GEZELLIGER KEUKENS Meer en meer practische combinaties coors Vrouwelijke variaties op de Hdijn, maar ook een mannelijke inslag Politiek en economie in taille en coiffure Ook Amerika hangt H-lijn aan de kapstok Huislioudtentoonstelling in Parijs „HET LEVEN HEEFT KLEUR GENOEG" SATERDAG 5 MAART 1955 PAGINA 8 Mode-ontwerpers zijn als economen. Zij hebben een rotsvast geloof in ||r^rh"tThaarS'kort snijden en deden de theorie van een cyclus die bij de een de conjunctuur, bij de ander vervolgens afstand van het meeste van het modebeeld bepaalt. In de mode geloven de ontwerpers aan het mysterieuze getal «6. irn^die h« teXïr/ïï uft SXX* jïïTÏÏÏT&J!-' New Look ZOU er dus weerDe eerste d e t h g zijden benen. Zij deden afstand van bracht was de jeugdige Michael Sherard, die wijde rokken leverde ,t corset En> om my nu eens te beroe- en tegen alle Intenties van Dior in de taille wat vaster snoerde Maar p,».p er zijn ook andere ontwerpers, de grote Christian aan het hoofd, die schappij wegingsvrijheid geven. Over het geheel genomen echter bevat de mode van voor het komende seizoen meer vrouwelijke elementen dan m de z j- vnnraf cinf De vaSe aanduiding van een terugkeer „Deze volle neef van de verwaaide winter die er aan voorat ging. ue vage aa u g jaren twintig levert het naar de modestijl van de na-oorlogse jaren heeft in eik g bew..s dat de vrouwen overai ter wereld priori v-an bestaan dan de door sommigen vermeende terugkeer naar schaamteiozer worden", besluit Lo>s reden van bestaan aan ue yi inn^ensachtiger ook Long naar aanleiding van het streven de modestijl van de jaren twintig, die behalve jongensacntiger ulterUjk dat van de ouderio- fantasielozer was Met een slank silhouet en een door de laag geplaa ze zwervei-tjes in het na-oorlogse itahe fantasieiozer v i,m,onK„v,aam is de dreiging van het door de iS afgekeken. Dat kon gezegd worden taille lang schijnend bovenlichaam is ae areigu g in een ]and, dat zich het langst tegen - -1-- weer afgeslagen. taüle van de H.lijn heeft Modehel Kapsels Verstoring van gevestigde orde DOOR WEER EN WIND... Walther Benser: t 1 Vloed van attracties Onder rokkencultuur mindert VOORJAARSMODE IS WEINIG EXPERIMENTEEL De mantels vallen over het algemeen rechter dan de japonnen, zoals ook tot uit drukking komt in dit 7/8 ensemble van een soepele lichtblauwe wollen stof. De voorliefde van V eneziani (Milaan) voor strik garne ringen demonstreert hij ook door het zwart fluwelen lint rond de opstaande kraag. De lage taillelijn van deze man tel ivordt aangegeven door doorgestikte naden die op de manchetten en aan de voorkant worden herhaald. monstreerden het luchtige van haar de- waar zulke dingen gebeuren, „„v,op1 verwaarlozen ofwel daaraan een ruime mate van be- ontmoeten we altijd de verschijnselen de taille geheel verwaaiiuz,eu Uiwu uc mnfip van sociale verwarring en ontwaarding verzet. Amerika is tenslotte het land van Marilyn, nietwaar.. Maar inplaats dat wij ons spijtig voelen over het feit dat ook de tot een A getransformeerde van de Franse revolutie. Toen die voor- - - nn» bij was brak er een modehei los op een manier die sterke herinneringen wekt aan de Vlammende Jeugd uit on- Komt dat zien. burgers, boeren en buitenlui! Komt de nieuwste koffie molens, de allerlaatste Ijskasten en de modernste meubelen zien! En de boeren, burgers en bui tenlui die thuis de koffie molen nog tussen de knieën nemen, hun etensrestjes in het kastje zetten dat hier aan de buitenkant van het keu kenraam is aangebouwd en zielstevreden zijn met hun antieke meubeltjes, komen aangesneld. Al voor de Huishoud- tentoonstelling opent, staan ze al in dichte rijen te wachten om uren later moegebeend het Grand Palais te verlaten. Het publiek is wat men hier noemt „un public en or", het interesseert zich voor alles en staat met evenveel belangstelling te kjjken naar het demon streren van een molentje om peper te malen als naar de opsomming van alle mogelijke voordelen, die een bakbeest van een ijskast kan bieden. Geen enkele stand, on verschillig van welk ar tikel, of er zijn vier of vijf mensen die tegelij kertijd alle mogelijke uit leg geven. Al is de im mense hall ook alles be halve goed verwarmd, die demonstrateurs gutst het zweet langs het ge zicht, want geen ogenblik worden ze met rust gela ten. Het publiek wil van elk artikel het naadje van de kous weten. On der de leus: „men moet toch op de hoogte blij ven!" laat het zich alles uitleggen. Het bevoelt de bekleding van moderne stoelen, die wel van een soort wit en zwart tweed lijkt te zijn, dat lang niet lelijk is en het bekijkt met afgrijzen de moder ne verlichting, die stellig meer practisch dan mooi is. De allernieuwste keu kens zijn haast even ge zellig als die van honderd jaar geleden, ook al hangt er geen prachtig gepoetst koper aan de muren. Maar de kille la boratoriumatmosfeer, die de recht-toe-recht-aan- wit-gelakte kasten en ap paraten de laatste jaren aan de keukens gaven, is verdwenen. Nu is alles in pasteltinten met hier en daar een donkere noot. Ook de schikking der kasten heeft enige veran dering ondergaan. Kort om men heeft met succes getracht de keukens ge zellig te maken. In som mige is een alleraardig ste hoek geïnstalleerd waar de familie kan eten. Van de hele Huishoud- tentoonstelling dringen alleen de antiquairs zich niet aan de bezoekers op, ze vallen in een ander uiterste en gaan met hun rug naar het publiek zit ten! Wat niet verhindert dat de mensen met be langstelling voor de door hen ingerichte kamers blijven staan. Het electrische huis trekt enorm veel bezoe kers aan. Je hebt maar op een knopje te drukken en de deuren van fngi- dair of kasten springen open, de oven gaat aan maar men is toch ge dwongen op te staan om het vlees in de oven te schuiven of uit de kasten te halen wat men nodig heeft. Het electrische huis is dan ook meer be doeld als een merkwaar digheid en als reclame voor een tijdschrift. Zijn in alle afdelingen haast nog meer mannen dan vrouwen te vinden, bij de breitoestellen klus sen de dames op elkaar. Nog nooit hebben deze practische dingen, die he laas evenveel leven ma ken als een schrijfmachi ne, zoveel succes gehad. Tot nog toe waren het haast uitsluitend beroeps breisters. die er zich voor interesseerden. Nu zijn het moeders van grote gezinnen maar vooral veel grootmoeders, die met aandacht staan toe te kijken, hoe het brei werk vliegensvlug vor dert. Deze afdeling heeft haast evenveel succes als die van de ijskasten. Al leen de prijs houdt de meeste vrouwen van de aankoop terug. Veel bezoekers slaken trouwens de verzuchting als ze moe en voldaan huiswaarts keren: „er moest iets op gevonden worden dat al deze ver nuftige dingen, die geen luxe zijn maar alleen het leven van de huisvrouw vergemakkelijken binnen haar bereik konden val len. Maar dat zal voorlopig nog wel een vrome wens blyven! DINY K-W taille lang schijnend Dovermunacuii 0— korte rok vierkant geworden figuur voorlopig weer afgeslagen. Want nemen we nu eens de terreur Toch heeft ook deze mode enkele mannelijke elementen slagersvoor- sch&ten, blazers, hacking 3ac£ets> he renstofmantels met een overhemd-cou pe maar dat alles is toch wel zo ty pisch vrouwelijk verwerkt dat het eigenlijk alleen maar charmant en grap pig is Al met al is daardoor deze mo de weinig experimenteel. Er ternationaal wat variaties los op t door Dior ingeluide thema en terwijl de En g^lsen vooral op draagbaarheid aanstu ren zijn het daarbij de Italianen die zich uitputten in het bedenken van nieu we mogelijkheden, maar het is toch vooral in de avondkleding dat de vrouw het meeste vrouw is. Datzelfde valt ons ook op in de kap sels waarvoor een Italiaanse juwelier dezer dagen een kleine goudvergulde avondchignon-hoes toonde met een ver kering van afhangende parels die met kleine kammen aan het kapsel was be vestigd. Zoais madame Samt-Cyr voor haar avondhoeden bloemen te voorschijn haalde, vervaardigd van een als paarl- moer aandoend stro, veren „mannen" ge borduurde organdi en ragfijne picots die gbijChefkeen nieuw lan ceerde zij daarbij de ruimte-coiffure - een opterende spiraal waaruit aan alle kanten veren en bloemen si<*en- Zo typisch vrouwelijk als dat allemaal ls, zo jongensachtig leken mij e ïan se mannequins die juist voor e zo mercollecties weer eens de schaar had den laten zetten 'n haar juist iets aan gegroeide haar. En daarmee zitten we dan alweer midden in de be sluiteloosheid. Want welke kant slaan we in op de grens van weer zeven nieuwe mode-jaren? Toen het trio „glamorous gamins" die als Audrey Hepburn, Jeanmaire en Leslie Caron bekend zijn, furore maak te met zijn korte pruiken, noemde Lois Long dat in The New York Times^Ma gazine kenmerkend voor de terugkeer van een bekend modeverschijnsel ae kennelijk in de natuur van de vrouw aanwezige drang om zich te laten kort wieken zodra zich de sociale chaos mani festeert die het gevolg is van een oor log of van een andere verstoring van de gevestigde orde. „Met de dag valt het haar sluiker over de schedel", zo heet het in dat artikel, „en wordt het nafeliger aan de uiteinden. Net zo lang tot het alles weg heeft van een apenpels. De vrouwen proberen dat te verdedigen met te zeg gen dat kort haar behalve makkelijk ook economisch is. Maar niemand die de foto's van de haute coiffure bekijkt zal in ernst kunnen volhouden dat de vrouw zich daarmee tijd en geld be spaart.. Ook om het effect te ver krijgen dat Madame er zo heerlijk ver fomfaaid uitziet, alsof zij zojuist uit bed is getuimeld is een mysterieus ritueel noodzakelijk waarvoor de kostbare dien sten nodig zijn van een groot, een heel groot kunstenaar...." Ik heb u dit cynische commentaar met willen onthouden, omdat het een tijdsverschijnsel belicht dat veel dieper in de modegeschiedenis wortelt dan me nigeen op grond van wat uiterlijkheden zou veronderstellen. Want dat is een van de eerste lessen die de historie van de mode leert, dat telkens wanneer het geld hard" is en de politieke hemel on bewolkt, het gevoel van veilig gebor gen zijn zich bij de vrouwen manifes teert in wat ik een kunstmatig opge blazen coiffure zou willen noemen. Maar niet zodra dreigt er gevaar voor de ge vestigde orde, of ook de mode kruipt in zijn schulp en handhaaft daar de sta tus quo totdat het gevaar voorbij schijnt Pas in de daarop volgende chaos of met het omverwerpen van gevestigde ra ties ademen de vrouwen de mousse rende lucht van emancipatie die haar uiterlijk manifesteert. Advertentie aai UUA ue tut 0 H-lijn geen taille heeft, kunnen wij ons in onze Jeugdgevoelens en ook in onze zorg om de „harde" gulden toch wel verheugd voelen om de vele vrouwelijke elementen die deze mode omringen. In de uitgaanskleding vooral, waarin wordt vastgehouden aan de romantiek wan neer het in geëmancipeerde vrijheid verrichte werk van alledag is gedaan! Else Danah niet te gaan, als nemenBlijf rustig thuis en studeer met Besa- Hilversum, de Bekende Schrif telijke Cursus, op elk moment, dat U schiktDe meest succes rijke opleiding voor M.B.A. Praktijkdipl. - Boekhouden M.O. en S.P.D., Mulo A en andere officiële examens. hoeft U les wilt Dezelfde fondantkleuren die in de collectie van Michael Sherard (Londen) overheersen, zijn even eens populair bij de Amerikaans vrouw. Het recht van de schouder4 afhangende ziheline manteltje wordt gedragen in combinatie met een tailleur van wol en konijnenhaar. (Model: Country Club, Los Angeles). EEN goed schilder is veelal een genie, een kundig fotograaf hoeft dat niet te zijn. Wanneer hij zijn camera maar met liefde hanteert, doet de natuur de rest wel. Walther Benser en het fototoestel zijn als het ware met elkaar ver groeid, ze trekken al jaren lang sa men op. „Het is een soort liefde op het eerste gezicht geweest." De heer Benser, Duitser van geboorte begon zijn „fiim''-loopbaan als ama teur, werkte daarna enige jaren als persfotograaf bij een groot Duits kranten-concern en noemt zich thans „beroeps-amateur." Hij legt zich nu nog uitsluitend toe op de kleurenfo tografie en vertoeft momenteel in ons land om in de loop van Maart in diverse steden lezingen te geven over zijn hobby. „Je moet leren in kleuren te denken, pas dan kun je de sluiter met een gerust geweten indrukken." Walther Benser heeft zo wat de hele wereld rondgereisd en overal legde hij de meest fraaie pa norama's in kleuren op zijn filmrol vast. Zjjn albums bevatten schitte rende berggezichten uit Zwitserland en Scandinavië, intieme stadsgezich ten uit Oostenrijk en Duitsland, en briljante close-ups van mysterieuze straatjes en bonte markten in Noord-Afrika. Bovendien bezit hij een unieke collectie dia-positieven uit deze landstreken. Zijn causerieën nu zal hij toelich ten met of liever gezegd opoouwen aan de hand van deze plaatjes. „Ik wil de amateurs bewijzen dat zij zonder diepgaande theoretische kennis de best mogelijke resultaten kunnen boeken ook met, ja juist met kleurenfilms. Een foto immers leeft pas werkelijk, wanneer zij het oog kan strelen met haar subf tiel gedetailleerde kleurenpracht." Hij illustreert deze uitspraak met twee gelijke opnamen van een grachtje in Venetië: een zwart-wit foto en een „technicolor-product." Het gekleurde „doorkijkje" ademt werkelijk de sfeer van dit schone beroemde oord, zij weerspiegelt het charmante kinderlijk-levensblije ka rakter der Italianen in tegenstelling tot het „gewone" evenbeeld dat slechts nuchter-objectief aandoet. Walther Benser geeft zijn boeiende instructie met behulp van dit soort tegenstellingen. „Ieder „groentje" kan zo fotograferen, mits hij maar de moeite en de tijd neemt zijn ca mera behoorlijk in te stellen. „Ook bij nacht heeft de heer Benser frap- pante kleurenfoto's gemaakt." Juist bij zulke opnamen moet je je we ten te beheersen. Je moet niet ai het licht van de blitz-lamp met je lensen willen opslorpen. Het is net als bij een exquis diner; ook daar behoort wat over te blijven.." De lichtbeelden, die Walther Benser bij zijn lezing projecteert, zijn van een verbijsterende schoonheid; zelfs de slechte, die ter lering ende vermaan worden getoond, verraden de mees terhand. De amateur-prof. zal zijn verblijf in ons land uiteraard ook benutten om plaatjes te schieten. „Ik bof, dat het nu vriest," Ove rigens heeft hij hier al meer gefoto grafeerd. Beeds voor de oorlog trok hij langs de steden als een „apostel der fotografie." Toen hij twee jaar geleden naar Nederland kwam voor een reeks causerieën, sloeg hij zijn slag in de bollenvelden. Zijn „visie" op dit deel van Holland biedt ver rassend nieuwe aspecten. Hij is er in geslaagd levende bloemen op de gevoelige plaats vast te leggen. Deze globetrotter met de camera is het trekken nog allerminst moe. In het najaar hoopt hij naar de V.S. te gaan. „Sight-seeing zizt de Ameri kanen in het bloed en hun fototoe stellen zijn over het algemeen wel goed genoeg, maar ook zij verzui men deze kwaliteiten uit te buiten." Een uitgestrekt arbeidsterrein wacht Wanner6 ë?ns??. ontSinni«g door neem betimmeringen verbouwingen moderne stands voor n modern winkelinterieur VOORHAVEN 101 T.EL 34971 ROTTERDAM V t Een hard-grocne velvet-jas met gouden knopen uit Claire. McCardelFs lentecollectie. Opvallend is de eenvoud en de hoog gesloten hals van dit sportieve model. (Van onze correspondent) NEW YORK-, 19 Februari. O, wat een lentemodc! Niet om van af te blijven zijn de weelde van bebloemde zijdjes, de geestig bedrukte katoenen stoffen, de tweeds in pasteltinten. De officiële mode-kleur van bet seizoen is bleek geel; maar mosgroen, zacbt lila, zacbt rose en pauwblauw voeren daarnaast de boventoon Men weet, wandelend langs New York's fraaiste modezaken op Fifth Avenue niet waar het eerst te kijken. Alles is even attractief: d? mantels en mantelcostumes, dir vaak met hetzelfde materiaal ge voerd zijn als de blouses en japon nen die er bij worden gedragen de japonnen van katoen tot fijnsti natuurzijde, die met zacht ver vloeiende bloempatronen, impres sionistisclie stippenregens of me figuren uit kindertekeningen lie dekt zijn. Alles even adorabel. Da is lang niet altijd zo. Maar di' seizoen hebben de Amerikaansi mode-ontwerpers saamgespannei om het allervrouwelijkste in d mode te accentueren en te voor 'chijn te brengen. Van de veel gevreesde H-lijn ziet me lier niet veel. Bij de meeste japonne: lis in andere drachten, is de midde: lijn een stuk omhoog geschoven, hetgee ?en idee van een langgerekt bovenlij geeft. Deze japonnen zijn veelal getail leerd maar dan zo, dat er een goed ruimte in het middel blijft, zodat d ijn zacht glooiend verder over de heu pen en dan loodrecht naar benede oopt. Deze langgerekte lijn geeft ie' telicaats aan het figuur, waarvan mi ie eigenlijke taille- en bustelijn mot raden. Zij suggereert een frêle slank heid. De hele mode concentreert ziel op deze lange soepele lijn en daarme op de eenvoud. Ceintuurs zijn vrijwe nergens meer te bekennen. Tenzij mei de lange lijn ermee moet accenturen zijn ook knopen verdwenen. Men ge bruikt ze alleen in manteljaponnen, die van voren sluiten en waar ze van de hals tot aan de zoom doorlopen. Met de zak ken haalt men rare kunsten uit, maakt reuze zakken op heupen of rijen klepjes enfin, men amuseert zich ermee zonder serieuze bedoelingen. Mantels en costumes zijn eenvoudiger rechtlijniger geworden, de mouwen zijn smaller, slank en recht gevormd, meest al driekwart de raglan raakt eruit, de armsgaten zitten hoog. De mantels slui ten nauwer aan het lichaam, ook als se nog ruim vallen, de revers zijn maller, alles werkt mee aan de sugges tie van een lange figuur. De jasjes van nantelpakken zijn langer geworden, ook ie box-jasjes en de getailleerde. De nodernste dragen aan de achterkant oms een afhangend ceintuurtje. De box asjes hangen dichter om de heupen. Het nateriaal van mantel en costume-dracht s voor tweed flanel, serge en gabar- line. De grote kragen zijn aan het ver- ninderen maar er nog lang niet uit. Wollen japon van Oleg Cassini met halslijn in sleutelgat-vorm. Dit merk waardige effect ivordt te weeggebracht door een op de japon geknoopt front. Vooral in kant liggen die kragen in ja ponnen soms breeduit tot op de schou ders. De halzen zijn nog wijd, maar ln japonnen ziet men deze wijdte nu meer in de breedte dan In de diepte en noemt dit: de boot-hals lijn. Een japon ligt vaak hoog tegen de hals aan van voren maar Iaat aan weerskanten opzij 'n stuk van de schouder zien. Er is een vloed -n hoogst vrouwelijke attracties uit de lentekoffers gekomen: linten en santjes, vestjes, jabots en hals-tierlan- ijnen. Daar varieert men de strenge Kale halslijn mee. De ene keer wordt uPu-+n 70 sober als een nonnen- habijt een jabot gedragen, even streng en sober de andere keer, in vrolijker stemming, kiest men er een met krullend en fruliend nylon. Shawls en dan liefst met noppen, worden in los se strikken boven de boezem gedragen en vallen los over de halslijn als ze aan- onderblouses vastzitten. Meer en meer werkt men hier met practische combinaties. Dus men ziet dit jaar losse rokken met bijbehoren de blouses; deze combinatie op zich zelf ai is een grote winst, want veel vrouwen plegen niet te letten op wat zij bij rokken soms voor blouses dragen. De nieuwe rok-blouse combinatie helpt een beetje opvoeden, wat dat betreft. Dan heeft men eveneens de mantel pakken met bijbehorende onder-of over- biouscs. Menig mantelcostume blijkt ook uit een jasje en een japon te bestaan, zodat men dus sportief of gekleed voor de dag kan komen, ai naar wens. Ver volgens heeft men dit voorjaar de com binatie van de lange mantel, rok en blouse, wat voor Amerika ook iets nieuws is. Bij de blouse of de onder de mantel gedragen japon, die weer in combinatie zijn gemaakt, hoort ook een hoedje in hetzelfde materiaal ais de ja pon. Men gaat zover om zelfs tassen en schoenen met iets van de kleuren >f materialen der japonnen te combine ren, dat moet de verkoop van een en ïnder wat vergemakkelijken natuurlijk. De onderrokkencultuur begint wat te ninderen en hoe alleraardigst die uit- pringende en uitstaande met randjes en cantjes opgeblazen rokken ook waren op ichzelf, ze bleken een onpractische iracht; en maar weinig vrouwen wis- ten, wanneer ze ze konden dragen. Voor korte figuren waren ze totaal ongeschikt naar niettemin liepen vooral kleine vrouwen er steevast in rond. Dan de len ze dat ook nog op kantoor of in bus of trein, waar een japon met wijd litstaande rok nu eenmaal misplaatst s en tot slot van het onfraaie geheel lroeg men er dan ook nog lange man- .els over. Nog steeds heeft men ook in lit seizoen de getailleerde japon met .vijduitstaande rok, maar de goedgekle- le vrouw maakt er hoogstzelden ge bruik van, misschien eens op een feest if elegante namiddag. Voor deze hoeden-lentemode kan men pij wijze van spreken elke vorm van ïoofd hebben en elk goed of slechl- '.ittend kapsel. De meeste dopjes, mut- :en baretten, pillendoosjes en kostschool- loedjes hebben een air van nonchalan ce over zich en men doet er mee vat men wil. Voor de New Yorkse •rouwen dat is een bepaald slag. die :ich onderscheiden van het gros van 1e Amerikaanse is dat nodig, want ie New Yorkse heeft een hekel aan 'ïoeden. Het hoofddeksel moet daarom bij voorkeur klein en opvouwbaar kun nen zijn. Toch probeert men wijdgeran* ie brecdvleugelige hoeden erin te kri.1" gen, dat is iets voor de rest van Amerika naar niet voor New York, waar be1 iltijd waait en tocht. Hef totaalbeeld van de lentemode >r een van coquette onverschilligheid- /rijwei alles is mogelijk en alles magj nits., men over smaak beschikt. Fanta' ;ie is niet eens nodig, die biedt del9 heerlijke mode overvloedig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8