en Iraakse parlement ratificeren Turkse Overijssels appèl van de K.V.P. goed beantwoord naar PROF. TENHAEFF ACHT ZE WAARDELOOS r°elstra-oord te Beekbergen grotendeels afgebrand PROF. ROMME IN ALMELO Turks-haakse verdrag Het Magnetiseursdiploma's uitgereikt Betere scheepvaartver binding A'dam-R'dam op komst Kamerlid Peters over onderwijs problematiek Oude vrouw vermoord? Beatificatieproces van P. Damiaan ingeleid Conflict tandartsen ziekenfondsen Hopeloze taak voor brandweer PAGINA 3 BAANDAG 28 FEBRUARI 1955 Dubbele tragiek Mandement als verhiezings inzet Vreemde ontdekking te Groningen Maximale zekerheid 9 Minimale premie Demonstraties sorteringscisen groenten en fruit De Apostel der melaatsen Fondsleden tot 1 April behandeld BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Coöp. Levensverzekering Mij. u.a Onder doodse stilte maakte hierna pro{. Romme enkele opmerkingen over de ver klaring van de heer Willems in haar gees telijke betekenis en de noodzakelijke reactie daarop. Na 12 maal het belang van de Kerk in zijn beschouwing te heb ben betrokken en in bescherming geno men, zegt de heer Willems: „aan de wen sen van de Bisschoppen kunnen wij niet voldoen, omdat we het niet mogen". „Dit", aldus prof. Romme, „is het be sliste ogenblik van het scheiden der wegen zonder dat wij afbreuk willen doen aan de altijd door de christelijke liefde te stellen eisen. In het zware Willems-woord ligt een stuk persoonlijke tragiek en een brok katholieke gemeenschapstragiek. Beiden doen pijn en hierover spreek ik verder niet". Prof. Romme haalde toen het begelei dend woord van de wekroep van de heer Willems aan: „volgt ook gij dit bisschop pelijk woord niet". Dit woord, aldus prof. Romme, vraagt een daad, die deze wekroep doet verklin ken en verijdelen en hij richtte zich het eerst tot het volk van Brabant, waar de heer Willems woont. De propaganda-actie, die daar van de kringen Den Bosch—Til burg 10 Maart begint, krijgt een bijzon dere taak, omdat zij de blikseminslag moet worden in de wekroep van Willems en de zijnen. Het moet het schitterlicht worden, waarin het ware beeld van het katholieke volksdeel getekend staat. „Brabant", zo besloot prof. Romme, „maak van die gelegenheid gebruik met volle kracht. Ik zeg het uit het land van Ariëns, naar wiens grootheid en voor beeld mijn gedachten thans uitgaan. Zijn sterkte en volharding moeten wij blijvend tot de onze maken". (Langdurig applaus). Spontaan zongen hierna de aanwezigen, die vóór de rede het „Aan U, o Koning der eeuwen" lieten horen, het Wilhelmus. groepen, die tonen, dat zij op grondslag van een zedelijk beginsel de kloof van een verscheurende wereld willen dempen Een duidelijk antwoord gaf prof. Romme op de vraag van de heer Burger of hij het Mandement als inzet voor de verkie zingspropaganda zal gebruiken. Daaraan heeft prof. Romme geen behoefte, maar misschien zal hij wel eens door de uitla tingen van anderen gedwongen worden er over te spreken. Men heeft de beteke nis van het Mandement nog steeds niet begrepen, als men daarin alleen het stuk ziet, waardoor het lidmaatschap van de P. v. d. A. voor de katholiek onverant woord is en dit een winst voor de heer Romme noemt. Het Mandement dringt ons naar de op bouw van een christelijke maatschappij en geeft daarvoor de richtlijnen aan. Zo opgevat zal het wel terdege gebruikt wor den voor de verkiezingen. In het program zal ook worden opgenomen, dat de K.V.P zich niet alleen richt naar de Pauselijke richtlijnen en de Vastenbrief van 1948. maar ook naar het Bisschoppelijk Mande ment 1954. (Applaus). stemmen, door dezelfde mensen werden gevormd, noemt prof. Romme hetgeen Ir Vos deed met een vergelijking van de percentages katholieken, die in 1947 en 1952 op de P. v. d. A. stemden, een ko lommetje-spelen, dat in brede lijn bezien irreëel is, want het percentage katholiek geregistreerden, dat niet meer practiseèrt, is helaas nog groter geworden. Een tikje belachelijk is het ook om na 9 jaren harde doorbraakstrijd het blijven van de katho lieke Werkgemeenschap begrijpelijk, dat men het schamele aantal liever niet noemt als een triomf van doorbraak te begroeten. Prof. Romme vroeg zich af, waarom men zo gghertnzinnig met de stemming is geweest, terwijl het nog wel gaat om het behoud van de gave demo cratie. Als Burger het program van zijn partij vergelijkt met dat van de K.V.P., kan hij niet tot onduidelijkheid concluderen en maar heel weinig heeft, de stem van de K.V.P. anders geluid dan de P. v. d. A. verwachtte. Meestal lag het dan nog aan een kleine leemte in kennis aan de kant van de P. v. d. A. Prof. Romme gaf dan eeen opsomming van de vraagstukken, waarvoor de K.V.P. in de bres heeft ge staan en nog ijvert. Het lijkt wel of de socialisten met een zekere hardnekkig heid weigeren door te dringen in onze beginselen, aldus ging prof. Romme voort, om in harmonie naar belangenbehartiging te streven, waarbij de zwakke groepen het eerst in aanmerking komen. Ver boven het belangenversehil is het zedelijke beginsel de grote kracht, waar voor men begrip moet hebben. Daarvoor hebben we nodig samenvoeging van alle Aan de Zwarteweg te Groningen Ij Zaterdagmorgen een oude vrouw, de 82- jarige weduwe M. H- onder vreemde om standigheden dood in haar woning aan- getroffen. De oude vrouw lag in nacht gewaad voorover op de grond, naast de tafel. In het woninkje bood het interieur een chaotische aanblik, naar buurtbewo ners wisten te vertellen. In ieder gval waren de omstandigheden zodanig dat de recherche de zaak in onderzoek heeft. Ook het parket was snel na de ontdekking tel plaatse. Het drama werd ontdekt door. de buur vrouw van de oude dame, de weduwe M P., die een paar oude kranten wilde halen. Toen ze in de woonkamer van de bejaarde weduwe kwam, verbleekte te van schrik. De oude vrouw lag voorover op de grond. Ze rende naar de overburen die politie en GG.D. waarschuwden. Het gebeuren heeft in deze buurt grote ont steltenis gewekt Zaterdagmorgen werden er door de buurtbewoners allerlei gissin gen gemaakt- De politie wilde evenwel hangende het onderzoek geen nadere in formaties verstrekken. hetgee con®res niets te bespeuren geweest, vindt *r Pro^- Romme niet onbegrijpelijk Voor. immers, reeds in 1953 meende de Kamp., r van de socialistische Tweede Ook voor collectieve personeelverzekeringen Hoofdkantoor* i IA Oudenoord - Utrockt k Tol. 16591 (3 lijnen) levensv 2 mensen vaüers op hoogspanning5' IM kabels— veilingen in Nederland; dr H. Mathot, voorzitter van 't bedrijfschap voor groen ten en fruit en het hoofd van de econo mische afdeling van dit bedrijfschap, K. Ton. Het doel van deze demonstratie is eventuele interpretatieverschillen aan het licht te brengen en de normen te toetsen aan het gebruik van de 'nter-Europese handel in groenten en fruit. Alleen reeds de situatie, waarin de producten '.ich bij aankomst te Partis bevinden zal veel nut tige aanwijzingen kunnen verschaffen De Franse spoorwegen verlenen medewerking bij het demonstreren van moderne metho den voor het lossen en overladen. Op initiatief van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. is een commissie van pro fessoren geïnstalleerd, welke op zich heeft genomen een studie te maken van de wisselwerking, die bestaat tussen de tech nische vooruitgang en de levensstandaard van de arbeiders. Een der localiteiten van de organisatie voor Europese Economische Samenwer king O.E.E.S. zal van 2 toi 4 Maart 1955 meer het aanzien van een goed ge sorteerde zelfbedieningszaak in groenten en fruit hebben dan de gebruikelijke sfeer van een internationaal kantoor, waar het nijvere hart van het Europese bureau voor de productiviteit E.P A. klopt Op deze dagen komen namelijk experts uit de bij de O.E.E.S. aangesloten landen bijeen voor de door het E.P A georgani seerde demonstraties met de genormali seerde sorteringseisen voor groenten en fruit. Elk land is uitgenodigd, een wagon te zenden met appelen, citrusvruchten, peren, sla en tomaten Dit studiemateriaal is in de eerste plaats gesorteerd en ver pakt volgens de Indertijd door de Econo mische Commissie voor Europa - E.C.E. te Genève vastgestelde normen Voor een betere vergelijking kunnen de pro ducten daarnaast naar de nationale nor men. gesorteerd en verpakt worden inge zonden. Nederland zendt hiervoor een wagon lading van drie ton appelen. De Neder landse deelnemers aan de demonstraties zijn de heren P Klamer, directeur van het uitvoer controle bureau voor tuin bouwproducten: M. Prins, voorzitter van het centraal bureau voor de tuinbouw- Uit Vaticaanstad wordt de officiële inleiding van het zaligverklaringpro ces van de bekende Apostel der me laatsen, Pater Damiaan, (familienaam Jozef De Veuster) gemeld. Pater Damiaan werd in 1840 te Tre- melo in België geboren en stierf in 1889 op Molokai. In 1873 stelde hij zich volkomen vrijwillig, kennende het toenmalige grote gevaar voor besmet ting, ten dienste van de melaatsen. In 1883 werd hij zelf door de zie1'*-? aangetast, om zes jaar later daaraan te overlijden. Leuven erkende vijf jaar daarna de verdiensten van zijn helfdhaf,:o offer leven door een standbeeld voor hem op te richten. Rorprn Iïla'en gunstig spreekt, wil prof. P. v de blijvende offerte van de 'baai- tot samenwerking aanvaarden, tiet 0r?° v°egt hij er aan toe, wil men (Van onze Haagse redactie). De Nederlandse Maatschappij tot be vordering van de Tandheelkunde heeft besloten haar contracten met de zieken fondsen te verlengen tot 1 April Dn is een gevolg van de geste van de zieken fondsraad om een commissie van E->e<ie diensten ln te stellen die alsnog moet trachten de tandartsen en de ziekenfond sen tot elkaar te brengen. Hangende deze poging zullen tot uiterlijk 1 April de ziekenfondspatiën ten op de normale voorwaarden worden behandeld. Z. H. Exc.de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vrouw van Lourdes en H H. Martelaren van Gorcum) de zeereerw. heer J. Veer- man;''tot pastoor te Schermer, de zeer eerw heer H W J. Verbeek, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr Rozenkrans); tot kapelaan te Rhoon, met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Hoogvliet voor te bereiden, de weleerw. heer J S. W Groenen, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Liduina); tot bouw pastoor te Delft-N W„ met de opdracht d# oprichting van een nieuwe parochie -n Delft-N W. voor te bereiden, de zeereerw. heer F. P J. Boelrijk, die rector is ts Delft (St. Hippolytus-ziekenhuis).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3