DOOI-IJS op de korte banen MOORD VONDST in T ZOEK LICHT Vijf schatten van de Sneeuw GERARD MAARSE WON TWEE NUMMERS IN MIDWOLDA; EN DAT WAS GENOEG PUZZLE RADIO PROGRAMMA in blokschrift Verdwaald in Noordpoolgebied Oude dame in A'dam beroofd Noordelijke craks halen het laatste geld Oost- en West-Duitsland zijn één in Utrecht Bruine de Bruin legde PAGINA f Met ruim 6000 door de nacht VILLA TE ZEIST UITGEBRAND LAMA'S VOOR ALKMAAR AARDBEVING op HAWAÏ Ulla Paulsen niet in vorm JAARVERGADERING N-O.C. 0])lossiTig van gisteren TELEVISIE door BRAM VERSCHOOR Te Cape Dorset, een handelsneder zetting 1-600 km. ten Noorden van Montreal bij de monding van Hudson, zijn Woensdag een employé van de „Hudsons Bay Company" en zijn es kimo-gids aangekomen, die 47 dagen hadden rondgedoold in het barre Noordpoolgebied. De 22-jarige Donald Baird en de eskimo Ootochie waren op 15 Januari uit Cape Dorset vertrokken naar de luchtbasis te Fronisher Bay in het Noordpoolgebied, een afstand van on geveer 480 km, die met een honden slede normaal in tien dagen wordt af gelegd. Zij raakten echter uit de koers, wat zij pas bemerkten toen zij hun eigen spoor kruisten. In de felle koude, belaagd door zware sneeuwstormen en door wolven, moesten de mannen naar hun uitgangspunt terugkeren. Om in leven te blijven slachtten zij vijf van de elf honden. Tengevolge van de bergachtigheid van het gebied wa ren de mannen niet ontdekt door vliegtuigen, die waren opgestegen om hen te zoeken. mond een torencomité gevormd. Her stel van de torenspits met beeld is ge raamd op een bedrag van ƒ400.000.- Waarschijnlijk zal men voor dit bedrag een flink subsidie er wordt gesproken van 90 pet der kosten van Monu- r entenzorg krijgen. Voor de stad res teert er dan nog een dikke halve ton. Voor de herbouw is inmiddels reeds contact opgenomen met architect ir Peutz, die reeds een voorlopig plan heeft gemaakt, waarbij hij zich ge ïnspireerd heeft op de voorlaatste toren spits, dus niet op de hoge, gothische spits die bij een storm in 1921 sneu velde (mèt het beeld van St Christof- fel) maar op de meer barokke toren bekroning, die in de 18e en 19e eeuw de kathedraaltoren sierde en in 1892 hef slachtoffer werd van een brand. (Van onze correspondent) „Waar 't gouden beeld in 't zonlich' staat Op hogen torentrans Aldus luiden de beginregels van het Roermonds volkslied. Eeuwenlang heeft de kathedrale kerk van St Christoffel het karakter van Roermond mede ge markeerd. In de oorlog werd het Gods huis zwaar beschadigd, maar na ja ren heropbouw gepaard gaande met een grondige restauratie van wat er was blijven staan bracht men het zo ver, dat enige jaren geleden het herstelde gebouw weer voor de gods dienstoefeningen in gebruik kon worden genomen. Er resteerden nog twee dingen: een orgel en een torenspito- Het orgel is er verleden jaar geko men. En de torenspits wenst men in Roermond zo spoedig mogelijk op de toren te zien. Toen einde 1953 plebaan-deken Ter stappen werd gelnstailleerd. zinspeelde hij er direct op, dat de afbouw van de toren ook op zijn programma stond. Op 20 Maart a.s. herdenkt de deken zijn 40-jarig priesterschap en men wil hem dan als feestgave reeds een be hoorlijk bedrag voor de torenspits ter hand stellen. Tot dit doel is in Roer- (Van onze Amsterdamse redactie) Gisternacht heeft een nog onbe kende man een 71-jarige dame op de Leidsegracht te Amsterdam beroofd van haar boodschappentas, waarin zich een portemonnaie bevond, inhoudende 25110 een spaarbankboekje ter waarde van 3600 en een postwissel van 12.50. De oude dame, die eigenares is van een pension, was gewoon haar geld altijd bij zich te hebben. Men vermoedt daarom, dat de onverlaat van deze omstandigheid op de hoogte was, te meer daar hij, zoals het slachtoffer vertelde haar kennelijk stond op te wachten. De man is er op een fiets van door gegaan en een achtervol ging, die door enige voorbijgangers werd ingezet, had geen resultaat. Het signale ment dat de oude dame kon opgeven, was uiterst vaag. Gistermiddag is in een woning aan de Baarnseweg te Bos en Duin, gemeente Zeist, brand ontstaan, vermoedelijk door dat vonken uit de schoorsteen op het rie ten dak vielen. Nevelblussers uit Bo- en Duin en uit Zeist werden naar de plaats van de brand gebracht. Ondanks het krachtig optreden van de brandweer, ge assisteerd door militairen van het vlieg kamp Soesterberg, waar de brand van de verkeerstoren af was waargenomen, kon men niet verhinderen, dat de villa geheel uitbrandde. Een in de omgeving wonende man, die behulpzaam was bij de blussingswerkzaamheden, werd door 't instortende dak getroffen en moest met een ernstige wond aan de hand naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd worden. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de scha- De gemeenteraad van Alkmaar heeft be sloten tot aankoop van twee lama's voor 1700.uit de particuliere dierenverza meling van mej. Speel te Bloemendaal- Het lama-paar zal huisvesting krijgen in de hertenkamp in de Alkmaarder Hout. Woensdagavond zijn twaalf landar beiders om het leven gekomen bij een aardbeving in het vulcanische gebied van het eiland Hawai. Er ontstond een scheur van anderhalve kilometer op de Oostpunt van het eiland, waar uit gesmolten lava meer dan 60 meter omhoogspoot- Donderdagochtend deden zich op nieuw aardschokken voor. 500 Perso nen hebben hun woningen verlaten. Volgens sommige berichten, die ech ter door anderen worden tegengespro ken, zou de lavastroom het dorp Ka- poho, dat in 1924 door een aardbeving werd verwoest, reeds verzwolgen heb ben. Door het sterke dooi-weer overdag komt er nu van schaatsen niet veel meer te recht. Enkele lange-baan-wedstrüden wer den nog op zeer slecht ijs doorgezet, maar op de korte baan moest men reeds tal van rijderijen afgelasten, o.a. de kampioen schappen jongens en meisjes van Fries land en het mannen-kampioenschap van Gelderland, alsmede enkele andere rede rijen. Besondanks is in het Noorden nog veel gereden al was het ijs meestal bar slecht. Het waren wellicht de laatste kan sen om nog een paar geldprijzen in de wacht te slepen en daar is dan ook nog wel van geprofiteerd. Het waren daarbij de grote Noordelijke cracks en favorieten, die zowel bü de mannen als bü de vrou wen nog met het laatste geld gingen strjj ken. Bakker Jr stak zijn zoveelste honderdje in de zak (men taxeert zijn verdiensten nu op 1800 gulden of daaromtrent) door neef Bakker Sr en wielrenner Epie War- ta met Nubé als outsider te Uithuizen te verslaan. De Drentse kampioen Oosting werd in Zwartemeer door Boele de Vries verslagen, maar hield Kuipers en Ossing achter zich. Na Uithuizen zag ook Emmererfschei- derveen een duel tussen de twee neven Bakker en opnieuw bleek Junior de snel ste, met Senior op de tweede en de Drent Oosting op de derde olaats. Bij de dames behaalde Grietje Dieter- man-Schuur een concurrentieloze zege te Nieuwe Pekela. veroverde Jantje Tien kamp in Zeijen het eerste geld op Hillie Timmer, was de rijderij te Dedem het sterkst bezet: verrassend winnares Jantje Bathoorn, die in de finale Elske van Dam versloeg, terwijl Lucie Koops pas op de derde plaats kwam en daar Arina Struik nog achter zich liet. In Annen moest Jantje Bathoorn echter de meerderheid erkennen van de outsider Henny Hartiief, terwijl Grietje Dieterman-Schuur het succesrijkst blijft en nu reeds 1700 gulden heeft verdiend. De Groningse crack won zonder concur rentie in Alteveer, klopte vervolgens in Onstwedde zowel Lucie Koops en Ike Voorma-Nienhuls, terwijl Arina Struik in Groilo van Tini Huberts won en Elske van Dam baas bleef over Fennie Groen in de rijderij te De Wilpen. Oost- en West-Duitsland worden ge zamenlijk door 16 spelers en speelsters vertegenwoordigd bij de Wereldkam pioenschappen tafeltennis, die van 15 tot en met 24 April te Utrecht worden ge houden. De Duitse kampioene van 1954, Ulla Paulsen (Hamburg) is op het ogen blik niet in vorm en ^al dan ook niet naar Utrecht komen. De herenploeg bestaat uit: Freundor- fer, Holuser, Rochmeier (allen München) Seifert fWiebaden), Zeiz (Zurckunsladt)', Jung (Bonn), Schneinder (Mühlhausen) Mathire, Fleuss en Frank (allen Oost- Berlijn). Het damesteam bestaat pit: Schlaf-Im- lau (Lübeck). Kraskr (Bottrop), Thoele (Hamburg), Fiezler (West-Berlijn) Gies- ler-Hanft (Erfurt) en Kohn (Oost-Ber- lijn). 3000 meter: 1. Pesman 6 min. 28.7 sec; 2. Charisius 6 min. 36.5: 3. Maarse 7. min. '2.4; 4. Bestebreurtje (Barendrecht) 7 min. 8.2; 5. Van 't Oever 7 min. 15.6. Algemeen klassement: 1. Maarse 172.450 punten (winnaar door deze op twee af standen); 2. Charisius 171.733 punten; 33. Pesman 172.033 punten; 4. Van 't Oever 176.950 punten; 5. Bestebreurtje 182.917 punten. De jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité zal op Woensdag 8 Juni a.s. worden gehouden. De bijeenkomst vindt in de grote zaal van de Haagse Dierentuin plaats en vangt om 19.30 uur 'aan. Horizontaal: 1. de somma van, 3. we reld (Frans), 7 famihelid 9 vrucht. 10. Spaanse rekenmunt. U- een der zintui gen. 13. jongesnaam. lp. hdwoord, 16- be teuterd, 18. glad. 20. cijfercombinatie, 22. oude munt <afk.) 23. rondhout, 24. ver voermiddel, 27. plaats in Utrecht. 29. aan zien, 30. bid (Lat.), 32. water doorlatend, 33. houding, 35 ingedikt sap, 36. elk, 38. stofmaat, 39. lijzig spreken, 40. zoals de akten getuigen (Lat. a1*-) Verticaal: 1. waterhoogte, 2 treurig, 3. "iet raak. 4. plaats in Gverijsei, 5. aan- di'ang, 6. eikenschors 7- meisjesnaam, 8. reeds, 12 als eerder tafk-), 13 deel van het jaar, 14. gave aan Godheid 16. metaal, 17. lang dun stuk hout. 19, bijbel se naam, 21 tijdperk. 25. kwajongen, 26. begrip 27. dwaze gewoonte, 28. vrucht. 01. zonnegod. 33. sportterrn. 34. boom, jongensnaam, 37 rondhout. Horizontaal: 1. kaste. 5. ranke 10. eppe 11 sarong, 12. tere- 13. tralie 14. ene, 15. ieek 1B ei. H- keel. 19. als! 20. leeg 21 )ijml 23. pon, 24. i0ke 26 a.m., 27. aber 29 r.k.o.. 31. smerig, 33.' pion, 34 tedere 35, akte. 36. arond. 37. ulaan. Icrticaal: 1 ketel. 2. apen, 3 spreken. 4. toe 5. rare, 6 arak, 7. nol.'8 knielt, 9. egels, 11 stei 15. leg, :8. ee. 19. Ame- uka. 20. lommer, 21 lor, 22, ijk, 23 pasta, 24 lege. 25. honen 27. aren, 28 bird, 30 kota. 32. ede, 33. pal. 484 m.: 12.15 Gram. 12.55 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 15.30 Bel Canto. 16.30 Lichte muz 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz 18.30 Dansmuz. 19.15 en 19.28 Gram. 19,30 Nwj 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Licht* muz 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Engeland, BBC Europ. serv. Ultz. v. Nederl. 17 00—17 15 Engelse les voor beginnelingen (op 224 'en 4 9m.). 22.0022.30 Nws, feiten v. d. dag, en Op de planken (op 224 m.). NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Wed strijd. 21.05 „De weg der wetenschap", film. 21.25 Hongaars zangspel. 22.0522.15 Dagsluiting Te Warmenhuizen zijn nationale wed strijden lange baan gehouden om de S.I.S.- beker. De uitslagen luiden;' 500 meter: 1 Bruine de Bruin (Aalsmeer) 49.2 sec, 2 en 3 Wijnhout (Lisse en Koorn (Winkel) 50-7 sec. 1500 meter: 1 Bruine de Bruin 2.53.7, 2 en 3 Koorn en Hopman (Egmond) 2.55.1. 3000 meter: 1 Bruine de Bruin 6.12.4. 2 Koorn .8.14.5, 3 Wijnhout 6-21.9. Totaal klassement: 1 Bruine de Bruin 169.167, 2 Koorn 171.484, 3 Wijnhout 172.883. Zij is flauwgevallen, deelde Paul mij mede. Zij lag half op bed, half et- naast. Zij heeft dat wel eens meer, doch niet dikwijls; ze zal dus wel spoedig weer bijkomen. Dat ze om dit laatste te bereiken, reeds aan het werk werk waren, daarvan getuigde de doordringende geur van eau de cologne. Ik wachtte niet, tot mevrouw het bewustzijn zou hebben herkregen; ik keerde mij tot mijn vriend, die zich thans zover hersteld had, dat hij zich juist in de badkuip kon oprichten. Zijn nog bleek gezicht kwam juist boven de rapd uit, toen ik hem zei, dat mevrouw in een flauwte, doch overigens ongedeerd te bed lag. Misschien is het haar geluk, dat zij binnen flauw viel. Anders had zij wellicht de oplawaai in ontvangst moe ten nemen, die nu op mijn onschuldig hoofd neerkwam, antwoordde hij en zijn stem liet geen twijfel bestaan aan zijn goede humeur. Wie vond mij hier? Jij, Bram? Ja, ik: Ik kwam na ongeveer vijf minuten kijken, zoals je gezegd had dat ik moést doen. Maar zonder John had je waarschijnlijk nog even langer alleen ge legen, want hij was het, die ontdekte, dat de badkamerdeur openstond. O, nu, mooi. Help me eens over eind! Die ronde bodem van dat bad is niet zeer geschikt voor wie een kater heeft als ik op het ogenblik. We hielden hem vast bij de armen, John en ik, we hielpen hem, totdat hij op de rand van het bad zitten kon, zijn rug tegen de muur bij het raam. ge reed om de benen over de rand te wip pen en naast ons te komen staan. Dus jij was het eerst hier? En je nept door deze tweede aanslag vandaag niet nog eens je zelfbeheersing verloren, hoop ik? Er viel natuurlijk niets te zien. Be halve dit ding, dat naast het bad lag. overhandigde hem de vioolsnaar met spijker en ring. Hij bekeek het met lich te ironie, schoof spelenderwijze de twee de lus door de ring, ban aan de spijker en draaide. Wat er ook met me gebeurt, Bram, begon hij, aarzelde dan en zweeg, ais overwoog hij, of hij zeggen kon, wat hem op de lippen lag. Ik voelde in dit zwijgen de voorspelling van nog ernsti ger onheil, dat reeds nu dreigend nader de. En ik ainwoordde: Je had niet alleen mogen gaan. Dat is het niet Bram. Op mij drukt momenteel de plicht der dankbaarheid en ik wou zeggen, wat er ook gebeurt, ik zal me nooit de baard laten afsche ren, want dit heeft hoogstwaarschijnlijk de onaangename bewerking voorkomen, waartoe anders dit slim ontworpen werk tuig per abuis zou zijn gebruikt. Je kan dan toch beter een flinke mep op je achterhoofd krijgen, al blijft dat lang een pijnlijke plek. Hij wreef eens over zijn haar en keek daarbij, alsof hij be klaagd wilde worden. Natuurlijk beklaag de ik hem niet; John sprak vanzelf niet, nu hem niets werd gevraagd en de chauf feur stond bij de gangdeur, zichtbaar niet geheel o» zijn gemak. In dit deel van het huis kwam hij dan ook nooit. Maar voordat ik jou vertel, hoe ik in dit bad verzeild raakte, moet je mij ver- en toen kreeg ik een ferme tik op het hoofd. Daarna heeft men mij blijkbaar hierheen gesleept, in de badkuip gelegd de strop te voorschijn gehaald, die wur- gensgereed bij mijn hals gebracht, aan mijn baard gevoeld, dat ik Van Wierin- gen met was. daarna van deze toeval- ugneid op andere wijze partij getrokken en.., hij tastte in zijn binnenzak, haalde de hand er weer leeg uit, mijn porte feuille gerold. Ik begrijp, dat je in je sas bent, weer Bjt het land der levenden terug te zijn gekeerd, antwoordde ik. Maar dat j® in .ie schik bent over een nederlaag, dat ben ik niet van je gewoon, Arie. Ik ben niet In mijn schik over een nederlaag, Bram, ging-, hij op min of meer berispende toon voort. Integendeel. Jij lacht toch ook, als je iemand hebt beetgenomen? Nu, en? Ik zag het verband niet. Dan ging mij eensklaps een licht op. Je had die tien mille niet meer in je zak? Weineen, natuurlijk niet. Ik wou nu eens zien, of onze onbekende ook wist, wat niet uitgesproken werd. Daarom borg ik het geld zolang op -in eën zak, waar onze onbekende he( nooit zoeken zal. Ik wou, vervolgde hij guitig, dat de goede man nu nog eens opbelde, opdat ik hem in de maling kon nemen. Hij speelde opnieuw met het zonder linge werktuig, dat ik naast het bad ge vonden had, hield het de huisknecht voor en vroeg: Zag de snaar, die mijnheer Somer van Hector's hals haalde, er ook zo uit? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7