„LE DUE CONTESSE" Reclame Militaire veiligheid combineren met politieke plooibaarheid Invoer steeg vorig jaar sterker dan de uitvoer AUTOMATISCH REKENBREIN TE ANTWERPEN Gloeilampjes Een Hollandse uitvoering van Maakt voor Uw zaak Ruilvoet bleef nagenoeg onveranderd Voor Bommelerwaard wijdere perspectieven geopend Nehroe sprak Mendès- France Ceylon-Nederland Opnieuw negergezinnen overgeplaatst Internationale vlas conferentie te Wageningen Kees van Iersel verlaat Toneelgroep „Theater Ongelooflijk snel werkend apparaat DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 PAGINA T DEKKINGSPERCENTAGE NOG BELANGRIJK HOGER DAN VOOR DE OORLOG Modena (Italië) West Bromwich Engeland Belgié-Luxemburg onze grootste leverancier „BRABANTDAG" VOOR SCHOENWINKELIERS Vruchtdragende gesprekken tussen Sir John en minister Luns RIJBEWIJS ZONDER EXAMEN Nu ook voor Marine-personeel met militair rijbewijs WATERLEIDING MIJ SCHOUWEN-DUIVELAND Saneringsnota aanvaard West-Duitsland onze grootste afnemer OPHEFFING RADIO- FABRIEK PHILIPS IN SURABAJA Verklaring van Indonesische regering BELANGRIJKS VONDST IN IRAK GAZELLE BOEKTE HOGERE WINST Vertrouwen in de toekomst WERELD-JODENDOM IN CIJFERS WOLVEILINGEN MARKTBERICHTEN TITO tussen de BLOCS ri> .VEE erj een halve maand is president Tito op Dad geweest naar India Bur ma en Egypte. Bij zijn terugkeer in B >!si arlo lijkt hij meer dan tevoren over- vsn d€* "juistheid vsn zijn reeds te~ va-pi'i heieden inzichten. Geruggesteund d-.nr 7Ün ontmoetingen met premier Neh- van India premier U Nu van Burma en n emier Nasser van Cairo, heeft hij bij 7 «orugkeer met nieuwe kracht gepleit v -.i een politiek van coëxistentie tussen O t en West Hoe Tito de Joegoslavische rn' daarin aenkt is geen geheim. Hii heeft ei i'plf in de afgelopen weken de grootste p-ih'iciteit aan gegeven. Het communiqué, dat na het onderhoud met Nehroe werd uitgegeven, vermeldde de kern van Tito's (en Nehroe's) gedachtegang: ..De politiek van niet-aansluiting (bij één der bloes) aanvaard en nagestreefd door Joego slavië en India, is noch de aanvaarding van een houding van neutraliteit, noch van een neutralisme of passiviteit, maar vormt daarentegen een positieve, actieve, constructieve politiek, gericht op het ver zekeren van de algemene vrede en van de collectieve veiligheid". Tito's standpunt wordt niet weerspro ken door zijn bondgenootschap met Tur kije en Griekenland, binnen het Balkan pact. Deze regionale defensie-organisatie is een essentiële voorwaarde voor Joego- slavië's eigen veiligheid. Dat zijn twee bondgenoten op hun beurt tevens lid ziin van het Westelijk bloc, in de N.A.T.O., heeft intussen we] een beperkende in vloed op Tito's vrijheid van handelen. ER is nog een andere remmende fac tor voor Tito's zelfstandigheid De door Tito bezochte landen hebben met Joego-Slavië een economische achterstand gemeen, welke hen aange wezen doet zijn op hulp van buiten ai Wat Tito betreft: de opbouw van een eigen industrie is afhankelijk van het buitenland, terwijl de voedselpositie van het land er weinig rooskleurig voorstaat. Tito manoeuvreert dus vanuit 'n positie van afhankelijkheid en het hangt af van dp graagte, waarmee men in Oost en West oo zijn parolen ingaat, waar hij en zijn land 'in de toekomst zullen belanden. Mnskou's opvallende vriendelijkheid voor dp afvallige, zal de Joegoslavische presi dent niet onwelgevallig zijn Voor het sla- pon van zijn opzet de kalnienng van de snonnins en de normslisering van de be- trnkkingen tussen Oost en West. iS de toe nadering van Moskou een waardevol uit gangspunt Alléén: de Sovjet-Unie be boert zich niet van Tito te bedienen om voelhorens uit te steken naar het Westen. In de conceptie van Tito ligt evenwel be sloten dat het risico moet worden aan vaard van een Russische toenadering uit imperialistische motieven Des te sterker 7a! de Joegoslavische president dan ook moeten kunnen rekenen op de helpende sympathie van het Westen, wil hij op den door niet overgeleverd zijn aan zijn vroe gere despoten. Iets wat hij zeer zeker niet wenst. TITO en Nehroe, en in mindere mate Nu, vervullen de voor het Westen op zich niet verrassende rol van ..non conformisten" Het is een welhaast heilige traditie in de Westelijke democratieën om non-conformisten in ere te houden, om de nimmer uitgesloten mogelijkheid van correcties die hun wijsheid mogelijk op de gangbare gedragingen en opvattin gen zou kunnen aanbrengen Tot dusver was het altijd zo. dat een toestand van ge vaar aan de non-conformisten 'n, meestal vrijwillig aanvaard, zwijgen oplegde Bij de onvergelijkbare dreiging van de ge varen, die thans de wereld bedreigen gaan er steeds meer stemmen op om aan de noodlottige verstarring der fronten te ontkomen, en dat verruimt de marge, welke aan het optreden van non-confor misten moet worden gesteld. De grote vraag is thans hoe kracht met soepelheid, hoe militaire veiligheid met politieke plooibaarheid te combineren. Nehroe's voorstel voor het creëren van veiligheidszones, dat Tito thans schijnt overgenomen te hebben, is een gedachte die opnieuw naar voren komt. Er is in dit verband aan de overkant zeer informeel, namelijk op een bijeen komst van communistische „parlemen tariërs". een resolutie aanvaard, waarin in ruil voor de verwerping der Parijse accoorden en de ontruiming van Duits land door de vier bezetters, de terugtrek king van de Russische troepen uit Polen bepleit wordt. Men doet verstandig, voor al na Molotofs onbuigzame rede, dit nie mand bindende voorstel niet al te zwaar te nemen, te minder omdat het als essen tiële voorwaarde de afbraak van het Wes telijk defensiesysteem stelt. Niettemin: ter sprake gebracht. De vraag is niet of het Westen op dit voorstel moet reageren, maar of het in wijder verband de zelfstan dige tussenpositie van Joego-Slavië en India meer relief en steun moet geven. VOOR Tito en voor Nehroe komt als derde remmende factor de verdeeld heid in hun eigen land. De enige plaats, waar India als een eenheid 9P- treedt, is op internationale conferenties. Tito heeft niet, als Nehroe, de eenheid van een geheel subcontinent te creëren, maar hij heeft zijn eigen moeilijkheden Djilas en Dedijer zijn er de twee meest vermaarde exponenten van. De beide he ren hebben blijkbaar na hun min of meer symbolische veroordeling de hoop op de verwezenlijking van hun idealen nog niet opgegeven. Hun verzoek, dezer dagen bij de regering officieel gedaan, om vergun ning voor een tweede, socialistische partij, werd thans gesteund door een aantal hoogleraren en andere Joego-Siaven Dat betekent een nieuwe uitdaging aan de ge autoriseerde partijlijn. Alvorens interna tionale coëxistentie te bepleiten, moet Tito eerst nog aantonen of en hoe de coëxistentie-gedachte in zijn eigen land voor het eerst is de ontruiming van Polen'1 verwerkelijkt wordt. Het totale handelsverkeer van Neder land met het buitenland is in 1954 ondanks een lichte prijsdaling, naar waarde met meer dan 15 pet toegenomen, waardoor dit een omvang bereikte van bijna 20 milliard. Zoals uit onderstaande cijfers1) blijkt, was de stijging van de invoer het grootst, als gevolg waarvan het tekort op de han delsbalans met ruim 800 millioen op liep tot 1650 millioen en het dekkings percentage van 91 pet tot 85 pet daalde. Dit verhoudingscijfer tussen in- en uit voer is echter nog steeds belangrijk hoger dan in de laatste vooroorlogse jaren, toen het niet boven de 75 pet uitkwam: UITVOER NAAR LANDEN IN IN VAN HET TOTAAL 3) Totaal West-Duitsl. België en Lux. Engeland Ver. Staten Zweden Frankrijk Indonesië 1952 100 14,0 15,6 12,5 6,6 4,2 4.4 5.5 Overige landen 37,2 1953 100 14.1 15,7 11.2 8.1 4.2 4.6 3.7 38,4 1954 100 15.8 14,1 11.9 6,7 4,6 4,1 2,5 40,3 (Van onze correspondent) In een persconferentie ten provincie huize van Gelderland heeft het lid van Ged. Staten, de heer J. J. W. IJsselmui- den opening van zaken gegeven over de ontsluiting van het gebied van de Bom melerwaard. In samenwerking met de resp. gemeentebesturen uit dit gebied en de verschillende streekorganen zjjn thans plannen gereed, welke de beste verwach tingen inhouden voor de toekomst van dit gebied. De v-ornaamste plannen hou den ruilverkaveling in, alsmede aanleg en verbetering van de havens Zaltbom- mel en Hedel, industrialisatie, aanleg van wegen, herscholing en sociale voorzienin gen. Er is in het gebied zelf een verblijdende activiteit merkbaar, waarbij de provin ciale overheid zich beperkt tot een stimu lerende taak. Men is nu een jaar bezig aan de oplossing van het probleem „Bom melerwaard ais achtergebleven gebied" en thans zijn er reeds merkwaardige resul taten bereikt. Zo werd de haven van Zaltbommel reeds verbeterd en die van Hedel staat op het programma. Dit komt de indus trialisatie ten goede. In Zaltbommel heeft zich reeds een sleephelling gevestigd, terwijl een groot conservenbedrijf bijna gereed is. Bovendien zijn er nog bespre kingen gaande met een groot Amerikaans metaalwarenbedirijf. De ruilverkaveling heeft eveneens ai zichtbare resultaten afgeworpen. Wanneer de omdijking van Munnikenland nabij Loevestein haar be slag zal krijgen, heeft men een groot ge bied van de meest ideale tuinbouwgrond voorhanden. Dit houdt in, dat ook het tuinbouwonderwijs grotere aandacht zal moeten hebben. (in millioenen guldens Invoer Uitvoer Saldo Invoer +uitvoer Dek- kings- perc. 1950 7700 5300 -2400 13.000 69 1952 8300 7900 - 400 16.200 75 1953 8800 8000 - 800 16.800 91 1954 10650 9000 -1650 19.650 85 Afgerond op 50 min. Daar de prijsdaling bij in- en uitvoer ca 5 pet beliep, betekent deze ontwikke ling, dat het totale handelsverkeer in 1954 naar hoeveelheid zelfs meer dan 20 pet is toegenomen, waarbij het aandeel van de invoer het grootst was, zoals onder staande cijfers illustreren. VOLUME-INDICES (basis 1950=100) Invoer Uitvoer Totale handel 1952 91 126 105 1953 108 143 122 1954 135 168 148 1954 in van 1952 148 133 141 Ergens in een stal alhier, staat een ezel en weigert alle voedsel sinds zijn baas enkeie dagen geleden begraven werd. Op de dag van de begrafenis, op het ogenblik, dat het stoffelijk overschot van Ariosto Malavais in de lijkwagen werd geplaatst, trapte de ezel de deur van de stal kapot en ging vlak achter de wagen lopen. Alle pogingen om het dier te verwijderen mislukten, daar de ezel met hoeven en tanden ieder, die in de nabijheid kwam, bedreigde. Pas na dat de kist met aarde bedekt was, werd het dier weer kalm en liet zich gewillig naar de stal terugvoeren. Het geheim van de stralende, om niet te zeggen flitsende glimlach van de 81- iarige David Cox is thans opgelost: hij draagt namelijk een gebit, gemaakt uit het staal van twee fietswielen. Het was al acht-en-twintig jaar geleden, dat hij voor zijn persoonlijk vermaak en gebruik een dergelijk stel tanden en kiezen fa briceerde. Maar hij gebruikte dit gebit maar eens een enkele keer en ledereen die hem zag, zei wel: wat is er toch veranderd aan die oude Cox, maar hel juiste was men nooit te weten gekomen. Met Kerstmis moest hij echter zijn eigenteelt-gebit voortdurend gaan dra gen, nadat hij zijn tandartsgebit tijdens een hevige niesbui zo maar met 'n boog in een mooi open Engels haardvuur had zien verdwijnen. De flitsende glimlach zal echter niet. lang meer duren: mister Cox krijgt van de Nationale Gezond heidsdienst 'n nieuw „echt" exemplaar. New York Het is vinnig koud in New York. De politie heeft het kunnen bemerken Want zeven zwervers, gearresteerd, omdat ze de ondergrondse treinen als openbare slaapplaats beschouwden en gebruikten, wensten, toen ze voor de politierechter gebracht werden, graag een gevangenisstraf. Liefst zo lang, als de koudegolf zou duren, was het ver zoek van de heren. Daar de rechter geen wandelend weerkundig instituut is heeft hii er maar een slag naar ges- gen: de straffen varieerden van tien tot dertig dagen in de nor. Dat kan naar gelang de kou duurt, mee- tegenvallen. Wenen Een idylle tussen een piloot en een ste wardess van een Engelse luchtvaart maatschappij begon met een ongeluk en eind'.sde mei een nieuw Ongeluk waar bij de piloot werd gedood, nadat het paar een maand getrouwd was. Het eer ste ongeluk gebeurde in Cairo; in Me] van het vorige jaar. Janette, de ste wardess, die va:i Londen naar Nairobi onderweg was, raakte op het vliegveld van Cairo onder de wielen van een ieep. De vliegenier, Godfrey Liggins, was de die het ernstig gewonde meisje en hii droeg haar naar de upt paar werd verliefd verharidkam trouwden zij in En en de von§e de nngeluk gebeurde aeland Het waarmee Liggins dezer dagen De oostenrijk reisden, en zijn vrouw doo ]an<jweg. verongelukte ergens1 P wer<J Ucht ge_ De piloot stierf; Janette wond. Aangezien de daling van het in- en uit- voer-prjjspeil ongeveer even groot was, handhaafde de ruilvoet zich nagenoeg op hetzelfde niveau als in de voorafgaande jaren. n.l. ruim 10 pet beneden het peil van 1948. Deze prijsdaling heeft zich overigens reeds voor het grootste deel voltrokken in de loop van 1953, van het 2e halfjaar 1953 op het 2e halfjaar 1954 was geen ver dere teruggang van betekenis meer te constateren. PRIJSINDICES -) (basis 1950 100) Invoer Uitvoer Ruilvoet Het blükt, dat West-Duitsland in 1954 zijn historische positie als belangrijkste afzetland voor Nederlandse producten weer heeft ingenomen. De ook naar waarde teruggelopen uit voer naar. de Ver. Staten moet voor een deel gezien worden als een reactie op incidentele hoge uitvoeren van bepaalde producten naar dit land in 1953. De uit voer naar Indonesië liep in 1954 verder terug en bedroeg naar waarde nog slechts de helft van de omvang hiervan in 1952. 1948 92 103 112 1952 121 120 99 1953 107 106 99 1954 102 102 100 2e Halfj. 1953 104 100 96 2e Halfj. 1954 101 101 100 De invoer nam in 1954 naar waarde met bijna 20 pet toe; gezien de prijsdaling van 5 pet betekende dit een hoeveelheidsver- meerdering met ca 25 pet. De stijging van het volume van de invoer had in even belangrijke mate betrekking op agrari sche producten als op industriële produc ten. België en Luxemburg nemen nog steeds de eerste plaats in op de Nederlandse markt, op de voet gevolgd door West- Duitsland, welks aandeel in onze totale invoer wederom iets is gestegen. De Ver. Staten verstevigden hun derde plaats. Dit was mede mogelijk door de belangrijke liberalisatie van dollarimporten, die einde 1953 en medio 1954 tot stand kwam. Ook de sterk gestegen invoer uit een een aantal andere landen van het weste lijk halfrond vindt mede hierin zijn ver klaring. Afzonderlijk hiervan staat de meer dan verdubbelde invoer uit Argen tinië (een niet-dollarland). als gevolg van de belangrijk grotere leveranties van gra nen en veevoeder, die mogelijk waren door de gunstiger oogsten daar te lande. Engeland handhaafde zich op de vierde plaats, hoewel het aandeel van dit land in onze totale invoer terugliep. De abso lute omvang van de invoer uit Engeland gaf echter nog enige toeneming te zien. INVOER NAAR LANDEN IN VAN HET TOTAAL3) U De inhoud van dit bericht van de persdienst van het ministerie van econo mische zaken is gebaseerd op de in- en uitvoercijfers van het C.B.S., excl. dia mant en edele metalen. 2) De volume- en prijsindices voor De cember 1954 zijn geraamd. 3) De gegevens m.b.t. de geografische verdeling van de Nederlandse in- en uit voer zijn gebaseerd op de desbetreffende cijfers over de eerste 11 maanden van 1954. De Indische minister-president, Nehroe' heeft gisteren te Parijs een onderhoud van anderhalf uur gehad met de aftredende Franse premier, Mendès-France, en diens minister van buitenlandse zaken- Faure. De bespreking werd gehouden in een ge bouw op hét vliegveld Orly. Nehroe land de op het vliegveld op doorreis van Lon den naar New-Delhi. Bij zijn vertrek uit Londen had Nehroe verklaard, dat India niet het Sovjet-voor stel voor een tien-mogendhedenconferentie over Formosa verwerpt, doch zulk een conferentie wenselijk acht. De premier zal ook gedurende twee da gen in Cairo besprekingen voeren met de Egyptische premier. (Van onze correspondent) M^a1d.ag ^er<i in Tilburg een speciale voorlichtingsdag gehouden, de z.g. „Bra bant-dag voor de schoenwinkeliers uit deze provincie, welke georganiseerd was door de Nederlandse Katholieke Bond van Schoen winkeliers. De bond gaat overal in het land dergelijke dagen houden, waarop de show van nieuwe modellen wei het hoogtepunt zal blijven omdat, nu de vakgroep is weggevallen en de vrije or ganisaties geleidelijk aan het werk van de vakgroep hebben overgenomen de bond gemeend heeft een nauwer contact te moeten verzekeren. Aan de schoenenshow hadden tien fa brikanten uit Waalwijk, Dongen, Drunen Kaatsheuvel en Oisterwijk medegewerkt De belangstelling was enorm, zelfs zo] dat de mannequins in twee zaaltjes moes ten gaan „showen". De nieuwste zomer- modelien werden getoond. Op deze Brabant-dag werd besloten een telegram te zenden aan de voorzitter van de bond, de heer C. de Jong, om hem beterschap toe te wensen. Naar aanleiding van het tweedaags be zoek aan ons land van de eerste minister van Ceylon, Sir John Kotelawala, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat dit be zoek gelegenheid heeft geboden tot vruchtdragende gesprekken met Neder landse regeringspersonen en met name met minister Luns. In deze gesprekken is o.a. onder ogen gezien, op welke wijze Nederland en Ceylon, tussen welke landen oude histo rische banden bestaan, verder zouden kunnen samenwerken op' economisch ge bied. waarbij Sir j0hn de gunstige voor waarden voor buitenlandse kapitaalsin vesteringen in Ceyion nader heeft toe gelicht. De economische en politieke situatie in het Verre Oosten is eveneens ter sprake gekomen, mede in het licht van de Ne derlandse belangen in dit deel van de wereld. De woordvoerder van buiten landse zaken gaf to verstaan, dat in deze gesprekken een verheugende mate van overeenstemming van inzicht was geble ken. Bij het Drentse plaatsje Dwingelo is men op het ogenblik bezig met de constructie van de veel besproken radiotelescoop, die daar door de Stichting Straling Zon en Melkweg geplaatst wordt. Deze tele scoop de grootste van het continent zal worden gebruikt voor het meten van cosmische stralingen, indertijd zijn er nog al wat stemmen opaegaan van men sen, die vreesden, dat. een dergelijk groot bouwwerk het natuurschoon afbreuk zou doen. De foto toont enige lassers bezig met het bevestigen van de gaas- ramen op de instelbare paddestoelen. Dertig vrijwilligers van het Afrikaanse Nationale Congres zjjn Maandagavond ge arresteerd, omdat z\j trachtten hulp le verlenen aan families in de Afrikaanse voorstad van Johannesburg, Sophiatown. die van de autoriteiten opdracht hebben gekregen vandaag te verhuizen naar de nieuwe neger-stad Meadowlands» doch daar niets voor voelen. De arrestatie werd bekend gemaakt dooi de secretaris van het Afrikaanse Nationale Congres in Transvaal, Robert Resha, die de hulp van de vrijwilligers heeft georga niseerd. Resha zei dat de vrijwilligers werden ge- aresteerd toen zij zich gisteravond laat vervoegden bij de woonhuizen van zeven gezinnen. Zonder incidenten is vanmorgen de tweede phase van de gedwongen ver huizing uit Sophiatown begonnen- On der bewaking van 750 politiemannen de helft minder dan bij de eerste phase, vorige week Woensdag reden de eer ste vrachtwagens vanmorgen om 6 uur naar Meadowlands. Vier naturellen en een kleurling zijn gisteren door een rechtbank te Johannes burg beschuldigd van het verwekken van relletjes bij de vorige overplaatsing. Hun voorarrest werd door de rechtbank ver lengd. Gisteren is te Wageningen de eerste in ternationale bijeenkomst van wetenschap pelijke onderzoekers op het gebied van de teelt' en verwerking van vezelvlas ge opend door dr ir N. H. H. Addens, voorzit ter van het Nederlands Vlasinstituut. Vlasdeskundigen uit België. Denemarken. Engeland, West-Duitsland, Frankrijk, Noord-Ierland, Zweden en Oostenrijk zijn naar hotel „De Wageningse Berg" geko men om met Nederlandse collega's inter nationale vlasproblemen te .bespreken. Alleen wanneer de vlasver werking lo nend is, zal de vlasteelt kunnen blijven bestaan. Onderzoek op dit gebied kan al leen worden ondernomen wanneer of op grote schaal samenwerking tussen telers en verwerkers tot stand wordt gebracht, of wanneer de regeringen de vlaspro ductie onder haar hoede nemen. In verschillende landen is dit stadium reeds bereikt, zodat thans de mogelijk heid is geopend, dat de ^onderzoekers op technisch-wetenschappelijke grondslag met elkaar kunnen confereren. De tech niek kan een grote invloed hebben op de economie van de verwerking. De regeling, volgens welke militairen dei- Kon. Landmacht en Koninklijke Lucht macht indien zij in het bezit ziin van 'n geldig militair rijbewijs en hun op hun verzoek een verklaring van gebleken rij vaardigheid is verstrekt, een civiel rij bewijs kunnen aanvragen zonder nader rijvaardigheidsexamen, geldt thans ook voor militairen van de Kon. Marine. In beginsel ontvangen dienstplichtigen deze vei klaring eerst bij vertrek met groot verlof. Zij. die reeds met groot ver lof zijn kunnen, indien zij nog beschikken over voldoende rijvaardigheid, bij op komst voor herhalingsoefeningen in aan merking komen. Militairen der zeemacht of van het korps Mariniers met de stand van chauf feur, die na 1 September 1954 met groot verlof zijn gegaan dan wel de zeedienst hebben veriaten. kunnen echter alsnog in aanmerking komen voor bovenbedoelde verklaring. Zij kunnen deze aanvragen via het ministerie van Marine. Ook de muzikale erfenis der 18e eeuw bevat nog vele aantrekkelijke opera's, symphonieën, sonaten, kwartetten e.a. die door hun levenslustige geaardheid en onverstoorbaar optimisme nog kunnen behagen. Zeker onder de joyeuze bent der scheppers van de Opera-buffa zijn er die menig componist uit later tijd tot lering hebben gediend. Neem de Italiaan Giovanni Pasiëllo, van wie we alleen via een kamer orkest de ouverture bij „II matrimonio segreto" kennen. Hij is het die ofschoon grootgebracht met kerkmuziek, tientallen symphonieën en nog een honderdtal opera's heeft geschreven. Hij is het ook die voor het eerst aan „De Barbier van Sevilla" z'n muzikale gestalte gaf en vijf en twintig jaar later Rossini tot diens wereldberoemde eigen „Barbier" inspireerde. Het was dezelfde Pasiëllo op wiens aria „Nel cor piü" Beethoven de bekende piano-variaties componeerde, en het was deze componist die door Napoleon naar Parijs werd genodigd om de leiding van zijn kapel op zich te nemen. En voor de Parijse opera schreef hij toen: „La Pro serpina". Nu was het de opera-buffa „Le due contesse" (De twee Gravinnen) die o.l.v. Dirk Balfoort, leider van het Museum- Kamerorkest in de Kon. Schouwburg ten leven werd gewekt. De bijzondere aanlei ding tot deze keuze droeg de omstandig heid bij dat deze opera destijds in Den Haag is opgevoerd geworden tijdens de Franse bezetting en dat het archief van het „Theatre Francais de la Haye" zich nu in de muziekafdeling bevindt van het Gemeentemuseum. In het kader van déze afdeling moet men dan ook de opvoering bezien. Cees Laseur stond als regisseur dus voor een moeilijker taak dan de orkestleider Dirk Balfoort. De laatste werkt n.l. van dag tot dag met zijn orkest en koor, terwijl de eerste een aantal solisten die geen speelroutine bezitten moest instrueren hoe men al zingend spelen moet en al spelend zingen. Bij geboren acteurs als Italianen en geboren sprekers als Fransen praat men niet over gebaar en expressie; zij doen het met vanzelfsprekendheid. Hollandse vocalisten gaat een en ander stroever af. Zij vinden hun plaats eerder in de sta tische sfeer van het oratorium en zeker de drolligheden van de opera-buffa lei den bij aangeleerde gebaren veelal tot potsierlijkheid. Van de vijf solisten in Pasiëllo's opera'tje Maria Minne, Wim Brüning, Chris van Woerkom, Eugene van Dongen en Dany Zonewa. kwam hier geen enkele boven het middelmatige uit Het meest aannemelijk was nog de sopraan Dany Zonewa door haar behoorlijk geschoold stemgeluid en ongedwongen bewegingen in haar rol als gravin. De zangrijkheid der solisten werd aanzienlijk gehandicapt door een vrij platvloerse Nederlandse vertaling en het ontbreken der secco- recitatieven. Het belangrijkste gebeuren speelde zich af in de orkestruimte waar het Museum-Orkest o.l.v. Dirk Balfoort de schim van Pasiëllo deed opstijgen en heel in de verte zelfs de Italiaanse Mozart als herinnering opriep, want praktisch was hier alles van de Mozartiaanse opera aanwezig, minus diens genialiteit! M. M. Totaal 1952 100 België en Lux 17,3 West-Duitsl. Ver. Staten Engeland Indonesië Frankrijk Zweden 13,8 13,0 8,7 6.5 3.4 3.6 Overige landen 33,7 1953 100 17,0 15,7 10,0 9.5 5.6 3,9 3,9 34,4 1954 100 17.0 16,7 11,6 8.1 4.8 3,7 3,5 34.6 In een te Zierikzee gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders van de Waterleiding Mij. Schouwen Dui- veland, (aandeelhouders zijn de gemeen ten op het eiland) ,js critiek geoefend op het beleid van de raad van beheer in het verleden. In een saneringsnota werd mee gedeeld, dat men altijd met verlies heeft gewerkt en dat deze verliezen thans zijn opgelopen tot een bedrag van 1.200.000. De waterleiding dateert van 1929. Bij de huidige tarieven bedraagt het jaarlijkse verlies rond f 180.000. Een motie van af keuring, er toe strekkende, dat de huidige raad van beheer zou aftreden, werd ver worpen met 3818 stemmen. De sane ringsnota wer<j als basis om verder te werken aanvaard met 4313 stemmen. .7? (Van onze correspondent) Naar thans eerst definitief bekend is geworden zal Kees van Iersel de Toneel groep „Theater" verlaten. Dit houdt in, dat hij ook niet langer de zakelijke lei ding ais directeur van „Theater" zal voe ren. Zijn wij goed ingelicht, dan is de heer v. Iersel thans druk doende aan de voorbe reidingen van een experimentele toneel groep. Rob de Vries blijft zoals gemeld de enige directeur van „Theater". In de artistieke leiding wordt de Amsterdamse regisseuse actrice Elise Hoomans opgenomen. Verder poogt „Theater" vijf nieuwe acteurs aan te trekken, waarbij ook de naam van Jo- han Fiolet wordt genoemd. Van onze Brusselse correspondent In tegenwoordigheid van ministers en geleerden uit binnen- en buiten land, wordt dezer dagen door een bekende Antwerpse onderneming, de Bell Telephone, door de Antwerpenaren meer «den Bell" genaamd een rekenmachine gedemonstreerd, waarvan men zegt, dat ze bet eerste automatisch rekenbrein van Europa is. eer=te bereikte De Nederlandse uitvoer nam in 1954 naar waarde met. circa 12 pet toe. Naar hoeveelheid gemeten bedroeg deze stij ging ongeveer 17 pet. Het tempo van deze stijging is in de loop van 1954 enigermate afgenomen. Het blijkt echter dat de op leving in de Nederlandse uitv. in 1953 54 een grotere omvang heeft aangenomen dan gemiddeld voor de andere West- europese landen. Van de belangrijkste landen in West-Europa vertoonde alleen dn uitvoer van West-Duitsland in de eer ste negen maanden van 1954 tav. de overeenkomstige periode van 1953 een ci-ntpre uitbreiding dan die van Neder land, evenals dit van 1952 op 1953 het ge- VaÈen3 belangrijk aandeel in de hogere Nederlandse uitvoer in het afgelopen jaar hadden vooral artikelen uit de v gende goederengroepen: aardolie, meta len, chemie, papier en plantaardige oliën. De toeneming van de afzet van industriële producten was echter eveneens van be tekenis 10 pet). Wat betreft de geografische spreiding Nederlandse uitvoer valt op, dat de Westeuropese markt in 1954 een iets fro,„5„dee.' hiervan heeft opgenomen dan m 1953, n.l. 62 pet tegen 61 pet. Wij kunnen niet nagaan in hoeverre dat juist is, temeer omdat hier beweerd wordt dat zich te Zürich en te Amsterdam wel indrukwekkende telmachines bevinden, doch dat men die abusievelijk rekenma chines noemt. „Alleen ons apparaat" zegt men te Antwerpen, „is een werkelijk re kenbrein en het biedt in principe dezelfde mogelijkheden als de fameuze breinen" uit de Verenigde Staten". Het brein van Antwerpen, zo voegt men hier aan toe. is minder omvangrijk en goedkoper dan de Amerikaanse machines. Een hele ploeg ingenieurs en mathema tici heeft voor het scheppen van het Ant werpse wonder jarenlang samengewerkt. Hoe het tot stand kwam Men vertelt, dat een zestal jaren ge leden een long assistent aan de universi teit van Luik, de heer Marcel Linsman, doctor in de wiskunde, er zich maar niet kon bij neerleggen, dat er zoveel wiskun dige formules waren, die een mathemati cus, zelfs met behulp van de snelste tel machines, niet in een behoorlijke tijd spanne kon oplossen, of waarvan de op lossing zo ingewikkeld was, dat zii rede lijkerwijze niet zonder fouten kon tot stand komen. Hij legde zich dan toe op de studie van de electronische rekenbreinen. zoals die gedurende de jongste wereld oorlog in de Verenigde Statep waren tot stand gekomen. Hi.i bekwam een studie beurs, om in de leer te gaan bij prof. Aiken' aan de Harvard Universiteit, die beschouwd wordt als de vernuftigste ont werper van electronische breinen. In België kreeg dr Linsman gedaan, dat men zich hier ook voor dat soort machines ging interesseren. De heer William Pon- liart, hoofdingenieur van de Bell Tele phone, ging de jong® Luikenaar aan de Harvard Universiteit opzoeken De wis kundige en de technicus, <je eerste vol enthousiasme, de tweede koel en bedaard, vulden elkaar aan- zb werden de kern van een andere groep vorsers, die dan na vijf jaar de machine hebben geschapen, welke nu met veel Plechtigheid haar in trede in de wereld doet. De kostprijs van het Antwerpse wonder komt oo één mi"'oen gulden te staan, wat niet véél is. menen de Antwerpena ren, want de kleinste Amerikaanse ma chine, die niet eens geeft wat de Antwerp se biedt, kost een half millioen dollar Hoe werkt die machine, ls <je vraag die iedereen zich natuurlijk stelt De moderne machines kunnen de vier hoofdhewerklngen in een minimum van tijd doen. Nu kan men het wel zo uitdenken dat een moderne electrische optelmaehine in plaats van 20 seconden nodig te hebben voor een deling van twee getallen, elk van 10 cijfers, het klaar krijgt in twee secon den. Daarmee zou een rekenaar, die een Ingewikkelde wiskundige formule moet uitwerken, waarin b.v, 2000 telingen voor komen. reeds 2000 maal 18 seconden, is tien uren tijd uitsparen Maar daar is hi.i weinig mee geholpen, want hij blijft zijn ti.id verliezen met het telkens opnieuw no teren van zijn voorlopige resultaten, die hij dan verder weer moet aanwenden en opnieuw in-de optelmachine inschrijven met al het gevaar van vergissingen dat hiermee verbonden is. Het komt er dus niet alleen op aan, het telapparaat zo snel mogelijk te laten wer ken, maar vooral alles wat een gewone rekenaar doet bij het oplossen van een probleem, volledig automatisch te maken, zodat de mens zich er mee kan vergenoe gen bij het begin van de operatie alle ge gevens ineens aan de machine mee te delen. Wanneer een optelmachine een be werking af heeft, stopt ze. en wacht op een nieuw gegeven, of op een nieuw be vel. Een rekenbrein stopt alleen wanneer het het definitief resdltaat klaar heeft, ofwanneer er iets hapert en het brein zich „bewust" wordt dat het een fout aan het maken is. Dit laatste punt is ook be langrijk. want, zoals wij zeiden, bij een levend rekenaar zijn vergissingen nooit uitgesloten, al was het alleen maar reeds bij het overschrijven van een cijfer dat later opnieuw moet gebruikt worden Wat zijn nu de twee hoofdwerktuigen die een rekenaar, naast zijn uptelmachine, ter beschikking staan? Vooreerst zijn „potlood en papier" waarmee hij zijn ge gevens en zijn voorlopige resultaten in- sehrlift. en vervolgens, rijn methode van oplossing, waardoor hij bijv. weet dat hij eerst die aftrekking moet d ien, vooraleer bij de pest deelt door een andere som. waarvan hij ook weer eerst de optelling móest maken. Het automatisch brein bezit deze twee werktuigen: het neeft een ge heugen en het kan een programma met instructies lezen. En hier ligt dus het kapitale onderscheid met de gewone op telmachines. Een vermenigvuldiging van twee getal len, elk van 17 cijfers, gebeurt op het brein in Antwerpen, in.... drie duizend sten van een seconde, aldus ae technici. Bij zo'n snelle optelgroep behoort na tuurlijk een snelwerkend geheugen en programma. Beide worden, op magneet banden. net zoals die welke men gebruikt voor muziekopnamen, geregistreerd. Het gaat er allemaal ongelofelijk snel aan toe. Zo komt het dat men wiskundige problemen, waarvoor men anders honder den laren zou nodig gehad hebben, in en keie uren kan oplossen. Een merkwaardigheid over de electroni sche breinen: in 1944 vernam men in de Verenigde Staten van spionnen, dat de Duitsers een electrisch gedreven kanon aan het ontwerpen waren. Door middel van een electronisch brein kwam men tot de slotsom, dat het ontworpen kanon he lemaal niet bruikbaar zou zijn. Zonder dat brein, zo zegt men, had men vijftig jaar lang moeten rekenen om tot dezelfde con clusie te komen. 1 In kringen van het ministerie van eco nomische zaken te Djakarta heeft men verklaard, dat de opheffing van de radio- fabriek van Philips in Surabaja op prac- tische overwegingen berust en bedoeld is om het bedrijf in Bandung te centralise- ren. Men achtte het in deze kringen on juist te zeggen, dat de opheffing uitslui tend is geschied ten gevolge van het ge ringe deviezenbedrag, dat de regering heeft toegewezen. Men meende voorts, dat de sluiting van de fabriek van Philips in Surabaja geen invloed zal hebben op de binnenlandse markt, doch veeleer de binnenlandse radiobedrijven zal stimuleren hun pro ductie op te voeren en de kwaliteit te verbeteren. Er zijn op het ogenblik 28 nationale bedrijven, zo zei men tenslotte Bij opgravingen in Nineveh, het cen trum van het voormalige Assyrische rijk, heeft een Iraakse expeditie een prisma* vormig stuk gevonden, dat in spijker schrift, naar men vermoedt, een verslag bevat van de heldendaden van koning Esarhaddon, die ongeveer 2.600 jaar ge leden leefde. Esar-haddon was de machtige vorst van Assyrië, die talrijke overwinningen be haalde, b.v. op de Israëlieten, en die tus sen 675 en 669 voor Chr. een veldtocht tegen Egypte leidde. Men neemt aan, dat de vondst een ver slag bevat van de veldtochten naar Egyte en Phoenicië en voorts bijzonder heden omtrent de talrijke tempels en paleizen, welke de vorst in zijn rijk heeft laten bouwen. De N.V. Gazelle Rijwielfabriek v.h. Arentsen en Köling te Dieren publiceert thans het eerste openbare jaarverslag. Hierin wordt gewag gemaakt van een be vredigend verloop van het boekjaar 1953/54. De stijgende tendentie in de omzet van rijwielen heeft zich voortgezet. Ook de motorcarriers andervinden een stijgende belangstelling. De hulpmotor vervult in het geheel nog een beperkte rol. Ondanks de concurrentie heeft ook de grossierderij op bevredigende wijze in de winst bijge dragen. Het saldo van de bedrijfsrekening be draagt 590.473 (538.388), terwijl diverse baten en beleggingen 12.649 (19.891) op brachten. Na afschrijvingen ad 271.270 254.698) resteert een winst van f 331.853 303.583). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 8 pet op de oude en 4 pet op de nieuwe aandelen. Naar de algemene bedrijfsreserve gaat 219.920 (207.282). Gezien de ontwikkeling in de eerste vier maanden van het nieuwe boekjaar, ziet de directie de toekomst met vertrou wen tegemoet. De Joodse wereldbevolking telt 11.867.000 zielen. In de Ver. Staten wonen 5.200.000 Joden, in de Sovjet-Unie 2.000.000, in Israël 1.488.470 en in Groot- Brittannië 450.000. Op de markt voor woltops te Bradford blijft de handel zeer rustig. In crossbred tops vonden voor onmiddellijke ievering enige verkopen plaats, voor latere leve ring achtten topmakers de biedingen te laag om dez'e aan te nemen. De prijzen liggen reeds onder het vervangingsni veau. Een stijging van de prijzen is ech ter niet waarschijnlijk voor de vraag zal stijgen. De noteringen zijn thans vast op basis van 129 d. voor 64's warp, 108 d. voor 58's super en 85 d. voor 50's carded. De noteringen op de wolveiling te Melbourne waren gisteren ten volle vast t.o.v. het niveau van andere veilin gen van de vorige week. Slechts fijne me rino spinners stelden wat teleur. De kooplust was flink en goed verdeeld. Bij. na het gehele aanbod van 14.700 balen ging van de hand. Te Sydney sloten alle kwaliteiten zeer vast op het prijspeil, dat vorige week op andere veilingen gold. Iedere verandering was ten gunste van de verkopers. Vooral fijne en super fijne soorten bleken gevraagd. Van het aanbod van 13.012 balen werden er 12.900 verkocht. Te East Londen bleven de noteringen over het algemeen vast en onveranderd t.o.v. de voorgaande veiling. Te Durban daarentegen stegen de prijzen Maandag tot 2 y2 pet t.o.v. de vorige veiling. De noteringen op de veiling te Christchurch konden zich ten volle handhaven. Een agent welke gemeenlijk voor Rusland en andere Oosteuropese landen in de markt is, deed grote aankopen. BERKEL EN RODENRIJS, 14 Februari, Sla B 12.60—21.ni, C ƒ5.60—19.40 per 100 «tuks; witlof 28—37, uien 10.10—16.60, slavellen 151—154 .alles per 100 kg. BODEGRAVEN, 15 Februari. Kaasmarkt. Aanvoer 9 partijen. Notering: eerste soort ƒ2.23 —2.26, tweede soort /2.192.22. Handel kalm. LEIDEN, 15 Februari. Vette varkensmarkt. Aanvoer 239 vette varkens. Notering: zware varkens 1.91—1.88, lichte 1.88—1.82. slagers- varkens 1 92—1.88, zeugen 1.651.60, Han del aanvankelijk vlot, later aflopend. KORTRIJK, 14 Februari 1955 CICHOREI (Medegedeeld door de N.V. Cieho- re Verkoopkantoor te Schiedam). Oogst 1954 fl'S 400, oogst 1955 frs 400. ROTTERDAM, 14 Febr. Graanbeurs. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 Kg franco Rotterdam), Tarwe: rode op vocbtcan- ditie tot 27.65; voedergranen, gedrukt; romer- gerst naar kwaliteit en vochtgehalte 27.50— 29.50 geschoonde gedroogde tot 1 30. haver naar kleu» en vochtgehalte 25 50—26.25, extra blan ke tot 27, rogge doorsneekwaliteit 2222.50, bakrogge 1 24. Peulvruchten, zeer kalm: groene erwten tot r aO, schokkers tot 120. bruine bonen tot 57.50. ROTTERDAM. 15 Februari. Veemarkt. Aan voer in totaal 4382 dieren, als 675 vette koien en ossen, 1055 stuks gebruiksvee w.o. 557 t.b.c.- vri), 50 vette kalveren, 149 graskalveren w.o, 128 t.b.c.-vrij, 1759 nuchtere kalveren, 235 var kens, 190 biggen, 131 paarden, 10 veujens, 157 schapen of lammeren, 21 bokken of geiten. Weekaanvoer 6232 dieren. Prijzen: vette koeien le kwal. 2.58—2.72, 2e kwal. 2.28—2.46. 3e kwal 1 95—2.05; vette kalveren 2.95—3.05, 2 652.75, 2.202.50; slachtpaarden ƒ2.10, ƒ1.95. ƒ1.85, alle per kg.; graskalveren 300, 225. ƒ170; nuchtere kalveren ƒ48, ƒ42, ƒ38; biggen 62, 52, 42; schapen 140, 125. 95; lammeren 135, 115, ƒ95; kalf- en melk koeien 1050, 900, 750; vare koeien 700, 625, 550; vaarzen ƒ650, 550, 450; pinken 400, 300, 250, alles per stuk. Vette koeien aanvoer wat ruimer, handel redelijk, prijzen iets stijver dan vorige week, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel vlug, prijzen wat stijver. Gras- kalveren aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen goed prijshoudend. Nuchtere kalveren aanvoer ruim, handel redelijk, zware kalveren prijshoudend, verder lager in prijs. Biggen aan voer iets meer, handel matig, prijzen stabiel. Slachtpaarden aanvoer even ruimer, handel stug, beste jonge paarden duurder, verder on veranderd. Schapen en lammeren aanvoer ma tig, handel tamelijk, prijzen ruim prijshoudend. Kalf- en melkkoeien aanvoer redelijk, handel goed, prijzen le kwal. iets stijver, verder on veranderd. Vare koeien aanvoer als vorge week, handel kalm, prijzen ruim prijshoudend. Vaar zen en pinken aanvoer gewoon, handel traag, prijzen ongewijzigd. T.b.c.-vrij vee aanvoer als vorige week. handel goed, prijzen le kwal. wat stijver, verder ongewijzigd. ROTTERDAM, 14 Febr. Aardappelbeurs. Klel- aardappelen 35 mm. opwaarts: Eigenheimers 11—13, Bintjes 6.75—7.50, Alpha 6—6„>0. Bevelanders 11—12, Furore 9—9.50; Voeraard- appelen 3.504.25. Prijzen berekend per 100 kg. TIEL, 14 Februari. N.V. Vruchtenveiling „Tiel en Omstreken". Bellefleur Brabantse 1421, 812. 48; Bramley's Seedling 811, 68, 47: Enkele Benderzoet 12—16, 10—13. 7—9; Dijk- manszoet 17—24, 11—15, 8—12; Golden Delicious 39—54 28—40, 13—20; Goudreinette 26—38, 21 27, 13—19; Jasappel 17—23. 13—18, 8—12; Jo nathan 29—37, 15—26, 7—IS; Lombart's Calville 3241, 2330. 11—20; Present van Engeland 23—31, 17—24. 9—15; Sterappel 21—28, 15—20, 4—8; Brederode 14—18, 12—15, 7—10; Comtesse de Paris 13—16, 10—13, 3—8; Gieser Wildeman 18—25, 14—19, 9—13; St Remy 12—15, 10—13. 7—11; Winterjan 13—17, 11—14. 6—9; IJsbouten 9—13, 7—10, 5—7 cent, alles per kg. UTRECHT, 14 Febr. Paardenmarkt. Aanvoer 440 stuks. Prijzen: luxe paarden 850—1050. werk paarden 700—950, oude paarden 555—750, paar den drie Jaar 650—850, paarden twee jaar 550— 700, veulens 300—450, hitten 500—700, slacht paarden 1.65—2.05 per kg. gelacht gewicht. Han del willig. VENLO, 14 Februari. (Coöp. Venlose VeiUng- ver. G. A. Champignons 294308, II 984, III 186213, rode kool 34. savoye kool A 34 46, spruitkool A 67, boerenkool 41—51, knol selderij A 17—31, B 12—15, breekpeen A 19—26, B 28—42, C 22—25, prei A 53—68, B 60. veldsla (kas) 1 142—163, uien B 23, witlof A I 43—46, A II 35—39, BI/ 42—46, B II 34—40, alles per 100 kg., stuks Of bos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7