In Nederland een vrijhaven? Goeree-Overflakkee zou goede mogelijkheden bieden Wegvagen van oorlogsdreiging Labour critiseert Churchill's defensiepolitiek Voor ruim anderhalve ton aan „tipgelden" uitbetaald? Ernstig onderzoek gewenst over afsluiting Rotterdamse Waterweg Amsterdam-New York wordt een driemaal daagse dienst Geen verhoging van vervoers- productie bij KLM Sovj jet-ministers de woestijn in gestuurd ass-staïss SS-fWSMïïr* '0' Beschermen vandeI wereld en van ons land speciaal Unanieme afwijzing van Grotewohl's referendum-plan De handelsmarges Donderdag 3 Maart 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ir. Haringvliet moet tot een tweede Nieuwe Waterweg worden gemaakt" Eisenhower was niet te vinden voor gesprek met Moskou In de jaren 1945 en 1916... Accountant zou onder elf kwitanties valse handtekeningen hebben «rezet Delta-commissie adviseerde tot verhoging en verzwaring der waterkeringen Voorlopig alle aandacht voor passagier Opnieuw wijzigingen in Moskou Onbevredigend werk 9 P.J.T. vernietigt Pravda en Isveslia WERRHERH'.UT J V. Het woord is thans aan de ingenieurs Bevroren op basis periode 1 Jan.30 Sept. 1954 De Garuda Frequentie-verhogingen Nadelen van „open haven Rotterdam vroeg stormstuw te bestuderen Tnee waterwegen i JU^HhSm De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Weinig bewolking en droog weer. Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist, \einig wind en iets hogere middagtempera- turen. Vrijdag 4 Maart: Zon op 7.24, onder 18.25 uur. Maan op 13.40, onder 5.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TT Het Delta-plan tot afsluiting van <le zee gaten heeft niet alleen waterstaatkundige aspecten. Zelfs de invoerrechten komen er bij tc pas, want bij verwezenlijking van de plannen kan men zich afvragen of thans niet de tijd is gekomen om in Ne derland tot de stichting van een vrijhaven over te gaan, waardoor de handel ter plaatse zal worden gestimuleerd, in het bijzonder wat betreft de transitozaken. Indien men goederen rechtstreeks door Nederland wenst door te voeren, is de situatie vrij eenvoudig daar men slechts met twee grensoverschrijdingen te maken In panische angst vluchten een paar vrouwen in een straat van Maitland Nieuw Zuid Wales) voor het water, dat een inderhaast opgeworpen dijk van zandzakken heeft doorbroken en nu de straat instroomt. Nog steeds is de toe stand in het overstroomde deel van Australië precair; de evacuatie is in volle gang leger en politie zijn ingescha keld om de verlaten streken te bewaken. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 303 tegen 196 stemmen een motie van afkeuring van de socialisten, die door de leider der oppositie, Attlee, tegen de defensiepolitiek van de regering was ingediend, ver worpen. Meer dan 90 socialisten, merendeels aanhangers van Bevan, hadden zich 1311 lemming onthouden om daarmee hun verzet te kennen te geven e£eD e* gebrnik van de waterstofbom in geval van een aanval met de gebruikelijke wapens, dus niet met atoomwapens. Het witboek van de regering over de defensie is evenwel met 303 legen 2o3 stemmen goedgekeurd. Bij deze stemming hervond de socialistische partij haar een ïei e meeste Bevanisten stemden met de meerderheid van de tot de oppositie behorende parlementsleden tegen. Tevoren had Attlee een samenvat ting van het oordeel der Labour-oppo- sitie gegeven. Aangezien er in een vol gende oorlog geen verdediging moge lijk zal zijn, zo redeneerde hij, moeten wij vertrouwen op middelen om een eventuele aanvaller at te schrikken. Z.i. was het belangrijk duidelijk te maken, dat agressie zeker vergelding op vernietigende schaal uitlokt, aan gezien in het verleden net uitbreken van oorlogen gedeeltelijk aan onzeker heid te wijten is geweest. De Labour-leider herhaalde opnieuw zijn oordeel, dat het tijd is voor een zeer ernstige poging om de wereld te bevrijden van de dreiging van een nieuwe oorlog. Alles moest worden ge daan om tot een algemene en volledige ontwapening te komen, zo zeide hij. Sir Winston Churchill heeft gisteren het Lagerhuis verbaasd met zijn ont hulling dat het hem in 1953 niet moge lijk was geweest president Eisenhower te winnen voor het denkbeeld van be sprekingen met Rusland op het hoog ste niveau. De Britse premier ver klaarde ook voor het eerst, dat zijn ziekte in dat jaar hem later volkomen had verlamd. Tengevolge van deze ziekte was hij gedwongen geweest besprekingen met president Eisenhower en de toen malige. Franse premier, Laniel, welke in Juni 1953 op Bermuda zouden wor den gehouden, af te zeggen, kort nadat hij »^®sPrekingen op het hoogste niveau had voorgesteld. De premier zeide dat hij, na zijn laatste bezoek aan de V.S in Jufi van het vorige jaar, had gehoopt op iets als een persoonlijke ontmoeting van hem alleen met de toenmalige Sovjet-minis ter Malenkof, „te Stockholm of elders". I Dit had wellicht een tussen-phase kun- nen zijn voor een conferentie van Rus land, Amerika en Groot-Brittannië. Bevan had volkomen ongelijk met te suggereren, dat de koers, welke Groot- Brittannië heeft gevolgd, door de V. S. is „gedicteerd", aldus Chu: Chili. „Het is volledig juist", zo vervolgde hij, „dat ik gaarne een conferentie van de drie mogendheden op het hoogste niveau had gezien, kórt na het aan de macht komen van Malenkof". Wegens de ziek te van minister Eden was Churchill toen belast met buitenlandse zaken. Hi had alles voorbereid voor een bezoe aan de V.S. om Eisenhower alsnog te winnen voor zijn plan om uitnodigin gen voor een drie-mogendhedenconfe- rentie te verzenden, doch door de ziek te, „welke mij lichamelijk geheel ver lamde", had men het geheel moeten afzeggen. Na zijn jongste bezoek aan de V. S. had Churchill opnieuw gehoopt op een eventuele ontmoeting met Ma lenkof, doch de Sovjet-actie tegen de bekrachtiging van de E.D.G. was hiertussen gekomen. „Wanneer thans de ratificatie der Parüse Verdragen is voltooid, zal het iedere op dat tijdstip verant woordelijke regering volkomen vrij staan onderhandelingen te begin nen", aldus besloot de Britse mi nister-president. Onder luide toe juichingen ging hij zitten. De Oostduitse minister-president Otto Grotewohl heeft in de Berlijnse Volkskamer voorgesteld in geheel Duitsland onder internationale contro le ene volksstemming over de here niging en de herbewapening te doen houden. Zijn suggestie is evenwel in 'onn op algemene afwijzing gestuit, jewel in regeringskringen als bij de ecialisfische oppositie heeft men te verslaan gegeven, dat men er niet aan denkt op het voorstel in te gaan. De sociakstische partij heeft dit standpunt bevestigd door een verkla ring van haar voorzitter, OUenhauer. heeft. Indien de goederen bestemd zijn om later te worden uitgevoerd, moeten de goederen echter in een entrepot (een stukje buitenland in eigen land) worden opgeslagen, waardoor men behalve met de twee normale grensoverschrijdingen nog te maken krijgt met twee andere grensoverschrijdingen: de inslag in en de uitslag uit entrepot, waar tal van inge wikkelde regelingen geiden- Men heeft vaak gemeend een oplossing voor de moeilijkheden te vinden in het systeem van de vrijhaven, welke berust op het verschuiven van de grens in bin nenwaartse richting, zodat een deel van het binnenland in douanetechnisch oog punt tot buitenland wordt gemaakt. Goe deren welke door de vrijhaven gaan, ont moeten dan geen enkele hindernis, aldus kan enigszins symplistisch worden ge steld. De stichting van een vrijhaven is ech ter geen eenvoudige zaak. Een entrepot is van geringe omvang en kan op elke willekeurige plaats worden opgericht. De stichting van een vrijhaven loont alleen de moeite op een plaats waar veel ver keer is. Men kan echter niet zo maar een stad als b.v. Rotterdam tot vrijhaven ver klaren, omdat dit hele gebied dan ..bui tenland zou worden, hetgeen als onmo gelijk kan worden aangemerkt. De heer J- W. Kooijman, welke in het Weekblad voor Fiscaal Recht deze kwes tie behandelt, meent echter dat toch de voorwaarden voor een vrijhaven gescha pen kunnen worden. Zjj zjjn volgens hem bijna alle "eds aanwezig door de bijzon dere gesteldheid van de Zuidhollandse en Zeeuwse kust- De zich aldaar bevindende eilanden, welke liggen in de onmiddel lijke nabijheid van de wereldhaven Rot terdam, vormen nl. een unieke gelegen heid tot het maken van een vrijhaven. Het douanetoezicht zal nl- geen noemens waardige smokkelarij mogelijk maken, ter wijl de geringe bevolkingsdichtheid minder bezwaren met zich brengt voor het ma ken van compenserende belastingregelin gen welke nodig z;j^ v00r jje(. vervallen van de invoerrechten. Voorts is de nabij heid van een grote havenstad een gun stige factor, terwij] aansluiting bij de Waal en de Rijn (en eventueel Schelde—Rijn kanaal) gunstig is voor het verdere trans port van goederen. Gesteld dat het^ plan om b.v. Goeree- Overflakkee of aJf;en de kop van dat eiland, nl- Goeree, tot vrijhaven te ver klaren, dan zou de enige moeilijkheid nog zijn om van het Haringvliet een tweede Nieuwe Waterweg te maken om ook gro te schepen toegang te kunnen verlenen. Uiteraard zou de tweede Nieuwe Water weg in verbinding moeten staan met Rot terdam. Dit kan echter door het graven van een kanaal worden geëffectueerd. De heer Kooijman realiseert zich zeer wel, dat nog vele moeilijkheden op veler lei gebied zullen moeten worden opgelost en hij stipt er zelf in artikelen reeds enkele aan. Het heeft volgens hem echter geen zin reeds thans te trachten de ge hele materie vefder uit te werken, zolang men niet weet of aan de ene allesbeheer sende voorwaarde, nl. het voor grote schepen bevaarbaar maken van het Ha ringvliet kan worden voldaan. Eerst wan neer die vraag door ingenieurs is beant woord- kan er verder worden gegaan. De schrijver wijst er echter op, dat er een stroom van goud langs onze kust gaat. De schepen varen van Rusland naar Afrika, van Scandinavië naar de Middel landse Zee, van Duitsland naar Spanje en dit alles via de Noordzee en het Kanaal Wat is, aldus besluit de heer Kooijman, zijn artikel, meer verklaarbaar dan het verlangen deze stroom om te leiden door Nederland? (Van onze Haagse redactie). De handelsmarges zullen niet be vroren worden op liet |»oiI van December 1954, maar op basis van de periode 1 Januari lot en met 30 September 1954. Aldus heeft de minister van Economi sche Zaken, de heer Zijlstra, gisteren avond tjjdens besprekingen meegedeeld aan vertegenwoordigers van de groot handel, grootwinkelbedrijven, de coöpe raties en middenstandsorganisaties. De minister zei, dat hij kennis had geno men van de bezwaren van het bedrijfs leven tegen een handelsmargebeschikking maar dat de regering zich niettemin ge noodzaakt ziet haar voornemen ten uit voer te brengen. Hij beloofde een soepele toepassing en redelijke interpretatie. Er was geen sprake van een algemene prijs controle. De minister wenst slechts een wapen in handen te hebben om te kun nen ingrijpen waar dat nodig is in ver band met de politiek tot stabilisatie van de Ionen en prijzen. De procureur-generaal bij hei gerechts hof te 's-Gravenhage heeft gistermiddag na een langdurige zitting, nevpstiging van het arrest van het gerechtshof te Amster dam subs, heropening van het onderzoek gerequireerd tegen de 51-jarige accountant ■Chr L. M. M. uit Amsterdam, die in 1948 was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek wegens valsheid in geschrifte. In hoger beroep was het vonnis bevestigd en de Hoge Raad had een cassatieverzoek verworpen. Gisteren werd de zaak in revisie door he* Haagse hof behandeld. M., die in de jaren 1945 en 1946 een functie bekleedde bij de centrale ver mogensopsporingsdienst, werd er van be schuldigd onder elf kwitanties valse hand tekeningen te hebben gezet. Deze kwitan ties zouden de verantwoordingen moeten zijn voor het betalen van gelden aan tip gevers. die in enige zaken waardevolle gegevens hgdden verstrekt voor het op sporen van in en na de oorlog verdwenen of verborgen vermogens. In totaal zou 156.985 aan „tipgeld" zijn uitbetaald volgens de elf kwitanties. Als M. deze gelden zou hebben uitbetaald, zo was tijdens het onderzoek gebleken, dan zou hij eigenmachtig en eigendunkelijk zijn opgetreden, want er was geen toesicm- ming tot het betalen van ringelden ver leend. Gisteren werd een van de vjer opge roepen getuigen gehoord Het was de heer A. Prappen, lid van Geo. Staten van Noord-Holland, die een der directeuren is geweest van de onsporingsd enst Hij ver klaarde dat slechts .eenmaal is besloten tot het uitbetalen van geiden aan een tipgever maar eerst na langdurig overleg met het Nederlands Beheersinstituut Ter zitting bleek voorts, dar er in één zaak 39 opsporingsambtenaren werkzaam waren geweest. Het onderzoek 'oi des ondanks tot geen enkel resultaat hebben geleid. Het subsidiair gerequiree.de door de procureur-generaal, nl. heropening van het onderzoek, zou speciaal zijn voor het doen uitbrengen van een grafologisch rapport over de handtekeningen onder de elf kwitanties. Er is een complex van aanwijzingen, aldus de procureur-generaal, die mijns inziens de verdachte schuldig maken aan het misdrijf van valsheid m geschrifte. Verdachte staat bekend als een zeer nauwgezet werkend man. Het dossier, waarom hel hier gaat is echter een enorme warboel, waaruit niemand wijs kan. In dit dossier zijn de zaken bijeen gebracht, waarvoor „tipgelden" zouden zijn uitgetrokken. Het hof zal op 16 Maart a.s. arrest wijzen. „De veiligheid van ons land en delen van België tegen overstromingen, de belangen van het verkeer te land en te water voor beide landen, de bestrijding van het zoutgevaar, de zoetwaterhuishouding van vrijwel ons gehele land en vele andere belangen worden in hoge mate beheerst door de beslissing over de vraag of de Rotterdamse Waterweg en de Wester- schelde al dan niet open moeten blijven. Deze belangen zijn van een zodanige importantie, dat een ernstig onderzoek gewenst is naar mogelijk heid van afsluiting met de daaraan verbonden voor- en nadelen; wat de Westerschelde betreft uiteraard in samenwerking met België". Aldus besloot dr ir F. P. Mesu, lid van de Delta-Commissie en oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst gisteravond zijn voor leden en genodigden van de vereniging „De Amsterdamse Haven" ge houden inleiding over: de Deltaplannen. Daar de eventuele afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en de Wester schelde door verschillende oorzaken bui ten de beschouwingen der Delta-Com missie moesten blijven, adviseerde zij in deze kwestie alleen tot verhoging en ver zwaring der daarlangs gelegen water keringen. De motieven, die tot afsluiting pleiten van het Haringvliet, het Brou- wershavense Gat en de Oosterschelde pleiten echter volgens spreker in niet mindere mate voor de Rotterdamse Wa terweg en de Westerschelde. Het zou wel eens kunnen blijken, wanneer alle voor- (Van onze Haagse redactie) De K.L.M- heeft voor dit jaar geen be langrijke verhoging van haar vervoers- productie op haar programma staan. Zij heeft zich beperkt tot een aantal fre quentieverhogingen o.m. op de lijn Amsterdam—New York, die met ingang van 17 April een driemaal daagse dienst wordt. Indien de Afghanistaanse autori teiten toestemming verlenen, zal een nieu we lijn geopend worden van Karachi naar Kandahar cn Kaboel. In totaal zal de ver- voersproductie met ten hoogste 6 pet toe nemen. Russische TT De e regering heeft op voorsw i Premier Boulganin, de mjnister kolenwinning, Zasjadko, en d'e nmHof ^.oer®eryen> Kozlof, 0nts'aS!e h«n werk onbe- vred«Sc"dskoVuer"<Vhtt«. aldus meldde radio-1*10 Slsteravond. DC n»iniShet rte!Ll?ndbouw' Bcnedik- ter v rr =iadk° eI} ^ozlof zijn sedert de Mal® voortdurend het mik punt a^e Van SCh6rPe aanv^en op hun beleid door de communistische radio en pers. Drie dagen geleden zijn eveneens re geringswijzigingen gepubliceerd, die als weerslag konden gelden van de versterkte positie van de zware indu strie in de Sovjet-Unie. Het heengaan van Kozlof accentueert thans de nieu we koers, die de Russische landbouw is ingeslagen. Aan Zasjadko heeft men een groot deel van het succes toegeschreven •bij het snelle herstel van de ver nielde en overstroomde mijnen van het Don-bekken, nadat de Duitsers uit dit gebied waren verdreven. Zijn opvolger Zademidko is de afgelopen twéé jaar Zasjadko's plaatsvervan ger geweest. Vorig jaar steeg de productie met 25 pet, maar de verkoop van vervoer bleef bij deze toeneming ten achter. Daarom zal er dit jaar naar gestreefd worden de ver koop op te voeren en meer in overeen stemming tc brengen met de productie zo verklaarde de president-directeur, de heer Aler, gistermiddag tegenover de pers. Het middel zal zijp verhoging van de kwaliteit van de service, welke de pas sagier wordt geboden. Hiermee zal belast worden een speciaal voor deze taak aan getrokken nieuw directielid, de heer P- Gideonse, De heer Aler zeide voorts, dat het vraag stuk van de motorstoringen zeer on aangenaam voor de passagiers stevig is aangepakt. Hun aantal zal in 1955 met dc helft zijn verminderd. De productie van het Westindische bedrijf is beperkt van 15 tot 12 millioen tonkilometer per jaar- Daardoor kan het verlies op dit onderdeel van het bedrijf, dat slechts 6 pet van de totale K.L.M.-activiteit uitmaakt, worden gehalveerd. Op zijn reis naar Indonesië had hij geconstateerd, dat de Nederlands- Indonesische samenwerking in de Garuda uitstekend verloopt. Bij een veilig luchtverkeer werd een sluitende exploitatierekening verkregen. Momenteel is de verhouding tussen de aantallen Nederlanders en Indonesiërs in dienst van de Garuda 1 op 4. Desgevraagd verklaarde de heer Aler nog, dat de plannen van de Sabena om een helicopterdienst op Amsterdam te openen, geen wijziging brengen in de houding van de K-L.M. Zij zal pas gaan meedoen een drietal jaren vóórdat een renderende helicopter aan denmarkt wordt verwacht. Volgens een recent artikel van lord Douglas kan dat nog wel tien jaar duren. 800 bestemmingen in 140 landen ui de nieuwe zomerd'enst regeling is bij - zondere aandacht besteed aan verkorting van de reisduur door betere aansluitin- Sen, minder tussenlandingen en'of een korter oponthoud op 4e luchthavens. De frequentie op een aantal Europese lijnen is eveneens verhoogd, terwijl door het aangaan van ..interline agreements" gro tere reismogelijkheden zijn geopend voor het publiek. De K.L.M- heeft thans met circa 145 luchtvaartmijen zo'n overeen komst afgesloten, waardoor passagiers op een enkel biljet naar niet minder dan 800 bestemmingen in 140 landen kunnen vlie gen. Als eerste luchtvaartmij heeft ze met twee internationale busondernemingen een soortgelijke overeenkomst afgesloten, waardoor het voor de toerist van buiten Europa mogelijk is geworden een gecom bineerde luchtbusreis naar en door Euro pa te maken- Het verkeer tussen de Verenigde Staten en Europa neemt van jaar tot jaar toe Met drie diensten per dag kan de K.L-M ongeveer 10 pet van dit verkeer, dat ver zorgd wordt door 11 luchtvaartmijen, voor haar rekening nemen. De frequentie op de lijn naar Curagao via de Middenatlan- tische route wordt met één dienst tot vier per week vermeerderd. Bangkok zal i.p.v. 9 maal 10 keer per week worden aangedaan. De Europese diensten zullen allen met Convairs worden gevlogen Hamburg en Bremen krijgen respectieve lijk een driemaal en tweemaal daagse ver binding met Amsterdam. Op Londen zal 10 maal per dag worden gevlogen- Brus sel krijgt 23 diensten per week, Parijs 21 en Rome 17. Stockholm en Kopenhagen zullen dagelijks 2, Stuttgart, Genève, Mi laan en Ziirich één verbinding met Am sterdam hebben. Het luchtvrachtvervoer is in 1954 met bijna 21 pet toegenomen. Er bestaan plan nen om de frequentie van de 5 maal we kelijkse vrachtdienst op Londen te ver dubbelen. Ook ligt het in de bedoeling aan de tweemaal wekelijkse vrachtdienst Amsterdam—Neurenberg—Bazel één fre quentie toe te voegen en twee vrachtdien- sten per week Amsterdam—Frankfort- Stuttgart—Neurenberg te vliegen. en nadelen van een afsluiting objectief tegen elkaar worden afgewogen, dat aan een afsluiting van deze beide vaarwegen de voorkeur zou moeten worden gegeven. Bij afsluiting van de Waterweg door sluizen zouden de deltaplannen ingrij pend moeten worden gewijzigd. Naar de mening van dr Mesu zouden, alvorens een besluit wordt genomen over afsluiting of openhouden van de Water weg, geen belangrijke werken moeten worden uitgevoerd welke zouden prejudi ciëren op een dergelijke beslissing. Bij zijn opdracht aan de Delta-Commis sie was de minister van Verkeer en Wa terstaat aldus spreker klaarblijke lijk van oordeel, dat, met het oog op de belangen van de scheepvaart en inter nationale belangen, afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en Westerschelde niet in aanmerking kon komen. Uitvoerig stond de inleider stil bij de nadelen van de open toegang tot de Rot terdamse havens: moeilijke vaart, vooral bij slecht zicht, tegenliggers, het ten an ker gaan in verband met de kenteringen van het getij enz. Door verhoging en verzwaring var, de waterkeringen langs de Rotterdamse Wa terweg is men niet uit de moeilijkheden Vele inrichtingen zoals werven, kaden, haveninrichtingen magazijnen en fabrie ken liggen buitendijks en blijven der halve aan overstroming blootgesteld De verhoging en verzwaring -geraamd óp 150 millioenl zullen op vele plaatsen buitengewoon moeilijk en kostbaar zijn Niet alleen zou op Üeze wijze een ver sterkte waterkering worden verkregen waarbij veie inrichtingen buitendijks blij ven en dus niet beveiligd worden, maar bovendien komt het centrale deel van Holland te liggen achter één enkele wa-I terkering, terwij] de Delta-commissie als een der belangrijke voordelen van het af sluiten der zeegaten heeft genoemd dat daarbinnen 'n dubbele waterkering werd verkregen. De Delta-commissie heeft daarom de regering geadviseerd tot afsluiting van de Hollandsche IJssei aan de mond, waar door de bestaande dijken langs deze ri vierarm een bijzonder waardevolle twee de kering worden. Hetzelfde gevaar loopt men echter bij het openblijven van de Rotterdamse Wa terweg; ook hier is bij verhoging der be staande dijken slechts één enkele kering aanwezig. Rotterdam heeft zich daarom gewend tot de regering met verzoek een commissie ad hoe te benoemen, die tot taak zal hebben de mogelijkheid en wen selijkheid te onderzoeken van het plaat sen van een stormstuw, die in gevai van te verwachten abnormaal hoge vloed standen tijdelijk zal kunnen worden ge sloten. Voor de scheepvaart behoeft dit prac- tisch geen nadelen op te leveren, omdat onder dergelijke weersomstandigheden een kapitein liever op open zee blijft, dan te trachten de Waterweg binnen te lopen. Toch zouden daardoor niet alle nadelen van een open Waterweg zijn weggeno men. De aanslibbing in de havens die steeds grotere vormen aanneemt zou in even sterke mate geschieden en is een voortdurende zorg en financiële belasting. Een tweede schaduwzijde is. dat het zout gevaar door een stormstuw niet vermin dert. Teneinde het zoutgevaar niet op ontoe laatbare wijze te vergroten, kan niet ver wacht worden dat de regering aan Rot terdam of artdere langs de Waterweg ge legen plaatsen nog verder vergunning zal geven tot het graven van nieuwe havens in open verbinding met de Waterweg. Evenals zulks in Amsterdam en Antwer pen het geval is. zullen deze nieuwe ha vens derhalve slechts te bereiken zijn door het passeren van sluizen. Een hndere moeilijkheid van een ver- ziite open Waterweg is. dat tengevolge van de sterke uitbreiding van de scheep vaart steeds meer havens moeten worden gegraven. Deze komen hoe langer hoe meer Westwaarts, in het gedeelte van de Waterweg dat door de Rijkswaterstaat zoveel mogelijk gereserveerd wordt voor het „snelverkeer" door zeeschepen.. Twee snufjes, op de komende voorjaars- beurs te zien, voor man en vrouw. Een nylon boender, die door de opfn rug ge makkelijk is schoon te houden cn een combinatie van scheerku-ast en water bakje van plastic. Men zou aan dit bezwaar tegemoet kun nen komen door de Waterweg te be stemmen voor de zeevaart en de Brielsche Maas met Oude Maas tot vaarweg voor de binnenvaart. Tussen de Waterweg en de Brielsche Maas zouden dwars door Ro zenburg ad libitum havens kunnen wor den gegraven in open verbinaing met elkaar, mits de Waterweg zoet is en der halve geen gevaar voor verzilting van de Brielsche Maas en Oude Maas zou ont- staan. De Waterweg kan alleen zoet worden door afsluiting met sluizen en alle sche pen (ruim 20000 ner jaar), bestemd Voor ae Waterweg, zouden moeten schutten evenals bij het Noordzeekanaal Voor de Waterweg zou tenminste een verdubbeling van het aantal sluizen van 1 IJ mi »n (3) nodig zijn om zeker te zijn dat 1 op- of afvarend schip van bepaal- de gi- ulte niet behoeft te wachten en 1 steeds een open sluis tot zijn beschikking heeft. De Amerikaanse posterijen vernie- 1 tigen thans op instructie van het mi nisterie van justitie het grootste deel van de exemplaren van de Russische bladen „Pravda"- en ..Isvestia" die aan Amerikaanse abonné's worden toege zonden. Op het ministerie wordt verklaard, dat deze maatregelen genomen zijn, omdat men het binn'enstromen van commtinistische propaganda in de V.S. wil afremmen. De posterijen hebben het recht aflevering te weige ren van publicaties, die politieke pro paganda van buitenlandse oorsprong bevatten waarvoor geen machtiging jdoor de regering is gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1