Bezetters van de Roemeense legatie capituleren Geschillen bij Hensen zijn nu Pineau heeft kabinet gereed Geen nieuwe concessies aan communistisch China" Pater Stal der ontslaat de anti- x communisten van eed DE VACATURES BIJ HET L. O. Onmiddellijk moeilijkheden DULLES TE NEW YORK: AFRIKAANDERS EN DUITSERS IN CONFLICT Een gezond inzicht heeft domheden bij Hensen overwonnen Honderd bejaarden omgekomen Zilveren gulden uit de roulatie Minister Cals gaf cijfers Beide partijen zetten streep onder het gebeurde Ondanks teleurstellingen op laatste ogenblik Kabinet-P ineau Morgen voor Nationale Vergadering Nieuwe nadruk op verdediging der „verwante posities" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 17 Februari 1955 WEERBERICHT Twee aanvallers ontsnapten Brandramp in Jokohama De commissaris vertelt Roemeens chauffeur krijgt asyl Blanken bedreigen Mau-Mau ruchtbare ontwikkeling van de ondernemings raden van groot belanw Recente opname van H.K.H. Prinses Marijke, die morgen aar 8ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Mevboom) Despotische verwarring Het vermiste Sabena- toestel Oostduitsers laten twee Nederlanders vrij De rassenscheiding in Zuid-Afrika De draadnagel Minister cals van on derwijs heeft zware zor gen. In en huiten de Kamer wordt er veel critiek op hem uit geoefend, omdat het met ons on derwijs niet loopt, zoals men dat zou wensen. Natuurlijk zal ook Minister Cals niet zonder tekort komingen zijn, doch wij achten het niet juist, het odium van de moeilijkheden op deze bewinds man te willen leggen Pater Mag. Dr. Stokman heeft terecht in ons Lagerhuis een stevig geluid doen horen en uiteengezet, dat anderen mede verantwoordelijk zijn voor de noodtoestand, waarin het onder wijs geraakt is. Met name hebben zijn voorgangers op het departe ment van O. K. en W. wel gere geerd en gedachtig aan het. „re geren is vooruitzien" wel vooruit gekeken, doch zij lieten het teveel bij kijken en kwamen niet tot da den. Anderzijds viel dit hun niet kwalijk te nemen, want bedoeld departement is zo ingewikkeld, dat men eerst drie jaar nodig heeft om er in te komen. En het vierde jaar is dan natuurlijk te weinig om er uit te komen. Als er gepleit wordt voor een minister schap van acht jaar, dient aan deze suggestie i.o. dan ook acht gege ven te worden Onder de spijkers, die Pater Stokman op de kop sloeg, was er een grote draadnagel, n.l. de op merking: nu geen nota's meer, maar wetten. Precies. En daarom moeten wij Minister Cals dankbaar zijn voor de nieuwe wet op het kleuteron derwijs. Analyst De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind tussen Noord-West en Zuid-West, later wind uit uiteenlopenende rich tingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Vrijdag 18 Februari: Zon op 7.54 uur, onder 18.00 uur; Maan op 5.31 uur, onder 13.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De vier anti-communistische Roemeense vrijheidsstrijders, die Dinsdag morgen het gebouw van de Roemeense legatie in Bern gewapenderhand bezetten, hebben zich gistermiddag kort na vier uur overgegeven aan de politie. Meer dan 36 uur hadden zij het gebouw bezet gehouden. In de capitulatie-onderhandelingen, die de desperado's met de Zwitserse politie hebben gevoerd, werd een kapitale rol gespeeld door Pater Pierre Stalder. Eerst nadat deze geestelijke twee der Roemenen had ontslagen van de eed om totterdood stand te houden zolang de Roemeense regering niet vijf door hen genoemde politieke gevangenen had vrij gelaten gaven zij zich over. De vier mannen, die volslagen uitgeput waren, zijn terstond over gebracht naar de gevangenis van Bern, waar zij nu wachten op de behandeling van hun zaak. Zij worden er van beschuldigd de chauffeur van de legatie uit zelf verdediging te hebben gedood en andermans eigendom te hebben vernield. D» Zwitserse politie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zij niet precies weet hoeveel mannen oorspronkelijk bij d?" aanval op de legatie betrokken waren. Men meent, dat het er zes waren, en de politie geeft dan ook toe, dat minstens éAn en waarschijnlijk twee der aanvallers gevlucht zijn voordat een cordon rond het gebouw werd getrokken. Een Zwitsers blad meldde, dat de legatie-chauffeur, die door de anti-com munisten werd gedood, in werkelijkheid een hoge functionaris van de Roemeen- f? geheime politie was, onder wiens ge zag met name de zaakgelastigde stond. Een politie-functionaris deelde mee, dat er in het gebouw van de legatie nogal wat schade was aangericht. De mannen hadden zich op uiterst vakkundige wijze B« een brand in een tehuis voor ouden van dagen in Jokohama in Japan ztfn van nacht 98 bedlegerige bejaarde vrouwen om het leven gekomen. Van de in totaal in het gebouw wonende 143 ouden van dagen hehben slechts 45 de brand overleefd." Vier van hen zyn ernstig gewond. Acht van de negen personeelsleden konden zich tijdig in veiligheid stellen. De brand brak uit in de keuken van het tehuis Door gebrek aan water kon het vuur snel om zich heen grijpen. Het ge hele gebouw, waar voornamelijk zieke en behoeftige oudere en bejaarde vrouwen tussen de 60 en 96 jaar werden verpleegd, werd een prooi der vlammen. De meeste slachtoffers bevonden zieh tijdens de brand in een grote slaapzaal, die sl®chts één deur had. bor denmorgen had de Politie 18 lijken ge- verschanst en daartoe meubels en uitge- iclhte deuren benut. Alle communistische propaganda materiaal, dat in de lega tie voorhanden was, hebben zij vernie tigd. De legatie is 'geheel doorzocht op tijd bommen of andere helse machines, doch niets van die aard is ontdekt. Wel werd een aantal automatische wapens een een aanzienlijke hoeveelheid ammunitie ge vonden. Inmiddels heeft de commissaris van po litie Kess, die met de Roemenen onder handeld heeft over hun overgave, gister avond op een persconferentie het relaas van zijn belevenissen gedaan. Hij vertelde, dat het eerste contact te lefonisch was geweest. Daarna betrad hij tussen zeven en acht uur 's avonds het gebouw. In een donkere hall werd hij be groet door de gewapende mannen. „Het eerste wat ik deed was hen op hun ere woord laten beloven mij weer levend weg te laten gaan", zo zeide de dappere commissaris. Het eerste onderhoud duur de tot half elf, doch leverde niets anders op dan dat men het erover eens werd, dat de onderhandelingen gistermorgen om elf uur zouden worden voortgezet. Tijdens deze onderhandelingen van gis termorgen verklaarden twee der Roeme nen meteen, dat zij bereid waren zich over te geven, doch de aanvoerder en een vierde man verklaarden, dat zij, vol gens de eed die zij gezworen hadden, tot terdood zouden blijven vechten voor de vrijheid van Roemenië. De commissaris bracht de mannen daarop onder het oog, dat het dwaas was om zich voor Roemenië door de Zwit sers te laten doodschieten, doch de aan voerder liet zich niet overtuigen. Daarop deed Kessi het voorstel om de priester te laten komen en de Roemenen ver klaarden zich hiervoor. Toen pater Stalder eenmaal onder po- litiegeleide gearriveerd was dreigde de aanvoerder zelfmoord te zullen plegen. De priester nam hem mee naar een afzon derlijk vertrek, en reeds een kwartier later stemde de aanvoerder er in toe zich over te geven. Met ingang van 22 Februari a.s. zul len de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practiscfre overwegingen reeds thans ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat te zijner tijd twee soorten zilveren guldens, t w. de oude reeds bestaande en de nieuwe gulden van het kleinere model, gelijk tijdig gangbaar zullen zijn. Tot 22 Juli a.s. bestaat gelegenheid tot inwisseling bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Nederland- sche Bank N.V. De Deense minister van justitie, Haek- kerup, heeft vanmorgen aan een verslag- kerup, heeft gistermorgen meegedeeld, dat de Deense regering Jon Cimpu. de chauffeur van de Roemeense legatie in. Kunenhagen die Vrijdag jl. oni politiek asyl vroeg, zal toestaan zich in Dene marken te vpstigen. vervuld waren resp. 96, 60. 201 en 170 plaatsen. Uit het boventallige personeel waren i wegens ziekte enz. afwezig resp. 71 69. 89 i en 81. Hiervan waren onvervuld resp. 7.'9, i 15 en 11 plaatsen. I Blanke kolonisten in Kenia hebben een actie op touw gezet om Mau-Mau-leden in het gebied van Aberdare er van af te cchrikken dat zij zich overgeven Zoals bekend, heeft de regering onlangs aah alle Mau-Mau-leden in dat gebied, 0°k aan hen, die gewelddaden hebben ge pleegd. toegezegd, dat zij niet vervolgd zullen worden, mits zij zien overgeven. Er zijn nu pamfletten van blanke kolo nisten verspreid, waarin aile Mau-Mau- terroristen met ophanging worden be dreigd. Minister Cals heeft aan de Eerste en de Tweede Kamer een overzicht doen toe- komen betreffende vacatures, afwezigheid en plaatsvervanging bij het Lager Onder- WIJS op 16 September 1953 en 1954 en op 16 Januari 1954 en 1955. Het aantal plaatsen in net verplichte personeel, waarvoor niet een onderwijzer ifl vaste dienst aanwezig was, bedroeg op de genoemde data resp. 2150, 2516. 2415 en 2650 Deze plaatsen werden tijdelijk vervuld door gehuwde vrouwen (670. 877, 892 en 1033). definitief gepensionneerden (96, 103, 152 en 122) en andere tijdelijk aan- gestelden (1291, 1443, 1199 en 1407) Hier door waren nog onvervuld resp. 93. 93, 172 en 88 plaatsen. Voorts waren van het verplichte perso- militaire dienst, verlof, enz. 1332, 1360, 1541 en 1586. Deze plaatsen werden tijde lijk vervuld door gehuwde vrouwen (489, 540, 727 en 696), definitief gepensionneer den (87, 70, 132 en 108) en andere tijdelijk aange'stelden (660, 660, 481 en 612). Nog on- Het Bondsbestuur van de Alg. Ned. Metaal Bedrjjfsbond heeft, naar het ons meedeelt, met voldoening kennis genomen van het feit, dat na de beëindiging van de staking bjj de N.V. Machinefabne Hensen te Rotterdam de twee in het ge ding zjjnde strijdvragen in gunstige sin zijn opgelost. Ten aanzien van het eerste punt: „voor bereiding van de instelling van een on dernemingsraad", heeft de Bedrijfscom- missie voor de Metaalindustrie en de Electrotechnische Industrie bepaald, dat deze voorbereiding uiterlijk drie maanden na 27 Januari 1955 zal aanvangen. Het meningsverschil omtrent het tweede punt: •geen discriminatie van de kern of van kernleden" heeft de directeur uit de weg geruimd door, na gepleegd overleg met het dagelijkse bestuur van de kern, in een vergadering met deze kern te verklaren, dat hij, zonder discriminatie van enig lid met de bestaande kern weder als voorheen wil samenwerken en een streep onder al het gebeurde wil zetten .deze omstandigheden heeft het llrlJ; Ur' zuIks in overeenstemming „mLge-2elen van de kern, besloten h een streeP onder het ge- ttcren 3f te Zien V3n h°®er beroep tegen heb vonnis van de president van de arrondissementsrechtbank te Rot terdam. Het bondsbestuur is er van over tuigd door dit besluit een vruchtbare ont wikkeling van de ondernemingsraden te bevorderen, waarmee naar zijn mening een groot algemeen belang is gediend. Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Christian Pineau, de socialistische kabinetsformateur in Frankrijk, is er toch in geslaag(] een ministerlijst samen te stellen ondanks de moeilijkheden, <Jje gisteravond laat nog opdoemden en die de mening deden post vatten, dat hij zijn pogingen zou opgeven. De lijst is nog niet volledig (,,een of twee minder belangrijke" portefeuilles moeten nog worden bezet) en Pineau moet nog trachten ervoor in de Nationale Vergadering een meerderheid te vinden. Dat zal hij morgen doen. En er zijn kansen, dat hij daarin zal slagen, al zijn hem thans reeds teleurstellingen niet bespaard. Zo hebben onafhankelijke,, en boeren zich volstrekt tegd een ministerie, door socialisten geleid, verklaard. Ook de hou ding der Gaullisten is niet zeker. Een andere grote teleurstelling was de afwij zende houding der onafhankelijken uit de overzeese gebiedsdelen. die altijd met een nieuwe regering meestemmen, maar die zich thans wegens de strijd tussen hun leider, de heer Senghor, en de socialisten zich tegen het ."1I1nl^erie-Pineau ver klaarden. Ongetwijfeld is de heer Pineau de medewerking van s°eialisten, M.R.P., U.D.S.R. en radicalen gebleven, wat op dit ogenblik genoeg moet zijn om het nieuwe ministerie ue investituur te ver lenen. Er is echter nog een »maar" de zeven tien geschorste socialisten, tegenstanders van de Duitse bewapening, hebben ver klaard, dat zij eerst vlak voor de stem ming in de kamer zullen vaststellen of zij de regering zullen steunen of niet Maar al vindt de heer Pineau Vrijdag 'n meerderheid, die de 300 overschrijdt, zijn regering komt onmiddellijk voor de grootste moeilijkheden te staan. De homogeniteit is in zijn kabinet, waarin socialisten, M.R.P.-crs, radicalen. Gaul listen en gematigd-radicalen zitten, zeer ver te zoeken. Op de eerste plaats is er het gevaar, dat de radicalen die voor het ogenblik steu nen, weldra wegens het eccT- misch diri gisme der regering de meerderheid zul len afvallen. In de tweede plaats is er bij de socialisten een onbehaaglijk gevoel over het feit, dat de MRP zo uitermate tevreden is, dat de socialisten zelf, die vier jaren lang de MRP verweten hebben 'n arbeidersvijandige politiek te volgen, nu de MRP in een socialiserend links hebben teruggehaald. De rechterzijde heeft slechts een nieuwe stemming over de toepassing van de wet-Barrangé in zake steun aan het bijzonder onderwijs uit In alle vroegte werd vanmorgen te Pa rijs de officieuse lijst van ministers in het kabinet-Pineau bekend. Hieronder laten wij de namen van een aantal hun ner volgen Premier en bulten), zakenChristian Pineau (soc.). Vice-premiers: Robert Schuman (MRP) en Yvon Delbos (rad.). Navo-betrekkingenEdouard Bonne- fous (rad.-gezind). Defensie: Robert Lecourt (MRP). JustitieEdouard Corniglion-Molinier (GaulL). Binnenlandse zakenMarice Bourgcs- Manoury (rad.). Financiën: Robert Lacoste (soc.). Onderwijs: Jean Berthoin (rad). Openbare werken André Morice (rad.) Huisvesting Maurice Eemaire (Gaull.). Industrie en handelJean Marie Lou- vel (MRP) Landbouw René Charpentier (MRP). Overzeese gebiedenGaston Defferre (soc.). Sociale zaken Albert Gazier (soc.). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, J°'ln Foster Dulles, heeft gisteravond in een rede voor de „Foreign Policy Association" te New-York verklaard, dat nationalistisch China niet nog meer strategische posities, gelegen onder liet Chinese vasteland, dient prijs te geven aan de communisten. Zonder de eilanden Quemoy en Matsoe met name te noemen, zei de minister: „Er is geopperd dat nationalistisch China de kustp0sities, die de communisten nodig hebben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen, dienen op te g«ven. Het is twijfelachtig of dit dienstig zou zjjn voor de zaak van de vrede of voor de zaak van de vrijheid. De communisten, die de vijandelijkheden in dit gebied zijn begonnen, hebben al aan gekondigd, dat zij van plan zijn Formosa met geweld te veroveren. Als de nationalisten dit nu gemakkelijker maken, zullen de cornmunisten dan minder daartoe geneigd zijn? Ik betwijfel het". De minister zeide voorts, dat de V.S. niet verplicht of van plan zijn de betrok ken posities als zodanig te verdedigen, (de minister legde de nadruk op de woor den „als zodanig") De bedoeling is, te verzekeren, dat Formosa en de Pesca dores niet door de communisten worden veroverd, zo zei hij. In dit verband wees Dulles op de her haalde verklaringen van de premier van communistisch China, de heer Tsjoe en Lai, dat Formosa ten koste van iedere prijs veroverd dient te worden. Dulles betoogde, dat de communisten de eilan den onder de kust beschouwen als een eerste middel tot dit doel. „Juist omdat de Chinese communis ten de eilanden onder de kust als een vitale schakel zien voor een aanval op Formosa, heeft president Eisenhower in zijn boodschap aan het Congres ge zegd, dat de V.S. „gedwongen" zijn re kening te houden met de „nauw ver wante posities". Dulles sprak voorts over de mogelijk heid, dat de Chinese communisten vaar wel zeggen aan gewelddadige middelen ter bereiking van hun oogmerken. Wij hopen oprecht', zo zei hij, .dat de' communisten de uitnodiging van de Veiligheidsraad tot bespreking van een staking van het vuren alsnog zullen aan nemen". Men moet evenwel niet denken, dat vrede en veiligheid zullen worden gediend als wij eenzijdig concessies aan de com munisten blijven doen. „Bovendien; als de met-communistische landen in bepaalde delen van de wereld ooit het gevoel krijgen, <jat hun Weste lijke bondgenoten geneigd zijn, zich te rug te trekken zodra de communisten de vrede bedreigen, dan kan het gehele ge bied spoedig onverdedigbaar worden", zo voegde Dulles hier toe. Tenslotte sprak Dulles nog over de mutaties, die een vorige week in het Kremlin hebben plaats gevonden. Hij noemde dit „een buitengewoon vertoon van despotische verwarring". Hij sprak, in dit verband van „een principieel politiek verschil" tussen hen, die allereerst bedacht zijn op het welzijn, de veiligheid en de grootheid van de Sovjet-Unie en haar bevolking, en dege nen, die Rusland en zijn bewoners in de eerste plaats zien als een werktuig van het internationale communisme. „Als de eerste groep de overhand krijgt, kan er een basis zijn voor onderhande lingen tussen de V.S. en „het nieuwe" Rusland en dan kan wellicht de histori sche vriendschap tussen beide landen weer tot leven worden gewekt", aldus minister Dulles. Nog steeds wordt met man en macht in de Appenijnen gezocht naar het Sabena- toestel, dat sinds Zondag j.l. vermist wordt. Gisteren is een patrouille skilopers er in geslaagd de door een opsporingsvliegtuig aangeduide plaats op de berg Vettore te bereiken, doch er werden geen wrakstuk ken gevonden. Het bleek, dat de piloot een houten hut, een paar rotsblokken en boom stronken had aangezien voor resten van een verongelukt vliegtuig. De opsporingsvliegtuigen moesten gis termiddag om 12 uur naar hun basis te rugkeren vanwege het slechte zicht. te lokken, om socialisten en MRP weer te doen uiteenvallen. Het meest ernstige ge vaar voor het ministerie is echter de on zekerheid van de steun, die de Gaullisten het kunnen geven. Wat zal hun houding zijn als de Senaat een nieuwe behandeling van de verdragen van Parijs in de Kamer nodig maakt? In dit geval dreigt de meerderheid ook in een minderheid te veranderen. De heer Pineau heeft zijn ministerie zo groot mogelijk gemaakt: tien socialis ten, negen M.R.P., 9 radicalen, 4 U.D.S.R. en 5 Gaullisten, maar geen der deelne mende partijen uitgezonderd de M.R.P., of zij zijn inwendig scherp verdeeld. De M.R.P. kan haar invloed geducht doen voelen. De vooruitzichten voor het nieu we ministerie, dat door zijn samenstel ling gunstig kan Zijn voor de Europese integratiepolitiek, zijn dan ook zo zwak, dat de heer Mendès-France, wiens poli tiek het ministerie heet voort te zetten, zich niet heeft laten overhalen vice-pre- mier te worden. De M.R.P. riskeert in de combinatie niet veel, aangezien zij het lot van het ministerie'in handen heeft. Het eerste punt, waarop het ministerie aan de tand zal worden gevoeld is de Tunesische kwestie. Voorts de ratificatie van de Parijse overeenkomsten. Dan de economische plannen van de heer Pineau, die zodanig opgeschroefd zijn, dat belas tingverhogingen en het vooruitzicht van inflatie in het verschiet liggen. Mogeljjk wordt het ministerie in de Kamer, die tot alles in staat is, triomfaal binnengehaald, doch wij verwachten nu reeds niet, dat het veel meer zal kunnen dan het bestaan enige tijd te rekken daar de ratificatie der Parijse verdragen en een accoord met Tunesië tot elke prijs moeten worden binnengehaald. De ministerslijst, die wij elders publi ceerden, wordt eerst officieel als de af kondiging in de Kamer heeft plaats ge had en zij is eerst van waarde ais de heer Pineau de investituur heeft ver kregen. Tot zolang blijft de Hjst een mogelijke. Oostduitse autoriteiten hebben gisteren ochtend twee Nederlanders over de West- duitse grens gezet. De Nederlanders be hoorden tot een groep van acht mannen, die wegens onrechtmatige grensoverschrij ding in Oost-Duitsland waren ge arresteerd. Boven: Deze foto werd moment dat de Roemee faires in Bern, Emerie een kleine jongen over ligheid brengt. In de ziet men andere leden eveneens op weg naar J gemaakt op het nse Chargé d'Af- Stoffel, zich met een muur in vei- raamopeningen van de legatie de vrijheid Onder: Een ijverige persfotograaf in Bern slaagde erin om deze opname te maken van een van de uitgeweken Roe menen, die zich hebben meester gemaakt van de Roemeense legatie. De foto werd genomen op 't moment, dat de man zich even vertoonde op een van de balcons van het gebouw. Het gelaat van de ver zetsstrijder gaat, zoals men ziet, schuil achter een geheimzinnig zwart masker. Een sociale ambtenaar heeft te Krugers- dorp voor een rechtbank verklaard dat er zo hooglopende wrijving tussen jonge Duitse immigranten en Afrikaanse jonge lieden bestaat, dat zij iedere gelegenheid aangrijpen „om elkaar naar de keel te vliegen". Er was wrijving ontstaan, omdat de Duitse immigranten zich niet hielden aan de „code" van Zuid-Afrika onder meer doordat zij omgaan met gekleurde leden van de andere sexe. De sociale ambtenaar, 'n vooraanstaand man in Krugersdorp, zeide, dat het con flict zich niet slechts tot de goudmijnen van Krugersdorp beperkte, doch uitgroei* de tot epn internationale zaak, daar in Duitse bladen artikelen waren verschenen over de „onrechtvaardige behandeling", die deze immigranten te beurt viel. Ook Westduitse consulaire ambtenaren hadden de zaak besproken met Zuidafrikaanse politie-autoriteiten. Door de rechtbank werden overigens twee jonge Zuidafrikaanders tot 5 roede slagen veroordeeld wegens het aanvallen van een jonge Duitse immigrant.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1