Kardinaalspleidooi voor de ouden van dagen Vierde gebod eindigt niet met meerderj ar igheid Wapengekletter bij eerste-steen- legging in Brugge M Faure morgen voor assemblee Socialisten weer in oppositie i Zweedse van carbidboot in haven Genua ontploft Sneeuw-misère in Europa en Amerika „Mea culpa in Indonesië Drie broers door ijs gezakt en verdronken li Het vierde gebod eindigt niet met meerderjarigheid >en ook als individueel christen Helpt D „F" is voedsel; „D" is dokter Drama te Wonserweren Geen overlevenden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdas 22 Februari 195o WEERBERICHT n Wat op 65-jarige leeftijd'' Tehuizen geen Panacee De taak der kinderen De kardinaal wijst dan in dit verband op de plicht van de kinderen. Het vierde gebod houdt niet op met het volwassen worden, en zelfs niet bij het huwelijk. „Waar het uitvoerbaar is, blüft het een ideaal voor de bejaarde ouders een tehuis te vinden bij hun kinderen en kinds kinderen. Het kan heel goed zijn dat de ouder zelf de eerste stap niet wil doen, of dat de jongere generatie geen plaats te bieden heeft. Dit vermindert echter geenszins de plichten die het kind tegen over zijn ouders heeft". Gouverneur en burgemeester bleven weg Ministerieel bezoek werd weinig op prijs gesteld David Ben Goerion w eer in de politiek Eisenhower voor actie tot „terugkeer naar God iV:" - Zal Belgische schoolwet ingetrokken worden? Regering heeft publieke opinie tegen Verkeer ontwricht In Japan De honderdduizend J - Stukken bij doorbraak E PARTIJ VAN DE ARBEID staat er bijzonder op, de „partij van de doorbraak" te zijn. Wie niet doorbreekt, breekt af volgens de leiders van de P. v. d. A. en die „slopers" zijn dan naar hun overtuiging te zoeken in de gelederen van de andere partijen. Of juister gezegd: iedere tegen stander van doorbraak aan de overkant is een „afbreker". Het schijnt nu echter, dat het gaat kraken in de „partij van de doorbraak". Er zijn leden, die ver der of anders willen doorbreken dan de leiders en dit dreigt tot een breuk te leiden. Men kan ook niet altijd breken, ook niet doorbreken zonder stukken te maken!! Aan de K.V.P. wordt door de P. v. d. A.-ers nogal eens "verwe ten, dat eenheid niet mogelijk is, gezien de verschillende groeperin gen, waaruit de K.V.P. bestaat. Deze critiek kunnen bedoelde par tijleiders nu tegen zichzelf keren, want een gedeelte van de P. v. d A. kan zich niet verenigen met het gevoerde beleid. De schakerin gen gaan schaken op het politieke en sociale bord en willen het spel spelen volgens eigen inzicht. Wij verwonderen ons daar over in het geheel niet; hogere dan politieke en sociale motieven bin den de leden niet aan hun partij. Bij de K.V.P. is dat anders en op de principiële, godsdienstige be ginselen zullen pogingen zowel tot doorbraak als tot afbraak afstui ten. Analyst ,We missen ervaring, geschiktheid en kapitaal!" Twee van lien verloren liet leven bij vergeefse redd ingspoffineen WALSRECORD Ski-patrouille bereikte wrak van DC-6 1 De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van hedeh- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk weinig, later toenemende be wolking met kans op enige sneeuw in "het Zuiden van het land. Vannacht matige tot strenge vorst, morgenmiddag lichte' vorst. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke rich tingen. Woensdag 23 Februari: Zon op 8.43 uur, onder 18.09 uur. Maan op 7.33, onder 19.41 uur. 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT r (Van een bijzondere correspondent) In de Vastenbrief van kardinaal Griffin, die Zondag van alle preekstoelen is voorgelezen, vestigt de Londense aarts bisschop de aandacht op een ernstig nationaal probleem: de zorg voor de be jaarden. De kardinaal gaat in zijn beschouwing uit van het rapport van de Britse Konink lijke Commissie over het bevolkings vraagstuk. waarin er op gewezen werd dat de komende jaren verhoudingsgewijze een voortdurende stijging te verwachten is van de leeit!.ldsgroep, die boven de vijf en zestig ligt. en ais gevolg van de hogere ouderdom, die door de steeds verbeterde medische zorg wordt verkregen, èn door het dalen van het geboortecijfer. Zelfs een zo wenselijke stijging in het aantal geboorten zal pas na vele iaren merkbaar kunnen zijn. Dit is een probleem, zo ver volgt de kardinaal, dat wij onder de ogen moeten zien, in zijn veelzijdig moreel, sociaal en economisch aspect. Daarna vervolgt de kardinaal: „Wij prijzen ten zeerste de pogingen die in het werk gesteld worden om het pensioen voor bejaarden te verhogen, maar wij dienen ook middelen te bedenken om deze ,-Uo °elastingkosten te bestrijden. Wij :an 6^en'- ^at ve'e Personen °P ^e leeftijd niet langer physiek in staat zijn Pontf deel te nemen aan productief werk. li j ®"}.regelingen moeten altijd geba- u °P de zwakste leden van de gemeenschap. Toch moet het ook mogelijk J,,;,0n "et kan wel eens noodzakelijk blijken dat zij die op 65-jarige leeftijd h?«? doorsaan met hun werk en hiertoe ook m staat zijn zonder productie- ,rwn ,Pensioen op deze manier aan- ullen. en tegelijkertijd een waardevolle bijdrage leveren voor de productie van het land". Het probleem van de bejaarden-zorg. aldus het schrijven, is een nationaal pro bleem en dient als zodanig bestu'deerd te worden. Veel is reeds gedaan door par ticulier initiatief, maar het probleem is te groot en ingewikkeld, en geldmiddelen zijn te schaars om binnen het particuliere Ai ,ee" °Pgelost te worden. taak van dergelijke commissies e 11 Se kardinaal op de volgende moge lijkheden: voorlichting over het beiaar den-probleem; bet scheppen van een atmosfeer van bereidheid onder de men sen om te helpen; het coördineren van het werk der ziekenhuizen, verzekerings ambtenaren, maatschappelijke werklstlers huisvestingsambtenaren, etc. en van de verschillende particuliere organisaties Zij konden b.v. de jeugdorganisaties ertoe aanmoedigen, de bejaarden te helpen in hun huishouden, boodschappen voor hen te doen, hen voor te lezen, wanneer zij ziek zijn etc. Het is niet alleen een kwestie van armoede: de grootste ontbering is voor vele bejaarden de eenzaamheid en het hechter wnrrtt' w", de §ez°ndheid steeds S nlS; 5 probleem wordt niet alleen opgelost door méér tehuizen voor ouden van dagen, ofschoon vele nriizens"- waardige pogingen in deze r chtinv "e- daan zijn en nieuwe tehuizen z«n op- gericht. „Van het grootste belang is het, dat deze tehuizen", zo voegde dl kardi- naSl hihh aan ••°e' "P6" ^stichtsatmos- feer hebben; zij moeten naast gezelschap ook gelegenheid bieden 0m aneen te kunnen zijn; naast de zore voor de be jaarden, moeten zij ertoe bijdragen dat deze mensen nun belangstelling bewaren, en blijven voelen dat zij nuttige leden zijn van de gemeenschap". De ervaring leert, echter, dat verschil lende bejaarden altijd hun eigen huisje en Aan het slot van het traditionele met worstrijden.dat ellc jaar in Boxmeer een weerkerend festijn vormt, doch dat dit jaar wegens de gladheid der wegen geen doorgang kon vindenvindt nog een an dere traditionele gebeurtenis plaats, welke haar oorsprong vindt in het jaar 1739. Alle deelnemers aan dit metworst- rijden trekken sinds dat jaar na afloop van de wedstrijd tezamen met de win naar, de „Metworstkoning", naar een be paalde boerderij, waarvan de pachter elk jaar weer aan de metworstkoning twee vaatjes bier, een halve varkenskop, brood mik en metworst uitreikt. Op onze foto ziet men hoe de metworstkoning i'h't het vorige jaar, G. Verbert, die, nu het Gevecht om de titel dit jaar niet kon doorgaan, zijn koningschap nog een jaar langer mag uitoefenen, schenken" in ontvangst neemt, bijge staan door een juichende schare onder danen, bestaande uit een „Raad van en de Prins van het Boxmeerse carnaval, Prins Bèr, kortom een vorstelijk gesel schap. onafhankelijkheid willen bewaren Ook deze gevoelens moeten gerespecteerd worden en wij moeten trachten hen ook in die omstandigheden te helpen. Het probleem wordt nog gecompliceer der door het huizentekort en de inrichting van de tegenwoordige huizen, die geen plaats bieden voor een gezin met meer dan een of twee kinderen. Deze twee factoren hebben tot gevolg, dat de grotere gezinnen in hopeloze woningtoestanden moeten leven en leiden tot geboortebe perking of uitstel van het huwelijk. Er is hier in zekere zin een vicieuze cirkel: de jongere generatie kan de ouders niet huisvesten, en de oudere mensen blijven zich vastklampen aan hun huis, waardoor de woonruimte voor de jonggehuwden verminderd wordt. Wanneer dan de kinderen hun ouders niet in huis kunnen nemen, zijn zij er ook nog niet klaar mee te zorgen dat deze een dak boven het hoofd hebben Een liefde volle, attente belangstelling blijft daar naast de plicht der kinderen. Maar de naastenliefde beperkt zich niet tot het gezin. Iedere christen heeft een plicht tegenover de ouden van dagen. „Is het mogelijk", zo vraagt de kardi naal in zijn bekende concrete stiji „dat een gezin gelukkig leeft in eigen familie kring en huis, terwijl vlakbij, misschien in hetzelfde huis, een oud mens zonder hulp in bed ligt? Kan de vader van dat gezin dan niet de haard aansteken in de ziekenkamer, de moeder voedsel klaar maken en de was verzorgen, de kinderen boodschappen doen en boeken ruilen in de bibliotheek? Dit is maar een voor beeld. De mogelijkheden liggen om ons heen; we behoeven slechts bezield te zijn door naastenliefde en een apostolische geest om die gelegenheden aan te grij pen". De kardinaal eindigt met alle ge lovigen op te roepen hun aandeel bij te dragen in de oplossing van het probleem van de bejaardenzorg, èn door hun activi teit in de staatsorganen, èn in de parti culiere organisaties van maatschappelijke zorg, en vooral ook als individueel chris ten. (Van onze Brusselse correspondent) Zaterdag werd de romantische atmosfeer van het aloude Brugge door wapengeklet ter en machtsvertoon verstoord. En toch betrof het hier slechts, een ministerieel bezoek. Oorspronkelijk hadden twee top figuren uit de linkse regering, de Brugge ling Achelle van Acker, de premier, en de Waalse eveneens rode minister van openbaar onderwijs, Collard, in de stad van Breijdel en De Coninck een „bljjde incomste" willen doen, om daar do eerste steen te leggen van een konink lijk atheneum, een nieuw bastion tegen het katholieke onderwijs in Vlaanderen. Omdat die heren van tevoren wisten, aat z„ niet met juichkreten zouden wor- harirtcn'vangen, maar eerder een staaltje hadden kunnen krijgen van de averecht se „populariteit" wlaHn dè huidige rege- VJkanderen mag „verheu gen hadden zij het, op het laatste m<>- merit maar beter gevonden zelf niet de negatieve .ovaties" in ontvangst te gaan nemen, die hun daar te wachten stonden. In hun plaats hadden zij de splinter nieuwe liberale minister van openbaip werken gezonden die onlangs zijn zo bij zonder familiezieke partijgenoot Van Giabbeke aan het hoofd van dat departe ment heeft opgevolgd. Om hem waardig te ontvangen, had de regering niet minder dan 350 van top tot teen gewapende gendarmen en 100 politie, agenten doen mobiliseren! In verschillende wijken der stad werd verder gepatrouilleerd door gendarmen in auto's. Enkele van deze auto's voerdsn Friese ruiters aan en een andere was van een brandspuit voorzien! Dat alles omdat men een manifestatie vreesde van de zijde van leerlingen van katholieke middelbare scholen. Toen de officiële stoet zich in beweging zette, werd zij voorafgegaan door gehelm de gendarmen, die voor de gelegenheid zelfs gasmaskers hadden meegebracht en de geweren horizontaal op de rechterarm droegen, zoals men dat ongeveer ziet bij défilé's op het Rode Plein te Moskou! In de stoet zelf stapten, naast de mi nister, ongeveer driehonderd leerlingen van neutrale scholen mee. Gendarmen en politie sloten deze zonderlinge optocht. In verschillende straten was het verkeer ver boden, terwijl groepen manifesterende leerlingen van het vrije onderwijs door de gewapende macht zoveel mogelijk op af stand werden gehouden. De eerste-stecnlegging zelf geachied- de zonder incidenten. Daar gevreesd werd dat de gedenksteen mogelijk had kunnen gestolen worden, was hij des nachts door een groep politie-agenten streng bewaakt geweest en onderweg naar de bouwplaats kreeg de steen zelfs een waakzaam escorte! De katholieke gouverneur van West- Vlaanderen en de katholieke burge meester van Brugge waren bij de plechtigheid afwezig. Daar waar de tegenmanifestanten er ge legenheid toe kregen hoorde men ze luid roepen- ..Weg met Collard!" Er werden enkele arrestaties gedaan en hier en daar deden zich kleine botsingen voor In December van het vorig jaar heeft HM. Koningin Juliana aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden een wetsontwerp tot herziening van de gren zen der gemeenten Giessendam, Giessen- Nieuwkerk, Hardinxveld, Peursum, Schelluinen en Sliedrecht. Gaat de voor gestelde grenswijziging door, dan zal Giessen-Oudekerk van Giessendam wor den gescheiden en bij de gemeente Gies- sen-Nieuwkerk worden gevoegd, welke gemeente met deze buurtschap en met Peursum tot Giessenburg zal worden verenigd. Om deze redenen nu is het ont werp door Giessendam met gemengde gevoelens ontvangen en is vooral bij de betrokkenen in Giessen-Oudekerk scherp protest gerezen, dat tot uiting komt in een actie, welke met spandoeken en leu zen op de muren wordt gevoerd Foto rechts: Ook de vrouwen van Gies sen-Oudekerk spreken in de actie een woorje mee Foto links: Een ge deelte van het veelomstreden riviertje de Giessen. dat de natuurlijke grens vormt tussen Giessendam en Hardinx veld Voor zijn middagwandeling heeft Z.H de Paus gistermiddag om half drie in de tuinen van het Vaticaan acht autokapel len van het pauselijk liefdewerk ingeze gend. De autokapeiien dienon voor de ver van de kerken afgelegen landbouw- en industriecentra in Zuid-Italië. Aan elke kapel -zijn 2 priesters verbonden alsmede een arts. een verpleger en een sociaal werker. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De hcer Faure zet zijn pogingen tot kabinetsformatie voort en wil reeds oensdagochtend een ministerie voor de Kamer brengen. Hij is daarbij zeer aangemoedigd door de president van de republiek. Deze stelt zich op het standpunt, dat, nu erkend moet worden, dat een ministerie van de nationale unie door de houding van de socialisten niet mogelijk is, er andere middelen genoeg voorhanden zijn om een ministerie een voldoende meerderheid te geven. Dit middel heeft de lieer Faure gezocht in zijn zeer belangrijke driejarenplan, dat systematisch de vooruitgang op economisch gebied dienstbaar maakt aan de sociale verbeteringen. Aan David Ben Goerion, de Israëlische oud-premier die na ruim een jaar als herder geleefd te hebben weer in de noli- tiek is gegaan, is Maandag in het Isra ëlische parlement een grootse ontvangst ten deel gevallen. Ben Goerion heeft op verzoek van de Israëlische regering de post van minister van defensie overgeno men van Pinhas Lavon, die vorige week Donderdag is afgetreden. 55 President Eisenhower heeft Zondag voor de radio en televisie het Ameri kaanse volk aangespoord, zirh aan te slui ten bij een aetie voor „de terugkeer naar God" die op het ogenblik wordt gevoerd onder auspiciën van het Amerikaanse Legioen. Eisenhower zeide o.m.: Elke dag moe ten wij God vragen, ons te behoeden, opdat wij ons erfdeel van vrije mensen kunnen nalaten aan hen. die na ons komen". Het inmiddels gevallen besluit der so cialisten om met aan het ministerie deel te nemen en het ook geen stelselmatige steun toe -e zegge^ was te verwachten, doch om dit besluit in een vorm te gieten hebben zij moeite genoeg gehad. Er is een achterdeurtje open gehouden en men heeft verklaard de regeringsverklaring af te wachten om te beslissen of men bij de stemming tegen zaj zyn 0f zjch zal ont houden. Het laatste wordt zelfs zeer waarschijnlijk. De Gaulisten zijn ook beïnvloed door het voorgestelde driejarenplan en men verwachtte, dat zij hedenochtend zouden besluiten het ministerie te steunen. De zeer welwillende houding van de MRP is bekend. Men verwachtte dan ook, dat de heer Faure in de loop Van de ochtend naai- het Elysee zou gaan om de opdracht definitief te aanvaarden om dan daarna snel zijn ministerie te vormen. Door de contacten, die hij reeds gehad heeft, kan men wel enige kijk krijgen op welke persoonlijkheden hij een beroep zal doen en men geeft als zeer waarschijnlijk aan dat de heer Pinay buitenlandse zaken zal krijgen, de radicaal Uourges-Maunoury binnenlandse zaken. Bcrthoin onderwijs zal houden, de Gaullist Chaban Delmas openbare werken. Pfimlin financiën en economische zaken en de MRP'er Char- pentier landbouw. De nationale verdedi ging zou ook aan een Gaullist worden ge geven en justitie aan de MRP. i. De heer Faure wil in elk geval de tc- genstand in radicale kring breken en het I is tot nog toe in de lange geschiedenis van de partij nog niet voorgekomen, dat van radicale zijde het een partijgenoot on mogelijk werd gemaakt een ministerie te vormen. Het blad „La Nation Beige" (van da „nationale eenheid") schrijft met betrek king tot de schoolkwestie, dat het er alle schijn van heeft, dat de leiders der drie politieke partijen op korte termijn bijeen zullen komen om van gedachten te wis selen over een wijziging of eventuele in trekking van de wetsontwerpen-Collard. „De publieke opinie wenst geen school strijd", aldus het blad, „en de regering geeft zich hiervan terdege rekenschap". Het liberale blad „La Dernière Heure" weet te melden, dat reeds besprekingen gaande zijn tussen socialisten en libera len over een wijziging van sommige pun ten in de betreffende wetsontwerpen. xTt. Reddingploegen van de Britse luchtmacht hebben ook Maandag alle in Schotland beschikbare vliegtuigen en helicopters gebruikt om door de sneeuw in Noord-Schotland geïsoleerde dorpen en boerderijen te bevoor raden en ernstige zieken op te balen. De toestand in Noord-Schotland ;s ïiu nog ernstiger dan de vorige maand. De BBC beeft in een radio boodschap de ingesneeuwde boeren aangeraden met lettertekens in de sneeuw aan te geven waaraan zij bet meest behoefte hebben, zoals een ,.F" voor „voedsel", een D' veevoer In West-Oostenrijk zijn de passen over de Arlberg en andere bergen door lawi nes geblokkeerd In de Italiaanse alPe" zijn vier personen door lawines om het leven gekomen. In de Franse Pyreneen is Maandag in een sneeuwlaag van twee- en-een-halve meter het lijk gevonden van de 63-jarige Raymond Despouy. de oudste bergbeklimmer in dit gebied. Hij was Zondag door een lawine bedolven. Zware sneeuwval heeft ook in het Zuid-Oosten van de provincie Schonen in Zuid-Zweden veel boerderijen van de buitenwereld afgesneden. Op 't Zweedse Oostzee-eiland Oeland is een asthmapa- tiënt gestorven, doordat de ziekenauto, die hem naar een ziekenhuis zou over brengen werd opgehouden door zware sneeuwstormen. De schade die Zaterdag in de haven van Genua is aangericht door een zware storm, waardoor twee schepen in de ha ven vergingen, wordt geraamd op 30 milliard lire. De Zweedse vrachtboot .Nordenland", die in deze haven half was gezonken, is Maandagavond ontploft en in brand ge- raakt. Het schip had 600 ton calciumcar bid aan boord. Door de explosie liepen een pakhuis en enkele haveninstallaties schade op. Ook Canada en de V.S hadden zwaar onder sneeuwstormen te lijden. In ver scheidene straten was het verkeer Zon- voor „dokter" en een „C" voor dag en gisteren volkomen ontwricht. Door de sneeuwstormen kwamen in Montana vijf "personen om het leven. Uit Wyoming werden twee uit Colorado vier en uit Utah vijf doden gemeld. De honderden bewoners van een dorpje nabij Kitimat in Brits Columbia die uren in de sneeuw hebben gezocht naar een 10-jarig jongetje Bobby An derson en zijn negenjarig nichtje Dar- lene Anderson, konden gisteren een klassiek verhaal van de redding van de kinderen doen Zij vonden hen slapend in de dikke sneeuw, terwijl een St Bernardshond en een terrier hen warm hielden. De Bernardshond bewaakte de kinderen en liet niet toe. dat de redder hen oppakten, voordat de kinderen wakker waren geworden en de hond hadden gerustgesteld. A.F.P. meldt dat als gevolg van de storm in de Japanse wateren' in totaal 336 personen worden vermist en tot dus verre zeven personen om het leven zijn gekomen. Officieel is bekend gemaakt dat vijf schepen zijn gezonken, dertien aan de grond gelopen en twaalf averij hebben opgelopen. Negen-en-dertig sche pen worden nog vermist. In de Staatsloterij is de 100 000.— ge vallen op lot no. 8995. De loten werden verkocht: serie a bij de heer S. Breen Kroonenberg, Amster dam, Weteringschans 104; serie b bij de heer C. van Es, Hilversum, Oude Amers- foortseweg 71; serie c bij mevr. A, Brou wersRegout, Roermond- Godsweerder- singel 51: serie d bij mevr. A. van der Steenhoven-de Kat, Leiden, Wittesingel 67. Het Zweedse vrachtschip „Nordanland", dat in de haven van Genua kapseisde tengevolge van het noodweer had een zeer gevaarlijke lading aan boord, be staande uit calciumcarbid, dat wordt ge bruikt voor het maken van acetyleen. Het aas, dat wordt gevormd als het car- I bid met water in aanraking komt, kan me; een enkele vonk worden ontstoken. Zoals de havenautoriteiten vreesden I 7,-i "(Mil het aas gisteravond tot ontplof- 1 fing. Onze ielefoto geeft een overzichts- beeld van het gekapseisde schip, voor dat de explosie plaats vond. De algemeen voorzitter van de Indone sische P.S.I. Sutan Sjahrir. heeft er op een openbare bijeenkomst in Padang aan herinnerd, dat de souvereiniteit van In donesië reeds vijf jaar geleden door de Nederlanders werd overgedragen en dat volgens de R.T.C.-overeenkomst een jaar na deze souvereiniteitsoverdracht alge mene. verkiezingen dienden te worden gehouden. „Na vijf jaren beschikt onze staat echter nog niet over een volksver tegenwoordiging. die rechtstreeks door het volk is gekozen", aldus Sjahrir. Over de huidige moeilijkheden in In- donesië verklaarde Sjahrir, dat voor een deel inderdaad de schuld ligt bij de lei ders, doch dat het grootste deel van de schuld komt voor rekening van het volk zelf. dat niet actief deelneemt aan het controleren van zijn leiders. Het volk hoopt slechte op rechtvaardigheid, roaar weet niet hoe deze rechtvaardigheid dient te worden verkregen. In feite dient het volk zelf rechtvaardigheid van zijn leiders te eisen. Onze moeilijkheden spruiten voort uit het gebrek aan ervaring, geschiktheid, vakbekwaamheid en kapitaal. Hoe kun nen wij werken, indien er niemand is. die de weg wijst, en hoe kunnen wij initia tief nemen, indien wij niet over kapitaal en deskundigheid beschikken? Zolang wij nog niet beginnen het volks initiatief aan te wakkeren en het volk leiding te geven, zolang zullen wij in de huidige moeilijkheden blijven ploeteren" aldus Sjahrir. (Van onze correspondent) Het uit elf kinderen bestaande gezin Van der Burg te Wonserweren, een ge hucht tussen Makkum en Wons in Friesland, werd gisteren door een zware slag getroffen, toen de oudste drie broers bij het schaatsen op de z.g Melkvaarl door het ijs zakten en ver dronken. De 22-jarige landarbeider Frans Willem was met zijn beide broers, de 20-jarige visser Piet Jensie en de 16- jarige Douwe Siuwe direct na de mid dag gaan schaatsen op het sneeuwijs van de Melkvaart. Om ongeveer kwarl voor drie zakte de oudste vlak bij de ouderlijke woning plotseling door het ijs en verdween onder water. Piet en Douwe snelden hem te hulp. maar ook de jongste van de drie broers verdween over de rand van het afbrokkelende ijs in het water. Vanaf de kant zag hun 6-jarige broertje dit alles gebeuren. Hij rende naar huis. terwijl zijn 20-jarige Terminiiio door een broer probeerde de beide slachtoffers uit het water te halen. Toen de moeder met buren bij de vaart kwam, bleek dat ook Piet onder het ijs was gescho ten. Een boer, een landarbeider en de juist passerende Gereformeerde predi kant te Witmarsum, dominé Van Dijk, legden een hek op het ijs en slaagden er na ruim twintig minuten in de drie broers op het droge te brengen. Deze waren echter reeds overleden Toepas sing van kunstmatige ademhaling baat te niet meer. In Landsmeer wonen waarschijn lijk meer naamgenoten in aan el kaar grenzende woningen dan waar elders ook. Er wonen nl. de gezin nen Cor Wals Czn, A. Wals Czn, P. Wals Kzn, D. Wals Szn, S Wals Dzn en de wed. J. Wals Jzn, van welke gezinnen slechts twee fami lie van elkaar zijn. Van vijf van hen is de vader des huizes pluim veehouder. Een patrouille van Italiaanse politie en vrijwilligers op ski's heeft Maandagavond het wrak bereikt van de verongelukte Belgische OC-6. Gistermorgen was het wrak op 1500 meier hoogte op de berg Italiaans vliegtuig waargenomen. De patrouille heefi geen overlevenden aangetroffen. Men vond in de onmiddel lijke omgeving de stoffelijke overschotten van vijf personen. Men vermoedt dat het toestel tegen de bergwand is gebotst. Het geheie voorste gedeelte van de romp is verpletterd. De linkervleugel is afgebroken en stak niet ver van het wrak uit de sneeuw. De reddingsploeg heeft vannacht twee politiemannen bi.i het wrak achtergelaten. Vandaag zou 'n Italiaans—Belgische com missie van onderzoek zich naar de plaat* van het ongeluk begeven. De DC-6, een toestel van de Sabena, werd sedert Zondag 13 Februari, met inzittenden, vermist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1