Nieuwe onderwijsvormen: M. A. V. O. en H. A. V. O. Minister Cals: salarisherziening U.L.O. is gunstige overweging L. A. V. 0.. I Min. Zijlstra gaat enkele melk- saneringsbepalingen schrappen Groot-Brittannië gaat water- JNiet stofbom voor militair, produceren doch voor PINEAU naar nationale VERGADERING ■sarrass. diplomatiek gebruik" Onenigheid over het lot van zevenjarig prinsje r Meer H-bommen in productie om vrede te verzekeren in Reeds meer dan twaalfhonderd aan meldingen voor spoedopleiding "'■dm DOMÏNICI'S CASSATIEBEROEP VERWORPEN hu aan guillotine te ontkomen rest hem nog slechts het gratieverzoek Twee meisjes stierven aan nekkramp Schoolmelkpri j s Wie is opvolger van de Sjah? Vrijdag 18 Februari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mgr Op de Coiii tele grafeert aan kardinaal Van Roey |l Blijde gebeurtenis in Luxemburgs Kroon prinselijk gezin Synthetische diamanten gefabriceerd Voordelen van sanering ook voor consument Zwitserland levert niet uit Moeder wil niet haar kind naar Frankrijk WEERBERICHT Onderwijzerstekoi t Daarna kwam het overheersende pro bleem van het onderwi.izerstekurt aan do orde. Wij hebben daarover reeds herhaa. delijk geschreven naar aanleiding van dt eerste nota. Nu deelde de minister dan mede. dat op Ifi Januari de vacatures voor het verplichte personeel mei meet waren dan 88 tegen verleden iaar 172 Leerlingen schaal Geen hal ft im e-sxsteem v-%ffm t|if Lijdensmeditaties 1955 Pater Ricfuet in Notre-Dame KEUZE UIT DRIE MEEK- SLIJTERS Niet meer dan krappe meerderheid te verwachten Labours vóór H-boin- productie Kleuterschool in Assen «resloten De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met paatselijk enkele sneeuwbuien. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Vannacht en morgenoch tend matige tot strenge vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zaterdag 19 Februari. Zon op 7.52 uur, onder 18.02 uur; Maan op 6.05 uur, onder 14.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN 's-GRAVENHAGE, 17 Februari 1955. Wat de wettelijke voorzieningen betreft, waarop door de Tweede Kamer bij de algemene beschou wingen was aangedrongen, stelde minister Cals bij zijn antwoord, dat hij hedenmiddag aanving, het kleuteronderwijs, waarvoor een wetsontwerp dezer dagen is ingediend, voorop. Het gaat hier echter om de onderwijsvoorzieningen in het geheel. Deze zijn zó veelomvattend, dat er van meer dan één zijde was aangedrongen op continuering van de functie van minister van Onderwijs, fn politicis, zei minister Cals nu, is daarop echter niet te rekenen. Wat een minister van Onderwijs dus kan doen is de voor waarden scheppen voor een voortzetting van een be leid en daarom is het nodig te gaan in de richting van een wetgeving, en wel van een raamwetgeving, waarin bet hele onderwijsbestel soepel zou kunnen worden samengevat. En toen kwam hij dan tot de mededeling, dat mor gen reeds bij de Kamer een nieuwe onderwijsnota, ten vervolge op de onderwijsnota Rutten, bij de Ka mer zou worden ingediend, waarin na het basis-onder wijs een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen zou worden uiteengezet, zodat men daamee doelge richt zou kunnen werken. Het is nu immers zo, dat bijvoorbeeld van bet V.G.L.O. niets terecht komt. omdat daarvoor geen voorzieningen zijn. Het U.L.O. zweeft tussen bet L.O. en bet M.O. in. De minister Van Onderwijs deelde nu mede. dat hij in deze nota Kamer hadden aangedrongen op meer geld en meer voortvarendheid. Men blijft dan natuurlij'; nog zitten met de veel te hoge klassen en daar sprak de minister later over, toen hij de maatrege len besprak, die hij in zijn nota had voor uitging van het standpunt drie vormen van onderwijs te scheppen, namelijk: na liet Lager Onderwijs het L.A.V.O. (Lager Algemeen Voortgezet Onderwijs) M.A.V.O. (Middelbaar Algemeen Voortgezet Onder wijs) en H.A.V.O. (Hoger Algemeen Voortgezet On derwijs). Onder het L.A.V.O. zou dan waarschijnlijk vallen het huidige V.G.L.O., onder M.A.V.O. de hui dige U.L.O. en M.M.S. en onder H.A.V.O. het overige middelbaar onderwijs als H.B.S., lycea en gymnasia Het was de bedoeling van de minister de nota, die morgen dus reeds bij de Kamer zal worden ingediend, als basis te doen dienen voor een bespreking, die richtlijnen zou moeten opleveren voor het algemeen voortgezet onderwijs. Hel was zijn plan 0111 een wet op het Algemeen Voortgezet Onderwijs zo spoedig mogelijk hij de Kamer in te dienen. Dit is een verheugende stap. Het was reeds hekend. dat de tweede onderwijsnota in de maak was, maar men had in het algemeen nog niet in de huidige troubles de verwachting kunnen koesteren, dal de minister reeds met een dergelijk omlijnd plan zou komen, waarop kan worden voortgewerkt. Vervolgens deelde de minister mede. dat hij morgen tevens een nota zou indienen bij de Kamer over lie' Lagei en Middelbaar-Technisch Onderwijs. En ten slotte zegde hij nog een nota toe over 1 Ie lichamelijke opvoeding, waar de heer Van Sleen (P.v.d.A.) naar had gevraagd, maar deze nota werd in de I weede spraken, volgens de universiteiten voor de onderwijzers maar op een klein kiertje open te zetten- Belangrijke mededelingen deed minis ter Cals ten aanzien van het derde punt: de salariëring. De voorstellen van het A.N-O.F. dienaangaande zouden het re geringsbeleid te dien aanzien hebben doorkruist. De herziening van de salaris sen bij het U.L.O. was bij de regering in gunstige overweging. Voor de onder wijzerssalarissen was nu het overleg gaande. De eerste vergadering was ge houden en er zou spoed worden betracht. In die eerste vergadering had de A-N.O. F. een nadere toelichting gegeven op haar voorstellen. Vast stond, dat eerst de actcnbctoning en de hoofdenmarge aan de orde zouden worden gesteld. Omle rwijsnota, iiunistei reed? Minister Cals begon met te antwoorden op de algemene critiek, welke op zijn beleid was geuit. Men kan niet, zei hij. direct in het begin alle vraagstukken vol doende peilen. Een studie van twee jaar op de wetsontwerpen, die er lagen is zeker niet te lang en de tijd, die een wijziging van het wetsontwerp op het kleuteronder wijs heeft gekost is zeker de moeite waard fieweest. Moest men nu tevreden zijn over het temp01 Neen- Maar men moet zich wei Vinneren dat dit ook niet altijd mogelijk geweest. Men had enkele jaren geleden ^eerst de rem v?n de fmanciele be cking de kantelmg des tijds. had de heer Lemaire (K.N-P-' he' nog diezelfde !£'ddag genoemd. DeL onde™ijsvernieu- moet groeien- Twee jaar geleden er nog de vei"delin8 der armoede, waaraan de heer Peters had herinnerd. -' Waren de <»evoeliëe aajd van de ma- erie- de tijdsomstandigheden en de om- VanS van hel departeirienl- D'1 laatste deed de minister dan zegge"- dat de constellatie van het denartement moest worden ver stevigd' er moest v°or h" herwijs meer geld komen en voor het departement meer topfunctionarissen- Maar tegelijk met deze wensen hh vestigde er de aandacht op - had de Eerste Kamer bij de algemene beschouwingen deze week een beperking «vingen yan pe( aantal amb- tennardenbepfeVit.nH:nndat was Sfschied door ëGestverwanten van hen, die in deze De Belgische schoolstrijd De Raad van het Internationaal Bureau V00r het Katholiek Onderwijs, die giste- yn te Brusse] heeft vergaderd heeft as-i Etn kardinaal Van Roey, primaat van e §!ë- een telegram gezonden, waarin de Raad zijn bewondering uitspreekt voor de houding van net episcopaat in de school strijd en voor de vastberadenheid, waar mede de Belgische bisschoppen stelling hebben genomen ter verdediging van het katholiek onderwijs. Het telegram was getekend door de voorzitter van de Raad. mgr mr F Op de Coul. directeur van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding 1= Den Haag. In het telegram wordt het herder'ijs schrijven van de gezamenlijke Belgische bisschoppen van 11 Februari jl. over d; schoolpolitiek van de regering een docu ment genoemd, dat „met kracht en waa-- digheid" de katholieken er aan herinner*, dat zij hun kinderen een onderricht moe (en doen geven, dat in oversteenstemming 's met het geloof en de traditie. waarover wij aangekondigd. gesteld ter opheffing van dit tekort. Nu had de communistische heet Gortzak staan schetteren over klassen en hele scholen die naar huis /.ouden /i.in gestuurd of ge sloten. zouden zijn Hei was in werkelijk heid zo dai alle kinderen ortderwi.s kre gen maat in te grote klassen En toen ging minister Cals de maatregelen na die hij in zijn tweede nota had aangegeven en waarmee de Kamer goeddeels had inge stemd Deze maatregelen betroffen de nieuwe inderwijzersople-ding, die in ieder geval moest doorgaan- waarom hij ook gekant was tegen opschorting van de derde leer- nring. Het aantrekkelijk maken van het onderwijzersambt lag vervolgens in de mogelijkheid tot het afleggen van univer sitaire examens. Dienaangaande, deelde hij mede, dat er nog overleg moest worden gepleegd met de rectores magnifici. maai dat het zeker niet zijn bedoeling was de Voor de verlaging van de leerlingen- schaal waren de voorstellen van het A.N. O.F. zeer aanlokkelijk, maar, zoals de A.N O F in haar rapport zelf had gesteld, men kan geen ijzer met handen breken. Gaat men van deze voorstellen uit, dan heeft men reeds in 1957 2500 en in 1962 12000 onderwijzers meer nodig, ongerekend dan nog het tekort in '57 van 2100. Dit beleid zal moeilijk blijven. Bij een omslaan van de conjunctuur komen er bij een af stoten van het bedrijfsleven duizenden personen vrij met een onderwijzersdiploma in de hand en de tienduizend werkloze onderwijzers van vroeger zullen dan nog worden overtroffen. Wat de spreiding van de kweekscholen betreft was de minister nog niet over tuigd, dat er meer zouden moeten worden opgericht, al is ook de huidige spreiding niet geheel juist. Er komt echter alweer een nota om een juist oordeel over deze materie te bevorderen. De minister wiis wel voor een uitbreiding van de adoptie en de parallelklassen. Voor de begroting van 1956 stond voor deze scholen een subsidié op het programma Wat de spoedopleiding betreft achtte minister Cals het denkbeeld van mevr Fortanier-de Wit om deze mensen klaai te maken voor de nieuwe acte onuitvoer baar. Zij zi.in vrijgesteld van Frans. Duits. Engels en Wiskunde maar zouden in het gedrang komen met het practische werk Intussen had het aantal gegadigden dat op ongeveer 700 was geschat, de 1200 reeds overschreden. Over de positie van de gehuwde onder wijzeres, die weer wordt ingeschakeld in het onderwijzersarnbt. zei minister Cals. dat de Kamer zich hierover kon uitspreken bij de behandeling van het wetsontwerp cp het kleuteronderwijs Tegen het plan Van det Zwet om een klas. de laagste, van het L.O. naar het kleuteronderwijs over te hevelen bestonden bezwaren Hij wilde zich echtei nog niet definitief daar over uitspreken. Bezwaren had hij t>ok tegen het half time-s.yst.eem van de heer Tilanus, dat een te grote belasting zou betekenen voor de leerkrachten, zoals een proef had uitge wezen- Mevr. Heroma-Meilink (P. v. d. A dreigde met een motie, als de minister geen positieve toezeggingen zou doen in zake leerplichtverlenging voor 14-jarige meisjes die immers dan nog niet naar de fabriek mogen. Bij de sprekers, die in het begin var, de middag nog het woord hadden gevoero was ook de heer Engelbertink (K.V.P.), die een lans brak voor de oprichting van een R.K M.T.S. in Maastricht. Deze had daar geen plaatselijk aspect, omdat Maas tricht een zeer belangrijk centrum was in de industrie In dit geïndustrialiseerde ge bied waren enige vormen van middelbaar technisch onderwijs noodzakelijk. Hij was verbaasd, dat de staatssecreta ris de subsidie-aanvrage zonder meer had afgewezen en wel omdat er geen tijd was geweest voor een goede oordeelsvorming. Hij vroeg daarom naar een sociologisch onderzoek en naar de mening van het Pro vinciaal Bestuur. De staatssecretaris zou dan zien wat de verlangens waren van ouders en industrie. De minister van Onderwijs zal morgen zijn rede voortzetten, waarna nog mej. De Waal aan het woord zal komen. F. S. De regeringen van Nieuw-Zeeland en Australië hebben het Zuid-Oostaziatische verdedigingsverdrag (SEATO) geratifi ceerd. De ratificatiedocumenten zijn naar Manilla gezonden, waar zij officieel zullen worden gedeponeerd voor de opening van de SEATO-conferentie op 23 Februari te Bangkok. - tT ft ■r.S.a&f Op de Merwedebrug te Amsterdam ge raakte Donderdagmiddag een, uit de richting Amsterdam komende, Volks wagen aan het slippen door de gladheid van het met sneeuw bedekte brugdek, met het gevolg, dat de auto aan de lin kerzijde van de rijweg terecht kwam. Uit de tegenovergestelde lichting naderde op dat, moment een uit Bussum komende andere personenwagenwaarvan de be stuurderondanks vertwijfelde pogingen een botsing niet meer kon voorkomen. De bestuurder van de Volkswagen liep bij de botsing vermoedelijk een heup fractuur op en moest naar een van de Amsterdamse ziekenhuizen {oorden over gebracht. Tver inzittenden van de andere auto liepen lichte verwondingen op. De foto geeft een beeld van de aangerichte schade. Prinses Josephine-Charlotte van Lu xemburg verwacht in April een tweede kindje, zo werd gisteren officieel in Luxemburg bekend gemaakt. De prinses is de vrouw van kroonprins Jean van Luxemburg en de zuster van de Belgische Koning. Ruim een jaar geleden kreeg zij een dochtertje. Voor de tweede achtereenvolgende maai zal pater Ch. Riquet S.J. de lijdens meditaties houden in de Nötre-Dame te Parijs. Pater Riquet zal zijn vasten-predika- ties, die hij houdt onder de titel „De Kerk, Vrijheid der Wereld" op Zondag 27 Februari beginnen, aldus meldt AFP uit Parijs. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" is de „General Electric Com pany" er in geslaagd synthetische diaman ten te fabriceren die echter nog buiten gewoon klein zijn De grootste heeft een doorsnede van minder dan twee millime-, ter en weegt ééntiende karaat. De geleer den zi.in hiermede geslaagd in een taak, waar men zich reeds 125 jaar mee heeft beziggehouden. De gefabriceerde diaman ten zijn zo hard. dat men er natuurdia- manten mee kan beschadigen. Bij de fabricage van de synthetische dia manten wordt begonnen met een pil van een zwart koolhoudend mengsel, waar schijnlijk hoofdzakelijk graniet. In een grote pers wordt deze pil vervolgens bloot gesteld aan een druk. gelijk aan die, walkl op ongeveer 385 kilometer onder het aard oppervlak bestaat. Tegelijkertijd wordt de substantie verhit tot meer dan 2765 graden Celsius. Zestien uur later wordt de ver hitting stopgezet en de druk weggenomen In de substantie bevinden zich dan dia manten blauwe zwarte, geelachtige en zelfs zuiver witte. De minister van Economische Zaken prof clr J. Zijlstra, heeft uit bet oogpunt van algemeen belang overwegend bezwaar tegen een aantal bepalingen, die in enkele mclksaneringsregelingen voorkomen. Hij is voornemens deze bepalingen onverbir* dend te verklaren op grond van de hem daartoe bij artikel 6 van het Kartelbesloit toegekende bevoegdheid. Verwacht wordt dat de maatregelen van minister Zijlstra in de Staatscourant van 2 of 3 Maart zul len worden gepubliceerd. Minister Zijlstra heeft kortgeleden in een brief aan de commissie ad hoe sane ring van de melkslijtersbonden mede gedeeld, dat de commissie-bedrijfsregelin gen aan de minister voor de P B O. ;n aan hem een advies heeft uitgebracht in zake de haar voorgelegde vraag, of het wenselijk is het Karielbesiuit toe te pas sen op één of meer bepalingen, voor komende in tal van melksaneritlgsregelin- gen Na kennisneming van dit advies heef', minister Zijlstra overleg gepleegd met zijn ambtgenoten van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening- en-Voor' d" P B O. De bewindsman is tenslotte toi de conclusie gekomen, dat hij uit het oogpunt var. al gemeen belang overwegend bezwaar heefi tegen een aantal bepalingen die in var- schillende melksaneringsregelmgen voor komen. Hij wenst deze onverbindend ts verklaren. Het betreft hier o.a. de bepaling, dat per wijk of sector slechts één slijter werkzaam is en de verbruiker slechts door bem ci- Ten huize van de Belgische Ambassa deur te Den Haag, de heer E. Graeffe zijn gisteren Belgische onderscheidingen uitgereikt aan de Nederlandse oud-com mandanten van de K'orea-detachementen. Zij werden begiftigd met het officiers kruis in de Orde van de Kroon met de Palm en het Oorlogskruis 191,0 met de Palm. Van links naar rechts: Buit -Kol. KnuistLuit.-Kol SchilnrroórtBuit-Kol. Èekhout. Luit.-Kol. Christen en me vrouw Den Ouden, die posthvum de onderscheiding ontving uit handen van de Belgische ambassadeur. Geheel rechts de Staatssecretaris van Oorlog mr Kra nenburg: Het Hof van cassatie te Parijs heeft het beroep verworpen van d" 77. jarige Ga-ton Dominici die zoals bekend vorig iaar ter dood werd veroordeeld op besojiqldi ging van moord op het echtpaar Drum mond en hun elfjarig dochtertje Etisa beth Men verwacht evenwel, dal toch nog een nieuw onderzoek naar de moorden zal worden ingesteld De advocaat van Dominici had het cas satie-beroep gebaseerd op beweerde on regelmatigheden in de procedure bij het eerste proce». Zo verklaarde hij, dat het publiek voor het overvolle gerechtsgebouw te Digne indertijd het requisitoir van de aanklager had kunnen horen, omdat dit via een geluidswagen was uitgezonden Wellicht hadden, zo meende de advocaat de juryleden zich laten beïnvloeden Zwitserland zal dc anti-communisten die deze week het Roemeense gezantschap te Bern gewapenderhand hebben bezet, niet uitleveren, aldus is hedenmiddag of ficieel te Bern bekend gemaakt. -™ t/a nrorltipprpn TTp PTT (Telefonisch van onze t)e heer Pineau gaat hedennV -''V" met ztin ministcrslvjst „aar de nHii ,g Vergadering. Tot het laatste ogenb k"zh de uiteindelijke samenstelling van dié ljjst onzeker blijven, vooral wegens de felle oppositie, die cr bestaat tegen de aanwezigheid van de socialist Savary, die door de heer Pineau als staatssecretaris voor Tunesische en Marokkaanse zaken is gedacht. De heer Savary is bekend om zijn nationalistische aspiraties in Noord- Afrika en is het vrijwel eens met de Tu nesische Neo Destour. De kansen voor het welslagen van de heer Pineau hangen volledig af van de vraag in hoeverre verschillende gematig den, een aantal radicalen en een aantal leden van de UDSR in plaats van tegen te stemmen zich zullen onthouden, waar door het aantal tegen-stemmers, die de lieer Pineau zouden kunnen doen strui kelen, kan worden verminderd. Over het ^gSemeen verwacht men niet meer dan stemmen voor een k^binet-Pineau. ®'j. de moeilijkheid om een minister nMiJH: f te vinden heeft de heer Pi- kii'„„.p va» rekening een oplossing Schuman "?^en' .doordat de heer Robert premier minister van staat en vicc- justitie blj'té°nemeèn.ilIend iS 8CWeeSt er De Britse regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat Groot- Rrittannië de waterstofbom zal gaan vervaardigen. In een witboek over de Britse defensie werd verklaard, dat Groot Brittannië in staat is om „thermo-nueleaire" (waterstof-) wapens te vervaardigen, en dat de regering, na ampel beraad over a] de mogelijke gevolgen van deze stap, gemeend heelt, dal bet haar plicht is over te gaan tot ontwikkeling en productie dezer wapens. „Als bet Westen niet ten volle gebruik maakt van 'b' mogelijkheden die ons bier ter beschikking staan, kan Europa moeilijk gevrijwaard blijven voor invasie en bezetting'zo zegt bet witboek. Over het Britse-H-bomprogram worden geen verdere bijzonderheden verstrekt Ook over het tijdstip waarop de eerste lijk met zich zou brengen bom beproefd zal worden, wordt geen uitsluitsel gegeven. Enige tijd geleden deden onder ge leerden geruchten de ronde, dat Enge land een nieuw soort H-bom ontwik kelt, eenvoudiger en goedkoper te ver vaardigen dan de Amerikaanse bom Functionarissen wilden hierop gister avond geen commentaar leveren of meedelen, of de Britse H-bom reeds bestaat of nog in het ontwikkelings stadium verkeert. In het witboek wordt hef duidelijk ge maakt, dat Engeland in geval van oor log niet zal aarzelen atoomwapens te ge bruiken. In dit verband wordt gezegd, dat als het er op aankomt, de meeste men sen wel van oordeel zullen zijn. dat het beter is de verwoestende krachten van deze wapens onder de ogen te zien dan zich te moeten buigen voor het militante, communisme, met de nationale en indi viduele vernedering, die dit onvermijde- De Britse regering deelde voort; mede, dat zij naar schatting 1.537.200 000 pond sterling (ruim 16 milliard gul den) aan dp landsverdediging zal be steden in het belastingjaar 1955/56. Dit is 102.700.000 pond (bijna 1.2 mil liard gulden) minder dan de ocgroting voor het lopende belastingjaar. Op 1 April 1956 zal de militaire sterk te ongeveer 788.000 man zijn. Dit is 35.300 man minder dan het geschatte cijfer voor het lopende jaar. Men verwacht, dat alléén enkele pa cifistische of uiterst linkse leden der La- bouw-oppositie zullen protesteren tegen de beslissing der regering om de H-bom te produceren. De grote meerderheid van de Labout-fractie in 't Lagerhuis cn alle conservatieve fractieleden zijn van me ning, dat de Britse regering door aan te kondigen dat zij dit wapen zal gaan ver vaardigen, zich heeft losgemaakt van haar afhankelijkheid van de V.S. waar het dit gebied betreft. De heer James Callaghan, oud-minis ter en lid van het (Labour-) „schaduwka binet" verklaarde gisteravond tegenover een verslaggever van het A.F.P., dat hij in het geheel niet verbaasd is over de beslissing der regering om de H-bom te produceren. „Dit is veeleer een diploma tiek dan een militair besluit", zo zei hij „Indien wij wensen dat Groot Brittanië recht van spreken heeft tegenover de grn te landen, dan moeten wij over dit wa pen beschikken, niet om het te gebruiken, doch om te kunnen onderhandelen". De heer Noel Baker, oud-minister in de Labour-regering, was van oordeel, da: de Labour-partij „zich met kan verzetten tegen het vervaardigen van de waterstof bom". Hij beklemtoonde evenwel, dat de Britse regering in de betreffende subcom missie moet blijven streven naar ont wapening. tn de Britse pers werd hedenmorgen trote aandacht besteed aan het rege ringsbesluit om de waterstofbom te gaan vervaardigen. Alle oladen steunen het, hoewel de liberalp „Manchester Guar dian" het betreurt, dat Groot-Brittannië wegens gebrek aan samenwerking met dp V. S op atoomgebied, reusachtige sommen gelds. materiaal en moeiten moet besteden om het Amerikaanse on derzoek op het gebied van de waterstof bom te dupliceren Voorts verklaart het blad. dat het besluit van de regering „ook belangrijk is wegens het betreu renswaardige feit. dat de Amerikaanse regering grotere aandacht besteedt aan het Britsp standpunt op politiek terrein, nu wij onze eigen atoomwapens bezit ten". door het gepraat van vrienden en beken den, die op deze manièt het requisitoir -ïllen hadden kunnen Horen De advocaat-generaal bij het Hof van cassatie antwoordde hierop dat de pro cureur-generaal in Qignp indertijd zijn requisitoir voor .een m crufoon had moe ten uitspreken ómdat hij zich anders ten gevolge van heesheid niet voor de jury verstaanbaar had kunnen maken. Per ongeluk was het gesprokene echter ook buiten het gehouw uitgezonden, doch di! was. niet de schuld van de rechter ge weest. Een ander bezwaar van de advocaat was dat de familieleden van Dominici, die ge tuigden zonder de eed te hebben afge legd. z.i. niet gehoord hadden mogen wor den. De advocaat-generaal verklaarde ten slotte, dat een nieuw onderzoek naar de moorden niet zal worden belemmerd. .In dien er nieuwe feiten worden ontdekt zal het Hof gaarne een verzoek voor eeo nieuw proces in behandeling nemen", zo voegde hij hieraan toe. Indien zulk een nieuwe behandeling echter niet meer plaats vindt, dan is de enige mogelijkheid voor Dominici om aan guillotine te ontkomen een gratieverzoek in te dienen. Dominici zal in geen geval binnen vier öf zes maanden worden terechtgesteld deling van de regelings- of saneringscom missie een andere slijter kan worden aan gewezen. De minister meent dat in je regel een vrije keuze uit drie slijters ge laten zal moeten worden. Slechts in bij zondere gevallen en onder bijzondere waarborgen acht hij het aanvaardbaar, ost een saneringsregeling uitzonderingen cp deze regel mogelijk maakt. Minister Zjjlstra acht het noodzakelijk, dat gewaarborgd wordt dat 6e vrucht'-u van de verkregen rationalisatie van hft distributie-apparaat in de vorm van kos tenverlaging niet alleen aan de samen werkende slijters, doch tevens aan de ai- nemers ten goede komen. De bewindsman meent, dat verwacht mag worden dat reeds op korte termijn tenminste 50 pro cent van de verkregen kostenbesparing wordt doorgegeven aan het publiek. (Van onze correspondent). In het uit elf personen bestaande gezin W. te Assen heeft zich een geval van nek kramp voorgedaan, als gevolg waarvan gisteren twee kinderen ziin overleden. De moeder, een enkele maanden oude baby en twee andere meisjes zijn daarna onmid dellijk naar het ziekenhuis overgebracht. De R. K. kleuterschool, waar een der overleden meisjes school ging, is voorlopig uit voorzorg tot Maandag 28 Februari a.s. gesloten De inspecteur van het L. O. in de inspectie Assen en de inspecteur van de Volksgezondheid overwegen dnoodza kelijkheid om nog meer scholen te sluiten. De beide overleden meisjes, de vierja rige Elly en de tweejarige Peggv, kwa men Woensdagavond met 'waie hoofdpijn thuis. Diep in de nacht overleed F.llv waarop Peggv naai hei ziekenhuis werd overgebracht. Zij stierf 's morgens vroeg. Hoewel de oorzaak van de ziekte nog niet definitief kon worden vastgesteld neemt de behandelende specialist aan. dat het nekkramp is geweest,. De moeder en de babv. die reeds enkele dagen ziek waren, werden in de loop van de dag opgenomen, terwijl daarna nog twee meisies resp. drie en zes iaar oud naar het ziekenhuis wer den overgebracht. Zij bleken echter griep te hebben. De minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft od vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Lips- Odinot (C.P.N betreffende de in verschil lende gemeenten verhoogde prijs van de schooimetk geantwoord, dat het juist is, dat als gevolg van de prijsverhoging van de consumptiemelk ook de orijs van de schoolmelk moest stiigen en dat bekend is, dat de gezondheidstoestand van vele schoolkinderen te wensen over laat waar door het drinken van melk op schoot een belangrijke factor is Een verminderd gebruik van schoolmelk moet dus zoveel mogelijk worden vermeden. Na overleg werd door het Bedrijfschap voor Zuivel besloten een bedrag beschikbaar te stellen waardoor de prijsverhoging van de schoolmelk gedurende enkele maanden kan worden opgevangen lotussen wordt in hevopgde kringen overwogen op welke wijze nadien de schoolmelkvoorziening in stand zal kunnen worden gehouden. Dc Italiaanse politie heeft, op verzoek van de Perzische ambassade, de wacht betrokken rond een luxueus Romrins ho tel, waarin een zevenjarig neefje van de S.iah van Perzië, samen net zijn moeder, sinds en .ele dagen verblijft. Over het lot van het zevenjarige prinsje wordt druk onderhandeld door Franse en Perzisch diplomaten en er is zelfs sprake van, dat de Sjah, die na afloop van een reis door de V.S. op het ogenblik te Londen ver toeft. persoonlijk naar Rome zal komen Het jonge prinsje, Ali Patrick, is een zoon van prins Reza Pehlehvi, de broer van dc Sjah. die. zoals men zich zal her inneren. onlangs bij een vli-"rf»ig ,nee- titk om het leven kwam. Prins p~zs erfgenaam en opvolger van de Sjah die zelf geen zoon heeft. Nu er mneilfik heden gerezen over de vraag of dc zeven jarige prins Ali in deze omstandigheden moet beschouwd worden als opvolger van de Sjah. De weduwe van prins Reza is enkele dagen geleden met hagr zoontje te Rome aangekomen. Zij waren onder geleide van een functionaris van het Perzische mini sterie van onderwijs uit Teheran vertrok ken om de jonge prins naar Gstaad in Z'witse* tand te brengen, waar hij op schooi zou gaan. Dv moeilnkheden begonnen toen de moe der, een Frangaise van geboorte, eens- klap.-- besloot met haat kind naar Frank rijk te gaai De Perzen waren het met dat besluit niet eens en de moeder riep daarop de bescherming in van de Franse ambas sade te Rome. die naar het schijnt, offi cieel niet veel kan doen. daar de moe der haar Frans/» naspoort in Teheran heeft moeten achterlaten De weduwe van prins Reza heeft gis teren tegenover journalisten o m. ver klaard dat het tiaar om het ever is of haar zoon al dan niet Sjah wordt. Het belangrijkste voor haar was. dat zij bij hem kon blijven. Zelf was zij van plan geweest hij haar ouders in Frankrijk te gaan wonen en nas toen zij op reis was had zij vernomen dat zij haar zeven-jarige zoon slechts twee maal in de maand kon bezoeken als hij in Zwitserland op school zou gaan. Inmiddels hebben de Italiaanse autori teiten een officiële verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, da» beschermings maatregelen zjjn getroffen, omdat de klei ne prins nog niet meerderjarig is en on der voogdü van de Sjah staat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1