1 P L. Brant (KNVB) in de boeren-goal en burge meester Loeff ,,'nen reuze-vent Conflict tussen ziekenfondsen en tandartsen definitief r Over Limburg loeit weer de Carnavals-orkaan.... Graaf Van Bylandt bezocht minister Sunarjo opnieuw Dader van dubbele moord te Doetinchem gegrepen Langs de fronten van Leut en Teut Einde van een voetbal-illusie Raad van Elf(jes) in Arnhem. Ondanks koude en sneeuwjachten HE SCHELDE-RIJNVERBINDING AKKERTJES Nijmegen liep uit Secretaris viel van kameel Kemels in Brecla Utrechtja, Utrecht Met ingang van 1 Maart alle contact verbroken PUROL Australische ambassa deur verlaat ons land Hoofdpijn willen Oeteldonk Maastrichtse Prins arriveerde in berenkooi Tiveemaal gestolen Optochten door de sneeuw „Alleen in uiterste geval arrestatie van mr Bouman" Bekentenis afgelegd MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 PAGINA 6 l r> PATIëNTEN NIET DE DUPE Ruwe Handen? Onvoldoende correcties op tarieven Ideële strijd Het meest teleurstellende noemde men ons, dat van de zijde der ziekenfondsen de sterke neiging bestaat om dit conflict te degraderen tot een simpel honorarium geschil, waarbij het de tandartsen slechts om materiële overwegingen gaat Dat deze toestand, zoals door de tandartsen herhaaldelijk is betoogd, reeds op medisch-tandheelkundige gronden niet aanvaardbaar is en de patiënten var een verantwoorde en doeltreffende tandheel kundige verzorging uitsluit, dit werd steeds genegeerd. McClurc Smith zijn opvolger Persoonlijke relatie met patiënt Volledige bewegingsvrijheid Nog twee personen gehoord Wat 0.6 Antwerpenaren der werken op Nederlands grondgebied Rijnvaartpremies gevoegd woeden 6 havenpolitiek moet Geringe bijdrage ■ii ,T men, maar durfden niet hopen, dat de leut zó bij het Utrechtse publiek zou aanslaan, dat op menig punt in de stad zelfs wat wi.i, gezien kleding, „deftig volk" plegen te noemen, de voeten en armen niet stil kon den houden, doch lustig huppelde en zwaaide. Nu was <Je vrolijkheid van de Raad van Elf op een oude diligence wel zeer aanstekelijk. Zelfs ae meelopende en -fietsende agenten zongen de liedjes mee, door de boerenkapel gespeeld. In de Leut-bunker recipieerde de Prins, waarbij enige verdienstelijke burgers, o.w. de wethouder van sociale zaken de Ueer A. van Koningsbruggen, werden onder scheiden in de Orde van het Leutje. Zaterdagmiddag heeft Prins Nico I een joyeus entrée gemaakt in Nijmegen. Met een groot camavalistisch gezelschap arri veerde hij om vijf uur onder enorme be langstelling aan de Waalkade met een heuse Blauwe Schuit. Burgemeester en Carnaval in Nederland! In Maastricht werd Zondagmiddag de grote jaar lijkse Carnavalsoptocht gehouden. 1Z" VALLEND EN GILLEND zijn de stoomtreinen van de Vorsten van IX. >t p]ezier jn de verschillende steden binnengestoomd. Raden van Elf en Dignitarissen, volbehangen met vreemde orde-linten, stonden klaar, burgemeesters hebben stadssleutels en besturende macht overgedragen aan driedaagse collegae en thans is de bevolking der zuidelijke gewesten de zaak eens „loclitjes op den teut aan 't nemen", zoals de Grootste Boer van Bergen het plastisch uitdrukte, terwijl zijn woorden werden aanhoord door minister ir H. Witte wie in deze dagen de departementale muren te nauw waren geworden. ZATERDAGMIDDAG begon het al in Bergen op Zoom, waar met veel tra- malant een wonderlijke maar èchte trein het Stationsplein kwam op rijden Uit portieren en ramen hingen monsterachtige koppen en uit de kwamen elf baardige kerels, het „Elftal van de Leut" en evenveel slappe levens grote poppen, het „Elftal van het Sjagge- In de plaatselijke edities van enkele bladen hadden berichten gestaan, dat men in Bergen op Zoom wilde komen tot een Eerste-Klaselftal van semi-professionals en Bergen geloofde er heilig aan. Zelfe de plaatselijke tweede klassers MOC en Dos- ko waren verschrikkelijk gealarmeerd en vóór de pret begon had men de voorzit ters in „De Draak" bijeengeroepen, samen met de secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer Lo Brunt, die mede- deelde, dat het een carnavalsgrap was. Op de MaTkt had zich een zee van men sen verzameld. Daar kreeg eerst Prins Nilles I de stadssleutel uit handen van burgemeester Peters en toen werd de heer Brunt omhangen met een kolossale krans van boerenkool. De Prins heeft toende heer Brunt de voorwaarden laten mede delen verbonden aan het Eerste-Klasser- schap. De centen waren er al voor. want de goede bakker Joose kwam met „de helleft van z'n cente en ook z'n naaj- mesiien" aandragen. Deze genereuze geste werd door heel Bergen onmiddellijk be antwoord met het hartroerende refrein: Bakker Jóó-se, bakker Jóó-se, Bakker Joose val mar dood. Nadat zo alles naar aller genoegen was geregeld, deelde de Prins ten aanzien van de Bergse voetbalwereld mede, dat men maar weer zeggen zou, wat men in Bergen altijd zei: „Alles blèft bij 't ouwe en we gaon gewoon deur". Hierna werden de Ellef Geboje voor het carnaval afgekondigd door de Grootste Boer en werden geschenken overhandigd door een deputatie van Oeteldonk met name „nen Bosschen peperkoek en nen zukken in 'n kooike", zoals de Minister van Staat, Jan van de Mortel zei. De Prins deed vervolgens de aftrap van h«t s'ad- huisbordes en toen begon de wedstrijd tus sen de kolder-elftallen. Inmiddels stonden de tafels klaaT voor het traditionele Boe- renmaal in de stadshuishal en met dit evenement werd de eeTste dag der zotheid besloten. Inmiddels had zich in Breda bijna een drama afgespeeld. Het carnaval had hier een heel ander en populairder karakter- gekregen dan vorige jaren, omdat nu an „Haagje van het Zuiden' in „n mocht rondlopen, voornamelijk bestaande nit boerenkielen, rode halsdoeken en zwar te zijden petten. Prins Maskerado VI arri veerde met gevolg en hofkapel m een dichte auto-laadkist van de spoorwegen en Prins en secretaris bestegen elk een kameel, die door Circus van Bever be schikbaar waren gesteld. Daar kamelen niet gewend zijn aan confetti en serpentines maakte een hun ner een schichtige sprong, waardoor de secretaris een reis van drie meter door de lucht maakte, maar gelukkig zonder zich ernstig te bezeren op de grond terecht kwam. Eveneens nieuw voor Breda was de thans in keurige gala-pakken gestoken Raad van Elf en dertig kleine boerkes, die een drumband vormden. Op een stan}P" volle Grote Markt heeft burgemeester Kortman de stadssleutel overgedragen met de nodige wijze lessen en tijdens een - ceptie in het stadhuis benoemde de Prins de burgemeester tot Hofmaarschalk van het Spanjaardsgat. Volgens goede traditie werden de carnavalsfiguren Kiske en Mieske op het reuzenvat, opgesteld voor het stadhuis, getakeld en zette de Prins zich in een der café's aan de snert in net gezelschap van burgemeester Kortman en zijn gezin. plannen tot stichting van een cultureel centrum. „Van de befaamde Ossip Zadki- ne zal binnenkort een beeld worden ge plaatst op het voorplein van onze Ko ninklijke School en we hopen vurig, dat daarin iedere Oeteldonker een „Meisje met vogel" zal herkennen, aldus de Prins. Peer van den Muggenheuvel was wat plastischer in zijn Aonspraok: van boer Knillis onthuld de Prins had ten stadhuize al gepleit voor een defini tief, als pendant van Zadkines Meisje en een rondedans rond het beeld en een défilé van de carnavalsverenigingen vormden het slot van het officieel gedeel te van de eerste dag. Ondanks het gure weer was het 's avonds op de Markt nog een gezellig bal champétre. Zaterdagmiddag had echter reeds Prins Carnaval het stoute stuk uitgehaald om ook in Utrecht, dat wars van openbare vreugde heet te zijn, de zotskap uit te han gen. Tronend in de muil van een draak werd Prins Kanaris II door de binnenstad en vele buitenwijken gesold, gevolgd door enige charmante en gedistingueerd gekle de hofdames, terwijl verder vele groteske figuren de stoet vulden. Wij voor ons had den gerekend op 'n aardig kijkspel, waar- mevrouw Hustinx, alsmede de Raden van Elf van de drie Nijmeegse carnavalsver enigingen waren op de Waalkade ter be groeting aanwezig. In de Schepenzaal van het stadhuis heeft burgemeester Hustinx aan Prins Nico I voor drie dagen het be wind van het Nimweegse zottenrijk over gedragen. Nadat tijdens de ontvangst op het stad huis Prins Nico het begin van de carna valsviering in Nijmegen had geprocla meerd, waren er Zaterdagavond reeds verschillende carnavalsfeesten. Op straat was het echter een dooie boel, waaraan de weersomstandigheden wel niet vreemd geweest zullen zijn. Zondagmiddag waren echter vele dui zenden getuige van een grote carnavalis- tische optocht. Deze had een lengte van niet minder dan twee-en-een halve kilo meter en meer dan vijftig wagens en groe pen namen er aan deel, alsmede een ne gental muziekcorpsen. Ondanks de koude en de gestaag neervallende fijne natte sneeuw groeide het enthousiasme bij het publiek tijdens het trekken van de stoet en er werd ruimschoots voldaan aan het verzoek van Prins Nico toch vooral nie zuinig te zijn met confetti en serpentines (Van onze Utrechtse redacteur) Met 124 tegen 2 stemmen heeft Zaterdagmiddag de in Utrecht gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde besloten op 1 Maart a.s. elk contact met de ziekenfondsen te verbreken. Hiermee zijn alle overeenkomsten met de gezamenlijke ziekenfondsen komen te vervallen. Over dit besluit waren de tandartsen het in principe reeds spoedig eens, doch lang werd nog beraadslaagd of als datum 1 Maart dan wel 1 Juli, op welke datum een definitieve regeling in uitzicht was gesteld, zou gelden. Er werd sterk betwijfeld of er op die datum wel iets zou zijn verwezenlijkt, omdat over een interim-regeling, die voor de periode 1 Januari1 Juli 1955 zou moeten gelden, reeds meer dan drie maanden, in een sfeer van weinig vertrouwen is gesproken, zonder dat men tot overeenstemming kon geraken. Op onze vraag aan enkele bestuurs leden, die de pers over de ontwikkeling van het conflict en de gehouden beraad slagingen nader hebben ingelicht, wat er nu na 1 Maart met de ziekenfondsen patiënten zal gebeuren, kregen wij ten antwoord, dat dit nog nader intern onder ogen wordt gezien. Het hoofdbestuur is gemachtigd in deze naar eigen goeddun ken verder te handelen. Er kan geen sprake van zijn, zo zei men ons, dat aan ziekenfondspatiënten nu verdere tand heelkundige behandeling zou worden ge weigerd. Een van de mogelijkheden is, dat men regionaal of plaatselijk met de ziekenfondsen afspraken maakt, waarbij aan de desiderata van de tandartsen tegemoef wordt gekomen. Men is er van overtuigd, dat in de komende maanden offers zullen worden gevraagd, zowel van de ziekenfondspatiënten als van de tand- i Advertentie) artsen. Hopelijk, aldus werd opgemerkt, dat hierdoor de ziekenfondsen hun wer kelijk sociale taak zullen gaan uitvoeren Door de huidige situatie is het conflict, dat tussen de ziekenfondsen en de tand artsen eigenlijk al sedert 1946 bestaat, in een definitief stadium gekomen. Op het toen bestaande tarief zijn enkele correc ties toegepast, die neerkwamen op een toeslag van TA procent op het inkomen van de tandarts, terwijl door de deskun digen van de maatschappij desgevraagd was vastgesteld, dat gezien de kosten stijging, die zich tussen 1946 en 1951 had voltrokken, dit percentage tenminste 15 procent had moeten zijn. De tandartsen hadden voor de interim regeling, waarover we zo juist spraken, een toeslag van 15 procent op het door de ziekenfondsen in het eerste halfjaar van 1955 uit te betalen deel van de declaratie gevraagd Dit werd na overleg tussen de deskundigen terug gebracht tot 11,1 procent. De ziekenfond sen blijken nu niet meer te willen geven dan 8 procent, bestaande uit 4li procent kostenvergoeding en 3li procent hono rariumverbetering. waarbij kan worden geconstateerd, dat geen van deze percen tages het resultaat is van gezamenlijk overleg. Tevens stellen de ziekenfondsen voor een toeslag op de declaraties van 1954 in goede rekening van 3 procent uit te betalen in Maart 1955 en menen daar mee dan aan de door de maatschappij gestelde 11 procent voor het eerste half jaar van 1955 te hebben voldaan. De strijd tussen de ziekenfondsen en de tandartsen is op de eerste plaats een ideële strijd. Het hoofdbestuur van de maatschappij is er zich terdege van be wust, dat de sociale taak van de tand artsen zeer verstrekkend is. Het reali seert zich echter, dat het streven naar massabehandeling van verzekerden zon der een adaequate financiering van de zijde van de ziekenfondsen tenslotte ten koste gaat van een grondige tandheel kundige zorg. dus ten koste van de ver zekerde patiënten en in tweede instan tie ten koste van de onder-gehonoreerde tandarts zelf. Prins Leut I arriveerde Zaterdagavond om klokslag kwart voor acht op het Arn hemse station, waar twee boerenkapellen lustig de overkapping vol tetterden In de nieuwe stationshal, die door enige honder den carnavalvierders bevolkt werd, was o.m. wethouder J. M. A. van Buggenum ter begroeting aanwezig. De Prins maakte zijn intocht in de Gel derse hoofdstad op zeer originele wijze. Met zijn raad van Elf was hij namelijk gezeten op een z.g. „Mallejan" een bo- menwagen, compleet met boom, waarop voor zeker wel volk op de been zou ko- het gehele gezelschap als ganzen achter „Wet 't mee ut voetballen mot worre, maojestèd, weet ik nie. Ik mein as dèt de Oeteldonkse durkes ok gaon voetbal len en dèt daor meer kèls naor zulle gaon kijke as naor dèt twidde haands beroeps voetbal. Al zien ze daan gin goei voet ballen, daan komme ze toch aon der geld vaan weeges 't mooie uitzicht. Ikke zei vers denk er euver om vrouwelijke peli- tie aon te stelle, vaan die lieve keinder mit vaan die vergeet-me-nie-eugskes. Bij ut zien vaan zo'n lief keind mit zo'n blond, blank, rond ondeugend halsje bo ven der uniform smelt ielken overtree- jer vaan de wet as botter in de zon Ut maochtigste waope in de werreld blèft nog altèd: schoonhèd en graotie, wè gij Maojestèd". Aldus een der vaderlijke opmerkingen van Peer. Zonder onderscheidingen vermocht het feest in het station niet te eindigen De stationschef kreeg een zilveren orde met oorkonde (Ridder in de Orde van het Vlie gend Wiel met Klapvlerken en Terugtrap rem) en de stationsrestaurateur eveneens (Ridder in de Orde van de Losse Kurk) De Oeteldonkse veldwachter Driek Pakaon kreeg wegens 15-jarige trouwe dienst een klompinsigne en daarna ging de stoet stadhuiswaarts. Burgemeester Loeff verwelkomde hier de Prins en ook Nilles I van 't Krabbegat („onze diplomatieke betrekkingen met Oeteldonk zijn zeer goed") en met een bij zonder geestige speech werd Amadeiro zijn driedaagse macht toegekend Zó goed was die speech, dat Peer van den Muggen- heuvel spontaan uitriep: „Ge bent nen reuze-vent!", een compliment dat met oorverdovende bijval werd onderstreept. Men genoot de Oeteldonkse producten brandewijn-met-suiker en peperkoek en daarna trok de stoet naar Casino waar een afgeladen zaal met groot enthousiasme het kolderieke Circus Oeteldonk in zijn huiveringwekkende verrichtingen volgde Later wer<j op de Markt het standbeeld elkaar was gezeten. Door de binnenstad, waar men over de hoofden kon lopen, be gaf Prins Leut I zich naar het Casino Leu terteut voor de installatie van de eerste vrouwelijke Raad van Elf in Nederland. Onmiddellijk nadat de prinselijke procla matie was voorgelezen, zwierven de leden van de Raad van Elf uit om ieder hun elfje te kiezen uit de aanwezige dames. Drie avonden achtereen vindt dezelfde ceremonie plaats. Uit de 33 elfjes, die cp deze wijze gekozen wordèn, zal nu vol gend jaar de definitieve vrouwelijke Raad van Elf van Arnhem samengesteld wor,- den. Ondanks de Zondagswet is Prins Carna val 1955 Zondag toch in zijn residentie ..Oeteldonk" Den Ifosch) aangekomen, al was de aankomst ditmaal dan ook ge steld op 12.11 uur, een uur later dan voorafgaande jaren. Na aankomst begaf de tijdelijke heerser zich per rijtuig met zijn gevolg naar het stadhuis, waar de Bossche burgemeester, mr H. J. M. Loeff, de prins ivachtte met de sleutels van de stad, welke voor de duur van het carnaval van eigenaar wisselden. "We zien hier de prins met de burgemeester op het bordes van het Bossche stadhuis. Op de voorgrond de „narren", gezeten op „paarden". De Australische ambassadeur in Den Haag, de heer Alfred Stirling, gaat bin nenkort ons land verlaten. Begin Maart vertrekt hij naar zjjn vaderland voor overleg met zijn regering. Daarna keert hij naar Europa terug om zijn land ais ambassadeur in Frankrijk te gaan verte genwoordigen. De heer Stirling zal wor- den opgevolgd door de heer McClurc 1 Smith, laatstelijk Australisch vertegen- voordiger in Egypte. De heer Stirling is ambassadeur bii het Nederlandse hof geweest sinds October i950. Art verTentlei Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee ...die helpen direct! J Er staan immers twee visies op de tand heelkundige verzorging van ons volk tegenover elkaar Enerzijds is daar het streven van de ziekenfondsen om tegen voordelige voorwaarden het recht op tandheelkundige behandeling van grote categorieën van ons volk te garanderen, liefst in grote moderne klinieken, eigen dom van de ziekenfondsen. Anderzijds vindt men het standpunt van het overgrote merendeel van de tand heelkundige professie, dat uitoefening in de eigen practijk en de persoonlijke rela tie tussen patiënt en tandarts een absolute voorwaarde acht voor een goede tand heelkundige behandeling en er zich van bewust is. dat de huidige nonorering van de ziekenfondsen voor de verschillende verrichtingen zo gering is, dat daarvoor geen verantwoorde tandheelkundige be handeling kan worden verschaft. De grote toeneming van de vraag naar tandheelkundige hulp is verder de oor zaak, dat van de tandartsen in de huis- practijken een aantal arbeidsuren per week wordt gevergd, dat voor geen enkel beroep redelijk zou worden geacht en in vele gevallen niet onder de 50 ligt, waar bij door de aard van het beroep vaak onder grote spanningen wordt gewerkt. Ernstige ontstemming heerst er ook onder de tandartsen over het feit, dat bij de Tweede Kamer een wetsontwerp is in gediend, waarbij aan onbevoegden (tech nici) bevoegdheid wordt verleend de tandheelkunde uit te oefenen met terzijde schuiven der adviezen van deskundigen, ook van de deskundigen van de minister. Er wordt, zo meent men, daardoor met de belangen van de patiënten gespeeld. Hartverscheurend gillend en luid knal lend stoomde Zondagmiddag de carnavals- trein binnen onder de overkapping van het Bossche station. De Prins werd er be groet niet alleen door Peer van den Mug genheuvel, burgervaejer van Oeteldonk, maar ook door de Minister van Staac, Jan van de Mortel, op wiens enorme pet de 6lagzin prijkte: „Leve de koeibotter, weg met de knoeibotter". En dan door een uit gebreid en elegant geünifom^rd r^sjes- drumcorps en het Kon. s-Hertogenbossc muziekkorps, dat er in de goudbestikte pakken indrukwekkend uitzag. In het gereserveerde stationsrestaurant hield Amadeiro XVII zijn Troo waarin hij citaten van Cowper Horatius en Carmen Sylva had venwerkt, hetgeen voor de geliefde Oeteldonkers geen klei nigheid betekent. Vele gemeentelijke aangelegenheden ■werden door de Prins belisndeld, w.o. (Van onze speciale verslaggever MAASTRICHT, Zondagavond. WEER LOEIT over gans Lirtiburg luidruchtig de Carnavals-orkaan. Het dikke pak 'sneeuw, dat onze Zuidelijke provincie op het ogen blik bedekt kon niet beletten, dat de Carnavalsprinsen vandaag in tal van steden en dorpen met veel vreugde werden verwelkomd, dat de „maskes" overal weer dansend in het rond sprongen en dat in de steden, waar zulks was vastgesteld, de uitbundig versierde optochten weer door de straten trokken. Traditiegetrouw werd de driedaagse uitgelatenheid vanmorgen ingezet en er is waarachtig wel iets méér dan een pak sneeuw voor nodig om de echte Zuiderling het Camavalsvieren te beletten.... Maastricht beleefde al een voorproefje, 1 Maastrichtse burgervader het Limburgse toen Prins Frans d'n Ierste Zaterdag laat dialect al aardig begint te leren, werd, in de middag per rijdende berenkooi op noodgedwongen, besloten de „Republikei- het Maastrichtse station arriveerde. Door gebruik te maken van dit vreemde ver voermiddel gaf hij te kennen, dat hij de grap van enkele dagen geleden, toen hij naar de Maastrichtse berenkuil werd ont voerd, sportief had opgevat. Overigens kenmerkt het Maastrichtse Carnaval zich dit jaar door meer geheimzinnig rumoer. Tot Zondagmorgen bleef het Momuskanon, waarmee traditiegetrouw in de Limburgse hoofdstad het Vastenavondfeest wordt in geschoten, absoluut onvindbaar. Weliswaar wist men, dat het historische schietappa- raat zich in handen bevond van een ge heimzinnig groepje, dat zich de „Vijf Limbufgse Republikeinen" noemt en was er Zaterdagmiddag, tijdens de officiële ontvangst ten stadhuize, een schrijven bin nengesmokkeld, waarin de samenzweer ders een vrijgeleide bedongen, wanneer zij het kanon zouden komen terugbren gen, maar over de identiteit van de ont voerders, die er door hun daad de oorzaak van zijn geweest, dat De Tempeleers in Den Haag een protest tegen de Zondags wet zijn gaan aanbieden, tastte men nog steeds in het duister. Tijdens die bijeenkomst op het stadhuis, waarop men tevens kon ervaren- dat de nen" hun vrijheid te garanderen, en toen Zondagmorgen de Maastrichtse bevolking naar het Vrijthof trok om daar getuige te zijn van de inschietplechtigheid ontdek te men daar, achter tafels met kleine ver versingen, de vijf samenzweerders, gehuld in wijde witte mantels en zwarte maskers. Het ontvoerde Momuskanon hadden zij, vastgebonden op een Belgische auto, mee gebracht, doch vóórdat het plechtige ogen blik was aangebroken, waarop zij het aan de Prins konden overhandigen, was het intussen alweer gestolen door de Prinse lijke ere-garde, die het tenslotte onder luide triomf aan Zijne Hooglustigheid aanbood. Om even na enen was het de Prins zodoende mogelijk hat eerste schot te lossen en de Maastrichtse Carnaval 1955 was daarmee officieel een feit. Traditie getrouw werd daarna, terwijl de sneeuw- vlokken onophoudelijk uit de hemel vie- len, het Mooswief - een pop van een Maastrichtse Marktvrouw aan een paal gehesen. Het feest was begonnen! Noch in Maastricht, noch in Heerlen en Weert, waar de grote optochten op Zondag waren vastgesteld, Het men zich door de sneeuw tot andere gedachten brengen. De optocht van Weert, die uit ruim veertig wagens bestond- was bijzonder fraai en trok grote belangstelling, evenals die van Heerlen- waar Prins Eugène als een ma- haradja vanaf een houten olifant de sneeuwjacht met veel moed trotseerde. Net als in de Maastrichtse optocht werd ook hier een voetballend vrouwenelfta! meegevoerd. In de Maastrichtse optocht, die ook grote belangstelling uit België trok, kon men onder meer een vleermuis kamer van de St. Pietersberg, een Car naval in Venetië, de Prinsenwagen uit Hasselt en het roemruchte Kachelpijpen regiment bewonderen. De stoet werd be sloten met een fraaie prinsenwagen. Ook de kinderen lieten zich door de sneeuw niet weerhouden. In Kerkrade trokken zij in optocht door de stad om de Prins af te halen. Een van de eerste daden van deze Prins is geweest het aanbieden van een nieuwe ambtsketen aan burgemeester mr Becht. Deze nieuwe keten bestaat uit een serie kleine flesjes, hetgeen niet zo ver wonderlijk is als men weet, dat de Prins stamt uit een kasteleinsgeslacht. In Venlo en Venray, waar de sneeuw ook dik ligt, zorgden harmonieën ervoor dat ook hier de vreugde hoogtij vierde. In Roermond waar Prins Niel I Zaterdagmiddag per trein arriveerde, werd de vastgestelde kinderoptocht wegens het slechte weer afgelast. Prins Lou de Derde van Valkenburg ar riveerde per helicopter in het touristen- stadje. Bij deze Nederlandse primeur wa ren honderden „Boek en Geiten", bene vens de Raad van Elf en burgemeester Breekpot aanwezig. Na een vlotte landing op het Walram Sportterrein overhandigde de voorzitter der Mirlitophile Ch. van der Smissen piloot Eelco Schuller de oorkon de en decoreerde hem met de orde van de „Gleuetige Bok". Onder vrolijke muziek maakte de Prins, gezeten in een open rij tuig, een triomftocht door het Geulstadje- waarna de officiële ontvangst op het raad huis. Vervolgens trok een kinderoptocht door het Valkenstadje met zeer originele groepen. Zo, met sneeuw en confetti, vreugde klanken en koude voeten beleefde Lim burg de inzet van deze ongekende winter se Carnaval. Al wat Zuiderling is viert thans feest en er hangt, letterlijk en figuurlijk, nog zóveel in de lucht, dat er nog heel wat sneeuwvlokken zullen moe ten vallen vooraleer men in onze Zuide lijkste provincie straks, op As-Woensdag, met een vermoeid hoofd en een schorre keel de Vasten in zal gaan.... De Nederlandse Hoge Commissaris, mr w. graaf van Bylandt die Vrijdag tijdens een bezoek aan de minister van Buiten landse Zaken, Sunarjo, ziin ernstige be zorgdheid uitte over de gang van zaken bij het procesJungschlager, heeft ook Zaterdagochtend een bezoek aan minister Sunarjo op diens kantoor gebracht. Gedurende dit tweede onderhoud ver zocht de Hoge Commissaris aandacht voor het feit, dat de verdediger Bouman in deze zaak betrokken is geraakt. Minister Sunarjo voerde onmiddellijk eer bespre king met de procureur-generaal, mr Su- prapto en de djaksa tinggi, Soenario, zo dat hij aan de Nederlandse Hoge Commis saris kon verklaren, dat de kwestie—Bou man als ernstig wordt beschouwd aange zien zij een beschuldiging betreft van een poging tot het omkopen van een getuige door een verdediger. De zaak wordt thans nog door de bevoegde instantie behandeld, die het volste vertrouwen geniet. Zolang het onderzoek voortduurt kan de minister geen definitieve mededelingen doen. be halve. dat het niet in het voornemen ligt mr Bouman aan te houden, zolang het on derzoek niet is geëindigd. Mr Bouman, die Donderdag tot 1 uur 's nachts in het gerechtsgebouw voor een verhoor aanwezig is geweest, bracht ook de gehele Vrijdag daar door. HU kwam Zaterdagochtend om half drie in zUn wo ning terug. Zaterdagochtend om half tien begaf hjj zich wederom naar het gerechts gebouw. Mr Soenario verklaarde, dat mr Bou man volledige bewegingsvrijheid geniet, doch dat hij zich hangende het onderzoek ter beschikking van het parket dient te stellen voor verhoor. Berichten, als zou hij geen contact met de buitenwereld heb ben, zijn niet juist, zeide mr Soenario. Wü hebben hem slechts verzocht zich af- zqdig te houden van contacten raet be trekking tot de verklaring van Manoch. De Officier van Justitie zeide voorts, dat mr Bouman niet zal worden aange houden en indien eventueel mocht blij ken, dat hij zich aan overtredingen van de wet heeft schuldig gemaakt, slechts in het uiterste geval tot arrestatie zal wor den overgefgaan. Mocht hij schuldig wor den bevonden, dan zullen wij hem in het belang van zijn werkzaamheden als ver dediger in de zaken van de gearresteerde Nederlanders slechts dan arresteren, in- Wot do Antwovnonaron derlandse aandeel van 20% in de kosten zeer gering. Zij wees hierbij op de grote voordelen die het kanaal zou bieden aan de Nederlandse binnenvaart, aangezien het de verbinding tussen Rotterdam en België aanzienlijk zou verbeteren, even als de verbinding met Luik langs het nieuwe kanaal en het Albertkanaal. Een voordeel voor Nederland ligt ook in de mogelijkheid om langs het kanaal fa brieken in Noord-Brabant op te richten. Een Belgisch blad voegt hier nog het volgende aan toe: „De voordelen van het voorstel Van Cauwelaert-Steenberghe liggen in de af scheiding van de binnenvaart van de zee vaart op de Schelde, gemakkelijker toe gang voor de binnenschepen tot de haven van Antwerpen en tot de zeeschepen voor het overslaan van de lading, en verbete ring van het verkeer met Nederland dat 2,3 millioen ton per jaar bereikt De inkorting van de vaarweg betekent, na aftrek van de overeenkomende ver traging nog 44 km of 35 t.h., en een winst van 0,25 fr. per uur en per ton voor een binnenschip van 1.000 ton met een motor van 500 P.K. Het verminderen van sleep- kosten en verzekering zou 3 fr. per ton bedragen. Het grote voordeel is dat de reis Antwerpen Dordrecht in één dag zou kunnen geschieden. Aangezien er geen sluizen zouden door te varen zijn. zou den de binnenschepen uit de haven kun nen vertrekken zodra de lading aan boord is. De vervoermogelvjkheden van de Bel gische Rijnvloot zou met 10 t.h. worden verhoogd" De woordvoerders van Antwerpen zei den verder, dat zij van oordeel zijn, dat het stelsel van de Rijnvaartpremies be houden moet blijven, zodra het aandeel van Antwerpen in de Rijnvaart beneden 18% zou dalen En wat het samengaan van het Moerdijkkanaal met de economi sche Benelux-Unie betreft, meent zij. dat, als met deze economische unie moet ge wacht worden tot het ogenblik dat het Nederlandse loonpeil gelijk zal zijn ge worden aan het Belgische, daarin geen voorwendsel mag gezocht worden om de kwestie van het Moerdijkkanaal op niet te verdedigen wijze uit te stellen. Sprekende over een verbinding Schelde —Maas—Rijn door een Visè-Neusskanaal, vestigde de Antwerpse afvaardiging er de aandacht op, dat dit de verbinding België-Nederland niet oplost, maar dat het graven van het Moerdijkkanaal deze waterweg geenszins uitsluit. Men kent de standpunten van Gent en Luik inzake de waterwegen. Zij willen de kwesties van de sluis van Terneuzen en de stop van Ternaaien afzonderlijk zien regelen. Antwerpen is daar evenwel niet a/f°or^en zfSt. dat niet een locale (Van onze Brusselse correspondent) Op de jongste vergadering van de Bel gische Hoge Baad voor het vervoer, heeft de Antwerpse delegatie, geleid door de burgemeester der Scheldestad, verklaard dat Antwerpen voorstander blijft van een rechtstreeks Moerdijkkanaal, doch niet tot elke prijs. Antwerpen, zo werd daar aan toege voegd, sluit zich aan bij het voorstel van het Rapport Cauwelaert-Steenberghe, dit ondanks het feit, dat het ontwerp van 1925 voor een kanaal in vaste grond, bui ten de tussenwateren als veel gunstiger wordt beschouwd. Antwerpen zou even wel de voorkeur geven aan een stel van drie sluizen aan de Belgisch-Nederlandse grens en nabij de Moerdijk, in de plaats van de in het Rapport voorziene ene sluis Dit is gebaseerd op overwegingen om de snelheid en de veiligheid van het verkeer te verhogen. Verder is men te Antwerpen van oordeel, dat het verkies lijker zou zijn de bodembreedte te bren gen op 75 m in de plaats van 50 m, dit met het oog op het toenemen van het verkeer. De Antwerpse delegatie achtte het Ne- dien wij merken, dat hij plannen heeft om te vluchten of zich aan herhaling van overtredingen schuldig te maken. Mr Soe nario zeide, dat mr Bouman gewoon zal kunnen optreden als verdediger in de zaken Schmidt en Jungschlager, zelfs In dien hij schuldig mocht blijken. Hij voeg de hier aan toe, dat mr Bouman slechts het recht kan worden ontzegd als verde diger in deze /aken op te treden, indien hij de erecode van advocaten heeft over treden. Mr Soenario zeide, dat tot dusverre be halve mr Bouman en Manoch twee andere personen zijn gehoord: een Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst en een Indonesiër. Zij zijn geen van beiden aangehouden. Zoals reeds in een deel van onze editie va„ Zaterdag gemeld, is door de politie te Doetinchem gearresteerd de 37-jarige ongehuwde B. B., die op 20 Januari jl een woning aan de Rekkenseweg al- aar twee bejaarde mensen van het leven heeft beroofd. Dit waren de 73-jarige B B. en diens 66-jarige huishondster mej. R. De dader is een neef van het slachtoffer. Hij legde Vrijdagavond een volledige be kentenis af. HU woonde in Den Haag op kamers en was sedert Augustus jl. werk loos. Zijn beroep was archivaris. Na zijn aanvankelijke ontkenning ver klaarde de dader tenslotte, dat hij zich op Woensdagmiddag 19 Januari per trete naar Arnhem had begeven met mede neming van zijn fiets Van Arnhem is hij daarna verder naar Doetinchem gegaan 's Avonds omstreeks negen uur kwam hi1 aan bij de woning van de heer B. Dasr hij een familielid was werd hij door de oude heer vriendelijk ontvangen. Volgens verdachte was het doel van zijn reis, geld te lenen van zijn oom Op zijn verzoek 1000 te mogen lenen, had deze ver klaard dat hij hiertoe wel bereid was, maar dat men er de volgende morgen wel verder over zou praten. In de loop van de nacht ontstond er echter een twist tussen de heer B. en diens neef. waarbij de eerste verdachte een klap zou hebben gegeven. Vervolgens zou de oude heer een mes hebben gegre pen om zijn neef te lijf te gaan. Deze wist hem dit echter afhandig te maken en stak zijn oom dood Op het lawaai kwam de huishoudster toelopen en deze ontving van verdachte een vuistslag. Toen dit niet tot resultaat had, dat zij bewusteloos werd, heeft hij ook haar vermoord. Daarop stopte verdachte zijn onder kleren in zijn tas en verdween met mede neming van de huissleutel per fiets in Je nenting Arnhem: op de IJsselbrug n Doesburg gekomen wierp hij de kleren, die met bloedvlekken waren bedekt, (n het water Het mes. waarmee de misdaad was begaan, volgde dezelfde weg. De tas had hij echter meegenomen. Deze nu werd aanleiding voor de politie ot zijn arrestatie In de tas waren nl. bloed sporen achtergebleven. In het verleden is verdachte nog nooit met de politie tn aanraking geweest. Volgens verdachte heeft hij geen geld meegenomen uit de woning van de heer B. De moord zou zijn gepleegd met een dolk die hef eigendom was van zijn oom, doch de politie acht het niet uitgesloten, dat het wapen het eigendom van verdam- te was. Binnenkort zal verdachte voor de Offi cier van Justitie te Arnhem worden ze- leid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6