Pater Stokman: situatie onderwijs kritiek in het Voorbeeld van p.b.o. in industrie Op 4 Maart einde actie voor de vluchtelingen Zwitserse politie onderhandelt met vijf desperados 3 r r\ Onderwijskwesties 1 zijn niet van de luchtin Europa Urgentie-program en ministerschap van 0. K. en W. voor acht jaar gewenst Geen nota's maar wetten Overzicht Tweede Kamer Eerste openbare vergadering M.I.R. Incidenten rond Roemeense legaties N Woensdag 16 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rechtvaardigheid en naastenliefde het richtsnoer „Kans op verrassend groot bedrag niet uitgesloten" Maria Cimpu verschijnt op persconferentie meer deviezen VOOR DUITSE TOURISTEN - Ultimatum Zwarte koffie! Analyst m Arbeidsconflict in Zweden Vliegtuigwrak op berg Vettore WEERBERICHT Meer vrijheid Vier voorwaarden Achter de verlangens aan lopen 1 f«enehnet Chauffeurs-vrouw lachte nerveus Isolement verbroken SCHEIDENDE KAPITEIN GERIDDERD U VOORUIT, laten wij niet mopperen! Met de koffie ko men wij tenminste niet op de koffie. Deze is beduidend goedko per geworden En vooral in deze tijd, waarin er nog al eens een prijs de hoogte ingaat, is goedkopere koffie een „boffie". Zeker, het werd tijd, dat er iets van de koffieprijs afging, want er was in de loop der tijden wel wat op gekomen. De verlaging van de prijzen is het gevolg van daling van de kof fieprijs op de wereldmarkt. Het geen mutatis mutandis ook ge bruikt werd bij prijsstijging. Dus zullen wij afwachten, wat de toe komst voor ons „kleintje koffie" brengt, want wij hebben de wereld niet in handen noch de markt. En daarom blijft het gevaar, dat wij straks met de koffie weer op de koffie komen! Dat is de waarheid, alias „zuive re koffie"! En tot zuivere koffie kunnen wij overgaan, nu de koffie goedkoper is en de melk duurder werd. Dit zij ons tot troost bij het bakje troost, wanneer men mediteert, dat wij het nu helemaal niet meer cadeau krijgen op deze wereld, daar de wet op het cadeaustelsel is aangenomen. Werkgevers willen bedrijven sluiten Het vermiste Sabena-toestel De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele sneeuw- ot regenbuien. Krachtige wind tot storm tussen Noord-West en Noord. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte dool. Donderdag 17 Februari: Zon op 8.56 uur, onder 17.58 u.; Maan op 4.49 u., onder 12.22 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i li nister Cals zit met erfenis 's-GRAVENHAGE, 15 Februari Is er een te trage gang van zaken bij het onderwijs? Aldus vatte Mag. Stokman de critiek samen, die men de laatste maanden veel al hoort op de zaken het onderwijs betreffende. Ook deze middag, de eerste van de uitgestelde begro tingsdebatten van het departement van Onderwijs, werd er weer te leurstelling geuit en weer vooral over de noodtoestand bij het on derwijs inzake het tekort aan leraren, al was men over het al gemeen realistisch genoeg om er bij te vermelden, dat minister Cals deze erfenis van vorige ministers bad overgenomen, die bij het nemen van maatregeleen te bevreesd wa- 1955. Mag. dr J. G. STUKMAN opbouwend ren geweest voor werkloosheid in latere jaren. Maar daardoor had volgens mevrouw Fortanier de Wit (VVD) minister Cals zich bij het begin°van zijn optreden ook nog laten beïnvloeden. Ook pater Stokman (KVP) er kende, dat er een kritieke situatie was in het onderwijs. Men kent de befaamde kwestie van het onderwijzerstekort, mede veroorzaakt door de hoge geboortegolf direct na de oorlog, wat straks door een lerarentekort za! worden gevolgd. Maar de critiek van pater Stokman was wel zeer opbouwend. Hij stelde als uitgangspunt de vraag: hoe komen wij deze kritieke situatie te boven? 11 ii Als eerste voorwaarde hiervoor noem de hü de continuering van het minister schap van O.K. en W na een periode van 4 jaar. Dat is juist. Er is geen departement zó veelomvattend als dat van Onder •wijs. Daar komt bü, dat de reorganisatie van dat departement na de oorlog te wen sen heeft overgelaten. Laat men daai een nieuwe minister op los, dan heeft deze geruime tijd nodig om zich in te werken. Zo kon ook nater Stokman teruggrijpen op een uitlating van de voorzitter aan het begin van dit parlementaire jaar, dat in het derde regeringsjaar de oogst moet worden binnengehaald, omdat een minis ter practiscb vier jaar zit, maar bii On derwijs was het onmogelijk in het derde jaar te oogsten. Daarvoor was de oogst bij Onderwijs té groot en té veel omvat tend. Maar daarom moesten er dan ook nu maatregelen worden getroffen en de eerste was dus een continuering van het ministerschap na de eerste vierjarige pe riode. De vernieuwing en de reorganisatie van het hele onderwijs maakten het toch duidelijk, dat een minister dat in vier jaar dat het de Kamers zijn geweest, die de minister al maar om nota's hebben ge vraagd en zo de wetgevende arbeid hebben doorkruist. In dit opzicht noemde hij de wet op het kleuteronderwijs urgentie no. 1. waarbij hij erkende dat het lange wachten ruim schoots was beJoond Voor deze urgentie- lijst noemde hij als nummer twee de uit voering van de achtjarige leerplichtwet. De heer De Ru.vter (C.H.) zei later hier over. dat het V G L.O. nog niet eens wet telijk is geregeld en dat men nu alweer klaar staat met de eis tot verlenging van de leerplichtwet Nog afgezien van het te kort aan onderwijzers, waarover deze middag druk werd gesproken. Die onderwijsnota het vervolg op de nota Rutten is wel heel mooi zei pater --- -7 ,1 Stokman, maar dat biedt geen oplossing nooit kon klaar spelen Een nieuwe mi- Voor een oplossing zijn wetsvoorstellen nister zou dan weer opnieuw moeten be- 1 nodig. Vervolgens noemde hii urgent de finnen en dan zou men na de nieuwe drie J- jaren weer ever ver zijn. Het was trou- verlenging van de leerplicnt en de ver laging van de leerlingensehaal Maai hij hi" I was reëel genoeg om te beseffen, dat dit onderschreef Hij haalde daarvoor de heer i La Fleur aan, de ook in een artikel had betoogd, dat msn een minister van Onder wijs minstens acht jaar tijd moest geven om iets van het program te kunnen ver wezenlijken. Mag. Stokman lichtte dit nader toe met te zeggen, dat daaivoor een goed apparaat, goede samenwerking en coördinatie no waren Hij zei 't dus niet met zoveel woo den. maar insiders konden er uit verstaa dat het daaraan wel iets ontbrak. Logisch volgde daaruit de tweede voorwaarde die pater Stokman stelde de behoefte aan enkele topfunctionarissen om de minister ter zijde te staan bij het bepalen dei grote lijnen In verband hier mede noemde hij als voorbeeld de vertra ging inzake de schoolgeldwet en de wet op de collegegelden. Die vertraging, meende hij. zou kunnen zijn ontstaan om dat men aan het departement van te vo ren de repercussies niet diep genoeg had doordacht Hii hoopte dat de besprekin gen. die nu dienaangaande werden ge voerd. spoedig resultaat zouden opleveren Als derde voorwaarde om deze kritieke situatie te boven te komen noemde pater Stokman de bereidheid van hei kabinet want dit was kabinetspolitiek om belangrijk hogere bedragen voor het on derwijs beschikbaai te stellen. En als vierde voorwaarde noemde hij dan de opstelling van een urgentiesche ma van ae meest noodzakelijke en realiseerbare voorzieningen Met an dere woorden: zet nu al die nota's eens stop en kom met wetsontwerpen op die terreinen, waar zij het meest nodig zi.in. Hierbij moet men dan wei bedenken, op korte termijn onmogelijk was Maai minstens verlangde hij dan een toezeg ging, dat het beleid van het kabinet hier op gericht zou blijven. Voor de wet op het H.O. hoopte hij spoedig op een M.v.A. In de sfeer van het beleid zag pater Stokman nog andere urgente zaken, zoals de opheffing van het tekort aan onder wijzers, dat echter niet moest geschieden door ergens anders een tekort te creëren. Hij meende, dat het het beste zou zijn, als de commissie betreffende het tekort aan leraren zou beginnen met 'n interim rapport voor voorziening hierin op korte termijn. Urgent in de sfeer van het be leid achtte hij ook het bieden van meer vrijheid bij het onderwijzen zelf. Andere punten waren de onzekerheid voor de oaedagogische centra, de nog steeds geweigerde subsidie voor het A C. de Bruijn-instituut terwijl Breukelen wel 25.000 subsidie kreeg de studie toelagen, de overlading en de lange stu dieduur op de universiteiten, waarnaar hij we] eens een onderzoek wilde zien in gesteld door het C.B.S. Overigens was mevr. Fortanier de Wit met alle waardering teleurgesteld door het tekort aan onderwijzers, het lange uitblijven van het wetsontwerp op het M.O. en door de te grote klassen Zij wilde weten of nu ook het aantal kweekscholen zou worden uitgebreid, terwij] zii zich niet geheel kon verenigen met de spoed opleiding voor abituriënten van H B S en Gymnasia, die opnieuw de vakken zouden moeten doen, waarin zij ai waren ge ëxamineerd Men zou hun beter de vak opleiding van de tweede leerkring kunnen geven. Met het salarisbeleid was het ministerie steeds achterop gekomen, maar men moet dan niet vergeten, dat dit een stuk re geringsbeleid is en dat financieel de situa tie niet altijd zo gunstig was als de minis ter wel altijd had gewenst, zodat aan ge rechtvaardigde verlangens dikwijls eerst kon worden voldaan, als de situatie gun stiger was geworden. Dat maakt natuur lijk de indruk, dat men achter deze ver langens aanloopt. Zij keerde zich tegen de oprichting van een katholieke M T.S. in Hengelo, omdat er op een afstand van negen kilometer in Enschede reeds een M.T.S. was. Er was nu weer eèn nieuwe eommissie ingesteld om het vraagstuk te bestuderen van minder lesuren, maar boe stond het dan met de Overladingscommissie, die toch dezelfde taak had? Verder vroeg zij inlichtingen over het „Institute of social studies" en over de salarissen van de we tenschappelijke staven aan de universitei ten. Mèt de heer Roosjen (A.R.) pleitte zij voor de oprichting van een leerstoel in de homoeopathie. De heer De Ruyter (C.H.) vond. dat men over verlenging van de leerplicht niet moet praten, voordat men door de ge boortegolf van het L.O. heen was. Ook moest men niet praten over verlaging van de leerlingensehaal, voordat het tekort aan onderwijzers was opgeheven. Dat te kort noemde de heer Roosjen urgentie- punt nummer één. In het algemeen was men het met de maatregelen, die de mi nister in de tweede nota had genoemd roerend eens. Maar het lerarentekort noemde hij nog dreigender. Summa summarum had men minder critiek op minister Cals zelf dan wel op de organisatie van zijn departement Maar morgen komen er nóg een groot aantal sprekers en dan zullen wij er meer van horen. F. S. JE* De steenkolenmijnindustrie neemt in de gehele industriële structuur van ons land een vooraanstaande plaats in en zij le vert een uitermate belangrijke bijdrage tot onze nationale welvaart. Dit geldt zowel de betekenis die zü heeft voor de werkgelegenheid zij verschaft een bestaan aan niet minder dan ca 60.000 nersonen als ook haar bijz.„ndere posi tie, die haar in vele opzichten een cen trale functie geeft, aldus de woorden van minister A. D. de Brui.in op de eerste openbare vergadering van het E drïjf- echao voor de Sleenk-lenmlinin-'-ietrie. De actie van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland nadert haar einde. Zij zal op Vrijdag 4 Maart officieel worden afgesloten met een openbare bijeenkomst te Utrecht, waarop het comité rekening en verantwoording zal afleggen ten overstaan van allen, die de actie hebben gesteund en de vergadering wensen bij te wonen. Tijdens deze bijeenkomst zal de voorzitter van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, de heer M. A. Reinalda, het financiële eindresultaat bekend maken. Daar de kans op een verrassend groot bedrag niet denkbeeldig is, maakt het comité geen „tussen standen" meer bekend om de eventuele verrassing zo groot mogelijk te doen zijn. Indien dit mogelijk is zullen tijdens de bijeenkomst in Utrecht ook mededelingen worden gedaan over de globale besteding van het bijeengebrachte geld. Het bureau van de Hoge Commissaris der Ver. Naties voor Vluchtelingen te Genève is op het ogenblik bezig met het uitwerken van een aantal gedetailleerde projecten voor huip aan bepaalde vluchtelingen. Deze zullen ter goedkeuring aan net comité worden voorgelegd, zodat dit de definitieve beslissing over de besteding van de gelden zelf in handen houdt. De Bank Deutseher Laender heeft be kend gemaakt, dat met ingang van 1 Maart a.s. de deviezenbeperkingen voor Duitsers, die naar het buitenland gaan, aanzienlijk zullen worden verzacht. Iedere reiziger zal ronder speciale verg nning niet vrfl converteerbaar buitenlands geld tot een maximum van DM 600 mogen exporteren met inbegrig van DM 300 Westduits geld. een en ander ongeaeh. hei aantal reizen, dat per ,aar.i" buitenland wordt gemaakt. Tot mag per buitenlandse reis ten hoogste DM 300 worden uitgevoerd. Behalve een contingent per buitenlandse reis gold er tot dusverre een contingent van DM 1.500 aan valuta's der Europese Betalingsunie per jaar Voortaan zal dit contingent ook gelden voor reizen naar landen van het dollargebied. De toeristei) mogen onder dit contingent buitenlands geld aanvragen boven het contingent van Dm 600 per reis, indien zij verwachten, dat hun uitgaven in het buitenland meer dan dit bedrag zullen bedragen. De nieuwe regeling houdt voorts in, dat de toeristen bij hun terugkeer in West- hehKS ?eld' dat bonden gebruikt' "'island maximaal DM 300 aan buiten- in hel buitenland niet in hun bezit mogen Officieren van de Zwitserse politie zijn gisteravond in onderhandeling ge treden met vijf Roemeense anti-communisten, die, gisteren na een vuur gevecht het gebouw van de Roemeense legatie te Bern heliben bezet, om vrijlating te verkrijgen van in Roemenië gevangen vrienden. Het onder houd tussen de twee politie-officieren, die het legatie-gebouw mochten betreden, en de Roemeense ballingen duurde uren, doch leverde geen onmiddellijk resultaat op. 'Je chauffeur van de legatie, die door de schoten ernstig gewond werd, 15 lasteren in de loop van de dag aan zijn verwondingen bezweken. Naar men aanneemt biedt de Zwitserse politie de vijf desperado's in ruil vopr hun „capitulatie" aan, dat zij op eerlijke wijze in Zwitserland berecht zu Jen worden voor de moord op de chauffeur en dat zij, zoals zij gevraagd ie i icn, in geen geval aan Roemenië uitgeleverd zullen worden. e witserse regering, die gistermorgen naar aanleiding van deze ongewone a laire in spoedzitting Dijeenkwam, heeft aan de politie te kennen gegeven, dat zij deze zaak zo snel als maar kan beëindigd wil zien. Gedurende de nacht is alles rustig gebleven. Intussen blijft de legatie zwaar bewaakt. Gisteren hadden honderd Zwitserse politieagenten de wacht voor het gebouw betrokken en met prikkeldraad alle uit gangen versperd. Enorme booglampen zetten gisteravond de omgeving van de legatie in het licht. De toevoer van water en electriciteit naar het gebouw is af gesloten. Vanmorgen namen Zwitserse soldaten de bewaking van de politie over. De hulp van het leger is ingeroepen omdat de politie van Bern ook van andere Oosteuropese legaties verzoeken heeft ontvangen voor bewaking. Inmiddels heeft de Roemeense reirerinc zaken"p'reoteasa'over handigde een nota aan de Zwitserse zaak gelastigde te Boekarest, de heer Parodi. waarin arrestatie en uitlevering worden geëist van de mannen die in het gezant schap zfln doorgedrongen en die geqnali- ficeerd worden als „Roemeense fascisten en andere misdadige elementen In de nota wordt de hoop tot uitdruk king gebracht, dat de Zwitserse regering „alle noodzakelijke maatregelen zal ne men met betrekking tot „de ernstige toe stand" die aldus is ontstaan. In de nota wordt verder gezegd, dat de Zwitserse regering „een zware verant woordelijkheid" draagt. In dit verband wordt gewezen op de volkenrechtelijke verplichtingen tot waarborging van de on" schendbaarheid van diplomatieke gebou wen, archieven en personen. De Roemeense regering vestigt in de nota ook de aandacht op „de ontoelaat bare vertraging", waarmede de Zwitserse regering heeft geantwoord op het verzoek van de Roemeense zaakgelastigde om on middellijke maatregelen tot aanhouding van de mannen. Radio-Boekarest heeft gisteren haar nieuwsuitzendingen grotendeels besteed aan het voorgevallene. De radio leverde critiek op de Zwitserse autoriteiten en op dé „onvriendschappelijke toon" van de pers. tum gesteld. Indien de „bezetters" zich niet voor elt uur hedenmorgen zouden hebben overgegeven, zouden zij de gevol gen hiervan moeten dragen, aldus dit ultimatum. De Roemeense legatie te Kopenhagen heeft gisteren inmiddels een persconferen tie georganiseerd, waarop Maria Cimpu. de vrouw van de legatie-chauffeur die in Denemarken om politiek asyl gevraagd heeft, bet woord voerde. Deze persconfe rentie was het antwoord van de legatie op de verklaring van de chauffeur, dat 'zijn vrouw op de legatie gevangen zit en dat zij bij de eerste de beste gelegenheid het land zal worden uitgesmokkeld, terug naar Roemenië Mevrouw Cimpu lachte nerveus, toen zij de kamer, waarin de persconferentie werd gehouden, binnenkwam. Toen men haar vroeg of zij op straat haar echtgenoot wilde ontmoeten en met hem gefotogra feerd worden, zeide zij: „Neen, ik ben bang dat ik ontvoerd word". Zij verklaarde voorts, dat zij haar man zou hebben gedood indien zij geweten had dat hij zoals de Roemeense legatie na zijn vlucht verklaard heeft geld wilde stelen. Vóór de persconferentie had een ambte naar van het Deense departement van bui tenlandse zaken aan de Roemeense zaak gelastigde de 6.000 kronen overhandigd die Cimpu volgens de Roemeense legatie heeft gestolen. De Deense politie blijft er op letten, dat Maria Cimpu niet het land wordt Uitge smokkeld. Op vliegvelden en bfl douane posten wordt scherp naar haar uitgeke ken. De Zweedse politie heeft maatregelen getroffen ter bewaking van de Roemeen se legatie in Stockholm. Na een nieuwe zitting van het Zwit serse kabinet, waarin hedenmorgen de twee politie-officieren die met de Roe meense ballingen hebben gesproken ver slag hebben uitgebracht van hun gesprek, werd door de Zwitserse politie 'n ultima- dat evenals het vroegere lichaam „mijn- indnstrieraad" zal heten, welke vergade ring gistermiddag plaats vond. Het is verheugend dat men in deze zo vooraanstaande sector van de industrie als eerste heeft ingezien, dat het ben :- ten van de door de wet op de bedrijfsor ganisatie geschapen mogelijkheden ook voor d? industrieel van grote betekenis is. Toen men ten Noorden van de grote ri vieren alle nadelen van de Duitse bezet ting nog aan den lijve ondervond, werd in het bevrijde Zuiden reeds gewerkt aan de totstandkoming van een bedrijfsorga nisatie met verordenende bevoegdheid. Er is door de M.I.R. sindsdien veel en vruchtdragend werk verricht en door ge bruikmaking van zijn verordenende be voegdheid zijn vele regelingen tot stand gekomen, welke tot een consolidatie der sociale verhoudingen in het mijnbedrijf hebben bijgedragen. Het tot stand komen van het bedrijf schap voor de steenkolenmvjnindustrie bewijst, dat óók in de industrie de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie een te realiseren opgave is. Het bestaan van de Europese Gemeen- schlp voor Kolen en Staal heeft meege bracht, dat een deel van de souvereini- teit over de Nederlandse mijnonderne mingen aan een internationaal orgaan is overgedragen. Het bedriifschap zal zich dus eveneens terdege rekenschap moeten geven van de internationale verhoudingen op economisch gebied, welke door de K.S. G. in sterke mate zullen worden b eh- heerst. Dit zal ongetwijfeld nieuwe problemen scheppen, doch daarnaast biedt deze in ternationale samenwerking deze bedrijfs tak de gelegenheid wederom een voor beeld te zijn voor andere industrieën, ditmaal op het terrein van samenwerking in veel breder verband. Deze vergadering, zo zei vervolgens de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. mr F. de Vries, is een open bare en daarin ligt een typerend verschil met de vroegere werkzaamheid van de Mijnindustrieraad. Die openbaarheid is voor het grote publiek wellicht de meest naar voren komende trek, wanneer de grondwet spreekt van deze bedrijfsorga nisatie als openbaar lichaam voor het be drijf. Men kan er misschien enige bezwa ren tegen hebben, maar dan van bij komstige aard. Van wezenlijk belang is het echter, dat door die openbaarheid het bedrijfschap nog meer zal gaan leven voor al degenen, wier bestaan verbonden is met het miinbedrijf en ook voor het ge hele Nederlandse bedrijfsleven.. Naar ik hoop, zal het een bijdrage zijn om elders aarzeling te overwinnen, nu vandaag door u is waar gemaakt, dal men de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie in nw bedrijfstak niet meer wil mis sen. In eigen aangepaste vorm treedt 't Be drijfschap voor de Steenkoienmijnindus- trie nu in zekere zin uit het isolement van de noodwetgeving in het geheel der publiekrechtelijke organisatie van het va- dérlandsfe bedrijfsleven. Wanneéé rechtvaardigheid en naasten liefde het richtsnoer blijven van ieders aandeel in de arbeid van deze raad dan zal de gemeenschapszin en samnw^r- kin- voor de toekomst het kenmerk van deze bedrijfstak blijven, aldus eindigde prof De Vries. Dp Australische minister-president, Z.E. Robert Gordon Menzies, die, zoals be kend, van 15 tot 18 Februari een bezoek aan Nederland brengt, kwam Dinsdag ochtend op het Amsterdamse vliegveld Schiphol aan, waar hij o.a. werd verwel komd door de Nederlandse minister mr J. M. A. H. Luns en de Australische Ambassadeur in Nederland, de heer Al fred Stirling. De foto toont premier Men zies en minister Luns lopend tussen twee erehagen van leden der Koninklijke Marechaussee. Kapitein J Roders van 't m.s. „Oranje fontein" van de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij gaat met pensioen. In Ant werpen. waar hij gisteren op zijn laatste reis aankwam, deelde de heei A Mol van het directoraat-generaal van Scheep vaart hem zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mee. Boven: Onze telefoto geeft een gezicht op het gebouw van de Roemeense legatie (op de achtergrond) met enige leden van het cordon van de Bernse politie (op de voorgrond). Onder: Vrijdag vroeg de chauffeur van de Roemeense legatie te Kopenhagen, Jon Cimpu, aan de Deense autoriteiten om politiek asyl. Sindsdien wordt 't gebouw van de Roemeense legatie in Kopenha gen door de politie bewaakt, omdat de chauffeur van de legatie meent, dat zijn vrouw, Maria Cimpu, daar wordt vast gehouden. De Deense politie heeft nu op dracht gekregen om er op te letten, dat Maria Cimpu niet het land wordt uit gesmokkeld. Oisteren heeft Maria Cimpu in het legatiegebouw een persconferen tie gegeven voor een veertigtal journa listen en persfotografen. Onze telefoto geeft een beeld tijdens deze persconfe rentie. Men ziet Maria Cimbu links. In Alexandrië (Egypte) mag in open bare gelegenheden en clubs weer gebrid ged Worden. De politie had bridgen op grond van de wet op het hazardspel ver boden. Thans is een lijst opgemaakt van kaart spelen. die onder hazardspel gerekend worden. Hiertoe behoort canasta, dat op dezelfde wijze behandeld wordt als rou lette of baccarat. Zweden ziet zich geplaatst tegenover het grootste arbeidsconflict van deze eeuw, nu het invloedrijke werkgeversverbond heeft opgeroepen om met ingang van vol gende week Dinsdag vrijwel alle aangeslo ten bedrijven voor de arbeiders te sluiten. Hierdoor zouden ongeveer 500.000 arbei ders ongeveer een zesde van alle Zweedse arbeiders worden getroffen- De oproep van het werkgeversverbond is het antwoord op het stakingsparool van de 37.000 leden tellende Unie van Arbei ders in de papierindustrie. Deze arbeiders willen een loonsverhoging van zeventien procent, terwijl de werkgevers bereid zijn een verhoging van drie procent toe te staan. De voorzitter van het werkgeversver bond motiveerde het besluit van zijn orga nisatie met de besehuldiging, dat de vak vereniging haar eisen niet vermindert en bovendien andere vakbonden aanzet tot soortgelijke acties. Een opsporingsvliegtuig heeft gisteravond op de berg Vettore in centraal Italië het Wrak van een vliegtuig waargenomen. M«n gelooft, dat dit het wrak is van het sinds Zondagavond vermiste Sabena-tue- stel, dat met 29 mensen aan boord op weg was naar Rome. Vanwege het. late uur en het moeilijke terrein het wrak werd waargenomen op een hoogte van 1700 meter moesten nadere onderzoekingen worden gestaakt De berg Vettore ligt ongeveer 100 km ten Oosten van Viterbo. waarvandaan .fe piloot, naar men aanneemt, zijn laatste signalen uitzond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1