rijksbijdrage Veiligheidsraad wacht rapport af Rotterdamse Graanmarkt motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz, 25 Februari t/m 6 Maart Stormramp 1954 Brabants Staten ontevreden over Geen eigen gasfabriek voor Midden- Nederland? China-town: van slagveld tot ordelijke gemeente Mauriac contra „Osservatore" Arabisch defensie Het Gaza-incident De luchtbrug naar Ameland deed goed werk Tocli beroepstoneel in Brabant PAGINA II ZATERDAG 5 MAART 1955 AMSTERDAM 35' TENTOONSTELLING TEKORT AAN BLINDEN GELEIDEHONDEN SLECHTS GERING Zuidmolukse Nat. Partij wil vrijlating R.M.S.-leiders Inzake zijn studie „Zou dé Paus een Amerikaan moeten zijn?" ATOOMCENTRALE OP GROENLAND J Opstelling definitieve tekst NIEUW VICARIAAT OP BORNEO VERDERE DRUK DER V.S. EN CANADA Neem dan NEUROTONIC! DUITSE EIGENDOMMEN IN SPANJE flwÜaoH Het Utrechtse plan gewijzigd (Van onze Utrechtse redacteur) De gemeenteraad van Utrecht heeft weer eens op een echt ouderwetse manier lang vergaderd. Ver over het middernachtelijk uur gin gen de vroede vaderen gisteren huiswaarts met een teleurgesteld gemoed, omdat zij het plan voor een gemeenschappelijke gas- voorziening in Midden-Nederland een stokpaard van wethouder Ploeg, waarover met Amersfoort, Baarn. Culemborg Woer den en Zeist reeds overeenstemming be stond op aandringen van Den Haag heb ben moeten wijzigen. Alles goed en wel, vond Den Haag van deze samenwerking, maar gee* koninklijke goedkeuring als dit beslist de stichting van een eigen gasfa briek moet inhouden. De mogelijkheid moet opengelaten worden voor een gas- voorziening op andere wijze en natuurlijk denkt de minister van Economische Zaken hierbij aan aardgas Een installatie voor het katalytisrh kraken van aardgas zou volgens de minister de mogelijkheden, zoals de zes gemeenten in Midden-Neder land zich voorstellen, verre overtreffen. Opem" 10-17 u. en 19-22 u, laatste dagi sluiting 18 u Entree f. 2.- (incl. bel.) Volgens De Stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" circuleren er de laatste tijd geruchten, volgens welke het aantal blinden dat op dit ogenblik wacht op een geleidehond ongeveer 2.000 zou be dragen. Volgens de stichting geven deze geruchten een volkomen scheef beeld van de werkelijke toestand. Het aantal blinden dat geschikt kan worden geacht met een geleidehond te werken kan onmogelijk veel hoger wor den geschat dan 500. Daarvan zijn vele honderden reeds in het bezit van een geleidehond terwijl ook niet alle blin den, die physiek en psychisch geschikt zijn voor het werken met een geleidehond daarvan gebruik wensen te maken. Het aantal blinden, dat op grond van persoonlijke geschiktheid inderdaad voor een geleidehond in aanmerking kan ko men en dat ook werkelijk wenst, is moeilijk precies op te geven. Een plausi bele schatting wijst echter uit dat het aantal wachtenden voor geheel Nederland thans nauwelijks 50 kan bedragen In Den Haag SPANDOEKEN ROND INDONESISCH HOGE COMMISSARIAAT Een delegatie van de Zuidmolukse Na tionale Partij een 250 leden tellende organisatie van in ons land verblijvende Ambonezen heeft gisterenmiddag op het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag een petitie overhandigd, waar in de vrijlating wordt verlangd van de 12 R.M.S.-leiders. die voor de militaire rechtbank in Djogja terecht staan. Voorts wordt de terugtrekking geëist van de In donesische troepen uit het gebied van de Zuid-Molukken. In de nabijheid van het gebouw van het Indonesische Hoge Com missariaat hadden zich enige tientallen leden van deze partij opgesteld met span doeken, waarop deze twee eisen tot uiting werden gebracht. Afschriften van de petitie zijn aangebo den aan minister Luns en aan de Ver. Naties. braden varkensvlees, en jasmijn ro zen- chrysanthemum- of dragonderthee helpt het wel doorspoelen. Politiek is op aller lippen. Reken maar dat de Chinezen in New York hevig aandeel nemen aan wat er in en vlakbij hun vaderland gebeurt. En - hoe kan het anders - de meningen zijn scherp verdeeld. De oudere Chinezen zijn meestal voor Tsjang Kal-Shek. de jongeren zijn voor Mao Tse-toeng. Dit betekent niet, dat de jongeren daarom ook communistisch zijn. De kwestie is dat de oudere Chinezen hun droom naar China terug te kunnen keren op hebben moeten geven, en dat ze zich nu wijden aan hun sociale positie: geëerd en welgesteld in hun nieuwe vaderland te worden. Maar de jongere Chinezen zien nog een lange toekomst met veel mogelijkheden voor zich, zij dromen van een leven in hun eigen vaderland, eni als Aziaten blijft de leuze van het „Azië marcheert" niet zonder invloed op hen. Mao Tse-toeng houdt fraaie beloften in het vooruitzicht, hulp met studie en geld, want deze Chinese leider weet dat het winnen van de Chinese buitenlandse jeugd van groot belang is. Ook als ze niet naar China komen Er bestaan in New York al vergevor derde plannen om het oude Chinatown, dat zo vergroeid is met de stad, neer te halen en nieuw te herbouwen. Want de huizen van Chinatown val len langzamerhand haast in mekaar. Doch niemand weet precies hoe men tot die herbouw moet komen. Wat moet er met 200 bloeiende Chinese zaken gebeuren? Of waar zouden die 5000 tot 10.000 (op week-ends) Chinezen on dergebracht worden gedurende de lan ge tijd van de herbouw? En waar rhoe- ten die oude verloren Chinezen heen, die nu ergens een hoekje gevonden heb ben. waar ze dagenlang op hun slaap- mat kunnen liggen en roken en in de leegte staren? Of die eenzamen, die in grote holle gelagkamers eindeloos in de nacht zitten kaart te spelen? Mis schien is de enige oplossing dat hui zenblok voor blok wordt herbouwd, en de Chinezen tijdelijk bij elkaar kunnen inwonen. ?elfs al hebben ze maar een bed voor twee mensen. Overdag kunnen die bedden, zoals nu gedurende de week-ends, ook immers beslapen worden... En aan overvolle kamers is men gewend. Er zijn Chinezen, die met de week-ends hun kamer met tien of elf landgenoten delen. Chinatown zal herbouwd moeten wor den, want z3jn bewonerszullen hun droom niet vervuld kunnen zien: terug naar China te gaan. NEW YORK. 27 Februari. Een wereld in een wereld.... iat is Chinatown in New \ork. kaar liet is een wereld waar wei-. •igen van weten. Oja, toeristen hoepen trouw en vlijtig met en donder gidsen door de nauwe Graatje» met volgepropte winkels, Chinese restaurants en theezaken alles samen strekt zich de Cliinese „stad" maai uit tot een huizenblok of tien, dan begint do Italiaanse huurt al. Maar in die 'ien huizenblokken wonen ruiin sooo Chinezen. Op weekends pel grimeert minstens datzelfde aantal uit de omliggende streken van New York, waar ongeveer 25009 Chinezen wonen, naar Chinatown, *°dat men broederlijk eikaars bed- l'en.deelt en er om beurten in 'Lapt. Maar hoe leven de Chinezen, Ui hoeverre hebben ze zich aan gepast aan het Amerikaanse leven, wat betekenen Mao Tse-toeng en Tsjang Kai-Sliek voor hen, koeste ren ze hoop terug te gaan, blijven ze 'hun gewoonten trouw? De Chinezen in New York leven als een grote exclusieve familie rustig en onopvallend in de wereldstad, en wie niet Chinees is, wordt nooit in die fa milie opgenomen. Ongeveer 100 jaar ge leden ontstond Chinatown. Het was toen niet bepaald een stadsdeel waar dames, met parasol en schoothondje konden rondwandelen. Hier woonden de Chine zen die vrijwillig naar Amerika waren gekomen in de hoop er een fortuin te ^erdienen, dan terug te keren en in China te huwen. Maar de fortuinen vie- len niet van de lucht, de geldzoekers Roesten hun verblijf in Amerika van ■laar tot jaar verlengen. Van lieverlee groeiden de „tongs", Chinese organi saties en clubs en veranderde China- °wn in een permanent slagveld, waar om redenen van rivaliteit, de leden van de diverse „tongs" elkander met liefde te lijf gingen. De hevigste vijandschap bestond tussen de Hip Sing (die nu nog 3000 leden heeft en een deei van Chinatown controleert) en de On Leong, die het overige deel re geert. Nu echter zijn de vaandeldragers van de vetestokers reeds lang ter ziele, en omstreeks een kwart eeuw gele den begon vrede en rust in Chinatown te heersen. Dromerig stadsdeel Nu is Chinatown dan een wat dro merig en ingekeerd stadsdeel gewórden, waaraan de New Yorkers nauwelijks aandacht schenken. Weliswaar vermoe den dé toeristen nog altijd erotische mysteriën en opiumrokers op elke slaapmat. Maar dit overvolle „stadje" is zo'n ordejijke en wel functlonneren- de gemeente geworden, dat men nooit en te nimmer iets van misdadigheid in dat stadsdeel hoort, of van criminele ge beurtenissen waarin Chinezen gemengd zouden zijn. Hetgeen wel een bewijs is, dat ook al leven duizenden mensen op eengehoopt bij elkaar in vervallen wo ningen, dit met noodzakelijkerwijs een reden is tot moreel verval. De Chinezen is New York voeren een streng en strikt familieleven, men is onveranderlijk hof felijk en deelt het laatste met elkaar, zijn mat. zijn rijst, zijn pijp. Men steunt en helpt elkaar en is aanhankelijk. Iede re Chinese familie heeft haar eigen Kung Saw, 'n geldfonds, waaraan eik lid bijdraagt; zodra Iemand in de familie in moeilijkheden geraakt en geld nodig heeft, voorziet dit familiefonds hem van het nodige. Men ziet ook in New York dat de Chinesen alléén nooit maatschappelijke - steun van de New Yorkse gemeente ontvangen of vragen; zij zorgen voor elkaar in benarde tijden. Chinatown heeft ook zijn eigen Chine se „burgemeester", zijn eigen dokters, advocaten en zelfs zijn eigen begrafe nisondernemer. Er is een Chinese open bare school, waar Cantonees gespro ken wordt, omdat de meeste Chinezen van Chinatown uit Canton komen (dl- het derde district van de Kwangtung- provincte). Maar men vindt hier ook Chinezen uit Noord- en Centraal China, die respectievelijk Toysan (Vierde Dis trict) Hakka (hetgeen vreemdeling be tekent) en Amoy spreken. De laatste Francois Mauriac komt in 't Parijse weekblad „l'Express" in verzet tegen het onlangs door de „Osservatore Ro mano" gepubliceerde commentaar op zijn artikelen in het Amerikaanse tijd schrift „Look" en in „l'Express" zelf verschenen. Volgens Mauriac zou de schrijver in de „Osservatore" bij nauwkeurige le zing van zijn (M's) studie hebben kunnen zien, dat deze slechts een ant woord was op de vraag, welke hem ge steld was: „Zou de Paus een Ameri kaan zijn?". In antwoord op die vraag had hij de onwenselijkheid van zulk een „oplossing" in het licht gesteld, op grond van Amerika's politieke wereld positie.. Er was geen regel in zijn artikel, zo zegt hij; die niet lof brengt aan de Heilige Roomse Kerk; die geen getui genis aflegt van zijn gehechtheid en liefde jegens Haar. Mauriac verwacht, dat de „Osser vatore" hem openlijk re-' zal doen, nu het blad te tekst van zijn studie in zijn bezit heeft. De Amerikanen zijn van plan om in samenwerking met Denen een atoom centrale te bouwen in Thule op Groen land, waar zich een grote militaire basis van de V.S. bevindt. Het electri- citeitsprobleem van deze basis zou daarmede opgelost zijn. De moeilijk heid ligt thans in 't kostbare transport van de brandstof. De premiers der Arabische landen zullen binnenkort in Cairo bijeen ko men om de uiteindelijke tekst van een nieuw Arabisch gemeenschappelijk verdedigingsverdrag op te stellen, zo is Vrijdag in kringen van de Arabische Liga vernomen. Het nieuwe verdrag zal voorzien in een verenigd opperbevel voor de Ara bische legers binnen een „losse" fede ratie van Arabische staten. Het zal ook voorzien in een streven naar een ge meenschappelijke politiek op buiten lands, financieel en cultureel gebied- Het is onzeker of Irak, dat onlangs een verdedigingsverdrag sloot met Turkije, tot dit nieuwe Arabische ver drag zal toetreden. (Van onze correspondent) De luchtbrug naar Ameland is Vrijdag overbodig geworden, omdat de postboot er in geslaagd is de Waddenzee over te steken. De reis duurt normaal ren uur en Vrijdag deed de boot er niet langer over. In verband daarmee heeft men besloten om met ingang van vandaag, weer nor maal volgens de dienstregeling te varen. Dank zij de luchtbrug konden bijna l)i«) kg post en ongeveer 50 passagiers worden overgebracht. Vrijdag is ook de veerdienst van Oost- mahorn naar Schiermonnikoog normaal onderhouden. Rottumeroog is nog ge ïsoleerd De H. Stoel heeft in Indonesië het Apostolisch Vicariaat van Zamarinda opgericht, dat wordt afgescheiden van het Apostolisch Vicariaat van Banjar- masin. De zorg voor het Vicariaat is toevertrouwd aan de Congregatie der Missionarissen van de H. Familie. Deze is momenteel reeds belast met de zorg voor het Vicariaat Band.jarmasin. Op een bevolking van 3.200.000 zielen telde het vicariaat ongeveer 6500 ka tholieken. Apostolisch-Vicaris van Bandjarma- sin is op 't ogenblik mgr Demarteau. spoedige levering iets beter en de prijzen konden een bescheiden avance boeken, terwijl op aflading het aanbod groter was dan de vraag. Irakgerst bleef tot n'e' gewenste soorten behoren door de slechte aan komsten der vorige weken en ook op af lading kon men voor deze soort slech lage prijzen maken. Milo van Noord-Amerika weer lager te koop, zodat nog een klein stootje nodig ts om een verhoging der monopolierechter. te krijgen. Haver was van N. Amerika eveneens billijker te koop. terwijl de situatie wat betreft plata-haver onoverzichtelijk b'en door verladingsmoeilijkheden van die zijde R°gge gedrukt door N Amerika en Canada, terwijl een enkele pos* plata- rogge eveneens tegen lagere prijs moest worden geruimd. Syrië was weer aan de markt met nieuwe oogst gerst per Juni' Juli doch boekte weinig succes. Inlandse granen hadden de last der ijs- belemmering te boeken, zodat alleen spoorvrij kon worden gewerkt Óp le ring April en Mei vonden er wat afdoe ningen in haver plaats, doch de prijzen zijn aan het einde der week eerder weer wat gezakt. Gerst uit Zeeland zonder veel animo, terwijl rogge naar verhouding p g goede prijzer opbracht. Koeken bleven voor het seizoen zeer si1! en dit had natuurlijk zijn invloed op de prijzen. De situatie is dusdanig, dat er alleen een verbetering in de afneming kan worden verwacht. (Bericht van A. Bosman N.V. Rotterdam) De afzet werd deze week ten zeers te belemmerd door de gestremde,.scheepvaa- - bovendien kwamen de noteringen van N Amerika en Canada bijna dagelijks lager af. hetgeen niet tot aankopen animeerde Plata-mais disponibel had te lijden van aanbod van Belgische zijde, terwijl de tweede hand hier te lande de handel in 2 yellow mais regeerde. In gerst was de vraag voor 3 barley De Kunststichting tot bevordering van goed toneel te Eindhoven heeft aan B en W. van die stad meegedeeld, dat het be stuur besloten heeft de amateursgroep „De jonge spelers" om te zetten in een beroepsgroep. Men hoopt dat de groep in aanmerking zal komen voor subsidie en vraagt de gemeente een subsidie van 15.000. Zoals men weet zijn de besprekingen over een Brabants beroepsgezelschap tot dusver op niets uitgelopen. Bovendien hebben de plannen van de Toneelcoördi natie om het aantal voorstellingen der Westerse beroepstroepen in de provincie te beperken, enige ongerustheid in Bra bant gewekt. Vandaar dat men de tijd rijp achtte voor de stap 'die hierboven werd vermeld. De spelers hoopt het ge zelschap vooral te zoeken onder de afge studeerden van de toneelschool der Jan van Eyck-acadmie. Bent U overdag ze nuwachtig en gejaagn en nemen 's naehtrde torgen een enorme omvang aan? Het praeparaat dat Uw zenuwen tot ontspanninr brengt zonder de ze te verdoven Verantwoord en onschadelijk. Vtrkrügbaar bij (Ju apothe.kf.r of dingi*! De correspondent der Deutsche Presse Agentur te Madrid verneemt, dat de Spaanse regering thans bereid is haar standpunt ter zake van de inbeslaggeno- men Duitse eigendommen te herzien en met de Bondsregering onderhandelingen over deze aangelegenheid te overwegen. Te Madrid gelooft men dat deze ont wikkeling samenhangt met de pogingen om te komen tot hervattin'' van de Duits Spaanse onderhandelingen over het slui ten van een handelsverdrag. vragen meer voor A. A. hoefde te vre zen. Waarna ik ze verder gerust stelde: Mijn vriend is weer geheel de oude en hij verzoekt u bij hem in debadkamer te komen, waar ook John en de chauf feur zijn. We zullen waarschijnlijk geza menlijk naar beneden gaan, tenzij u lie ver naar bed wilt natuurlijk. Om 's hemelswil neen, laat me licht en mensen zien, riep mijnheer Van Wie- ringen. Maar waarom riep mijn vrouw mij dan? Dat zal zij u aanstonds zelf ver tellen, vermoed ik. Ik merkte op, dat de geheel van streek gebrachte man wankelde, toen hij naar de deur schreed. Dat verwonderde mij niet. HOOFDSTUK XIX Wat mevrouw zag Bij onze aankomst zat mijn vriend nog steeds op de rand van het bad, nu ech ter met beide benen aan de buitenzijde Het griezelige moordtuig was verdwenen; stellig wilde hij er onze gasheer niet voor doen huiveren. Hij had de armen over elkaar gekruist en leunde, zeer rechtop, met de rug en het hoofd tegen de muur bij het raam. Iets standbeeld achtigs had hij. Ik twijfelde er echter geen seconde aan, of in zijn gedachten ging het minder rustig toe. Hij staarde recht voor zich uit en woog de gebeur tenissen tegen elkaar af. U hebt ons duizend doden laten ster ven, begon mijnheer Van Wieringen. In alle eenzaanheid luisterden we naar elk Rerucht, terwijl u werd neergeslagen. En tot overmaat van ramp heeft men uw portefeuille gestolen, zonder het geld. Ik wou een lief ding, dat ze het geld wel gevonden hadden. Het zou 'niets aan de toestand ver anderd hebben, antwoordde mijn vriend. Alleen zouden we dan later nog weer eens daarnaar moeten zoeken. Dus mijn heer Verschoor heeft u alles uiteengezet? Dat bespaart ons verdere verklaringen, nietwaar, heren? Hiermee sneed hij elke verdere vraag af. En nu zou ik gaarne even met mevrouw praten. Als u ons wilt voorgaan, mijnheer Van Wieringen? Dus nu hoeft vader niet meerbe- waakt te worden? vroeg de oudste zoon. We houden nu allen elkaar in het oog, antwoordde A. A., en De afperser, de moordenaar, is er niet bij, want natuurlijk was hij het, die naar onze kamer telefoneerde, vulde Teun aan. Wat dat aangaat, weet u meer dan ik, want ik was buiten westen. Hij sprong van het bad, klopte aan de verbindings deur en week opzij, om de heer des hui zes te laten passeren. Daarbij richtte hij zich tot John en Willem. Jullie gaan naar de hall beneden. Wacht daar tot ik kom, begrepen? De chauffeur keek een beetje zuinig, als om te doen begrijpen, dat hij niet gewend was, van iemand anders dan zijn patroon bevelen te ontvangen; John de huisknecht, nam de opdracht aan, zoals men dat verwachten kon; met een statige ernst, die slechts zeer bedektelijk te kennen gaf, dat hij zich voegde naar een wens van een gast. Pas toen zij de trap waren afgegaan, sloot A. A. de deur naar de omloop, grendelde die en ging mij voor, door de badkamer, naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11