Rode stunt in tsaren-paleis Verrassende ontmoeting met „vredes-werker" Pontecorvo I u Zo mogelijk meer dan 65.000 woningen per jaar In het voorjaar melk met 3,5 vetgehalte VERKOOP als de OERTIJD Nieuwe loonronde voorkomen Regering streeft naar stabilisatie van de prijzen Prijzen en lonen eisen opnieuw de volle aandacht Buien Tarwe-import en eieren-export Zaterdag 5 Maart 1955 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moskouse ontlui Hing van 5 jaar oud mysterie Aller genoeglijkst i Geen stimulering van bouw van boge huizen Minister Mansholt tot Eerste Kamer Systeem monopolieheffingen opnieuw aan de orde gesteld Brandstofbijslag voor oorlogs- en ramp slachtoffers Vrachtauto tegen honderdduizend eieren Geslaagde proef met zwaar vliegtuig wegen Zestig kilometer afgesloten Melange van boter en margarine Weer geen atoombom- proef WEERBERICHT Erg serieus en^.Utarhes Êssfljcnujeg fel: 22320 ^ioRer&am De huren VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRAGEN INDUSTRIE GAAT STABILI- SATIEPOLITIEK STEUNEN Tijdelijke maatregel Lichtvaardig en misleidend Analyst Dooi-misère Ad vies aan de minister binnen kort verwacht De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en vooral aanvanke lijk enkele regen-, sneeuw- ot hagelbuien. Krachtige "tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Koud weer met 's nachts tempera turen om het vriespunt. Zondag 6 Maart: Zon op 7.19, onder 18.29 uur. Maan op 16 19, onder 6.04 uur. Maandag 7 Maart: Zon op 7.17,, onder 18.31 uur. Maan op 17.36, onder 6.23 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ragfijn, naar ze zelf hoopten en meenden, maar eigenlijk net een beetje té mooi, hebben de Russen gisteren een nieuwe voorstelling gegeven in hun breed-opgezet atoom-vredesoffensief. De luid-uitgesclireeuwde eisen ▼oor een onvoorwaardelijk verbod op atoomwapens (zonder effectieve con trole uiteraard) en dc niet minder luid-rondgebazuitide eigenroem aan gaande de Russische vorderingen op het gebied van atoomenergie voor vredesdoeleinden kon men in de laatste maanden reeds alom ter wereld vernemen. In de communistische pers, in de Algemene Vergadering van de V.N. en, op dit ogenblik, in Londen bij de ontwapeningsconferentie, die zich daar moeizaam door dit probleem been werkt. En gisteren kwam dan de nieuwste show-productie in een voormalig zomerpaleis van de Tsaren in Moskou, waar de Russische academie van wetenschappen zetelt. Tot verrassing van een groot aantal journalisten, o.w. Fransen, Britten en Amerikanen, stapte daar, ietwat onaangenaam glimlachend, de lieer. Itruno Pontecorvo binnen, de Brits-Italiaanse atoomgeleerde, over wiens geheimzinnige verdwijning in 1950 de gehele Westerse pers in rep en roer i^ geweest en van wie nadien nooit meer iets werd vernomen. Nu moet worden toegegeven, dat de ontvangst allergenoeglijkst in elkaar was gezet- Een keurig zaaltje, een piano in de hoek, flesjes mineraal water op de tafels, bloemetjes op de schoorsteen en een vriendelijk in het Italiaans babbelende heer Pontecorvo, voor wie onder het portret van Stalin een grote stoel klaar stond, met uit zicht op een buste van Lenin De tol ken, die hetgeen de atoomgeleerde zeide, in het Russisch en daarna in het Engels moesten vertalen, kwamen af en toe in moeilijkheden, waaruit ze dan werden gered door de heer Ponte corvo zelf. Pontecorvo was gekleed in een tvpisch-Russisch grijs pak, een blauw shirt en een rode das en wees trots op het rode lintje en de medaille van de Stalin-prijs tweede klasse, welke hij zo gelukkig was het vorige jaar te ver- Werven. Hij zwaaide enthousiast met zijn grijs-groene Russische identiteits kaart, wat een alleraardigste vondst Was, omdat in het begin van deze week de Britse minister van binnenlandse Zaken in het Lagerhuis had gezégd, dat cr omdat de inlichtingen nog niet die aard waren Pontecorvo zijn ■Britse nationaliteit te ontnemen in deze zaak nog geen maatregelen ge nomen waren. Een flat en een landhuis In deze historische omgeving Napoleon verbleef zijn laatste nacht in Moskou, in 1882, in dit paleisje vertelde Pontecorvo dan zijn verhaal. Alleen wilde hij niet vertellen op welke wijze hij en zijn gezin de Sovjet- Unie waren binnengekomen. Men ver moedt dat hij tijdens zijn „Italiaanse vacantie in 1950 via Zweden naar Em- land is gereisd, van waaruit hij Rus land werd binnengesmokkeld Ponte corvo vertelde wel over zijn flat te Moskou, waar hij en zijn gezin ver bleven en zeide nog de beschikking te hebben over een landhuis in de buurt Van de Russische hoofdstad. Op een vraag van een Britse jour nalist antwoordde hij: „De verslag gever zit er naast als hij denkt, dat ik werkzaam ben op het gebied van atoomoorlog...."; „de Sovjet-Unie voert een vredespolitiek", „de vredes wil van het volk is groot en het volk zal overwinnen„hoe kan iemand geloven, dat de Sovjet-Unie een drei ging voor de Verenigde Staten is. die hun bases zo dicht bij onze grenzen hebben„ik richt mij tot alle eer lijke mensen, in het bijzender tot de geleerden en deskundigen met wie ik heb samengewerkt, en ik verzoek hun partij te kiezen. Thans kan men niet meer terzijde blijven staan enz. enz. Af en toe werd Pontecorvo iets ge vraagd. Hij leek dan erg diep na te denken, keek althans zeer serieus. Toen men hem vroeg een eenvoudige uitleg te geven van zijn werk, keek hij geërgerd op zijn horloge en zei scherp: „Dit is geen universiteit" Vervolgens zeide hij, dat hij werkte aan vraag stukken op 't terrein van het ontstaan van mesonen in botsing met deeltjes van grote energie en de verspreiding van mesonen. (Een meson is een deeltje, dat het midden houdt tussen een proton en een electron en slechts een millioenste deel van een seconde bestaat). Maar aan alle genoeglijke propa- ganda-show komt een eind Nadat hij de journalisten verzocht had door mid del van de pers de groeten over te brengen aan de familie van hem en zijn vrouw, en in het bijzonder ook zijn grote vriendschap had betuigd voor de geleerden van zijn vroegere Britse laboratorium, o.w. vooral prof. Cock- croft, verdween Bruno Pontocorvo weer in de Moskouse politieke propa- ganda-mist om verder te arbeiden aan het „vredes-werk" van de communis tische dictatuur. De buitenlandse pers in Moskou wacht in spanning op de volgende ver rassing. Het aantal nieuw te bouwen woningen j de minister niet noodzakelijk of gewenst, moet zo enigSzins mogelijk boven 65.000 Het blijkt, dat er bij voortduring voldoende per jaar worden opgevoerd, aldus ver klaart dc minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting jn zjjn Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. Slechts een verhoging van het wo ningbouwprogramma zal de teleurstellende uitkomst van de nieuwe prognose in gun stige richting kunnen beïnvloeden. De minister is voorts voornemens te doen nagaan in welk opzicht de systeem bouw kan bijdragen tot een versnelde op lossing van het woningprobleem; deze vorm van woningbouw moet echter niet gezien worden als een panacee. Beperking van niet strikt noodzakelijke bouw is ook nu nog gewenst en zelfs noodzakelijk. De huidige situatie van de bouwmarkt verdraagt vooralsnog geen verhoging van de woningproductie tot 75.000 per jaar. Het thans bereikte niveau, dat overeenkomt met een productie van tussen de 65.000 en 70.000 per jaar eist reeds de uiterste waakzaamheid om on toelaatbare spanningen te voorkomen. Sneeuw, ijs en toch zomer in Zand- voort. Sneeuw en ijs liggen nog op de Zandvoortse boulevard, maar de strandterrassen verschijnen alweer, terwijl er zelfs al optimisten zijn, die de strandstoelen te voorschijn hebben gehaald. milRaire toepassing van de atoom- het Gebouw ™orJ^nen We- Een verbetering van de onderlinge ver houding tussen de huren van na-oorlogse woningen komt autornatisch tot stand naarmate tengevolge van de stijging van het huurpeil van de voor-oorlogse wonin gen ook de lagere huren van de na-oorlog se woningen kunnen worden verhoogd. Bij een aanzienlijke huurverhoging dient aan dacht te worden geschonken aan de vraag of het niet tijd wordtJhuurveri10gjngen te differentiëren naar de kwaliteit van het object, omdat bij uniforme huurverho gingspercentages a! de fouten, die in 1940 in de verschillende huren zaten, steeds groter worden. De minister wijst een huurbelasting niet op principiële gronden af. Het zijn punten van practisch beleid en van gerechtvaar digde belastingdruk, welke in bepaalde omstandigheden het heffen van een huur belasting gemotiveerd kunnen doen zijn. Een verhoging der Premiebedragen acht energie. Toen ik hier kwam kon ik kiezen uit verschillende onderwer pen van toepassing van atoom energie voor vreedzame doeleinden. Aangezien ik zeer geïnteresseerd ben in de physica van grote energie, kreeg ik de kans op dit gebied ver der te werken". Uiteraard kwam de heer Pontecorvo ook met enkele „op hoog niveau" ge redigeerde verklaringen aandragen. In deze trant: „Het Atlantische blok heeft in December 1954 een zeer ernstig be sluit genomen over voorbereiding tot tenschappen te Utrecht heeft Vrijdag avond cle actie van het Nederlandse „Comité Vluchtelingenhulp 1954" haar officiële besluit gevonden in een sym bolische overdracht door het Neder landse volk van de voor het goede doel ingezamelde gelden. Zohls op deze drukbezochte bijeenkomst werd be kend gemaakt, beloopt het totaal in gezamelde bedrag niet minder dan f 4.123.274,19. De voorzitter van „Vluchtelingenhulp", de heer M. A. Reinalda, die de opbrengst officieel overdroeg aan de naast hem staande Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, gefotografeerd samen met deze en op de voorgrond het vijfjarig zoontje van de directeur van het Bureau der Ne derlandse Federatie voor Vluchtelin genhulp, Fransje Verberk, die de stolp met het (symbolische) geld aanreikte. (..Voor ernstige ongerustheid over dc po- di'ek van de landbouw in het volksge- '1, is geen reden. In het algemene en /«iale beleid wordt volledig rekening dj^uden met dc landbouw als volwaar- onderdeel. De landbouw zal echter, rt„ehmin als andere bedrijfstakken aan W Ontwikkeling van het algemene bestel yj btipf, voorbijgaan en zich aan gewij- A??e omstandigheden moeten aanpassen. Vi Us deelt dc minister van Landbouw, j.jl^erjj en Voedselvoorziening mee in ri'h memorie van antwoord aan de Ecr- iii» ^amcr n.a.v. het Voorlopig Verslag ,i Kamer op dc begroting van zijn 'oartement. di„ minister zegt verder, dat hij aanlet- hnu z'e' ^ei ffehele systeem van mono- j, 'eheffingen op voedergranen nog eens, v- sezien in het licht der recente er- mgen, aan de orde te stellen. van6 minister is, zo deelt hij mee, stellig ont, dat ook bij een eventuele gebi rt e 'n neergaande lijn op het a0,e van de Nederlandse export van in Vj_isc e Producten, het beieirt zoals dit verleden is uitgestippeld, de mo gelijkheid biedt de nodige voorzieningen te treffen zij het dat deze steeds zullen moeten worden aangepast aan de actuele situatie. Gezien de mening, o.a. ook van de Voedingsraad, dat een hoger vetgehalte van de melk voor de volksgezondheid niet van belang is en in aanmerking ge. nomen de zeer grote bedragen die uit 's rijks kas voor subsidiëring van de consumptiemeik worden verstrekt, is de regering van oordeel, dat de consu- ment voor melk met een vetgehalte van 3li pet de volle kostprijs zal moeten betalen. Met betrekking tot de distributie van deze soorten melk moeten in overleg en met medewerking van andere bij de consumptiemeik voorziening betrokken regeringsinstanties nog enige maatrege len worden getroffen. Hieromtrent ls thans overleg gaande. De regering stelt zich voor het beschikbaar stellen van melk met een vetgehalte van 3M pet in het komende voorjaar mogelijk te maken. animo is om op de bestaande basis door bouw in het bezit van een huis te geraken. De curve Door liet hanteren van de curveprijs wordt een drieledig doel gediend. Door deze toetsing der prijzen kan n.l- een on gemotiveerde prijsstijging gesignaleerd en voorkomen worden: kan verder het huur niveau als functie van de reële bouwkos ten in grote lijnen worden gehandhaafd en kan worden bereikt' dat het woningpei) landelijk niet een te grote en onverant woorde differentiatie gaat vertonen. Een verdere stimulering van het bou wen in drie en vier woonlagen is van de minister niet te verwachten. Hij betwijfelt ernstig of de daaraan verbonden geringe voordelen van terreinbesparing wel vol doende tegen de beperkingen in de woon- mogelijkheden opwegen- De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de colleges van burgemeester en wethouders medegedeeld, dat hij in verband met de aanhoudende koude heeft goedgevonden, dat over de week van 6 tot en met 12 Maart aan hen. die vallen on der de regeling hulpverlening oorlogs slachtoffers (19401945) en als zodanig een uitkering voor levensonderhoud ont vangen, of aan hen, die kwartiervergoe ding als rampslachtoffer krijgen, een brandstoffenbijslag wordt verleend. Deze bedraagt 3,60 voor gezinnen en alleen staanden. die in eigen huishouding voor zien. en voor gezinnen, die bij derden zijn ingekwartierd' eb dus niet in eigen huishouding voorzien; 1,80 voor kost gangers. Teneinde de verkoop van landbouw producten door de kolchozen aan de staat te bevorderen, heeft de Sovjet- russische regering- een nieuw systeem ingevoerd, waardoor de kolchozen deelnemers industrieproducten zullen kunnen kopen naar verhouding van de landbouwproducten, die zij aan de staat verkopen. Op een basis van 100 roebel aan verkochte landbouwproduc ten zullen de kolchozen voor 50 roebel grondstoffen voor productie of con structie kunnen kopen en voor 50 roe bel aan producten voor persoonlijk gebruik. De Prijzenbeschikking handelsmarges 1955 is gisteren door de minister van Economische Zaken en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning afgekondigd. De inhoud var) deze beschikking vloeit logisch voort uit "et standpunt, dat ingenomen is bij de poli tiek welke gevoerd is sedert het moment, dat zich een bijzondere ontwikkeling van de prijzen en lonen voordeed na de alge mene loonsverhoging van 1 October 1954, aldus werd van officiële zijde gisteren in Den Haag verklaard. In de laatste maanden van het vorig jaar kwam. aldus deze visie, een einde aan de periode van betrekkelijk grote stabiliteit van de prijzen. De mentaliteit t.a.v. de prijzen veranderde. Men gins het gemakkelijker nemen met de prijzen Het gevoelen viel waar te nemen, dat indien dc lonen toch steeds zouden stijgen ook de inkoop- en verkoopprijzen de stijgende richting zouden moeten inslaan Nu was het niet zo dat de stijging een onrustba rend tempo aannam, doch dc stabiliteit begon te ontbreken. In regeringskringen werd men bang. dat zich een inflationistische ontwikke ling van lonen en prijzen zou voor gaan doen los van de economische ontwikke ling als geheel en dat de beruchte spiraal beweging werkelijkheid zou worden Eind 1954 zijn toen prijzenbeschikkingen voor twee bedrijfstakken (witwasserijen en haarden en kachels) afgekondigd Dit waren waarschuwingen voor het overige bedrijfsleven. Bij gelegenheid van de jaarwisseling is er een wijziging in het systeem van de omzetbelasting ingevoerd, waarbij de detailhandel in het algemeen gesproken vrijgesteld werd van de om zetbelasting. Deze wijziging behoefde in het algemeen niet tot een prijsstijging te leiden. Afspraken iverdeti niet nagekomen Besprekingen zijn indertijd gevoerd met de industrie, groothandel en midden stand, waarbij minister Zijlstra zijn be leid uiteengezet heeft en op de noodzaak heeft gewezen dat in de detailhandel de handelsmarges niet verhoogd zouden mogen worden met de wegvallende om zetbelasting. Van de zijde van het be drijfsleven is toen de medewerking toe- gezeSd om deze politiek te doen slagen De richtlijn om de omzetbelasting, wel- e bij de detailhandel wegviel, niet in de handelsmarge te betrekken, had de vol ledige instemming van de besturen van organisaties van de middenstand, aldus JYerd ons van officiële zijde medegedeeld. c*u is aan ,jeze afspraak niet overal de hand gehouden. Voorts deed zich als nieuw feit een lichte stijging van het in dexcijfer van de kosten van levensonder houd voor. Daardoor ontstond een zekere spanning tussen lonen en prijzen. Het standpunt van de regering is, zoals be kend, dat voorkomen moet worden dat deze spanning opnieuw zou leiden tot een nieuwe loonronde en dat de nieuwe loon ronde tot nieuwe Prijsstijgingen zou lei den. De stijging van de kostprijzen in 1954 js een bepaald uitzonderlijke ontwikke- jjng geweest. Herhaling van een derge lijke ontwikkelins zou zeer ongunstige consequenties voor onze hele concurren tiepositie met zich brengen. Toen bleek dat de waarschuwingen van de twee prijzenbeschikkingen van eind 1954 geen succes hadden en de prijzen in bepaalde branches van de detailhandel ten dele toch stegen, hoewel zulks niet noodzakelijk was, meende de regering dat zulks niet geduld kon worden. In een normale situatie zou het feit dat de prij zen in de detailhandel met het bedrag van de afgeschafte omzetbelasting voor de detailhandel verhoogd waren, niet zo belangrijk zijn geweest. In het kadei van de jongste ontwikkeling werd dit feit echter ernstig opgenomen. Aangezien het onderling overleg niet het gewenste resultaat had opgeleverd zat er. aldus de officiële zienswijze, niets anders op dan een formele maatregel te nemen. In bepaalde branches werden door de een de marge niet verhoogd, door de ander wei Voor merkartikelen deed zich ook een verwarring voor, omdat de ene fabrikant de handelsmarges ver grootte en de ander niet. De conclusie van de regering was dat door een algemene maatregel van een prijzenbeschikking handelsmarges de juiste aanpassing van de nrijzen tot stand zou moeten komen Het is niet de bedoe ling dat de maatregel voor lange tijd zal gelden, maar dat hij zal worden opgehe ven zodra er weer rust in de prijzen is gekomen. Wat de vastlegging van de marges betreft is de keus gevallen op het vastleggen van de procentuele marges en niet van de geldmarges, daar dit laatste een straffere vorm van prijsbeheersing zou zijn en rigoureuzer zou werken. De betekenis van de beschikking voor de bedrijfsvoering mag niet worden over dreven, aldus is de officiële zienswijze. Men mag immers aannemen, dat in een periode van hoogconjunctuur als het jaar 1954 was, de marges redelijk zullen zijn geweest. Het. prijspolitieke effect van de maatregel wordt wei belangrijk genoemd. Want als de regering er van uitgaat de spiraalbeweging tegen te willen gaan en een stabilisatie van de prijzen en lonen tot stand te brengen, is er de zekerheid dat er geen ongewenste dingen gebeuren, hetgeen een gunstig effect op de mentali teit bij de prijsvorming moet hebben De middenstand stelt zich uiteraard de vraag, of hij alleen de last van de poli tiek van prijsbeheersing moet dragen. Het gaat er echter volgens de officiële opvatting om dat gedaan wordt wat be hoort gedaan te worden, ri w.z dat de omzetbelasting welke is afgeschaft niet in de marge van de detailhandel extra wordt berekend. Er moet een bijdrage geleverd worden tot stabilisatie van de prijzen Maatregelen van een min of meer omvattende prijsbeheersing zijn hiervoor niet nodig. Indien voor de indurtrit for mele maatregelen zouden moeten worden getroffen, zou dit betekenen een comple te prijsbeheersing. Steun van de industrie In aansluiting aan vorig overleg met de industrie is opnieuw overleg met de in dustrie gepleegd in de laatste dagen Men is tot overeenstemming gekomen dat sta bilisatie van de prijzen in de industriële sector moet worden toegepast in aanslui ting aan de bevriezing van de procentuele handelsmarges. De gezamenlijke onder nemersorganisaties stellen voor zich uit voerig tot het Nederlandse bedrijfsleven te richten Geleid door het goede effect in het verleden wordt In officiële kringen aangenomen, dat dit 'n prijsstabiliserend effect zal hebben op dc wijze als bedoeld door de regering. Naast de stabilisatiepolitiek t.a.v de prijzen zal de kartelpolitiek van de re gering gericht zijn op het doorbreken van de verstarring welke door de kartels ontstaat. De controle van de margebe schikking meent men te kunnen doorvoe ren met het apparaat dat men heeft Overtredingen van de richtlijnen voor de detailhandel inzake het niet doorbereke nen van de vervallen omzetbelasting zijn o.a. voorgekomen in de textielbranche, bij duurzame verbruiksgnederen in de pharmaceutische branche etc. Door regeringsbeschikkingen zijn bepaalde maatstaven voor de ruil vast gesteld. Zo zal b.v. een door de staat geleverde vrachtauto overeenstemmen met de levering van tb tot 20 ton pluimvee of vlees (de verhouding ver andert naar gelang van cle betrokken streken), 45 tot 75 ton melk of dier lijke vetten, 100.000 eieren en 50 tot 1Ö0 ton graan. Voor het Altaigebied en voor Kazakhstan is de hoeveelheid graan gesteld op 150 ton. Daar zijn nieuwe terreinen in cultuur gebracht. De coöperatieve organisaties, die be last zijn met de verkoop van industrie producten aan de kolchozen .zijn ver plicht binnen 6 maanden na de leve ring van landbouwproducten aan de staat aan een aanvrage te voldoen. In bepaalde gevallen moeten deze coöpe ratieve organisaties zelfs de helft van de aan de boeren toegezegde produc ten onmiddellijk leveren, zodra de landbouwproducten zijn afgeleverd. Een en ander heeft ten doel de deel nemers der kolchozen er toe te bren gen meer van hun producten aan de staat te verkopen, in plaats van deze op de kolchozen-markten te verkopen, waartoe ze overigens 't recht hebben. Cs HET Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag heeft in een verklaring aan de pers het protest van prof. mr J_ M. van Bemmelen en mevr. prof. mr D. HazewinkelSuringa tegen de wijze, waarop Nederlanders en In donesiërs door de Indonesische po litie worden gedwongen bekente nissen af te leggen in tegen hen aanhangig gemaakte zaken, „niet alleen lichtvaardig, maar zelfs mis leidend" genoemd. Ziezo, dat is zonder veel omhaal gezegd. Maar men zou wel verhaal willen gaan halen op zo'n verkla ring na hetgeen de Indonesische Officier van Justitie mr Sunario heeft beweerd. Deze antwoordde, gelijk gemeld, op een vraag of hij er van overtuigd is, dat geen ge tuigen in de zaken Schmidt en Jungschlager zijn mishandeld, dat er natuurlijk verschil moet worden gemaakt tussen mishandeling en mishandelingen. „Wanneer iemand tracht verklaringen aan de politie te onthouden en na enkele klappen zou hij de waarheid willen ver tellen, dan hebben die klappen ter aansporing weinig te betekenen, wanneer blijkt, dat zijn verklarin gen ook op waarheid berusten. In een dergelijk geval kan moeilijk van mishandeling worden gespro ken", aldus mr Sunario. Men neemt in Indonesië het spreekwoord, dat „de eerste klap een daalder waard is", wel letter lijk op. Bezien in het licht van het antwoord van Sunario behoeft de bewering „niet alleen lichtvaardig, maar zelfs misleidend" stevige argumenten, wil men de verkla ring van het Indonesische Com missariaat niet gelijkelijk gaan be titelen. Het Franse transportvliegtuig, de „Hurel-Dubois 31" heeft een geslaagde demonstratie gegeven van zijn eigen schappen „zijn 18 ton" op het kleine vliegveld van Issay-les-Moulineaux neer te zetten, dichtbij de poorten van Parijs, temidden van huizen en fa brieksschoorstenen. Het toestel had een rondreis van 20.000 km in 10 etappes in Afrika ge maakt. Dit is de eerste maal dat een toestel van dit gewicht in Issy-Les- Moulineaux is geland. De Air-France heeft besloten meer toestellen van dit type te bestellen, dat zeer voordelig de „Dakota" op de we- reldlijnen kan vervangen. Het K.N.M.I. deelt mede: De eerste week van Maart heeft enkele belangrijke wijzigingen in de weerstoestand te zien gegeven. De vorst, welke de eerste dagen van de maand nog niet was verdreven, werd elke dag min der, doordat de zonnestraling in staat was de temperatuur elke dag een paar graden op te voeren. De afgelopen dagen moest een krachtig hogedrukgebied. waarvan het centrum bij Polen lag, het veld rui men voor een ander krachtig hogedruk gebied, dat boven de oceaan enkele hon derden kilometers ten Westen van Ierland wordt aangetroffen. Aan de Oostflank van dit hogedrukgebied ontwikkelde zich bij Schotland een storing, die gisie- ren in activiteit toenemende, in Zuidoos telijke richting naar Zuid-Zweden trok. Tussen beide iuchtdruksystemen namen de luchtdrukverschillen boven de Noord zee sterk toe, zodat met krachtige Noord westelijke winden betrekkelijk koude en onstabiele lucht van de Noordzee naar ons land begon te stromen. Dit had o.a. tot gevolg, dat de temperaturen 's nachts niet meer beneden het vriespunt daalden en dat plaatselijk uit de binnendrijvende convectieve bewolking regen, sneeuw of hagelbuien vielen. Door drukstijgingen boven Scandina vië zal de wind langzaam naar richtingen tussen Noord en Noord-Oost draaien, wat tot gevolg heeft, dat in het komende etmaal weer wat drogere lucht wordt aangevoerd. Dit binnendringen van de koude en droge lucht zal echter met regen- en sneeuwbuien gepaard gaan. Alle binnenwegen in het waterschap „Het Vrije van Sluis" waren gisteren we gens de dooi voor het verkeer afgesloten. Deze wegen, die veertien dorpen en ge huchten met eikaar verbinden, hebben 'n lengte van vijftig a zestig kilometer- Dc minister van Landbouw heeft dc ver wachting. dat de export van onze zuivel producten in het jaar 1955 «iet veel ia! afwijken van die in het afgelopen jaar. Toegenomen productie in de versehillen- de landen wordt grotendeels geeompen- seerd door vergrote consumptie Zeer binnenkort is het advies te verwaehten van de coördinatie-commissie voor zuivel, margarine, vetten en oliën waaraan het vraagstuk van het mengen van boter en margarine en van de export van deze melange was voorgelegd. Export van eieren wordi bevredigend genoemd, hoewel het de vraag zal zijn of men de grote export naar Duitsland op den duur zal kunnen handhaven Verder deell de minister van Landbouw aan de leden van Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord op de begroting van landbouw mee. dat het In het voor nemen ligt te komen tot een opheffing van de centrale import van tarwe De conse- kwenties hiervan, met name voor de handhaving van een redelijk prijspeil voor de in Nederland verbouwde tarwe, wor den momenteel bestudeerd. Uit de mededelingen van de minister stippen we verder nog aan dat het tempo van de ruilverkavelingen d-ent te worden opgevoerd en dat de in 3e afgelopen jaren bestede gelden aan onderwijs, voor lichting en onderzoek in de 'landbouw hebben geleid tot een product: vite'its- vermeerdering. Cijfers die 3<or de minis ter verstrekt worden, wijzen dit uit. Wegens ongunstig weer heeft de Amerikaanse commissie voor atoom energie besloten de atoombomontplof fing, welke op een 150 meter hoge toren op de Yucca-vlakte in de staat Nevada zou plaats hebben, uit te stel len tot de volgende week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1