Zee zal een belangrijke taak van land kunnen overnemen Tegelijk wapen in koude oorlog Amerikaanse en Britse Saar- beloften blijven van kracht BICABPANF Neger gaf schitterend antwoord Eden in Irak BRITSE DEFENSIE-BELANGEN WORDEN NADER BESPROKEN Zaterdagse mijmeringen Steeds maagpijn? Emancipatie in Tanganyika gaat vooruit met grote stappen De stoel van Mozes ZATERDAG 5 MAART 1955 PAGINA 3 De koude oorlog wordt niet alleen met bedreigingen van atoomwapenen gevoerd. Sjoekof en Molotof mogen dan de vrije wereld willen intimideren door hoog op te geven van de macht van het Kremlin en zijn Voorraad atoom- en waterstofbommen, ze weten heel goed, in welke mate een stille bondgenoot voor hen werkt. Die bondgenoot: is de honger in een groot 'deel van de wereld en met name in Azië, het werelddeel Vooral in Washington realiseert men zich, hoezeer de z.g. hulp aan de achterlijke landen (Colombo-plan etc.) in werkelijkheid te kort schiet, ondanks de vele millioenen en de mensen en het materiaal, die er voor beschikbaar gesteld worden. De grote inter nationale hulporganisatie i vaar aan ook ons vaderland met geld mensen en materiaal zijn deel bijdraagt is slechts een druppel in een oceaan van ellendeDe massa's in Azië worden steeds bewuster gemaakt, door een even geraffineerde als doeltreffende commu nistische propaganda, wat ze te kort komen. Eeuiven lang hebben ze honger en ontbering met een schier verbijsterend geduld gedragen, alsof het leven hun slechts dit alleen kon bieden. Heden ten dage luisteren ze naar een stille en openlijke agitatie, die hen als het ware in hun eigen naaktheid doet zien en levens de schuld er van werpt op de Vrije Wereld, in het bijzonder het Westen. drukwekkend de cijfers omtrent de vangsten ook zijn, speelt nan welijks een rol in de bevrediging van de behoefte aan voedsel van de wereldbevolking. met zijn honderden millioenenmassa's. Maar. ook in Washington beseft men, dat de Vrije Wereld zich tegenover de massa's van Moskou en Peiping niet zal kunnen handhaven, op den duur, indien er geen einde wordt gemaakt aan een beangstigende toestand, waarvan de moge lijke gevolgen de leidende politici in Amerika en ook in Engeland steeds duide lijker voor ogen komen te staan. Men bezint zich in Washington dan ook op de mogelijkheden, Welke er schuilen in de productie van kunstmatig voedsel. Scheeps ladingen graan naar India zijn kostbaar en onvoldoende. Men wil grote massa's voedsel tegen een be trekkelijk lage prijs produceren, dat als aanvulling van het huidige, 2o magere diëet van de Aziatische massa's kan dienen. En er worden plannen voorbereid ,om de zee als producent in te schakelen. Van de zee als voedselproducent voor het mensdom wordt nog slechts een uiterst karig en primitief gebruik gemaakt. De zeevisserij, hoe in- Eens had de primitieve mens, die jaagde, om aan zijn voedsel te komen, bijna twintig vierkante ki- lometers nodig, om zichzelf in het leven te houden. Op dezelfde op pervlakte konden later, toen deze beploegd en bezaaid werd, niet minder dan zes duizend mensen wonen. Steden konden alleen ont staan dank zij de graanakkers. Wat het graan in de ontwikkelingsge schiedenis van het mensdom bete kend heeft, ligt voor de hand. Zijn akker gaf de mens zijn eerste notie van particulier eigendom. Hij werd gedwongen, zon en sterren gade te slaan, zodat het graan in het goede seizoen geplant en geoogst werd. De astronomie werd de basis van de wiskunde, de landbouw deed de mens van wielen gebruik maken, irrigatieplannen uitdenken en legde aldus de grondslag voor de technische vooruitgang. Thans zal de zee, naar velen ver wachten, in belangrijke mate de taak van het land moeten overne men. Het zal niet eens zo moeilijk zijn en de resultaten zullen ver moedelijk de verwachtingen nog overtreffen Immers, zo lazen we dezer dagen in een wetenschappe lijk blad, 1 ha zeewater brengt driemaal zoveel op als een ha land En driekwart van de oppervlakte van de aarde is met water, groten deels zee, bedekt. De totale opeen hoping van planten in het zee water is ongeveer tienmaal zo groot als de hoeveelheid van alle wilde en gecultiveerde planten op het aardoppervlak. Een „oogsten" in de zee zal daarbij roofbouw kun nen zijn. Er is geen sprake van uit putting van de grond, er behoeft niet gemest te worden, want de voedingsbodem is vrijwel onuit puttelijk - Het plankton in de oceanen, waarmede de enorme walvissen zich voeden, heeft een grote voe dingswaarde. Drie honderd kilo plankton uit de Noordelijke zeeën, waar het niet eens het weelderigst voorkomt, bevat het dagelijks voedsel voor 350 mensen. De droge stof van het .plankton, waar het water uit geperst is, bevat gemid deld 59% eiwit, 7% vet, 20% kool hydraten en o.a. 9.5% mineralen. De reuk lijkt op die van garnalen. Bepaalde soorten levende wezens in het plankton, minuscule schaal- diertjes, verwant aan de garnalen, zijn heel voedzaam en kunnen ge makkelijk in enorme hoeveelheden aan boord van een soort tanksche pen gezogen worden. Ze komen in diepe lagen in de oceanen voor. De mensheid weet sinds lang, dat mosselen en haring voortreffelijk voedsel zijn. Het plankton kan een uitstekende aanvulling vormen. Ook de zeeën leveren een bewijs voor de stelling, dat de aarde nog lang niet overbevolkt is en er zelfs nog plaats kan gevonden worden voor vier milliard mensen. Maar de huidige bevolking en de mensen, die nog komen zullen, moeten deskundig gevoed worden. Het is niet nodig, dat in grote ge bieden, millioenen ondervoed blij ven. Zelfs uit de lucht kan voedsel getrokken worden, zowaar brood! Hier ligt een reusachtige, maar dankbare taak voor de Vrije Wereld. Observator Laat LI niet kwellen. ^eem--T^\óoS BI Monseigneur Van Elswijk in grote moeilijkheden Om 8 uur 's avonds werd er voor de zwarte en blanke bevolking van Morogoro in Tanganyika (Brits Oost-Afriha) een lezing ge houden over het huwelijk. In tegenwoordigheid van de stedelijke autoriteiten, onder wie de bisschop van Morogoro, bepleitte de Districts Commissioner kinderbeperkingNiet meer dan vier kin deren per gezin, want Afrika werd bedreigd door overbevolking. Na afloop der lezing stond "n ontwikkelde neger, een ambtenaar in Engelse dienst cp en gaf de spreker die nota bene zijn hoogste chef ivas, beleefd maar duidelijk te kenen, dat hij en de andere negers niet van praatjes over kinderbeperking gediend waren. De volgende dag ter verantwoording geroepen weigerde liij zij'1 ivoorden in te trekken of excuus te maken. PERSFOTOGRAAF IN ACTIE Priesternood in Duitsland Justitie en beeldromans Het laatste middel Voor de missionarissen En morgein Harry Prikker. SLAG om meer voedsel voor een wereld in hongersnood En het verzet groeit en wellicht zal het niet eens meer lang duren, of de massa's zullen zich in beweging zetten, of zich in beweging laten zetten. Ze zullen weigeren, nog langer honger te lijden en zich lenen voor de sinistere doeleinden van het mili taire communisme, waarin het Sovjet-Rus sische en Rood-Chinese imperialisme de motorische drijfkracht vormen. Hun hon ger wordt misbruikt, zodra dit mogelijk zal blijken, om hen te hanteren als wa penen in de koude oorlog, welke thans op alle fronten woedt, President Eisenhower heeft dit terde ge onderkend. Vandaar, dat hij en zijn adviseurs een plan de campagne hebben ontworpen, om wat ze noemen, de be dreiging der menselijke ellende tegen te gaan. Ze geven zich er rekenschap van, dat wat tot dusver gedaan werd, onvol doende is en het Westen op veel grootser Schaal de economisch en agrarisch ach terlijke landen te hulp moet komen en het hun mogelijk maken, hun inwoners een bevredigende mate van welvaart te ver schaffen. Elke maand neemt de bevolking van onze aardbol met twee millioen zie len toe. De productie van voedsel houdt hiermede geen gelijke tred. Integendeel, is zij reeds sinds enkele jaren in belang rijke mate ten achter bij de eisen, die aan haar gesteld zouden moeten worden. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat bijna de gehele bevolking van Azië proteï ne te kort komt, het zo belangrijke be standdeel van de voeding van de mens. Pro te ine is een verbinding van 55 pet. koolstof, 7 pet. waterstof, 14.5 pet. stik stof en 23.5 pet. zuurstof, schier onont beerlijk voor het menselijk organisme. Dat de zee als voedselbron en ook als energiebron niet te becijferen mogelijkhe den biedt, is bekend. Het is tevens be kend, dat de zee als voedselleverancier reeds hier en daar is ingeschakeld, met name in ons land. In Mei wordt b.v. te IJmuiden een fabriek geopend voor het vervaardigen van kunstmest uit zeewa ter. Deze kunstmest zal kali zijn en de winning uit zeewater zal voor het eerst in de geschiedenis plaats vinden. De fa briek wordt door een Nederlandse maat schappij in samenwerking met een Noor se ingericht. Het gaat hier om een proef fabriek, die 1500 ton kali per jaar zal kunnen leveren. Er zal worden nagegaan, of de productie hier te lande economisch verantwoord is. Kunstmest is natuurlijk nog geen voed sel, doch ze maakt het mogelijk meer en beter voedsel te produceren. Men heeft kunnen lezen, dat de wetenschap zich steeds meer gaat afvragen, of het mo derne voedsel voor de mens wel toerei kend is en misschien oorzaak van bepaal de ziekteverschijnselen. Ook meent men, dat de vermoeidheid van de bodem een rol speelt en de landbouwproducten nade lig beinvloedt, waardoor hun voedings waarde daalt. Ons land voert grote hoeveelheden kali in per jaar 200.000 ton en heeft zijn eigen probleem, wat betreft de verhou ding tussen het bevolkingsaantal en de productie van voedsel. In het grote geheel vormt het uiteraard slechts een onder deel. Echter, de voorgenomen productie van kunstmest wijst er op, dat zelfs voor ons land het probleem van de honger nijpt, zij het anders dan in Azie. Ook voor ons land blijkt echter allengs meer, wat mogelijk is. Ten onzent zal men zich eveneens moeten gaan realise ren dat de voor de mensheid eens zo gewe- dis belangrijke ontdekking van de moge lijkheid, het in het wild groeiende graan zelf te verbouwen en zulks op grote schaal niet meer de veelomvattende betekenis heeft, welke ze eeuwen en eeuwen ach tereen bezat. De wereld kan niet meer van graan en rijst leven. Want er is te weinig, al wordt de productie b.v. in de Verenigde Staten en Canada steeds hoger opgevoerd. Er is ook daar een limiet Sir Anthony Eden, De Britse minis ter van buitenlandse zaken, heeft Irak geluk gewenst met de toetreding tot het wederzijns verdedigingspact met Turkije, dat naar hij hoopte, een be langrijke stap zou blijken in de ver sterking van de veiligheid in het mid den-Oosten. Eden, die Vrijdag op zijn terugreis van de Bangkok-conferentie in Bagdad arriveerde besprak met de Iraakse premier de internationale situatie. In een gemeenschappelijk communiqué wordt o.m. gezegd dat ook gesproken is over Brits-Iraakse defensievraagstuk ken, die verder onderzocht zullen wor den wanneer Eden in Londen is terug- gekeer. Welingelichte kringen te Bagdad hadden de verwachting uitgesproken, dat de beide staatslieden zouden spreken over het Brits-Iraakse ver drag van 1930, op grond waarvan Groot-Brittannië luchtbases heeft in Irak. Het verdrag loopt in 1957 af. De Iraakse premier is echter van mening dat het reeds uit de tijd is. Deze werkelijk moed gevende waar nemingen vormen een weldadig tegen wicht voor net toch wel benauwende voed selprobleem van onze wereld, We merk- ten reedis op, dat een groot deel van Azië's bevolking net belangrijke voedselbestand- deel proteïne mist. Hierbij komt een be langrijk teit. Azjë en Afrika, die onge veer 60 pet. van de bevolking onzer aar de herbergen, leveren slechts 30 pet. van de voedselproductie. Een aantal landen in het Westen en ook de Sovjetunie, met een naar verhouding veel kleinere bevol king, staan voor 70 pet. van deze produc tie. Nu zou juist ;n Azië en Afrika de pro ductie kunnen Worden opgevoerd door be tere landbouwmethoden en een ratione ler verdeling der producten. Hieraan wordt sinds gerujme pjd gewerkt. In Afri ka hebben de Engelsen o.a. getracht de teelt van aardnoten te bevorderen. Ze zijn hierin niet helemaal geslaagd, doch in talrijke gebieden wordt hard aan verbe tering gewerkt. t)jt geidt, naar we in vo rige artikelen kquden constateren, ook voor de onder Frans beheer staande lan den. In de eeuw, die tussen de jaren 1850 en 1950 ligt, is de productie van voedsel in grote lijnen sneller toegenomen dan de bevolking. Maar sindsdien valt er een gestadigde achteruitgang te betreuren, terwijl het tevens bedenkelijk wordt ge acht, dat een groot gedeelte van West Europa van geimP°r'eerd graan moet le ven. Des te meer reden, zo zeggen de voor standers van een groots plan tot exploita tie van de zee, om hieraan met alle energie en in snel tempo te werken. Al gen, wieren en plankton in de zee kunnen dank zij de moderne techniek tot voed sel worden verwerkt. In Japan zijn al proeven onder de bevolking genomen met uit algen vervaardigd, proteinerijk voed sel. Het is nog te duur, doch ook hier zal de techniek uitkomst boeten brengen. In Kenya zijn de Engelsen bezig de negerbevolking de rijstbouiv bij te brengen, teneinde aldus de voed selproductie op te voeren. Een pas uitgelegde Sawah Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft hedennacht een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Frankrijk geen reden heeft om aan te nemen dat de V.S. en Groot-Brittannië van gedachten zijn ver anderd over hun steun voor het Franse plan om de huidige status van de Saar te doen opnemen in een toekomstig vredesverdrag met Duitsland. Met deze verklaring reageert de Franse regering op de door Adenauer op 25 Februari j.l. in de Bondsdag uit gesproken verwachting dat de Britse en Amerikaanse toezeggingen in deze zaak, aan Frankrijk gedaan tijdens de conferentie van ministers van buiten landse zaken in 1947 te Moskou, thans niet meer van kracht zouden zijn. Mogelijk betekent de hedennacht uitgegeven verklaring ook een techni sche manoeuvre en wil men hiermede de behandeling voorkomen van een in de franse Senaat ingediende Gaullis tische motie, of althans de schadelijke uitwerking, ervan beperken. Deze motie eist „volledige opheldering" over de Saar-kwestie. Amendering van de Parijse Verdragen in de Se naat, zou een nieuwe behandeling in de Franse Nationale Vergadering vergen, waarvan men fatale gevolgen vreest. De ministeriële verklaring zegt, dat Frankrijk naar letter en geest zal blij ven vasthouden aan de Frans-Duitse overeenkomst inzake de Saar van 23 October, die de instemming van de re gering van de Saar heeft gekregen. De Franse regering is van mening dat het belangrijkste is zo snel mogelijk het Europese Statuut in te stellen, waarin de overeenkomst voorziet en waarin onherroepelijk de politieke autonomie van het gebied wordt vast gelegd. „Alleen de overeenkomst van 23 October kan volledig uitvoering geven aan deze verzekeringen en verklaringen, omdat deze eveneens deze twee basis-voorwaarden om vat, welke nu zijn opgenomen in een Europees Statuut dat zowel door Frankrijk als de Federale Republiek is aanvaard", aldus de verklaring. (.Advertentie) land", zeide de bisschop, maar tot dus ver is het bij verwachtingen gebleven. Rome doet iets, de Pauselijke Liefde werken zullen ook wel iets doen, het West- land helpt, maar nog altijd ben ik verre van de garantiesom, die ik moet storten. Wie mij zou willen helpen, kan een bijdra ge storten op giro 400028 ten name van Mgr H. J. van Elswijk te Naaldwijk, of na half April op giro 532911 ten name van de Missieprocure van de Paters van Ook hij belegerde de Roemeense legatie te Bern. Maarhij gebruikte wel een rijdend pantser, doch werkte met een fototoestel X ,"rse Inbrie lndinSsbedrijf °orse fabriek wordt brood uit de lucht gewonnen. Het is het van Rjukan. Uit Anion Zischka: üc iccreld blijft rijk). Dit antwoord, aldus Mgr. H. J. van Elswijk bisschop van Morogoro en tijde lijk in ons land, typeert niet alleen de gerijpte, zelfstandige neger in Tanga nyika, maar ook de verandering, die zich geleidelijk aan in de geestelijke teit van de zwarte bevolking heeft vol trokken. De neger nadert zijn zelfstandigheid en het zal, zo luidt Mgr. Van Elswijks voor spelling. geen tien jaar meer duren of wij zitten in Tanganyika midden in de moeilijkheden tussen zwart en blank, en- ADit'tenzij heeft Mgr. van Elswijk in een langdurig gesprek uiteengezet. In t kort komt het hier op neer, dat alleen het Christendom de neger de basis kan geven, waarop hij langs de weg der geleidelijk heid zijn zelfstandigheid kan verwerven. Daarvoor is het nodig, dat de missie haar werk onbeperkt kan uitbreiden voor al op het gebied van de directe missio nering en van het onderwijs. Dat kan de missie echter niet, omdat zij niet beschikt over voldoende missiona rissen en bovendien de priesters nog v°°r een groot deel moet gebruiken voor het onderwijs. „Ik zou graag lekenkrachten aantrekken voor mijn scholen", aldus Mgr. van Elswijk, „maar ik kan ze niet betalen". Zodoende zit hij midden in de vicieuze cirkel, waarin de meesten onzer zitten ondanks hoogconjunctuur. Slechts een zware geldelijke injectie zou hierin ver andering kunnen brengen. Om een beeld te geven van de omvang van zijn bis schoppelijk missiebedrijf, diene, dat Mgr. van Elswijk de zorg heeft voor 56 ker ken. 33 parochies. 78 blanke en 12 in landse priesters en verder het klein-se- minarie met 110 studenten en het groot seminarie met 22. alsmede ee~ school voor jongens en een voor ni»l»ies (de beste van Tanganyika), 400 rimboe- scholen met 430 onderwijzers, 87 assis- tentscholen en nog enige middelbare scho len. Dit moet draaiende worden gehouden. En hoe moeilijk dat is met een nadelig saldo op de bank, zal iedere econoom kunnen getuigen. Mgr. Van Elswijk, pas sedert vori« jaar bisschop, heeft dan ook zware zorgen, temeer omdat hij absoluut een nieuwe kerk moet bouwen. „Mijn kathedraal", zegt hij glimlachend Voor de nieuwe kathedraal Op het ogenblik beschikt hij over een klein kerkje; 400 zitplaatsen en boven dien ongunsti" gelegen. Iedere Zondag, zegt hij, staan er meer mensen buiten de kerk dan er in- Het gebouwtje met zijn dak van ijzeren golfplaten (met daarbo ven de gloeiende Afrikaanse zon) is veel en veel te klein voor de groeiende kudde. Met veel moeite en voor veel geld dat er nog niet is, he.eft hij beslag kunnen leggen op een geschikt stuk grond. Onge veer een hectare, of iets minder; net genoeg voor een kerk met duizend zit plaatsen, de pastorie en een zusterklooster, ter. Het gouvernement, dat met veel strub belingen eindelijk dit stukje grond heeft beschikbaar gesteld, komt nu weer met hoge eisen n.l dat Mgr van Elswijk dit stuk grond mag hebben, op voorwaarde, dat hfj binnen drie maanden 10.000.— op tafel legt, vóór 31 December minstens voor een waarde van 80.000. erop heeft gebouwd en binnen 5 jaren de kerk ge reed is. Voorwaarde van de stedelijke autoriteiten is. dat de kerk wordt gebouwd van het in Afrika peperdure cement. Dit van het in Afrika peperdure cement. Dit in verband met de plannen voor stads uitbreiding en de voorschriften van de schoonheidscommissie. Alles bjj elkaar komt het erop neer. dat Mgr van Elswijk 400.000.nodig heeft. „Ik had mijn hoop gesteld op Neder- de H. Geest te Halfweg, met vermel ding „voor Kathedraal van Mgr van Els wijk". Aldus deze bisschop, die in grote nood zit. Gebrek aan arbeiders De grootste zorg van Morogoro's bis schop bestaat echter in het feit, dat hij de enorme oogst aan bekeringen niet kan binnenhalen wegens gebrek aan arbei ders. De negers, ook de Mohammedanen, hebben grote eerbied voor de Kerk. Van de ongeveer 450.000 inwoners van zijn bis dom zijn er 110.000 katholiek, 35.000 pro testant, 110.000 Mohammedaans en de rest nog heidenen. De negers vragen om gtedoopt te worden, aldus Mgr. Van Els wijk, maar er zijn geen priesters genoeg om alles bij te benen. Ook onder de Mo hammedanen maakt het missiewerk goede kansen, zeker bij de jonge generatie. De ouderen zijn minder gemakkelijk te beke ren als gevolg van de veelwijverij, waar de Mohammedaan geen afstand van wil doen. De 12 inlandse priesters doen reeds prachtig werk, maar hebben nog leiding nodig, want hun ontbreekt nog economisch en organisatorisch' inzicht. Een zwarte parochie kost driemaal zoveel als een met een blanke pastoor. Dit ziin allemaal de grote en kleine zorgen van Mgr van Elswijk. Half April vertrekt hij weer naar zijn missie, en het hangt van de Neder landse katholieken af of hij de terugreis met een popelend hart kan aanvaarden of teleurgesteld, omdat hij zijn missie werk niet kan doen, zoals zijn Opdracht gever dat verlangt. IN AANSLUITING op de reeds in de rubriek „Ons Commentaar" ver werkte gegevens, mogen hier nog enkele mededelingen volgen: Het gebrek aan priesters treedt wel zeer duidelijk aan het licht in het op twee na grootste bisdom van Duits land, Hildesheim, dat iets groter is dan Nederland. Van de ruim vijf mil lioen inwoners zijn er nog geen 700.000 katholiek. De weinige priesters staan voor een bijna hopeloze taak. Iedere zielzorger heeft gemiddeld een gebied van 76 km2 onder zijn hoede, waarop gemiddeld vijftienhonderd gelovigen wonen. Bijna alle 500 geestelijken o.w. vele van landen achter het ijzeren gordijn zijn in de zielzorg werkzaam. Meer dan één vijfde der priesters is ouder dan 65 jaar. Verder commentaar is hier wel overbodig! MINISTER Donker wil vooralsnog niet optreden tegen de beeldromans waarin geweld een rol speelt. Hij be twijfelt althans of strafrechtelijke be teugeling het aangewezen middel is, zo blijkt uit zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Dat wijst er op, dat we liever de kat moeten bekeren, terwijl het dier bij het spek zit. Zouden we niet kunnen beginnen met het spek weg te halen, al is het dan misschien weer een stukje onvrijheid, geacht aetherforum. ER GINGEN in 1954 in 91 arbeids conflicten ruim 59.000 arbeidsdagen door staking verloren. Dat was onge veer het dubbele van het jaar ervoor, toen in 58 conflicten bijna 30.000 arbeidsdagen verforen gingen. Van de 91 conflicten eindigden er tien ten gunste, vijf en dertig ten na dele van de arbeiders; 36 kwamen door een schikking tot een oplossing. Slechts vijftien stakingen werden ge leid door een vakvereniging. Geen ongunstige cijfers, al ziet men uit de resultaten van de directe winst, dat staking practisch eigenlijk het laatste middel is. Hetgeen nog niet zeggen wil, dat ondernemers en lei dende figuren dus maar tot het uiter ste kunnen gaan. Er zijn nog steeds te weinig cursisten voor het vak ziel kunde. IN 1954 keerde de MIVA (Missie Verkeersmiddelen Actie) een bedrag uit van f38.000,waarmede aan 78 missionarissen bijdragen werden ge schonken voor het aanschaffen van de volgende verkeersmiddelen: 9 auto's, 1 boot, 4 boordmotoren, 4 bromfietsen, 24 fietsen, 7 jeeps, 24 motoren, 3 scoo ters, 1 tractor met aanhangwagen. 3 vrachtwagens. De leden van de Sint Adelbertsverenigingen brachten de gelden bijeen voor een extra motor 1954. Door de speciale actie in het MIVA-blad werden aan 14 missiona rissen extra uitgekeerd 3 bromfietsen en 11 fietsen. In totaal heeft de Miva sinds het einde van de oorlog ruim f 355.000, uitgekeerd. Maar let eens even op op de wachtlijst staan vandaag nog 136 aan vragen. 9 MORGEN is het weer Zondag. Al weer de tweede van de Vasten. Maar of het nu de eerste, tweede of derde is, er moet voor de nieuwe kerken worden geofferd. Gods wil is onze hei ligmaking, aldus St Paulus in het epistel, doch voor deze arbeid zijn ook kerkgebouwen nodig. Geef op de col lecteschaal en behaag aan God. Dan zullen de dierbare gelovigen met Sint Petrus in het evangelie kunnen zeg gen: Het is ons goed hier te zijn. Voor de rest een Thabor-Zondag met het schitterende gelaat van iemand, die noch zijn broeder ver drukt, noch zijn medemens in enige zaak bedriegt. NDAG-LHïTvalfop: In de geest van de Vastentijd zijn ook geleerden en farizeeën. We kunnen hun de officies der H. Mis voor de volgende woorden navolgen, maar niet hun wer- week vastgesteld. Een aaneenrijgen van ken. Want alle werken geschieden om waarschuwingen om boete te doen, erbar- door de mensen gezien te worden. Ai! Zij ming te vragen, opdat de Heer zal helpen, hebben gaarne de eerste plaatsen. Ai, opdat we niet op tamarisken in de woes- „Al wie zich zelf verheft, zal vernederd tijn gaan lijken, wonend in dorheid, in worden. En omgekeerd. Slechts de be- een ziltig en onbewoonbaar land. Opdat scheidenheid wordt beloond. Want voor we niet het lot behoeven te delen van de het goede ontvangen de hoogmoedigen vrek, die Lazarus aan zijn lot overliet, reeds hier de beloning, noch de rol van de verloren zoon spelen. Wie zijn geestelijk leven wat wil op- De epistels en evangeliën zijn rijk aan hijsen, vindt volgende week stof te over. levenslessen, brengen een overvloed van Vooral wanneer dat ophalen op hoger waarschuwingsborden voor veilig verkeer plan geschiedt onder de smeking van wat op de levensweg. Tegen de hoogmoed, als plicht is erkend met de hulp van voor de nederigheid, tegen zonde en voor deugd. Op Dinsdag en Woensdag brengen de evangeliën al zeer bijzonder stof voor meditatie. Daarin is Christus Zelf aan het woord. Waarbij ons overduidelijk aan het verstand wordt gebracht, dat wie groot wil zijn, dienaar moet zijn. Wie de eerste Boven te mogen volbrengen. Werp derhalve al uw zorgen op de Heer. En Hij zal, gezien bij de goede wil van de nederige vrager, in alles voorzien. Doch eerste eis is, met ontzegging v»n wat lichamelijk voedsel verderfelijke ge breken pogen vaarwel te zeggen. Dan wordt het niet alleen steunen op hemelse wenst te zijn, knecht dient te worden, genade, doch kan men ook verzekeTd zijn, Overeenkomstig het voorbeeld van de dat de hemelsche bescherming zal afko- Mensenzoon. We moeten niet op de stoel men en gramschap en toorn zullen wor- van Mozes gaan zitten, gelijk de schrift- den afgewend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3