Nieuws uit STAD en OMTREK Bokma Excelsior hoopt te kunnen spelen De activiteit der politie in 1954 Lj OUDE TIJD Zijt gij Kalholiek-Sociaal? VOOR de VOGELS viel de KOUDE mee fcsspsv Geheugen-hulp r Zilveren Jubilé Ver. der Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk voor arme kerken 0ver de *2) am '7, Monumentaal spel van Cor de Groot ^waldo taxi-n, Vit die goede BIOSCOOP-PROGRAMMA'S ""tggfffa «Ag»- HENRI DE GREEVE Katholieke Kring Een interessante hoek Thuiswedstrijd tegen Westlandia Burgerlijke Stand Brandje in de Passage Verdiepingsdag R. K. Vrouwengilde Lezing Boekenweek Passage Theater V.. Wordt dan lid van het Wit-Gele Kruis Maar ze hebben honger geleden! Monopole Theater HOUTMAN e issifes W» ZATERDAG 5 MAART 1955 NSC PACTNA Tweede avond a.s. Donderdag Madame la marquise TENTOONSTELLING ARTA In het Stedelijk Museum CRIMINALITEIT NAM TOE 67570—69915 JEAN MARTINON LEIDT ROTT. PHILH. ORKEST Pianoconcert van Tsjaikowski S. T. M. Cor de Groot, Phenomeen Minder en toch meer aanrijdingen VAN DE PASSAGETRAP GEVALLEN BINNEN BRANDJES Ilans Alma over zijn nieuwste boek COCA-COLA EN WORST GESTOLEN NED. VRACHTENMARKT BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM TEGEN EEN PAAL GEREDEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GEW. ARBEIDSBUREAU ROTTERDAM Nevenbureau Schiedam J DWS—SVV Ze zongen niet GESLAAGD Een sperwer in het Volkspark Toch lente.... „Magnificent Obsession" De charge aan de Rode Rivier Kopmeeuw in zomertooi v> i e'-lsiMglij'' ÜH MEDISCHE ZONDAGSDIENST IN ROTTERDAM Mevr. SteensVlek, die haar laatste levensdagen rustig slijt in Huize Liduina, kan met tevredenheid terugzien op wat zij 25 jaar geleden heeft opgezet. Deze vereniging met haar weidse naam heeft in deze 25 jaar ten bate van de arme kerken in eigen vaderland en in de missie al heel wat gepresteerd. Zonder veel opzien te baren, zonder aan de weg te timmeren, heeft ze in alle stilte al menig bouwpastoor geholpen, al menig missionaris blijde heen zien gaan. Hoe veel kazuifels werden in die jaren niet vervaardigd door'bekwame vlugge vin gers van enkele dames, die een gedeelte van hun tijd daarvoor offerden! Hoeveel stola's geborduurd, hoeveel koormantels gemaakt en superplie's gehaakt? Mej. A, W. Maassen, de presidente van deze jubilerende vereniging, mag zich op deze dag wel bijzonder verheugen. Ai meer dan 20 jaar heeft deze bescheiden vrouw de leiding bij al wat geknipt en genaaid moet worden. In verband met haar leeftijd wordt dit nu haar te druk en zal men moeten uitzien naar een op volgster, die moeilijk te vinden zal zijn. Maar vooral een reden tot bijzondere feestvreugde geeft mevrouw I. W. M. AdriaansensHozemans, die Zondag tegelijk met de vereniging haar zilveren jubileum viert. Vanaf de oprichting heeft zij als penningmeesteresse de vereniging riaal dat ingekocht werd met het geld van de donaties, werd gratis bewerkt en gratis weer weggegeven! Men doet haar en de vereniging geen groter genoegen, dan als donateur of donatrice toe te treden. Moge het haar op deze dag niet aan belangstelling ontbreken! Morgen wordt in de Frankelandse kerk om 9.15 uur de Hoogmis opgedragen voor het tijdelijke en geestelijke welzijn van de levende en overleden leden. Daarna wordt voor de leden in de zaal van het Wit-Gele Kruis koffie geserveerd met een broodje. Heel eenvoudig! Om plus minus 12 uur (na de Mis van 11 uur), wordt de tentoonstelling van de door de leden vervaardigde paramenten geopend. Deze tentoonstelling in de zaal van Het Wit-Gele Kruis Nieuwe Haven 121 is gratis te bezichtigen tot aan het Lof (6.30 uur). J. G. v. DIJK, pr. Moderator. De zo succesvolle voordrachtsavond van de zeereerw. heer Henri de Greeve m§t „Commissie van objectief onderzoek" zal in Gebouw Arcade a.s. Donderdag her- r „-ui. „.haald worden- Wij geven hier nog eens trouw ter zijde gestaan. Nooit heelt zi] dg acjressen te Schiedam en Vlaardingen, het genoegen gehad op het eind van het waar kaarten verkrijgbaar zijn: jaar een flink batig saldo over te houden, want het doel van de vereniging was, te helpen waar hulp nodig was. Het mate- EG' ZEI een kennis van ons dezer dagen, kom eens bij me aan. Je kunt het nu gemakkelijk vinden. Hij had in Nieuw land een w oning gekregen en was er erg over in zn sas. Dies nodigde hij ons uit, om ons van zijn triomf mee te laten genieten. Dat „je kunt het nu gemakkelijk vinden" intrigeerde ons inmiddels. „Wat bedoel je eigenlijk?" vroe gen we. „Wel", luidde het antwoord, „na drie maanden is er eindelijk 'n naam bordje in de straat aangebracht. Je kunt nu dus zien, welke straat het is „Och", ging hij verder, „dat is zo erg niet. In een aangrenzende straat moeten de mensen nog steeds door de modder' om hun huisdeur te bereiken „O", zeiden we. „Nu ja", monkelde hij, „gisteren kwamen ze bij me, om de spiegel voor de vaste wastafel aan te brengen. Maar die had ik al lang zelf maar gekocht". „Tja", merkten we op. „Enfin", zo was het besluit, „ik hoorde vertellendat er hier en daar nog geen afsluiters waren voor het electrische licht, toen de mensen in hun nieuwe woning kwamen, maar daar heb ik zelf geen last van gehad. Misschien is het een praatje" Bij het horen van een en ander dach ten we even aan dat guitige Franse liedje van het onbezorgde markiezin netje en haar tuinman. Het markiezinnetje wenste geen on aangename dingen te horen. Dus zei de tuinman, nadat hij iets onaange naams had verteld: „Mais tout va bien, madame la mar quise". Hij zei het nog, toen het huis in brand stond. Nu willen we allerminst beweren, dat Nieuwland in brand staat. Maar bij al die fanfares over de nieuwe stad in de polder mag toch wel even gecon stateerd worden, dat niet alles er rozengeur en maneschijn is. Laten we hopen, dat het gauw heel goed gaat, ook wanneer de grote uit breiding ter hand zal ivorden genomen. DAMWACHTER. Het K.S.C. aan de Tuinlaan 24, tussen 6 en 8 uur en voorts te Schiedam bij P. v. d. Burgh, Leliestraat 22, H. v d Sanden, Hoogstraat 21b, C J Vrauwdeunt, Snellius- singel 44a en in Vlaardingen bij B v Uden Asterstraat 43. J v Leeuwen, Hortensia straat 33 en P Vlij, Valeriusstraat 115. Pater van Rixtel over „De katholiek in de wereld van vandaag" Wij vestigen hier nog eens de aan dacht van onze lezers op het tweetal lezingen, dat door het bestuur van de Katholieke Kring ten behoeve van zijn leden als geestelijk menu voor de Vastentijd is georganiseerd. Pater Ant. van Rixtel S.C.J., welbekend redenaar, zal in Musis Sacrum op Dinsdag 8 en Woensdag 23 dezer spreken over het thema „De Katholiek in de wereld van vandaag". Het is een actueel onder werp, dat behandeld zal worden op een manier, waardoor een ieder zich geestelijk verrijkt zal voelen. Tot de lezingen hebben ook niet-leden van de K.K. toegang, uiteraard eveneens tegen de vastgestelde entréeprijs. En over een interessante brand Vele Schiedammers, vooral de ouderezullen gedurende de afgelopen dagen met belangstelling gekeken heb ben naar het hoekpand Rotterdamse- dijk-Buitenhavenwegwaarin die felle, uitslaande brand gewoed heeft. Dit pand is nog een brok oud-Schiedam, dat tussen de nieuwe bouw is blijven staan. Er zijn genoeg mensen, die weten, waarom. Het pand behoort in zijn ge heel aan een drietal oude dames, de erven van de eigenaar van het voor malige café-restaurant Hoek, waar over onze tekenaar gisteren mede aan de hand van zijn tekening interessante dingen wist te vertellen. Toen de flat woningen en winkelmagazijnenreeks aan de Rotterdamsedijk werd ge bouwd, stuitte het bouwen van een flink, nieuw hoekpand op de te hoge vraagprijs voor het oude, grijze ge- gebouw, dat nu nogal uit de toon valt. Intussen werd later door de gemeente bepaald, dat indien het hoekpand zou worden afgebroken, ongeveer twee derde van de grond ter beschikking zou moeten worden gesteld voor ver breding van de mond van de Buiten havenweg. Het is daarom, dat heel wat lieden met bijzondere belangstelling naar die interessante hoek kijken. Voor hen was het daarom tevens een interessante brand. En nieuwsgierig wachten ze thans af, wat er over het lot van het hoekpand beslist zal wor den. De bouwpolitie heeft reeds, zoals OUDE GE NEVER gemeld, een onderzoek ingesteld. Maar er zitten aan de kwestie uiteraard ver schillende kanten. Herbouw is o.m. ook een financieel, probleem, naar wij veronderstellen- evenals trouwens een afdoende en bevredigende restauratie dat is. De komende dagen zullen vermoe delijk een beslissing in de een of de andere zin brengen. Blijft het gedeelte, waarin de slijterij van de heer J. ge vestigd is, voor bedrijf en bewoning geschikt en dus staan, dan komt er voor lange tijd niets van een verbre ding van de Buitenhavenweg, iets waarnaar de stedebouwkundigen met verlangen uitzien. Maar de kwestie is, naar men ziet, lang niet zo een voudig In het Stedelijk Museum wordt door de Vereniging van Kunstvrienden Arta van 11 Maart tot en met 4 April een tentoon stelling gehouden van graphiek en beeld houwwerk. Arta stelt zich ten doel contact te leg gen tussen kunstenaar en publiek, door beeldende kunst tegen lage prijzen voor een groot publiek bereikbaar te maken. Vele vooraanstaande kunstenaars in Amerika. Frankrijk. Italië, Nederland, Zwitserland en andere landen, stelden hiervoor graphiek en beeldhouwwerk be schikbaar. Excelsior heeft goede hoop, dat zijn eerste elftal morgen weer eens „aan de slag" kan gaan. Dat wordt dan een thuis wedstrijd, waarvoor Westlandia naar de Oudedijk komt. Vóór de grote winter- pauze was Excelsior aardig bezig aan een campagne, die sterk op 'n opmars naar de tot automatische promotie naar de 2e klas leidende vierde plaats in de 3e klas B leek. De grote vraag is intussen: Hoe heeft de ploeg overwinterd? Dat geldt natuurlijk voor de tegenpartij ook. GEBOREN: Albertje, d. v. H. Drukker en R. Lettinga; levenl.kind van H. C. J. Kempes en C. M. Willemse. OVERLEDEN: C. H. Grasman, 74 jaar; M. van Brakel, 47 jaar. Uit het jaaroverzicht van de politie blqkt, dat de criminaliteit het afgelopen jaar in Schiedam is toegenomen. In 1954 kwamen er 988 misdrijven voor (918 in 1953), waarvan er 684, dit is 69,2 pet, werden berecht. Het aantal overtredingen tegen de openbare orde bedroeg 12. Het aantal zedenmisdrijven liep terug van 105 in 1953 tot 97 in 1954. Er werden 96 bele digingen gerapporteerd en er zijn 79 mis handelingen gepleegd. In 3 gevallen was er dood en lichamelijk letsel door schuld. Het aantal eenvoudige diefstallen ver meerderde van 443 in 1953 tot 447 in 1954. Er kwamen 66 gekwalificeerde diefstallen onder verzwarende omstandigheden, voor en hierben was een diefstal met een ge wapende overval (op de Nieuwe Haven). Het aantal verduisteringen bedroeg 41, terwijl 29 oplichtingen werden gemeld. In 43 gevallen was er sprake van vernie ling, in 13 gevallen van heling en voorts nog 56 diverse vergrijpen. Onder de een voudige diefstallen rekent men het stelen van rijwielen. In het Westen zijn vorig jaar 34 fietsen gestolen, in het Oosten was dit aantal 29, in het Zuiden 18, terwijl hel Centrum de kroon spande met 41 gestolen rijwielen. In Kethel zijn 2 fietsen wegge nomen. De criminaliteit onder meerderjarige vrouwen is toegenomen en betrof 56 ge vallen. Bij de minderjarige jongens kwa men 15 daders voor, terwijl dit aantal bij Ad verten lie Van onze muziekmedewerker) Zeer tot onze spijt konden wij het 2e gedeelte van het 4e Toonkunstconcert niet bijwonen. Dat was wel bijzonder jam mer omdat we Jean Martinon in Boro din's 2e symphonie graag aan het werk gezien en gehoord hadden. Men behoeft er werkelijk niet aan te twijfelen dat hij een goed dirigent is. Zijn reputatie en staat van dienst als zodanig staan daar voor meer dan voldoende borg. Toch viel zijn vertolking „Nacht op de kale berg" van Moussorgski niet mee. Het ontbrak zeker niet aan exactheid: Martinon imponeerde door de wijze waar op hij dit werk uit het hoofd leidde, daar bij zelfs minder belangrijke dingen tref zeker aangevend. Misschien was het juist die preciesheid, die verhinderde dat de uitvoering de gloed en de verve kreeg, die ze nodig heeft om dit interessante stuk muziek te laten klinken? Wat ervan zij: Martinon speelde het niet klaar om Moussorgski boeiend gestalte te geven. Wat saai en kleurloos, een teveel aan details en te weinig vaart, dat was de indruk, die wij kregen. In dit werk dirigeerde Martinon wél van de partituur en vreemd eigen lijk hij wist het orkest wél prachtig te laten spelen met alle gloedvolle pa thetiek die dit concert vraagt. De samen werking met de solist was voortreffelijk op een enkel punt in het andante na, waar het min of meer op hol sloeg. Overigens was Cor de Groot's gulheid te Heden (18 Sept. 1902) ts de lijn Station- Hoofdplein der Schiedamsche Tramweg- Maatschappij voor het verkeer geopend. De directie zal zich zeker over dezen eersten dag niet te beklagen hebben. Voor zoover wij het konden nagaan, wa ren de trams voortdurend voldoende be zet. Zoowel voor de verbinding Station Hoofd als voor het verkeer tusschen de uiteinden en het midden der stad zal er zeker bij het zeer billijk tarief druk ge bruik van worden gemaakt. Algemeen toonde het publiek zoowel van buiten als binnen de stad zich inge nomen met het materieel, de sierlijke wa gens, en de in nette donkerblauwe uni form gekleede conducteurs en koetsiers, die blijkbaar de instructie ontvingen het publiek zoo loyaal mogelijk van dienst te 'Het geregeld rijden en voortdurend bel len van de trams geeft ook een onge woon en levendig aanzien aan onze stad. dat haar tot een der centra van verkeer stempelt. (Nwe Schiedamsche Courant) van 19 September 1902). genover dirigent en orkest zeker geen lege phrase. Deze pianist is een phenomeen; hij ver dient te worden gerangschikt onder de grootste der wereld. Men kan alleen maar ademloze bewondering koesteren voor zulk spel; met tomeloos elan ofschoon In elk onderdeel van elke seconde volko men beheerst, speelde hij dit prachtige concert. Moet men het woord techniek nog noemen? Dit is iets, wat voor Cor de Groot ogenschijnlijk niet bestaat. Dit „concert voor mannen" vraagt in dit op zicht wel zeer veel, want Tschaikowski stelt paal noch perk aan zijn bruisende muzikantenhart; uitbundig en wervelend, in een hevige, bijna woeste geladenheid is dit concert een van de meest aan trekkelijke werken uit de piano-littera tuur; en het was niet minder dan een gebeurtenis het te horen spelen op de manier van Cor de Groot. de minderjarige meisjes 13 bedroeg. Alle zaken zijn afgedaan door de officier van Justitie van de Rotterdamse rechtbank. Het jaaroverzicht van de verkeerspolitie vermeldde 1430 aanrijdingen in 1954 tegen 1269 in 1953, een stijging dus van 161 aan rijdingen. In 1951 en 1952 bedroeg dit aan tal resp. 1200 en 1155, zodat de laatste twee jaren het aantal aanrijdingen toegeno men is. Het aantal doden bedroeg ln 1954 5 (in 1953 6); er werden 459 personen gewond (in 1953 505). Bij de doden waren 4 personen boven de 15 jaar en 1 onder de 15 jaar. Bij de zwaargewonden waren 51 personen boven de 15 jaar en 18 beneden deze leeftijd. Het aantal lichtgewonden was 304 boven de 15 en 86 onder de 15 jaar. De oorzaken van deze aanrijdingen zijn toe te schrijven aan geen voorrang ver lenen 185 gevallen, onoplettendheid 168, dronkenschap in 3 gevallen. Bij 152 aanrij dingen werd geen ruimte gelaten om te passeren. In 119 gevallen reden de wagens te dicht achter elkaar. Het aantal geslipte wagens bedroeg 99 .terwijl door onvoor zichtig passeren 99 aanrijdingen werden veroorzaakt. Bij het achteruitrijden kwa men 06 aanrijdingen voor. Ook het openen van portieren van auto's gebeurde dit jaar vrij onvoorzichtig en veroorzaakte in 14 gevallen ongelukken. Technische gebreken "aan de voertuigen waren oorzaak van 44 ongevallen en in 43 gevallen was sprake van het verliezen van lading. Bij de verkeerscontrole zijn 64 motor rijtuigen nagezien en 54 proeessen-verbaal opgemaakt. Van de in beslag genomen wagens zijn er 5 op last v®n óe politie gesloopt, terwijl 3 wagens naar het kerk hof verhuisden, omdat de eigenaar zijn wagen niet meer geschikt achtte voor het wegverkeer. In eerste instantie behaalde Excelsior in zijn uitwedstrijd tegen Westlandia een van zijn tot nu toe nog weinige over winningen: 01, hetgeen enig houvast geeft. Blijkt dat de zwart-witten goed overwinterd hebben, dan is ook op eigen veld het behalen van de volle buit moge lijk. Wordt inderdaad gewonnen, dan schuift Excelsior de middenmoot binnen en dan wordt het uitzicht op de vierde plaats alweer iets rianter. De wedstrijd Excelsior—Westlandia be gint om 2 uur. Het veld is in goede staat en het is zeer waarschijnlijk dat de wed strijd doorgaat. Het 2e elftal heeft een uit wedstrijd tegen VOC 2 om 12 uur. De lagere elftallen spelen niet. Hedenochtend omstreeks half 10 ontstond in de werkplaats van de Stempelfabriek en Graveerinricihting in de Passage no. 8 een begin van brand. Een bediende, die in de kelderwerk plaats bezig was met een tinner-reini" gingsmiddel liet een fles gevuld met dit preparaat vallen bij een brandende kachel. Het zeer brandbare vocht vulde in enkele minuten de werkplaats en de daarboven gelegen winkel met een zwarte nevel, waardoor zelfs het electrisch licht geen nut had. De er boven wonende heer B- L. W. aacn, het eerst aan zijn kinderen, die zich op de boven de winkel gelegen woonetage bevonden- Hij kon met veel moeite de ver duisterde trap met hen afkomen. Inmiddels had men de brandweer ge waarschuwd, die met veel materiaal uit rukte. Deze behoefde echter niet op te treden, daar een slang op de waterleiding het nodige werk reeds had gedaan. Het interieur was met een zwart roet- laagje bedekt, terwijl de bewoners nog wat wit om hun neus zagen toen wij de gevolgen van deze brand in ogenschouw namen. Het is allemaal erg meegevallen. Gistermiddag is de 34-jarige koopman J. P. Uit Rotterdam van de trap gevallen, die van de Passage naar het Broersveld leidt Met een schedelbasisfractuur en een diepe wond boven het rechteroog is hH door de G.G. en G.D. naar het Cool- singelziekenhuis in Rotterdam vervoerd, waar hij is opgenomen. Bij de familie L- de L. aan de Ilarg- singel in Kethel is gistermorgen een schoorsteenbrandje ontstaan. De brand weer o.l v brandmeester de Jager heeft het vuur met een ramoneur verwijderd. Bij het begin van ieder verenigings jaar worden door allerlei besturen altijd allerlei initiatieven genomen. Ileel dik wijls moeten degenen, die enthousiast iets opzetten na verloop van tijd consta teren: ,,'t Wordt niets! Het pakt niet, na een goed begin neemt de belangstelling af!" Menig initiatief van een bestuur ver zandt in de onverschilligheid van de leden! Het R.K. Vrouwengilde heeft dit jaar een initiatief genomen, dat niet door, dit trieste proces een langzame dood is ge storven -integendeel! Zes praatavonden, godsdienstige cause rieën werden geopend. En al deze avon den werden enthousiast bijgewoond door 60 a 70 dames. Of het nu koud was, of dat er een feestavond was, of dat er een be langrijke film draaide, bijna iedereen was steeds aanwezig. Een serie verrijkende uren, die Don derdag jl. tot veler spijt werden afgeslo ten, bekroond met een verdiepingsdag. Het altijd zo gastvrije S.F.L.-gebouw op de Lange Haven stond ter beschikking, niet alleen met kapel, zaal, keuken en servieswerk, maar ook met assistentie van de paters in het Lof wat betreft misdienaarsdiensten en muziekbegelei ding. Vrijwel alle dames, die geregeld de avonden hadden bezocht, waren ook na aanwezig. Van tevoren stond al vast. dat deze dag slagen zou! Deze zekerheid lag in kapelaan De Greef uit Vlaardingen, die deze serie avonden heeft gehouden en ook deze verdiepingsdag leidde. Wie kapelaan De Greef op de avonden had gehoord, helder, practisch, levendig, maar vooral vol overgave en bezieling, iets doorgevend van de liefde Gods voor ons, ging vol verwachting, dat zij iets moois mee zou maken, naar de verdie- pingsdag. En dat is het ook geworden; iets moois, een dag rijk aan gedachten, geheel ingesteld op het leven van ons vrouwen in het gewone dagelijkse be staan. Wie zal de Kruisweg vergeten z'oals kapelaan De Greef die vanuit ons leven, voorbad? Terecht dankte mevrouw Hopma aan het einde van de dag hartelijk voor alles wat hij ons dit winterseizoen heeft mee gegeven, en dat zeker vrucht zal dragen, omdat het contact er was. Nadat zij door een vrouwelijk raf- finementje kapelaan De Greef de toe zegging had laten doen ook het volgend winterseizoen enige avonden aan Op Donderdagavond 24 dezer houdt ter gelegenheid van de Boekenwéëk de veel gelezen schrijver Hans Alma in gebouw Arcade een lezing over zijn nieuwste boek „Marianne Rookzoom achter de /livièra". De R.K. M.U.L.O. in de polder Nieuw- land-Oost heeft aangifte gedaan. Uit zijn school zijn 19 flesjes coca-cola weggeno men. Een ongenode gast heeft hiervoor eerst een ruit stuk geslagen. En uit de worstmakerij van de heer N. H. V- R in de Hoofdstraat zijn van nacht 4 worsten met een gewicht van 10 kg weggehaald. De deur van de worst- makerij was niet op slot. ROTTERDAM, 4 Maart 1955 3 Maart n.m.: 200 ton granen Groningen; 117 ton granen Zwolle; 110 ton granen Almelo; 160 ton lijnzaad Utrecht; 100 ton erwten Schie dam; 110 ton erwten Andel; 10-0 ton blik Does burg; 100 ton mais Boxmeer; 170 ton gerst Zutfen; 95 ton gerst Doesburg; 540 ton oud ijzer Zuilen; 600 ton oud ijzer IJmuiden; 720 to noud ijzer liggen/varen Alblasserdam. To taal 35 reizen, 10 vletreizen. 4 Maart v.m.: 100 ton super Eres>kens; 100 ton vismeel Helmond: 201 ton kali Veghel; 200 ton stukgoed Amsterdam; 1070, 1020, 700 en 200 ton gerst liggen/varen. Schiedamse Vrouwengildede geven, werd de verdiepingsdag op waardige wijze ge sloten door een Lof met Maria-preek. Vannacht omstreeks 4 uur is" de 49- jarige vertegenwoordiger L. K. uit Schie dam met zijn personenauto tegen een lichtmast in de Gerrit Verboonstraat ge reden. De voorkant van de auto werd in gedeukt. De stuurrad boog dubbel, door dat de heer K het tegen zijn borst kreeg. Door de G.G. en G.D. is hij naar de dr Noletstichting vervoerd. Aangiften van 3 Maart: BEVALLEN: C. Tigeeiman geb. Steijger t. G. D. Bosboom geb. Bolman d. M. de Raad geb. Kok d. M. Heij geb. Stabel z. Gommerell geb. Schuring z. G. Zwarts g */r ?-rVilde d- Hartwig geb. Munne d. M. Koke geb. Dekker d. H. van der Stap i?' ^i-an K. I. van Cam pen hout geb. Herwijnen d. M. Vink g^b. Verhoogb d. C. A. Verschoor geb. Groenewegen d. G. Brumond geb. Boom z. Mij. Bijkerk geb. van Dam d. J. Onstenk geb. Smeehuijzen z. G. Veltkamp geb. Schipper 2 d. G. Val- kenborg geb. de Ruijter z. C. Smith geb. Wessel z. B. J. Johanson geb. Verhoeckx d. J. W. van Strien geb. van der Burg z. - P. J. Vermeulen geb. Kolen d. - C. P. varj Batenburg geb. Nooteboom z. - C. van Bode graven geb. Hokke d. A. van Eijck geb. Wes terwaal d. M. J. A. van de Bult geb. Gamen Zr van Agteren geb. Hanselman z. -T C. Mellema geb Koster d. K. Castelein ge» Roodnat z. E. A. Erwich geb. de Swaaf d. M. B. Koppenol geb. Muller z. d van der Wal geb. van Maaren d. A. Koólhaa» geb. Boudestein z. M. Horsten geb. Bergsma z. M. M. N. de Oude geb. Kneip d. J. J net Sukarja geb. Horneman d. L. S. van Setten "'geb. Stilting d. A. J. Roelofs geb. Swank z. M. C. W. Biervliet geb. Wijntje z. .7 M. C. A. van der Heijden geb. Kloeg z. i. Hense geb. van Luijk z. M. ten Bruggencata geb. Bruijnen d. OVERLEDEN: K. Alkema, man van H. .T. van Schaik 34 j. J. C. van Bemmel. man van C. H. Zegwaart 82 j. C. van der Voet, wed. van M. J. Boussaard 76 j. J. C. Riiiglever, ong. vrouw 75 j. G. C. G. Muider, vrouw van P. van Lier 85 j. G. Herfst, man van A. H. van Reekum 56 j. S. F. Schilperoort, wed. van J. Poldervaart 83 j. J. C. Middel dorp, wed. van J. J. Spittel 80 j. J. de Geus, wed. van A. Troost 80 .i. A. C. van Leest, wed. van A. G de Wit 67 j. M. van Mourik, ong. vrouw 77 j. W. Krijger, wedr van l. Dalebout 90 j. P. den Outer, wedr van Dekker 90 j. J. Mr Bakker, wedr van C. van Zwam 43 j. Voorts als levenloos aangegeven; B. van Brugge geb. Meijer d. C. van Kooien geb. de Vries z. P4CBIAP VOOO SCHtfDAM tN 0*<SW(» 77ste Jaargang No. 22705 Op 28 Januari stonden ingeschreven 241 mannen en 38 vrouwen, van wie er resp. 213 en 10 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand Februari bedroeg 172 manne en 52 vrouwen; geplaatst werden 113 man nen en 31 vrouwen; afgevoerd werden 76 mannen en 22 vrouwen, zodat op 26 Fe bruari nog ingeschreven stonden 224 mannen en 37 vrouwen, waarvan er resp, 196 en 6 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaand werden ontvangen 127 aanvragen ^r manne" en 67 voor vrouwen, terwijl op 26 Fe- bruari nog 1926 aanvragen voor mannen en 158 voor vrouwen als onvoldaan sto-n- ^Voor^fgratie werden Feb^ari^ nieuwe gevallen genolteer-d, t j-ebruarj vallen werden behandeld. Op waren nog 12 gevallen in behandeling. Ziekenverpleging Kraamverzorglng - Moederschapszorg Zuigelingen en Kleuterzorg - Gezinsverzorging Kinderuitzending ALE1LDT O ALS LID - Gebouw Nieuwe Haven 121 Telefoon 66822 Met een temperatuur van acht graden onder nul zijn de we de lente maand ingegaan. De lentemaand, die ons naar traditie negen zomerse dagen dient te geven. Maar wie weet, misschien valt het nog wel mee. We zul len in ieder geval maar moed houden. De kantoreD der Redactie en Admtn! nistiatie zijn gevestigd le Schiedam Dam ih'tel 66152 Giro-nummet 590943 - - «(..„npmenisurlls 6 25 pet Kwartaal het veld kunnen komen. Onze stadgeno 2 18 net maand f 0 50 pet week t.t 7»l<»r niet cadeau krijgen -u nniatnno Iffllnn Een goed Nederlands spreekwoord luidt: 3 x is scheepsrecht, zodat men goe de verwachtingen zal mogen hebben, dat de S.V.V.'ers eindelijk het bezoek aan D.W.S. kunnen afwerken. De rood-groenen hebben ondanks sneeuw en ijs niet stil gezeten en stevig doorge- traind, zodat tegen de Amsterdammers in een uitstekende lichamelijke conditie in Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter boogie Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 pet millimeter hoogte Bi) contract gelden lagere tarteven welke bij de administratie of bi) de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertei.tien) tol 20 woorden 50 cent Elk woord leer ""1 60 wiKiden Pluatsinp uil ten zullen het zeker niet cadeau krijgen aan de Spaarndammerdijk, temeer daar de D.W.S.'ers de in Schiedam geleden ne derlaag van 4—0 waarschijnlijk nog niet vergeten zijn. Het wordt in ieder geval oppassen voor de S.V.V.'ers. Maar na het zachte weer. dat van einó Januari tot 11 Februari heeft geduurd, is het een bittere tegenvaller geweest, dat Februari niet heeft ondergedaan voor zijn naamgenoot van het vorige jaar. Dat zulks voor onze vogels niet zo best geweest is, laat zich begrijpen, hoewel ik hier onmiddellijk aan moet toevoegen, dat het aantal slachtoffers van de koude erg meegevallen is. Bij felle vorst vallen de meeste slachtoffers onder de vogels, die voor voedselvoorziening op het water zijn aangewezen. Gelukkig waren er in de V. - dere vaarten nog wel enkele wakken en daar krioelde het steeds van eenden, non netjes zaagbekken en meerkoeten. Met uitzondering van de duikeenden eten de eenden meerkoeten en waterhoentjes ais de nood aan de man komt, ook gras, doch dit was tengevolge van he-t dikke sneeuw- tapHt niet zo gemakkelijk te bereiken. Van de koude hebben de vogels oven- gens zelf geen last, alleen lijden zij hon ger als door ijs en sneeuw hun voedsel bron onbereikbaar is. Zodoende hebben onze zangvogels de laatste weken honger geleden en evenals in Januari' hebben zij een dankbaar ge bruik gemaakt van wat medelevende men sen voor hen hebben gestrooid. Zelf heb ik nog zelden zo veel zangers in de tuin gehad als nu en zelfs de bij ons vri] zeldzame kepen waren dagelijkse gasten. Elke dag gingen er zes of nfeer heel klein gesneden tarweboterhammen be nevens het nodige vogelzaad naar de voer- tafel terwijl merels, lijsters, roodborstjes en spreeuwen verzot zijn op lijstervoer, een mengsel van insecten en zaden. Hout duiven kregen mais en gerst en de me zen natuurlijk olienootjes. Geen enkele vogel liet zich meer horen dat was zo jammer omdat verschelde- Maximum sl nier sl niet rt bh vnoruitbetnling Alle 0Óve-iei.tle-nrders worden a V Lee'fïang, l! v. Oudheusden, A. Rijkuiker, [gelegenheid de eerse vink Slaan, weus- geplaaUri overeenkomstig de Regelen steemani t. Vroemen en M. Apon.iwaar nog stuntelig en kort, maar het was Geslaagd voor het diploma ziekenver pleging A. in de Dr Nolet Stichting Zr. Klasener, D. Dirks, H. Lansen. en dat was zo jammer omdat verschelde- was het opeens weer ëedaan. EUen en sneeuwklokjes stonden toen i maar de sneeuw heeft daar een einde aan gemaakt. Febru- Toen de laatste twee dagen van reoru ari de zon zich eindelijk weer liet zien, hoorden we af en toe eens een merel of een lijster zingen of een enkele hout duif koeren en zelfs hoorden wij bij die de eerse vink slaan, welis- dan toch zo en dat gaf de burger weer moed, want ook dit is een bewijs, dat het voorjaar voor de deur staat. Gelukkig heeft de zon gedurende de laatste dagen veel sneeuw doen smelten, zodat de voedselmogelijkheden veel gro ter geworden zijn. Onze stadstorenvalken hebben ook wei nig hinder van de winter ondervonden. Ik hoorde enkele dagen geleden een exemplaar zo luidruchtig roepen bij een onzer kerktorens, dat het wel een balts- roep leek. Maar daarvoor is het nog iets te vroeg. De valk werd namelijk dwars gezeten door een paar kraaien en gezien zijn uitbundig geroep moet hij het meer als een spelletje beschouwd hebben dan als een aanslag op zijn leven. In het Volkspark ontmoette ik dezer dagen Feloog, de sperwer. Voor het eerst deze winter. Zeker op zoek naar een boutje. In de polder zag ik hem meer malen, doch in het bos nog niet. Kenne lijk was er in de polder niet veel voor hem te halen met al die sneeuw. Jammer, dat de uitermate onschuldige torenvalken zo vaak voor sperwers wor den aangezien. Waar deze goedige die ren dat aan te danken hebben mag Joost weten. Als het om hun kromme snavel is, dan is dat wel heel kortzichtig. Hoe zouden zij anders de gevangen muizen moeten kleinkrijgen? Een goed kenmerk, behalve de kleur, die bij de sperwer grijs en bij de toren valk in hoofdzaak bruin is. is de wijze van vliegen. De sperwer vliegt steeds laag boven de grond en de torenvalk daarentegen altijd op aanzienlijke hoogte. Bovendien blijft hij dikwijls in de lucht stilstaan als hij een muis meent te zien en dat doet de sperwer nooit. Niettemin is zowel de een als de ander volledig door de wet beschermd. Gelukkig is de koude de laatste dagen aan het afnemen, howel het 's nachts misschien nog stevig vriest. De zon heeft al vrij veel kracht en de verwarmende zonnestralen zijn aanleiding, dat thans de merels, zanglijsters, houtduiven, kleine bosduiven vinken, spreeuwen en rood borstjes alle leed weer hebben vergeten en al weer aardig op zang zijn, Zij allen opperhoofd, Donder Havik, zij weigert mee te gaan maar wordt gebonden en weg gedragen. Voortdurend geteisterd door de India nen bereiken Archer en de mannen ein delijk Fort Bellows, waar zij tot hun gro te schrik ontdekken, dat het. Fort ge plunderd is. Hoewel er gebrek aan water en voedsel is, besluiten Archer en Baker door te trekken naar Fort Darby, wat een tocht van Hog vier dagen betekent. Op deze lange en vermoeiende tocht, gekweld door dorst, worden zij in bergachtig ter rein ingesloten door Donder Havik en zijn mannen, die door Jennie met lichtsignalen door middel van een spiegeltje van haar verblijfplaats op de hoogte gebracht werd Archer besluit, dat Baker en een helper zullen trachten door de omsingeling heen te breken om hulp in Darby te halen, terwijl de rest van de mannen zal trach ten zich met de beide meisjes aan een lang touw in 'n canyon te laten zakken, waar- vanuit zij zullen proberen de Rode Rivier te bereiken. Tijdens deze pogingen ziet Jenrtnie kans om te ontvluchten, doch stort daarbij van een rots en komt om. Inderdaad wordt de Rode Rivier bereikt doch Donder Havik heeft de ontsnapping bemerkt en de achtervolging ingezet. Juist als Archer met zijn mannen een eilandje in de Rode Rivier bereikt hebben, zetten de Indianen de aanval in. De strijd is zwaar en de ondergang schijnt nabij. In een hevig duel wordt Donder Havik door Arc her ooged dn eo dpaton m em t Archer gedood en op dat moment klinkt het hoornsignaal van de hulptroe pen die van Fort Darby komen om de dapperen te ontzetten. Arm in arm gaan Archer en Anne hun vrienden tegemoet. In de strijd en geva ren, welke zij gezamenlijk trotseerden is een liefde gegroeid, welke hen voor de rest van hun leven zal verbinden. K.F.C.- keuring 14 jaar. zeggen, dat de lente op ^on}s1t f- Dat zeggen ons ook <Ie blanke kap- mecuwen, waarvan het aantal, dat het voorjaarstenue aantrekt, met de dag toe- neemt. Velen van hen hebben reeds de chocoladekleurige koptooi. Over 'n maand zjjn ze allemaal weer vertrokken naar hun broedterreinen aan het strand of in de duinen of hier en daar in een moe rassig gebied om daar een gezin te gaan vormen. In de loop van deze maand verwach ten we zelfs de eerste zomervogel al te rug en wel de tjiftjaf. Een echte insec teneter, waarvan je nooit snapt, hoe mj die eerste weken aan de kost komt. Ik ben benieuwd, wanneer wij het eyst het bekende „tjif-tjak" zullen horen. Het zal wel niet vroeg in de maand zijn. Verle den jaar was hij er precies op de 21ste. Tevens verwachten wij omstreeks de helft van deze maand het hele stel wei devogels in de polder terug. Allereerst de kieviten, dan de eerste grutto's en tureluurs en tenslotte kemp haantjes en scholeksters. In de loop van April worden de aantallen steeds groter. Dan is het weer druk m de polder van hit gejoel der kieviten, het gejuich der grutto's «n het ,?eFoep van tureluurs en scholeksters en het is een enorm genoe gen daar tegenwoordig te zijn. 6 A. DE JONG De Technicolorfilm „De grote obsessie", welke in Rotterdam nogal succes heeft gehad en die deze week in ons Passage Theater draait, is een halfslachtig pro duct van de Hollywoodse droomfabrieken. Het verhaal is namelijk onwaarschijn lijk, sentimenteel en heeft de soort ro mantiek, die de keukenmeidenromans van Courts-Mahler kenmerkt. Doch er wordt in dit onwaarschijnlijke verhaal prachtig geacteerd door de beide hoofdrolspelers, Jane. Wyman en Rock Hudson. De film verhaalt de geschiedenis van twee men sen, die op zeer ongewone wijze tot el kaar gebracht worden. En toch doet deze film de toeschouwers iets. De kleuren zijn soms te hard en te kakelbont, doch een camera is een eigen aardig instrument. Dit verhaal in boek vorm of mondeling overgebracht zou als draak gekenmerkt worderi. Als fum is het weliswaar ook een draak, doch door het spel van de hoofdrolspelers, door de vaak uitstekende opnamen en door ver schillende andere factoren die der film zijn is het eindresultaat ontroerend en de toeschouwers leven dan ook volop mee. Zelfs de specifiek Amerikaanse „reli gie", welke in de film gepropageerd wordt krijgt een aantrekkelijk en avontuurlijk tintje, waarvan men overigens het zijne denkt. Personen van 14 jaar en ouder kunnen aan deze film een sentimentele avond be leven. In het Monopole Theater gaat tot en met Maandagavond de Wild Westfilm „De charge aan de Rode Rivier". De in houd er van is als volgt: Miles Archer, gewezen kapitein van de militie, wordt naar Fort Bellow geroepen, om daarvandaan een kleine troep cava leristen in vijandig Indiaans gebied te brengen. In een Cheyenne dorpje in dit gebied zijn namelijk twee blanke meisjes gezien, die reeds vijf jaar vermist wa ren en daar door de Indianen gevangen gehouden worden. Geholpen door Serg. Baker en een handvol mannen begint Archer de tocht naar het vijandelijk terrein. Inderdaad avönd van 7—8.30 behalve Donderdag en ontdekken ze na enige dagen het dorpje Zaterdag. Passage Theater, 8 uur: Magnificent Obsession (14 j.). Monopole Theater: De charge aan da Rode Rivier (14 j.). R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en BibliotheekGeopend Dinsdag, Donder dag, Zaterdag 10—12 uur, iedere middag van 25 uur, behalve Maandag en iedere en als de roodhuiden om het kampvuur dansen, slagen ze erin de meisjes weg te voeren. De oudste Anne, lijkt eerst een weinig aantrekkelijk meisje, haar zus je Jennie is echter een schoonheid, ge kleed in kostbare Indiaanse kledij en be hangen met sieraden. Jennie blijkt de guns verworven te hebben van het Cheyenne Advertentie) Singel 114-11* Schiedam Moderne kleine PIANO'S le klasse merken Verscheidenheid in uitvoering. Matige pryzen. o«'-: Filiaal Gorzen (H Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur, Vrijdag van 7—3 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur; Expositie werken Jaap Nanninga tot 7 Maart. Zondag: Wit Gele Kruisgebouw: Nieuwe Haven, tentoonstelling Paramenten, 126.30. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dr Geerders, Veenlantstraat 2, tel. 68357 Dr De Ridders, Stadhouderslaan 46, tel. 67856. Apoth Rembrandt, Rembrandtlaan 5b. De wijkdienst zal worden waargeno men door Zr Huysmans en Zr Houbaer, Burg. v. Haarcnlaan 521, tel, 65255. Deze dienst duurt vanaf Zaterdagmid dag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK Zondag 6 Maart Schouwburg, 8 uur: Fanny" (Rotterd. To neel) (volw.) Groote Schouwburg: ,,De kat en de strafschop" (Jac v. Bijleveld) Luxor, 8 uur: ,,Made in Holland" (Snip en Snaprevue) Schouwburg, 2.30 uur: R.Ph.O. o.l.v. Jean Martinon. Soliste J. M. Darre, piano. Maandag 7 Maart Schouwburg, 8 uur: „De repetitie (Ned. Co- medie) (ontraden) Groote Schouwburg. Zie Zondag Luxor. Zie Zondag BIOSCOPEN Programma's van 4 t.m. 10 Maart Arena: Het bed (ontoelaatbaar) Capitol: Inspecteur Ripley slaat toe (18 j.). Centraal De woeste hoogte ($tr. volw.) Cineac en ColoSseum: De prins student (a. 1.) Harmo nie: De slavinnen van Bagdad (ontoelaatbaar» Lumiere: Mensen zeals jij en ik (14 j.) Lutusca: De woestijn leeft ta. 1.) Passage (Schiedam): Magnificent obsession <14 j.) Prinses: Satans paradijs <14 j.) ^Pex: Bnr- oarossa, de zeeschuimer (14 j.) 't Vens'-fU Russisch ballot (a. 1.) Victoria: De pi'in* student (a. 1.). voor bet Advertentiewezea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2