Het aantal niet-n katholieken uitermate groot Ingevolge minder woningbouw Radio-Vaticana over bisschop pelijke verklaring Het wetsontwerp tot tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen Minister Donker komt eindelijk met zijn Memorie van Antwoord te Vlaardingen Vastenbrief 195i) De Schooloorlog in België Zuid-Afrikaanse Mijnbouw in 1954 Psychologische voorwaarden voor de Benelux Episcopaat bezorgd over de toenemende ongodsdienstigheid en geloofsverslapping Dispensatie Onthou dingswet voor reizenden Trekt gemeentebestuur toewijzing weer geheel tot zich financiële positie overheidspersoneel Massale vlucht 11a aardschokken Dr Bannister verwierf William Hyde Prijs Kardinaal Van Roey schrijft bijzondere gebeden voor betere vooruitzichten Bewindsman koestert geen overdreven verwachtingen van gezinsraden Kinderen speelden niet lucifers EDEN IN CAIRO Perzisch prinsje in Genève Eerst spijkers met koppen slaan in Londen! PAGINA 5 In Bisdom Haarlem JAPIE KREEG EEN KLINKENDE ZOEN Pakistani herinnerden zich rampjaar Controle van eigen reacties VOOR DIT JAAR Leidt ontwerp tot moreel gezondere toestanden? Is gezinsraad voor zijn taak berekend? Twee branden te Alphen aan de Rijn Besprekingen met Nasser Oproep tot gebed In afwachting van de beslissing van de Sjah Moskou's plan voor ontwapeningsconferentie Te weinig bemanning op Vickers „Viscount"? FRANSE PILOTEN STAKEN PROF. IR DE VOOIS f MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 Eigen deugdzaam leven moet anderen ten voorbeeld zijn DE AARTSBISSCHOP-COADJUTOR en de bisschoppen van Neder land hebben zich ook dit jaar weer in een Vastenbrief gericht tot de gelovigen. Ditmaal uiten zij hun bezorgdheid over de steeds voortwoe kerende en toenemende ongodsdienstigheid en geloofsverslapping bij de katholieken in ons vaderland. Dit herderlijk schrijven, dat gisteren in alle kerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld, werd voor gelezen, luidt als volgt: ET grote vreugde hebben Wij gezien, hoe Onze gelovigen in het nas gesloten Maria-jaar zich beijverd hebben gevolg te geven aan de oproep van de H. Vader. Zo hopen Wij dat er bü velen iets bereikt is van het geen de H. Vader zelf als een van de eerste doelstellingen van dit Maria-jaar had aangegeven nl. „dat leder met de hulp van Gods genade zijn leven dage lijks meer moge inrichten naar de christelijke geboden; want het geloof zonder de werken is een dood geloof en niemand kan naar behoren iets uitrich: particulieren (d.w.z- in hun particuliere ten voor het welzijn van anderen tenzij woning) dc maaitijd gebruiken, met uit- leven zondering van Goede Vrijdag. Meerdere malen en van verschillende zijden is ons te kennen gegeven, aldus de bisschop, dat het zeer te betreuren was, dat in de nieuwe Vasten- en Onthoudings- wet niet meer was opgenomen de vroeger gegeven dispensatie in de Onthoudingswet ten behoeve van degenen, die op reis zijn- Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft alle gelovigen van zyn bisdom toegestaan, wanneer zft op reis zgn, onver schillig of zbinnen of buiten Nederland vertoeven, op onthoudingsdagen vleesspij- zen te gebruiken, behalve wanneer zij b\j hij eerst door zijn deugdzaam leven voor anderen een voorbeeld is Door een deugdzaam leven voor anderen een voorbeeld zijn' Dat is de apostolische roeping van iedere gelo vige overeenkomstig het woord van Christus zelf: „Gij moet Uw licht voor de mensen laten schijnen, opdat zij Uw uc ---- TT,,, Vader ver- ten behoeve van degenen, d feiten die in de hemel is" (Mt. 5, Immers gebleken is- dat het voor reizenden vaak bezwaarlijk is op onthoudingsdagen een vleesloze maaltijd geserveerd te krij- heeriljken, die in de hemel 16) Deze heilige opdracht geldt in alle omstandigheden. Maar hoe meer wij 7an°°L1IVersgieappIingnavM godsdienstig Wij hebben begrip voor deze bezwaren leven van achteruitgang van geloofs- en wij menen, dat aan deze bezwaren ook be'eving en zelfs van afval van het ge- met in voldoende mate wordt tegemoet ge loof des te meer moeten wij allen ons komen door de in 1950 gegeven richtlijnen beijveren, allereerst door eigen persoon lijke geloofsbeleving, om geloof en chris telijke levenshouding te bewaren bij al degenen die de Voorzienigheid ons op orze levensweg doet ontmoeten. Wie zou niet ernstig bezorgd zijn over de verslapping van godsdienstig leven, die zich in ons vaderland, ook bij de katholieken aftekent. Op allerlei manie ren o-penbaart zich een geest van on godsdienstigheid, een achteruitgang van veloof en geloofsbeleving. Het sterkst komt die geest tot uiting in het feit dat zovele katholieken hun kerkelijke p-lich- ten niet meer waarnemen of daarin ten zeerste zijn verslapt. Dit verschijnsel van toenemende on godsdienstigheid onder de katholieken kan in een kort bestek niet volledig worden beschreven of verklaard. Wij willen in deze Vastenbrief slechts een eenvoudig herderlijk woord daarover tot U richten, opdat wij allen vervuld mogen worden van een heilige aposto lische onrust om het zielenheil van ZO-vele medemensen en om allen aan te sporen om door een persoonlijk en bewust leven naar het geloof een dam op te wei-pen tegen de steeds voort woekerende ongodsdienstigheid en ver- Sl Weliswaar moeten wij God dankbaar zijn, dat er, bijzonder op het platte land, altijd nog streken zijn. waar de katho lieke bevolking trouw blijft vasthouden hieromtrent, aldus mgr Huibers. bewust geloofsleven. Van positieve afval van het geloof kan men vaak niet eens spreken, want een persoonlijk en bewust hebben zij eigenlijk nooit gekend. Al behoeft het niet-practiseren van aanhangen van Christus en Zijn Kerk deze mensen ons vaak niet te verwonde ren, het moet ons wel bezorgd maken. Want ook deze mensen zijn geroepen om deel te hebben, door het geloof, aan de volle rijkdom van Gods genade en Gods liefde. Gods goedheid heeft hen reeds door het Doopsel opgenomen in de Kerk; zij zijn bestemd om als kinderen Gods door het leven te gaan, bewust levend in de stralende goedheid van Gods liefde. In plaats daarvan hebben zij God vergeten, omdat zij nooit geleerd hebben van God te houden. Maar door hun Doopsel zijn zij leden van de Kerk, zoals wij, en heb-bèn zij nog meer dan anderen recht op onze liefde en onze zorg. En daarom mag het ons niet onverschillig laten, dat zij God vergeten en zonder het bewustzijn van Zijn liefde door het leven gaan. Het is onze taak ook aan dit deel van de Kerk de boodschap van het heil te brengen, opdat zij met ons weer deel hebben aan de viering van de heilige Geheimen en met ons het geloof belijden en beleven. Overa.l in de steden wordt, met name onder de maatschappelijk-zwakken, met apostolische liefde en ijver gewerkt door onvermoeide priesters en leken. Met hun klein getal en met de gebrekkige ten dienste staande middelen zijn zij nau welijks opgewassen tegen die taak. Maar in de geest van Paulus maken zij „zich tot slaaf van allen, om er zoveel moge lijk te winnen" (1. Cor. 9, 19). Wij moe ten hun moeizame arbeid steunen met ons gebed, en waar het kan, ook met onze daadwerkelijke hulp. N AAST deze grote groep van gedoop- ten, die nauwelijks bewust gelovig zijn geweest, kent onze katholieke gemeenschap helaas steeds meer men sen, die van huis uit veel meer aan godsdienstig bewustzijn hebben meege kregen, maar toch op een of andere manier van de Kerk vervreemden. Zij hebben, door welke oorzaak ook. het juiste zioht op de Kerk verloren. Zij zijn het meevieren van het H. Misoffer en het ontvangen van de H.H. Sacra menten gaan verwaarlozen, meestal niet ineens, maar langzaam aan zij zijn dorre ledematen van de Kerk geworden, voor wie geloof en godsdienst weinig zin meer hebben. De oorzaken van deze vervreemding van de Kerk, zal men gedeeltelijk in de mens zelf moeten zoeken, gedeeltelijk ook in het geestelijk klimaat, waarin hij leeft en dat door allerlei factoren in en buiten onze katholieke gemeen schap wordt bepaald, mede ook door de onkerkelijkheid en ongodsdienstig heid. die zich in ons vaderland buiten de katholieke gemeenschap aftekent. Het is dan ook meestal niet een enkele oorzaak of aanleiding, waardoor iemand zijn geloof verliest of althans ophoudt te practiseren; meestal werken een ge hele reeks van omstandigheden en be levenissen samen. Het is een lang pro ces dat zich inwendig in de mens afspeelt, maar door allerlei uitwendige omstandigheden wordt beïnvloed. Vaak zal men ergens in dit proces ontdekken, aan de stipte vervulling van de kerke lijke plichten. Wij hopen dat dit uiter lijk bewijs van trouw voortkomt uit een bewust innerlijk beleven van het geloof en uit een persoonlijke behoefte aan contact met God. Want dan alleen zal dit kunnen standhouden. Wü weten echter allen hoe in meer dere steden naast de vele practiserende katholieken het getal van degenen die het vervullen van hun kerkelijke ver plichtingen achterwege laten, onrust- harend groot is geworden. Het aantal gedoopten dat 's Zondags geen contact meer zoekt met God door deel te nemen aan de hernieuwing van het Kruisoffer heeft in sommige steden een percentage bereikt, dat niet veel meer verschilt van hetgeen' wij vroeger tot onze grote ont steltenis vernamen uit grote steden in het buitenland. In andere plaatsen is dit getal wellicht geringer, maar toch groot genoeg om ons diep bezorgd te maken om zoveel geloofsgenoten, bü wie de H. Mis en de Sacramenten in het leven zo bitter weinig te betekenen heb ben. Het lijdt geen twijfel, dat veelal met deze genadebronnen ook Christus Zelf, hun Verlosser en onze Verlosser, en met Christus ook Zijn Vader, hun Vader in de hemel, uit het gezichtsveld van hun leven practisch verdwenen is. Een zeer groot deel van deze niet- practiserende katholieken, Dierbare Ge lovigen, komt voort uit gezinnen, waar de godsdienst, door welke omstandig heden ook, zo goed als geen rol vervult. Om een of andere traditionele reden hecht men er nog waardet a£ar a' kinderen worden gedoopt, ^aar vaak moet men bij het Doopsel aldat er, zonder een bijzondere d d;pn„ti van deze kinderen ^der godsdmnrtig oogpunt met veel zal tere, kathn Ook al bezoeken zij nog wel ae Kd l°- lieke school en ontvangen zij godsüienst- onderricht. het gezin schiet te Korr. geeft hun te weinig steun om te kunnen komen tot een persoonlijk en bewust De leven van wat hun in het godsdienst onderricht werd bijgebracht. Zodra an beleven moeilijk wordt, geven zij net op. Bovendien zijn de maatschappelijke omstandigheden, waarin deze mensen moeten leven, dikwijls van dien aard, dat zij moeilijk kunnen komen tot een Het Gemeentebestuur van Vlaardingen maakt bekend, dat in verband met het toegenomen tekort aan woningen met in gang van heden de richtlijnen inzake het huisvestingsbeleid zijn gewijzigd. Tot nu toe mochten de eigenaren voor 70% van ledigkomende en nieuwe wonin gen zelf candidaten voordragen. Doordat er .minder woningen gereed zijn gekomen dan bij de invoering van deze 70% regeling werd verwacht, ziet het Gemeentebestuur zich helaas genood zaakt, deze regeling in te trekken en zo nodig voor alle woningen zelf candidaten aan te wijzen. Wel zal, evenals in het ver leden, zo mogelijk rekening worden ge houden met de wensen van "de eigenaren. Het ziet er naar uit, dat Vlaardingen weldra in het grote woningtekort zou hebben voorzien. In de jaren 1950 t.m. 1953 werden 1000 woningen met rijks premie per jaar gebouwd. Daardoor werd bereikt, dat het woningtekort per 1 Ja nuari 1954 tot 450 woningen was terug gelopen. Maar het richtcontingent aan Vlaardingen toegewezen voor de jaren 1954 t.m. 1956 betekende een tegenvaller. Het heeft tot gevolg gehad, dat het woningtekort thans weer is opglopen tot ruim 1000 woningen. Zouden hierin opge nomen worden de mensen, die hier wel werken, maar wier gezinn nog elders wonen, alsmede de trouwlustigen, dan kan het totale huidige tekort op 1500 wo ningen worden geraamd. Sinds half October 1954 is er geen nieu we woning meer beschikbaar gekomen. Het aantal woningzoekenden is opgelopen tot 1900, waaronder 600 medisch of sociaal urgente gevallen. Deze laatsten, voorna melijk in samenwoning levend of in du- plexwoningen ondergebracht, moeten op korte termijn worden geholpen. Daarvoor zullen de candidaten van huiseigenaren moeten wijken. Er komen dit jaar welis- De „Katingo", het meer dan 1200 ton metende Panamese vrachtschip, dat twee maanden geleden in een woedende storm gp het Bergense strand werd geworpen, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag eindelijk door vier sleepboten vlot ge trokken en naar Rotterdam overge bracht, waar het schip een grondige revisie in een van de dokken zal onder gaan De foto toont de „Katingo" aan de sleeptrossen van de vier sleepboten op weg naar de Rotterdamse Waalhaven, waar het schip, in afwachting van opne ming in een dok, voorlopig ligplaats koos. waar vrij veel huizen gereed, maar daar bij moet in ogenschouw worden genomen, dat de gemeente aan de industrieën nog een verplichting heeft van 365 woningen en dat op de migratielijst reeds een jaar en langer 250 personen staan ingeschre ven: arbeiders, die hier werken, doch wier gezinnen elders vertoeven Door een en ander heeft de gemeente zich genood zaakt gezien tot de volgende bekendma king: De Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is bij een geweest ter bespreking van de finan ciële positie van het overheids-personeel. Men is nog niet gereed gekomen met het behandelde onderwerp, zodat binnenkort deze besprekingen zullen worden voortge zet. dat die persoon begonnen is niet meer te leven naar hetgeen het geloof hem voorhoudt. Wanneer men niet leeft, zoals men denkt, gaat men tenslotte denken, zoals men leeft. Zo kan men b.v. erva ren. dat het niet onderhouden van de wetten van het christelijk huwelijk in vele gevallen een belangrijke factor is bij verslapping van godsdienstig leven en bij afval van de Kerk. Geloven is een gave Gods, maar het is ook een overgave van de menselijke persoon aan het heil, dat God ons in Christus heeft geopenbaard; iedere mens moet Persoonlijk kiezen en moet persoonlijk God aanhangen. Deze geloofshouding vraagt de inzet van de hele mens. Zij vraagt een grote offervaardigheid. Want zij vraagt van de gelovige mens, dat hij ieder ogenblik van zijn léven bereid is, om zo Aodig eigen wil en verlangens, eigen gemak en eigen inzicht prijs te geven om God te blijven aanhangen. Dat kan alleen, wan neer de mens een diepe waardering in zich draagt voor de grote gaven van het geloof en een offervaardige liefde voor Christus, die uit louter liefde ons het heil gebracht heeft. DIERBARE Gelovigen. Het toe nemen van de ongodsdienstigheid en de geloofsverslapping en het groeiende aantal van niet-practiserende katholieken moet allen met grote be zorgdheid vervullen. Ieder die de Kerk liefheeft, zal er aan willen medewerken om de voortwoekering van de ongods dienstigheid tegen te gaan en om de af gedwaalde^ voor de Kerk te behouden. Wat dan .vóór alles nodig is, is ons eigen persoonlijk voorbeeldig christelijk leven. Vaak is het onze menselijke samen leving, ook onze katholieke samenleving, die het de medemensen moeilijk maakt om trouw te blijven aan geloof en Kerk. Misschien ook zijn wij persoonlijk door ons eigen levensgedrag er schuld aan, dat een of ander van onze broeders en zusters in het geloof van Christus en de Kerk is afgedwaald. In deze heilige Vastentijd willen wij ons voor God verootmoedigen en onze schuld belijden. Waren wij allen betere christenen geweest, had 'ieder van ons persoonlijk beter het ideaal van de Christenmens in zyn ieven laten zien, wij zouden niet alle geloofsverslapping hebben tegengehouden, maar er zou minder ontrouw, minder verslapping en minder afval van de Kerk zijn. Wij wil len er daarom voor zorgen, dat wij nooit door eigen gebrek aan christelijke liefde en christelijke levenshouding onze zwakke broeders ergeren en daardoor afstoten van de Kerk en van de Kerk verwijderd houden. Integendeel, wij willen door het voor beeld van een persoonlijk bewust chris telijk leven een licht worden op de levensweg van anderen. Zoals Wij U aan het begin van deze brief reeds zeiden: „Door een deugdzaam leven voor ande ren een voorbeeld zijn", dat is de apos tolische roeping van iedere gelovige. Wij willen ook door de verstervingen van deze weken God genadig stemmen, om Gods barmhartigheid te winnen voor de Kerk.- En wilt in deze tijd van gebed en boete ook veel bidden voor onze H. Vader de Paus en de Bisschoppen, dat God aan de leiding van de Kerk Zijn licht en wijsheid mag schenken. En bidt ook voor Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, dat God haar mag geven haar volk in vrede te ge leiden langs de goede weg. Niet minder dan 15 keer heeft Japie Visschraper 't Circus Strass burger in Amsterdam, samen met zijn 8-jarig vriendinnetje, als be talend bezoeker bezocht. Zaterdag, op zijn tiende verjaardag, was hij echter met zijn „dame" de gast van de directie. En dit 16e bezoek zal hij niet gauw vergeten, want bü de parade der artisten aan het einde der voorstelling werd hij in de piste geroepen, waar de 8-jarige Regina Strassburger, het dochtertje van de directrice, hem met een ruikertje en een klinkende zoen feteerde. Misschien heeft zün vriendinnetje hierbij wat spijhg toegekeken. Maar zonder twijfel zal zij, haar tranen inslikkend, luid met de andere be zoekers het „Rang zal hij leven" hebben meegezongen. De hoofdstad van Balocdsjistan, Quetta in Pakistan, is door een aardbeving ge troffen. Er zijn minstens twaalf doden en ongeveer dertig gewonden. De electrici- teitsleidingen zijn verbroken en ongeveer 100 woningen in de stad zjjn verwoest. Het normale stadsleven is geheel tot stil stand gekomen. De velden rond de stad vertonen grote scheuren. Quetta ligt ongeveer 480 mijl ten Noor den van Karatsji. In 1935 werd de stad door een rampspoedige aardbeving getrof fen waarbij vijfentwintigduizend mensen het leven lieten. De eerste schok werd omstreeks drie uur Zaterdagochtend gevoeld. Drie uur la ter kwam een hevige schok, die grote schade veroorzaakte. De aardbeving ging gepaard met luid gerommel en volgens ooggetuigen kon men op de bergruggen in de nabijheid heldere lichtflitsen waarnemen. Gedurende de laatste drie weken zijn in de omgeving van Quetta verschillende schokken gevoeld. Een seismologische ploeg is naar Quetta vertrokken om de aardschokken te bestuderen. De bevolking die zich het rampjaar 1935 herinnerde is zeer ongerust over het feit, dat de schokken steeds terugkeren. Velen raakten min of meer in paniek en de treinen, die Zaterdag uit Quetta vertrokken, waren vol mensen, die het geteisterde gebied ontvluchtten- Dr Roger Bannister, de eerste athleet die een mijl in minder dan vier minuten heeft gelopen, heeft een onderscheiding gekregen voor zijn onderzoekingen over de invloed van zware inspanningen op het menselijk lichaam. Voordat hij in Mei van het vorig jaar zijn recordprestatie leverde had Bannister zich aan een strenge training onderwor pen. Hij hield zich strikt aan een bepaald dieet en ging nauwkeurig zün mentale en lichamelijke reacties na bij buitengewone inspanningen. De onderscheiding de William Hyde Prijs wordt jaarlijks toegekend door de Raad van Onderzoek voor de Onderlinge Betrekkingen van Medische Wetenschap en Lichamelijke Opvoeding. Ze wordt uit gereikt aan degenen die belangrijk werk hebben verricht met betrekking tot de samenhang van gezondheid en Iichameüj- ke opvoeding. (Van onze Brusselse correspondent) De Raad van het Internationale Bureau voor het Katholiek Onderwijs die te Brussel onder het voorzitterschap van mgr I. Op de Coul, voorzitter van dit bureau en directeur van het Nederlands Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding bijeen is, heeft een telegram ge zonden aan kardinaal Van Roey. waarin hij zün bewondering uitspreekt voor het Belgische episcopaat voor de vastberaden heid waarmede het in zijn bekende ver klaring naar aanleiding van de schoolstrijd in België, stelling heeft genomen voor de verdediging van het katholieke onderwüs. „Dit document", zo wordt in het telegram gezegd, „herinnert met krachtdadigheid en waardigheid aan de plichten en de rechten der katholieken om hun kinde ren een opvoeding en een onderwüs te geven, dat in overeenstemming is met hun godsdienstige tradities. Het herinnert met eenzelfde duidelykheid de internatio nale publieke opinie aan de principes van de vrijheid, waaraan alle mensen die te goeder trouw zijn, gehecht zijn en die erkend zijn in de universele verklaring van de Rechten van de mens. aangenomen door de Verenigde Naties" In het commentaar, dat zij heeft ge leverd over de Belgische schoolstrijd, noemde Radio-Vaticana de actie van de Belgische bisschoppen een strijd voor de godsdienst en de vrijheid, voor het volk en zijn toekomst, vooral op het zo moei lijke gebied van de opvoeding. „Eens temeer is de Kerk door de omstandig heden, bijna uit zelfverdediging, gedron gen zich schrap te zetten tegen de mis bruiken van de burgerlijke macht om déze twee souvereine rechten: de godsdienst en de vrijheid te verdedigen. Wat smartelük verrast is, dat dit zich in het katholieke België voordoet. Men denkt aan het ver band tot uiting tussen de ongodsdienstig heid. al gaat zij schuil onder het masker van 'neutralisme en laïcisme, en de anti democratie. Het is te hopen, dat men in het katholieke België niet tot dit uiterste gaat, maar zeker is, zoals trouwens kan worden vastgesteld, dat het anti-gods dienstig fanatisme gemakkelijk op onder drukking uitloopt". Niet alleen op de katholieken heeft deze stem uit Rome indruk gemaakt. Zelfs „Le De goudproductie in Transvaal en de Oranje Vrijstaat heeft in 1954 een record- waarde bereikt van 174.564.000, het geen een toeneming van bijna 9 pet be tekent ten opzichte van het voorafgaande jaar. In 1954 werd meer dan 13 millioen oz fijn geproduceerd tegen 11,3 millioen oz gedurende 1953. De nieuwe mijnen in de Oranje Vrij staat en aan de Far West Rand hebben in niet geringe mate tot deze vooruitgang bijgedragen, zegt het maandoverzicht van de Ned .Overzee Bank. Begin Januari 1955 werd het zevende uraniumbedrijf in de Unie (Luipaards- vlei Estate and Gold Mining Company) officieel geopend. De overige goudmijn bedrijven, welke uranium extraheren zijn Blijvooruitzicht, Daggafontein, Randfon- tein. Stilfontein. West Rand Cons, en Western Reeft. Naar wordt verwacht, zul len verschillende andere bedrijven in de loop van dit jaar het productiestadium bereiken. Alle diamantslijperijen te Johannes burg waren voor het grootste deel van December gesloten vanwege de jaarlijkse vacantie. Op de binnenlandse diamant markt ging weinig om. Toch bleef de stemming vast. De vooruitzichten voor de eerste paar maanden van het nieuwe jaar lijken beter dan zij de laatste jaren geweest zijn. Volgens de Beers Consolidated Mines bedroeg jde verkoop van diamant gedu rende het laatste kwartaal van 1954 16.064.365. De totale verkoopcijfers voor 1954 waren 62.153.125 vergeleken met 61.155.940 in 1953. De verkoop van industriediamant ver toonde in 1954 een lichte daling, doch de ze werd gecompenseerd door een aan merkelijke toeneming bij de verkoop van sierdiamant. De prijzen voor ruwe dia mant zijn onlangs gestegen. De president van Potgietersrust Plati num Ltd betoogde in zijn jaarrede op de aandeelhoudersvergadering, dat de we- Eindelijk is dan de Memorie van Ant- I huidige wetgeving verlangt het ontwerp woord verschenen op het voorlopig ver- daarom, dat verlof wordt verkregen voor slag van de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen betreffende echtscheiding in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering. Dit wetsontwerp beoogt door instelling van gezinsraden lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan. Het werd in Juni 1949 bt) de Tweede Kamer ingediend, die het in Maart 1952 heeft goedgekeurd met 68—:12 stemmen. In de Eerste Kamer werd een voorlopig verslag over het ontwerp uit gebracht en sindsdien is het niet verder meer in behandeling genomen. Onlangs is in ons blad de aandacht gevestigd op deze onbevredigende toestand. Nu dan eindelijk minister Donker met zijn M. v. A. is gekomen, mogen we verwachten, dal het ontwerp weldra in openbare behan deling wordt genomen. In het voorlopig verslag (V.V.) betwist ten vele leden, dat vele echtscheidingen overijld tot stand komen en dat echtschei dingen onder de tegenwoordige wetgeving bijzonder snel haar beslag krijgen Mi nister Donker antwoordt hierop, dat in dit opzicht niet te veel over een kam moet worden geschoren. Bü echtschei- dingsprocessen, waarin bewijslevering wordt geëist, en die in verband met dij bewijs geruime tijd duren, komen de echt scheidingen stellig niet overijld tot stand, indien men overijldheid uitsluitend be paalt naar de tijd. Van langdurige pro cessen kan echter niet zonder meer worden gezegd dat de echtscheiding lichtvaardig zou zijn. Het ontwerp gaat daarom de lichtvaardigheid en overijld heid tegen ten tüde dat de overheid wordt geadieerd en onder de verhoudingen, zo als die alsdan bestaan. Evenals bü de bet instellen van de eis tot echtscheiding en het ontwerp wil de verzoeningspogin gen, welke voor dat stadium in de huidige wet zijn neergelegd, verbeteren en zo doeltreffend mogelijk maken. Wat de in het V. V. opgeworpen vraag betreft, of de in het ontwerp voorgestel de maatregelen tot moreel gezondere toe standen zullen leiden, hierop antwoordt de minister, dat hü van de procedure van het ontwerp geen overdreven verwach tingen koestert. Het wetsontwerp beoogt echtscheiding tegen te gaan. zolang niet vaststaat dat echtgenoten dit zelf onver- mjjdelük achten na inachtneming van alle omstandigheden. In de huidige pro cedure ontbreekt de waarborg daarvoor. Het ontwerp dwingt echtgenoten, die wil len echtscheiden, in zover tot bezinning, dat een bepaalde verzoeningsprocedure wordt voorgeschreven, welke enige tjjd eist. Dat het in het ontwerp belichaamde systeem nadelen heeft, behoeft overigens evenmin te worden ontkend als te ver wonderen. Welhaast elk systeem heeft na. delen. Ook is in het V. V, de vraag aan de orde gesteld, of het verplichtend karakter van de verwüzing naar de gezinsraad juist is te achten, zodat die raad alle gevallen van echtscheiding en scheiding van tafe. en bed krijgt te behandelen. De minister zo blijkt uit de M. v. A„ gaat er van uit, dat een facultatief karakter van de ver wijzing zou veronderstellen, dat bü de eerste summiere verzoeningspoging door de gezinsrechter de hopeloze gevallen in voldoende mate onderkend kunnen wor den. De juistheid van deze veronderstel ling is evenwel aan gerechte twijfel on derhevig. De bedoeling van het ontwerp is daarom de verzoeningspoging toe te vertrouwen aan een orgaan, dat geheel anders is toegerust en daardoor tot de achterliggende feiten kan doordringen. Eerst aan dit andere orgaan, de gezins raad, kan blijken of een geval als hope loos moet worden beschouwd. Naar aanleiding van de vraag, of de gezinsraad voor zijn taak berekend zal zün en welk het tijdstip van inwerking treding der regeling zal zün, merkt de minister het volgende op. De aan de gezinsraad toegedachte taak is nauw verwant met de huidige taak van de voogdijraad om te advi seren over de regeling van het gezag over de kinderen na de scheiding. De minister is zich terdege bewust, dat voor deze taak en de daaraan ten grondslag liggende onderzoeken be kwame leden en behoorlijk opgeleid personeel vereist zijn. Het is dan ook noodzakelijk eerst de reorganisatie van de voogdijraden te voltooien, waarop dan de uitbreiding van de raden voor de kinderbescherming met nieuwe leden en personeel dient te volgen om de taak van het ontwerp aan deze ra den te kunnen toevertrouwen. Meteen en ander zal ongetwüfeld tüd gemoeid zijn De overgang van de bestaande toestand naar die, welke bij inwer kingtreding van het wetsontwerp ont staat is in het ontwerp bevredigend geregeld, doordat na inwerkingtreding van de wet de alsdan bereids inge diende verzoekschriften de oude loop blijven behouden, zodat de gezins raden zich niet bij de aanvang ineens voor een aantal op tafel liggende ge vallen zullen zien gesteld. De huidige taak van de kinderrechter sluit meer dan die van andere rechters aan bjj de taak, welke het ontwerp aan de rechterlijke macht opdraagt. Uit dien hoofde is de kinderrechter het meest ge schikt te achten voor de vervulling van de nieuwe taak. reldvraag naar platina de uitbreiding van de productiecapaciteit van Rustenburg Platinum Mines Ltd gerechtvaardigd had. In 1946 werd 300.000 ton verwerkt, terwijl in 1954 ongeveer 1.500.000 ton werd gepro duceerd. De Rustenburg Platinamijnen behoren thans tot de grootste platina- producenten van de wereld. De president deelde mede, dat de vraag naar platina zich gedurende het laatste jaar had gehandhaafd, terwül de prijs over het algemeen constant was gebleven, zij het met enkele wijzigingen in het Ver. Koninkrijk en de Ver. Staten. Vooral de laatste maanden was Rusland in de markt gekomen. (Van onze correspondent) In enkele dagen tijds hebben met lucifers spelende kinderen tweemaal brand gesticht op boerderijen te Alphen a- d. Rijn. De eerste keer was Vrijdagmiddag vlak bij de hooiberg van de veehouder P- N. Kw. in de Van Manderloostraat. Hier slaagde de eigenaar met behulp van om wonenden zelf er in 't gevaar te keren nog voor de brandweer arriveerde. De schade bleef beperkt tot enkele tientallen guldens. De tweede brand, die op dezelfde wijze door toedoen van kinderen van 5 en 6 jaar ontstond, trof de hooischuur van de vee houder W. de J. aan de Machineweg 16. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie. Hier waren de gevolgen echter ern stig. De brandweren van Ter-Aar en Aar- landerveen konden niet voorkomen, dat de schuur met de gehele inhoud tot de grond toe afbrandde. Ongeveer 40 ton hooi en 10 ton erwtenstroo gingen in de vlam men verloren. Na een uur slaagde de brandweer er in de belendende percelen, zoals stallen en boerderij voor overslaan van de vlammen te vrijwaren. Het vee was intussen in allerijl in 'veiligheid gebracht. De nablussing duurde tot Zondagmorgen ongeveer 9 uur. De schade, die op tien duizenden guldens wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. De Britse minister van buitenlandse za ken Sir Anthony Eden, is gisteravond in Cairo aangekomen voor besprekingen met de Egyptische regering. Eden brengt een bezoek aan Cairo op zjjn reis naar Bangkok, waar Woensdag a.s. de conferentie der SEATO-ministers begint. Naar verluidt zou Eden trachten Nas ser's onverzoenlüke houding te matigen jegens het voorgenomen Turks—Iraakse vendedigingsverdrag, dat deze twee landen indirect binnen de Westelijke verdediging brengt. Tevens zou Eden de gelegenheid aangrijpen om de steeds nog zeer koele Arabisch—Israëlische betrekkingen te be spreken. Gisteravond nog vond de eerste ontmoe ting tussen Eden en de Egyptische pre mier plaats. Peuple". het hoofdorgaan van de socialis tische partij van België, geeft de inhoud van dat commentaar onder een grote kop weer en voegt daar nagenoeg een kolom weinig verheffende polemiek aan toe. Kardinaal Van Roey heeft de gelovigen van zün diocees opgeroepen te bidden, „want de katholieke scholen zün in ern stig gevaar". De kardinaal vraagt elke dag na de Hoogmis een litanie te zingen. Prins All Patrick Pahlevi, de «even- jarige zoon van de verongelukte broer van de Sjah van Perzië, prins AH Reza Pahle vi, is Zondag in gezelschap van zijn moe der, een Francaise van geboorte, zijn halfbroer en een vertegenwoordiger van de Perzische regering per vliegtuig naar Genève gereisd. De jonge prins zal een school te Gstaad bezoeken. Via de Perzische ambassadeur te Bern zal de Sjah gevraagd worden, of Christiane Cholewsky Pahlevi, de moeder van de prins, bü de jongen mag blyven. Aanvankelijk bad de moeder met haar kinderen naar Frankrijk willen reizen, om dat zij Prins AU te Gstaad slechts twee maal per maand zou mogen bezoeken. De Italiaanse politie stond echter niet toe. dat zij haar hotel te Rome met de prins ver liet. In afwachting van de beslissing van de Sjah zal de prins met zün moeder veertien dagen te Genève bUjven. Zoals bekend verblüven de Sjah en Ko ningin Soroja op het ogenblik in Londen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat Groot-Brittannië bereid zou zjjn aan een wereldconferentie over ont wapening .deel te nemen als son blijken- dat de ontwapeningscommissie van de V.N., die de 25ste in Londen bijeenkomt- vorderingen maakt. De woordvoerder, zeide naar aanleiding van het Zaterdag door ons gepubliceerde Sovjet-voorstel tot het büeenroepen van een wereld-ontwapeningsconferentie, dat het er naar uitzag, dat er geen punten in voorkomen, die niet reeds uitvoerig in de V.N. zün besproken. Volgens Henry Cabot Lodge, die de V.S. in di commissie zal vertegenwoordigen, wordt het grootste struikelblok bij ont wapening gevormd „door het wantrou wen dat de vrije wereld wel moet hebben ten aanzien van het communistische im perialisme". Een ontwapeningsplan, zo zei hij in New York bij zijn vertrek naar Londen, moet alle grote landen en alle soorten wapens omvatten. Men moet bij ontwapening de zekerheid hebben, dat alle landen het doen. Vrjjwel alle toestellen van de genatio naliseerde Franse luchtvaartmaatschap pij „Air France" zijn gistermorgen aan de grond gebleven. Na een oproep van de Franse bond van verkeersvliegers tot de piloten van de „Air France", brak Zater dag te middernacht een 48 uurs-staking uit. De bond heeft tot deze staking opgeroe pen, omdat hg het er niet mee eens is, dat op de vliegtuigen van het type Vic kers „Viscount" slechts twee bemannings leden vliegen. Volgens de bond moet om veiligheidsredenen ook een radiotelogra- fist meevliegen. Volgens de ..Air France" is de aanwe zigheid van radiotelegrafisten minder noodzakelük geworden, daar alom instal laties worden gebouwd om vliegtuigen van de grond af te leiden en radiotelefo nie morse vervangt. In de vroege ochtend is ten zynen huiïe le Arnhem op 80 jarige leeftüd overleden prof. ir. J.P. <ie Voois, oud-directuer van de A.K.U. en oud minister van Econo mische Zaken in het Kabinet Colijn. Prof de Voois werd in 1875 te Gouda geboren. Van 1930-1941 was hü directeur van de AKU Hü heeft daar de büzondere ver dienste gehai^ het bedrüf in de jaren van de laagconjunctuur naar een betere toe komst te sturen. Professor de Voois studeerde aan de vroegere polytechnische school te Delft en werd in 1899 inspecteur van de Ar beidswet. Van 1911-1917 was hij hoogle raar aan de T.H. te Delft. De overle dene was commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In 1939 heeft hij zitting gehad in het Kabinet Colijn dat slech»s 14 dagen in functie was. Ook was hü in dat jaar voorzitter van de Economische Raad. Van zün hand verschenen verschillen de werken op technologisch gebied. Ook enkele dichtbundels zagen van zün hand het licht. de geschiedenis niet lang. Met al zijn zo genaamde luchthartigheid en levensblij heid. weerspiegeld in de uitdrukking „on se débrouille", heeft de Belg wel degelijk bewondering voor de stugheid en taaiheid van zijn Noorderbuur, ook al ontaardt die soms in zwaarwichtigheid en gebrek aan fantasie en improvisatievermogen. Gelijk de voorzitter, prof. mr A. Pitlo, de wederzijdse bezwaren samenvatte: De Belg leeft zonder te denken, de Neder lander denkt zonder te leven. Hoe moet. aldus dr Jaspar, büvoorbeeld de uitwerking zün van de liberalisering van het kapitaalverkeer als de betrokke nen een natuurlük wantrouwen jegens el kaar koesteren? Er moet geleidelijk een psychisch cement worden gevormd en men kan daarvoor niet beter beginnen dan bü de jeugd, t.w. door uitwisseling op grote schaal tussen studenten, scholie ren en kinderen van leden van vakbon den. De middelbare diploma's in de Be nelux zijn nu gelijkgeschakeld en naar gelijkschakeling van academische graden wordt gestreefd. Het is daarbij van be lang. aldus dr Jaspar, dat de Franse taal haar volle aandeel in de sociale en cul turele gemeenschap blijft behouden. ..Belg leeft zonder te denken, Nederlander denkt zonder te leven" De psychische eenheid in de Benelux is büna nog belangrijker dan de econo mische of sociale, aldus heeft mr dr E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van de Nederlandsche-Belgisehe-Luxemburg- sche Douane-Unie verklaard in een lunch- causerie getiteld „Psychologische voor waarden voor de Benelux", welke hij voor de afdeling Amsterdam van het comité van Belgische- Nederlandsche-Luxem- burgse Samenwerking heeft uitgesproken. Geef u zoals u bent, geef u moeite el kaar te begrijpen en laat iedere neiging tot het gevoel van superioriteit varen, aldus spr. De Nederlanders maande mr Jaspar tot begrip voor het Belgische in dividualisme en gevoel voor vrijheid. In België, met zijn historie van zo menig vreemd bewind, waaronder het een na tuurlijke drang was wetten te overtreden, hebben de wetten, heeft de burgerzin, nog niet in dezelfde mate wortel gescho ten als in Nederland, want 125 jaar is in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3