Bouwcapaciteit van Z.-Holland ver achter bij de landelijke Onderwijzers stellen kleinere klassen voor cohhehthdr Diplomatiek overleg over inter nationale conferentie met gunstige wind WIL MAANDAG Koers PFLIMLIN KABINET PRESENTEREN Beperking cumulatie pensioen en inkomen Schoolkwesties in Beieren Woningbouw is heden weer flink in discussie Vijfjarenplan voor de woningbouw SOVJET-REGERING BESTAAT UIT REALISTEN" Moeder en kleuter door gas gestikt T atsj en-evacuatie voltooid J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 12 Februari 1955 WEERBERICHT Meer differentiatie in woning- en grond Jnjzen Na de Russische regeringswisseling Adenauer acht onderhandelingen thans gemakkelijker Vijfjarenplan voorgelegd aan Regering en Staten-Generaal Twaalfduizend leerkrachten meer nodig In E VC-luren gelegd Henk van der Maze. Kleinere bezetting VGLO en ULO VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BV DRAGEN Sovjet-opperrechters ontslagen De kwestie-Formosa Veiligheidsraad Maandag bijeen ir"/ Portefeuille-verdeling kan op moeilijk heden stuiten Diefstallen op Schiphol Hard en zacht Eén nummerplaat op motorrijwiel voldoende Vaticaan vreest Concordaat-schending MET INGANG VAN v 1 JANUARI 1955 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, in hoofazaak tussen Noord-West en Noord-Oost. Vannacht lichte, plaatselijk wel licht matige vorst; morgenmiddag temperatu ren om het vriespunt. Zondag 13 Februari: Zon op 8.03, onder 17.50 uur. Maan op 0.45, onder 9.48 uur. Maandag 14 Februari: Zon op 8.01, onder 17.52 uur. Maan op 1.53, onder 10.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent) De heer A. C. A. Deerenberg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft gisterenavond te Leiden in een bij eenkomst van burgemeesters, wethouders en raadsleden uit de Rijn- en Bollenstreek gewezen op de mogelijkheid om te komen tot een meer effectieve bestrijding van de woningnood, waarbij hij speciaal de aan dacht vestigde op een noodzakelijke dif ferentiatie van woning- en grondprijzen. Om te bouwen, zo zeidc hij, zijn er goede plannen nodig* Het wil mij echter voorko men, dat veel uitbreidingsplannen te roy aal van opzet zijn. Als men deze plannen bekijkt, zouden er over enkele jaren 24 millioen Nederlanders in plaats van 12 millioen moeten zijn. Een uitbreidingsplan moet in overeen stemming zijn met de behoefte van de ge meente, Het gaat niet aan om alleen mid denstandswoningen te bouwen; er moeten ook woningen zijn voor landarbeiders en arbeiders in de industrie. Een goede differentatie in de woning bouw vergt echter ook een differentiatie in de grondprijzen. Voor iedere 1000 van de grondprijs wordt de weekhuur 40 cent hoger en omdat de buren voor veel men sen tóch al hoog zijn, is het zeer belang rijk of de grondkosten 2000 of 4000 zijn. Bij de aankoop van gronden moet daarmee rekening worden gehouden en het is ab soluut onjuist om te redeneren; de door de regering vastgestelde curve-prijs voor wo ningwetwoningen zullen we overschrijden en daarom bouwen we maar premiewonin gen. Bij de provincie, aldus de heer Deeren berg, wordt heus niet lukraak met de bouwplannen omgesprongen. Als ik U ech ter vertel, dat Zuid-Holland vorig jaar Augustus 1000 woningen op het schema achter was, kan U zich indenken hoe moei lijk de positie van een gedeputeerde is* als hij bij de minister om meer bouwvo lume komt vragen. Hoewel we thans pro vinciaal het contingent kunnen halen, is het de vraag of dat gemeentelijk ook het geval is* In de jaren van '32 tot '39 bouwde Ne derland ieder jaar 40.000 woningen, waarvan er 14.000 in Zuid-Holland ver- Momenteel bouwen wij er nog 14.000 per jaar, hoewel het aantal over heel Nederland gestegen is tot 65.000 Buiten de vraag of wjj het gemeentelijk kunnen klaren, ligt er dus nog het feit. dat we in verhouding tot de landelijke bouwcapaciteit belangrijk zijn achterge bleven. Minister Witte ivil medewerken aan bevordering systeembouw Naar we vernemen ligt 't in de bedoe- ling van het ministerie van Wederop- bouw en Volkshuisvesting om te komen tot de opstelling van een vijfjarenplan in zake de woningbouw en daarmede het tekort aan woningen eerder in te halen dan aanvankelijk werd berekend. In het kader van deze versnelde woningbouw nu zoekt men op het departement al sinds enige tijd naar wegen om de systeem bouw te bevorderen. Deze eist namelijk minder geschoolde vakarbeiders en kan goedkoper zijn dan de traditionele bouw. Voorwaarde is echter, dat het systeem bouwbedrijf continu kan doorwerken. Hiaten in de productie doen de voordelen van systeembouw te niet. Dat is dan ook het knelpunt, dat tot nu toe een toepas sing op grotere schaal heeft belemmerd. Minister Witte heeft zich thans bereid verklaard mede te werken aan een po ging om de continuïteit in de productie van systeembouwers te garanderen. Daar toe zouden overleg en nauwe samen werking tussen de systeembouwers en geïnteresseerde gemeentebesturen onont beerlijk zijn. Of dit overleg zo het tot stand zal komen zal leiden tot een gecoördineerd systeembouwprogramma is echter nog een open vraag. Daarvoor ver keren de pogingen van de minister nog in een te vroeg stadium. Naar wij nader vernemen, zijn zes grote bouwmaatschappijen in principe tot sa menwerking overeengekomen. Het vijf jarenplan zal voorlopig voor de drie grote steden worden ontworpen, die elk de taak krijgen, in overeenstemming met de richt lijnen van het ministerie een eigen plan voor hun gemeente te ontwerpen. 95 Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag verklaard, dat onderhandelingen met de Russische regering op dit ogenblik ge- makelijker zullen zijn, aangezien de een verantwoorde jeerlingcn- k«U 's de titel va",eei,1 br°ebure, wel- 's u,fsegeven door de Algemene Neder- ianuse Onderwijzers federatie a N O F de verenigingen van 0nderwtf*Pts van het openbare, katholieke en p™test&nts-chris- telpke onderwijs omvattend en een vijf jarenplan tot verlaging van de.>eriint;en_ b(j het lager onderwns Ulo en GL? bevat, dat is voorgelegd aan <je regering en de leden van de Staten-Gene raal. Os Terwijl „De Waarheid" gisteravond weer twee ingezonden stukken bevat tegen het vormen van ondernemings raden als zouden daarmee vrijheid en democratie (wat een woorden in de mond van communisten) door „R0m- me's worgwetten worden aangetast, bevat genoemd blad n succes-bericht. Want het blad kan meedelen, dat de voorbereidingen tot et instellen van een ondernemingsraad bij de Amsterdamse Dok- en Scheepsbouw maatschappij geen verdere doorgang vinden. Dit zou medegedeeld zijn door de directie in de laatst gehou den vergadering met de bedrijfskern. Begin Januari werd het instellen van een ondernemingsraad door de directie aan de orde gesteld, zij wenste deze zaak echter niet ap te dringen tegen de wil van het per soneel. Overwogen werd om naast de ondernemingsraad voorlopig de bedryfskern te handhaven. Maar de meerderheid van de bedrijfskern bestaande uit door de EVC-Metaal gestelde candidaten verwierp onvoorwaardelijk het in stellen van een ondernemingsraad, die een ernstige .aantasting zou be tekenen van de democratische rech ten en vrijheden van de arbeiders. De gebeurtenissen bij de NV Hensen te Rotterdam laten daarover geen twijfel bestaan. In overeenstemming met de op vattingen van de meerderheid van het personeel en van de bedrijfskern, heeft de directie van de ADM nu medegedeeld, dat de instelling van een ondernemingsraad vooralsnog niet doorgaat. Ongetwijfeld een overwinning voor de EVC-ers, waaraan het NVV door het geval Hensen een machtige stoot heeft gegeven. De Amsterdamse Dok en Scheepsbouw-Maatschappij vindt misschien zelf ook een kern gemakke lijker. Men kan immers weten, dat een ondernemingsraad krachtiger van bouw en gezag is. Het zal ons echter benieuwen, of de bona-fide vakbonden, waaronder ondanks de Rotterdamse vergissing ook het NVV gerekend moet worden, zich door de EVC in de luren zal laten leggen, gelijk bij de A. D. en S. thans voorlopig het geval is. Volgens dit plan zou met de doorvoering dus van Itleinere klassen in 1957 moeten worden begonnen, aangezien de kweek scholen in 1956 een beperkt aantal onder wijzers zullen afleveren. Verwezenlijking van het plan betekent tevens een tekort aan 12.000 leerkrachten. Tot opheffing van dit extra tekort zonden volgens de ANOF de kweekscholen dan per raar 2500 afge studeerden méér moeten gaan afleveren dan thans het geval is. De verlaging van de leerlingenschaal vereist voor het ULO en VGI.O bovendien nog enkele duizenden onderwijzers méér in de betrokken pe riode van vijf jaar. De gemiddelde klassebczetting op de lagere scholen bedraagt momenteel 36. Gaat het vijfjarenplan door. dan zou deze "•ketting 27.7 worden. Voorts zou de leerlingenschaal In het lager onderwijs er als volgt gaan uitzien «tussen haakjes staat de huidige toestand vermeld); tot 24 leerlingen 1 onderwijzer (tot 30), van 25 tot 51 leerlingen 2 onder wijzers (3i mt 75), van 52 tot 81 leerlingen f onderwijzers (76 tot 120). van 82 tot 111 leerlingen 4 onderwijzers 021 tot 165), Y®n 112 tot 141 leerlingen 5 onderwijzers (ibfi tot 210) en van 142 tot 176 leerlingen 6 onderwijzers (211 tot 255). Wat de uiterste grens van de klasse bezetting betreft stelt de A N O.F voor: 40 leerlingen in een (niet-gecombineerde) klasijn een aanvangsklas niet meer dan 30 bil een combinatie van vier klassen ten hoogste 27 kinderen, maximaal 30 bij een combinatie van drie en vijf klassen en in twee gecombineerde klassen hoog stens 30 kinderen. Is op het ogenblik een gemiddeld aan tal leerlingen van 211 noodzakelijk om een zesde leerkracht te kunnen aanstel len, in 1957 zou dat volgens de A N O.F. 197 zijn en in de daarop volgende vier laren resp. 183, 169, 155 en 142. voor het V.G.L.O. wenst de federatie oe volgende schaal: tot 25 leerlingen één onderwijzer tot 41 twee. tot 65 drie. tot ei rer-e" tot 117 vijf. Per klas mogen vaard?nK°iieerlinfïen zijn en bij de hand- W« h»(Ms.ïakfe™ slechts 20. zich betreft het U.L.O had de A.N.O.F. te'<h tot 25 leerlingen één leerkracht, tot 41 twee tQf 57 drie, tot dl 7 vtif- v°°r elke 24 leer- hngen meer ook een onderwijzer meer. Per klas mogen er maar 32 leerlingen zijn. Eén ding roert de A.N.O.F. i„ haar aan de regering en de leden van de Staten- Generaal voorgelegde vijfjarenplan echter niet aan: hoe te komen aan die 12 000 onderwijzers meer. uit Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat zeven leden van het Soyjctrussische op- pergerecht van hun functie zijn ontheven. Het decreet, waarin hun het '"itslag werd verleend, was gedateerd op ehr- In hetzelfde decreet wat door de inmid dels verdaagde Opperste Sovjet werd goedgekeurd, werden zes opvolgers be noemd. Het Sovjetrussische oppergerechtshof is een groot orgaan van meer dan 70 leden en 35 „volksassessoren". Het huidige hof werd voor vijf jaar benoemd door de Opperste Sovjet in Maart 1951. nieuwe Sovjet-regering „bestaat realisten". Tegenover buitenlandse corresponden ten zei de bondskanselier geen directe dreiging te verwachten van de nieuwe Sovjetregering. De regeringswijziging in Moskou achtte hij voor het Westen niet belangrijker dan de dood van Stalin twee jaar geleden. Dc nieuwe Sovjet-regering heeft ge toond werkelijkheidszin te bezitten door haar besluit eerst de problemen van de landbouw aan te pakken, aldus Adenauer. „Politici met realiteitsbesef zijn veel prettiger om op een interna tionale conferentie te ontmoeten. Omdat zij realisten zijn, hebben zij oog voor hun eigen zwakke punten. Oorlogen ontstaan als volkeren de gevolgen ervan niet beseffen". Volgens Adenauer is het mogelijk, dat de volgende internationale conferentie met de Sovjet-Unie een vijf-mogendhe- denconferentie met deelneming van een souverein West-Duitsland zal zijn. Hij meende dat voorbereidingen voor be sprekingen tussen Oost en West zo spoe dig mogelijk dienen te worden getroffen- Dergelijke besprekingen zullen „zeer zorgvuldig" moeten worden voorbereid, willen zij kans van slagen hebben", zo zei hij. De bondskanselier zinspeelde er op, dat hij meende, dat een conferentie dient te worden gehouden na de ratificatie der Parijse aceoorden doch vóór de oprich ting van een Westduits leger. Op de vraag of West-Duitsland nu meer belang hecht aan hereniging met Oost-Duitsland dan aan vorderingen op het gebied van Europese eenwording, antwoordde Adenauer, dat dit valse al ternatieven" zijn, omdat West-Duitsland weet. dat „er zonder Europa geen her eniging kan zijn". In Den Haag: Vader deed vreselijke ontdekking bij thuiskomst De 32-jarige mevr. J. G. v. d. B.-v. d. H. moeder van vier kinderen, en haar 2-jarig dochtertje zijn gisterenmiddag in hun huis aan de Soestdijkse Kade te 's Gravenhagc door gasverstikking om het leven geko men. Toen de heer v. d. B. 's middags tegen half vijf thuis kwam, vond hij zijn vrouw levenloos in een stoel naast de haard. Hun 2-jarig dochtertje lag dood op de grond. In het huis hing een doordringende gaslucht. Volgens dc politie moet mevr. v. d. B., die grieperig was, in haar stoel in slaap zijn gevallen. Het dochtertje heeft daarna toen zjj aan het spelen was, vermoedelijk het gaskraantje naast de haard opengezet. Dit kraantje stond althans open, toen dc heer v. d. B. thuiskwam. Het echtpaar had nog drie kinderen; twee hunner speelden buiten, het derde vertoeft in Maastricht. De ontruiming van de Tatsjcn-eilanden is voltooid, aldus heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken be kend gemaakt. De Amerikaanse lucht- en zeestrijd- krachten, die geholpen hebben bij de her schikking van de strijdkrachten en de evacuatie van dc burgerbevolking van de eilanden zullen thans haar normale ope raties hervatten, aldus het departement. Zij zullen echter „letten op bewegingen van communistische strydkrachten" die .kennelijk" beogen een aanval op For mosa te vergemakkelijke en zullen ge reed zijn zo nodig de gepaste militaire maatregelen te nemen. Het laatste schip heeft vanochtend om tien uur plaatselijke tijd de Tatsjen-eilan- den verlaten. Aan boord van dit schip j oorspronkelijke plan'om de°raad te'ver- bevindt zich de nationalistische garni- zoeken een oproep tot een staken van het zoenscommandant van de eilandengroep, vuren uit te vaardigen, aangezien com- generaal-majoor Lioe Lien. munistisch China geweigerd heelt aan de bespreking van de kwestie deel ie nemen. Verwacht mag worden, dat de gedele geerden van deze landen zich Maandag zullen bepalen tot het betuigen van hun spijt over het niet aanvaarden van deze uitnodiging door communistisch-China en voorts hoogstens slechts uitdrukking zui len geven aan hun hoop, dat de kwestie door verdere onderhandeling zal kunnen worden opgelost. Dit laatste zou dan kunnen slaan op het diplomatieke overleg, dat op het r„ De Veiligheidsraad der V.N. zal Maan dag a.s. te half zes Ned. tijd bijeenkomen om de kwestie-Formosa te bespreken, aldus is gisteren officieel te New York meegedeeld. Enige dagen geleden verluidde, dat de Westelijke mogendheden meenden, dat het geen zin heeft verder te gaan met het De leider van de M.R.P., de Christen- Democraat Pierre Pflimlin heeft aan de bij elkaar gestroomde journalisten mede gedeeld, dat hij zal trachten een oplos sing te vinden voor de nu zes dagen oude kabinetscrisis. Zoals men weet, heeft de President van Frankrijk, René Coty, aan Pflimlin gevraagd het, nieuwe kabinet te vormen nadat '.i.i aan Antoine Pinay niet gelukt was hierin een uitiveg te vinden. (Telefonisch van onze correspondent PARIJS, hedenmorgen Na de besprekingen, die de heer Pierre Pflimlin heeft gevoerd met de leiders van de Franse partijen, heeft hij gisteravond laat aan president Loty medegedeeld de opdracht tot het vormen van een kabinet te aan vaarden en voornemens te zijn Maandag a.s. met zijn regering voor de Kamer te verschijnen. Na de verzoenende houding van de onaf hankelijken, waren de kansen voor de nieuwe kabinetsformateur reeds beter dan hij als MRP-er had kunnen verwachten De weegschaal is echter te zijnen gunste doorgeslagen door de houding, die de radi- fn a" fl0bbRn ingenomen. Hoewel men zich de vol sen nag zeer geraakt toont over teBPnoiJiw de beer Mendès-France en de de Talcitpn® Nf' de MRP °P grond van dirigisme ducht! k en het economisch dè z g Cadmf WOrdl ""gespeeld, heeft dfe okr-he™1 1 der Par"'1 de regering heeft te beslissen, "1 gen 6a stemmen besloten in een kabinet Pflimlin mee te doen. Hierdoor is de heer Pflimlin van een groot aantal radicale stemmen verzekerd, al zal het aantal der tegenstanders dat der voorstanders ver moedelijk toch nog overtreffen. De gaullisten zouden vandaag in de loop van d.e dag een beslissing nemen. De kan sen voor een gunstige beslissing door hen te nemen staan evenwel niet slecht, want bij langdurige besprekingen tussen de gaullistische fractieleiders en de kabinets formateur is gebleken, dat het program van de heer Pflimlin voor de gaullisten .over het algemeen aanvaardbaar is. Slechts op het punt van de Europese politiek blijven de gaullisten wantrouwig De heer Pflimlin heeft dan ook op deze punten enige verzekeringen moeten ge ven. Doch daar ook hij de EDG als afge daan beschouwt cn wil voortbouwen op de West-Europese Unie. zal hem dat niet zeer moeilijk gevallen zpn. Aangezien waarschijnlijk ook de onaf- hankeiijken de heer Pflimlin zullen steu nen zij moeten er vandaag officieel nog over beslissen mag worden aangenomen dat hij zeker 220 stemmen achter zich heeft. De radicalen en gaullisten behoeven dan nog slechts voor een aanvulling te zorgen, die niet de unanimiteit hunner fracties vraagt. Hoe grooi deze aanvulling zal zijn, zal in hoofdzaak afhangen van de verdeling der portefeuilles. Men beeft de indruk, dat de heer Pflim lin ieder der vier meedoende grote par tijen zeven portefeuilles wil geven terwijl hij er twee in petto heeft voor de groep- Plevèn en één voor de onafhankelijken van de overzeese gebieden. Reeds worden enige namen genoemd doch het is allerminst zeker of deze ook op de uiteindelijke lijst zullen staan. Voor de MRP worden genoemd Schuman, Le- court (justitie). Thibault, Dupraz Abelin en Lacanet. Voor de radicalen: Rene Mayer (buitenlandse zaken). Brune (bin nenlandse zaken). Cornu (onderwijs), Ba- die. Caillavet, Gaillard en Maurice Faure Voor de onafhankelijken: Pinay (econo mische zaken), Duchet (Noord-Afrikaanse zaken), Courant, Garet. Jaquinot. Ribeyre en generaal Bilotte. Voor de gaullisten o.m. generaal König, Dassault. Ferry en Debre, van de groep-Pleven zouden de heren Bonefous en Claudius Petit in aan merking komen. Aangezien de heer Pflimlin rekening moet houden met de mogelijkheid dat de partijen veto's uitspreken over eikaars candidaten (voor een figuur als Pinay is dat bv. zeker niet ondenkbaar) blijft zij" opdracht nog steeds moeilijk, zodat een stranden in het gezicht van de haven nog steeds niet uitgesloten is. Voor het ogen blik koerst de kabinetsformateur echter met een boven verwachting gunstige wind ogenblik plaats vindt tussen Londen en Moskou. Gisteren heeft minister Eden in Londen naar aanleiding van de resulta ten van deze contacten kort achter el kaar besprekingen gevoerd met premier Nehroe van India en de Amerikaanse ambassadeur, Winthrop Aldrich. In Londen wacht men thans op het antwoord van Moskou op de tegenvoor stellen, die via de Britse ambassadeur in de Russische hoofdstad, Sir William Hayter, aan minister Molotof zijn gedaan naar aanleiding van zijn suggestie over de kwestie Formosa een internationale conferentie naar het Genève-type te be leggen. echter zonder deelneming van nationalistisch-China. Men meent te weten, dat Rusland heeft voorgesteld deze conferentie onder aus piciën van de Sovjet-Unie, India cn Groot-Brittanhië vóór het einde van de maand Februari bijeen te roepen in Nieuw Delhi. Sir William Hayter zou minister Molo tof de onoverkomelijke bezwaren van Groot Brittannië hebben uiteengezet te gen uitsluiting van nationalisisch-Cbina. Sir William zou bovendien de nadruk gelegd hebben op het feit, dat een der gelijke conferentie geen kans van slagen heeft zonder een voorafgaand beëindigen van de strijd in de Straat van Formosa. Chinese beschuldiging Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" heeft in een te Londen ontvangen bericht gezegd, dat vier Ame rikaanse vliegtuigen van het type F-86 gisteren het Chinese territoriale lucht ruim voor de kust van de provincie Liao- ning, in het Noord Oosten van het land, hebben geschonden. De vliegtuigen werden door de Chinese luchtmacht verjaagd, aldus het pers bureau. I weede groep verdachten gevonnist Nadat de Haarlemse rechtbank zich op 7 Januari j.l, had bezig gehouden met de behandeling van 15 zaken tegen leden van het personeel van de K.L.M., die betrokken zijn geweest bij diefstal of heling van goederen der luchtvaartmaat schappij op Schiphol, hadden zich giste ren voor de Haarlemse politierechter 12 verdachten te verantwoorden. De Officier van Justitie deelde mee. dat een derde groep zich binnenkort in Amsterdam te verantwoorden zal hebben. De straffen, die gisteren werden uitge deeld. liepen uiteen van 100 boete tot een gevangenisstraf van drie maanden. Tijdens de behandeling van de zaak tegen de portier M. L. S. hij kreeg zes weken deelde de Officier van Justitie mede. dat er een complot bestond, waarbij de portiers in de loges bij de uitgangen hun collega's waarschuwden, wanneer er con trole op til was. Van allerlei goederen hadden deze 12 verdachten gestolen: vruchten, vis. thee. cacao. Iepels. koffie, lakens, een werp hengel. een shawl. zeep. medicinale ta bletten. een regenjas, chocolade, kaas, cake. vlees, jodium enz. Op de spoorwegovergang aan dr Dichter- sc Weg te Doetinchem werd Vrijdag de station-car van de Si-jarige H. B. uit Zutfcn gegrepen door de Blauwe Engel" welke naderde uit de richting Wehl, op weg naar het station te Doetinchem. Hoewel de auto slechts een matige snel heid had, heeft de heer B., die zich als bestuurder alleen in de wagen bevond, vermoedelijk de trein te laat opgemerkt met het vermelde gevolg. De auto werd een paar honderd meter meegesleurd, waarbij de bestuurder vrijwel op slag werd gedood. Ook de trein liep enige schade op, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. De foto toont wat er van de wagen is overgebleven. TT ET AFTREDEN van Malenkof wordt schier algemeen gezien als een begin van een „hardere koers". Wij willen dit geenszins betwij felen en vertrouwen zo op de des kundigheid van onze buitenland- collegae, dat wij deze voorspelling zonder meer in onze verwachtin gen opnemen. Maar er was toch een „zacht" kantje aan dit „harde" geval. Im mers, Malenkof, die niet bekwaam zou zijn voor zijn functie, behoef de alleen maar een trapje lager te gaan staan hij is nu vice-pre mier doch werd geen kopje kleiner gemaakt, al gaat hij niet meer aan de kop! Wat de oorzaak is van deze ver rassing bij „de" verrassing van de dagMisschien komt er straks nog wel een verrassing en heeft het verrassende niets verrassends meer! Wie zal het zeggen? Mogelijk had men tenslotte aan Malenkof geen „zacht eitje". Min of meer „uit gekookt" zal hij toch wel zijn! Met ingang van 2] Februari kunnen mo torrijders volstaan met één kentekenplaat op hun motoren. De kentekenplaat aan de voorzijde van motorrijwielen met of zon der zijspan, behoeft dan n:et meet aan wezig te zijn. aldus deelt de ANWB. mede. De vooruitstekende kentekenplaat was. naar het oordeel van deze bond een groot gevaar, omdat zelfs bij lichte aan rijdingen vaak ernstige kwetsuren en be schadigingen door d:t rechthoekig stuk metaal w.erden veroorzaakt.. De nuntius in Duitsland, mgr Muench heeft de regering in Beieren in een nota doen weten, dat de II- Stoel het initiatief wetsvoorstel inzake de opleiding van on derwijzers in strijd acht met het Concor daat met Duitsland, dat in 1925 door Eng. Paeelli, dc tegenwoordige Paus Pius XII. werd ondertekend. Dit werd Donderdag in Müitchen be kend gemaakt. De Beierse regering heeft medegedeeld, dat zij de Landdag op de hoogte heeft gesteld van het Vaticaanse standpunt, en dat bij eventuele menings verschillen vriendschappelijk overleg tus sen het Vaticaan en Beieren zal plaats vin den om een nadere oplossing te vinden. De vier coalitiepartijen in Beieren, die de katholieke partij (de grootste fractie in de Landdag) hebben buitengesloten, heb ben een initiatief-voorstel uitgewerkt in zake onderwijzers-opleiding. Dit komt neer op de opheffing van alle bestaande kweekscholen, en oprichting van enige staats- paedagogische hogescholen mei hoogstens een dubieus-christelijke inslag De opleiding van onderwijzers is sinds de oorlog het zwakke punt geweest van net katholieke onderwijs in Beieren. Zelfs toen de katholieken aan de regering deel Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopige verslag van de commissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet bepeiktng cumulatie pensioen en inkom sten. De memorie is ondertekend door de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van oorlog en van Marine a.i. De regering is tot het oordeel gekomen, dat een afzwakking van de bestaande re geling van cumulatiebeperking van pen- tatie-element in die pensioenen over trekkingen kan worden voorgesteld in die zin, dat ook de diensttijd bepalend zal zijn voor de datum van beëindiging van de cumulatiebeperking. Het voorstel op dit punt houdt dan ook in. dat. ook wanneer de leeftijd en de diensttijd ge zamenlijk het getal 65 halen, cumulatie beperking niet of niet langer zal plaats hebben. Hiermede wordt bereikt, dat die pensioenen van cumulatiebeperking wor den uitgesloten, welke geheel of in be langrijke mate zijn gebaseerd op vol brachte diensttijd, ten aanzien van welke zou kunnen worden gezegd, dat het pres- namen, kon nooit een bevredigende oplos- tatieijelement in die1 pensioenen over- stng worden gevonden. J heerst. Echter werd het noodzakelijk ge acht daarbij de leeftijd op ten minste 55 jaar te stellen, omdat dit, althans voor wat de burgerlijke pensioenregeling be treft. de* jongste leeftijd is. waarop recht op verzorging in de vorm van pensioen ontstaat, uitsluitend op grond van het bereiken van een bepaalde leeftijd. De voorgestelde regeling betekent dus, dat zij, die gepensionneerd worden we gens het bereiken van een bepaalde leef tijd of na pensionnering die leeftijd be reiken, niet of niet langer door de cumu- latiebeperkende bepalingen worden ge troffen. Deze bepalingen zullen dan nog van toepassing zijn op de invaliditeits pensioenen en voorts op die pensioenen, die verleend worden op 'n leeftijd bene den 55 jaar wegens langdurige dienst. De ministers delen mede, dat het de bedoeling is degenen, die op 1 Januari 1954 de 55-jarige leeftijd hebben bereikt van die datum af te doen deien in de voordelen, die voortvloeien uit de bij het onderhavige wetsontwerp voorgestelde wijziging. Door de terugwerking "tot die datum wordt tevens bereikt, dat de ge volgen met betrekking tot de particuliere inkomsten, hoewel deze bepalingen te rugwerkten tot 1 Januari 1953. nochtans volledig ongedaan worden gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1