Een felle, uitslaande brand Nieuwe H.A.V. Bank - Schiedam De burgemeester in \Y andsworth Geheugen-hulp Dwalende van rave Noë huyten de Arke OUDE TIJD Jubileum J. v. Dongen bij RVS Engelse landschapschilders Boymans w. BRANDVERZEKERING BEDRIJFSVERZEKERING ■3e Toonkunst Concert- Nieuws uit STAD EN OMTREK Op hoek Koemarktplein-Buitenhavenweg mm. Uit die goede Van Gainsborough tot Turner in mm N.V. Assurantie-Mij. Hef Rotferd. Philh- Orkest Van jongste bediende tot top-functionaris WALDORIJSCHOÖL Burgerlijke Stand t MAASSLUIS VLAARDINGEN WOENSDAG 2 MAART 1955 NSC PAGINA 2 De brandweer in actie Ooggetuigeverslap Nog een ooggetuigeverslag Wie gistermiddag omstreks half vier uit de richting van Vlaardingen naar het Centrum van Schiedam ging, ontwaarde boven het midden van de stad zware rookwolken. De zuid-oostelijke wind dreef een wolk van verbrande stofdelen in de richting van westelijk Schiedam. NOORSE ZEEMAN GEREDEN AAN- SCHOORSTEENBRAND Wat er precies verbrand is IN ROTTERDAM EEN BITTER IN MARSEILLE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NED. VRACHTENMARKT 69915 H.H. WIJDINGEN BISDOM DEN BOSCH TELEFOONTOESTEL GESTOLEN Korte Hoogstraat Rotterd 40 JAAR BIJ DE P.T.T. Een felle, uitslaande brand werd gistermiddag omstreeks kwart over drie waargenomen in het grote, oude pand op de hoek van het Koemarkt plein en de Buitenhavenweg. In dit pand is aan de Buitenhavenweg o.a. een rijwielstalling, een garage en een handel in huishoudelijke apparaten als stofzuigers, wasmachines etc. gevestigd. Boven de rijwielstalling bevindt zich een reparatiewerkplaats. Daar is de brand ontdekt door iemand, die er zijn bromfiets kwam weg halen. De vehikels worden met een takel naar de bovenverdieping gehesen of naar bene den gehaald. En via deze takel wist de man zich in veiligheid te stellen. Er bleef hem geen andere mogelijkheid, want de vlammen grepen razend snel om zich heen en vonden in het aanwezige mate riaal en in de oude binten van het pand gemakkelijk voedsel. In minder dan geen tijd sloegen de vlammen uit het dak en het vuur deelde zich spoedig aan de belendende panden mede. Onder eenzelf de dak waren gevestigd een kantoortje van de garage M., terwijl er zich ook een woning in bevond van de uit elf leden bestaande familie Lucassen. De rest van het pand wordt zoals bekend ingenomen door de slijterij van J. Daar moest een zieke ijlings in veiligheid wor den gebracht. Er bevonden zich in de brandende rijwielstalling, waarin o.m. ongeveer driehonderd fietsen een prooi der vlammen werden, bussen benzine of ander ontplofbaar materiaal. Wanneer dit in brand vloog, veroorzaakte het klei ne ontploffingen, die weer tot gevolg had den, dat de dakpannen aan alle kanten in het rond vlogen. Ze vielen hier en daar op de straat, inmiddels zonder onge lukken te veroorzaken. Er verspreidde zich een dikke rook. De brandweer, door de politie gealarmeerd - er bevindt zicb een politiepost vlak tegenover de uitge brande panden - verscheen met veel ma teriaal ter plaatse, terwijl de politie di rect een afdoende afzetting vormde. Er werden twee ladderwagens en de Magyrus ingezet en men bestreed het vuur spoedig met een tiental stralen. De commandant van de brandweer, Ir. S Moesker, had de leiding van de blussing. Op het terrein van de brand, die zicb ernstig liet aanzien, arriveerden de bur gemeester, Mr. J.W. Peek, de gemeente secretaris, Mr. N.J. Post, de wethouders Mr. P. van Bochove, Mr. M.M. van Kin deren en H. Sabel, alsmede de commisa- ris van politie, de heer K. Rijpma. Het dak boven de rijwielstalling en d« daklijst er van brandden ondanks de ge nomen maatregelen volkomen door, maar de brandweer slaagde er in, het pand van de slijterij te behouden, waartegenover de woning aan de andere kant groten deels uitbrandde. De slijterij en bovenver dieping en zolder bekwamen in middels grote waterschade. Na ongeveer een uur was men het vuur vrijwel meester en kon met de nablussing begonnen worden Het spreekt vanzelf, dat deze felle, uit slaande brand, die door de felle wind ge makkelijk snel om zich heen had kunnen grijpen en het woonblok aan de Rotter- damsedijk had kunnen bedreigen, grote belangstelling trok. Alle trottoirs van het Koemarktplein waren bezet door kijkers, die met grote belangstelling de strijd van de brandweer tegen het vuur gadesloe gen. In het tegenover de vuurhaard liggende Hotel Restaurant De Kroon had de nieu we eigenaar, de heer van Heezik, de no dige maatregelen genomen, om te belet ten, dat vlammen of vonken zouden over slaan en onheil aanrichten. Het brand- blusapparaat stond gereed, om onmiddel lijk gebruikt te kunnen worden. Het was wel aardig, wat een tramcon ducteur vertelde. We geven daarom hi^r weer. „We zaten," zo zei hij," rustig in het huisje te wachten tot het tijd werd, om de tocht naar Rotterdam te aanvaar den. Opeens riep een onzer: Kijk nu eens! En tegelijkertijd zagen we de vlammen uit het dak van het pand op de hoek van de Buitenhavenweg slaan. Even later kwam de brandweerauto aansuizen. Op hetzelfde ogenblik stak een man de Bui tenhavenweg over, waarschijnlijk om hulp te verlenen in het brandende pand en te redden, wat er te redden viel. De brand weerauto remde uit alle macht, maar dit kon toch niet verhinderen, dat de man een duw kreeg, die hem over de straat deed rollen. Hij stond echter weer op en had dus blijkbaar geen letsel gekregen. Terwijl wij naar buiten liepen, vielen de stukken dakpannen neer. Wij moesten naar Rotterdam, maar bij het wegrijden konden we constateren, dat het niet maar zo een binnenbrandje was. Ongeveer een uur later kwamen we weer op het Koe marktplein terug en toen had de brand weer het vuur onder de knie Vele mensen voelden dan ook, dat er een flinke brand aan de gang was. Men spoedde zich langs de havens, de B.K.- laan en van uit de Gorzen in de richting van de Koemarkt De een beweerde, dat het de Glasfabrieken waren; een ander, dat de gebouwen van de Gemeentelijke Reinigings Dienst in lichterlaaie stonden. Het bleek echter, dat het achter Hotel de Kroon brandde. Op de trottoirs dromden honderden en honderden tezamen; kijkend naar de hoek van de Buitenhavenweg. De versterkte verkeerspolitie had handen vol werk. om het snelverkeer, snelverkeer te doen blij ven. De automobilisten bleken net zo nieuwsgierig als de voetgangers! Ze rem den bij het naderen van het Koemarkt plein af en keken verbouwereerd naar de inmiddels met nagenoeg volledig ma teriaal uitrukkende brandweer. De smalle ingang tussen de eerste huizen van de Buitenhavenweg en de Politiepost was in een oogwenk een wriemelende massa van meubilair uitdragende mensen, was machines. radio's, rijwielen, bromfietsen gingen aan ons oog voorbij en werden, tussen de slangen afrollende en ladders uitschuivende brandweerlieden door in veiligheid gebacht, in de politiepost. Het bleek nu, dat er een flnke brand was uitgebroken op de verdieping van de rijwiel- en motorhandel van de heer I. de Waard aart de Buitênhavenweg 178. Reeds was het dak ingestort en uit dat gat stegen die van verre zichtbare rook wolken dev helderblauwe lucht in. Er gingen natuurlijk allerlei geruchten. Een oude dame. die men uit een belen dend pand in veiligheid had gebracht, was aanleiding tot de bewering, dat er men sen door het vuur ingesloten waren Maar dit is niet het geval geweest. De brand liet zich inmiddels ernstig genoeg aanzien. Toch is hij, naar we konden zien, snel bedwongen en dit was toch wel een interessant gezicht in onze stad. waar ge lukkig flinke branden zelden voorkomen Een 61-jarige Noorse zeeman is gisteren door een personenauto bestuurd door een tandarts uit Vlaardingen aangereden. De matroos viel op de grond en bleef liggen. Door de G.G. en G.D. is hij naar zijn schip bij Wilton-Fijenoord gebracht. Bij de familie E. S. in de Zwartewaalse- straat is gisteravond een schoorsteen brandje ontstaan. De brandweer o.l.v. brandmeester de Jager heeft met een ramoneur het vuur verwijderd. j. 'mf'iip: Het brandde gistermiddag flink op de hoek van het Koemarktplein en de Buitenhaveniveg. Maar het vuur werd energiek aangepakt en snel bedwongen. Donderdag: 3 Maart 1955 PASSAGE THEATER 8 uur Gastdirigent JEAN MARTINON en solist COR DE GROOT - plano Van de zijde van de politie werd ons nog de volgende officiële opgave ver strekt: verbrand 350 nieuwe fietsen, 50 stofzuigers en een aantal bromfietsen en motorfietsen. De brand werd geconsta teerd door de heer G. N. de Groot uit Rotterdam, die zijn fiets in reparatie had gegeven en deze op de bovenverdieping kwam halen. Bij de I.D.W. is de schade groot, maar hoe groot ze precies is, was hedenochtend nog onbekend. Ze wordt door verzekering gedekt, maar waar schijnlijk te laag. De brandweer is om 7.45 ingerukt, maar er werd een brand- post achtergelaten. Hedenochtend is de Buitenhavenweg gedeeltelijk afgezet, ter wijl een ambtenaar van de Bouw en Woningdienst en een ambtenaar van de Technische dienst een onderzoek hebben ingesteld. Of het pand in zijn geheel zal moeten worden afgebroken, zal door het onderzoek moeten worden uitgewezen. De familie L. bekwam uitsluitend wa terschade, maar de woning is ontruimd, terwijl de familie J. Janse eveneens al leen waterschade bekwam. Het bezoek, door de burgemeester, dit maal aan Wandsworth gebracht en waar over we gisteren reeds het een en ander mededeelden, heeft Mr Peek en zijn echt genote in staat gesteld, de vriendschaps banden, welke tussen vele Schiedamse ge zinnen en sportmensen en hun gezinnen in Wandsworth, Londens grote, landelijke voorstad bestaan, weer eens nauwer aan te knopen. De receptie van Mayor Allen was hier toe een uiterst gunstige gelegenheid. Op deze receptie, welke in het imposante stad huis van Wandsworth gegeven wordt, wa ren n.l. tal van oude vrienden van Schie dam aanwezig, van wie een aantal be loofden, dit jaar onze stad weder te ko men bezoeken. De receptie werd bezocht door ongeveer 550 genodigden, onder wie zich de minis ter van volkshuisvesting, Mr Sandys be vond, die getrouwd is met Churchills jongste dochter. Deze kent Nederland door eigen aanschouwing. Ze vergezelde n.l. haar vader bij diens bezoek aan Neder land, toen hem het ereburgerschap van Rotterdam is aangeboden en hij er een zitting van de gemeenteraad meemaakte. Mr en Mrs Sandys hebben enige tijd met de heer en mevrouw Peek van gedach ten gewisseld. De heer en mevrouw Peek zijn per vliegtuig gegaan, hetgeen een belangrijke tijdsbesparing betekende. Jammer genoeg kon Mr Allen, naar bleek, niet aanwezig zijn bij de plechtige onthulling van het oorlogsmonument hier ter stede, waarbij hij oorspronkelijk een krans namens Wandsworth had willen leggen. Het bezoek aan Wandsworth en Londen duurde ongeveer vijf dagen. Mr Peek heeft dankbaar van de gelegenheid gebruik ge maakt, om bekende plekjes weer eens op te zoeken en hij bestudeerde er speciaal de nieuwe woningbouw, die er, wat het bouwvolume betreft, waarlijk indrukwek kend is. Maar Wandsworths bevolking is sinds de oorlog met 80.000 zielen toegeno men en bedraagt thans 380.000 Passage Theater: De Zigeunerbaron (a.l.) Monopole Theater: De pas des doods (14 j.) R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend tedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 6.30—8 uur. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 78 30 behalve Donderdag 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 25 uur; Expositie werken Jaap Nanninga tot 7 Maart. Donderdag Don Bosco patronaat, Lange Haven 92. Verdiepingsdag R.K. Vrouwengilde H. Mis en gemeenschappelijke communie 9 u. Voor alle leden toegankelijk. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apothekers wordt deze week waargenomen door apotheek Gouka Co, Groenelaan 172. TONEEL EN MUZIEK Donderdag 3 Maart Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Kamerorkest o. 1, v. Piet Ketting Groote Schouwburg: Besloten Luxor. 8 uur: „Made in Holland" (Snip en Snaprevue). BIOSCOPEN Programma's van 25 Februari t/m 3 Maart: Arena: Magnificent obsession <14 J.). Capi tol: Captain Kidd en the slave girl (18 J.). Centraal: Onteerde meisjes (18 j.). Cineac: Het wonderlijke leven van Willem Parel (a.i Colosseum: White Christmas (a.L). Har monie: Het loon van de angst (volw.). Lu- mière: Miss Sadie Thompson (strikt volw.). Lutusca: De woestijn leeft (a.L). Passaga (Schiedam): De zigeunerbaron (a.l.), Prtn- ses: Satans paradijs (14 j.). - Rex: De nacht- ruiters van de Wolvenkreek (14 J.). 't Ven ster: Berlijn.... Oostzóne (18 j.). Victoria* Ontvoerd uit de harem (14 j.J. Onder bovenstaande titel bevindt zic-h in de bibliotheek' van on a Gemeen te-Archief een boekje, dat met „approbatie en privelegie" ten jare 1757 te Antwerpen is gedrukt bij de Weduwe van Petrus Jouret, Stadsdrukker op de Melkmarkt aldaar. De volledige titel van dit boekje is: „Dwalende rave buy ten de arke van Noë, afgebeeld in den persoon van(de naam ontbreekt), van Röms-Priester en Religieus geworden Litmaet der gezeyde Gereformeerde Gemeente tot Schiedam, door J. B. Vermeersch Pastor van S. Micliiels tot Gent". Deze titel wordt vervolgens gesloten met een tekst uit Gen. VIII 6,7: „Hij heeft de Rave uyt- gezonden, die uytgonk, en niet weder en keerde". gemaakt. Over Sas van Gent en Middel burg, kwam Franciscus Adrianus van Achter met de jonge vrouw, Joanna P. Hebbe te Rotterdam aan, gelijk hij schrijft in het voorwoord van zijn „Geloofsbelij- denisse" in Februari 1753 wat niet juist is, zoals wij later zuilen bewijzen. De ge meente Rotterdam wilde aan deze beide personen echter geen admissie tot inwo ning verlenen, zodat beide lieden beslo ten naar Schiedam te vertrekken, al waar zij in kennis kwamen met ds. Ge- rardus Klein, predikant van de Hervorm de Kerk aldaar. De vraag komt nu, wanneer Franciscus A. van Achter met Joanna P. Hebbe, zich te Schiedam vestigden. Een juiste da tum daarvoor is weliswaar niet aan te geven, maar in zijn ondertrouw acte ze waren nog niet gehuwd staat opgete kend, dat beide lieden te Schiedam woon den, echter zonder admissie. In deze ac te, d.d. 10 November 1753, staat be treffende zijn aanstaande vrouw opge tekend, dat zij niet was gemuneerd (voor zien) met consent van haar ouders en de zelve boven de 20 jaren oud zijnde, werd Is onlangs de kunstenaarsgave van on zen oud-stadgenoot, den heer Bitter te Marseille, op eervolle wijze gebleken, toen hij de Venus van Milo als volkomen beeld had samengesteld, thans is het de zoon van dezen, die op het gebied der kunst met eere kan worden vermeld. Ary Bitter, de 18-jarige zoon van onze vroegeren stadgenoot, leerling aan de Aca demie van beeldende kunsten te Marseille heeft deelgenomen aan een concours, waaraan als prijs was verbonden een beurs van 1500 francs jaarlijks gedurende 3 jaren, om de studie in dien tijd te Parijs te kunnen voortzetten en die door de stad Marseille ter beschikking werd gesteld. De familie hier ontving gisteren "1 Mei 1902) bericht, dat de prijs was toe gekend aan den jeudigen kunstenaar, die daarvoor heeft gebeeldhouwd een der be langrijkste episoden uit het bekende werk „Quo Vadis"- Het is een relief, waarop Ursus, de slaaf, die den stier, waarop Lu cie gebonden was, bij de hoorns heeft ge grepen en na een korte worsteling dood ter aarde heeft geworpen. Het beeld van den slaaf is 1.50 m. en dat van Lucie 1.17 m. lang, terwijl het geheele relief 1.70 m. hoog en 1.43 m. breed is. Voor het modelleeren is 600 kilo geel achtige klei gebruikt. Tijdens zijn arbeid is de jeugdige kunstenaar in een cel ge weest, zoodat niemand bij zijn arbe'd eenigen invloed kon uitoefenen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 23 Mei 1902). OAOBI4D VOOSCHtfOAM fM OM 5 77ste Jaargang No. 22702 De kantoren der Hedac'ie en Admtnt- nistiatie ztJD gevestigd ie Si hit-dam Dam 18 tei 00152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 0 2S per Kwartaal 2.15 pei maand 050 pei week Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0 30 per millimeter hooRte Btj contract gelden lagere tarieven welke bij de administrate of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine atvertenMftM tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 00 «mollen Plaatsing ult- s|.liter d bil vooruitbetaling Alle advertentie-orders gorden afgesloten en geplaBtsl overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. De heer J. van Dongen, een der drie directeuren van de Rott. VerzeUerings Sociëteit, kon gisteren na twaalven met een gouden speld op de revers plaats nemen in een luisterrijke gobelinsloel on der zfln levensgroot portret en geflan keerd door een beeld van Karei van Veen. Het waren de gesebenken, hem tijdens een intieme huldiging bij ge legenheid van zijn zilveren Jubileum in dienst van de R. V. S. ten hootdkantore in de Westerstraat te Rotterdam overhan digd. De heer Van Dongen kreeg daartoe echter niet de gelegenheid, want er waren velen die hem en zijn echtgenote de hand wilden schudden en later op de middag werd het nog moeilijker, toen een algemene receptie werd genouden waar bij ook mr G. E. van Walsum. burge meester van Rotterdam, ztjn geiukwen- sen kwam aanbieden. Namens het College van Commissaris sen voerde des morgens allereerst de heer D J. de Lange president-commis saris het woord, die een kort overzicht gaf van alle ups en downs die de N V beleefde onder de kundige lejding van de lubilaris. dank zij wiens uitnemende eigenschappen er gelukkig meer ups dan downs waren geweest. Daarom was het niet alleen een herdenkingsdag, maar ook een feestdag, voor de gehele N V.. die nu gelegenheid bad. van haaf waardering te doen blijken Na zijn toe spraak speldde de heer öe Lange de heer Van Dongen de iubileumspeld op. Hierna was het woord aan de heer mr W Chr Korink die mede namens zijn collega de heer Van Veen enkele karakte ristieke trekken in de iubilaris naar voren bracht, die de samenwerking met hem zo aangenaam maken. HU is. zo vatte de heer Korink zijn toespraak tenslotte samen, een man van energie, van ge degen bedrijfskennis en van een opaeweKt humeur. Namens commissarissen en directie bood hij een door Karei van veen vervaardigd beeld aan. De heer C. Hendriks, algemeen procu- ratie-houder bracht In zijn toespraak na- mens de staffunctionarissen naar voren, in welke benijdenswaardige positie men verkeerde wanneer men behoorde tot de naaste medewerkers van de heer Van Dongen, een man. die altijd zichzelf bleef Hij vroeg altijd minder van anderen dan hll zelt geeft Hij houdt van afwerken en weet de hoofdzaken steeds van de bijzaken te scheiden en had de gave. in het bedrijf een sfeer van vriendschappelijke samen werking te scheppen. Namens de staf functionarissen bood hij een fraaie zetel aan De heer dr P. J. A. J. Geels, directeur van het Belgische bedrijf, deed vooral uit komen met welke onpartijdigheid en kun digheid de heer Van Dongen de belangen van het Belgische bedrijf wist te beharti gen. een bedrijf dat met een verzekerd kapitaal ter waarde van bijna 30C mtllioen gulden toch eigenlijk nog maar aan het begin van zijn ontwikkeling staat. In de taak de lubilaris als burger van de stad teur ziet de heer Geels onder meer die van ondernemer, welke laatstgenoemde taak de iubilaris als burger an de stad Rotterdam zo bekend om haar onder nemingsgeest zo waardig vervult Tenslotte bood de heer J J Sepers. afdelingschef, namens het personeel van binnen- en buitendienst zijn gelukwensen aan, alsmede het geschenk, net door Karet van Veen geschilderde portret van de iubilaris. In een kort dankwoord beloofde de heer Van Dongen, dit portret af te willen staan voor de „galerU van directeuren", die de wanden van de grote vergaderz.aal sieren. Hij bracht tn ziin speech tot uitdrukking hoe het mogelij» is gebleken, in de RVS van een kleine functie tot de hoogste rang te kunnen opklimmen en hli hoopte nog jaren lang te kunnen samenwerken met ziin beide collegae Het boekje bevat een samenspraak tus sen een „rave" en een „duyve" en is als zonanig een antwoord op een ander boekje, dat een niet minder wijdse titel draagt namelijk: een Geloofs-Belijdenis- se van Franciscus Adrianus van Achter de dwalende rave gewezen Roomsch Priester, Aug. monnik, prediker, mitsga ders leeraar in de redeneerkunde en wel- sprekenheit, te Gendt, opentlijk gedaan in de Groote Kerk der Stadt Schiedam, op de Ondervraginge van den Wel Erwaar- den en zeer Geleerden Heer Gerardus Klein, Leeraar der Gereformeerde Ge meente aldaar den 21 Augustus 1754" ge drukt te Rotterdam, zoals wij later zul len zien-. Beide boekjes behandelen de afval van een R.Kath. priester, die „om der cons ciëntie wille" zich bij de „ware Gere formeerde religie" had aangesloten. Groot is de inwendige strijd van deze ex-pries- ter geweest om tot deze stap over te gaan en onwillekeurig denken wij aan een an dere Augustijner monnik, die 31 October 1517 eveneens de Moederkerk verliet. Van deze ex-priester hebben wij diverse ac- ten gevonden, die niet aan de vergetel heid mogen worden prijsgegeven. Franciscus Adrianus van Achter werd 13 Juni 1721 gedoopt te Gent (België) in de St. Michiels-Noord parochie, als zoon van Petrus van Achter, en van Elisa beth Gilins, echtelieden. Van zijn jeugd jaren en opleiding tot het H.Priester- schap schrijft hij jn het voorwoord van zijn „Geloofsbelijd'enisse" net volgende: „In mijne tedere jeugdt, dertien jaren oudt zijnde, wierd ik van mijne zeer ge liefde en nu overledene Ouders, op hunne kosten, ter woninge bestelt in het Gym nasium, of de Latijnsche schoole der Mon niken Augustijnen, binnen Gendt in Vlaan- 1 deren, mijne Geboorte Stadt. Als ik zes jaren, onder hunne leere en Discipline, i hadde doorgebracht, nam ik in het ne- i gentiende iaar mijnss ouderdoms, het zo genaamde Habtet aan van derzelver Or- der; en vervulde het gewoone Proefjaar, jof Novitiaat, tot Mechelen. Daarna heb ik mij, te Gendt, twee jaren geoeffent in de philosophische Stu diën, en noch twee volgende jaren, in de Theologische, op de Universiteit van Leu- ven. Vervolgens ben ik, door den Aarts- bisschop van Mechelen, tot Roomsch Priester geordent". Daar stond dan in 1745 de neomist aan het altaar in de St. Michiels-parochie te Gent om zijn eerste H. Misoffer plech tig te zingen. Franciscus A. van Achter rept er met geen enkel woord over en wij betwijfelen het ten zeerste, of er blij heid op die dag in zijn hart heerste. Zijn priesterleven begon met het leraarsambt in het Gymnasum te Gent maar hij trad tevens op als prediker in de kerk van de paters Augustijnen, zowel als in de ka- kathedraal van St. Bavo t.e Ge int. Zo ver liepen er zes jaren en in die tijd kwam hij in aanraking met een jongedochter. genaamd Joanna Petronelle Hebbe. Zij was 6 December 1731 gedoopt in de Hei lig Kest-'parochie te Gent, als dochter van Joannes Hebbe, en van Maria de Smet, echtelieden. Beide jeugdige personen openbaarden aan elkande de moeilijk heden, welke zij hadden tegen de aloude leer van de Moederkerk. Groot moet .de strijd geweest zijn, welke deze priester inwendig had te voeren. Wilden beide lieden aan hun consciëntie gehoor geven, dan moesten zijn België verlaten en de vlucht nemen naar Holland. In een omstandig verhaal beschrijft de ex-priester in gezelschap van de jonge dochter, de omzwervingen, door beiden per missive aan haar ouders bekend ge maakt om te compareren op 8 Decem ber 1753 voor heren commissarissen, be last met de huwelijkse zaken. Maar haar ouders lieten verstek gaan. En zo werd dan zonder toestemming van genoemde ouders het huwelijk van Franciscus A. van Achter en Joanna P. Hebbe op 23 December 1753 alhier in de Grote Kerk ingezegend. L.A. Abma. ROTTERDAM, I Maart 1955 srv? tfnbhi„ri nvP': 1M ton ïroadaoten Delft; 305 ton haver Wormerveer; 152 ton haver Maarssen; 220 en 190 ton rijst ligven* va ren 500 444 en 295 ton kolen Den Haag; 15Ï0 ton „'vriet Maastricht; 360 en 340 ton sojabonen Utrecht 990 en 710 ton schroot IJmuiden; 410 ton mai» Zaanstreek; 500 ton cement Amsterdam; 180 ton veevoer Zoaanstreek 56 ton veevoer Nij megen; 77 ton ijzer Amsterdam. Totaal 37 rei zen, 21 vltereizen. ..1 Maart: 150 tón mais Veghel; 542 ton mais Sas van Gent; 200 ton grondnoten Breda; 102 ton haver Wanssum; 203 ton granen Deventer- 101 ton zinkas Beek en Dal; 200 ton zaad Veghel. Zaterdag 5 Maart a.s. zal om 3 uur n.m. mittee", onder voorzitterschap van Sir door Zijne Excellentie Sir Paul Mason, Philip Hendy. een keuze maken uit de ambassadeur van Groot-Brittannië in ho°Stepunten op dit gebied in de National Nederland in hei o - Gallery, het Victoria Albert Museum en oymans de i Tate Gallery te Londen, uit vele ji tentoonstelling „Engelse landschapschil ders van Gainsborough tot Turner" wor den geopend. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door dc British Council in samenwerking met het museum en is zon der twii fel één van de belangrijkste mani festaties van Engelse kunst na de oorlog niet alleen in ons land, maar op het conti nent gehouden. In 74 schilderijen, ge kozen uit musea en particuliere verzame lingen in Groot-Brittannië, zal dc op komst en bloei van de Engelse landschap schilderkunst in de periode tussen circa 1740 en 1850 te zien zijn. Advertentie. Dank zij het alom betoonde begrip voor deze expositie kon het „selection com- Mgr W Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch, zal op Vrijdag 4 Maart in de bisschoppelijke Huiskapel het H. Diaco naat toedienen aan de eerw. fraters L Fie- dink. W. Stokman, P. van Beurden Fl. Nabuurs, E. van de Vossenbern en W de De heer J. B. concierge van de H.A.V. Wolf. allen van de Premonstratensei-Ab- bank heeft aangifte gedaan van vermis-1 dij van Berne te Heeswijk; aan de eerw. sing van een telefoontoestel uit de ar- fraters P. Tettero, J. van Well. H. Wei chiefkelder. Geboren: Peter F., z. v. J. J A-. M. Strack; Magdalena, d. v. A. M. Fillus en Ch. Meiiers; Johannes, z. v. D. Holle man en B. C. van Os; Frouke, d. v. H. Schuitema en H. M. Hoffman; Nicolaas H„ z. v. N J. M. Oostrum en M. v. Gink; Maria Th., d. v. L. A. de Veld en R. C. Zuidema; Wilhelmus G., z. v. M. Schell en J. P. Klepke; Nellie, d. v. C. Veltman en N. G. Kreuk; Leonardus, z. v. L. Hol en D. Morra; Anna, d. v. F. L. Ophof en F. v. d. Gaag. Overleden: L. Lipg, 75 jaar. nands, H. Duymel, W. van Lokkant, L van Belkom, P. Ruigrok en M. Jilesen, allen van de Orde van het H. Kruis, en aan de eerw. fraters A. Chr. van der Wilk, A. L. Huibers. J. B. Peters, W. Th van Loenhoud, A. P. Bontje, L. J. Tansen en J. Fr. van Berkel. allen van de Priesters van het H. Hart van Jezus. Voorts de H Priesterwijding aan de eerw. frater Cornelius Raateland, van de Orde van het H. Kruis, aan de eerw. fraters Bonaven tura Noords. Stanislaus Grimbergen Ge- lasius Amesz, Sanctes Buunen en Jean Marie in 't Veld. allen van de Augustijnen en aan de eerw. fraters Joannes van Duijnhoven en Laurentius de Raadt., bei den van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales. -~:i&»e£Z£V'.-r Van het bij Wilton-Fijenoord voor Franse rekening gebouwde tanksch Solognewaarvan inzegeningdoop en overneming ut besloten kring he ben plaa-ts gevonden, troffen we in het Wilton-Fijenoordnieuws bijstaaiu foto's aan. Men ziet hier het schip dat 19500 ton olie zal kunnen vervoerev alsmede de havenaalmoezenier pater Koevoets, tijdens de zegenings plechtigheid. in andere steden in Engeland en Schot land en uit een reeks van particuliere verzamelingen. De grote figuren van het landschap: Richard Wilson en Thomas Gainsborough, Constable en Turner zijn op waarlijk in drukwekkende wijze met reeksen van 9 tot 17 schilderijen, vertegenwoordigd. Wil son, in zekere zin de grondlegger van het Engelse landschap, was nog nimmer zo volledig buiten Engeland te zien- onder de negen werken van Gainsbo-o.Uh be vinden zich twee grote landschappen uit Woburn Abbey en bet beroemde „Going to market" van het Iveagh Bequest in Kenwood House: van Constable zond het Victoria and Albert Museum een reeks van zijn spontane olieverfschetsen in. de Royal Academy leende het grootse schil derij „The leaping horse" en de Guildhall Art Gallery te Londen het meesterlijke „Fording the river", in totaal 17 schilde rijen; tien van de twaalf doeken van Turner zijn afkomstig uit de beroemde verzameling in de Tate Gallery, waar onder meesterwerken als „The old Chain Pier, Brighton", „The evening star" en gezichten in Venetië. De heer M. F. Zandbergen, directeur van het post- en telegraafkantoor te Maassluis, was Dinsdag 40 jaar in dienst van de P.T.T. De jubilaris is sinds October 1953 te Maassluis werkzaam. Voordien werkte hij 28 jaar in Schiedam als hoofd-employé bij de P.T.T. De heer Zandbergen is zijn loopbaan bij de telegraafdienst te Rotter dam begonnen. Hij vertoefde ook nog enige tijd in Enkhuizen. De verstandhouding tussen de directeur en het personeel te Maassluis is buiten gewoon goed. In de binnenkort door te voeren nieuwe bestel li ngs-regelinp had de jubilaris een werkzaam aandeel. Deze re geling betekent voor het publiek een aan merkelijke verbetering. De heer Zandbergen ondervond Dins dag bij zijn jubileum veel belangstelling uit tal van kringen. Burgemeester P. A. Swartz was een van de eersten, die hem kwam complimenteren en ook de direc teur en adjunct-directeur van het kan toor te Rotterdam, alsmede de directeur van het kantoor Schiedam boden persoon lijk hun gelukwensen ten huize van de jubilaris aan de Noordvliet aan. Niet alleen deze felicitaties, doch ook stoffelijke blijken bewezen, dat de jubl- lares in vele opzichten een gewaardeerde persoonlijkheid is. HET VACANTIECOMITé ORGANI SEERT WEER EEN SCHAATSENTOCHT Indien de vorst blijft aanhouden zal op Zaterdag 5 Maart door het Vacantie- comité 1955 van de Vlaardingse Gemeen schap weer een Westlandtocht op de schaats worden georganiseerd. Tussen 12 cn 14 uur zullen de deelne mers starten. De finish wordt om 18 uur gesloten. Het inschrijfgeld bedraagt 1.-. Met ingang van morgen, 3 Maart, kan voor deze tocht worden ingeschreven, tussen 9 en 12 en tussen 14 en 21 uur bij onderstaande adressen: Volksbond, Oost- havenkade 10; Bureau van de Rijkspolitie te Water, Oosthavenkade 84 en in de woonwagen van het Vacantiecomité, Em- makade (einde Prins Hendriklaan). Aan het laatstgenoemd adres zijn alle inlich tingen over deze tocht te verkrijgen. De route zal onder voorbehoud van eventuele wijzigingen als volgt lopen: Vlaardingse Vaart, Zijde, Monsterwate ring, Zweth richting Delft tot Zwethbrug. alwaar keernunt. Zweth, Zwethkanaal tot Westerlee, Breelee. Lierwetering. Zijde en Vlaardingse Vaart tot Maassluise Trek •aart. Korte Buurt via Eerste Vliet en 'laardingse Vaart tot finish in Viaardin- en. Aan hen, die de tocht geheel uitrijden, •al een blijvende herinnering worden tangeboden. MOTORONGEVAL De 51-jarige motorrijder H. M. en de U-jarige duo-passagier K. v. K., beiden iit Schiedam, reden Maandagavond op de tchiedamsedijk tegen een lichtmast. De -ïotor slipte, raakte een lichtmast en wam daarna te vallen. De motorrijder iaagde over pijn in de rug. De duo- rijder liep enige lichte verwondingen op. 'I Het motorrijwiel werd beschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2