddelensector werd de grootste vooruitgang waargenpmen in het slagersbedrijf, terwijl de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, mede door de wisselvallige weersomstandigheden in 1954, hierbij slechts weinig ten achter ble ven. In het bakkersbedrijf bleef de stij ging tot slechts enkele procenten beperkt. Ook de toeneming van de omzet be droeg in een aantal branches in duurzame consumptiegoederen meer dan 10 pet. De grootste omzetvermeerdering vond plaats in de detailhandel in Slas, aarde werk, porselein en huishoudelijke artike len, t.w. 12 pet. De toeneming in de de tailhandel in meubelen enz., in textiel en in schoeisel met resp. 11 pet., 11 pet. en 10 pet. was echter slechts weinig minder. Opvallend is wel, dat de omzetten in de eerste branche ook in 1954 nog niet het niveau bereikten van 1949. Met betrekking tot het omzetverloop ln genotmiddelen kan worden opgemerkt, dat de grootste stijging werd geboekt in de detailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken (11 pet.), doch ten op zichte van het basisjaar 1949 werd toch nog een geringe teruggang genoteerd. een evenredige verlichting van lasten met name op fiscaal gebied, kan het niet anders of de winsten der bedrijven zullen achteruit lopen. Wij zitten in Nederland nu eenmaal in de moeilijke positie, dat wij arm zijn aan eigen grondstoffen en der halve in het nadeel verkeren tegenover de buurlanden, die de benodigde materia len veel dichter bij de hand hebben. De export is ook in het afgelopen jaar aanzienlijk geweest en heeft wederom een zeer belangrijk percentage van de omzet bereikt. De heer Damme herinner de aan zijn recente uitspraak (op een industriële rondreis van parlements leden), dat op den duur ongeveer de helft van de omzet der V.M.F. moet worden geëxporteerd. De V-M.F. strekt haar be langen uit over de gehele wereld, het geen betekent een grotere exportorgani satie en goede contracten niet de rege ringen in de exportgebieden, die kapitaal, goederen plegen aan te schaffen. Onder de grote buitenlandse opdrach ten, die de V.M.F. bezig is uit te voeren, dient allereerst te worden genoemd de order van de Argentijnse spoorwegen voor de levering van rollend materieel. Wanneer zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen, zal de complete op dracht omstreeks het begin van 1956 zijn uitgevoerd. De order omvat in totaal een bedrag van ruim 200 millioen. Voor een gedeelte van de bouw van een suikerfabriek in Frans Centraal Afri ka maakt de V.M.F. een goede kans. Zo als gemeld, is een Franse combinatie overgegaantot kapitaalsvergroting ten einde in Equatoriaal Afrika een suiker fabriek op te richten met een productie capaciteit van 10.000 ton per jaar. De technische supervisie over de fabriek en over de rietaanplant is opgedragen aan de Ned Handel-Mij, onder welker leiding een Nederlandse groep in de kapitaals uitbreiding deelneemt. Op het ogenblik is de V.M.F. bezig in stallaties voor suikerfabrieken te fabri ceren voor Thailand, Burma en India. Bijzonder verheugend achtte de heer Damme het, dat de Nederlandse industrie hiermede weer terug is op de markt van India, waar zij reeds vóór de oorlog niet minder dan 10 suikerfabrieken heeft ge plaatst. Overigens, meende de he*/: Damme, dat de export 'van kapitaalgoederen naar overzeese landen in de toekomst zal die nen te geschieden in samenwerking met de plaatselijke nationale 'industrieën, waartoe deze landen in toenemende mate wensen te geraken. Heeft het bezoek, dat keizer Haile Se lassie verleden jaar aan Werkspoor heeft gebracht, nog bepaalde nieuwe aspecten opgeleverd, speciaal in verband met plan nen om in Ethiopië een tweede spoorlijn aan te leggen? De heer Damme had van deze plannen vernomen, doch omtrent de voornemens tot uitvoering daarvan was hem niets bekend. Mocht in Ethiopië evenwel een nieuwe spoorlijn worden aangelegd, dan, zo meende hij, zal de V.M.F. daarbij kunnen worden betrok ken. Heeft de atoomenergie uw speciale aandacht? Wij gaan voort ons te oriënte ren omtrent de ontwikkeling van de atoomenergie en blijven daarop attent, aldus de heer Damme. uitdrukking brengen in het geschenk. Het geschenk schiint al eeuwen oud te zijn Daarna opende de heer Bergers een prachtige leren doos, waarin de beelden groep met een console geborgen was De heer v. d. Brand ontving het pause lijk geschenk vol vreugde. „Ik vind het buitengewoon. Men heeft mij al gevraagd, of ik het ergens wilde tentoonstellen, zodat heel Tilburg het zou kunnen zien. Ik zal het tijdelijk afstaan aan een kunst handel voor de etalage", zeide hij ,en een dankbrief schrijven aan Z. H. de Paus vla mgr dr Damen". De directeur van de gemeentelijke vis afslag te Monnikendam de heer J. G- .9 gisteren gearresteerd, verdacht van fraude ten nadele van de visafslag, ten bedrage van 37.000. De programmaleider van Radio Neder land Wereldomroep, de heer G. Sluyzer, is gisteren ontvangen door de heer Bokken te Bayeux, voorzitter van de vereniging FrankrijkNederland aldaar. Het doel van het onderhoud was het houden van een radio-uitzending op 4 Mei a.s., wanneer voor de tiende maal na de bevrijding de doden in Nederland zullen worden herdacht. Tijdens de uitzending zal een reportage worden gegeven van het Britse kerkhof te Bayeux, waar twee Nederlandse parachu tisten zijn begraven, die op 8 Juli 1944 bij Vire zijn gesneuveld. De uitzending zal worden doorgezonden door de Franse ra dio; kinderen uit Bayeux zullen er aan medewerken. De Officier van Justitie bij de Gro ningse rechtbank eiste gisteren tegen twee broers, de 27-jarige koopman A. L. en de 19-jarige matroos L. L. uit Gronin gen. resp. een jaar en drie maanden ge vangenisstraf en een jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een roofoverval op de 39-jarige vis- en groentenhandelaar A. van S. uit Surhuizum (Fr.), die op 30 November de bloemetjes, in Groningen eens had buiten gezet. Het tweetal had aanvankelijk bij een tocht langs café's op 's man, portefeuille geteerd. Daarna mis handelden zij hem en beroofden hem van zijn portefeuille. Ter zitting ontkenden ze pertinent, dat zij de handelaar had den beroofd. Uitspraak over 14 dagen. Vermoedelijk door wegschietende von ken bij het lassen is gisterenmiddag een felle brand ontstaan in een houten werk plaats voor landbouw werktuigen van de Firma Van Beek en Van de Marei ie Hoofddorp. De werkplaats, een zich daarin bevindende bulldozer en een tractor wer den geheel vernield. Het gelukte de Hoofd- dorpse brandweer, geassisteerd door die uit Nieuw Vennep en Zwanenburg, de be lendende percelen te sparen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Tijdens het uitbreken van de brand was de gemeenteraad van Haarlemmer meer in vergadering bijeen. De burge meester schorste de vergadering om met de raadsleden het blussingswerk gade te slaan. De Colombo Homeward Shipping Con ference heeft bekend gemaakt, dat de vrachttarieven met ingang van 15 Maart aanstaande zullen worden verhoogd met 10 procent. Per Hagenaar is er ruim 20 vierkante meter recreatieterrein aanwezig, waarvan 15 vierkante meter voor rekening van de groengebieden en de rest voor rekening van de terreinen voor actieve ontspan ning komt. Aldus blijkt uit een publicatie van het gemeentelijk bureau voor de sta tistiek. In het Zuiden der stad is de voor ziening met recreatiegebied in ieder op zicht het slechtst. Daar moet men het met 7 tot 11 vierkante meter per inwoner doen Het best bedeeld is daar tegenover het Westen met 39 vierkante meter per in woner. Naar verhouding hebben de be woners daar twee maal zoveel recreatie gebied als de gemiddelde Hagenaar. Hier op volgt het Oosten met 25 vierkante meter, ten dele te danken aan de ruime voorziening met tuintjes en de grote ijs baan. Het Noorden is wat minder goed be deeld dit stadsdeel komt met 21 vier kante meter per inwoner op de derde plaats. Aan hef slot van het Tweede Kamer overzicht van gisteren wordt gewag ge maakt van een voorstel van de heer Gerbrandy betreffende de oprichting van een technisch studiecentrum ten behoeve van S.H.A.P.E. In plaats van de heer Gerbrandy leze men echter: de heer Gort zak (C.P.N.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7