Rood-China voert dienstplicht in Seoul heeft ook in weinig te bit Huur en verhuur van visrecht Korea: Land van koude en armoede Brits plan voor atoom centrales Nederlands onderwijs in Indonesië Bescherming W ater- staatswerken in Noord-Holland Kotelawala: „Tsjoe zal Formosa niet aanvallen" „Vreedzame" ontheem ding in Johannesburg impjes VOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 PAGINA S Uitrusting is onvoldoende voorhanden Bijna 15.000 leerlingen Zwarte markt Dansen verboden Misdaad KATHOLIEK H.O. IN INDONESIË LEUTERTEUTPER TELEFOON! 750 politiemannen voor 1000 evacués TERUGGAAF VAN LOON BELASTING Belangrijk voor werkstudenten en seizoenarbeiders helpen direct! nen voor nieuwe In het kader van de uitgebreide reorga nisatie van de strijdkrachten, heeft de re gering van communistisch China gisteren haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe wet op de dienstplicht, op grond waarvan tachtig miliioen mannen in de leeftijd van achttien tot veertig jaar onder de wape nen kunnen worden geroepen. In totaal heeft rood-China ongeveer 600 miliioen in woners. De duur van de diensttijd is bijzonder lang: drie jaar voor de soldaten en onder officieren .van het leger, vier iaar voor de leden van de luchtmacht en vijf jaar voor hen die bij de marine dienen. De afkondiging van de dienstplicht volgt op een onlangs aanvaarde wet, waarbij opnieuw officiersrangen werden ingesteld en bijbehorende distinctieven vastgesteld. In het tot dusver volgens de Chinese regering uit vrijwilligers bestaande le ger, kon van rangen niet gesproken wor den. Het weer instellen hiervan betekende dan ook een belangrijke stap in de richting van een modern geregeld leger. Hoewel in theorie tachtig miliioen man kan worden opgeroepen, zal dit in de practijk heel wat minder zijn. aangezien niet voldoende uitrusting voorhanden is. Bovendien gelden voor mannen, die eni ge zoon en/of kostwinner zijn, niet de dienstplichtbepalingen. Dit is. zij het om andere redenen, .ook het geval met „con- tra-revolutionnaire elementen", wie de burgerrechten ontnomen zijn. Voor vrouwen geldt geen dienstplicht. Wel zullen zij op grond van haar „techni sche capaciteiten" worden geregistreerd met het oog op eventuele „ernstige inter nationale gebeurtenissen". zeker van is, dat er met schoenpoetsen niets te verdienen is probeert hij het met iets anders. „Mooi meisje, sarg?" Ik schud ongeduldig van nee. „Mijn zuster, sarg very nice Teneinde uit te drukken dat het een bijzonder aan trekkelijk meisje is, steekt hij zijn duim in militaire stijl omhoog. „Number one, sarg". Twee straten verder laat hij me eindelijk met rust. Bibberend van de kou verdwijnt hij, met het schoen poetskistje onder zijn arm geklemd, in een steegje. Hoofdschuddend kijk ik hem na. En ik bedenk, dat ik drie jaar geleden op practisch dezelfde plaats een soort gelijke ontmoeting gehad heb. Er is in die drie jaar weinig veranderd. En dat blijkt ook op ander gebied te gelden. De Britse regering heeft gisteren een voorlopig program voor de bouw van twaalf atoomcentrales voor het opwekken van electrische energie bekend gemaakt. Het plan bestrijkt een tijdvak van tien jaar en de kosten van de centrales worden geraamd op drie milliard gulden. De cen trales zullen een capaciteit van 1.500 tot 2.000 megawatt hebben. Voorheen was voor het opwekken van deze hoeveelheid electrische energie ongeveer vijf tot ze3 miliioen ton steenkool nodig. De eerste centrale zal niet binnen vijf jaar functionneren. Naar men vermoedt, kan men evenveel hitte uit één ton kernbrandstof krijgen als uit tienduizend ton steenkool. De eerste reactors zullen op uranium werken en niet alleen hitte voortbrengen, maar ook een waardevol bijproduct, plu tonium. De kosten van de electriciteit, opgewekt door een atoomcentrale, zal waarschijnlijk per eenheid evenveel bedragen als die op gewekt door nieuwe centrales, die kolen verbruiken. Onder de zorg van de Stiehting voor Nederlands Onderwijs in Indonesië volgen op 110 scholen in totaal 14.870 leerlingen Nederlands onderwijs. Naar de voorzitter van de stiehting. mr J. S. Sinninghe Dam- ste. die op het ogenblik in ons land is, heeft meegedeeld, is de behoefte aan Ne derlands onderwijs in Indonesië zeer groot. Naast de medische verzorging is het onderwijs het eerste onderwerp bij gesprekken met in Indonesië werkende Nederlanders. Mr Sinninghe Damste legde er de na- drup op, dat de taak van de stichting zuiver zakelijk is: het voorzien in een behoefte en geen cultureel imperialisme of kolonialisme. Bij het toelaten van leer lingen wordt geen discriminatie toege past. Er is uiteraard wel sprake van een zekere prioriteit. De Indonesische re gering. die geen subsidie aan de stichtng verleent en welke trouwens daarom nooit is verzocht, draagt 't werk van de stich ting een goed hart toe en de samenwer king met de Indonesische autoriteiten is goed te noemen. De Nederlandse regering draagt een groot deel van de kosten van dit onder wijs. Het schoolgeld is ondanks deze sub sidie en de belangrijke bijdragen van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië vrij hoog. De subsidie van de Nederlandse regering voor 1955 bedraagt ruim tien miliioen gulden. Van dit bedrag wordt een gedeelte bestemd voor het bouwen van schoolgebouwen en woningen voor leerkrachten in Indonesië. ALFRED VAN SPRANG spreekt uit eigen ervaring, als hij in deze reportage vertelt, hoe er in Soul op grote schaal „gerold" en ge stolen wordt. In een brief bij dit artikel schrijft hij namelijk: „Toen ik gistermiddag van het verzame len van gegevens over de toestand in Seoul in het perskamp terug kwam, bleek er ongewenst bezoek in mijn kamer geweest te zijn. De (papieren) deur was geforceerd en een costuum, een overhemd, een paar sokken en twintig rollen film waren spoorloos verdwenen. Het vervelendste van de hele geschie denis is het feit, dat het mijn enige burgercostuum was (corresponden ten dragen hier nog steeds uni form) en er in Seoul niet aan een behoorlijk nieuw pak te komen is." komen echter dikwijls op de koffie. De ene keer verdwijnt de koper met het artikel onder het geschreeuw „politie politie", vóór hij betaald heeft. En een andere keer drukt hij iemand haastig een stapeltje bankpapier in de handen, dat bij nadere inspectie in het midden lCiit krantenpapier blijkt te bestaan. En dan de zwarte markt zelf. Het is niet moeilijk om die te vinden. Heel Se oul is min of meer een zwarte markt. De kleumende vrouwen en kinderen, die op de hoeken van de straten met een schamele negotie van sigaretten en snoep goed zitten, vérkopen voor een groot deel zwarte waar. De vele kraampjes in ver schillende delen van de stad eveneens. En zelfs de winkels. Nieuwsgierig wandel ik zo'n straat met aan weerszijden kraam- pjes in. Er ligt werkelijk van alles: siga retten, blikjes leger-rantsoenen, zeep, chocolade, schoenen, kleren, zaklantaarns, auto-onderdelen, slaapzakken, accu's, fo totoestellen, kortom alles, wat het Ame rikaanse leger in Korea invoert. Een deel wordt door Amerikaanse' mi litairen (die het ver beneden de normale prijs 'in militaire winkels kunnen kopen) met een flinke winst geleverd. Een an der deel wordt uit de vele Amerikaanse opslagplaatsen gestolen. Het is allemaal georganiseerd. En als men iets niet in voorraad heeft, kan men het meestal in twee, drie dagen leveren. Teneinde een indruk te krijgen van de prijzen neem ik een wit overhemd op en toon het de oude man, die met zijn han den boven een houtskoolvuurtje naast het kraampje zit. „Hoeveel? „Vier dollar, zegt yy ;n het Engels. „Twee, ding ik a£. Tenslotte worden wé het eens voor drie dollar. In de Px (de militaire winkel) kosten diezelfde overhemden drie dollar Alfred van Sprang bestudeert de zwarte markt te Seoul. loos. Alles is vuil en verwaarloosd, tot de lucht toe. Maar in het hart van al die armoede verrijst een modern gebouw van tien verdiepingen. De ene helft huisvest de kantoren van een aantal (meest buitenlandse) maatschappijen- De andere helft is een super-de-luxe ho tel. Bando Hotel staat er in kolossale koperen letters boven de majestueuze, glazen deur. Achter die deur begint een andere wereld. Een ruime warme hall met artistiek meubilair. Een restaurant in frisse kleuren (en een bordje -Alleen Amerikaanse Dollars). Geruisloze liften. Comfortabele kamers met alle moderne gemakken. „Hoeveel kost een kamer? informeer ik bij de receptie. „Heeft u Amerikaanse dollars? vraagt het meisje achter de balie. „Ja, waarom?" „Wij accepteten alleen Amerikaanse dollars. „En hoeveel doen de kamers? „Van tien en een halve dollar per dag af. „Met maaltijden?" „Nee, alleen de kamer". Dat is meer dan veertig gulden per dag. En dat in een land, waar de le vensstandaard zo laag is, dat het ge middelde inkomen in de buurt van de vierhonderd gulden per jaar schommelt. Het Bando Hotel is echter niet voor Koreanen. Het is het eigendom van de Koreaanse regering (die er tot nu toe bijna vijf miliioen gulden aan besteed heeft om het in te richten) en het is be doeld om de Koreaanse regering aan dol lars te helpen. Als zodanig heeft het ook zeker reden van bestaan. De honderd kamers zijn meestal bezet en men is druk bezig om de tweede honderd klaar te maken. Maar deze oase-van-luxe (waar in het getal vier niet gebruikt wordt, omdat het het Koreaanse ongeluksgetal is) steekt wel heel schril af tegen de omgeving. Het is vrij druk. Seoul is tenslotte een stad met een bevolking van één en een kwart miliioen inwoners. Evenals andere grote steden bestaat het centrum groten deels uit winkels. Er is echter weinig bij zonders te koop. En speciaal voor bui tenlanders. In het kader van de verso bering is de import tot een minimum be perkt. En enkele weken geleden zijn er nieuwe bezuinigingsbepalingen uitgevaar digd, waarbij in de toekomst ook de in voer van dranken, vruchten, chocolade, cosmetische artikelen, hoeden, damestas sen, sieraden en verschillende soorten stoffen verboden worden. Ook op het gebied van uitgaan is er weinig te beleven. Er zijn een stuk of twaalf bioscopen, maar buitenlanders wa gen zich er meestal ftiet in vanwege het ongedierte. Dan zijn er wat ongezellige en onfrisse theehuizen en een paar bars. (die men met een groot woord nachtclubs noemt, maar die vanwege de avondklok al om half tien sluiten). Het is echter de bedoeling om die nachtclubs thans ook te sluiten. Dansen is tenslotte altijd bij de wet verboden geweest, maar men heeft het oogluikend toegestaan. Dezelfde versobe ringswoede, die het dragen van strop dassen, ringen en andere gouden siera den en het roken van buitenlandse siga retten gaat verbieden, zal nu ook een einde maken aan de danshuizen. En zo wordt Seoul steeds triester in plaats van levendiger. Doelloos slenter ik rond. Telkens schiet een of ander schoffie me aan om me iets te verkopen. Soms drommen ze met een vijf en zeventig. Ze zijn echter al enkele weken uitverkocht. „MPC?" vraag ik aan de man. „Okay", knikt hij. MPC is de afkorting van Military Pay ment Certificate. Het speciale geld, dat slechts Amerikaanse militairen en dege nen, die aan het Amerikaanse leger ver bonden zijn in hun bezit mogen hebben. En dat uitsluitend in instellingen van het Amerikaanse leger waarde heeft. In Se oul is het echter min of meer een offi ciële valuta geworden. Men kan er over al mee terecht: in vele winkels, in thee huizen, bij de straatventers en de schoenpoetsers. En het is een bewijs, hoe corrupt dit land is. Huiverig loop ik naar het perskamp terug. De duisternis begint te vallen. Dat geeft de stad een nog troostelozer aan blik. De straten zijn vol met mensen, die zich naar huis haasten. De trams en bussen worden bestormd. De Capitol- boulevard is donker en verlaten. Een en kele straatventer zit nog te wachten op een mogelijke late klant. Uit de beschut ting van een donkere nis roept een stem shoeshine, sarg. Een felle windstoot doet iedereen de ogen sluiten voor het stof. Het leven in Seoul is verre van aange naam. Maar ik besef eerst werkelijk hoe hard het is, als ik in mijn warme kamer de kranten doorblader. Op de binnenpa- gina van een Koreaanse krant staat een klein, onopvallend berichtje van vier re gels. Maar de vier regels onthullen een wereld van onbeschrijfelijke armoede en ellende. Ze luiden: Van semi-officiële zij de wordt meegedeeld, dat tussen 1 en 10 Januari zeventien kinderen in de straten van Seoul doodgevroren zijn. Naar aanleiding van de wet bescher ming waterstaatswerken in oorlogstijd heeft de oud hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in de pro vincie Noord-Holland, ir C. Thomese op verzoek van het college van Gedep. Staten van Noord-Holland plannen ontworpen ter voorkoming en beperking van de ge volgen van beschadiging van waterstaats werken door oorlogsomstandigheden. In de eerste plaats zijn plannen gemaakt die verband houden met eventuele ver nieling van waterkeringen. Het is de be doeling over te gaan tot een verdeling van boezems in vakken, waardoor bij ver nieling van een polderwaterkering de binnenstromende hoeveelheid water kan worden beperkt. In overleg met de minis ter van Verkeer en Waterstaat zal be gonnen worden met de in het Zuider- buitenspaarne en de Leidsevaart ontwor pen keersluizen, het treffen van voorzie ningen in de ringvaart van de Haarlem mermeerpolder bij Aalsmeer en in de ringvaart van de Stommeerpolder en het vergroten van de veiligheid in de om geving van Schiphol. Voorts zal het spoor wegemplacement nabij Watergraafsmeer waterkerend worden gemaakt. G. S. heb ben deze werken* op 2.500.000 geschat en alle werken die in de toekomst voor dit boel moeten worden uitgevoerd wor den globaal geschat op 10.000.000. De provincie zal een kwart voor haar reke ning moeten nemen of op derden ver halen. Voor dit laatste voelt het college evenwel niet. Gedep. Staten hebben aan de provinciale Staten een voorstel inge diend om op de kapitaaldienst van de eerste suppletoire begroting 1955 een be drag van 500.000 gulden uit te trekken voor de werkzaamheden in dit jaar. heel stel om me heen, de een al harder schreeuwend dan de ander. „Let op je portemonnaie"! waarschuwt een Amerikaanse soldaat. „Ja, dank je"- „En je vulpen". De oorlog en zijn naweeën hebben vele dieven en zakkenrollers geschapen. De kleine schoenpoetsertjes met shoeshine, sarg, zijn berucht om hun vingervlug heid. Met een scheermesje snijden ze in een ommezien een achterzak open. En ze hebben er een grote handigheid in om met een ansichtkaart een vulpen of een vulpotlood uit iemands borstzak te wippen en in de menigte te verdwijnen voor men beseft wat er gebeurd is. Er wordt verder veel ingebroken. Men is verplicht alles voortdurend op slot te hou den en desondanks verdwijnt er nog van alles (zie kadertje). Er wordt ook druk in dollars gehandeld. De Bank van Ko rea heeft verschillende wisselkoersen van 180 hwan voor zakenmensen tot over de 500 voor zendelingen en missionarissen (in volkskringen spreekt men van de re ligieuze dollar). Maar op de zwarte markt geeft men van 600 tot 750 hwan voor een dollar, zij het met de kans valse dollars te ont vangen. Men wordt op straat ook soms aangesproken door Koreanen, die een fo totoestel of een horloge willen kopen. Meestal bieden ze een verleidelijk-hoge prijs. Degenen, die op het aanbod ingaan, De paters Jezuïeten hebben in Djokja karta een Paedagogische faculteit gesticht bij gebrek aan het bestaan van een derge lijke faculteit bij de Rijksuniversiteit van Djokjakarta. De paters Franciscanen heb ben in Bandoeng een faculteit voor Socio logie en Economie in het leven geroepen als grondslagen van een aldaar te vestigen katholieke universiteit, aldus bericht KNP. De premier van Ceylon, Sir John Kote lawala heeft gisteren te Bonn verklaard dat hij er van overtuigd is, dat commu nistisch China nooit een aanval op For mosa zal uitvoeren, omdat China „100 jaar nodig zou hebben om de noodzakelijke voorbereidingen te treffen". „Een enkele bom", zo zei Sir John, „zou alle jonken tot zinken brengen, die Tsjoe en Lai in het geweer zou kunnen brengen" Over de door de Sovjet-Unie voorgestel de tien-mogendhedenconferentie over de kwestie-Formosa zei de Ceylonse premier, dat een dergelijke conferentie tot niets zou leiden, zolang niet communistisch zo wel als nationalistisch China er aan deel zouden nemen. Uit Taipeh wordt inmiddels vernomen, dat het nationalistische opperbevel ver sterkingen zou hebben gezonden naar de door de nationalisten bezette eilanden onder de Chinese kust. De garnizoens van deze eilanden zouden het consigne gekregen hebben „dubbel waakzaam" te zijn in verband met een mogelijke aan val der communisten aan de vooravond van de SEATO-conferentie, die op 22 Februari te Bangkok begint. (Van onze correspondent). Naast de primeur van een Raad van Elfjes krijgt Arnhem dit jaar nóg een carnavalsprimeur. Van he den af tot en met Zaterdagmiddag kan men namelijk, wanneer men het nummer Arnhem 30012 belt, de originele carnavalsschlager „Leu terteut" door de veelgeroemde tweetaligheid in Gelre's hoofdstad ook als „Lötertöt" geschreven kunnen beluisteren, gezongen door de Raad van Elf, plus de Raad van Elfjes, plus nog de Raad van Half Elf, die tezamen de organisatoren vijf lange en een kleine dikke zijn van het driedaags festijn van zotternij en spotternij in Arnhem. De Zuid Afrikaanse minister van jus titie, de heer Charles Swart, maakte gis teravond bekend, dat de migratie van kleurlingen uit Johannesburg „zo vreed zaam" verliep, dat hjj besloten heeft het vergaderverbod op te heffen. Gisteren werden opnieuw 146 Afri kaanse gezinnen ongeveer 1000 perso nen uit Sophiatown weggevoerd. 750 politiemannen, waaronder 250 blanken, bewaakten de transporten. Volgens een beslissing van de staats secretaris van Financiën kunnen werk nemers, op wier loon in de loop van een jaar loonbelasting is ingehouden, na af loop van dat jaar die loonbelasting terug vragen, indien hun gehele jaarinkomen zo gering was dat zij volgens de tabel van de inkomstenbelasting niets aan belasting verschuldigd zouden zijn geweest. Nu het jaar 1954 is verstreken, zullen met name zij, die slechts een gedeelte van het jaar in dienstbetrekking zijn geweest (b.v. werkstudenten en seizoenarbeiders) er verstandig aan doen om na te gaan of hun inkomen in het laar 1954 soms bene den de z.g. belastbare grens is gebleven. Als dat het geval is, wordt de loonbelas ting teruggegeven, mits ze meer dan 15 bedraagt. Om de teruggaaf te verkrijgen moeten belanghebbenden aan de inspecteur der belastingen om toezending van een aan giftebiljet voor de inkomstenbelasting vra gen. Deze aangiftebiljetten zullen ver moedelijk omstreeks Maart a.s. worden toegezonden. Nadat de inspecteur een en ander aan de hand van het ingevulde aan giftebiljet heeft nagegaan volgt teruggaaf van de ingehouden loonbelasting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5