De Waterstaatsplannen Bekië en Nederland van Wesl erschelde-afsluiting en de dijkenpolitiek Wijzigingen middelbaar- en hoger-onderwijswetten Drente wil bejaarde vluchte lingen helpen De Stem der Kerk Romano Guardini zeventig jaar mmem Stichting van scholen en wijzi ging onderwijswetten BICKRPMJ Jantjes van de „Van Speyk" ontvoerden de verrader - JEUK M K B DE KRACHT VAN HET GELOOF M' Maagklachten Geen meclianica- bevoegdheid bij wiskunde-acte Nieuw noviciaat van de Broeders van St. Louis Verstelbare auto reflectoren Peking en Moskou vieren vriendschaps- lustrum De overstromingen in Djambi Onbezorgde oude dag ini pensioenbuis Paus stelt nieuwe commissie in Veel aspecten, doch alle op een doel gericht Objectieve normen ver binden aan spreidings plan Hearst bij Churchill DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Irt Seppe bij Roosendaal: Hoe de I aus de waarheid formuleert dat er buiten het woord Gods geen wijsheid is Profeet BMiimim maag cachetsjakker^ minimi Na reis naar Rusland Schegbeeld prijkte aan de boeg bij aankomst in Den Helder. mmmm (Van onze Brusselse correspondent!. 4r»tT„rt.ZettinS van bespreking d' hetrnkb Va" ?penbare werken, heeft Cud-.nl! min|ster. de heer Van K1 ve; d,e onlangs de heer Van Glab- ln deze functie heeft opgevolgd, f! woord op de opmerkingen welke 'ige week door sommige senatoren wer den gemaakt in verhand met de havens en de waterwegen. Het bestuur der waterwegen, zo zeide de minister o.m., houdt zich bezig met de kwestie der ontzanding der Belgische kust. Wat de invloed van het Nederlandse Deltaplan op de Belgische kust betreft, is de minister van bordeel, dat de binnenscheepvaart steeds langs het Vol kerak mogelijk zal blijven gedurende de uitvoering van dat plan. omdat een sluis met de nodige afmetingen in de „stuw" zal worden gebouwd. Belgische technici volgen de Nederlandse studies van dichtbij en de belangen van België worden niet uit het oog verloren De studie van de evéntuele afsluiting van de Westerschelde werd uitdrukkelijk uit de opdracht van de Delta-commissie ■weggelaten, wat bewijst, dat dit vraag stuk thans nog zelfs niet in overweging wordt genomen. Het gevaar van overstroming kan niet altijd geweerd worden door de dijken te verhogen en het bestuur der waterwegen houdt zich onledig met de studie van een effectieve en uitvoerbare dijkenpolitiek. Omtrent de verzanding van het Land van Saeftingen worden tussen België en De heer Van Oudenhove verklaarde verder, dat Nederland een aanmerke lijke voorsprong op België heeft voor het aanleggen van een auto-snelweg naar Duitsland. De begroting vhn 1956 voorziet voor het Albertkanaal o.m. de definitieve reparatie van vier bruggen: Zutendaal, Stokrooi, Kwaadmechelen en Deurne-Bal. Van de 41 noodbruggen zijn er thans reeds 18 vol ledig en 17 half hersteld. Een Postelkanaal, waarom wordt ge vraagd, is technisch goed te verwezen lijken, doch om het (voor schepen van 600 ton) renderend te maken, is het nodig, dat de bestaande aansluitende water wegen in Nederland en België eerst ge moderniseerd worden. De aanpassings- werken worden op 300 millioen frs ge schat. Het tracé van de autosnelweg Antwer pen—Luik is reeds dexinitief vastgesteld. De plannen, die betrekking hebben op een route van 150 km, worden momenteel uit gewerkt. In verband met de haven van Gent, mag niets ongedaan worden gelaten om deze haar vroegere welvaart terug te geven Tien jaren kunnen volstaan, om het verbrede kanaal van Gent naar Ter- neuzen dp Nederlandse grens te laten bereiken. In Maart 1954 werden de verbredings- werken aangevat tussen het Noorderblok en de Sifferdok. Deze zullen einde 1955 geëindigd zijn. De verbreding tot aan de Eendekooibrug is thans aan de gang. Die werken zullen in Juni 1957 voltooid zijn. De lengte van de verbreding zal alsdan 3% km bedragen. Er blijft dan nog een lengte van ongeveer 11 km te verbreden. Eén-derde werd verwezenlijkt in 3 jaar en 3 maanden. Als in bet huidige tempo kan worden voortgewerkt, zal het gehele werk niet meer dan 10 jaren duren. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopige verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer doorgebracht, voor pensioen te doen medetellen. Binnenkort kan een beslis sing hieromtrent tegemoet worden ge zien. De staatssecretaris deelt voorts mede, dat er naar haar mening geen aanleiding bestaat voor de vakken muziek en kunst geschiedenis een middelbare akte van be kwaamheid in te stellen. Nederland nog steeds besprekingen ge- over hrt ontwerp van wet tot wijziging j <jer technische - -- - - 1 - - voerd in de schoot Schelde-commissie. De verbinding van het Albertkanaal en I.vik met Duitsland werd opgenomen in he- orogramma der internationale ver huringen onderworpen aan de Europese c ^'prentie der ministers van vervoer, "'at Antwerpen betreft, heeft de rege- r d v V 1 e - t' ;n principe besloten een vijfde haven- 'e bouwen om over meer kaden en -mlaatsen te kunnen beschikken, de nog dit jaar uit te voeren voor- 'innde werken daarvan werd alvast rediet van 35 millioen frs uitge won '-rake het Moerdijkkanaal, de stop van T ".pien en de verbindingen van Gent r- Tsrneuzen, verwees de minister naar V p°it dat het verslag Van Cauwelaert— F -herghe thans voor onderzoek ligt in h-t Boog Vervoercomité en de Centrale P-nd van het bedrijfsleven. De regering wacht op het advies van deze lichamen om »en beslissing te nemen in verband me- het al dan niet splitsen van deze drie problemen. „St. Stanislaus" plechtig ingezegend (Van onze correspondent) Hïgr Jos. Baetcn, bisschop van Breda, verrichtte gisteren de wijdingsplechtighe den van een geheel nieuw noviciaatsge bouw „St Stanislaus" te Seppe bij Roo sendaal, waar de broeders van „St Louis" uit Oudenbosch thans een twintigtal novi cen alsmede enige postulanten hebben on dergebracht. Het nieuwe gebouw is een modern pro duct van ir Leo Sturm uit Roosendaal. In carré is een overdekte kloostergang aan gebracht. De kapel is links achter de ka pittelzaal. Alle lokalen zijn ruim en prac- tisch ingericht, terwijl er een maximum aan licht binnenvalt, doordat er veel glas is verwerkt. Na de wijdingsplechtigheden, waarbij o.a. de rectoren van „St Louis" en van •,St Marie" te Roosendaal, alsmede de con rectoren van „St Louis" en van „St Anna" te Oudenbosch assisteerden, terwijl pas toor W. Ooijens van Seppe en pastoor Van Mierlo van Zegge als reliekendragers fun geerden, werd door mgr Baeten een pon tificale H. Mis in de pas geconsacreerde kapel opgedragen. Assistentie verleenden hierbij deken H. van Mierlo van Roosen daal als presbyter, rector drs De Bruyc- kere van „St Louis" als eerste troondia- ken rector Vis uit Oudenbosch als tweede tronndiaken, alsmede als diaken en sub diaken de conrectoren van „St Louis" de eerwaarde heren B, Panis en W. Vervaet. van de Middelbaar-Onderwijswet, de Hoger-Onderwijswet en de Wet van 25 April 1879. Tegen de toekenning van de bevoegd heid voor de mechanica mede aan de be zitters van de akte b voor de wiskunde, al dan niet na het afleggen van een aan vullend examen, heeft de staatssecretaris ernstige bezwaren, aangezien gevreesd moet worden, dat bij een dergelijke op zet de natuurwetenschappelijke achter gronden van het vak mechanica niet vol doende tot hun recht komen. Voor wat betreft de bevoegdheidseis voor het geven van onderwijs in de mu ziek is de staatssecretaris, aangezien voor dit vak geen middelbare akte is ingesteld, voornemens een Koninklijk Besluit uit te lokken, waarbij een bewijs van bekwaam heid wordt aangewezen. Het komt ook haar wenselijk voor, dat, naast de be voegdheid die aan het doctoraal examen in de muziekwetenschap wordt ontleend, de diploma's, verkregen door het afleggen van het staatsexamen in de schoolmuziek en het onder rijkstoezicht afgenomen eindexamen in de schoolmuziek van de conservatoria, worden aangewezen als be wijs van bekwaamheid voor het geven van onderwijs aan middelbare scholen. De staatssecretaris heeft er geen be zwaar tegen de termijn, binnen welke de directeur, de leraren en de beambten te gen een hun verleend ontslag in beroep kunnen gaan, te verlengen tot dertig da gen. In een nota van wijzigingen is deze toevoeging aangebracht. Met de minister van Binnenlandse Zaken is overleg gaande over de mogelijkheid diensttijd, aan de overbruggingsscholen Een constructeur te Appingedam meent he? gevonden te hebben voor het heiadt V3n autolantarens, die bij ovL i Van een (vracht)-auto achter- S gaan hellen en daardoor storend iicnt voor tegenliggers gaan uitstralen. Hii construeerde een lantaarn met een .ver stelbare reflector, die stof- en vochtdicht is afgeschermd. Dit verstellen kan van de nn Lnet ült met behulP van twee knopjes vrn tl!?0? geschieden door middel van twee flexibele kabels. vrii PP^™J?bielkringen bestaat voor de ling. Met a?1Se °Plosslng veel belangstel- han-deld 7se fabrieken wordt onder- Etelharc inbouwen van deze ver- ooleveren eflect0r' die nooit ^vaar kan verblinding?11 J"661 dan de toegestane 1= n,t"!an" Suropa- °P de constructie aangevraagd. Waarschijnlijk zal is octrooi L-. ovmagu. waarsenrjn handel °komen>.V6r maanden in de Maarschalk Boelganin, de nieuwe pre mier van de Sovjet-unie, heeft gisteren op een receptie van de Chinese ambassadeur in Moskou ter gelegenheid van de vijfde jaardag van het ChineesRussische vriendschapsverdrag verklaard, dat com munistisch China onder alle omstandig heden op de steun van Rusland kan reke nen. Boelganin verscheen in burger de eerste maal dat hij in het openbaar zon der zijn maarschalksuniform verscheen, sinds hij vorige week tot opvolger van Malenkof werd gekozen. Hij wenste de Chinese communisten suc ces in hun „moeilijkheden tegenover hen, die pogen hun vooruitgang te belemme ren". Van de Sovjet-leiders waren voorts aanwezig: Molotof, Kaganowitsj, Malen kof, Mikojan, Saboerof, Pervoechin, de maarschalken Bjoekof en Wassilefski en admiraal Koeznetzof. In Peking verklaarde Mao Tse Toeng, in een rede ter herdenking van het zelfde lustrum, dat China en Rusland de „imperialisten" van het aardoppervlak zullen vagen als zij „een nieuwe aanvals oorlog" beginnen. De Chinese premier waarschuwde in dit verband „Ameri kaanse agressieve kringen". De procureur-generaal, Suprapto, die een bezoek heeft gebracht aan het door overstromingen geteisterde gebied van Djambi, zeide gezien te hebben, hoe de bevolking op de daken van huizen moest klimmen om zich te redden. Er zijn nog steeds geen juiste gegevens te verkrijgen over de omvang van de ramp in het gebied van Djambi, aange zien de verbindingen verbroken zijn. De luchtmacht, die voedsel en medicamen ten uitwerpt, en het fonds voor natuur rampen doen wat in hun vermogen ligt. Advocaat-generaal Muhtalib Moro heeft de bevolking van geheel Indonesië opge roepen hulp te verlenen, in welke vorm dan ook. Het provinciaal bestuur van Drente heeft zich tot de burgemeesters der 34 Drentse gemeenten gericht met het ver zoek mede te werken aan een Drent se actie voor vluchtelingenhulp. De hoge commissaris der Verenigde Na ties voor de vluchtelingen mr van Heu- va" Goedhart, heeft kortgeleden in As- sen voor een aantal genodigden over het ^uchtelingenprobleem gesproken waar- 1 ,n het bijzonder het leed w„-d belicht 7an« de ca?eg0r?e vluchtelingen, die door ieettijd 0f invaliditeit hulpbehoevend zijn. Het streven is er thans op gericht, een kW 1 van hezc hulpbehoevende vluch- vanf" door gezamenlijke inspanning oude rt, ?ntse bevolking een onbezorgde da£ te geven. Gedacht is aan het vormen van een stichting, die voorlopig de middelen bijeen zal brengen om aan deze v" icliteiingen huisvesting te verschaf fen in een pensioenhuis in Drente, De jaarlijkse kosten hiervan worden geraamd op 30.000.— De stichting wil de helft van dit bedrag uit particuliere bijdragen bijeenbrengen, terwijl voor 15.000.een beroep op de Drentse gemeenten wordt gedaan, hetgeen een subsidie betekent van 5 cent per jaar en per inwoner. al£L^? wijze kunnen wij in Drente tiv s,Yan °ns toch betrekkelijk rus- verbnnrieriu s j leven, uit een besef van d?e rust en 'uelen met enkelen van hen kenrt" !e ln Ian§ niet hebben ge- Het ppmppn?S u Provinciaal bestuur. Het gemeentebestuur van Assen zal een voorstel van B. en W. om volledige me dewerking te verlenen, in de Donderdag te houden raadsvergadering in behande ling nemen. De hervorming der Maltezer Orde De H. Vader heeft een nieuwe commis sie ingesteld, bestaande uit de Kardinalen Pizardo, Aloisi Masella, Valerio Valeri, Tisserant. Micara en Canali, teneinde de Statuten van de Souvereine Orde van Malta te bestuderen en maatregelen voor te stellen, die de terugkeer van de orde tot de normale functie verzekeren, zodat aldus een nieuwe opbloei van het geeste lijk leven wordt bevorderd. De H. Vader heeft dit in een persoon lijk schrijven aan het bestuur der Orde te kennen gegeven. In zijn brief wijst de H. Vader erop. dat de Souvereine Orde in de loop van haar geschiedenis meer dan eens met moeilijk heden naar binnen en naar buiten te kampen heeft gehad. „Onze voorgangers zegt de Paus zijn herhaaldelijk ingesprongen om de orde te ondersteunen en de moeilijkste punten te overwinnen. Wij zelf hebben zo zegt de H. Vader verder op verlan gen van de Orde met onze brief van 10 Dec. 1951 een commissie van Kardinalen opdracht gegeven. de aard en eigen schappen van de Orde als Souvereine en als Religieuze instelling vast te stellen en daarmede samenhangende vraagstukken op te lossen. Nadat deze commissie uit spraak gedaan had, was de hoop ontstaan, dat deze Orde spoedig tot bloei zou ge raken. Maar omdat men bij het pogen om uit de huidige toestand te geraken, op moeilijkheden gestoten is, is het ge wenste resultaat niet bereikt" (Advertentie) is erger dan pijn. Met krabben verdubbelt U de prikkel. DÊBRALINE stilt de jeuk en is daar door een ware uitkomst. doe meer met kaas Evenmin als er twee soorten mensen zijn. En twee soorten werelden. 17" ORT geleden is het orgaan van de heilige Stoel de ..Acta Apos tolus e Sedis" verschenen met de tekst van een kleine pauselijke toe spraak, die reeds in het Italiaans in de „Osservatore Romano" (Rome), in het Frans in de „Documentation Ca- tholique" (Parijs), in het Duits in de „Herder - Korrespondenz" (Freiburg), in het Engels in de „Tablet' (Lon den) en in het Nederlands in ons „Ka tholiek Archief" was gepubliceerd. De toespraak voor enkele honderden le den van de Unie van k .holieke Italiaanse uitgevers van 7 November l954- a Zij verdient, menen wij, daarom een bijzondere aandacht, omdat zij een hel der licht werpt op het begrip katholi citeit. Zij laat ons zien dat dit begrip om het zo te zeggen, zich niet alleen in de breedte uitstrekt, maar oi°k 'n de diepte. Wij vertalen het adjectief katholiek (een grieks woord, gelijk men weet) met algemeen. Wij denken daarbij wel allereerst aan die eigen schap der Kerk, waardoor zij zich gelijkelijk, richt tot alle volken. Maar de betekenis van het woord is daarmee niet uitgeput. Het licht van het geloof der Kerk betreft eveneens alle levens gebieden Het dringt door tot in alle lagen van 't menselijk kennen en oor delen, en van de menselijke bedrijvig heid. Dit betekent twee dingen, voor eerst, dat alles wat waar en goed is, uiteindelijk berust op Gods woord en op Gods genade. Ten tweede, dat wie gelooft, een Voor de oorlog was Romano Guar dini in ons land slechts by enkelen be kend. Alleen insiders hadden gehoord van die veelzijdige priester, professor, theoloog, philosoof, litterair criticus, li- turgist en paedagoog. In Duitsland wist men beter De studerende jeugd aan de universiteit van Berlijn, waar Guar dini van 1923 tot 1939 doceerde en de jongeren van heel Duitsland zagen in de even brillante als eenvoudige pries ter, wiens bezieling de liturgische geest drift by onze Oosterburen wekte en wiens woord overal overtuigde en sterk te, een belangrijk tegengif tegen de ge organiseerde nazi-pogingen om het land te ontkerstenen. Als invloedrijk paeda goog van de Duitse jeugd, niet in het minst van de oorlogsjeugd, heeft Guar dini dan ook wel de grootste verdien sten. Maar na de oorlog, toen de in 1939 uit Berlijn verdreven priester-hoogle raar een leerstoel in „Katholische Welt anschauung" in Tübingen aangeboden kreeg, heeft men ook elders in Europa Guardini Ieren waarderen. Zijn boeken, zoals „De Heer", „Brieven over levens vorming" „Oefenschool voor het ge bed" en „Gestalte der toekomst" wer den ook in ons land vertaald en brach ten in onze geestelijke literatuur een nieuw, fris geluid. En tochde onderwerpeh waarover Guardini schreef, waren allerminst nieuw. Hoeveel commentaren op het evangelie en op het leven van Jesus ft W°orbeeld aan „De Heer" voor- De vaag leek gewettigd of 9"a dna a! die boeken van geleer- waarlijk nog iets oor spronkelijks omtrent deze stof had mee te delen. Modern Wie slechts enkele bladzijden uit „Der Hcrr" gelezen heeft, V0elt zich aan stonds in het gezelschap van een man, naar wie ook de moderne mens luiste ren kan. Onder de handen van Guar dini wordt het oude nieuw. Hij laat ons afleren wat wij omtrent God meenden te weten om ons via het geloof te laten doordringen tot hetgeen ons is geopen baard over Hem en over het menselük bestaan. De versleten ideeën der tra ditionele commentaren heeft hij ver van zich afgesmeten; naturalistische noch psychologische verklaringen heeft hij nodig. De schijnbaar moderne middelen van psycholoog en historicus vervangt hij door een middel dat nimmer ver oudert en dat hij hanteert met een nieuwe moderne allure: de kracht van het geloof, de enige basis, waarop de verkondiger van Gods waarheden voort bouwen kan. Modern is Guardini ook in zijn pae- dagogische ideeën. Hij maant niet alleen tot vlucht voor de zonde, maar wijdt vooral aandacht aan het positief bou wen aan vorming en veredeling van de eigen persoon. In de jaren 19211925 schreef Guardini voor de Quickborn- beweging in deze geest een aantal brie ven over verschillende onderwerpen: over vreugde en waarachtigheid, over gemeenschapszin en gastvrijheid, over getuigende en omvormende taak heeft ten aanzien van alle menselijke ken nis en activiteit. EIDE waarheden, in één ge- dachtengang verenigd, vindt men in de genoemde toespraak. De Paus reflecteert op het feit. dat zijn hoorders naar Rome gekomen zijn. mede met het oog op het Maria jaar. Hij wijst erop, dat Jezus' Moeder de betekenis van boeken moet gekend hebben. Wij zijn er zeker van dat zij vertrouwd is geweest met de boeken van het Oude Testament. De vorm en de termen van het Magnificat bewijzen die vertrouwdheid. En dan gaat hij voort: „De uitdrukking: het katholieke boek beperkt natuurlijk uw publicaties niet tot de heiliee Schrift en tot haar com mentaren hoewel, in een zekere zin, alles wat waarlijk katholiek is, een zij het onuitgesproken verwijzing in houdt naar het woord Gods; maar hij duidt gelijktijdig het rechtgelovig en universeel karakter aan van uw acti viteit. De term „katholiek" sluit van zichzelf slechts de zonde en de dwa ling uit, en omvat, daartegenover, ge heel het gebied der kennis en het ge hele leven door tijd en ruimte heen". DE ontwikkeling van het geeste lijk en culturele leven en van de samenleving in het Westen, heeft ons gedwongen veel aandacht te be st-Jen aan het onderscheid tussen de „natuurlijke" en „bovennatuurlijke" factoren in ons kennen en handelen. Het gevolg is tweevoudig. Dat wil ~e- neigd zijn scheiding te zien, waar slechts onderscheiding bestaat. En dat wij menen practische richtlijnen te kunnen ontlenen aan regels en normen die bestemd zijn ons bij de opbouw onzer begrippen te helpen. W'j vra gen excuus voor deze ingewikkelde formulering. Dit terrein is om dezelf de reden) vol voetangels en klemmen. Wat wij bedoelen te zeggen is, dat de onderscheiding tussen „natuurlijk" en „bovennatuurlijk" vaak ten onrechte wordt gebruikt. Daar. met name. waar het erom gaat vast te stellen, welke de taak der gelovigen is in de we reld. Er zijn geen twee'soorten taken „natuurlijke en bovennatuurlijke". EN kan zich van dit verschil re kenschap geven, wanneer men onze denk- en spreekwijze ver gelijkt met die van de schrijvers der eerste christelijke eeuwen. Vooral van de commentatoren van de heilige Schrift, —wat zij overigens in zekere mate allen waren. Voor hen is het Woord Gods de bron van alle wijs heid. Er is reden om hier juist het woord „wijsheid" tt gebruiken. Zij spreken van de geinspireerde schrij vers, de Apostelen en Sint Paulus als over wijzen. De enige wijzen. De enige leraren, die werkelijk vertrouwen ver dienen. Zij waren er niet blind voor, dat in de cultuurschatten van Joden en hei denen gegevens te vinden waren, die zij nodig hadden. En zelfs begrippen en termen, waarvan zij zich met vrucht konden bedienen. Maar voor wat hun in- en doorzicht betreft, ver lieten zij zich uitsluitend on bet woord Gods en verwierpen zij alles als on bruikbaar. wat zich daarbuiten ont wikkeld had. De wijsheid immers is dat inwendige licht, waardoor aan alles wat wij we ten zijn juiste plaats wordt toegewe zen. Wetenschap zonder wijsheid is nutteloos en eerder een nadeel dan een voordeel voor de geest. Scientia inflat. Wetenschap blaast op. Maar wijsheid maakt nederig. Er is geen andere wijsheid dan die, welke in het licht van Gods woord wordt gevormd Alle andere wijsheid is bedrog. Zij be hoort tot die ijdelheden en pomperijen des duivels, waaraan de mens ver zaakt, die toegang tot de kerk van Christus vraagt. MEN heeft wel eens de opmerking gemaakt, dat de diepste en meest originele begrippen van het Christendom zich beter en con stanter weerspiegelen in de prediking aansporingen en geestelijke toesnra- ken en instructies dan in de ge leerdste discussies. Ook al gaat het over de meest christelijke geleerdheid Misschien mogen wij weer in deze kleine pauselijke toespraak een be vestiging van die opmerking zien. Het is een geestelijke toespraak. Er wordt een waarheid in uitgespro ken, over welker preciese betekenis de geleerden niet ophouden te dis cussiëren. Maar zij wordt uitgesproken met 'n eenvoud en volheid die alle discus sies overstijgt. J. H. C. CREYGHTON S.J. Romano Guardini (links) bij een bezoek aan ons land in gesprek met Gabriel Smit. ernst en bidden of °veY ware mannelijk heid en in deze reeks „Brieven over levensvorming" krijgt men een uitste kend beeld van wat deze innemende maar onwrikbare mens voor jonge men sen waard is. Literator Bekend is in ons land ook zijn diep gaande studie over het gebed. Nog niet in onze taal uitgegeven werden evenwel zijn zeer boeiende litteraire studies, die zich uitstrekken van Augustinus tot Ril" ke en waarin Guardini vei\ nillende personages ten tonele voert wier we reldbeschouwing h01?1 van symbolische betekenis lijkt. Het *s eeo merkwaardi- ge galerij waarin portretten van Dante en Pascal prijken naast Hölderlin, Niet- sche en Dostojewsky- Op het geestelijk klimaat van de gep°rtl'etteerden en op hun plaats in de ontwikkeling naar de crisis van het modeiue geweten wer pen de analyses van Ouardini een won derlijk scherp licht. Scherp is ook Guardini's analyse wan neer hij in „Gestalte der toekomst" zijn vooruitzichten voor het Christendom weergeeft. Hij wijst erop dat vele prac- tisch bruikbare christelijke waarden op niet-christelijke wijze zijn geannexeerd door de moderne wereld. Wij zijn, aldus Guardini, in een wonderlijke mengeling van „geseculariseerde christelijkheden" geraakt. Hij voorziet een voortgang van dit proces en een zorglijke toekomst voor de echte christenen. Guardini ver wacht dat de komende tijd zich tegen het Christendom zal keren en dat wat „omgevende christelijke cultuur en be vestigende traditie" heet aan kracht zal verliezen. Een verschrikkelijke een zaamheid des geloofs moet hiervan het gevolg zijn, waarbij de liefde in veler harten zal verkoelen. „Dan zullen waar achtigheid, ernst en dapperheid de ken tekenen worden van de ware gelovige, en de liefde zal bij hem een innigheid van verstandhouding winnen die nog nooit gekend werd". We hebben enkele aspecten van Guar dini's werk getoond om duidelijk te ma ken dat alles wat deze in Italië gebo ren Duitser aanraakt, dienstig wordt gemaakt voor het ene doel dat vo"r hem boven alle wetens^ henpeC'ke en litteraire bedoelingen uitgaatChristus' zending aan de apostelen te voltooien; Zijn boodschap en Zijn werken aan de hedendaagse wereld bekend te maken. Of hij in de zielzorg werkte of schreef over grote letterkundigen, of hij sprak als profeet of handelde over de beteke nis van de Kerk, over het wezen van het Christendom, over vrijheid en ge nade ot over het gebed, steeds staat voorop de moderne apostel, die de bood schap van Christus brengt aan zijn tijd genoten in een vorm, die de mensen van nu pakt. Daarom huldigen w\j Guardini op de vooravond van zijn 70ste verjaardag (17 Februari) als een der belangrijkste vertegenwoordigers van het christelijk denken in deze tijd. De vaste commissie voor O. K. en W. uit de Tweede Kamer kan zich, zo blijkt uit het verschenen voorlopige verslag, vrij wel unaniem verenigen met de strekking en de opzet van de wetsontwerpen tot wij ziging van de Kweekschoolwet, de middel baar onderwijs- en de hoger onderwijswet en de pensioenwet 1922. Er was echter op een belangrijk aantal onderdelen critiek. Men wenste van verschillende zijden de thans geboden gelegenheid aan te grijpen om te herinneren aan de omstandigheid, dat in de bestaande wetgeving objectieve normen voor de stichting van scholen ont breken- Zij zouden gaarne vernemen of het in de bedoeling ligt zulke normen alsnog in de nieuwe wetten op het algemeen mid delbaar en op het voorbereidend hoger on derwijs. waarvan de ontwerpen destijds door minister Rutten bij de Kamer zijn ingediend, op te nemen. Hetgeen dan uiteraard ook voor de Kweekschoolwet haar consequenties zal moeten hebben. Is de minister, c.q. de staatssecretaris, niet bereid, in afwachting daarvan in de thans behandelde ontwerpen een bepaling op te nemen, krachtens welke de minister van O., K. en W. verplicht zal zijn om binnen een vastgestelde termijn op een verzoek om subsidie een met redenen omkleed ant woord te geven? Hierdoor zou aan de schoolbesturen althans enig houvast gebo- lAdvertenue) Als Uw maag het voedsel moei- C 3 9>sU"VaRPAN doet Uw klach- 'en volkomen verdwijnen. den worden en zou willekeur zoveel moge lijk worden uitgesloten. Deze laatste ge dachte ondervond bij andere leden bestrij ding, omdat het niet de minister is, die subsidie kan verlenen, maar de wetgever. Voorts zou men het vastleggen van objec tieve normen voor schoolstichting nauw verbonden willen zien aan de opstelling van een, voor een zeker aantal jaren gel dend, spreidingsplan. Eerst dan zal men niet alleen voorkomen, dat jaarlijks in het parlement debatten moeten worden ge voerd over het al dan niet oprichten van bepaalde scholen, maar tevens dat de nieuwe scholen op een, uit onderwijskun dig oogpunt, betrekkelijk willekeurige en inefficiënte wijze worden gesticht. Verschillende leden waren van oordeel- dat in de M.O.-wet de mogelijkheid zou moeten worden geopend om, wanneer een bestuur dat wenst, ook kleine kapitaals uitgaven uit de exploitatievergoeding te bestrijden, een mogelijkheid, die ook de Lager-Onderwijswet 1920 biedt. Ook zou het huns inziens aanbeveling verdienen, dat de besturen in staat worden gesteld uit de exploitatievergoeding reserveringen op 'n langere termijn dan 5 jaren te vormen, ten behoeve van zeer grote exploitatie uitgaven. Verschillende leden vroegen zich voorts af, of aan een schoolbestuur, dat tot verbouw, verandering, enz. wil over gaan, terwijl de minister dit niet nodig acht, geen beroepsrecht moet worden toe gekend. De Britse premier Sir Winston Chur chill en de minister van buitenlandse za ken Sir Anthony Eden hebben Maandag avond van de voorzitter van de Ameri kaanse Hearst dagbladen-combinatie Wil liam Randolph Hearst jr, uit de eerste hand inlichtingen gekregen over de nieu we Russische regering. Zoals bekend bevond de Amerikaanse krantenmagnaat zich in Rusland ten tijde van het aftreden van Malenkof als pre mier. De Britse Premier en de minister van buitenlandse zaken onderhielden zich bei den afzonderlijk ongeveer een uur lang met Hearst en twee leden van zijn staf. Met het aan de familie Madura in Wil lemstad ontfutseldeschegbeeld, de „loden verrader", fier aan de boeg is Maandagochtend Hr. Ms. Fregat „Van Speyk" na een verblijf van anderhalf jaar in de West, de haven van Nieuwe Diep Binnengevaren. Het vaartuig werd verwelkomd door de Marinierskapel en door een grote menigte, welke voor een luidruchtige groet zorgde voor de be manning, welke erin slaagde de legen darische „loden verraderbuit te maken. Links: de „Van Speyk" loopt binnen met aan boord de „loden verrader". Rechts: enige bemanningsleden van de „Van Speyk" vol trots bij de „loden verrader". ET het aan de fa milie Maduro „ont futselde" schegbeeld fier aan de boeg, is gister morgen Hr Ms fregat „Van Speyk", na een anderhalfjarig verblijf in Curacao, de haven van Nieuwediep binnengeva ren. De Marinierskapel stüjd traditiegetrouw op hét havenhoofd gereed om de Jantjes te verwelko men en een grote menigte begroette luidruchtig de opvarenden en de „loden verrader". Dit schegbeeld, dat in het geheel niet van lood, integendeel van hout en hol is, en gemakkelijk onder de arm kan worden meegenomen wat in Wil. lemstad ook inderdaad is geschied, is oorspronke lijk afkomstig van 'net Nederlandse fregat „Van Alphen", dat in 1778 in de St Annabaai door onbe kende oorzaak uit elkaar sprong. Het beeld, voor stellende een vrouwen figuur, is in het begin van de negentiende eeuw door vissers boven water ge haald en aan de haven meester van Willemstad ten geschenke gegeven, die het in zijn tuin op stelde. Toen hij zijn huis aan de familie Maduro verkocht, ging het scheg beeld in haar handen over en is daarin gebleven. In 1875 was het beeld plotseling verdwenen. Marinemannen, waar schijnlijk in een vrolijke bui, vonden, dat het beeld eigendom van de Marine was, dat het dus verraad aan de Marine had ge pleegd en diende te wor den „gearresteerd". Aan boord werden alle verf potten op het beeld uitge smeerd om het onherken baar te maken, waarbij de haardos een rode kleur kreeg. Het beeld kreeg hierbij de naam van de „rode verrader", later verbasterd tot de „loden verrader". De laatste ontvoeringen dateren van 1938, toen de manr.en van de „Gelder land" de kluizen van de Madurobank forceerden om het beeld te bemacht - gen en van 1947, toen de adelborsten van de „Van Kinsbergen" het uit het bankgebouw haalden. Hr Ms „Van Speyk" moest het in 1949 terugbrengen en dus vonden de opva renden het nu tijd word.ui. het weer eens mee te nemen En dat deden z. dan op 21 Januari 1954. Een deputatie van d- „Van Speyk" betrad he bankgebouw tijdens h.u lunchuur onder leidir.g van de luitenant ter zee 2e kl. G. Lamsvelt er. even later wandelde bootsman A. v. d. Steer met het beeld onder zijn arm de deur uit. Met d veiligheidshalve meeg- zonden „knokploeg", be staande uit de korporaa: Van der Geer en de ma trozen Bergwerf en Paar. werd snel per auto het veiligs schip weer opge zocht. En zo is de „loden verrader" nu weer in Nederland, alwaar „zij" jn veilige bewaring is ge nomen door de directeur van de Rijkswerf, die het beeld ongetwijfeld weer netjes opgeknapt met het eerste het beste oorlogs schip naar de wettige eigenaars zal terugzenden. Maar de mannen van da „Van Speyk" gnuiven nog om de geslaagde ontvoe ring.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3